aMa bMeöu ^ernsm HET RIJMENDE PAARD Btonchi letten v/sio televisie BUISMAN jhet geheim van de blauwe trein VRIJDAG 15 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 I Zondag gesloten afloop met de NCRV nog wat na kaarten. Dat geschiedde met beel den en ook met behulp van een fo rum, bestaande uit mensen Van Feijenoord en uit „de rest van Neder land". Daarbij was Dick van Bom mel een slagvaardig arbiter. Aan het slot van de avond kwam de NTS met de TV-opera „Alceste" van Ton de Leeuw, een modern geval, echt voor de liefhebbers en dat door de stati sche vorm wei wat ontkwam aan de gebruikelijke öpvatting over een opera. Geboorteregeling Velen zullen stellig met grote be langstelling hebben geluisterd (te kijken was er niet veel) naar de Vara-ouderavond, waarop een vrij objektieve Jaap Buys de geboorte regeling aan de orde heëft gesteld. De uitzending was vooral een positie bepaling, waarbij naast het katho lieke en protestantse oordeel ook de opvatting van het humanisme werd vertolkt. Toen dat alles was geschied, dachten we: Waarom tre den de gesprekspartners nu eens niet in onderlinge discussie? Maar de heer BuyS heeft enkele Vervolgen beloofd, waardoor het zo gewichtige onderwerp waarschijnlijk meer kan worden uitgediept. Over vier weken komen enige artsen aan het woord. Aanstaande uitzendingen Vanavond heeft de KRO een vervolg op haar serieprogramma: eerst „De Fuik" en daarna „Kinderen van ons volk". Onderwijl komt Rens van Dorth „even langs" en ook nu is er aan het slot van de avond ijshockey uit Stockholm. Avro's Sterren en streken" komen zaterdag uit het na bije Heemstede, maar de medewer kers zullen voornamelijk uit Noord- Holland komen en dat nog wel met een Limburger als gastheer. Zondag is het ijshockey uit Zweden reeds om 4 uur en dan: RuslandCanada. „De Vorstin" is een korte schets in dialoogvorm, die op uitnodiging van de NCRV door vier bekende tone listen zal worden gespeeld. Verder is er het Amsterdams kamerorkest. Hoestdrank in +abletvoi*m.95ct (Advertentie) Wat doet ons TV-publiek? Een komend onderzoek zal zich rich ten op het verwerven van dieper in zicht in de samenstelling van het radio- en televisiepubliek, in de luis ter- en kijkgewoonten, in de waar dering van het publiek voor de ge geven programma's en de houdingen en verwachtingen, die ten aanzien van radio en televisie leven, een en ander naar de tijd toegespitst op de programma's van het lange week end, zoals die in het winterseizoen 1963/64 zullen worden geproduceerd. Pocket van de KRO Onder de titel „Van horen-zien ge sproken" heeft Frans Oudejans op uitnodiging van de KRO een aan trekkelijk pocketboekje geschreven over de veelomvattende taak die de KRO te vervullen heeft. Een en an der is rijkelijk geïllustreerd. Ruim schoots is plaats ingeruimd voor het geen op TV-gebied wordt gepres teerd. De schrijver heeft overal toe gang gekregen, zodat hij zijn stof vrijelijk kon behandelen en het lijkt er wel eens op, dat hij meer aan de weet is gekomen dan misschien wel de bestuurderen zelf. Tien jaar voor moord op Venlo's meisje Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van de wurgmoord op het 16-jarige meisje Joke Groenendaal uit Venlo. De 26-jarige K. G. W. M. werd hier aan schuldig bevonden en wegens doodslag veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van tien jaar met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. De procu reur-generaal had levenslange ge vangenisstraf geëist. De jongeman, glas-in-loodzetter van beroep, beging zijn trieste daad op 10 mei 1960. Kort tevoren was hij uit een psychiatrische inrichting te Heiloo weggelopen. Hij gaf voor foto graaf te zijn en lokte het meisje on der het voorwendsel foto's van haar te willen maken voor geïllustreerde bladen, mee naar een vuilnisbelt bij Venlo. Daar randde hij haar aan waarna hij haar wurgde. De moord op Joke Groenendaal werd een „cause célèbre" in de pers, omdat velen hun verontwaardiging erover uitspraken dat een kennelijk zo gevaarlijke psychopaat erin kon slagen te ontvluchten. Naar aanlei ding van de moordzaak werd veel kritiek geleverd op de wijze waarop de maatschappij tegen gevaarlijke psychopaten wordt beveiligd. In de Tweede Kamer werd de minister van justitie over dit onderwerp geinter- pelleerd. De dader van de weerzinwekkende moord werd intussen in eerste aan leg door de rechtbank te Roermond tot 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Dit vonnis werd in hoger be roep door het gerechtshof te 's-Her- togenbosch bevestigd. De Hoge Raad vernietigde het arrest van het ge rechtshof en verwees de zaak naar het hof te Arnhem. Deze heeft de man zoals gezegd, tot tien jaar met aftrek en t.b.r. veroordeeld. (Advertentie) Gisteren verdronk in de Maès nabij Tegelen de 66-jarige J. van den Bongard, weduwnaar en vader van afcht kinderen. Een op de Maas va rende schipper en een parlevinker hebben tevergeefs getracht de man te redden, want hij werd door de snelle stroom van die rivier meege sleurd. Verdronkene geïdentificeerd Een enige dagen geleden in het wa ter van het Buitenom te Den Haag aangetroffen lichaam van een vrouw blijkt het stoffelijk overschot te zijn van de 81-jarige mej. M. H. Oberg, een kamerbewoonster uit te Stuyve- sanl straat in Den Haag. Zij is ver dronken. Bij de politie was geen bericht van vermissing binnengekomen. Uit het onderzoek is de identiteit van de (Advertentie) vrouw vastgesteld. DIRECTEUR HAAGS ENERGIEBEDRIJF De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren de heer ir. D. Tinber gen, technisch adjunct-directeur van het Staatsbedrijf, nummer een van dè aanbeveling, benoemd tot directeur van de afdeling gas van het Gemeen telijk Energiebedrijf. Er werden 25 stemmen op hem uitgebracht. Nummer twee der aanbeveling, de heer ir. C. Klaassen, hoofdingenieur afdelingschef bij de Stedelijke Fa brieken voor Gas en Elektriciteit te LEIDEN, verkreeg 7 stemmen. Een stem was blanco en een ongeldig. Aetherklanken ZATERDAG 16 MAART 1963 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Vara - 10.00 VPRO - 10.20 Vara 19.30 VPRO - 20.00—24.00 Vara 7.00 Nieuws. 7.10 ochtendgymnas tiek. 7.20 socialistisch strijdlied. 7.23 lichte ochtendklanken (gr.) 7.35 van de voorpagina, praatje). 8.00 nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 lichte gram.muz. 8.40 amusementsmuziek. 8.50 wegwijs: tips voor trips en va kanties. 9.00 gymnastiek voor de vf. 9.10 klassieke grammofoonmuziek; 9.35 waterstanden. 9.40 amateursork. 10.00 samen thuis, praatje. 10.30 van de wieg tot het graf, vragenbeantW. 10.45 geknipt voor herhaling: gevar. progr. 12.15 tussen mens en nevel vlek, populair wetenSch. lezing. 12.30 mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 sportaktualiteiten. 13.00 nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 nieuwe gram.platen. 13.45 voor de twintigers. 14.20 Radio Jazzclub. 14.50 amusementsmuziek (gr.). 15.05 ma tinee op de vrije zaterdag: fragmen ten lilt opera's van Verdi. 17.15 jazz trio en zangsoliste. 17.30 weekjour- naal. 18.00 nieuws en commentaar. 18.20 gram.muziek. 18.25 lichte or kestmuziek en solisten 19.00 artistie ke staalkaart. 19.30 Christendom in Ontmoeting met wereldgodsdiensten VI, lezing. 19.45 gram.muziek. 19.55 deze Wëek, praatje. 20.00 nieuws. 20.05 Walsorkest. 20.35 De Ramblerë Bandshow. 21.10 lichte gram.muziek. 21.35 socialistisch commentaar. 21.50 gitaarspel met ritmische begeleiding (gram.). 22.05 Als de klok dertien slaat, hoorspel. 22.30 nieuws. 22.40 Chansons. 23.10 lichte gram.muziek. 23.55—24,00 nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 nieuws. 7.10 morgengebed. 7.15 klassieke gram.muziek en strip vóór de jeugd. 7.45 geestelijke lie deren. 7.55 overweging. 8.00 nieuws. 8.15 lichte gram.muziek. 9.00 Djinn, gevar. programma. 12.30 mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 licht ensemble met zangsolist. 12.55 katholiek nieuws. 13.00 nieuws. 13.15 platennieuws. 13.20 musicerende di lettanten. 13.45 Franse les. 10.45 voor de jeugd. 15.00 Metropole orkest en zangsoliste. 15.40 lichte gram.muziek. 16.00 Als de dag van gisteren, klank beeld. 16.30 lichte gram.muziek. 17.00 voor de jeugd. 17.15 licht instrumen taal trio. 17.30 boekbespreking. 17.40 muziekperiodiek. 18.00 kunstkroniek. 18.30 lichte gram.muziek. 19.00 nws. 19.10 aktualiteiten. 19.22 sportperi- scoop; 19.30 De Oelewappers, gevar. progr. 20.00 Noordelijk philharmo- nisch orkest: populaije klassieken. 20.50 lichtbaken, lezing. 21.00 Tiere lantijnen, gevar. programma. 22.00 lichte gram.muziek. 22.00 22.25 boekbespreking. 22.30 nieuws. 22.40 wij luiden de zondag in. 23.00 nou- veauté's. 23.5524.00 nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Avro: 15.00 u. Weekendjournaal; 17.0017.45 voor de kinderen; 19.30 Luipaard op schoot, TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. Avro: 20.20 Televizier. 20.30 Sterren en streken, gevar. programma. 21.50 De Verdedigers, TV-film. NTS: 22.45 —22.50 Journaal. Vergadering Leidse onderwijzersver. met schitterende „Marieken" Gisteren werd in de Stadsgehoor zaal de 66e Algemene Vergadering gehouden van de Vereniging van on derwijzers en onderwijzeressen in de Inspectie Leiden. Een uitgebreid pro gramma werd afgewerkt. Na de ope ning werden de ingekomen stukken behandeld, de contributie werd op nieuw vastgesteld, de kascommissie bracht verslag uit en er werd een nieuwe kascommissie gekozen. Bij de bestuursverkiezing koos de vergade ring met grote meerderheid van stem men de heer J. Slegtenhorst, die zijn functie vacant had gegeven doch zich als candidaat wederom beschikbaar had gesteld. In de vacature van de heer Van Veldhuyzen werd voorzien door verkiezing van de heer J. Vaar tjes. Na een korte pauze was het woord aan mevrouw H. W. Boersma-Smit, die een lezing hield over het onder werp „De kunstzinnige vorming en de school". In een duidelijk overzicht zette zij uiteen, dat de titel „De kunstzinnige vorming en de school" de mogelijkheid van kunstzinnige vorming in de school geenszins uit sluit. „Bovendien, estetische vorming dient ten grondslag te liggen aan intellectuele vorming. Sterker nog: estetische vorming is een noodzake lijke voorwaarde voor intellectuele vorming", aldus mevrouw Boersma. Marieken van Nieumegen Na mevrouw Boersma-Smit werd de grote zaal in gereedheid gebracht voor het hoogtepunt van deze dag: de opvoering van Marieken van Nieu megen. Dit schitterende staaltje van Middeleeuwse dramatische kunst werd op ontroerende wijze gebracht door de „Nieuwe Komedie", onder regie en met decors van Johan de Meester. Zijn regie getuigde van ge paste eerbied voor dit in zijn naïvi teit grootse en verheven gegeven. Zijn decors waren verrassend, fris en eenvoudig, en juist daardoor bij zonder functioneel. Zwakke plekken waren in het spel der acteurs niet aan te wijzen, behalve misschien, dat Trees van der Donck in het begin haar vertolking van Marieken niet geheel bevredigend voor het voet licht bracht. Artistiek hoogtepunt was ongetwij feld de realisatie van het wagenspel „Masscheroen". Jan van Kasteren vertolkte God op waarlijk grootse wijze, Mieke Lelyveld was in haar rol van Ons Lieve Vrouwe ontroe rend moederlijk. De ondankbare rol van verteller werd door Dolf de Vries bijzonder fraai vervuld. Peter 1 an der Linden leefde zich volledig in zijn rol van „Moenen met der eender oge" in. Wij hadden slechts één bezwaar te gen deze opvoering: de geluidsinstal latie was overbodig en, vooral in het begin, bijzonder hinderlijk. Het publiek toonde zich zeer dank baar door de acteurs staande een ovatie te brengen. Hierna werd de vergadering gesloten. op „85 gulden schoon" Er wordt in de gezinnen, waar de jongste documentaire van Pier Tania over onze welvaart werd bekeken, nogal kritisch gepraat over „de 85 gulden schoon", waarop voor de ca mera al eerder een kleine correctie is aangebracht. Op die correctie is Pier Tania in de Vara-uitzending van gisteravond doorgegaan en hij heeft opnieuw enkele aspekten belicht. We zullen er verder het zwijgen toe doen na hetgeen eerder werd ge schreven over het feit, dat men niet meer behoedzaam is bij het ver schaffen van documentatie voor de tv. Bij die zelfde gelegenheid heb ben we herinnerd aan het eerdere „vraaggesprek" met de direkteur van de Arbeiderspers. De aandachtige le zer zal toen begrepen hebben, dat dit gesprek niet werd gehouden voor de Vara, maar voor de VPRO. Afwij kend van de traditie werd donder dag geen toneelstuk gebracht, maar wel een film Uit een Amerikaanse Rondom Feijenoord Het TV-programma van woensdag werd vrijwel beheerst door de 11 geëindigde voetbalwedstrijd Feijen oordReims. De sportliefhebbers konden weer volop genieten en na 4* STRIJK EVEN DE ZORGEN WEG: PROEF KOFFIE MET (Advertentie) Alle bezige huisvrouwen weten ook van gezelligheid, kennen ook dat geheim; Buisman! Een schepje Buisman op een zetsel maakt de koffie nog lekkerder, koffietijd nog verkwikkender. HOE U UW KOFFIE 00K ZET, MET BUISMAN SMAAKT ZE BETER.(00KP0E0ERK0FFIE) y/l: V. 44) „En kunt u rne iets vertellen om trent de juwelen?" „Welke juwelen?" „De robijnen van Katharine de Gro te. Daar u zoveel hoort, hebt u daar over misschien ook iets horen zeg- gen". „Ik weet niets van de robijnen", zei Mirelle scherp. Ze ging de deur uit, die ze met een klap achter zich toetrok. „Wat een furie!" zei de rechter van instructie. „Maar diablement chic! En ik geloof dat ze de waarheid spreekt!" „Er is waarheid in hetgeen ze zegt", zei Poirot. „We hebben de getuigenis van miss Grey die Kettering eveneens het compartiment van zijn vrouw heeft zien binnengaan". „Maar wat denkt u dat hij met de Juwelen gedaan heeft?" zei de com missaris. „Ik heb mijn eigen idee over de ju welen. Zegt u me eens, messieurs: wat weet u van een man die de Markies wordt genoemd?" „Minder dan we wel zouden willen. Hij werkt achter de schermen. Hij heeft ondergeschikten die het vuile werk voor hem doen. Maar hij is zelf van goede familie. Daarvan zijn we ze ker. Hij komt niet uit misdadigerskrin- gen voort." „Een Fransman?" „J ja. Tenminste, dat denken we. Maar zeker weten we het niet. Hij heeft gewerkt in Frankrijk, Engeland en Amerika. En serie berovingen in Zwitserland in de vorige herfst wordt ook op zijn rekening geschreven. In ieder geval is hij een grand seigneur, die even goed Frans als Engels spreekt. Zijn afkomst is een mysterie." Poirot knikte en maakte zich gereed om té vertrekken. „Kunt U ons niet iets meer vertel len, monsieur Poirot?" drong de com missaris aan. „Op het ogenblik niet", zei Poirot, „maar misschien wacht mij in mijn ho tel wel nieuws. Au revoir, messieurs, als ik iets belangrijks heb zal ik het u onmiddellijk lateh weten." Hij liep met een ernstig gezicht naar zijh hotel. In zijn afwezigheid was er een telegram gekomen. Het Was een lang telegram en hij las hét tweemaal over, eer hij het in zijn zak stak, Bo ven wachtte Georges op zijn meester. „Heb je mademoiselle PapopoUlos opgebeld?" vroeg Poirot. „Qui, monsieur. Zij en haar vader zullen met genoegen vanavond met u diheren." ,Ah", zei Poirot in gedachten. Hij dronk zijn chocolade, zette kop en schotel netjes in het midden van het tafeltje en sprak, meer tot zichzelf dan tot zijn knecht: „De eekhoorn, Georges, verzamelt in de herfst beukenootjes, zodat ze hem later van pas komen. Om onder de mensen succes te hebben moeten we dé lessen Uit het dierenrijk ter har te nemen. Ik heb dat altijd gedaan. Ik ben als de kat, die zit te wachten voor het hol van de muis. Ik ben als de hond, die het spoor volgt en zijn neus ar niet van af houdt. En ook, Georges, ben ik als de eekhoorn, die nootjes verzamelt. Ik heb hier een feitje weg gelegd en daar nog een feitje bewaard. Nu ga ik naar mijn voorraadschuur en ik neem er een nootje uit, dat ik er laat eens zien zeventen jaar geleden heb neergelegd. Begrijp je goed, Georges?" „Ik had niet kunnen denken, mon sieur", sprak Georges, „dat nootjes zo lang goed bleven, ofschoon men won deren kan doen met stopflessen." Poirot keek hem aan en lachte. HOOFDSTUK XXVIII. POIROT SPEELT VOOR EEKHOORN Poirot vertrok drie kwartier te vroeg voor het diner. Hij had daar mee een bedoeling. De wagen bracht hem niet regelrecht naar Monte Car lo, maar naar de wohing van Lady Tamplin te Cap Martin, waar hij naar mademoiselle Grey vroeg. De darties waren zich aan het kleden en Poirot moest wachten in een kleine salon. Eni ge minuten iatêr kwam Lefto* bin nen. „Katherine is nog niet klaar", zei zé. „Kan ik haar een boodschap overbren gen? Of wacht liever tot ze zelf komt?" „Neen", zei hij, „ik geloof niet dat het nodig is dat ik wacht. U wilt haar misschien wel zeggen dat uw vriend, monsieur Kettering, vandaag gearres teerd is wegens moord op zijn vrouw". Zij werd bleek en haalde snel adem, alsof ze hard gelopen had. „Moet ik haar dat zeggen? Denkt u dat zij het zich erg zal aantrek ken?" „Dat weet ik niet. Waarschijnlijk kunt u dat beter beoordelen dan ik." Ze zweeg enigê Ogenblikken, met gefronste wenkbrauwen. „Gelooft u dat hij het heeft ge daan?" vroeg zij. Poirot haalde de schouders op. „De politie beweert het." ,Ah", zei LenoX, verbergt iets. Er is dus iets te verbergen." Met een van haar bruuske bewegin gen trok Lenox, pen stoel naar zich toe en ging aan de tafel zitten, met haar ellebogen op het blad geleund en het gezicht in de handen. Zo keek zé Poi rot recht in het gelaat. „Wat zégt Derek op de beschuldi ging?" „Hij ontkent in de coupé te zijn ge weest." „Idioot!" zei Lenox, met gefronst voorhoofd, „Weet niemand wanneer zé precies gestorven moet zijn?" „De dokters kunnen dat niét pre cies zeggen", zei Poirot, „ze zijn ge neigd aan te nemen dat de dood is in getreden nadat de trein Lyon verliet. En we weten in ieder geval dat me vrouw Kettering enkele minuten na het vertrek uit Lyon dood was." „Hoe weet u dat?" Poirot glimlachte, „Iemand kwam in haar comparti ment en vond haar dood." „En die zei niets, tegen hiemand?" „Neen, daar had hij zijn reden voor." „Weet u die reden?" „Dat geloof ik wel". Lenox zat zwijgend over alles na te denken. Eindelijk keek ze op. Haar wangen vertoonden een lichte blos en haar ogen begonnen te schitteren. „U denkt dat iemand die zich in de trein bevond haar gedod moet heb ben. Maar dat is volstrekt niet nodig. Waarom zou er niet iemand hebben kunnen instapepn, toen de trein te Lyon stilstond? Die kon regelrecht naar haar coupé gaan, haar worgen, de robijnen nemen en de trein Weer verlaten, zonder dat iemand er iets van wist. Ze kan best vermoord Éijn op het ogenblik dat de trein te Lyon stond. Dan heeft ze nog geleefd toen Derek in haar compartiment kwam en was ze dood toen de ander haar vond." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2