a Ma 16 Landbouwschap aanhoorde vele grieven van 300 boeren in Zoeterwoude RESOLUTIE: BOEREN MOETEN BOEREN NIET IN DE STEEK LATEN EJWÉEMK ROMANS HEEFT GENOEG VAN „HOU JE AAN JE WOORD" HET RIJMENDE PAARD y Jiet geheim van de ■B 'SiCi blauwe trein WOENSDAG 13 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 zaterdag Zondag gesloten (Advertentie) llit de wijde omtrek, van Zeven- minderheid. „Wellicht zijn we nog hoven tot Wassenaar, kwamen 300 niet arm genoeg. Als een onbedui- boeren op het appèl, dat gegeven dende boer, al ware hij stotteraar, was door de afdelingen Zoeterwoude tot de minister kon zeggen, en kon en Stomp wijk van de LTB in 't pa- bewijzen, ik spreek namens alle boe- rochicliuis aan de Schenkelweg. ren van Nederland, zou hij meer kun- Hoewel er in deze bijeenkomst 'n nen bereiken dan nu al die organi- zwaar geladen spanning heerste, saties, instellingen en commissies", werd het geen Poolse Landdag en wist de heer A. P. Hilhorst uit Soest, De heer P. Paardekooper stelt de afgevaardigde van de melkveehou- vraag hoe de noodzakelijke eenheid ders in het Landbouwschap, door zijn onder de boeren bereikt kan worden, grote deskundigheid in landbouw- „Het is al 40 jaar geleden, dat een kundige vraagstukken met een rus- staking mislukte. Zijn wij dan nog tig betoog en weerlegging van de niet arm genoeg om onze verdeeld- vele grieven de gemoederen rustig heid in te zien?" Spr. heeft geen ver te houden. trouwen in de toekomst; men gaat Ingeleid door de heer A. A. de met de leerlingen van een landbouw - Jong, voorzitter van de LTB afd. school op excursie op een vrij bedrijf Zoeterwoude, gaf de heer Hilhorst een algemeen aspect over het land- De heer J. van Rijn uit Stompwijk bouwbeleid en de prijsvorming van stelt de vraag: wat gaat er gebeuren de produkten. Hij sprak zijn ver- als er gestaakt wordt; welke maatre- trouwen uit, dat de grote opkomst gelen worden genomen om toch tot voor deze vergadering geen verband een consumptieprijs te komen? houdt met de te betreuren gebeur tenissen van de vorige week, maar Democratische opbouw dat de overtuiging van de harde noodzaak geleid heeft tot besef, dat De heer Van de Weyden uit Nieuw- de kracht voor het bereiken van de koop oefent scherpe critiek uit op het verlangens van onderop moet ;o- Landbouwschap, eist democratische men. Spr. gaf. een overzicht van de opbouw, noemt het beleid van de hui positie van de. boerenstand na de dige katholieke regering voor de boe wereldoorlog. Nederland kwam voor ren rampzalig en hekelt vooral de de taak met een geleide economie laatste circulaire, samengesteld door een industrie op te bouwen in een dr. van West over het landbouwschap, land waar hoegenaamd geen grond- De heer De Wit noemt het betoog stoffen aanwezig zijn. Hoe dat te be- Van de heer Van der Weyden te cru reiken? Ondanks dat Nederland arm en stelt de vraag, of het niet beter was. 50 pet. subsidie op iedere nieu- zou zijn de produktie te drukken, we woning om het arbeidsloon voor De heer De Bruin maakt verge- de industrie goedkoop te kunnen lijicingen: de consument koopt kar- vatsstellen Ook de landbouw werd nemelk voor 37 ct. terwijl de volle ingeschakeld om de industrie op te melk aan de boer maar 28 ct. op bouwen; zodoende kwam er geen m- levert. Ons volk eet margarine en zinking van de arbeidsmarkt geen de kalveren worden niet met melk. arbeidsoverschot. Van de verschillen- maar met opgefokt. de periodes gaf spr. een overzicht van de prijsvorming van de land- De heer Maurits uit Zevenhoven, bouwprodukten waardoor de. boer 'n spreekt zijn afkeuring uit over een loon ontving, dat te laag lag voor regering door één man, doelende op 7 dagen per week werken, vaak met CMC. De heer Heemskerk uit inzetten van zijn vrouw en te jonge Koudekerk wil naar één grote stand- kinderen. organisatie, acht de huidige organi- Er kwamen soms enige verbeterin- saties nu doelloos, gen van geringe betekenis en thans aan de vooravond van de EEG wordt Ter bevordering van deze andere elke kans op behoorliik inkomen ont- vragen en opwerpingen gaf de heer houden. Een gemiddeld jaarloon van Hilhorst zijn inzichten weer over de 6300,- waarvan 200,- per koe in verschillende vraagstukken en toon- het vervangen moet worden afge- de aan, dat het Landbouwschap een trokken, zijnde het tekort op de ge- publiekrechtelijke vorm heeft aan stelde prognose. wier opbouw alle organisaties hebben De mislukkingen van het verkrij- meegewerkt. Vanzelfsprekend heeft gen van de melkprijs zoals deze door het orgaan vele schakeringen en komt het LEI was berekend, het ontbreken het voor, dat de belangen tegen el- van begrip bij de volksvertegen- kaar botsen, woordiging voor deze bevolkings groep acht spr deels het gevolg van Krachtig verdedigde spr. het be de op handen zijnde verkiezing Dui- staan van de CMC en noemt vele zelf delijk bracht spr. naar voren, dat verkregen resultaten, waarbij vooral ons na* maal produkt, doordat er 'n ais vrucht van samenwerking Fries- overproduktie is, sterk afhankelijk ]and wordt genoemd, van een internationale handels- HET STAAT DEZE WEEK IN bevinden zich buiten Amerika, om zo nodig, hun leven te offeren voor oorden, waarvan ze thuis nog nooit hadden gehoord. politiek. Geen vertrouwen Eerst moeilijkheden, dan belangstelling. Doen de organisaties en het Land- best gedrilde strijdmacht van Zuidoost-Azië bezit, is een land waar de bevolking in bittere ar moede leeft. De president in specteert - stram en martiaal - zijn troepen, die door Rusland zijn bewapend. Indonesië een serie onthullende foto's. In dit nummer van Panorama staat een olifant op zijn kop en een aap op schaatsen op het ijs samen met Sjoukje! Het Nederlandse volkslied werd gespeeld voor een 23-jarige Neder lander, die de sterkste barrage partij van Europa speelde: Tiny Wijnen. Gezocht: een blonde sopraan van 20 25 jaar, 1 meter 61 lang, die een zachte "g" heeft; ze heeft kans deel uit te gaan ma ken van een der bekendste ne- derlandse duo's, waarvan de helft niet langer mee doet. Kleurenfoto's van het feeënfeest en de jonkerjolijt op Breda's Ko ninklijke Militaire Academie: het beroemde assaut heeft weer plaats gevonden en Panorama was erbij. Vrouwen in Griekenland houden geheime vergadering in het holst van de nacht. De mannen zitten achter slot en doen het huishou den! zo boeiend is nu PANORAMA Heeft u nóg geen abonnement? Stuur een briefkaart aan Panora ma-Haarlem (dit adres is voldoen de) dan krijgt u de eerstvolgende twee nummers gratis en verder elke week Panorama thuis voor slechts 40 ets. Losse nummers zijn overal verkrijgbaar voor 50 ets, maar zo'n abonnement brengt u elke week het meest populaire weekblad van Nederland thuis; vol spannende verhalen, hele pagina's actuele foto's, tal van kleurenillu straties, de beroemde humoristi sche omslag en cartoons. Meer dan 2500 bladzijden boeiende ontspan ning per jaar! recht od hebben af te dwineen. ua..uwuws«..|j spr dat hierin taptemelk en varkens- Spr eindigde zijn breedvoerig be- teren acht® spr. niet gelukkig. In on- vet verwerkt wordt, waarna ook weer too- mei te waarschuwen tegen ver- SL2!!2ïï^!i?ï' °^n et' 'ile i fhÏÏ ere andere belangen zijn gediend. Ook deeldheid. tegen gebrek aan svmpa- verkiezingen ook niet alttfd betere werd een breedvoerige beschouwing thie en respect voor eigen organisa- Nog niet arm genoeg? bezettingen. Het Landbouwschap, uit eigen or ganisaties opgebouw, mogen wij niet afvallen. Denemarken heeft één or ganisatie en slechts een melkprijs Van de gedachtenwisseling was de van 19 ct. heer Joh. van Vliet de eerst spreker De heer Van der Weyden inter en besprak de narigheid die ontstaat rumpeerde over het numerieke aantal door vordering van landbouwgron- leden in het Landbouwschap en zegt den. Spr. twijfelt aan de invloed van geen waarde meer te hechten aan een de organisaties, zelfs van de overkoe- CAO nu bij het vorstverlet geble- pelende organen op het regeringsbe- ken is hoe ver daar van wordt af leid. De agrarische sector vormt in geweken. elke partij thans maar een kleine Vooral de suggestie van de een- Als U zich rillerig voelt in deze griep- periode dan moo&top Uw hoede zijn. Neem direct een"u«NK grieppoeder en U voelt zich sf^dig veel beter. Ga er mee door tot l^ch weer helemaal fit voelt. MEENK poeders helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- er mèe doojj^t^-LJ ji^weer helemaal fit helpen snel 1 periode dan moet U op Uw hoede zijn. (Advertentie) woningbouw. Dit betekent dat twee. gezinnen hun bedrijf zullen verlie zen. Nu vraag ik: is het een onrecht vaardigheid om daarvoor 1200 ge zinnen, gezien in de bevolkingstoe name, ook uit de agrarische afkomst, aan een woning te helpen. Resolutie Om half twaalf, toen de vergade ring dreigde te gaan verlopen, werd een slecht geformuleerde resolutie aangenomen, aan de Provinciale or ganisatie mede te delen, dat bij een volgende prijsvorming het produkt aan de consumptie zal worden ont trokken als aan de normale eisen niet wordt voldaan. In dit verband had de heer Hilhout reeds medege deeld, dat reeds eerder alle maatrege len waren getroffen tot verwerking van de melk met garantstelling van de consumptieprijs aan de consument. DAGGELD VERHOOGD Het tarief van daggeld (call money) is met ingang van heden met een half procent verhoogd tot anderhalf pro- cent. Dit in verband met de krapte op de geldmarkt. Op 29 januari werd het met een half procent verlaagd van anderhalf tot een procent. Godfried Bomans heeft besloten op te houden met zijn medewerking aan het radio- en televisieporgram- ma „Hou je aan je woord". Aan de radio-versie ervan werkt hij alleen die seizoen nog mee, om zijn ver plichtingen na te komen. De schrij ver heeft de AVRO van zijn besluit reeds op de hoogte gebracht. De heer Bomans betreurde reeds vorig jaar de opzet van het pro gramma, omdat deze anders was dan hij zich had voorgesteld. Het was namelijk eerst de bedoeling ge weest dat de deelnemers de gelegen heid werd gegeven tot improvisatie en discussie rond een gegeven onder werp. „Nu is er een vragenspelle- tje van gemaakt", waarin noch ik noch mijn collega's tot hun recht kunnen komen." De heer Bomans vindt „Hou je aan je woord" te zeer een auditief programma. Leuk zijn geforceerd. .„Mijn verwacht van mij dat ik zo af en toe leuk uit de hoek kom eigenlijk moet je voortdurend leuk zijn. Dat maakt de uitzending echter geforceerd. Humor kun je niet force ren. Humor is ,een verschijnsel, een zonnestraal door een overigens sche merige kamer. Die schemerige ka mer is de serieuze mededeling". In zijn t.v.-gesprekken op de zon dagavond, steeds weer verrassend en origineel, ziet de heer Bomans, aldus verneemt „Trouw", wel veel heil tot continuering. „Ik heb hierin de ge legenheid mezelf te zijn." Dank zij een geschikte gesprekspartner, die zichzelf niet te zeer op de voorgrond plaatst doch door bepaalde vragen en opmerk »en de schrijver „op dreef" kan laten komen, zijn deze uitzendingen blijkens de vele reac ties (telefoontjes en brieven) een groot succes gebleken. Aetherklanken DONDERDAG 14 MAART 1963 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.-overzicht. Aan-'uitend: Lichte gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Klass. gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Arbeidsvitaminen gr. 10.50 Voor dè kleuters. 11.00 Huish. zaken, praatje. 11.15 Klass. kamermuz. i2.00 Licht instrument, ensemble. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Dansork. en zangsol. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded., evept. act. of gram. 13.25 Beursberichten. 13.30 Lichte or- kestmuz. 14.00 Viool en piano: klass. en mod. muz. 14.30 Voor de vrouw. 19.05 Zing met ons mee. 15.30 Voor dracht. 15.45 Licht instrument, en semble. 16.00 Van vie>- tot vijf, radio- progr. in een Notedop. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Pianpspel. 18.30 Sport- praatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Licht instrument, septet. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Carrousel, progr. dat alle kanten opgaat. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Filharmonisch orkest: klass. en mod. muz. 21.15 Literair gesprek. 21.35 Gi taarspel: mod. Spaanse muz. 21.55 Zang en piano: Spaanse liederen. 22.10 Utrechtse Studenten Zigeuner Kapel. 22.30 Nieuws ?n meded. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Sportact. 23.10 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7-00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgen gebed. 7.15 Muziekprogr., strip voor de jeugd en event, act. 7.55 Overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. NCRV: 10.00 NCRV-lied. 10.03 Kamerork. 10.15 Morgendienst. 10.45 Geestel. liederen. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Geestel. liederen. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Lichte muz. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.38 Draaien maar!! 12.55 Ka tholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Draaien maar!! 13.40 Wissewassen licht progr. (herhaling v. zondag jl.) NCRV: 14.00 Metropole ork. en zang sol. 14.40 Klass. gram. 15.40 Accor- deonork 16.00 Bijbellezing. 16.20 Mo derne kamermuz. gr. 16.55 Gram. 17.00 Voor de jeugd 17.30 School- zang. 17.40 Beursberichten. 17.45 Licht instrument, ensemble. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht instrument, kwartet. 18.50 Soc. perspectief. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Ge wijde muz. gr. 19.30 Radiokrant. 19 50 Zendtijd politieke partijen. 20.00 Wij poetsen de plaat. 20.20 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (deel 10). 20.50 Samen uit, samen thuis, gevar. progr. 22.00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Platennieuws. 23.35 Boekbespreking. 23.55 - 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 14.30 Voor de vrouw. 15.15 Pauze. 15.30-15.45 Voor de kinderen. 19.30 Op zoek naar Europa: een in formatieve kijk op de problejnen rondom de eenwording van ons con tinent. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Licht instrument kwintet. 21.15 Over wel vaart gesproken documentaire. 21.55 Het geheim van de slaapwan delaar, TV-film. NTS: 22.45-22.50 Journaal. Spr. is het met de heer Van der tt Weyden eens, dat de belangstelling bouwschap hun taak goed. Het is erg pas komt ajs er moeilijkheden zijn dat er zo weinig vertrouwen is by jn vorjg najaar was er geen be de eigen mensen dat men niet over- langstelling; men dacht het zit wel (Advertentie) tuigd is dat het mogelijk zou zijn goed Na dit h&tQOg ^gon de heer met gedurende een week de bevol- yan der ^eyden af te zakken. De heidsvakcentrale wordt sterk verwor king niet te voorzien van ons pro- nvj neiasyaKcentraie worat sierx verwor dukt een normale Driis waar wii s"ggestl® °?1 n?®t P®n<>di®ke aftre- Van het kalvermeelpoeder zei eev .n.ormal? P"JS ,waar W1J dingen het Landbouwschap te verbe- u. ...„i— teren achte spr. niet gelukkig. In on gewijd aan de verhouding tussen het Landbouwschap *en de EEG, waarbij spr. een grote waardering uitsprak voor oud-minister Mansholt. Woningbouw Burgemeester J. A. Detmers var. Zoeterwoude zei naar aanleiding van het feit, dat de heer van Vliet be treurt, dat agrarische gronden voor de woningbouw worden genomen, dat in Zoeterwoude 1 procent of rond 30 h,a. bestemd zal worden voor de (i V7 f (J - ti-v-v 42) „Het is niet gemakkelijk uiteen te zetten waarom ik er binnenging, maar ik wil het toch proberen. Ik deed het uit innerlijke drang. Ik be spioneerde mijn vrouw min of meer. Ik hield me in de trein weg. Mirelle had mij gezegd dat mijn vrouw naar Parijs ging om graaf de la Roche te ontmoeten. Zover ik had kunnen na gaan was dat niet waar. Ik voelde me beschaamd en kreeg plotseling het idee dat het goed zou zijn het eens en voor altijd met haar uit te maken; daarom duwde ik de deur open en ging naar binnen." „Ja?" zei Katherine vragend. „Ruth lag op de bank te slapen haar gezicht was van mij afgewend ik kon alleen haar hoofd van ach teren zien. Ik had haar natuurlijk wakker kunnen maken. Maar plotse ling voelde ik een reactie. Wat was en tenslotte nog te zeggen, dat we elkaar al niet honderdmaal hadden gezegd? Ze lag daar zo vredig. Ik verliet het compartiment zo zacht als ik kon". „Waarom hebt u dan gelogen te gen de politie?" „Omdat ik niet helemaal gek ben. Ik heb van het begin al begrepen dat ik de ideale moordenaar was. Als ik eenmaal had toegegeven dat ik in haar coupé was geweest vlak voor dat ze vermoord werd, zou het met mij gedaan zijn geweest". „Ja, dat begrijp ik". Begreep ze het werkelijk? Ze zou het zelf niet hebebn kunnen zeggen Ze voelde de magnetische attrac tie van Dereks persoonlijkheid, maar er was iets dat haar tegenhield... „Katherine 11 Jk-* „Je weet dat ik van je hoiid. Geef je ook iets om mij?" „Ik ik weet het niet." Dat was zwakheid. Ze wist het of ze wist van niet. Als als alleen maar Ze keek wanhopig rond of er niets was dat haar helpen kon. Een lichte blos kleurde haar wangen, toen ze een lange, knappe man naar hen toe zag komen majoor Knighton. Er klonk verlichting en onver wachte warmte in haar stem toen ze hem begroette. Derek stond op met een gezicht zo zwart als een onweerswolk. „Is Lady Tamplin zo zenuwachtig?" zei hij. „Ik zal naar haar toegaan en haar eraf zien te helpen." Hij draaide zich om en liet hen samen achter. Katherine ging weer zitten. Haar hart klopte snel en on regelmatig, maar terwijl ze daar zat en een paar banale woorden wisselde met de man naast haar, kwam haar zelfvertrouwen terug. Toen drong het plotseling tot haar door dat ook Knighton zijn hart voor haar openlegde, ongeveer zoals De- rek had gedaan, maar op een ge heel andere manier. Hij was beschei den en stamelde. De woorden kwa men haperend en zonder welspre kendheid. „Van het eerste ogenblik dat ik u zag ik had niet zo spoedig moeten spreken, maar mijnheer van Aldin kan iedere dag vertrekken, en dan heb ik misschien nooit meer een gelegenheid. Ik begrijp dat u zo spoedig niet van mij kunt houden. Maar voor het geval ik plotseling zou weggaan, wilde ik alleen maar dat u zou weten dat ik van u houd". Zij was geroerd. Zijn optreden was zo edelmoedig en goed. ,Er is nog iets. Ik zou u willen zeggen dat, als u ooit in moeilijkhe den komt, alles wat ik voor u doen kan H\j nam haar hand in de zijne, hield die even stevig vast, liet ze dan los en liep haastig weg naar het Casino, zonder om te zien. Katherine zat hem onbeweeglijk na te staren. Derek Kettering Ri chard Knighton twee mannen zo verschillend zo geheel ver schillend. Er was iets vriendelijks aan Knighton, iets vriendelijks en vertrouwenwekends.. Wat Derek be treft Toen kreeg Katherine plotseling een zeer vreemde gewaarwording. Ze had het gevoel, dat ze niet lan ger alleen op de bank in de tuin van het Casino zat, maar dat er iemand naast haar stond en dat die iemand Ruth Kettering was. Ze had verder het gevoel dat Ruth haar iets wilde zeggen. De gewaarwording was zo vreemd, zo levendig dat ze zich niet ervan kon losmaken. Ze voelde met zekerheid dat de geest van Ruth Kettering haar iets van groot belang wilde meedelen. Toen verdween de gewaarwording. Katherine stond op, enigszins ontdaan. Wat had Ruth Ket tering haar toch willen zeggen? HOOFDSTUK XXVII EEN GESPREK MET MIRELLE. Toen Knighton Katherine had ver laten, ging hij op zoek naar Poirot, die hij in de speelzaal vond. „Ik zou u graag eens spreken" zei hij. „Ik ben geheel tot yw dienst. Zul len we naar buiten gaan? Het is heerlijk in de zonneschijn." Ze gingen samen naar buiten. „Wat heert u op het hart?" vroeg Poirot. „Dat zal ik u zeggen, mr. Poirot U hebt gehoord van die danseres Mi relle?" „U bedoelt de chèe amie van De- rek Kettering?" „Ja, dje bedoel ik. Als u dat weet, begrijpt u ook dat mr. Van Aldin natuurlijk een vooroordeel tegen haar heeft. Ze heeft hem geschreven en om een onderhoud gevraagd. Hij liet mij een kort, weigerend briefje schrijven. Maar vanmorgen kwam ze toch naar het hotel en liet haar kaartje boven brengen, met de me dedeling dat het een dringende en zeer belangrijke aangelegenheid was. waarover ze mr. Van Aldin wilde spreken." „Dat is interessant", zei Poirot. „Mr. Van Aldin was woest. Hij gat mij op wat ik haar moest antwooi* den. Ik was het echter niet met hem eens. Het leek mij logisch en waar schijnlijk dat die Mirelle ons belang rijke inlichtingen zou kunnen geven. Wij weten dta ze in de blauwe trein zat en ze kan iets gezien of gehoord hebben dat voor ons van het grootste belang kan zyn. Bent u bet niet met me eens, mr. Poirot?" „Natuurlijk", zei Poirot, „Monsieur Van Aldin heeft zich, als ik het zo mag uitdruken, ontzettend dom ge dragen." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2