S)c £<2id<se(5ouAci/tiL EN VROEG ADENAUER OM POLITIEK ASIEL „Geen opdracht Mindszenty over te halen" Attentie AWctie Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 11 MAART 1963 53e JAARGANG No. 15.874 VRIJE" BOER WEER THUIS Telef2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25591- Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes .f 1,50 Bidault is in West-Duitsland De sinds begin 1962 in ballingschap levende voormalige Franse premier en tegenstander van president De Gaulle, Georges Bidault, verblijft thans in het Beierse dorp Steinebach am Woerthsee. De politie ontdekte zondag ochtend zijn verblijfplaats. Volgens de burgemeester van Steinebach lo geerde Bidault bij een Nederlandse journalist, die daar een huis had gehuurd. De Beierse minister van binnenlandse zaken Junker verklaarde zondag, dat Bidault niet was gearresteerd. Hij was vrij om te gaan of staan waar hij wilde, doch had zich bereid verklaard vrijwillig in Steinebach te blijven. Bidault had een verzoek om politiek asiel ingediend bij bonds kanselier Adenauer, doch minister Junker wist niet of dit reeds was ont vangen. Hij zei, dat de aanwijzingen, dat Bidault zich in West-Duitsland ophield, van een Franse krant waren ontvangen. Men dacht, dat hij nog steeds in Engeland verbleef. Volgens een woordvoerder van de Westduitse regering had Bonn in de van een paspoort, zo kwestie-Bidault nog niet officieel stelling genomen. Men wil de zaak eerst Junker. zei minister van niet op de hoogte. De journalist zei verder, dat Bidault voor een ver hoor was meegegaan naar het poli- grondig onderzoeken. Politiebescherming Bidault, die leider is van de ille gale Franse nationale raad van ver zet, een voortzetting van de OAS, was in gezelschap van twee adjudan- uwaiui ia xii. o| ten en de journalist. Hij had van 6 zjjn autobiografie, waarvan hij de februari tot 3 maart m het plaatsje rechten aan Stammler had verkocht, Hopfen bij Fuessen gewoond. Hij - - - verbleef daar onder valse naam in een hotel. Het huis, waarin de Franse oud- premier thans verblijft, wordt door Waarnemers in Parijs verklaarden het onwaarschijnlijk te achten, dat de Franse regering om uitlevering van Bidault zal verzoeken. Zij zei den, dat de autoriteiten niet bijster gesteld zijn op nog een politiek mon- a™Udrea^d^,jta„widlaitr sterproces. Het lijkt waarschijnlijker, avond was teruggekeerd. Er waren ter bescherming van de oud-premier enkele politiemannen in het huis ge- willen voltooien, GEEN ARRESTATIEBEVEL politie bewaakt. Volgens minister Beferse minister .Junker verklaar- Junker staat Bidault onder „politie- da de Pol'^bewakmg rondom zaken zei in Bonn, dat de ^Beierse hesrhermme" tot de Bnndsreverinv het hui waar Bldault verbleef op vreemdelingenpolitie het recht en de nadere instructies bondsregering verzoek van de Franse oud.premier bevoegdheid heelt Bidault pojjtiek Zondagavond gaf de Nederlands» was in6esteld- Er was Seen sprake asiel te verlenen. De federale auto- iournalist die zich Heinz van Nou van fen arrestatlebevel. Hij sloot ech- riteiten hadden dit recht niet. Zou huvs noemt aan DPA het volgend» ter mogelijkheid niet uit, dat een de Beierse vreemdelingenpolitie Bi- relaas volgende dergeUjk bevel alsnog zou worden dault geen willen ver^„en, dan o-liti.™,-.,. gegeven. Voor zover bekend heeft zou hij uitgewezen worden. De fe- veïfp^gd» z^dagnnhtand Morïng "Bidault zich niet aan inbreuk op de derale autoriteiten zouden pas bij de verlangde zondagochtend toegang wetten van de Bondsrepubliek sohul- zaak betrokken worden als Frank- tot ZLoekingUbti rich, doch vlr! dig «emaakti h« was het bezit rÜk Bidaults uitlevering zou vragen, klaarden in opdracht van het open baar ministerie in München te han delen". De journalist vertelde voorts, dat de politiebeambten ex- premier Bidault in zijn huis aantrof fen, alsmede diens secretaris, de Franse journalist Paul Ribaud. Ook de vrijdag in verband met zijn OAS- contacten ontslagen hoofdredacteur van het Westduitse weekblad „Re vue", Oscar Stammler bevond zich in het gezelschap. „Bidault hield zich sedert enkele dagen dat Frankrijk de procedure zal vol gen zoals die werd toegepast bij de "en Bonn zal een Latijns- Amerikaans land uit te wijzên. De Franse verzetsleider blijft on der politiebescherming tot er een be slissing is genomen op zijn verzoek om politiek asiel. Een woordvoerder van het West- Duitse ministerie van binnenlandse KARDINAAL KOENIG: Kardinaal Koenig is zaterdagmid- reis aldus aan: „Vorig jaar ben ik mijn huis ter beschikking dag in Wenen aangekomen en heeft uitgenodigd door mgr. Seper, aarts tegenover het persbureau „Kath- bisschop van Zagreb, naar Joegosla- press" verklaard, dat hij inderdaad vië te komen. Ik heb dat gaarne ge- van plan is naar Boedapest te gaan. daan. Nu ben ik opnieuw door kar- De kardinaal zei, dat dit geschiedt dinaal Wyszynski uitgenodigd naar met medeweten van Vatikaanse auto Polen te komen Nu hoop ik de her- riteiten, ja zelfs van de Paus. Maar nieuwde uitnodiging waar te kunnen hij ontkende, dat hij van de Paus maken. Het Weense Kerkblad deelt enige boodschap of opdracht gekre- in aansluiting daarop mede, dat kar- gen had kardinaal Mindszenty over dinaal Koenig inmiddels een visum te halen naar Rome te komen. voor Polen gekregen heeft Over zijn reis naar Hongarije verduidelijkte de „Dat zijn combinaties" zei de kar- kardinaal daarop het doel. „Natuur- dinaal, doelend op de uit Boedapest lijk zal ik tijdens mijn verblijf in In Antwerpen is het zaterdagnacht afkomstige interpretatie van zijn Hongarije ook gelegenheid hebben wederom gekomen tot herhaaldelijke voorgenomen reis. De kardinaal gaf de bijzondere verhoudingen te leren botsingen met de taalstrijd als inzet, de werkelijke bedoeling van deze kennen, o.m. die waaronder de ka- van de Westduitse autoriteiten' dus Nouhuys, „doch blijkbaar wa ren de autoriteiten in München hier- De Belgische taalstrijd Tiental arrestanten Benoeming Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot pas toor te Bleiswijk, O. L. Vrouw Visi tatie, de zeereerw. heer J. F. Franse; •tot pastoor te Maassluis, H. Petrus en Paulus, de zeereerw. heer L. P. M. Vester; tot rector te Leiden, St. •Liduinahuis, de zeereerw. heer M. v. d. Ploeg, die kapelaan was te ■Scheveningen, H. Antonius Abt. Lichte aardschok in Belgisch Limburg Een hevige aardtrilling heeft zon dagochtend de huizen in de Belgische provincie Limburg een achttal sec. op hun grondvesten doen schokken. Het Belgische observatorium in Ukkel heeft op de zelfde tijd een lichte schok geregistreerd. Een nadere studie van de gegevens van de seis mograaf is echter nodig om de aard van deze aardschok na te gaan. De stakingen in Frankrijk Franse mijnwerkers hebben zater dag met spandoeken betogingen ge houden, nadat hun vakbondsleiders eenparig de oproep van vrijdag van premier Pompidou om het werk te hervatten van de hand gewezen had den. Achtburgemeesters hebben aan deze betogingen meegedaan. Het stakingscomité in Lotharingen heeft waarborgen, geen beloften, ge ëist en onmiddellijke, onvoorwaarde lijke hervatting van de onderhande lingen tussen de regering en de vak bonden. Het eist ook een bijzondere bijeenkomst van het parlement dat thans op reces is. Pompidou zei vrijdag, dat de re gering de geëiste elf procent loons verhoging niet geheel kan inwilligen, omdat zij moet waken tegen inflatie. De Franse premier beloofde, dat de looneisen van de mijnwerkers in sep tember weer behandeld zullen wor den. De Zwitserse regering heeft zater dag bekend gemaakt, dat de Franse mijnwerkersstaking een kritieke si tuatie heeft geschapen voor de Zwit serse elektriciteitsvoorziening. De Zwitserse regering heeft aangedron gen op de grootst mogelijke bezuini ging in het gebruik van stroom. Vol gens de bekendmaking wordt thans een/derde van de elektriciteit, die Zwitserland nodig heeft, door Frank rijk en West-Duitsland geleverd. Door de vorst en de droogte is de levering van stroom door de water krach tbedrij ven sterk beperkt. Moord in Arcen Duizenden studenten hebben in Cairo gedemonstreerd om uiting te geven aan hun voldoening over de nieuwe staatsgreep in Syrië. Op de foto zien we een overzicht van een klein deel van de demonstrerenden op het Gomhouria plein in Cairo. Ontploffing in Westduitse metaalfabriek eist 19 doden Bandieten overvielen een boer derij in het departement Tolima in Colombia. Zy schoten zeven mensen dood en ontvoerden een meisje van zeventien jaar. Aanhangers van de Vlaamse Volks unie trachtten leden van de vereni ging voor de taalvrijheid en de een heid van het land te beletten aan plakbiljetten aan te brengen voor 'n demonstratie in Brussel op 31 mrt., waarbij onder de slagzin „Rendez vous der Belgen" betoogd zal worden voor de Belgische eenheid Een tiental personen werd gear- Paus dankt Chroesjtsjov tholieken in Hongarije moeten leven. Natuurlijk zal ik daarover verslag uitbrengen aan Rome". opgelost Russische persbueau Tass dat paus Johannes premier Het meldt, resteerd en vier gewonden werden Chroessjtsjov van de Sovjet-Unie naar een ziekenhuis overgebracht heeft bedankt voor een telegram met voor geneeskundige hulp. Allen-kon- gelukwensen ter gelegenheid van de den zondagochtend naar huis terug toekenning van de vredesprijs van de keren. Balzan-stichting aan die paus. De paus De vereniging beschuldigde de vo- heeft op zijn beurt de Russische lei- rige week ook Nederlanders van het der en het Russische volk zijn beste zich mengen in de Belgische taalstrijd, wensen doen toekomen, aldus Tass. In een communiqué werd gezegd, Voorts had de paus premier Chroesjt- d-at Nederlanders leden daarvan had- jov verzekerd, dat hij zal blijven stre- a at rr at uxitttvj den lastig gevallen en dat de Ant- ven naar rechtvaardigheid en werke- HOU* IbiKAAI werpse politie was verzocht maatre- lijke internationale broederschap en BREESTRAAT 173 LEIDEN gelen te nemen. wereldvrede. (Advertentie) MANTELS MANTELKOSTUUMS VAN EGMOND De officier van justitie te Roer mond mr. W. Uiterweal, is er zater dagnacht in geslaagd om de moord, die vrijdagavond werd gepleegd op de 45-jarige invalide arbeider P. v.Knip penberg te Arcen op te helderen. Op grond van bepaalde aanwijzingen en vermoedens werd de 43-jarige J. L. uit het naburige dorpje Lomm aan gehouden. Hij viel na een verhoor vrij gauw door de mand en bekende, dat hij in het huisje aan de Lings- fortserweg een vechtpartij had gehad met de bewoner, die later op het erf werd voortgezet. Hier heeft L. een zware steen gegrepen, waarmee hij het slachtoffer dodelijke verwondin gen heeft toegebracht. Vervolgens heeft hij het stoffelijk overschot in de regenput gegooid. De steen werd bij de put aangetroffen. L. is ingesloten. Het motief van de dader, die zelf ook gehuwd is, moet vermoedelijk worden gezocht in moeilijkheden, die waren ontstaan uit een verhouding met de echtgenote van het slachtoffer. Aanvaring Maasdam voor Seeamt. Het Duitse Seeamt (Raad voor de Scheepvaart) in Brémerhaven is van morgen begonnen met de openbare behandeling van het onderzoek naar de gebeurtenissen met het s-s „Maas dam" van de Holland Amerika Lijn, dat op 15 febr. in de monding van de Wezer op wrakken stootte en ernstige beschadigingen opliep. De voornaamste getuige is de Duitse zeeloods, die zich tijdens de aanvaring aan boord van de Maasdam bevond. Het staat nog niet vast of deze loods reeds in functie was, toen de Nederlandse oceaanstomer lek stootte. Voor de behandeling van deze zaak bestaat uiteraard een grote be- m^ÊgUBtKÊÊ$%8lÊÈUBtiBBBBBBBESBIBBXBM langstelling van Nederlandse zijde. Naast een aantal functionarissen van k'Ab - ''JBSm H.A.L., zal de hoofdinspecteur van El/V w T iV d€ scheepvaart in Den Haag, de heer wfcht-wrarifi;, J. Metz, de zitting vanaf de publieke PPIME^BÜBOBBili,!-. tribune bij wonen De Raad voor de Scheepvaart in Rudi Carrell die vrijdag tijdens zijn show te kennen had gegeven, dat hij wel eens wilde meewerken aan Nederland zal zich waarschijnlijk pas de dagsluiting, kreeg zaterdagavond deze kans van rector L. Coppens. We zien hierbij een beeld van deze over enige maanden in het openbaar epiloog. over deze zaak uitspreken. Zaterdag heeft zich in een metaal- fabriek in het Westduitse dorp Be- lecke, dat aan de rand van het Ruhr- gebied is gelegen, een ontploffing voorgedaan, die aan negentien arbei ders het leven heeft gekost, terwijl er ongeveer veertig werden gewond. De ontploffing vond plaats op de eerste verdieping van het gebouw. Het plafond van de daaronder ge legen werkplaats, waarin 75 arbei ders aan het werk waren, stortte in. Delen ervan en machines, die zich op de eerste verdieping hadden be vonden, bedolven de mannen eron der. De lijken der doden zijn gebor gen. 28 Gewonden konden, na be handeling, naar huis gaan. De toe stand van twee der twaalf gewon den, die in het ziekenhuis moesten blijven, is ernstig. Twee lijken werden gevonden op tachtig meter van de plaats van ont ploffing onder tonnen wrakstukken en machinerieën. De ontploffing zou veroorzaakt zijn door een breuk in een hoge-drukieidins. Twee mannen die men dood heeft aangetroffen, waren Italianen. België sluit grenzen voor ons vee en vlees Miljoenen guldens schade voor Nederland Het besluit van de Belgische rege ring, de grenzen te sluiten voor in- en doorvoer van Nederlands vee en vlees, wordt door het produktschap voor vee en vlees, bij monde van zijn voorzitter de heer Joh. de Veer, „rampzalig en onbegrijpelijk" ge noemd. Het Belgische besluit staat in verband met de mond- en klauwzeer- meldingen uit oostelijke delen van Nederland en uit West-Duitsland. De in- en doorvoer is verboden voor levende runderen, varkens, schapen en geiten, voor het vlees van deze dieren en voor produkten van dierlijke oorsprong. Ook stro, hooi, 9talmest, groenvoer en land- en tuin- bouwprodukten die verpakt zijn in al eerder gebruikte zakken, zijn ver boden. Aardappelen die wegens de vorst in stro zijn verpakt worden evenmin in België toegelaten. Volgens de heer De Veer zal de schade miljoenen guldens bedragen. Hoewel er geen grote 'uitvoer naar België bestaat is de export naar Frankrijk en Italië zeer intensiisf. Juis-t in deze tijd bestaat er b.v. in Parijs een toenemende vraag naar Nederlands vlees. Dtxa waak SUEDE JASJES voor damos en heren exclusieve collectie in het betere genre, extra laag geprijsd 139.-169!-189.- iTggnaeii.i.i.isffisma (Advertentie) Af en toe regen De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Gedurende het weekeinde trok een diepe Oceaandepressie van Ierland naar Schotland en vulde daar weer op, een volgende ontwikkelde zich tot een storm-depressie boven de Golf van Biscaye en naderde met 'n luchtdrukwaarde van omstreeks 965 millibar maandagmorgen de ingang van het Engelse kanaal. Deze de pressie zal waarschijnlijk het komend etmaal langzaam in diepte afnemen en in vertraagd tempo, ongeveer in de richting van België en ons land, verder trekken. Een front ervan zal vergezeld van enige regen ons land langzaam in noordelijke richting pas seren bij matige, af en toe krachtige winden in hoofdzaak tussen oost en zuid. Het is mogelijk, dat de wind later veranderlijk wordt. In het tem- peratuurverloop komt nog niet veel verandering. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZON EN MAANSTANDEN 12 Maart: zon op 07.04, onder 18.37; maan op 20.55, onder 08.15 Hoogwaterstanden 12 M rt: v.m. 5.01; n.m. 17.12. KORRELTJE De kracht van ieder mens heetft zijn grenzen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1