(MSMl In de Krantentuin Het knutselhoekje Twee slimme dieven Gemeente Eindhoven boos op Defensie I I ci r1 HET RUMENDE PAARD ZATERDAG 9 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 HET ZIEKE PAARD Om 6 uiur in de morgen gingen we met een tas vol boterhammen al op stap en zu-s, die de oudste van 't stelletje was, kreeg geld mee voor warme koffie. Toen we ruim kwart over 8 aan de kerk kwamen, hadden we nog volop de tijd de kerk eerst eens rustig van bin nen te bekijken. We vonden haar niet mooier dan onze eigen parochiekerk. Alleen 't Maria-altaar trok onze bijzon dere aandacht, allereerst om 't Lieve Vrouwebeeldje dat er door zovelen be- jocht en vereerd wordt, maar ook om de talrijke dievotievoorwerpen, die er rond om heen opgehangen waren. Zij sche nen allemaal dankbetuigingen te zijn voor verkregen gunsten door Maria's hulp en voorspraak verkregen. Aller hande opschriften vermeldden genezin gen van mensen exl dieren. Toen de koster enkele kaarsen kwam opsteken voor 't Mariabeeld, klampte zus hem aan, vertelde waarvoor wij gekomen waren en verzocht hem om ons zilveren paardje te willen ophan gen. De vriendelijke man voldeed ter stond aan ons verlangen en wees ons tevens dicht bij het Maria-altaar een goed plaatsje aan, waar we de H. Mis zouden kunnen bijwonen. „Gaan jullie maar rustig zitten, want jullie zullen wel een bee je moe zijn en 't duurt nog wel even, voordat de hoogmis begint". Gelukkig viel 't wachten nogal mee. Al gauw begonnen de kerkgangers binnen te stromen en de organist liet alvast wat zachte melodieën horen. Daar ging de bel en de pastoor, voor afgegaan door 4 misdienaars, schreed naar het altaar Hij hief het „asperges me" aan en terwijl het zangkoor deze zang voortzetten, ging hij zegenend de hele kerk rond. Daarna begon de H. Mis, waaronder het koor een meerstem mige mis zong, wat in onze eigen dorps kerk maar heel zelden gebeurde. Dat vonden we natuurlijk fijn, hoewel onze aandacht voor 't gebed er wel een wei nig onder geleden zal hebben. De pastoor hield gelukkig maar een kort preekje, wat maai goed was, want de kleinsten van ons had de grootste moeite om him ogen open te houden. Geen wonder, zo vroeg al uit de veren en al zo'n lange dribbel achter de rug! De woorden van de pastoor getuigden van zijn grote liefde tot de Moeder Gods en hij spoorde de mensen aan, om toch vooral vertrouwen te hebben in haar voorspraak. „Ziet naar ons Maria-altaar, waar talloze getuigenissen u spreken van de vele gebedsverhoringen, die door haar bemiddeling hier zijn geschied. Mogen zij u allen aansporen om ook stéeds met uw moeilijkheden met groot vertrouwen naar haar toe te komen". Dat waren woorden, die ons bemoe digden en vooral bij onze communie smeekten wij Maria met kinderlijke vu righeid, dat Zij met ons aan Jezus wilde vragen, dat Hij ons zieke paard toch maar beter wilden maken. Kinderen kunnen echter niet zo lang achter elkaar bidden en zeker niet, als zij al zoveel achter de rug hebben als wij die dag. Wij waren dus blij, toen de mis ten einde was en we haastten ons naar de herberg, die vader ons had aangeduid voor 't koffiedrinken. We rammelden van de honger en de stapel boterhammen, die we hadden meege kregen, was tot verbazing van de omzit- tenden, maar tevens tot hun grote schik, in de korste tijd tot wat kruimels teruggebracht. Welgemoed togen we daarna weer op weg naar huis. Voor de afwisseling evenwel kozen we nu een andere weg n.l. langs de Swalm en door het klei ne dorpje As9elt, waar we even binnen wipten in het oudste en merkwaardigste kerkje van Nederland. Langs de Swalim zagen we voor 't eerst van ons leven een echte reuine van een voormalig ridderslot. Zij lag vlak bij 'n grote boer- rerij, waarop een vroegere buurman van ons woonde. Hij zag en herkende ons en was zo vriendelijk onze tas en onze zakken vol heerlijke aPPels te stop pen. Of die welkom waren! (Wordt vervolgd) ('n oud Arabisch sprookje) 13. Toen het verhoor begon, zei de nachtdief: „Enige jaren geleden heb ik bij de vader van deze jongeman 40 kis ten in bewaring gegeven. In elke kist zaten 39 geldzakken. Nu ben ik geko men om ze terug te halen, maar de zoon van de gildemeester wil ze niet aan mij afleveren. Vervolgens werd de koopman onder vraagd. Hij antwoordde: „Het klopt, dat er 40 kisten in mijn, schatkamr staan, maar die behoren mij toen, er zitten echter geen 39, maar 40 geldbuidels in elke kist". Beide verklaringen werden in het CORRESPONDENTIE Ria Borst, Rijpwetering vertelt ons over: DE WONDERPAN Jantje van Zwieteren deed op school helemaal niet goed zijn best en hij liet bovendien ook nog dikwijls zijn pen houder op de grond vallen. Op een dag zat hij weer zo te suffen, hij wist niet een., wat de meester zei. Iedereen zat al ijverig te rekenen en Jantje zat weer te dromen. Daar viel zijn penhouder weer op de grond en nu waren de punten van de pen stuk. De meester gaf hem een nieuwe kroontjes pen. Jantje begon eindelijk te werken. Hij doopte in en de pen trok hem naar zijn schrift en begon te schrijven. Dat verbaasde Jantje wel, hij doopte weer in en daar begon de pen weer te schrijven. Dat ging zo een paar weken goed, tot de pen weer op de grond viel en kapot was. De meester gaf hem weer een nieuwe pen, maar nu was het geen won- derpen. Rob v. d. Zwet, R.A.-Veen heeft een versje gemaakt. In de elf beukenlaan, Zag ik een leuk ventje staan. Ik zei: „Ga je mee, Dan gaan we naar de zee". Maar het ventje ging niet mee Hij wou misschien niet naar de zee. Toen lachte ik om die mop Want het was een étalagepop! Hennie Mioch, Leiden. Leuk dat je de verhaaltjes altijd zo graag leest. De op lossing had je goed, maar jammer geen prijs hé? Volgende keer misschien be ter. Dag Henmie. Irma Barendse, Leiden. Die woordjes heb je goed gevonden meiske. Ella Olierook, Hazerswoude. Je hebt zeker ook wel geschaatst met je nieuwe schaatsen. Willie v. d. Voort, Voorhout heeft ook haar best gedaan met de woordjes. Heb je ze alleen gevonden? Ina van Egmond, Alphen. Fijn Ina dat je met ons meedoet. De woordjes waren goed en je briefje zag er keurig uit. Tot de volgende keer hé. Ina? Ronnie Vrijburg, Oud Ade. Knap Ronnie om die woordjes zo goed te vin- dien! Je bent toch pas 7 jaar! Corrie Coster, Voorhout. Kijk eens aan jij vond 16 woordjes inplaats van twaalf. Reuze! Annie en Kees Egberts, Ter Aar. Jul lie hebben die opgave verkeerd begre pen. Je moest 12 woordjes maken van de letters met het woord: carnaval. Nog kwamen goede oplossingen bin nen van: Quirlna van Leeuwen, Voor hout, Rina en Marijke Bontje, Nieuwe Wetering; Thea v. d. Salm, Zoeterwou- de; Ansje Pieëte, Leiden; Willy van Trigt, De Kwakel; Greetje van Diemen, Nieuw Vennep, Bert van Diemen, Nieuw Vennep; Heleentje en Nellie v. d. Meer, Voorhout, Gerda van Trigt, de Kwakel, Ineke Vroonhof, Sassenheim, Francisca Sikking, Warmond, Jantje v. Rooijen, Hazerswoude, Lia Waayer, Lei den maakte: DE DRIE HONDJES Er waren eens drie eigenwijze hond jes: Pimmie, Sallie en Rekeltje. Ze war ren nog erg jong en heel speels. Toen ze op een keer weer aan 't spelen waren zei Rekeltje, in zijn hondtaaltje: „Zeg ik heb geen zin om langer in die warme kamer te blijven, ik wil naar buiten en dan kom ik hier nooit meer terug". Hij stapte naar de deur en probeerde die met zijn snoetje open te doen, maar 't ging niet. „Is dat niet erg stout? vroeg. Salie. „Nee hoor, helemaal niet!" „Dan ga ik ook mee" „En ik ook", zei Pimmie. Nu probeerden ze samen om de deur open te doen en ja. hoor, na veel in spanning lukte dat en ze trippelden zachtjes naar buiten. Maar wat zagen ze proces-verbaal opgenomen. De rechter en 't hoofd der politie waren van me ning, dat 't maar 't beste was naar 't huis van de gildemeester te gaan en zelfs de kisten en hun inhoud in ogen schouw te nemen (te bekijken dus). Toen het gezelschap de schatkamer betrad, liet men terstond 'n kist openen. De zakken werden geteld, maar er za ten er geen 40. doch slechts 39 in, want de nachtdief had er immer? eentje uit iedere kist gestolen. 14 Achtereenvolgens werden al de 40 kisten geopend en de buidels geld ge teld en steeds waren N. er 39. Toen 't onderzoek was afgelopen verklaarden rechter en politiechef, dat de vreemde koopman de waarheid gesproken had en dus in het bezit moest gesteld worden van de 40 kisten. Deze liet daarop ter stond enige kamelen halen, die belast daar? Het leek wel op een grote witte deken. „Wat is dat?" vroeg Pimmie. „Ik weet het niet". Zullen we er eens in gaan rollen?" „Ja dat is leuk". Ze rolden in de sneeuw, want dat was het natuurlijk. „Wat is die deken koud'', riep Salie. „Ik ben ook zo koud. Ik bevries haast" blafte Rekeltje boven iedereen uit „en ik heb ook zo'n honger en ik wil ook weer naar huis", voegde hij er zachtjes en beschaamd achter. „Ik dacht dat je nooit meer naar huis wou", spotte Pimmie. „Ga nu asjeblieft geen ruzie maken. Kom ga liever mee naar huis". Een tijdje later stond het drietal ver kleumd van de kou voor de deur van hun huis te blaffen. Het Bazinnetje deed open en de drie hondjes sprongen ge lijk tegen haar op. „Maar hoe komen jullie hier? Wie heeft jullie buiten gebracht", vroeg ze verbaasd. „Maar dat doet er niet toe. Jullie zijn koud, zie ik. Ga maar gauw naar de kamer, dan breng ik jullie èen lekkere kluif". Dat lieten de hondjes zich niet twee maal zeggen en ze wipten in hun war me mand, die vlak bij de kachel stond. En toen ze de lekkere kluif hadden, dachten ze bij zich zelf: nergens is het toch zo goed als thuis. Kees Pouw, Leiden stuurde ons: HET DIERENDORP Dit verhaaltje gaat over het dieren bos. Ergens heel diep in het bos was het dierendorp. Een heel leuk gezellig dorpje. Het was er altijd erg rustig, al leen op het speelterrein was het wel eens druk. Op een vroege morgen was het erg rumoerig. Zal ik je eens vertellen waarom? Luister dan. De dieren hadden 's morgens vroeg een harde knal gehoord en even later hadden ze Pim, konijntje, dood in de Hoofdstraat zien liggen. Een groot beest had hem meegenomen en was vlug weg gelopen. Nu waren vader, moeder en de andere kinderen Pim aan het zoeken. „Waar zou hij toch zijn?" zei Wit staartje. de jongste van de koppel. „Dat weet ik ook niet", zei vader werden met de kostbare kisten. Van de laatste twee schonk de zogenaamde (z.g.) koopman er één aan de rechter en één aan 't hoofd der politie. De overige 38 behield hij zelf. De nachtdief vond dit natuurlijk maar heel matig gehan deld en vroeg daarom op geraakte toon: „Maar wie van ons heeft nu eigenlijk gewonnen? Welke schelmstreek was tenslotte de beste: die van jou of die van mij?" „Beste vriend", antwoordde, de dag dief, „jij was de slimste van ons bei den en daarom heb jij de vrouw van het huis gewonnen!' Of de ander daar blij mee was, vertelt de geschiedenis verder niet; in ieder geval kreeg hij voor zijn medehulp zelfs niet één kist als beloning. Dieven zijn niet altijd eikaars beste collega's! (Einde) Klaas knorrig en hij zocht verder. Toen het avond wend1, hadden ze nog niets ge vonden. Eindelijk zei moeder: „Kinderen nu moeten jullie naar bed". Toen de kinderen goed en wel op bed lagen, gingen vader en moeder weer zoeken. Alle kinderen gingen slapen behalve Witstaartje. Ze bleef wakker en toen ze dacht dat alles veilig was, ging ze uit bed en trok haar kleren aan. Ze ging naar buiten en sloop stilletjes langs het huis heen. Ze ging het bos in en zocht onder ieder takje. Het werd al zowat dag maar Witstaartje had nog niets gevonden. Een uurtje later zag ze opeens een stuk van Pirns' blouse en daar naast een beetje bloed. Witstaar tje kon wel huilen van verdriet. Toen opeens hoorde ze zwaar gedreun. Vlug kroop ze onder een struik. Dan hoorde ze geblaf en ze zag een grote man met een geweer op zijn rug voorbij lopen. Witstaartje werd bang en kroop nog dichter tegen de struik zodat de bla deren begonnen te ritselen. Dit werd haar ongeluk. De hond be gon te blaffen. De jager greep zijn ge weer en keek in het bosje. Witstaartje zag het en rende weg. De jager richtte zijn geweer en schoot. Wit staartje voelde een kreunende pijn in haar kop en viel neer. Dit is het einde van het dappere konijntje dat haar broertje ging zoeken. Jan van Iersel, Leiden. NAAR HET STRAND „Ring! ring! ring!" de wekker liep. Anneke zet de wekker eens af". „Ja man"! „Opstaan jongens", riep moeder. Ze kleedden zich aan en weldra zaten ze aan tafel. „Zo kinderen', zei pa, „ik heb een verrassing voor jullie". „Hoera! hoera!" juichten de kinderen. „We gaan vandaag naar het strand. Pak je badpakken maar in, dan gaan moeder en ik de boel even aan kant helpen". Iedereen hielp een handje en even later zaten ze in de bus. Ze waren al gauiw aan het strand en even later do ken ze het water in. „Wie doet er mee tikkertje!" riep Kees. Mieke zou hem zijn. Zo speelden en stoeiden ze in het water en daarna speelden ze op het strand. Ze bouwden een prachtig zandkasteel waar vader met bewondering naar keek. Jammer genoeg was het weer tijd om op te stappen. Er liep een ijscoman aan het strand. >rPa mogen we een ijsje?" „Vooruit dan maar en dan meteen aankleden. Een poosje later zaten ze weer in de bus, maar nu met een treu rig gezicht. Ze hadden nog veel langer willen blijven. Toen ze in bed lagen, droomden ze nog v5n de zee. Dag allemaal, volgende week weer verder. TANTE JO EN OOM TOON In bestuurlijke en industriële krin gen in Eindhoven is men ernstig ont stemd over het feit, dat het minis terie van defensie het besluit heeft genomen de vliegbasis Welschap niet te verplaatsen zonder tr reageren op tegenvoorstellen van Eindhoven. Een half jaar geleden verklaarde het ministerie zich bereid tot het ver plaatsen van de basis naar Gilze- Rijen mits Eindhoven negen miljoen gulden zou bijdragen voor de ver plaatsingskosten. De gemeente zag hierin echter geen heil vanwege het risico, dat defensie toch altijd om strategische redenen op dit besluit zou kunnen terugkomen. In samenwerking met Philips heeft de gemeente toen een tegenvoorstel gedaan, waarbij men zich onder voorwaarde, dat defensie de verplaat sing voor eigen rekening zou uitvoe ren bereid verklaarde de kosten van onderhoud van veld en appara tuur alsmede van de bewaking van Welschap als „slapend vliegveld" voor Eindhovense rekening te ne men. Voorts werd in de overwegin gen nog een plan betrokken om een vennootschap op te richten om Wel schap indien daarvoor belangstel ling zou blijken te bestaan voor de burgerluchtvaart te exploiteren. EEN VITAMINE-MANNEKE Toen broertje laatst een klein griepje had, bracht grote zus hem zijn avond boterham op een dienblad, dat ze heel leuk en geestig had opgesierd met aller hande dingen, waarin veel vitaminen zitten. Daarom mocht ze gerust zeggen: „hier komt 't vitaminen manneke". EEN KLEIN DOBBELSPEL Behalve een dobbelsteen voor alleen heeft men slechts een stuk papier en pot lood voor elke medespeler nodig. Men werpt om beurten en mag 1, 2 of 3 lijn tjes aan zijn huis tekenen, als men 2, 4 of 6 punten (ogen) gooit. Bij 'n oneven aantal ogen mag men dus geen lijn toe voegen. Het huis bestaat uit 35 lijntjes (naar 't voorbeeld). Wie het eerst z'n huisje atf heeft is natuurlijk winnaar. i_j ]_j I_I 23 Zonder op deze voorstellen te rea geren is de gemeente onlangs mede gedeeld, dat definitief het besluit is gevallen de basis niet te verplaat sen. Geluidshinder De bezwaren van gemeente en in dustrie tegen het vliegveld spruiten voort uit het hinderlijk lawaai van de vliegtuigen en het feit dat de basis min of meer als een enclave is gelegen binnen straks uitgebreide woonwijken. Reeds tweemaal in het verleden zijn vliegtuigen in of vlak bij behuizingen neergestort. Voorts verwacht men na het in gebruikstel- len van de „Starfighter" een ver dubbeling van de geluidshinder, die behalve op de mensen ook van in vloed zou zijn op allerlei precisie- instrument<m, die in de Philipsbe- drijven gebruikt worden. Het ministerie stelt zich op het standpunt, dat de gemeente te laat is geweest met zijn reactie en de daardoor gestelde termijn heeft laten verstrijken, hetgeen door de gemeen te echter weer ontkend wordt. De gouden koets zal, met toe stemming van H.M, de Koningin, in de zomerexpositie van het nationaal rijtuigmuseum in Leek worden ten toongesteld. Van 12 april tot begin september zal lit rij tui in het koets huis van het museum te zien zijn. Voor „Prinjesdag" zal het natuurlijk naar de koninklijke stallen terug moeten. Fig. c. toont jullie een hobbelpaardje voor 'n kleine pop. 't Is gemaakt vam een halfronde kaasdoos of kaastrommel. Het lijkt wel heel aardig, maar ik vrees, dat weinig kinderen zich eraan zullen zetten, om zo'n onnut ding in elkaar te prutsen. En die 't toch willen proberen, vinden zelf wel 'n mander om het klaar te spe len. DE PYRAMIDE De oudfheid kende 7 wereldwonderen. Dat waren: 1. de hangende tuinen van Babylon; 2 't Zeus-standbeeld in Olym- pia: 3 de Artemistempel in Ephese; 4. Het Mausoleum in Halikarnassos; 5. Pharos, de vuurtoren bij Alexandrië; 6. het reuzenbeeld van Rhodes en 7. de pyramide van Cheops. Van die 7 wereldwonderen is alleen nog maar de pyramide overgebleven. Zij en nog verschillende andere pyraaniden vormen nog steeds de machtige gedenk tekenen van de heersers, die ze lieten bouwen en van de duizenden slaven, die ze onder de gloed? der Egyptische zon gebouwd hebben. Aan de muren in 't binnenste der py- ramidien ziet men beelden en hiëroglyfen (letterschrift of liever tekenschrift) die verhalen over het leven van een of an dere ptharao bevatten. P TO l EMAIOJ rJL Vele eeuwen lang was niemand in staat de betekenis van die tekens te ach terhalen, omdat de Egyptenaren zelf ze al sinds heel lang niet meer gebruikten. Maar ongeveer 160 jaar geleden von den enige soldaten van Napoleon bij het sohansengraven (loopgraven) een steen, de zg. Rosettasteen, waarop een bericht in hiëroglyfen en tevens nog in andere talen stond. Je ziet op de figuur enige tekens van die steen en wat ze beteke nen. Met behulp van die steen heeft een Franse onderzoeker Campollioso de be tekenis van de hiëroglyfen achterhaald. Daardoor hebben de geleerden op de muren van de pyramiden de geschie denis van Egypte leren lezen. Huisvrouwen kozen voor de vettere melk De zesweekse proef van vettere melk, die op initiatief van het pro- duktschap voor zuivel is genomen in Alkmaar en Hengelo, is gisteren ge ëindigd. De huisvrouwen konden er kiezen tussen de melk met drie pro cent vet, waaraan ze gewend waren, en melk met drie en een half pro cent vet. De prijs bleef dezelfde. In beide steden, zo wordt verno men, heeft de overgrote meerderheid voor de vette melk gekozen. In Alk maar bedroeg die meerderheid 95 procent en ook in Hengelo was ze zo groot, dat de melkslijters er haast geen melk van drie procent meer op hun karretje hadden. „Als we voor hetzelfde geld iets beters kun nen krijgen, nemen we dat", kregen ze van hun clienten te horen. Zeldzaam klooster jubileum Dinsdag 12 maart zal het 75 jaar geleden zijn, dat de eerw. zuster Ig- natie (mej. J. C. Aussums) haar in trede deed in de Congregatie van de Zusters van het Gezelschap J.M.J. te 's-HertOgenbosch. Zuster Ignatie, die op 7 augustus 1871 te Culemborg werd geboren, was achtei'eenvolgens werkzaam in Rotterdam, Millingen, 's-Hertogen- bosch en Boxtel, waar zij vanaf 1899 tot nog maar enkele jaren geleden ge werkt heeft aan de opvoeding van de jeugd. Ofschoon zuster Ignatie nog wel lid is van de Boxtelse kloosterge meenschap „Duinendaal", zal vanwe ge de hoge leeftijd van de jubilaresse toch alleen maar in intiem verband aandacht geschonken worden aan dit zeldzame jubileum.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9