Daarom BP! super IMix benzine 111 Kies de soort die bij Uw auto hoort KisKs*] Pt! £telgaas-êördAIaarMófemm* WONINGBOUW HET ZWAKKE BELEIDS PUNT VAN KABINET DE QUAY Nieuwbouw op het Leidse veilingterrein Appèl voor alle melkvee houders in het westen ZATERDAG 9 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT in 4 variaties: Kindermeel Bordklaar Kinderbloem Kindergries (Advertentie) DR. DE KORT OP PARTIJRAAD K.V.P. ALGEMEEN BELEID MOET KRACHTIG WORDEN VOORTGEZET „Wij hebben nu bijna 4 jaren regering zonder de socialisten achter de rug en de stelling van Vorrink, Donker en Burger, dat Nederland onbe stuurbaar zou worden, indien de samenwerking tussen PvdA en KVP verbroken zou worden, is niet bewaarheid." „Met de kritiek, die ik op onderdelen van het kabinetsbeleid zal uit oefenen inbegrepen, heeft naar mijn mening het Kabinet-De Quay blijk gegeven van goed bestuur en van een positief sociaal beleid van christelijk gehalte. Wij zijn nu vier jaren verder en onze fraktie in haar geheel ziet op het beleid van het kabinet-De Quay - enkele duidelijke uitzonde ringen daargelaten - met grote voldoening terug. Ik krijg bovendien hoe langer hoe meer de indruk, dat dit ook voor de grote meerderheid van het Nederlandse volk het geval is." Deze woorden sprak dr. W. L. P. M. de Kort op de gisteravond te Utrecht gehouden partijraad van de Katholieke Volkspartij. Als wij enige waarden aan opinie onderzoeken mogen toekennen, dan is een overwegend groot gedeelte van ons volk van oordeel, dat in ons land welvaart heerst, dan vindt een overwegend groot deel van onze gezinnen, dat het hun financieel goed of redelijk goed gaat en dan zijn Luns en De Quay en Klompé de fa voriete ministers, aldus dr. De Kort. Ik ga dus in mijn verslagrede recht streeks af op de prestaties van het kabinet-De Quay. Aan de vruchten kent men de boom, niet aan één vrucht, maar aan het geheel der vruchten. DE WONINGBOUW Ik wil dan graag maar beginnen bij het zwakke beleidspunt van het kabinet-De Quay. En dat zwakke be leidspunt is nog wel één der be langrijkste beleidspunten. Ik bedoel de woningbouw. De oppositie heeft op dat beleid kritiek. Wij ook. Wat mij betreft, ik wil graag redelijk zijn in mijn kritiek. Na een groot aantal cijfers te hebben gegeven, vervolgde spreker. Deze cijfers van indicatieve waar de. Als zodanig tonen zij vooreerst een verschuiving aan van minder woningwetwoningen naar méér wo ningen in de premie-sektor en in de vrije sektor. Het is u bekend, dat onze fraktie met deze verschuiving nimmer ge lukkig is geweest. U weet ook, dat de fraktie dit euvel heeft zien aan komen, er tegen heeft gewaar schuwd en het regeringsbeleid heeft weten om te buigen. Dit ombuigen geschiedde in 1962, helaas achteraf. Maar zo is het nu eenmaal steeds met de parlementaire controle. Van onwil kan en wil ik bij mi nister Van Aartsen niet spreken. De reden van ons vergeefse pogen ligt misschien in de onvoldoende so ciaal-economische uitrusting van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. De uitrusting van dit departement zal op dit punt moeten veranderen. Uit het vervolg van mijn betoog zal de vraag rijzen of dit wellicht 10 jaar eerder had dienen te geschie den. Nu eindelijk de ogen open gaan, het kabinet-De Quay met minister' Van Aartsen uitsluitend daarvan de schuld geven, gaat mij te ver. Al ontbreekt een onderzoek naar het behoeftepatroon, het lijkt toch on betwistbaar af te leiden uit de iede re dag blijkende nood, dat de behoef ten aan woningwetwoningen voorals nog het nijpendste is. Op grond daar van heb ik deze verschuiving een euvel genoemd. Vervolgens indiceren de genoemde cijfers over de genoemde jaren, dat de woningbouwproduktie in haar ge heel genomen dalende is. Maar, wat wil men? Indien men een vrije za terdag verkiest en het produktiever- lies daarvan niet opvangt door pro- duktiviteitsverhoging en produktie- uitbreiding op andere wijzen, dan is minder produktie het gevolg. Ik ver wijt hier de bouwnijverheid niet, dat ook zij een vrije zaterdag wenste; wat ik wel wil vaststellen is, dat - als wij niet de handen ineenslaan, maar dan ook allemaal onverschil lig van welke politieke partij wij zijn - de na ons komende generatie ons zal verwijten, dat wij de wo ningnood niet hebben weten op te lossen. De*' Bouwnota-1962 van het Eco nomisch Instituut voor de Bouwnij - verheid, die in 1962 verschenen is, heeft eigenlijk pas aller ogen goed geopend. Zij leert ons, dat vanaf 1950 het aantal woningen gelijk was aan dat van vóór de oorlog. Maar men heeft vanaf 1945 vele feitelijk heden fout geraamd. Bij onze noodzakelijke bezinning moet voorop staan, dat leuzen als „wij zullen 100.000 woningen bou wen per jaar" vlot uit het verhitte hart kunnen vloeien. Meer zinvol echter is na te gaan in hoeverre de produktie-capaciteit moet worden verhoogd en welke maatregelen daartoe noodzakelijk en verant woord zijn. Ook hier ligt weer een kwestie, waarvan de sociale, de eco nomische en de financiële kanten zwaarder zijn dan de technische. Met alle grote respekt, dat ik heb voor de Bouwnota-1962, meen ik toch dat ook zij op deze kernvraag geen be vredigend antwoord verstrekt. Onze partij, onze fraktie, is tot offers bereid en wij zullen dit als éérste punt aan de toekomstige for mateur meedelen. Wij zien de oplos sing niet in de richting van een staatsbedrijf, waardoor winsten en lonen zouden kunnen worden ge controleerd, maar waardoor de pro duktie geen groter omvang neemt. Onze gedachten gaan in de richting van stimulering van particulier ini tiatief in al zijn vormen, mits met inachtneming van het behoeften- patroon. Onder dit opzicht kan het initiatief van het komende kabinet op onze volle steun rekenen. Over het beleid o.a. onderwijs, kunsten en wetenschappen kwam dr. De Kort tot de conclusie dat het ka binet-De Quay tot niet overtroffen resultaten is gekomen. De oppositie kan over dit beleidsvak beter zwij gen. Maar dat doet ze dan ook. BUITENLANDSE ZAKEN Over het buitenlandse beleid zei dr. De Kort dat hij niet kan voorbij gaan aan Nieuw-Guinea en Indone sië." Ik kan en mag er niet aan voor bij gaan vooreerst omdat het kabinet -De Quay de moed heeft gehad dit beleid uit de politieke ijskast te ha len en weer op dreef te brengen en vervolgens omdat hier problemen zijn opgelost, die ons volk zeer heb ben aangegrepen. Dit alles eiste van het kabinet-De Quay een vasthou dend maar tegelijk fantasievol beleid. Ik ga daaraan nu voorbij, maar ik meen dat geen onbevooroordeeld bur ger in Nederland zijn diep respekt aan De Quay en aan Luns kan weigeren. Ik heb de indruk, dat de zeer grote meerderheid van het Nederlandse volk dit respekt positief heeft, al dus spreker. Ik behoor, vervolgde dr. De Kort, met de grote meerderheid van mijn fraktiecollegae tot die Nederlanders, die het kabinet-De Quay 9+ geven voor het gevoerde Nieuw-Guinea- beleid. Het beleid van Luns in de achter liggende periode heeft in den lande dan ook grote bewondering gewekt en zijn standvastige naast correcte houding tegenover de plannen van generaal De Gaulle kreeg zelfs een vrijwel algemene instemming. „Ondertussen kunnen wij de ont wikkeling van de internationale toestand slechts met grote zorg tege moet zien. De oorzaak daarvan lijkt mij te liggen bij 'n man, die - ik neem graag aan met de beste bedoe lingen bezield - de grootste ketterij der Europese geschiedenis weer tot nieuw leven dreigt te wekken. Die man is generaal De Gaulle en die ketterij is het nationalisme in Euro pa". Dr. De Kort meende echter, dat men De Gaulle's positie zeer zou versterken door Frankrijk met een frontvorming te isoleren. De hoop, dat het Frans-Duitse verdrag niet in een voor de EEG ongunstige zin zal worden uitgevoerd, leek hem ge wettigd. Sprekende over de Atlantische samenwerking bepleitte dr. De Kort buiten iedere twijfel te stellen, dat de Amerikaanse atoomkracht in al haar mogelijkheden met onbetwist bare zekerheid het antwoord zal zijn op Russische agressie in Europa. ONTWIKKELINGSHULP Hij zei voorts, dat hij, los van een concrete situatie, de vraag „belas tingverlaging of verhoging van de ontwikkelingshulp" persoonlijk zou beantwoorden met een keuze voor de ontwikkelingshulp. Zodra men echter de wijze in het geding brengt, waarop de ontwikkelingshulp wordt geboden en denkt aan het geld dat wordt verspild, wordt het antwoord minder duidelijk, aldus De Kort. Hij zou graag zien, dat aan het particu liere initiatief ruime overheidssub sidies of vergaande fiscale facilitei ten werden verleend, zodat niet al leen de staat „ontwikkelaar" kan spelen. LANDBOUWBELEID Dr. De Kort zei, dat zijn fraktie begrip heeft voor het feit, dat het landbouwbeleid van het kabinet-De Quay enkele malen aanleiding ge geven heeft tot ernstige kritiek in landbouwkringen. Van het landbouwbeleid in zijn totaal zei dr. De Kort, dat de bijna onoplosbare landbouwproblemen door het kabinet met taaie volharding, durf en brede visie zijn aangepakt. Voorzover dat op nationaal niveau nog mogelijk zal zijn, zal een aktief markt- en prijsbeleid moeten worden gevoerd opdat de welVaartspositie van de land- en tuinbouw niet ach terblijft bij die van andere bevol kingsgroepen. De grote macht van hét kabinet- De Quay lag in zijn financieel-eco- nomisch en zijn sociaal beleid, aldus dr. De Kort. In dit verband vestigde hij er de aandacht op dat de wel vaart sinds 1959, prijsstijgingen en waardedalingen inbegrepen, met 23 procent is gestegen. DRINGENDE OPROEP WEGENS NOODTOESTAND Er gaat een dringende oproep uit voor een buitengewone bijeenkomst voor alle melkveehouders, wegens de noodtoestand, gelegen in de afzet van onze melk en allerlei overheids bemoeiingen in de prijsstelling van ons product. Moeten we nog langer met ons laten sollen? Bent U het eens met de gang van zaken? Is het niet hoog tijd dat we solidair zijn waar het gaat om onze bestaansbron? Wist U, dat wij hier in het westen, met zijn gunstige ligging in het con- sumptiegebied, centen minder ont vangen per liter melk, enkel door onrechtvaardige prijspolitiek? Daar om is het dan ook, dat er in onze standsorganisaties zoveel mogelijk op gewerkt wordt om de leden dien aangaande voor te lichten, met de bedoeling enig licht in de zaak te brengen. EEN PRACTISCHE MAN AAN HET WOORD Als klap op de vuurpijl is het ons geglukt een prominente spreker, de heer A. P. Hilhorst uit Soest, bereid te vinden om ons deze voorlich ting te geven. Daar de heer Hilhorst als practische boer zitting heeft in het Landbouwschap al® afgevaardig de van de melkveehouders en steeds de prijsstelling op ministerieel ni veau meemaakt, mag hij wel als bij Uitstek deskundig worden be schouwd. Er is alle gelegenheid cot discussie. Nu heren veehouders, geen woorden maar daden. Uit iedere noodtoestand kan iets goeds geboren worden. Komt allen naar Zoeterwoude op dinsdag 12 maart, 's avonds 7.30 uur in het parochiehuis aan de Schenkel- weg. Zie advertentie. De LTB, afd Zoeterwoude en Stompwijk. Het comité vlaggetjesdag Sche- veningen heeft besloten om vlagge tjesdag 1963 te beperken tot het pa- voiseren van de vloot. Het comité heeft dit besluit genomen in overleg met de comite's te Vlaardingen èn IJmuiden. Het hoogtepunt van de viering van de dag van de Neder landse visserij zal zoals bekend, dit jaar vallen rond de haven van IJmui den. In Leiden worden op het vei lingterrein in de komende ja ren nieuwe loodsen gebouwd om aan de voortdurende toena me van de aanvoer tegemoet te komen. De maquette geeft de toe komstige situatie weer. Op de voorgrond de Lammenschans- weg. Aan de zijde van de spoor lijn, rechts een complex van vier veilinghallen, die in de plaats van de tegenwoordige hal komen. In het midden van de „winkelhaak" van loodsen: twee van de huidige opstallen met daartussen inplaats van het kanaal een nieuwe loods. Daarnaast recht het gebouw met kantine, kantoor, veiling zaal en verkooploods. Ook dit gebouw zal op de duur verdwij nen om plaats te maken voor een modern vierkant gebouw. Nieuwe loodsen worden ook gebouwd op het veilingterrein aan de zijde van de HCW. U ziet hiervan het model aan het eind van het terrein. Benzine? Kies zelf uit: BP benzine-BP Super Mix 25 - BP Super Mix 50- BP Super Mix 75 - BP Super. (Advertentie) En deze auto zit dag aan dag op de buitenweg. Grote afstanden-aan-één-stuk zijn meer regel dan uitzondering. Zelfde merk auto, zelfde type en bouwjaar en töch verschillend! Waarqm? Elke auto rijdt onder andere omstandigheden. Aan elke motor worden andere eisen gesteld. Elke automobilist heeft zijn eigen rijstijl. Gevolg: iedere motor ontwikkelt zich anders. Daarom bij de BP pomp: 5 verschillende soorten benzine, om uw motor de juiste voeding te geven om u plezieriger en economischer te laten rijden. Probeer het zelf. Na twee- of driemaal tanken bij een BP pomp weet u het: nu krijgt mijn motor de 'individuele voeding' die hij nodig heeft!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7