Brief irit Mannen zijn lastig, maar toch Onder onó gezeefd Valt alles mee als men er rekening mee houdt BESTE TYPE FOTOMODEL: LANGBENIG EN WIPNEUS! Mormoonse „first lady"? PORSELEIN VOOR DE TAFELS VAN MAJESTEITEN Op voor de slanke taille NEW-YORK WEG VAN OERWOUD-LOOK Mannen zijn vaak de lastigste schepsels die een vronw kent. In iedere huis houding gaat hun aanwezigheid beslist niet onopgemerkt voorby. Heeft ooit een man meegemaakt, die na zfln bad de badkamer netjes achterliet? Geen doorstromende kraan, geen opgerolde, kletsnatte handdoek, geen badmat dryvende op de natte vloet? Onmogelijk! Als U by de voorjaarsschoonmaak dat donkere kastje hebt schoongemaakt en daarbij o.a. een pot verdroogde verf hebt weggegooid, dan moet hij opeens iets schilderen met dezelfde pot verf of hy schreeuwt moord en brand om die vieze, roestige scharnieren (die U óók weggegooid hebt) om de schuur deur te repareren ASBAKKEN PROBLEEM. Hoe krijgt hij het toch voor elkaar om - al zet u twintig schone asbakken neer - hij in alle asbakken wat doet? (Probeer eens een proefneming met één asbak en u zult ontdekken dat hij altijd die ene gebruikt). Als u een oud kopje breekt, staat u een standje te wachten met ernstige verwijten als ,,te wild", ,,te onhan dig" en .spilziek". Maar -vis hij een kristallen vaas breekt dan is het een ongelukje, dat iedereen had kunnen overkomen en bovendien was het ding lelijk en mag u er niet over doorzeu ren. Al die vervelende manieren! Hij is Waarom, waarom Hij vergeet hardnekkig lichten uit te doen en laat altijd de kraan open staan. Hij gebruikt de haarborstel om zijn pak af te borstelen en stelt klei ne karweitjes uit tot vijf minuten vóór de gasten komen...... Lieve schat", zegt ze, ,,ik houd van je, maar waarom stop je de vui le overhemden steeds tussen de scho ne lakens, waarom stop je één pantof fel onder het bed en de andere onder een stoel en waarom laat je je pya- majas achter met de binnenste-bui- ten gekeerde mouwen?" Nieuw vakantie-idee Een ondernemend echtpaar uit Lon den, Norman en Jeanne Ryder, heeft een heel nieuw vakantieplan bedacht. Als u bijvoorbeeld graag eens met vakantie wilt naar Florida of Nice, dan zal het echtpaar een gezin zoe ken, dat graag in uw woonplaats va kantie wil houden. U trekt in bun huis zy komsn by u. Praktisch en eenvoudig, nietwaar. Geen hoge hotel rekeningen en geen formele kledjj voor het diner. Het openstellen van onze woningen voor vreemden is een teken des tijds. Enige jaren geleden waren de meeste gezinnen nog afgesloten vestigingen en de enige logees waren familieleden of betalende kostgangers. Thans reizen schoolkinderen honder den kilometerj om te logeren bij men sen die hun ouders volslagen onbekend zijn. Duizenden Europese meisjes ne men er een jaar voor af- om bij vreemden de huishouding te doen en kinderen te verzorgen in ruil voor wat zakgeld en de kans een vreemde taal te leren. Een vriendin van me bleef als we duwe achter met een zoontje. Zij kon niet hele dagen gaan werken, omdat het kind te klein was om de hele dag alleen thuis te zijn. Als haar huls niet zover van het centrum was gele gen had zij kostgangers kunnen rie men. Omdat dit dus niet kon, kreeg zij het idee studenten en verpleegsters in huis te nemén. „Het geld komt goed van pas, al moet ik zeggen, dat de verdiensten niet hoog zijn", vertelde ze mij, „en het is verbazingwekkend hoe mijn ken nis vergroot wordt, Ik weet nu meer van geschiedenis en aardrijkskunde als toen ik naar school ging. Mijn zoontje heeft ook veel gezelligheid aan de meisjes. Niet alleen heeft mijn kijk op de wereld en het leven zioh verbreed, maar bovendien hebben de meisjes me geïnspireerd tot het vol gen van een cursus". De andere zijde van de medaille is dat men vreemden in huis heeft en minder vrijheid heeft omdat voor maaltijden en andere zaken ge zorgd moet worden. Ook loopt men het risico dat onvoorzichtige han den geliefde bezittingen beschadigen. Maar men vindt dit slechts kleine nadelen indien de eenzaamheid hier mee verdrongen kan worden. Droogfas voor natte was In de afgelopen koude dagen heeft menige huismoeder met de handen in het haar gezeten om haar was droog te krijgen. In Duitsland heeft men hier wat op gevondeneen droogtas die in de warme kamer kan worden gehangen, zodat de was heel snel droog is. De tas, waarop patent is aange vraagd, - het ei van Columbus. Een doorzichtig plasticachtige zak met kleerhanger, waarop het te drogen kledingstuk kan worden opgehangen, De tas is groot genoeg om een heren overhemd te kunnen bergen. Het af druipende water word* onder in de zak opgevangen. Daar de tas is af gesloten, kan het natte kledingstuk niet vuil worden. De tas is bijzonder geschikt voor reizigers, die in hun hotel wat willen wassen, omdat ze slechts weinig plaats in de koffer in neemt. De kosten zijn zeer laag, on geveer f 1.50. Hu komt ons voor, dat een grotere uitgave an de tas, waar meer dan één kledingstuk in kan hangen, ook succes aou hebben. een echte radiopiraat en maakt u wild met dat vervelende gepiep en gegil. Maar hij zegt dat hy slechts een pro gramma wil hebben, dat u zal plezie ren. Als u 's nachts de dekens van bed trekt, dan heeft u de bedden niet goed opgemaakt! Als hij na het eten in slaap valt, dan probeert hij alleen maar de vermoeienis van een inspan nende dag op kantoor weg te werken. Als hij natte kringen óp tafel achter laat met flessen en glazen dan krijgen de fabrikanten van deze zaken de schuld: slecht vakmanschap. Hoe is het mogelijk, dat de meesten van ons toch liever mevrouw dan mejuffrouw willen zy'n...! Glaswerk zonder vuile randen Stralend helder worden uw glazen en kristallen vazen, wanneer u ze na het afwassen met helder water, waaraan een flinke schjut azijn is toegevoegd, omspoelt. Blyven er, zo als vaak bij glazen het geval is, nog bruine randen zichtbaar, vul de vaas dan met stukjes eierschaal en lauw water. Flink schudden en daarna met koud water naspoelen. De kristallen vaas krijgt dan zyn vroegere kleur .terug. Mannen in de wereld van de vrouw De ene zyde van de studio stelt een reusachtig bos voor met een bewolk te hemel erboven, de andere zyde wordt ingenomen door een giganti sche roodgouden draak en in een an dere hoek ziet men een luxueuze keu ken, waar een aardig meisje met een mixer bezig is. Dit is een kijkje in de eigenaardige wereld van een mo defotograaf. De man achter de lens is de bekende Londense modefotograaf Ray Harwood, een baardige jonge man, die ons vertelde dat zy'n klan ten soms de meest fantastische ach tergronden voor hun modefoto's wen sen. „Ben Klant vroeg my eens voor een levend e tijger te zorgen", zei hij. „Zelfs de kosten - ongeveer 250 gul den inclusief verzorger en vervoer per dag - konden hem er niet van afbren gen. We hebben het dier niet kunnen gebruiken, want het beet onderweg zyn verzorger..." KRULSPELDEN Over de mooie meisjes, die men in de modebladen of op de reclamefoto's ziet, zegt hy: „Ze komen hier aan met onherkenbare gezichten. De krul spelden nog in het haar en meestal zonder enige make-up. Ray moet soms tot veei*tig opnamen maken voor dat een foto goed is. Dagelijks pro duceert een modefotograaf zo'n drie- honderd vierhonderd afdrukken als een mannequin bijvoorbeeld in tien verschillende creaties moet poseren. BESTE TYPE „De beste leeftijd voor een meisje wier foto op het omslag van een tjjd- In Ver. Staten De publiciteit over Jackie Kenne dy, haar echtgenote en gezin, is zo groot dat men geneigd is te vergeten dat zQ misschien niet altijd het Witte Huis zuilen bewonen. Volgend jaar ko men er weer verkiezingen in de USA en het is misschien wel aardig eens wat te horen over een man en z(jn fa milie die kans zien om misschien het Witte Huis te betrekken. Het is Geor ge Romney, een autokoning, die de aandelen van American Motors Com pany aanzienlijk omhoog deed gaan door de „kleine" auto voor de Ame rikaanse markt te vervaardigen. In november verleden jaar behaal de hij een grote zege voor de Republi keinen door het gouverneurssohap te veroveren van Michigan. Als gouverneursvrouw kan mevrouw Lenore La Fount Romney de nodige ervaring opdoen. zy is de dochter van een ambtenaar en heeft carrière als actrice gemaakt. zy trad onder an dere op in films met sterren als Jean Harlow en Greta Garbo. By haar hu welijk lp 1931 gaf zy haar carrière op en gaf zich geheel aan haar gesin en aan kerkeiyke activiteiten (de fa milie behoort tot de Mormoonse kerk) Op 52-jarige leeftijd is mevrouw Romney niet zo charmant als me vrouw Kennedy. Maar het is mogelijk dat het Amerikaanse volk volgend jaar genoeg heeft van uiterlijk schoon en graag een moederlijke, oudere vrouw als First Lady zal begroeten. schrift komt, is omstreeks negentien jaar", zei hij. De meeste andere mo dellen zijn tussen de negentien en vier entwintig jaar oud en verdienen van dertig gulden per uur tot zeventig gul den per uur". Momenteel is het beste type voor een fotomodel langbenig, open van uiterlijk met recht haar en een wip neus... Het meisje in de glanzende keuken was gereed, kleedde zich: in een vlotte rok en blouse, dronk een kopje koffie en vertrok naar het strand. Niet om de rest van de dag luierend in het zand door te brengen, maar om te poseren in de zwempakken die het volgend seizoen in de mode zullen zijn. TIPS VOOR DE HUISVROUW Vilt. Hebben de uit de gratie geraakte schilderijen of spiegels vuile plekken nagelaten op het behang? Voorkom deze narigheid door schilderyen en spiegels voortaan te voorzien van een stukje vilt dat u tegen de achterzijde plakt. Pianotoetsen. Pianotoetsen kunnen verkleuren door licht en lucht. Brandspiritus en gezui verd kryt maken geel geworden toet sen weer wit. Suéde laarsjes. Ons schoeisel heeft het zwaar te ver duren de laatste tyd. Weervlekken zyn vooral moeilyk te verwijderen van suédelaarsjes of -schoenen. Het beste is de schoenen stevig af te bor stelen met een boender of nagelbor stel en schoon warm water. Kringen kan men eventueel erst te lijf gaan met wasbenzine op een doekje. De laarsjes laten drogen en de behande ling eventueel herhalen. Haarlak. Haarlakvlekken zijn een veel voor komend euvel op spiegels en meubelen en kunnen in dat geval het beste ver wijderd worden met brandspiritus, Zyn er vlekken in een japon gekomen dan is het probleem ernstiger. Doe wat ammoniak in een kom handwarm water. Doop hierin een sponsje en ga voorzichtig over de vlek, waaronder u een prop watten houdt voor het ab- sorberen van de vlek. Wilt u alle risi co vermyden dan is de veiligste op lossing de japon naar de stomerij te Van top tot teen De mode voor 1963 eist een slanke taille en een middenrif zonder vet kwabben, want we zullen shorts met zeer korte hesjes dragen en strakke avondpantalons. Als het goed is moet u voor het verkrijgen van een slanke taille oefe ningen doen. Het reiken naar de tenen, in zittende houding, is heel goed en ook de rekoefeningen, waarbij men rechtop staat met de voeten iets apart en waarbij men de armen zover moge lijk voorwaarts strekt is uitstekend. Na het vooruitstrekken van de armen met het lichaam voorwaarts buigen, alsof men wil proberen de handen te bereiken. Zesmaal herhalen en de armen steeds tot achter het hoofd brengen. Een va riatie is de voeten iets verder uiteen te plaatsen, nu de handen goed voor waarts strekken en het lichaam mee buigen. Nu langzaam van links naar rechts buigen. Vijfmaal herhalen. In een topografie van ue beroemde Engelse graveur Lindlon-Suffolk over de vroegere Duitse vorstendommen en staatjes is op vele plaatsen sprake van de „porseleinvorsten". Daarme de waren de Duitse heersers gemeend die in hun landen sinds de uitvinding van het „porcellain" in het midden van de 18e eeuw keramische indus trieën gevestigd en met deze „Manu- fakturen" roem en geld verworven hadden. Tot de beroemdste porselein steden behoorden: Meissen, Dresden, Berlijn, Fürstenberg, Selb en Brunz- lau. Een groot gedeelte van deze in dustrieën ligt in de Sovjetzone. Daar zijn de wereldberoemde firma's ech ter op enkele na .geliquideerd, •Enige hebben in de bondsrepubliek nieuwe fabrieken onder de oude, met vele tradities verbonden naam ge sticht. Van oorsprong in West-Duits- land gelegen zijn Fürstenberg en Selb In Selb, waar vier van de grootste porseleinondernemingen ter wereld ge door! In New York wemelt het in de stra ten momenteel van het bont. Men is er wèg van bontsoorten of imitaties van wilde dieren. Behalve gevlekt en gestreept bont en Imitatiebont vindt men de streep- en stippatronen ook terug op zijden sjaaltjes, katoenen stof fen, leder en suède. De oex-woud-look viert ook 's avonds hoogty. Voor cocktailpartles dragen de Newyorkse dames thans bij voor keur japonnen en blouses in een exo tisch dessin van bloemen. Slankslui- tende, tot de enkels reikende, zyden jersey japonnen zijn gegarneerd met reusachtige groene bladeren. Schouw burg- en nachtclubartiesten steken el kaar de loef af door als eerste op het toneel te verschenen gehuld in een ensemble, dat of aan bont, of aan een exotisch bloemengewaad doet denken. „PLANTERHOED" De prijzen zyn geheel in overeen stemming met deze „dolle" mode, maar als troost kunnen we meedelen, dat de warenhuizen al druk bezig zijn zich te bevoorraden met copleën van de oorspronkelijke modellen. In een etalage zagen we japonnen in zwart en wit in zebrapatronen. Bij mantelpakken worden chiffon en zijden blouses in luipaarddessln, en men kan geheel bij zyn door het dra van een planterhoed, die men om hoofd drapeert door middel van een vilten band in hetzelfde dessin, en met een stoffen tas in luipaarddessin is het geheel compleet. De tuniekjapon beleeft een tweede succesperiode, ditmaal met een boven stuk in bont-patroon of bloemdessin op een donkere, strakke rok. GEBLOEMDE 8ARONL Jumpers - met uitzondering van de duurste oashmere-soorten - hebben 't veld moeten ruimen voor jakjes van bont, geschoren en geverfd als lui paard of zebra en met een kraag van langharig konijn, zwart geverfd en met wit afgezet. De oerwoudrage zet zich zelfs voort tot in de badkamer in de vorm van badstof-badmantels en sarongs in uit bundige oerwouddessins. Namaak zebra en namaak lui paard zyn grote mode in alle ma terialen. Llnkr.: Blouse met gele en heige stippen. Rechts: Zijden blouse in zebrapa troon met reusachtige fladderdas. vesiigd zyn, is vanzellsprekend ook het grootste porseleinverladingssta- tion. Dagelijks verlaten bijna 2 com plete goederentreinen de hallen, om gebruiksaardewerk en fijne tafelser viezen naar de Europese, Amerikaan se of Aziatische staten te transporte ren. Tot de kostbaarste werken van Selb en in 't bijzonder van Fürstenberg en Eschenbach behoren de „antieke ser viezen", die naar vormen uit de 18e en 19e eeuw vervaardigd worden en waarop barokmotieven onder glazuur of ryke goudversieringen uit latere tijdperken aangebracht zyn. Selb en Fürstenberg waren en zijn sinds gene raties de leveranciers voor „hofser viesgoed" van Europese en Aziati sche majesteiten. Meer dan 40.000 gulden kostte een blauw-gouden ser vies uit Selb, dat enkele jaren gele den door het Perzische hof werd aan gekocht. Zowel koningin Juliana, als koning Olaf van Noorwegen, als het Griekse koningspaar eten niet zeidei van vaatwerk, dat afkomstig is uit de ze fabrieken. Maar niet alleen voor koninklijke tafels wordt zeldzaam en „antiek" porselein vervaardigd, ook voor de gewone verbruiker heeft men aan- trekkeiyke stylserviezen en: tegen re delijke pryzen. In de gehele wereld is de afzet van stylporselein buitenge woon groot. De Duitse ondernemingen hebben de beroemde industrieën van Sèvres en Petersburg reeds lang over vleugeld. Vijftig procent van de to tale „antieke" porseleinproduktie is afkomstig uit Sélb, Fürstenberg eri Eschenbach. Erwtensoep voor alle leeftijden Er wordt nog wel eens beweerd, dat erwtensoep alleen geschikt is voor jonge, krachtige mensen. Dat is niet waar. Erwtensoep kan zo ge maakt worden, dat vrywel iedereen van deze bij uitstek Hollandse winter- kost kan genieten. Erwtensoep wordt gemaakt van drie bestanddelen: a) van groene erwten, by voorkeur spliterwten, b) varkens vlees, c) wintergroenten, zoals knol selderij, selderijgroen, prei (of uien) en wortelen. Tegenwoordig telt iedereen calorieën zoveel voor de harde werker, zoveel voor de hoofdwerker, heel weinig voor de gepensioneerde. De opgroeiende jeugd daarentegen mag veel calo- rieë nhebben. Spliterwten, het beste grondbestand deel voor de erwtensoep, Lellen 1430 calorieën per pond. De wintergroenten kunnen de caloriewaarde van de soep gunstig beinvloeden, vooral de selde- ryknol. De prei (of uien) heeft ook een lagere caloriewaarde, doch weer andere eigenschappen, die deze groen te minder geschikt maakt voor zie ken en ouderen. De werkelijke smaak van de erw tensoep wordt echter bepaald dooi het vlees, dat gelijk met de erwten dient te worden gekookt. Speklappen, krabbetjes, varkenspoot, verse of rook worst maken een soep met een hoge caloriewaarde. Halscarbonades geven de soep echter de juiste smaak en veel minder calorieën dan de eerder ge noemde delen van het varken. Een voorbeeld van een bord erwtensoep met weinig calorieën: voor 10 borden 1 pond spliterwten (1430 cal.), 1 pond halsearbonade (1000 cal.), l kilo win tergroenten 400 gram selderyknol, 300 gram prei, 300 gram selderygroen (200 cal.) bij 10 borden 263 calorieën per bord. Geef de harde werkers een extra stuk worst in deze soep.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8