HET RUMENDE PAARD I 20 het geheim ven de blauwe trein WOENSDAG 6 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT RAG IN A SPAREN VOOR EEN EIGEN BEDRIJF (Advertentie) Voor Leidse kantonrechter Naast het weer zeer grote aantal zaken, dat gisteren door de kanton rechters mr. R. de Bruyn en mr. W. de Koning werd berecht was een overtreding van het veiligheidsbesluit in fabrieken en werkplaatsen De verdachte, een 30-jarige smid uit Blaricum was ten laste gelegd, dat hij op 24 april 1962 als onder aannemer van het smeedwerk aan een in aanbouw zijnde flat in Noord- wijk vier man van zijn personeel te werk had gesteld zonder voldoende acht te slaan op de te nemen veilig heidsmaatregelen. Bij de montage van enige U-balken ter ondersteu ning van de balkons bleken de ma ten namelijk niet geheel te kloppen en werden deze balken derhalve door zijn werknemers voorlopig min of meer provisorisch bevestigd ten einde ze later door middel van aan- gelaste borgplaten definitief en af doende te monteren. Helaas stortte een der U-balken echter vóór de definitieve montage omlaag en trof ter plaatse een 10-jarige jongen die toevallig langs het bouwwerk liep. Het jeugdige slachtoffertje werd zó ernstig door de neerstortende balk gewond, dat hij er, aldus een genees kundig rapport, een blijvende gedeel telijke lichaamsverlamming van heeft overgehouden. Als eerste getuige in deze zaak werd gehoord een inspek- teur van het veiligheidsbesluit, die direkt na het ongeval een onderzoek instelde naar de montage van ge noemde U-balken. Deze deskundige verklaarde zonder enig voorbehoud, dat deze balken zeer slecht proviso risch gemonteerd waren, zodat er slechts weinig kracht c.q. een geringe stoot voor nodig was geweest om ze te doen omvallen en neerstoi ten. Op verzoek van verdachtes raadsman werden genoemde vier personeelsle den als getuigen a décharge gehoord. Hun verklaringen kwamen hierop neer, dat zij de balken zo goed mo gelijk hadden gemonteerd toen bleek, dat de maten niet helemaal klopten en het totaal onbegrijpelijk was, dat een der balken van de weliswaar proviso rische, doch niettemin vrij stevige be vestiging was losgeraakt. „Toen wij op het punt stonden om de noodzake lijk geworden borgplaten te gaan aan- lassen zodat alles precies en hecht zou aansluiten, moesten wij ons werk voorlopig staken omdat eerst de mas- tiek-vloerleggers op de balkons aan het werk gingen in opdracht van de hoofduitvoerder". Aldus verklaarden Setuigen unaniem de reden waarom e definitieve montage werd uitge steld met genoemd noodlottig gevolg. „Konden werk niet afmaken" Verdachte ontkende categorisch elke schuld aan een en ander. Zijns in ziens lag de schuld geheel bij de hoofdleiding van de bouwerij, die van de juiste bouwvolgorde was afgewe ken, zodat zijn knechts voor zij hun werk konden afmaken eerst plaats moesten maken voor de vloerenleg- gers en zelfs ook nog voor de, door getuigen niet genoemde tegelzetters. „Ik was trouwens zelf niet eens op het karwei aanwezig, wist dus van die stagnatie niets af en kan dus mijns inziens niet voor de gevolgen van de incomplete montage verantwoordelijk worden gesteld," besloot verdachte zijn betoog. In zijn requisitoir betuigde de offi cier, mr. C. Sluyk allereerst zijn deel neming met het droevige gevolg voor zowel de ouders als het knaapje. Hij wees er hierna met nadruk op, dat verdachte ondanks het feit, dat hij zelf niet op het karwei aanwezig was, wel degelijk de volle verantwoording van een en ander droeg en wel als hoofd van de onderneming, die de uitvoering van het smeedwerk op zich had genomen. „U had bij uw afwe zigheid de verantwoordelijkheid aan een ander moeten opdragen, dan zou u vrijuit zijn gegaan. Wettelijk be hield u nu eenmaal de verantwoor ding en overtrad dus art. 162 van het veiligheidsbesluit", aldus zijn conclusie. Hoewel verdachte de ge volgen van de ondeugdelijke montage niet ten laste was gelegd, achtte mr. Sluijk de wel ten laste gelegde over treding dermate ernstig, dat hij zijn eis op 125 boete subs. 25 dagen be paalde. Na erop te hebben gewezen, dat zijn cliënt en ook hijzelf zeer geschrokken waren van de gevolgen van het neer storten van de balk, bestreed ver dachtes raadsman het feit, dat zijn cliënt de verantwoording van een eventuele ondeugdelijke bevestiging van genoemde U-balken zal moeten dragen. De enige schuldige in deze was zijns inziens de* hoofduitvoer der, die aan de eerder genoemde vloerenleggers de voorrang had ge geven met alle hieraan verbonden konsekwenties „Als hier de juiste bouwvolgorde was aangehouden, zou den de borgplaten direkt en dus tijdig zijn aangebracht en zou er absoluut niets zijn gebeurd," was pleiter stellig van mening. Na er nog op te hebben gewezen, dat de gewraakte balk volgens de ge tuigen décharge vrij stevig was be vestigd en het dus een raadsel was hoe deze los was geraakt, vroeg hij vrijspraak omdat zijn cliënt hier, in tegenstelling tot de hoofduitvoerder, geheel vrijuit ging. Minder schuldig Na de re- en dupliek wees de kanton rechter mr. W. de Koning direkt vonnis. Hierin bracht hij tot uitdruk king, dat verdachte ondanks alles nu eenmaal de verantwoording had en de nodige veiligheidsmaatregelen had moeten laten treffen toen een direkte afdoende montage niet mo gelijk bleek. Hij achtte verdachtes schuld echter geringer dan in de ge stelde eis tot uitdrukking was ge bracht en vonniste derhalve met 50 gulden boete subs. 10 dagen. Gevaarlijke stunt Onder de vele verkeerszondaars be vond zich o.m. een 35-jarige slager uit Rijnsburg, die op 14 december jl. met zijn auto op de Rijnsburgerweg te Oegstgeest een vrij gevaarlijke stunt had uitgehaald. Na een voor hem rijdende auto te hebben inge haald week hij namelijk vrij scherp naar rechts uit om vervolgens af te remmen en voor de deur van een klant tot stilstand te komen. De af stand tot de zojuist ingehaalde auto was echter dermate gering, dat een fikse botsing volgde en de materiële schade niet gering was. De bestuur der van de ingehaalde auto schatte de afstand tussen de auto's, toen ver dachte plotseling stopte, op circa 8 meter, zodat een botsing ondanks zijn krachtig afremmen onvermijde lijk was. „Hij reed mij eerst met gro te snelheid voorbij en stopte toen plotseling vlak voor mij omdat hij het adres waar hij wezen moest, had bereikt". Hoewel de bestuurder zijn verklaring door twee getuigen be vestigd zag, was verdachte het in het geheel niet met hem eens. Hij had zijns inziens namelijk ruimte genoeg overgelaten om de ander ge legenheid te geven eveneens te stop pen of naar links uit te wijken en vroeg derhalve aanhouding van de zaak teneinde de afstand ter plaatse nog eens nauwkeurig te laten na meten. Daar de officier aan de hand van de drie getuigen-verklaringen verdaches schuld afdoende bewezen achtte, wees hij diens verzoek tot nameting radikaal af en eiste hij wegens de ernst van het feit, niet minder dan 75 gulden boete subs. 15 dagen. De kantonrechter was het met een en ander volkomen eens en vonniste derhalve conform. De goede kennis Een 46-jarige mode-adviseuse uit Amsterdam stond terecht omdat zij in de nacht van 5 december jl. haar auto had laten besturen door een goede kennis, die niet in het bezit van een rijbewijs was en op Rijks weg 4 A onder Zoeterwoude prompt tegen een voor hem rijdende auto opreed. Daar de goede kennis onder haar toezicht reed, kreeg verdachte het proces-verbaal als zijnde de .ju ridische bestuurder". „Het mistte die nacht heel erg en daar hij een grotere rij-ervaring heeft dan ik, liet ik hem maar stu ren", voerde verdachte als excuus aan. „Hoe kan die kennis van u nu een grotere rij-ervaring hebben als hij niet eens een rijbewijs heeft"? informeerde de kantonrechter met zichtbare verwondering. Hierop bleef verdachte het antwoord echter schul dig. Uit het verdere onderzoek kwam nog naar voren, dat het zicht door de dichte mist slechts 30 meter was geweest en verdachte desondanks „had toegestaan", dat de feitelijke bestuurder met een snelheid van ca. 50 km per uur reed. Toen de voor hem opdoemende auto die door het slechte zicht slechts 20 km/uur reed, „de doorgang versper de" was de botsing meteen een vol dongen feit. In zijn requisitoir noem de de officier het „hoogst onverant woordelijk" om in zo'n dichte mist iemand te laten sturen zonder rij bevoegdheid en nog wel met een 50 km-vaartje. Hier móest een bot sing uit voort komen en het is een wonder, dat er geen slachtoffers zijn gevallen," luidde zijn conclusie, die door een eis van 80 boete subs. 18 dagen gevolgd werd. Verdachte bepleitte uiterste cle mentie. De kantonrechter was hier toe echter slechts in zeer geringe ma te bereid en vonniste met 75 subs. 15 dagen. „De schoenen van mevrouw" voor Haagse politierechter Een 53-jarige werkster uit Leiden had van haar werkgeefster 2 paar schoenen gestolen, voor welk feit zij zich had te verantwoorden bij de Haagse politierechter. „Het waren oude schoenen," zo beweerde ver dachte. doch de officier constateerde, dat in een andere verklaring ver dachte had gezegd, dat het nog goe de schoenen waren, doch haar werk geefster die toch niet zou missen. De eis luidde vanwege het blanco strafblad 40 boete of 8 dagen hech tenis. waartoe de rechter veroor deelde. KATWIJKER IN HAVEN VERMIST De 44-jarige varensgezel Theunis van der Mey uit Katwijk wordt se dert 31 januari vermist. De man verbleef tot die datum aan boord van een vissersvaartuig in de haven van IJmuiden. Van der Mey was gekleed in een blauwe werkbroek, zwarte of don kerblauwe trui, groen-wit jack m- pen of rubberlaarzen. Hij droe0 een gouden trouwring met de inscriptie „Willempje". De commissaris van po litie te Velsen (tel. 02550, 6444) vraagt ieder die inlichtingen kan ge ven zich met hem of met de politie in de woonplaats in verbinding te stellen. HET STAAT DEZE WEEK IN De vrouw wier portret bij Lodewijk XIV in de badkamer en bij Napo leon in de slaapkamer hing. Van zo'n vrouw kan je alles verwach ten! Dat merkt Jackie (Lisa) Ken nedy dan ook! Albert Heijn (36) en Adriaan Reesink (35) touwtrekkend om de gunsten van de consument. Merkwaardige onthullingen over de veldslag tussen de grootste kruidenier van Neder land en diverse fabrikanten/im porteurs. De middenstand het haasjeen de consument lachende derde! Amerikaanse rechter verklaart 26-jarige blondine tot Koningin van een Oosters Rijk, waar ze wel nooit meer een voet zal zetten. In elk geval wordt haar alvast een half miljoen gulden uitgekeerd en er komt nog wel meer geld los. „Het is een schatje" zei de domi nee, toen hij zijn dochter voor 't eerst zag. 't Schatje ging vreemde talen leren, werd in vijf jaar tijds schoonheidskoningin, filmster, ca baretzangeres. Ze veroverde man nen bij dozijnen, kreeg filmcon tracten voor miljoenen guldens. Overigens spreekt ze nu Italiaans, Engels, Zweeds, Frans, Spaans en Grieks Londens zakenman, die de wereld wil ontvluchten slaagt er in eiland van zijn dromen te kopen: het para dijs noordoost van Australië. Er zouden wel eens haaien kunnen zijn. zo boeiend is nu PANORAMA Verder bevat Panorama deze week nog een keurcollectie actuele fo to's, een prachtige dubbele kleu- renpaglna „Vlieg er eens in!", tal van andere kleurenplaten, de kleu rige, humoristische omslag, car toons, Sjors en Sjimmie en de populaire Mecki-strip. Koop een los nummer. Dat kost f 0.50. Ver standiger is een abonnement te nemen. Dan krijgt U de volgende twee nummers gratis en daarna kost 't f0.40 per week. Een brief kaart aan „Panorama-Haarlem" is voldoende. Doe het vandaag! (Advertentie) Begrafenis Koningin Wilhelmina op de plaat H.M. de Koningin heeft het initia tief genomen om de geluidsopnamen van de kerkdienst, gehouden bij de begrafenis van Koningin Wilhelmina op 8 december 1962 in de Nieuwe Kerk te Delft, als historisch docu ment en getuigenis voor het Neder landse volk een blijvende betekenis te geven. Dit zal geschieden in de vorm van een album met grammofoonplaten en tekst. Handelend in de geest van haar moeder wenst de Koningin, dat de baten van deze uitgaven ten goe de zullen komen van de Nederland se Oecumenische Jeugdraad voor het oecumenisch jongerenwerk in de ruimste zin van het woord. In de eerste plaats zullen de ba ten worden gebruikt voor het oecu menisch Jongerencongres 1963 on der auspiciën van de Oecumenische Jeugdraad en de Katholieke Jeugd raad te organiseren. Aetherklanken DONDERDAG 7 MAART HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Progr.-overz. Aansl.: lich te gr. muz. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Klass. gr. muz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen, (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Mod. gr. muz. 11.45 Op zoek naar een auteur, le zing. 12.00 Zang en piano. 12.30 Me- ded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Dans- ork. en zangsol. 13.00 Nws. 13.15 Me ded. event, act. of gr. muz. 13.25 Beursber. 13.30 Prom.-ork.: amus. muz. 14.00 Bas en piano: Mod. lie deren. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Lichte gr. muz. 15.35 Voordracht. 15.50 Alt en orgel: mod. liederen. 16.20 Gr. muz. voor de jeugd. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Pianospel. 18.30 Sport- praatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Franse chansons. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Carrousel, progr. dat alle kanten opgaat. 20.00 Nws. 20.05 Mod. en klass. kamermuz. 20.50 Viola da gamba en clavecimbel. 21.0<L 53 pas sen, hoorspel. 22.15 Lichte gr. muz. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Nieuwe gr. platen. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Muz. progr. strip voor de jeugd en event, act. .7.55 Schoolradio. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gr. muz. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 NCRV-lied. 10.03 Oude muz. (gr.). 10.15 Morgendienst. 10.45 Klass. or- gelmuz. (gr.). 11.00 Voor de zieken. 11.45 Geest, liederen. 12.00 Middag klok-noodklok. 12.04 Strijkork.: lich te muz. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.38 Draaien maarjjj (gr.). 12.55 Kath. nws. 13.00 Nws. 13.15 Draaien maar!!! (gr.). 13.40 Wissewassenlicht progr. (herh. van zondag j.l.)14.00 Bondsdag van de Chr. Plattelands vrouwen- en meisjesbond. 14.45 Gr. muz. 15.00 Prom. ork. en sol.: klass. muz. 15.30 Mod. pianomuz (gr.) 15.40 Licht ens. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Kamermuz. en blokfluit. 16.40 Mod. gr. muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.40 Beurfcber. 17.45 Car- mina: instr. bewerking van lied. en dansen uit heden en verleden. 18.05 Country and Western Music, (gr.). 18.15 Sportrubr. 18.30 Latijns-Am. ork. 18.50 Soc. perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Geest, lie deren. 19.30 Radiokrant. 19.50 Zend tijd politieke partijen: AR. 20.00 Wij poetsen de plaat. 20.20 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (deel 9). 20.50 Samen uit, samen thuis, gevar. progr. 22.00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek bespreking. 23.00 Platennieuws. 23.30 Vers in het gehoor, literair progr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV-KRO: Voor de vrouw. 14.45 Zig zag, kroniek voor de vrouw. 15 15 Pauze. 15.30-15.45 Voor de kleuters. 19.30 Onderweg naar morgen, weten schappelijk progr. NTS: 20.00 Jour naal. NCRV' 20.20 Memo. 20.35 Film kader. 21.05 Tripp's laatste balans, TV-spel. 22.40 Dagsluiting. NTS: 22.50-22.55 Journaal. 36) Hij zat een ogenblik als verstomd. Poirot maakte het pakje weer dicht en stak het kalm in zijn zak. Toen scheen de miljonair plotseling wak ker te worden. Hij greep de hand van Poirot en drukte die zo geweldig, dat de kleine man zijn gezicht ver trok van pijn. „Dat is geweldig", zei Van Aldin. „Enorm! U bent knap, mr. Poirot, wat bent u knap!" „Het betekent niets", zei Poirot bescheiden. „Orde, methode, voorbe reid zijn op alles dat is de hele „En nu wordt toch zeker graaf de la Roche gearresteerd, veronderstel ik?" ging Van Aldin voort. „Neen", zei Poirot. „Maar waarom niet? Wat heeft u nog meer nodig?" „Het alibi van de graaf is nog niet gelogenstraft". „Maar dat is nonsens". „Ja", zei de detective, „ik vind het ook nonsens, maar we moeten helaas eerst bewijzen hebben." „Intussen glipt hij door de vin gers." Poirot schudden zeer energiek het hoofd. „Neen", zei hij, „dat zal hij niet. Het enige wat de graaf niet kan op offeren is zijn maatschappelijke posi tie. Ten koste van alles moet hij het spel volhouden." Van Aldin was nog niet tevreden gesteld. „Maar ik zie nog niet in 1 Poirot hief een hand op. „Een ogen blik, monsieur. Ik heb een ideetje Men heeft Poirot vaak uitgelachen om zijn ideetjes, maar men heeft on gelijk gekregen. Ik kom morgenoch tend om elf uur in uw hotel bij u. Zegt u tot zijn lang tegen niemand iets." HOOFDSTUK XXII. MONSIEUR PAPOPOULOUS AAN HET ONTBIJT. Monsieur Papopoulous zat te ont bijten. Tegenover hem zat zijn doch ter Zia. Er werd op de deur van de zitka mer geklopt en een chausseur kwam binnen met het kaartje van Hercule Poirot. „Hé", zei Papopoulous. „Hercule Poirot. Dat begrijp ik niet". Vader en dochter keken elkaar aan. „Ik zag hem gisteren op het ten nisveld", zei Papopoulos. „Zia ik vind het verre van prettig." „Hij is u eenmaal van dienst ge weest", herinnerde zijn dochter hem. „Ja", zei de vader. „Bovendien heb ik gehoord, dat hij zich uit zijn werkkring heeft teruggetrokken." Dit gesprek tussen vader en doch ter werd gevoerd in hun eigen taaL Nu wendde hij zich tot de chausseur en zei in het Frans: „Faites monter ce monsieur". Even later trak Hercule Poirot, zeer zorgvuldig gekleed en vrolijk zijn stok zwaaiend, de kamer binnen. „Beste monsieur Papopoulos!" „Beste monsieur Poirot!" „En mademoiselle Zia!" Poirot maakte een kleine buiging voor haar. „Vindt u goed dat we doorgaan met ons ontbijt?" vroeg Papopoulos, ter wijl hij zich nog een kop koffie in schonk. „Uw bezoek is een beetje hm vroeg". „Het is een schandaal", zei Poirot. „Maar ziet u, ik heb haast." „Zo!" zei Papopoulos. „Bent u be zig met een zaak!?" „Een zeer ernstige zaak", zei Poi rot. „De dood ban madame Kette ring". „Laat eens zien". Papopoulos keek onschuldig naar het plafond. „Was dat die dame die in de blauwe trein is gestorven? Ik zag er een berichtje over in de kranten, maar er stond niets bij van misdaad". „In het belang van het onderzoek", zei Poirot, „werd het beter geacht dat te verzwijgen." Er heerste een ogenblik stilte. „En waarmee kan ik u van dienst zijn, monsieur Poirot?" vroeg de an tiquair beleefd. „Voilë", zei Poirot, „ik zal tot de zaak komen". Hij haalde uit zijn zak hetzelfde doosje dat hij aan Van Al din had laten zien, nam de juwelen er uit en schoof ze over de tafel naar Papopoulos. Hoewel Poirot hem nauwkeurig gadesloeg, bewoog zich geen spier op Papopoulos' gezicht. Hij nam de ju welen op en onderzocht ze met ken nersblik. „Prachtig, niet?" vroeg Poirot. „Zeer goed", zei Papopoulos. „Hoeveel denkt u dat ze waard zijn?" „Moet ik u dat werkelijk zeggen?" „U is slim, mijnheer Papopoulos Neen, het hoeft niet. Zij zijn bij voorbeeld geen vijfhonderdduizend dollars waard?" Papopoulos lachte en Poirot deed het ook. „Als imitatie" zei Papopoulos, ter wijl hij de juwelen teruggaf, „zijn ze werkelijk heel goed, zoals ik al zei. Zou het indistcreet zijn, wanneer ik vroeg hoe er er aan gekomen bent?" „Volstrekt niet", zei Poirot. „Ik heb er geen bezwaar tegen dat te vertellen aan een oude vriend als u. Ze waren in het bezit van graaf de la Roche". Papopoulos zette grote ogen op. „Werkelijk?" mompelde hij. Poirot leunde voorover op de ta fel en zette een zeer onschuldig ge zicht. „Monsieur Papopoulos", zei hij, „ik zal open kaart spelen. De originelen van deze robijnen werden madame Kettering ontstolen in de blauwe trein. Nu wil ik u eerst het volgende zeggen: Of de juwelen teruggevon den worden of niet gaat mij niet aan Dat is een zaak van de politie. Ik werk niet voor de politie, maar voor monsieur Van Aldin. Ik wil de hand leggen op de man die madame Kette ring vermoorde. Ik interesseer me alleen voor de juwelen, in zoverre ze mij kunnen leiden tot de moorde naar. U begrijpt me?" De laatste woorden werden met grote nadruk uitgesproken. Papopoulos zei rustig, zonder een spier van zijn gezicht te vertrek ken: „Gaat u door". „Het komt me waarschijnlijk voor dat de juwelen te Nice van eigenaar zullen veranderen misschien is dat reeds gebeurd." „Ah!" zei Papopoulos. Hij keek in gedachten naar zijn koffie en zag er nog iets edeler en patriarchaler uit dan anders. „Ik dacht bij mezelf: „Wat een meevaller!" ging Poirot voort. „Mijn oude vriend Papopoulos is in Nice! Hij zal me wel willen helpen Tk dacht verder: "Hij is natuurlijk hier voor zaken."

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2