Bordje pap bereidt uit olie - koekjes gebakken uit gras Oosterse invloed op de vri jeti jds-kl eding Kinder onó gezeefd Bacteriën die eiwit kunnen produceren Tips voor de huisvrouw Leven van schrijfster Denise Robins roman op zichzelf TIPS Nieuwe ontwikkelingen op voedingsmarkt Een bordje pap bij het ontbijt, bereid uit mine rale olieën - koekjes, die rijk aan eiwitten zijn, gebakken uit gras - machinale melk, waaraan geen koe te pas komt... 't Lijkt allemaal fan tasie maar ten onrechte want deze kunstpro- dukten worden op het ogenblik inderdaad vervaardigd op aanwijzingen van geleerden. Geleerden, die zich druk bezig houden met Na drie jaren van onderzoek zijn Engelse chemici er in geslaagd om een bruikbare methode te ontwikkelen voor het winnen van eiwitrijk voedsel uit olie. Men slaagde hierin door micro-organismen, tezamen met fosfor, nitro- geen en verschillende sporenelementen, waarop de bacteriën gedijen, aan de olie toe te voegen. Het resultaat was, dat de micro-organismen eiwitten konden produceren uit die oliebestanddelen, die voor het raffineringsproces toch al waardeloos zijn geworden. Dit door bacteriën geproduceerde eiwit is intussen al beproefd op ratten en kippen, wat de voedingswaarde betreft. Binnenkort zullen ook proeven worden genomen op rundvee en varkens. De vervaardiging van kunstmatige melk is een project, dat in deze mo derne wereld, waarin onvoldoende melk is om aan de steeds stijgende behoefte te voldoen, vooral in landen, die te arm zijn om er grote kudden gezond vee op na te kunnen houden, zeer de moeite waard is. Ook zyn onderzoekingen in vele landen er op het ogenblik op gericht om gist .meteen geschikt te maken voor menselijke consumptie. De indus triële produktle van gist voor ge bruik in bakkerij en brouwerij bestaat natuurlijk al lang. Maar gist werd tot nu toe niet op grote schaal als puur voedingsmiddel aangewend. Gist heeft evenwel dit grote voordeel, dat het geen zon nodig heeft om te gedijen. -Heb ontleent zijn groeikracht -aan <ie: 'chemische reacties van zijn „voe- 'dingsbodem", die tijdens somrriige experimenten werd gevormd door af gewerkte sappen van houtpulp, en in andere gevallen door melasse met en kele toegevoegde chemicaliën. Of schoon deze processen op levende" stoffen betrekking hebben, hebben ze binnenshuis plaats en de hele opzet is dan ook veel meer fabriek dan boer derij. NOODGEDWONGEN De produktie van gist, dat meteen Machinale melk, Er moet niet alleen worden aange toond, dat voedsel uit minerale oliën geschikt is voor de groei en om toe te nemen in kracht, maar ook, dat he*" geen schadelijke nevenverschijn selen veroorzaakt. Als de proeven-het gèwenste resultaat hebben, dan kan binnen een jaar of drie, vifer dit uit olie gewonnen eiwitrijke voedsel voor menselijke consumptie worden be stemd. Het produkt zal er waar schijnlijk uitzien als een of andere meelspijs, te gebruiken bijvoorbeeld voor het bordje pap, aan het och tendlijke ontbijt. Het onderzoek om etwitten uit gras, bladeren, noten, on- !*£Qid en andere planten. Je, tfalenjs Jelfs nog verder gevorderd.' Chimici uit tal van landen zijn bijvoorbeeld al jarenlang aan het experimenteren om uit het gras een soortgelijk groen eetbaar voedsel te bereiden. Een groep Engelse ge leerden denkt nu, dat daarin ge slaagd is. Zij hebben een apparaat geconstrueerd, dat uit elke ton -groen, die er in gestopt wordt, ongeveer vijftig kilo puur* eiwit te persen TAART OF KOEKJES. Het gras of wat voor groen er opk voor gebruikt wordt, moet eerst tot pulp worden gemalen. Hierna wordt het sap eruit geperst. Nadat diti verhit is, wordt het eiwit eraf geschept. Dit wordt uiteindelijk een donkergroen poeder. Het poeder kan meteen worden genuttigd, verwerkt in een taartje of in koekjes, toege voegd aan soepen of rijst of opgediend op nog heel wat andere manieren... Na twee jaar van geslaagde proef nemingen bestaan er thans plannen om de eiwitprodukten op grote schaal in fabrieken in de onderontwikkelde landen te fabriceren. Een ander produkt, dat binnen kort het hongerende (tweederde) ge deelte van onze wereldbevolking ten dienste staat is een machine, die kunstmatig melk producèert. Gras en ander groenvoer vormen de grondstoffen, waaruit deze machi nale melk wordt vervaardigd. Het groen wordt eerst met water fijnge stampt tot moes. Dit mengsel wordt verhit totdat het eiwit zich af scheidt. Tenslotte worden er vitami nen. mineralen en koolhydraten aan toegevoegd om het geheel tot een produk te maken, dat, zoals de geleerden beweren, even voedzaam is en even lekker als melk. vers van de koe Baby's flesje koud of warm? Een vooraanstaande kinderarts van de New Yorkse universiteit heeft kort geleden een onderzoek ingesteld om een antwoord te kunnen geven op de vraag ,,moet het -uigflesje van baby werkelijk warm zijn?" Tijdens cjit onderzoek werden te vroeg geboren zuigelingen gevoed met direct uit de koelkast afkomstig voedsel. Het bleek dat zij net zo flink opgroeiden als baby's wier flessen cot lichaamstemperatuur werden ver warmd. Zij sliepen even goed, aten evenveel en namen even snel in ge wicht toe. Men kan zich alleen afvra gen of zij hun melk ook met even veel smaak hebben opgedronken. Koude voeding zou iedere huismoe der per jif.r 150 uren van flesjes op warmen besparen. En voor de onge veer 250.000 baby's die per jaar in Nederland worden geboren, zou dat een besparing betekenen vn 38 mil joen uren... het zoeken naar meer methoden om de bevol king in onderontwikkelde gebieden beter voedsel te verschaffen en wel in het bijzonder met behulp van grondstoffen, die weliswaar direct voor het grijpen liggen maar tot nu toe ongeschikt voor menselijke consumptie zijn. geschikt is voor menselijke consump tie, wordt zo langzamerhand in eco nomisch opzicht verantwoord. Te oor delen naar 't kapitaal, dat in 't onder zoek wordt gestoken, kan worden vast gesteld, dat de komende jaren de in voering van heel wat nieuwe produk- tietechnieken om de ontelbare varië teiten van voedsel, afkomstig uit tot nu toe onbekende bronnen te vervaar digen, tegemoet kan worden gezien. De nood dringt - speciaal voor wat betreft eiwitrijk voedsel - in een we reld, waarin de bevolking zo snel toe neemt dat er jaarlijks vijftig miljoen magen meer gevuld moeten worden. De wetenschap is ervan overtuigd, dat kunstmatig geproduceerd ei wit als voedsel binnen afzienbare tijd wel eens een heel belangrijke rol kan gaan spelen teneinde de zich zo snel uitbreidende wereldbevolking te voe den (Copyright Opera Mundi). Nog niet zindelijk .Een vlek veroorzaakt door een peesje dat nog niet zindelijk is, laat vaak vlekken na. Heeft u toevallig een druppelflesje in huis. dan kan hierin een mengsel doen van een eetlepel witte azijn met drie theele pels handwarm water. Druppel dit gsej op de-vlek en laat het vijf- tien nMiïtëri %bfceh. Ddafha. afSpiÓMën met warm zeepwater en afspoelen met schoon' water. Elastieken kousen Het wassen van elastieken kousen van nylon kan het beste niet met scherpe wasmiddelen geschieden aan gezien deze het elastiek aantasten. Maak een goed sopje van zeepvlokken en was de kousen hierin. Flink spoelen met schoon water. Uitknijpen tussen twee handdoeken en op een handdoek laten drogen. RECEPTEN PEULVRUCHTEN Een feestmaal Ook aan het eind van de winter blijft de belangstelling van de huis vrouw uitgaan naar de peulvruchten. Daar peulvruchten rijk zijn aan bouw stoffen en beschermende stoffen (ei witten. ijzer en vitamine B) doet u goed aan ze geregeld op tafel te brengen. Door het hoge eiwitgehalte van de peulvruchten is het niet be slist noodzakelijk dat er vlees in een peulvruchten-maaltijd voorkomt maar smakelijk is 't natuurlijk wel. Veelal worden peulvruchten alleen op zater dag of op een wasdag gegeten en dan vaak in de bekende vorm van brui ne bonen met spek". En nu is juist zo'n maaltijd, omdat de groente ont breekt, niet volwaardig: de groente hoort er echt bij. Er zijn werkelijk vele variaties mogelijk met peulvruch ten, die een goede maaltijd en zelfs, voor welke dag van de week ook. een feestelijke maaltijd kunnen vormen. Recepten voor 4 personen; stoofpot met witte bonen 400 g witte bonen, 1V2 liter water, (100 g krabbetjes, 100 g doorregen rookspek) zout, een stuk knolraap van 300 g, plm. 300 g savooiekool, 4 A 5 aardappelen. De witte bonen wassen en een nacht weken in water) De bonen in het week water met wat zout aan de kook brengen (de krabbetjes en het spek toevoegen) en het geheel plm 1 uur voorkoken. De knolraap in plakken snijden, deze schillen, wassen en in reepjes snijden. De kool van lelijke bladeren ontdoen, in fijne reepjes snij den en wassen. De aardappelen schil len en in stukjes snijden. Knolraap, tkool en aardappelen bij de bonen voe gen en de massa plm 20 minuten ko ken. Het vocht van de bonen gieten en bewaren. (Het spek en het vlees eruit nemen, in plakjes snijden en door het gerecht roeren of apart erbij geven). Het kooknat eveneens apart erbij opdienen. Bruine bonen-schotel m et zuurkool 500 g bruine bonen, zout, 500 g zuurkool, 500 g uien, (2 paar saucijs jes) 50 g boter of margarine. De bonen wassen, een nacht in ruim water weken en in het weekwater met wat zout gaarkoken in plm. 3/4 1 uur. De zuurkool plm. 15 minuten in weinig water koken. De uien schoon maken. kleinsnijden en in de boter of margarine langzaam gaar en licht bruin bakken (De saucijsjes na en kele minuten bij de uien voegen en eveneens gaar en bi*uin bakken. De saucijsjes in plakken snijden). De bo nen afgieten en het vocht bewaren. In een vuurvaste schotel een bodem pje bonenvocht schenken Laag om laag de bonen, uien (worst) en zuurkool in de schotel leggen. Als laatste laag zuurkool met hier en daar een paar bruine bonen nemen. Het geheel over gieten met wat bonenwater en de schoterplm. 10 minuten in een hete oven, plaatsen of op het fornuis zachtjes verwarmen. Het overige vocht bij de schotel opdienen. Kauwgu m -probleem. Een ongeluk zit in een klein hoekje. En zo komt er wel eens kauwgum op een góed pak. Maak eerst de kauw gum met een doek met heet water zacht. Zodra de kauwgum plooibaar is, kan men het geheel verwijderen met kooltetrachloride. Elektronen-elementen vervangen I deze op een ponsoand. De telefo- een telefoniste. Een controlerobot \niste heeft als enige taak de uien- meldt automatisch eventueel optre- toe ponsbanden aan te brengen, dende storingen en registreert INSPIRATIES UIT JAPAN Parijs staat aan de vooravond van de1 halfjaarlijkse modeshows. In de beroemde modehuizen branden de lichten tot diep in de nacht en de man nequins hebben nauwelijks de tijd om wat te eten. Maar de boutiques, die bij de salons behoren van de beroem de ontwerpers en de winkels komen al met de voorloper van de lente-haute- couture, de vrijetijdskleding. Deze kleding voor gezellig thuis is dit keer zeer frivool, maar bijzonder chic. In de etalage van de salon van Jac ques Heim aan de Avenue Matignon zag ik bijvoorbeeld een rose satijnen huispyama. De broek had extra wij de bell-bcttoms en een brede ceintuur, die aan de zijkanten in spleten ver dween. Bij deze broek hoorde een sa tijnen jak in dezelfde kleur rose en als mevrouw het wat kil vond, kon zij er een korte, witte overblouse van mink bij dragen. ZIJDEN KAMERJASSEN Japan heeft het overgrote deel van de inspiraties voor deze gemakkelijke kleding geleverd. Er zijn schoenen met houten zolen, die men ka: dragen met witte sokjes en zijden kamerjas sen in de traditionele Japanse stijl, compleet met obi-sjerp en een grote strik op de rug. In de grote \vinkels kan men zich voordelig een „brunch shift" japon aanschaffen. Bedoeld wordt een recht hemdjurk, die vele mogelijkheden heeft, maar hoofdzakelijk als vervan ging van de peignoir dienst doet. De ze japonnen zijn er in zovele variaties ze zijn zo charmant dat vele Parl- siennes ze als uityaansjapon gebrui ken. Gedurende deze lange winter hebben lange tweedrokken een grote opleving gemaakt en dezelfde stijl zal in bete re weersomstandigheden gehandhaafd blijven. De rokken van het nieuwe sei zoen zijn gemaakt van tweedachtige zijde met een visgraatpatroon, in zwaar katoen met grove bloemdessins en in effen tinten met abstracte patro nen. Niet alleen de Japanse, ook de Chi nese invloed is in Parijs merkbaar. Veel Chinezen dragen matblauwe ge watteerde jakken, die ten oosten van de Yantse niet bepaald voor modern doorgaan. Maar in Parijs gaan deze gewatteerde jakken van de hand als de hete kastanjes in de kramen aan de Champs-Elyssee. In de chique winkels aan de Avenue Matignon prijken in de etalages satij nen, zwarte stretchpantalons en blou se: met veel broderieborduursel. LinksPrachtig geborduurd rose jakje in Japanse stijl, ge combineerd met strakke, zwarte pantalon, waarvan de onder kant van de pijpen van hetzelf de borduursel is voorzien. RechtsPeignoir en duster zijn ouderwets vergeleken by de ze „brunch shift" met broderie gegarneerd van beneden tot bo ven en lanjs de halve mouwtjes, de ronde hals en de zoom. Haar man geeft haar veel inspiratie Het schrijven is vaak een slopende arbeid en de meeste auteurs z\jn zeer tevreden over hun prestaties als zy in een jaar t\jd een werk hebben voltooid. De onvermoeibare Denise Robins, een Engelse schrijfster, zou over een dergelijke prestatie evenwel geenszins tevreden zijn. Omstreeks Kerstmis van dit jaar hoopt zij minstens drie novelles gereed te hebben, hetgeen haar totaal aan romans dan op 133 brengt, alsmede twee toneelspelen en talloze artikelen. Men kan veilig stellen, dat elk boek van haar een bestseller wordt, want Denise Robins schrijft onweerstaanbaar over het onderwerp, dat de hele wereld het meest Interesseert; de liefde. Haar romans hebben titels als .Vlam der passie", „Gezegelde lippen", „Korte Extase" en ..Liefdeskoorts" die ook in het Nederlands zeer veel lezers hebben. De inhoud is romantisch en idyllisch en de hoofdpersoon slaagt na vele avonturen in het bereiken van zijn ideaal: verder lang en gelukkig leven. een bepaald probleem haar erg dwars zit, stuurt zy wel eens een telegram in plaats van een brief. Als zij er in zeldzame, moeilijke gevallen niet uit kan komen, roept zij soms de hulp in van een plaatselijke priester. Mevrouw Robins bezit een geroman tiseerd gezond verstand. „Een vrouw moet liefhebben", zegt ze. „Liefde is een deel van een vrouwenleven". En: „Ik ben van mening dat een vrouw er zo aantrekkelijk mogelijk moet uit zien als haar man thuiskomt en ik heb niet de minste sympathie voor een vrouw, die zichzelf verwaarloosd". De intrige Het leven van Denise Robins zelf zou een goede intrige kunnen vor men voor één van haar romans. Haar ouders zijn gescheiden. Haar moeder liep weg met een jonge officier van het leger. De kleine Denise werd op gevoed door een conservatieve tante die haar zeer streng aanpakte. „Mijn verlangen naar liefde was zo groot, dat ik er over ging schrijven", zegt Denise. Haar talent werd opge merkt door de nonnen van de kloos terschool en al spoedig schreef zy haar eerste romantische boeken. In werkelijkheid kwam de ware Jo zef niet direct. Tenslotte werd deze toch gevonden. Het is de knappe ex- kolonel, die veertien jaar jonger is dan zij, en zy zijn zeer gelukkig. Na 24-jaran huwelijk zeg ze: „Voor de meeste boeke krijg ik de inspiraties van myn echtgenoot." Op 64-jarige leeftije is de schrijfster moeder van drie dochters, nog steeds een van de knapste vrouwen in Slaugham in Sus sex. Z\j heeft daar een villa in de Tudor-Stuartstijl, die zij dertig jaar geleden heeft laten bouwen van de met Schrijven verdiende sommen. BRIEVEN VAN LEZERS Iedere morgen om half negen stapt zij haar studio binnen en dicteert tot of zijzelf of de twee secretaresses te vermoeid zijn om door te gaan. „Ik kan de oordenstroom haast niet stop zetten", zegt mevrouw Robins. Naast het schrijven van romans is ze ook nog drukbezet met haar werk zaamheden als „vertrouwelinge" voor de talloze lezeressen van een dames blad. De moeilijkheden van haar leze ressen gaan haar zeer ter harte en als Uitjes inmaken. Uitjes inmaken? Wrijf dan voor men de handen na het karwei wast, in met mosterd. De uienlucht is dan verdwe nen! Beschimmelde nylon Schimmel op nylon is moeilijk te verwijderen. Men kan het proberen de vlekken te bewerken mst wat harde huishoudzeep en het kledingstuk daar- n in de zon te laten liggen. Eerst de zeep goed inwrijven, dan is de kans grov. dat de vlekken na het bleken verdwenen zijn. Van top tot teen Basis van verzorging van de schoonheid (Van onze schoonheidspecialiste) Op een kaptafel zien we vaak vele make-up artikelen, die vrijwel nooit worden gebruikt. Veel vrouwen ko men namelijk gauw in de verleiding door eer aardig model flesje of potje en omdat de inhoud ervan eigenlijk nergens goed voor is, staat het net zo lang tot de creme of de lotion geheel verdroogd is. Het is met het kopen van kosmetische artikelen al net als met het aanschaffen van een garderobe. Men kan een basis leggen en daarop voortborduren of men kan van alles wat kopen, dat nimmer op doeltreffende wijze gecombineerd kan worden Behoefte en smaak verschillen na tuurlijk, doch we kunnen voor de ma ke-up de volgende basis aanhouden Cleaningvreme- of milk, voor het verwijderen van make-up. stof, en vuil uit de poriën. Foundation creme of vloeibare foundation, afhankelijk van de huid soort. Poeder in vaste vorm of los ln een doosje. Als de huid erg droog is, is losse poeder wel het beste. Lippenstift Een rose en een rode voor de dag en de avond. Um voor deliger uit te zijn kunt u refills kopen Een tiener heeft soms een speciale reinigingscreme nodig. In de meeste schoonheidssalons zal men haar de juiste creme kunnen verstrekken. Dames van boven de dertig zullen baat hebben bij een creme. die de huid voor uitdroging bewaart. Bij de basis-cosmettchoren verder oogma- ke-up, wenkbrauwenpotlood, wimper borstel en mascara en indien nodig rouge.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7