SteCeidóeSotinwvX DE RUSSEN DOEN GEEN CONCESSIES MEER Chroesjtsjov als vredesengel DE BETREKKINGEN MET INDONESIË De Paus over de Vastentijd .z# am? Bolletje/' DONDERDAG 28 FEBRUARI 1963 53e JAARGANG No. 15.806 Directeur J. F. J. M. KOENS Roofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ■Chroesjtsjov met vleugeltjes Telet. 2 0 9 3 5- Red. 20018, 85594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 11.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., J 8,25 p. kw„ Franco p.p. I 8,15. Adv. 17 ct p. mm Telctoonijes f 1,80 snellen en de aanvallers een ver pletterende slag teruggeven. Nederlands-Duits verdrag Chroesjtsjov sprak ook over het al gemene verdrag tussen Nederland en West-Duitsland, waarbij Neder land eerder verkregen Duits gebied aan de Bondsrepubliek terug zal ge ven. „Maakt u zich geen illusies, mijne heren imperialisten. Geloof niet, dat deze transactie tussen Ne- derland en West-Duitsland zal kun- In dit verband kondigde hij aan, nen dienen als precedent voor de so- dat de Russen over enkele jaren niet cialistische landen. Er bestaan twee slechts een zondags pak, maar ieder Duitse staten in Europa, ook al wil- minstens 3 kostuums zullen bezitten, len de Duitse revanchisten niet aan een verkie7inirshneen.knm«ït in Mos Hi^ m,erl5t.e °P toehoorders, het denkbeeld wennen. Aan de si- ZTiel tuatie in Europa-2a1 kostuums beter waren dan enkele Verkiezingsbeloften Chroesjtsjov heeft woensdag van de Sowjet-Unie kan verwachten, veranderen." De Cubaanse kwestie Postdistrict Amsterdam: 492.000 overuren in 1962 -... j uuoiuuiiio ucici wuicii uaii «uieie dat zij haar aanbod voor twee a drie jaren geleden. Overigens moest men mspect.es per jaar, gedaan bij de on- het goed gel[leed zij6n niet beschou. derhandelingen over het stopzetten wen al, de belangrijkste zaak in het van de kernproeven, zal verhogen. De politiek van vreedzame coëxisten tie is op het ogenblik de enig rede lijke, zo vervolgde Chroesjtsjov. En °ver de Cubaanse kwestie zei Uit het jaarverslag over 1962 van S O Chroesjtsjov, dat de V.S dienen te de PTT-kamer Amsterdam blijkt, dat tèktnen l?e( W«tï^ h^d nné beseffe11 dal een invasie in Cuba in het postdistrict Amsterdam door iSf^5L52! te" met verenigbaar is met de beloften, het uniform-dragend personeel onge ile™ bewapenings- die president Kennedy tijdens de veer 450.000 uren en door het kan- weoioop. crisi? om Cuba heeft gegeven. De toorpersoneel 42.000 uren werd over- TV, Sowjet-Unie, aldus de Russische pre- gewerkt. Het postdistrict Amsterdam De moeilijkheid za hem volgens mier, heeft het Cubaanse volik ver- telt ongeveer 3500 personeelsleden, hem m het feit, dat de westelijke, zekerd, dat zij te hulp zal komen bij De totale baten stegen tot bijna kapitalistischeonderhandeiaars in te- een aanval en zij zal haar belofte 50 miljoen gulden (1/5 gedeelte van genstellmg tot de Russen, die alleen houden. de landelijlfe opbrengsten). Hierte- maar aan het oorlogsgevaar dachten, Mocht er een invasie plaatsvinden genover stonden aan directe lasten als vertegenwoordigers van monopo- van Cuba, de Chinese volksrepubliek, f 35.800.000,-, waarvan ongeveer 30 listisohe belangen dachten aan de de volksrepubliek Vietnam, de Ko- miljoen personeelslasten. Van dit geweldige winsten, die de bewape- reaanse volksrepubliek of de Duitse laatste bedrag was niet minder dan ningswedloop en een oorlog kunnen democratische republiek, dan zou de f 2.8 miljoen het gevolg van over- opleveren. Voor zy akkoord gaan Sowjet-Unie deze landen te hulp werk. met het stopzetten van de kernproe ven willen de Westelijke onderhan- - delaars de mogelijkheid hebben om op Russisch gebied voor de Navo te spioneren. Maar de Russische rege ring kan en zal nooit met een der gelijke overeenkomst akkoord gaan. Het aanbod van de Russen voor twee a drie inspecties per jaar was een belangrijke concessie en het Was niet mogelijk om meer van de Russen te verwachten. De Fransen, zo zei de Russische premier, maken bezwaar tegen het voorstel van Rusland voor een niet- aanvalsverdrag tussen de landen van de Navo en die van het verdrag van Warschau, omdat een dergelijk ver drag zou kunnen leiden tot een er kenning de facto van Oost-Duitsland. Maar men dient wel te beseffen, dat deze toestand het bestaan van twee staten in Duitsland alleen maar veranderen kan door militaire middelen. In Europa, ja in de hele wereld zal er geen rust heersen voordat er een vredesverdrag voor Duitsland is getekend. Dat het mi nog vrede is, aldus Chroesjtsjov, is voor alles te danken aan de Sowjet-Unie en aan de gemeenschap van socialistische landen, die een snel groeiende eco nomie kennen en beter bewapend zijn dan de landen van het imperia listische kamp. Tot slot merkte de Russische premier op, dat de Ame rikaanse regering zó bang is voor de Sowjet-Unie, dat zij niet alleen geen handel met haar wil drijven, maar ook West-Duitsland, Japan en Zwe den met dreigementen ervan weer houdt om oliebuizen aan de Sowjet- Unie te verkopen. Iedere Rus drie pakken Overigens deelde de regerings- en partijleider mee, dat de Russische industriële produktie thans 63 pro cent van die yan de V.S. bedraagt. In 1957 was dit slechts 47 procent geweest. De mate waarin de Sowjet- economie groeit is aanzienlijk groter dan de economische groei in de ka pitalistische landen, zei Chroesjtsjov. Zo was in de afgelopen vier jaar de verkoop van goederen aian de bevol king met bijna een derde toegeno men. Wie neemt het initiatief? Di- permanente vertegenwoordiger van Indonesië bij de V.N., de heer Palar heeft woensdag een bezoek gebracht aan zijn Nederlandse col lega, mr. Schuurmann. Zij hadden een onderhoud over de bereidheid, waarvan Indonesië blijk heeft gege ven tot een hervatting van de diplo matieke betrekkingen met Neder land. Naar werd vernomen werd het onderhoud belegd op verzoek van de heer Palar. Van goed-ingeliohte zijde werd vernomen, dat de heer Palar niet na der heeft aangeduid, wanneer men in Indonesië zou kunnen beginnen met het herstel der betrekkingen en ook noemde hij niet de naam van de eventuele zaakgelastigde. Van de zelfde zijde werd vernomen, dat Ne derland ervan blijft uitgaan, dat het initiatief voor het uitwisselen van vertegenwoordigers dient uit te gaan van Indonesië, dat ook het ini tiatief nam tot het verbreken der betrekkingen. In kringen, die nauwe betrekkin gen onderhouden met de Nederland- New York werd ver- Grieks schip vergaan In de buurt van het lichtschip Ouessant, voor de kust van Bretagne, is donderdagmorgen vroeg het Griek se schip „Electra" vergaan. Redding boten en hefschroefvliegtuigen zoe ken het betrokken gebied af, zo heeft het kuststation van Brest gemeld. klaard, dat de ontmoeting tussen de heren Palar en Schurmann er niet op duidt, dat een grote vooruitgang in deze kwestie is geboekt sedert in ok tober 1962 president Soekarno liet weten, dat hij bereid was tot een her vatting der diplomatieke betrekkin gen. In deze Nederlandse kringen zag men geen groot verschil tussen het nu aan Oe Thant overhandigde telegram van minister Soebrandio en de briefwisseling tussen Den Haag en Djakarta van augustus j.l. over de hervatting der betrekkingen. Nederland wacht nog altijd op een initiatief van Indonesische kant, en de heer Palar heeft geen aanwijzing verstrekt wanneer dat zal worden betoond. Weer een OAS-man gearresteerd Tijdens de inval, die de Parijse po litie vrijdagavond jl. in een woning bij het vliegveld Orly deed, is ook de luitenant-ter-zee Buscia, de rech terhand van ex-kapitein Sergent in de afdeling Parijs van de illegale „na tionale verzetsraad", gearresteerd, zo is donderdagmorgen vernomen. Ex- kapitein Sergent was zelf een der plaatsvervangers vqn de OAS-leider ex-kolonel Argoud, die dezer dagen na een anonieme telefonische mel ding in een bestelauto nabij de Notre Dame werd gevonden. By voornoem de inval werd, zoals eerder gemeld, een van de „activisten" gearresteerd tegen wie maandag jl. in verband met de aanslag op De Gaulle in Petit Clamart bij verstek de doodstraf werd geëist. Men kon voorts een groot aantal documenten in beslag Om de Braziliaanse kreeften Een woordvoerder van het bureau van de Braziliaanse president heeft woensdagavond te Brasilia verklaard, dat de Braziliaanse regering het on mogelijk acht de onderhandelingen met de Franse autoriteiten over het geschil inzake de kreeftenvisserij voor de Braziliaanse kust te hervat ten, nu Braziliaanse militaire vliegtuigen op negentig mijl uit de kust van Noord-oost-Brazilië een Frans oorlogsschip hebben waargeno men". Hy vervolgde: „De aanwezigheid van dit Franse oorlogsschip, ook al bevindt het zich buiten de Braziliaan se territoriale wateren, draagt be paald niet bij tot het vinden van een oplossing voor het geschil. De aanwezigheid van het Franse marinevaartuig wordt door niets ge rechtvaardigd en zij maakt hervatting van het overleg onmogelijk", aldus de woordvoerder van het bureau van de Braziliaanse president. Liberiaans schip lek gestoten Het 39.000 ton metende Liberiaan se tankschip „Chrysanthy", dat op weg was van Venezuela naar Wil helmshaven, is woensdag in de buurt van het licbtschip-Wezer, voor de monding van de Wezer, op een wrak of op de zeebodem gestoten. De tanker heeft aan het voorschip, onder de waterlijn, schade opgelo pen. De voorste tanks zijn volgelo pen. Het schip kwam na de botsing weer los, maar mocht zyn reis niet voortzetten en is voor anker gegaan, omdat men in Wilhelmshaven gevaar voor de scheepvaart vreest als het schip zou zinken. Volgens het bureau van de havenmeester in Wilhelms haven bestaat voor schip en beman ning geen omiddellijk gevaar. Adoela kwam niet opdagen De Kongolese minister-president, Adoela, heeft woensdagmiddag de voorzitter van de Europese commis sie van de E.E.G., prof. Hallstein, vergeefs laten wachten. De Kongolese premier, die een of ficieel bezoek aan België brengt, zou om drie uur de president van de Europese executieve een bezoek bren gen in het „hoofdkwartier" van de Gemeenschap in Brussel. De rode loper was uitgerold en een „erewacht" van het huishoudelijk personeel van de commissie, com- Prins Albert van België, die een bezoek brengt aan de Ver. Staten en Canada, is door president Kennedy op het Witte Huis ontvangen. pleet met witte handschoenen, stond tegen drie uur opgesteld. Premier Adoela kwam echter niet opdagen. Men ging eens poolshoogte nemen. Volgens welingelichte kringen in Brussel liet Adoela een vertegen woordiger van Hallstein een half uur wachten voor het restaurant, waar hijde lunch gebruikte, alvo rens deze te laten weten, dat hij van gedachten was veranderd en de voorzitter van de Euorpese commissie niet wilde ontmoeten. Blijkbaar heeft de Kongolese premier op deze ietwat ongebruikelijke wij ze willen doen blijken van zijn mis noegen over het feit, dat de EEG-mi- nisters dinsdag geen datum hebben vastgesteld voor de ondertekening van de nieuwe associatie-overeen komst met de 18 Afrikaanse landen, waarvan Kongo er één is. In de nacht van dinsdag op wqensdag en in de loop van de daar op volgende ochtend is de plaats Aquila in de Abruzzen (Italië) ge troffen door een dertigtal lichte aardschokken, waardoor verscheide- na woningen scheurden kregen. De bevolking geraakte in paniek. Naar het gebod der liefde leven Premier Chroesjtsjov heeft woensdag een belangrijke rede gehouden voor zijn kiezers in het Moskouse distrikt Kalinin. De Russische staatsman is in dit kiesdistrikt in Moskou kandidaat voor de Opperste Sowjet van de Rus sische federatie. Foto: premier Chroesjtsjov klapt enthousiast in de handen temidden van de delegatieleden. Paus Johannes heeft in de avond van Aswoensdag voor de Vatikaanse radio en talrijke andere zenders een boodschap gericht aan de Katholie ken over de gehele wereld bij het begin van de Vastentijd, waarop zo zei hij „het Concilie dit jaar een bijzonder stempel drukt". Hij houdt daarin alle gelovigen voor, dat zij vooral verplicht zijn te leven naar het gebod der liefde. Men moet zich niet alleen bezighouden met schone beschouwingen over een nieuwe bloei der Kerk, waarover na tuurlijk zich iedereen verheugt, het gaat vooral om actieve medewerking, niet om toekijken. De Paus vermaande de Katholie- kei\ op de eerste plaats, om in de komende vastentijd niet alleen uiter lijke boete te doen en de arme broe ders te helpen, want daartoe roept de Kerk steeds op. „Wij willen u veeleer ertoe aansporen u in de Vas tentijd bewust te zijn van de zware plicht van de godsdienstleer en LIBERALE PARTIJ DER VRIJE BURGERS In die vergadering van die Kiesraad, welke gisteren gehouden werd is de Liberale Partij van Vrije Burgers, met als voorzitter de heer J. Fabius, in het kiesregister opgenomen. Twee politieke groeperingen die zich de Partij der Vrije Burgers noem den, hadidien besloten zich van de lijst van bestaande groeperingen te laten schrappen. Inmiddels is de Liberale Partij der Vrije Burgers opgericht die beslist meedoen aan de verkiezingen van de Tweede Kamer maar bereid zijn tot samenwerking met alile gerede partijen. ruimte te geven aan een echte en ef fectieve boetedoening, ieder naar zijn eigen situatie". De gelovigen moeten in de Vas tentijd vooral ook aandacht hebben voor de bestudering van de eeuwige waarheden en daarover goed naden ken, want slechts op deze manier leert de mens zichzelf kennen, maar niet alleen zichzelf, maar ook zijn harde en onveranderlijke plichten en legt hij zich bereidwillig boetedoe ningen op.. De beslissende stootkracht tot een vernieuwing van de maatschappelij ke en gezinsorde is de waarheid en de vrijheid der kinderen Gods en een werkelijk ware en echte rechtvaar digheid komt slechts voort uit een smetteloze levenswandel in de ar moede en versterving, zoals Jezus Christus dat geleerd heeft. De Kerk leidt haar gelovigen dan ook gedurende de vastentijd niet tot eenvoudige uiterlijke oefeningen, maar tot een ernstige bijdrage voor het welzijn der broeders. Het ijs in de Oostzee Van de zijde van het KNMI te De Bilt wordt vernomen, dat het ijs in het noorden van de Oostzee be-' gonnen is oost- of noordoostwaarts te drijven, waardoor een verbetering in de ijstoestand onder de Zweedse kust is ingetreden. Verder de Oostzee op is er geen verandering in de toe stand van open dan wel dicht drijf- ijs. Ter hoogte van Falsterbo en in de Sont is de toestand van dik en dicht drijfijs onveranderd. In het Kattegat en het Skagerrak is de ijs toestand zeer ernstig. Het ijs ligt daar opeengedreven tegen de Zweedse kust. Voor alle soorten schepen is hier ijsbreker-assistentie onontbeer lijk. VJ (Advertentie). Weinig verandering In Duitsland is de vorst vannacht weer toegenomen, omdat drogere con tinentale lucht uit Polen is binnen gestroomd. Het hogedrukgebied in Polen verandert weinig van plaats. Het breidde zich in de richting van Zuid-Noorwegen nog wat uit, waar door de windrichting zuidoostelijk werd. In ons land gaat door de felle zonnestralen het temperatuurniveau elke dag iets omhoog. Terwijl het 's nachts overwegend matig vriest loopt het kwik in de middag op tot enkele graden boven het vriespunt. Voor de komende 30 uur wordt er geen verandering in de weerstoestand verwacht. Intussen is deze winter vol gens het koudegetal op de derde plaats gekomen van alle strenge winters sedert 1706. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZON. EN MAANSTANDEN 1 Maart: zon op 07.28, onder 18.18; maan op 10.20, onder 00.14. Hoogwaterstanden 1 Maart: v.m. 7.12; n.m. 19.36. KORRELTJE Er zijn dikwijls drie leugens nodig om één waarheid te verzwijgen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1