WOENSDAG 27 FEBRUARI 1968 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 7 Zwarte Jeannegevonden Lichaam dreef in water van Riekershaven Tegen vier uur gistermiddag is het stoffelijk overschot van de sedert maandagavond 3 december vermiste 35-jarige Jeanne Visser, in rose Am sterdam bekend als „Zwarte Jeanna" gevonden en wel nabij de brug over dé Riekerhaven bij het Jaagpad in Amsterdam. Het ijs van deze haven was enkele dagen geleden gebroken om schepen doorgang te geven naar de losplaats van de grint- en zandhan- del. Personeel van de gemeentelijke plantsoenendienst zag een lichaam drijven, dat zij aanvankelijk aanza gen voor een etalagepop. De even la- tor ter plaatse komende opzichter van deze dienst, de heer P. Koekoek, herkende het drijvende lichaam als dat van de vermiste vrouw, die in sijn buurt woonachtig was. Hij heeft onmiddellijk de politie gewaarschuwd. De politie, met aan het hoofd hoofdcommissaris H. J. van der Mo ten en het hoofd van de centrale re cherche, commissaris P. A. Jong, en ook de substituut officier van justitie, mr. W. K. baron van Dedem, bega ven zich terstond naar de riekerpol- cler. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar het sectielokaal aan die Overtoom, waar gerechtelijk geneeskundige dr. J. Zeldénrust gis teravond de sectie heeft verricht. VOORGESCHIEDENIS Twee weken voordat de vrouw spoorloos verdween, had zij haar 26- jarige echtgenoot V. voor de derde maal wegens souteneurschap bij de ze denpolitie aangegeven. Deze man is vorige week door de rechtbank in Amsterdam hiervoor veroordeeld tot twaalf dagen hechtenis en drie jaar rijkswerkinrichting, waarvan twee jear voorwaardelijk. Hij vluchtte na de aanklacht naar Antwerpen en Parijs, doch keerde op #7 november in de hoofdstad terug. Dezelfde dag werd Zwarte Jeanne door haar echtgenoot, zijn zuster en zijn zwager afgehaald van haar luxu- euse flat aan de Burgemeester Cra- mergracht in de tuinstad Slotermeer. In een woning aan de Langestraat zou zij stevig onderhanden zijn geno men door V. en zijn familieleden, ook al omdat zij van haar man wilde scheiden. De vrouw zou daar ook zijn bedreigd. Zij beloofde de aanklacht te zullen intrekken, doch ihplaats daar- 'van riep ze de hulp in van de zeden politie, die op 28 november V. ar resteerde. Op 3 december, een dag voor Zwarte Jeanne door de rechter commissaris in verband met de zaak tegen haar man zou worden verhoord, verliet ze haar woning om op de Haagse weg haar beroep te gaan uit oefenen. Haar vogels en katten liet ze onverzorgd in haar flat achter. Ze keerde- daarin niet terug.- Ben rood handtasje, dat uit het wa ter van de Westlandgracht werd op- ?evist, was het enige dat aan Zwarte eanne herinnerde. Duikers van de marine en ook de waterpolitie hebben dagen lang vergeefs de wateren rond om het nationaal luchtvaartlaborato rium afgezocht. Begin februari j.l. sloot de Amster damse politie het onderzoek in deze zaak af en werd een dik dossier van bijna 250 foliovellen bij- de officier van justitie ingeleverd en gevoegd bij soortgelijke dossiers betreffende verdwenen Amsterdamse vrouwen, waarvan geen spoor meer werd ge vonden. GEEN SPRAKE VAN GEWELD „De mogelijkheid van zelfmoord mogen we niet uitsluiten, maar we gaan positief verder zoeken in de richting van misdrijf", deelde de Am sterdamse substituut-officier van jus titie mr. W. K b.aron van Dedem me de n.a.v. de voorlopige resultaten van de door de gerechtelij k-geneeskundige dr. J. Zeldenrust op het stoffelijk overschot van Ineke (Zwarte Jeanna) Volkers-Barkhuijsen verrichtte sectie. Zijn voorlopige conclusies' luidden: er zijn geen sporen van uitwendig ge weld gevonden, er is geen andere doodsoorzak dan verdrinking aan te wijzen en het is niet onwaarschijn lijk dat de dood van de prostituee is ingetreden in de eerste helft van december. Ben wonderlijk detail is nog, dat het stoffelijk overschot gistermiddag werd gevonden op een afstand van ongeveer 200 meter van de vindplats van het rode damestasje van Zwarte Jeanne. Duikers hebben dagenlang het water rondom het nationaal lucht vaartlaboratorium afgezocht, doch ze stopten hun werk ongeveer 12 meter voorbij de brug b- de Schinkel. Een paar meter verder werd het lijk in de Schinkel gevonden. Het lag tegen een ijsschots aan. ZELFMOORD? „De mogelijkheid van zelfmoord of misdrijf is fifty-fifty," zei hoofd inspecteur Oel-e. Zelfmoord is moge lijk, omdat Zwarte Jeanne" lang ge leden tegenover haar vriendinnen uit het leven wel eens heeft laten blij ken, dat ze zich bedreigd gevoelde en liever een einde aan haar leven wilde maken. De alibi's van de familie van haar echtgenoot, die Zwarte Jeanne eens zou hebben bedreigd, zijn alle nage gaan. „We heben geen redenen eraan te twijfelen," zei de heer Oele. Op het lijk werd nog enig geld aangetrof- gen. Het stoffelijk overschot is inmid dels voor begrafenis vrijgegeven. De echtgenoot van Zwarte Jeanne, die in een rijkswerkinrichting een jaar straf wegens souteneurschap uitzit, is van het vinden van zijn vrouw op de hoogte gesteld. Ook effecten voor kleine spaarders „Bezitsvorming" in de Tweede Kamer Het debat over de bezitsvorming is gistermiddag in de Tweede Kamer een langdurige zaak geweest. Hoe wel in het algemeen de fracties "zich prijzend uitlieten over het beleid van de regering, in het bijzonder van staatssecretaris Schmelzer, vonden de socialisten de gang van zaken bene den de maat. „De regering komt niet verder. Het enige wat zo ongeveer bereikt is: premies op het sparen" zei drs Den Uyl. De regering heeft niet de weg ingeslagen om arbeiders in de bedrijfswinst te laten delen. Het beleid doet denken aan een ijs berg, maar dan omgekeerd, „het lijkt heel wat; maar het is niet veel". Staatssecretaris Schmelzer stelde daartegenover, dat bezitsvorming langzaam gaat. „Je kunt er om het te laten groeien niet aan trekken, dat gaat bij een boom ook niet". Het be leid van de regering gericht op ver hoging van het reële inkomen heeft geleid tot een toeneming van de loon som in de bedrijven van 6.6 miljard gulden sinds medio 1959. Dat is een toename met 25 procent. Een en ander kwam aan bod bij de behandeling van het wetsontwerp, dat de fiscale faciliteiten in het uit zicht stelt bij de bezitsvorming door belegging in effecten. Het gaat er om mensen, die min der dan twaalfduizend gulden ver dienen, in staat te stellen spaarcen ten in effecten te beleggen. Dit wets ontwerp werd algemeen in de Kamer gesteund. Er zullen nieuwe beleggingsfond sen komen, die de kleine spaarders van drempelvrees voor beleggings maatschappijen moeten genezen. Zij sluiten aan bij de sfeer van kleine spaarders. Zij zullen uitsluitend in hun belang werken. Deze fondsen krijgen vrijstelling van vennoot schapsbelasting, registratierecht en zegelrecht. Programmaraad tweede TV-net gevraagd Hoogleraren aan verschillende uni versiteiten, bestuurders van culturele instellingen, scheppende en uitvoe rende kunstenaars hebben aan de staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen een brief ge richt betreffende de televisie-nota van de regering. Zonder te willen ingaan op de vra gen betreffende het commercieel ge bruik van het tweede net, doen de 57 ondertekenaars éen beroep op de staatssecretaris ervoor te willen wa ken, dat een werkelijk zelfstandig, homogeen totaal-programma, naast dat van de bestaande omroepvereni gingen, alle facetten van het Neder lands culturele leven zichtbaar ma kend, tot stand kan komen. Dit zou naar hun oordeel bevorderd moeten worden doordat reeds thans 'n pro grammaraad in het leven wordt ge roepen, verantwoordelijk voor 't peil der uitzendingen en volstrekt onaf hankelijk van de bronnen waaruit de vereiste middelen ter beschikking zullen komen. Het adres is door 57 personen uit de wereld van weten schap en kunst ondertekend, o.a. door prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (An ton van Duinkerken), hoogleraar aan de kath. universiteit van Nijmegen, de Leidse professoren mr. J. M. van van Bemmeleri, mr. W. H. Nagel en mr. J. va Rypperda Wierdsma en door mr. A. W. Kist, directeur van het vormingscentrum „Oud-Poel geest". Twee in Nederland wonende vluchtelingenkinderen, de tienjarige Irena Danuta Skrzetuszweski uit Polen, en de twaalfjarige Laszlo Andor uit Hongarije, hebben dinsdag op het paleis Soestdijk aan H.M. koningin Juliana de langspeelplaat „All Star Festival" aangeboden. De verkoop van deze plaat, waarvan de netto-opbrengst ten goede komt aan het werk van de hoge commissaris voor de vluchtelingen, is dinsdag in vrijwel alle landen van de wereld begonnen. De foto geeft een beeld van de overhandiging. Intendance piekert over verbetering van militaire uitrusting ANTI-SCHERFVESTEN EN RITSSLUITINGEN Wie de moeite neemt om ze na te voor tankbemanningen en bestuur ders van gemechaniseerd materieel. De proefexemplaren van die tank overalls hebben lussen of zo men wil .handvaten", met behulp waarvan Een jaar geëist tegen soldaat die niet naar N.-Guinea wilde Tegen de 20-jarige dienstplichtige soldaat B. B. is gisteren voor 't Hoog Militair Gerechtshof een jaar gevan genisstraf met aftrek geëist, omdat hij zich door onwettige afwezigheid had onttrokken aan uitzending naar Nieuw-Guinea. De jongeman had zich bijna twee maanden aan insche ping kunnen onttrekken. Hij ver klaarde voor het hof, dat hij niet bang was geweest om naar Nieuw- Guinea te gaan, maar hij vond het zonder meer zinloos: „Het wordt toch overgedragen en daarom behoefde er ook niet meer gevochten te worden," zo dacht hij. Bovendien wilde hij zijn vader helpen die pas een nieuwe zaak was begonnen. Het gerechtshof zal op 12 maart uitspraak doen. Flinke straffen geëist tegen 3-0ctober inbrekers De officier van Justitie bij de recht bank in Den Haag, mr. J. D. Lulofs, eiste gistermorgen tegen de 42-jarige koopman J. L. en de 22-jarige ver tegenwoordiger D. S., twee zwagers uit Den Haag, respectievelijk twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek en één jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Zij worden ervan verdacht in de avond van 3 oktober tijdens afwezig heid van de bewoners (het echtpaar Visser) te hebben ingebroken in een woning aati de De Genesteststraat tc Leiden. De koopman, die naar binnen was gegaan, terwijl zijn zwager in de auto buiten wachtte, werd door me vrouw Visser, die met haar man thuis kwam, overvallen. Hij sloeg de vrouw met een ijzeren stang op haar rug en nam de vlucht. De koopman werd nog achtervolgd door de heer Visser, maar hij kon ontkomen. De zelfde nacht kon hij echter worden gearresteerd in Den Haag evenals zijn zwager. Geen sterke bewijzen. In deze zaak werden 12 getuigen gehoord. Geen van hen was echter positief in zijn herkenning. De echt genote van de vertegenwoordiger verklaarde, dat haar man, die avond niet weg geweest was. Een andere getuige, een accountant, deelde mee, dat hij op het tijdstip, waarop ver dachte in Leiden zou zijn geweest, met hem in diens woning had getele foneerd. De officier van Justitie verklaarde zelf, dat zijn bewijzen in deze' zaak i_«_ niet sterk waren. De raadslieden con Duizenden mensen hebben dinsdagmiddag genoten van de grote carna- cludeerden tot vrijspraak. Op 12 valsoptocht in Bergen op Zoom. De carnavalspop op de foto moet na afloop maart zal de rechtbank uitspraak wel een toeterhoofd gehad hebben. doen. kender als pub-tent) en scherfwe- hinderd te worden door rende vesten. Een speciale werk- ting, groep bestudeert voorts de manier van dragen van de uitrusting. Nadrukkelijk Stélt men bij_<je In tendance, dat het van hëel veel (deels nog onbekende) factoren afhangt, of nieuwe uitrustingsstukken die zijn ontwikkeld, ooit wel de troep zullen bereiken. Daar staat tegenover, dat indien de legerleiding het b.v. nodig mocht oordelen, dat de soldaat een Veilingloodsen door brand verwoest schade, bedraagt ongeveer vijftigdui zend gulden. geeft. Warme binnenpakken Voor wat de gevechtskleding betreft, wordt er aan gedacht om een deel van het aantal knopen te vervangen door ritssluitingen. Verder experi menteert men met een „binnenpak" dat extra warm is en dat b.v. uit gereikt kan worden aan de mensen met de koude baantjes. Nieuw is ook, 'oonbeleid kan de afschaffing van de dat wellicht in ie toekomst speciale "itecbssilicatie bu de salane- riTlfr lier nmhf fivirpn nntr ri int i r» mror Nog geen afschaffing gemeenteclassificatie In het kader van het algemene kleding vervaardigd zal worden, ring der ambtenaren nog niet in over weging worden genomen. De over heid volgt de ontwikkeling terzake in het particuliere bedrijfsleven nauwgezet en zal zo nodig haar be leid op dit terrein nader bepalen. Dit heeft de minister van Binnen landse Zaken de Eerste Kamer mee gedeeld. De bewindsman is niet overtuigd van de noodzakelijkheid om de va kantie-uitkering van vier procent van de jaarwedde te brengen op zes procent. „De huidige vakantie-uitke ring steekt zeker niet ongunstig af bij hetgeen op dit stuk in het bedrijfs leven gebruikelijk is". De besprekingen over een defini tieve ziektekostenregeling voor het RADIO TELEVISIE tellen kan aan de huidige gevechts- f™ vJ?auf,ta ?f gewonde bestuurder kleding van de landmachtmilitairen ":t <defect geraakt) voertuig ivicuuig voji uc idiiuiuituiiuuuiutireii „„,.„1. 94 knopen vinden. „Dat aantal vormt ge£Se" 1™, w° f?' geen bezwaar en de gevechtskleding ,„^aisJezeg?' houdt een speciale voldoet in het algemeen uitstekend," werkgroep «ch bezig met het beku- zo zegt men bij de sectie PSU (Per ken van de „bepaking" van de sol daat. Nog steeds is men er niet hele- soonlijke Standaard Uitrusting) van „.„j afdeling materieelzaken van de maal .ult hoe een milltalr dle het uc atucuus iiiaieneeizaKcu van ue inspectie der Intendance Dat houdt ^süng be^orende ^'"bJe^v^r- werpen veldfles, pionierschop, verbeteringen die aangebracht kun- - - nen worden. De belangstelling gaat ±er~eB overigens niet in, dat het personeel van de sectie niet serieus piekert over 7"H07' P'omcrscnop, verbeteringen die aangebracht kun- CnTg^MS niet alleen uit naar de 94 knopen ""V d" van de gevechtskleding, maar ook vraagstuk w«r geworden na de in- naar vele andere (belangrijker) za ken. voering van het nieuwe amx-mate- riaal. Immers, juist bij het gebruik van die voertuigen geldt, dat tijdens Enkele van die zaken zyn b.v. een het gevecht de soldaat snel moet betere, shelter-half (in het leger be- kunnen in- en uitstappen, zonder ge- uitrus- Door een onbekende oorzaak is een fv.v.xa van de loodsen van de veiling in andere pub-tent krijgt, die pub-tent BerkeI e" Rodenrijs, waar ongeveer er nu al is. Er is een nieuwe shelter- ^en °aksters aan het werk waren, half beproefd, die gemaakt is van in brand gevlogen. Door de grote nylon en rubber, die niet lekt als er hoeveelheden papier greep het vuur van binnenuit tegen gestoten wordt sne^ om z*ch heen. Zes stralen van en die maar de helft weegt van die de brandweer konden niet verhin- nu in gebruik is. Verder bestaat er deren dat een stel loodsen en een nu al een „vest" dat is „opgebouwd" kantoortje werden verwoest. Voor uit verscheidene lagen van een syn- lopig neemt men aan dat enkele pe- thetische stof en dat een vrij goede troleumkacheltjes die dicht bij een bescherming tegen scherfwerking gasfles stonden de oorzaak waren. De IN EERSTE KAMER: Socialisten tegen begroting van justitie Ontevreden over het gratiebeleid De Eerste Kamer heeft gistermid dag de begroting van Justitie aange- nomen. Het gratiebeleid heeft de mi- rijkspersoneel, gebaseerd tip het ver- nister echter wel moeilijkheden op- richtingenstelsel, zijn nog niet af ge- geleverd. Zo zelfs, dat de socialisten si0ten. Het streven blijft er op ge en communisten tegen de begroting richt deze regeling in 1964 in te voe- stemden. Het ging over de vier Duit- ren. se oorlogsmisdadigers in Breda. Als eersten, die het onderwerp ter sprake brachten, wilden de CH-senatoren bij Tl r monde van mr. Tollema, wel eens MjOJICI VttTl tlllUTuSrS precies weten wat le minister vo- i rige week had gezegd over het lot IJl OpriCfltlJlg van deze vier gevangenen. Zij wilden twee weken uitstel in de beslissing van de minister. De so- Dinsdagmorgen is in hotel „IJssel- cialisten vielen de Christelijk Histo- rr|e€r' te Harderwijk verteld over de rischen bij. Het liefst zou men het plannen voor de oprichting van de debat over het gratiebeleid heropend ^rste nationale huurdersbond. De zien. initiatiefnemer, de heer B. Th. Keij- Gratie is echter een zaak van de ser Harderwijk, zette het doel van Kroon, zoals de liberaal mr. Van Riel deze bond uiteen: een sterke een- ook stelde. Met uitstel en heropening beid te vormen, die de belangen van van de debatten gaat de Kamer bui- huurders kan behartigen. Huiseige- ten haar bevoegdheid. Het voorstel naren zijn reeds in een bond vere tot uitstel door de socialisten inge- nigd. Zij kunnen daardoor veel ge diend werd met 32 tegen 28 stem- daan krijgen. De huurder alleen staat men verworpen. De socialisten kwa- altijd zwak. Hij weet bij moeilijk- men daarna nog met het voorstel het heden vaak niet tot welke instantie debat te heropenen, maar ook hier- hij zich moet wenden. De bond wil voor konden zij geen meerderheid verder bijdragen de woningnood uit krijgen met 2935. De PvdA-fractie de wereld te helpen. Wanneer er stemde hierop tegen de gehele be- moeilijkheden zijn met de huiseige- groting samen met de communisten, naars wil de bond bemiddelen. In- hoewel de CH-senatoren sterk pro- dien er door overleg niets is te be- testeerden tegen deze houding, om- reiken, wil de bond eventueel juri- dat men niet tegenstemt om rede- dische bijstand verlenen. Zo spoedig nen, die buiten de begroting zelf lig- mogelijk zal landelijk een propagan- gen. da-acti® j GANGETJE 12 Avertentie) Ir. Bierdrager krijgt 10 jaar wachtgeld Gedeputeerde Staten van Overijs sel hebben hun goedkeuring ver leend aan het besluit van de gemeen teraad van Deventer om de direc teur van Openbare Werken, ir. E. Bierdrager, ongevraagd eervol ont slag te verlenen met toekenning van een wachtgeld. Deze regeling houdt in, dat aan de heer Bierdrager tot en met 1973 een totaalbedrag van ruim 180.000 zal kunnen worden uitgekeerd. Eventuele inkomsten uit beroep of bedrijf zullen in mindering worden gebracht. Is winters gebruik van zomerhuisjes strafbaar? Mogen zomerhuisjes ook in de win ter gebruikt worden? Voor een aan tal gezinnen die 's zomers hun in trek hadden genomen in enige van het 93 woningen tellende complex „De Schelp" in Zandvoort, was dit geen probleem: ze bleven ook na 1 oktober waar zij waren. Het kantongerecht in Haarlem heeft gisteren moeten uitmaken of dit niet in strijd is met de wet. Te gen vijf bewoners die het verschil tussen de jaargetijden niet in ver band willen brengen met het bewo nen van de huisjes, is namelijk pro ces-verbaal opgemaakt wegens over treding van de plaatselijke zomer huisjesverordening. De officier van justitie ""iste hiervoor boetes van vijf tot vijf-en-twintig gulden De raads man mr M B. Cohen was echter van mening, dat het hier gewone wonin gen betrof en dat de verordening niet bindend verklaard kan worden. Uitspraak op 5 maart. CARNAVALESKE BEGRAFENIS De carnavalsvereniging „Knotwil- ligendam" in het land van Piet van Oijen is het carnavalsbolwerk van de Langstraat. Deze vereniging, date rend uit 1862, heeft gisteren de vo rig jaar overleden oudste carnava- list Piet van ^ijen herdacht. Dit gebeurde met een praalwagen waarop het model van de stoere fi guur van Piet van Oijen werd uit gebeeld. Op deze wagen hadden de raad van elf en prins Huipino XI plaats genomen Verder was er een aparte wagen, die de witte klomp voorstelde, die Piet van Oijen een maal droeg. In de kinderoptocht werd Piet van Oijen, die 81 jaar oud werd, niet ver geten. De begrafenis van deze her culische figuur werd hier o.m. voor gesteld. Hiermee wilde men een ere saluut brengen aan de overledene, die in zijn testament alle leerlingen van de lagere school in Vlijmen een bedrag van 1,11 naliet. Dieven hebben gisteravond uit de hal van het hoofdbureau van po litie in Dordrecht drie op slot staan de dienstfietsen gestolen De drie eigenaren hebben zelf een onder zoek ingesteld in de buurt van het bureau, Twee van de drie fietsen ziin

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7