POLITIE LEVERDE ZAKKENROLLERS OM PARIJSE SOCIETY TE AMUSEREN De avonturen van MICKEY MOUSE Handige gauwdieven waren zeker van straffeloosheid MAANDAG 25 FEBRUARI 19flJ DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 5 mensen konden beslissen zonder dat er enig beroep van hun beslissingen mogelijk was! Hieraan was het voor namelijk toe te schrijven, dat vrij veel misdadige figuren tot geheime medewerkers der politie werden.' Jules Vidocq was zelf Jaren lang een politiespion. En toen hij eenmaal een polite-officier van be- xwoooxoocoooax-Jj lang was geworden, riep hij zoals wij nog zullen vertellen op zijn beurt de medewerking in van een de enige mogelijkheid was om op aantal ontsnapte of hun straftijd ult- vnje voeten te blyven en niet door gezeten hebbende min of meer zware de politie te worden opgejaagd. De jongens, politie beschouwde hen echter als gevaarlijke medewerkers en bleef je gens hen zeer argwanend. Zodra een hunner niet meer bruikbaar was, haastte men zich, hem kwijt te raken. j i ver Is ae aiei van ae zaïeraag- alles uit de dieven wat er uit hen te Vaak bediende men zich dan van een av0nd uit de Rietdijkstraat in Hoek i i__r. J annprp nn ïtipcninn rvrv. Tr>'„ nnV>m,I1r J Autodief reed niet ver Ver is de dief van de zaterdag- van Holland gestolen auto niet ge- LISSE P. Randsdorp, zilveren penningmeester van „St. Joseph" halen viel. Pas vrij laat ging men de andere politiespion om zo'n onbruik- vail dieven zien en gebruiken als een k&ar geworden individu te betrappen komen. voortreffelijk middel om dieven te in een val te lokken. Hierna volgde in de Haakweg vloog de auto in vangen. Toen men op dit punt hun zlJn arrestatie en stuurde men hem brand. De eigenaar, de 37-jarige tuin- bruikbaarheid had ontdekt, legde ^erug naar het bagno. Men bedenke, der P. Wubben uit 's-Gravenzande men een deel van de politietaak in da^ de politie-autoriteiten in die da- had de motor met oude lappen warm- hun handen. Men gaf de voorkeur Sen zeer grote bevoegdheden hadden pjes toegedekt tegen de vorst. De dief aan de vermaardste dieven, omdat zij en dat zij in vele gevallen volkomen is er uitgesprongen en is tot nq toe de intelligenste waren. Zo kwam het, over de vrijheid of de detentie van onbekend. dat een aantal Parijse dieven gehei- me agenten, verklikkers of loene- naars der Parijse politie werden. Zij ontvingen geen salaris. Zij deden ook geen afstand van de diefstal als mid del van bestaan. Zij verplichtten zich echter om hun kameraden en mede plichtigen bij de politie aan te geven. En hun beloning? Zij mochten de door hen gestolen gelden en goederen voor de volle honderd procent be- ,™erd ?P KAB-&ebouw veertig jaar geleden met de vader houden zonder gevaar te lopen, voor feestebjke wijze het 25-jang ju- van de jubilaris mogen werken. Op hun wandaden ter verantwoording J}1'leu™ herdacht yan de. heer f zekere dag kwam deze met een zoon te worden geroepen. Zij mochten dus fta"s.d°rp als Penningmeester van de op het werk, die metselaar wilde straffeloos stelen, mits zy zich maar de Nederlandse worden niet op heterdaad lieten betrappen. Kathoheke Bond Tan werknemers En deze zoon is nu vandaag 25 Gebeurde dit wel dan bestond im- Bouwnijverheid „St. Joseph jaar penningmeester van de mers de kans maar het was seen s w begonnen met een afdeling Lisse. Namens de leden, Sme kans' -7at de iust til zouTn LezonKe" Mis in da ka"el mceht spreker een blijvend cadeau grijpen en dan was dë póhtie niet 1'ze ,us' waarna in >>et KAB m de vorm van een polshorloge grijpen en aan was ae politie niet gebouw een gezamenlijk ontbijt overhandigden aan de jubilaris, ter- s om zo n politiespion plaats vond Na het ontbyt werd de wy, zyn echtgenote een bloemen- P jubilaris gehuldigd. De voorzitter hulde kreeg. TARFNT a Mr WPRTCTF D,ri:PD Y,311 het huldigingscomité. de heer Bondsvoorzitter Willemsen sprak JARENLANG WERKTE de Parijse yan Dijk, heette hierbij welkom, be- vervolgens de jubilaris toe. Rans- politie slechts met dieven, die nog halve de heer P. ansdorp met echt- dorp heeft zijn werk met buitenge- nooit veroordeeld waren of die hun genote en kinderen, de heren P. wone accuratesse verricht, waar- straf reeds hadden uitgezeten. Een Willemsen, Van de Meché, oud dis- voor alle hulde en waardering. Spr. jaar of vijf na de grote Revolutie trictsbestuurder afdeling Den Haag, merkte op dat de jubilaris hem door ging men een stapje verder en nam Goossens. districtsvoorzitter en pa- de moeilijke oorlogsjaren had heen men ook ontsnapte dwangarbeiders ter A. Schoone. geholpen, toen hij verging van de en galeiboeven als verklikkers in honger.. „Altijd kon ik bij hem aan- dienst. Deze figuren leenden zich De heer Van der Lans overhandig- kloppen" zei de heer Willemsen. voor dat werk, omdat het voor hen de het cadeau van de leden. Spr. had „want behalve liefde voor zijn werk. kende hij ook liefde voor zijn mede mensen". Als huldeblijk van de bond over handigde spr. hem een scheeraparaat terwijl de echtgenote van de jubila ris een bloemenhulde in ontvangst mocht nemen. Districtsbestuurder Van de Meche had 13 jaar met de jubilaris mogen samenwerken en was veel met hem opgetrokken. Wij hebben goede, he le goede, beste, hele beste penning meesters en wij hebben Piet Rans- dorp, aldus spreker. Ook het nieuwe districtsbestuurt- lid, de heer Goossens, sprak woor den van erkentelijkheid tot de jubi laris. Nadat ook pastoor J. v. d. Boogerd, geestelijk adviseur die pas kort deze functie op zich had geno men, had gesproken sprak tot slot de jubilaris zelf woorden van dank voor de hulde hem gebracht en hij hoopte nog vele jaren met allen te mogen samenwerken. Des middags werd een druk be zochte receptie gehouden, waarbij alle onderafdelingen van de KAB en vele bouwvakafdelingen uit het district acte de présence gaven. In een steenkoolmijn te Drinvo in Noord-Bohemen (Tsjecho-Slowa- kije) zijn zaterdag bij een ontplof fing acht mensen om het leven ge komen. De slachtoffers waren in de mijn afgedaald om een brand te be strijden, toen waarschijnlijk door kortsluiting de explosie ontstond. De mijnwerkers hadden tevoren de mijn verlaten, aldus het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka. Sr*""' Alnitak 23 van Las Palmas nr Ant werpen; Ammon 25 van Port of Spain nr Lissabon; Calamares 25 te Cristo bal verw.; Doris 24 te Antwerpen; Gorredijk 25 van New York nr Rot terdam: Ittersum 24 te Duinkerken; Kamperdijk 25 g te Anlwerpen; Ko- ningswaard-t 23 ter hoogte van Oues- sant nr Curasao; Korendijk 23 van Antwerpen nr New York; Lopper- sum 23 van Le Havre nr Bermudas; Nieuw Amsterdam 24 van Barbados nr Grenada; Slamat 23 van Hamburg nr Rotterdam; Willem Ruys 23 van Cristobal nr Port Everglades; Wolter- sum 25 te Houston; Gaasterdijk 25 te Rotterdam; Kloosterdijk 24 te Rotter dam; Markab 24 te Rotterdam; Seine- lloyd 23 van Rotterdam nr Londen. Een lieverdje was Jules Vidocq in zijn jonge jaren beslist niet. Een paar keer kwam hij met de strafrechter in aanraking. Steeds wist hij echter uit de gevangenis of het bagno te ont snappen. Om op vrije voeten te kunnen blijven, werd hij politie spion. Na de restauratie der Bourbons kreeg hij revisie van zijn vonnissen. Hij werd onschuldig verklaard en benoemd tot chef van de Brigade de Suretê" der Parijse politie. Vidocq is een der vermaardste Franse politieofficieren uit de geschie denis, ja, een bijkans legendarische figuur. Na verstrijking van zijn ambtsperiode vertelde hij veel over zijn ervaringen in de onderwereld en bij de politie. Hij nam geen blad voor de mond. Dit blijkt heel duidelijk uit de beide verhalen, die wij hier vertellen Alle hofdames weenden, toen beruchte boef naar schavot werd geleid VELE LEDEN van het toen zeer talrijke Parijse dievengilde leidden on der het Ancien Régime (dus vóór de Franse Revolutie van 1789) een be voorrecht leven. De Luitenant-Generaal der Politie deed namelijk geen moeite om aan hun activiteit paal en perk te stellen. Dat lag niet op zijn weg, meende hij. Wel vond hij het prettig om de handigste gauwdieven persoonlijk te kennen en hen van tijd tot tijd te gebruiken voor zijn ge noegen en om een goede reputatie te verwerven. Een voorbeeld moge dit duidelijk maken. £tz. J/AT2 KWAM ER 'N VOORAANSTAAND vreemdeling in Parijs, dan maakte de Luitenant-Generaal der politie de bloem der Parijse dieven op zo'n bui tenlander opmerkzaam en loofde hij een fikse beloning uit voor de zware jongen, die de vreemdeling zijn hor loge of een andere kostbaarheid ont stal. Zodra het misdrijf gepleegd was, ontving de Luitenant-Generaal daar onmiddellijk bericht van. Kwam de hoge gast iiadien aangifte doen, dan kon de Luitenant-Generaal hem bin nen ongelooflijk krote tijd zijn gesto len kostbaarheid terhandstellen. De vreemdeling prees de Parijse politie dan. hemelhoog! OOK OP ANDERE WIJZE leverde men het bewijs, dat de Franse politie de beste ter wereld was. Mijnheer de Sartines was evenals zijn voor gangers, bijzonder gesteld op gauw dieven. Zij, van wier behendigheid op het dievenpad hij overtuigd was, waren zeker van straffeloosheid, elums tartte hij de dieven zelfs! Hij 'ontbood hen dan in zijn werkkamer en sprak hen ongeveer als volgt toe: „Mijne heren, het gaat er om, de eer van de Parijse dieven hoog te houden! Men beweert, dat gij niet in staat zou zijn om te bestelen. Het aanstaande slachtoffer is op zijn hoede. Neemt dus goede voorzorgs maatregelen en bedenkt, dat ik mij verantwoordelijk stel voor U"! Zoiets lieten de dieven zich geen tweemaal zeggen. Zij zorgden, dat de diefstal gepleegd werd en dus, dat de politie de bestolene een aanzienlijk figuur natuurlijk na enig „speur werk" zijn geld en goederen kon te ruggeven. FEESTELIJKE ATTRACTIE Ja, in die gouden tijd beleefde de Luitenant-Generaal der politie veel plezier van de gauwdieven. Grote heren, prinsen, ambassadeurs en zelfs de koning werden uitgenodigd om hen te zien „werken". Tegenwoordig wedt men op de snelheid van een renpaard. Toen echter wedde men op de vaardigheid van een beurzensnij der (tasjesdief). Wilde men op een society-feest de gasten een bijzondere attractie bieden, dan leende men van de politie een handige gauwdief. Mijnheer de Sartines had er steeds een stuk of twintig van de allerlistig- sten achter de hand, die hij speciaal in reserve hield voor feesten aan het hof en in de huizen der groten. Die reserve bestond uit markiezen, gra ven, baronnen en anderen, die door hun manieren aan het hof en in de Parijse society niet uit de toon vielen en die ook daarom in die omgeving pasten, wyl zij met vele hovelingen een zekere voorkeur voor schelmen streken gemeen hadden. De aanzien lijken konden die schelmen dus ont vangen zonder gevaar te lopen zich te compromiteren. In de tijd van Lo- dewijk XV liet men later goochelaars, musici en andere kunstenaars ter op luistering uitnodigen. MEER DAN EENS zelfs werd op verzoek van een hertogin of zo, een beruchte dief uit de gevangenis ge haald, omdat hij bijzonder handig, listig en vaardig in zijn vak was. Bleek tijdens het feest, dat de gast vrouw zich niet had vergist en dat de man werkelijk een groot talent had op het terrein van de gauwdie verij dan gebeurde het maar zelden, dat hij na zo'n feestelijke demonstra tie van zijn kunnen naar de gevan genis werd teruggebracht. Mijnheer de Luitenant-Generaal der Politie schonk zo'n waardevolle figuur dan de vrijheid, zij het om goed geno teerd te blijven ten hove, zij het uit hoffelijkheid jegens de bekoorlijke, invloedrijke en hooggeplaatste gast vrouw. Hoezeer vele hovelingen be wondering hadden voor schavuiten, bleek, toen een hunner de beruch te boef Cartouche naar het scha vot werd gebracht. Toen schreiden alle hofdames tranen met tuiten. BELOONDE POLITIESPION ONDER het Ancien Régime profi teerde de politie dus stellig van het dievenpak, maar zij haalde toch niet DE MEIJE JAARVERGADERING COÖP. BOERENLEENBANK Onder leiding van de heer J. A. de de Jong kwamen de leden van de Coöp. Boerenleenbank Meije en Zeg veld vrijdag in De Halve Maan bij een. De algemene gang van zaken in het agrarisch bedrijf het afgelopen jaar noemde de voorzitter zeer slecht. Desondanks was het voor de bank een gunstig jaar. De inleg van spaar gelden was toegenomen en de op de reserve gebruikte winst bedroeg 6.165,54. De secretaris, de heer R. Korse, werd herbenoemd. De heer A. Kastelein bracht verslag uit over de, door door hem bezochte algeme ne vergadering van de Centrale Bank te Utrecht. Als volgende afgevaar digde werd aangewezen de heer C. Oudshoorn. De rekening en balans over 1962 werd goedgekeurd. Hieruit noteerden wij de volgende bedragen. Ontvangen van de spaarbank 'n be drag van 1.647.714,27. In lopende rekening 755.638,22. Ontvangen rente 102.122,70. Terugbetaald aan de spaarbank 1.444.110,03, gegeven voorschotten 189.500,-. Uitgegeven rente aan de spaarbank 78.541,36. Winst 6.165.54. De rente aan de spaarbank werd verhoofa van 3 pet tot 3,25 pet. Vaste spaargelden ble ven 3,75 pet. In de bestuursverkie zing werd het aftredende bestuurs lid de heer T. van Zeideren wegens het bereiken van de gestelde leef tijdsgrens niet herbenoemd, maar vervangen door een jonge kracht, nl. de heer G. J. v. d. Kam. De heêr Van Zeideren werd dank gebracht voor het vele werk voor de bank verricht en werd benoemd tot erelid. De heer J. A. de Jong werd herkozen. In de raad van toezicht werd herkozen de heer L. de Leeuw. In de ontstane vacature plaatsvervangend bestuurs lid werd benoemd de heer A. v. Zei deren. DINSDAG KOOPJESDAG Margarine 3 pak 58 cent 100 gram HAM 39 cent Koelhuisboter per pakje 69 cent Runderlappen Gehakt Hachévlees 1 kilo 1 kilo 500 gram 2.48 2.50 1.28 Karbonade 500 gram 1.88 Runderlappen mager. 500 gr. 1.98 100 t. Corn. beef 100 gr. lever kaas 78 cent 1 pak slagerskoffie 78 cent 1 pak slagersthee69 cent bij aankoop van vlees VLEES- EN VLEESWARENBEDRIJF GELDERBLOM Noordeinde 37 Leiden. Gevraagd 2 KAMERS MET KEUKEN of gebruik van keuken voor verloofd paar dat wil gaan trouwen. Ér. Rijksstraatweg 332, Wassenaar. Een kleuter is zaterdagmiddag op het erf van zijn vader onder de wielen van de achteruitrijdende trac tor, bestuurd door zijn vader, de heer B. uit Oudenbosch, geraakt. Ernstig gewond is het kind in het ziekenhuis opgenomen. Acht grote walvissen hebben dit weekeinde hun jaarlijks bezoek aan de haven van Vancouver ge bracht. Zij zwommen er drie uur rond en kozen toen weer het ruime sop. Een brugwachter zei, dat de walvissen elk jaar omstreeks deze tijd de haven binnenzwemmen en daar enkele uren blijven. De reden van hun bezoek is een mysterie. GEVRAAGD ZELFST. HULP in gezin met 1 kind, waar van huisvrouw gehele dag afwezig van 's morgens half 9 tot 's avonds 6 uur. Aanmelden Mevr. Kempers Gabriël Metzustraat 5, (laatste straat Haarl.weg), Leiden. Gevraagd met spoed net WINKELMEISJE Slagerij J. J. ZANDBERGEN Jr. Steenstraat 31, Leiden, tel. 22407. 3? Aangeboden 2 pers. bed met 3-delig kapokstel, als nieuw tegen aannemelijk bod. Wegens vertrek. Pie terskerkhof 26. Gevraagd volslagen hulp in de huish. r.k. in of extern. Salaris nader over een te komen. Br. onder no. 7988 bur. v. d. blad. Te koop aangeboden we gens vertrek een in goede staat zijnde OPEL KAPITaN 1955 t.e.a.b. Te bevr. J. J. Langeveld, Langestraat 2B, Leiden, Telefoon 32078. Aangeboden tegen 1 april op aantrekkelijke stand aan werkend meisje gestoffeerde zit-slaapka- mer, gelegen op le etage waar keuken, w.c. en bad kamer mede disponibel zijn. Br. onder no. 7996 bur. v. d. bl. of tel. 24027 Geld te leen gevraagd tegen nader over een te komen voorwaarde. Hoge rente geen bezwaar. Br. onder no 3731 bur. v. d. bl. 3T Opgelet: voor 95.- uw hand- of trapnaaimachine electr. gemaakt, met nieu we motor en koffer. Bel of schrijf; vrijblijvend inlich tingen. Verk.kantoor Haag- weg 172a, Leiden, telef. 32833. Naaimachines. Impor teur biedt aan: nieuwe electr. naaimachines, met kleine lakbeschadiging, voor slechts 195.-, ook met zig-zag, 3 jaar garanti Bel of schrijf. Vrijbl. bezoek aan huis. Verk.kantoor: Haagweg 172a, Leiden, tel. 32833. Nieuwe auto's zondei chauffeur. Taunus 17M Consul, Opel, Rekord: Volkswagen; Anglia, VW busje met radio All-risk verz. Werkhovens garage bedrijf. Maredijk 34 telef 22300—32735 'S' Gaat 11 trouwen of heeft U een nieuwe wo ning? Kredieten voor iedereen tot f 5000.— voor aanschai meubilair wo ningtextiel. Vraagt gratis folder, dan krijgt U alge hele inlichtingen Postbus 1371. Rotterdam. *2 Huur nu 59 cm super t.v met 2e programma vooi 5.- per week 4 iaar volledige garantie Gratis een week op Droef Avond servicedienst tot 23 uur Voor proefplaatsingen en inlichtingen: Kraaierstr 2a, Leiden, telef 33805 2 Bii Stoeplaan V* asse- naar flinke betrouwbare werkster gevraagd, enige malen per week. Afspra ken uitsluitend van 1.30 2.30 uur 's middags Tele foon 01751—8253. 2 Wegens vertrek aangeb. Philips radio, pracht ge luid 45. damesfiets, ge woon model in orima staat 45, herenfiets, rnerk Fon- gers als nieuw 45. Aloë- laan 18. 2 Behangwerk. Wilt U Uw kamers laten behan gen? Bel dan eerst 25813 en wij komen kijken en prns opgeven. Keuze uit 1000 dessins. Verfhandel Pelikaan. Pelikaanstr 27 2 Vriendelijke hulp gevr. voor hele of halve dagen. Liefst iemand die zelfst. kan werken. Mevr. van Seventer, Prins Hendrik laan 17, bij de Kempenaer- str. 0egstgee6t, tel. 52673. 2 Autorijden teren? Frans Goddijn erkende rij school geeft les in nieuwe Opel. Snelle dus voordeli ge opleiding, ook theorie lessen. Madoerastraat 29, Garenmarkt 5, Leiden, tel. 34430 2 12 Lesuren voor 49. M.jdern lesmateriaal gedi plomeerde instructeurs. Halen en brengen gratis i'heorieavonden met Tic i beelden Erkende bonds- ai torijschool De Centrale, Veerstraat 31, Leiden tel. 24600 (na 19 uur). 2 Overhemdenreparatie: boerden vernieuwen 2.95: manchetten vernieuwen 2.25; mouwen verkorten 1 95; voorpand ophalen 2 60. Geen stof bijleveren. In 14 dagen klaar. War- necke. Haarlemmersti 158. telef 33983. 2 Een prima lederen jas, maat 54, van particulier over te nemen. Aantrekke lijke prijs, voorzien van le klas voering en windvan gers. N. v. d. Geer, Spoor - laan 23. Voorhout. Nette werkster gevr. in klein gezin, 2 school gaande meisjes. Tijden na der over een te komen. Mevr. v. d. Luyt, Wytten- bachweg 51, Oegstgeest, telef. 52709. 2 Spaden, graven, kieken, schoppen, harken, zaden, kippengaas, harm-gaas, puntdraad vlechtdraad en alles voor uw tuin. Hart- wijk, ijzerhandel. Nieuwe Beestenmarkt 7, 9, 4, Lei den. Tel. 26627. 2 Kunstschildersartikelen Boetseerklei grijs, rood, feel en wit v.a. 25 ct. per g. Handwerkvilt 12 kleu ren pitriet no l1/;, 2, 2Vi, 3, 4, 5. Gekl. mozaïek stuk jes, glazuur stiften, gekl. kralen, crêpepapier 20 kl. Rich. J. Blok, Hoogewoerd 62. telef. 23123. 2 Jeugdige postzegelver zamelaars kunnen ook boekjes postzegels meene men om rustig thuis uit te zoeken. Geen lidmaatschap geen kosten, geen contri butie. Vraagt even inlich tingen; v. Leeuwens poat- zegelhandel, Lokhorststr. (Pieterskerkgr.).

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5