S)e &2id6e(Bomci/nt <Q3£> SOCIALISTISCH CONGRES Verf met voldoening ^ctie ONDERGOED Drie mannen brachten nacht door in een open boot MAANDAG 25 FEBRUARI 1963 53e JAARGANG No. 15.8 Directeur J. F J. M KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ftOOZEN BUREAUS: PAPEMGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tetot. 2 9 9 3 5 - Red 2991 5, 25594 - Advert. 2 5 8 2 5 - Klachten beaorglng 33839 (tussen 11.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,65 p. w, f 2,80 p. mnd„ S 8,25 p. kw., Franco p.p. I 8,15. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 „DER ALTEVOELT ZICH WEER JONG Het carnaval is ook aan de Westduitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer, niet ongemerkt voorbijgegaan; met het weekeinde ontving hij in Bonn de stedelijke prins carnaval Klaus Vogel en prinses Anneliese Wie- mer, met wie hij hier een toost uitbrengt. De ontvangst luidde het begin van het carnaval in Bonn in. vrienden" onmiskenbaar duidelijk had gemaakt dat „ons standpunt in deze kwestie verschilt met dat van Frankrijk". Socialistische leiders uit de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap en van Engeland, Oos tenrijk, Zwitserland, Zweden en De nemarken zijn dit weekeinde in Brus sel bijeengekomen ter bespreking van de toestand in Europa na het mislukken van de conferentie over de Britse toetreding tot de EEG. De conferentie, die onder voorzitterschap stond van de Duitse socialistische par tijvoorzitter Ollenhauer, had het ka rakter van „particulier" overleg en er werd geen resolutie in stemming gebracht over een gezamenlijk te volgen gedragslijn. Wel bestond er eenstemmigheid over twee te volgen hoofdlijnen: 1. Hetgeen in de EEG is bereikt mag niet verloren gaan. Besluiten en afspraken moeten worden nageleefd en het Verdrag van Rome moet wor den uitgevoerd; 2. Bij het uitwerken van nieuwe maatregelen zal overleg worden ge pleegd om te voorkomen, dat de lan den van de EEG en van de Europese Vrijhandelsassociatie verder uit el kaar drijven. Voorts bestond er volgens een Bel gische woordvoerder algemene over eenstemming over het feit, dat het Franse veto in de onderhandelingen met Engeland wordt gevolgd door tegen Frankrijk gerichte represailles. Met name zou onder meer tpr sprake zijn gebracht een uitstel in de onder tekening van de nieuwe associatie overeenkomst met de 18 (waarvan 14 voormalig Franse) Afrikaanse landen. Op de conferentie is ook het Frans- Duitse verdrag ter sprake gekomen. Van Duitse socialistische zijde werd verklaard, dat dit verdrag slechts aanvaardbaar zal zijn, indien de „EEG-clausule" er in wordt opgeno men, waarin wordt bepaald dat EEG- bepalingen prevaleren boven bilate rale afspraken. Bonn oneens met Parijs De Westduitse ambassadeur in de Verenigde Staten, Knappstein, heeft zondagavond in een toespraak te Phi ladelphia gezegd, dat zijn regering al het mogelijke zal doen om Enge- lands toetreding tot de EEG mogelijk te maken. Volgens hem zal Engeland „binnen enkele jaren" lid van de Gemeenschap zijn. Hij noemde de crisis, die door het mislukken van de onderhandelingen in Brussel geschapen was, „ernstig doch niet onoverkomelijk". Hij voegde er nog aan toe, dat de Westduitse regering „haar Franse Een produkt van de Sikkens Groep (Advertentie) Waarschuwing aan Indonesië Premier Toenkoe Abdoel Rahman van Malakka heeft zaterdag Indone sië er voor gewaarschuwd dat hij, zo Indonesië Malakka mocht aanval len, niet alleen steun zal zoeken bij de landen, waarmee Malakka defen sie-overeenkomsten heeft gesloten, maar ook bij die landen, die sympa thiseren met de federatie-Maleisië. De premier zei, dat Malakka, toen Indonesië West-Irian opeiste, de Ne derlanders verboden heeft gebruik te maken van havens in Malakka. Uit dankbaarheid kanten de Indonesiërs zich thans tegen het plan voor de vorming van een federatie-Maleisië. Indonesië, dat West-Irian gekregen heeft, keert zich nu tegen de Ma- leise federatie en steekt haar in de rug. Maar wat er ook gebeurt, aldus premier Toenkoe, op 31 augustus van dit jaar zal er een federatie-Maleisië zijn. De Engelsen kunnen het ook Oneindig groot is het leed dat is aangericht in de Libische Stad Barce, wel ke door een zware aardbeving is getroffen. Een dakloos geworden vrouw trekt met haar kind en enige geredde eigendommen door de ruïnes, op zoek naar een nieuw tijdelijk onderkomen. De hulpverlening is inmiddels goed op gang gekomen. Een kleine duizend Londense mannen en vrouwen, die volgens de „Daily Sketoh" wilden laten zien, dat de Britse kantoormensen geen slappe lingen zijn en het net zo goed kun nen als de Amerikanen", hebben in de nacht van zaterdag op zondag 80 km gewandeld van Westminster Bridge in het midden van Londen naar de plaats Brighton aan de En gelse zuidkust. Dokters, parlements leden, een hertog, een markies, amb tenaren, zakenlieden en anderen, die het merendeel van de wandelaars vormden, wilden het zelfs binnen de twintig uur doen, die president Ken nedy als een nieuwe standaard voor lichamelijk welzijn had vastgesteld. De eerste, die in Brighton binnen kwam, was de heer Geoffrey Munn; hij had er elf uur over gedaan. TWEE DODEN BIJ AUTO-ONGEVAL Zaterdagavond omstreeks half acht is een personenauto met vijf inzit tenden op de rijksweg Belgische grens-Venlo onder de gemeente Neer uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Twee der inzittenden, de 60-jarige Van Susteren uit Venlo en zijn 32-jarige zoon werden op slag gedood. De andere drie, een echtpaar uit Brussel en een Belgisch familie lid werden ernstig gewond. Zij zijn opgenomen in een ziekenhuis in Roermond. De aardbeving in Libië De Libische premier, Mohammed Othman, heeft zaterdagavond ver klaard, dat spoedig een aanvang zal worden gemaakt met de herbouw van de Oost-Libische stad Barce, die door een aardbeving vrijwel is ver nietigd. Othman deelde dit op het voornaamste plein van de getroffen stad aan overlevenden mede. Hij zei ook, dat de regering thans een ba lans van de aangerichte schade Iaat opmaken. Pater Joseph Lynch, directeur van het seismologische instituut, dat ver bonden is aan de Fordham-Universi teit te New York, heeft zaterdag ver klaard, dat de aardbeving in Libië in het geheel geen krachtige beving is geweest. Hij schreef het grote aan tal doden, dat aardbevingen in N. Afrika en het nabije Oosten gewoon lijk veroorzaken, toe aan de slechte kwaliteit der huizen, die als regel uit stenen en gedroogde leem worden ge bouwd. Spoorwegongeluk in Spanje Een sneltrein tussen Barcelona en Oorunna is zondagmorgen op onge veer 48 km van Saragossa in Noord- oost-Spanje met grote snelheid op 'n goederentrein gereden. Vijf Span jaarden kwamen hierbij om het leven en een dertigtal werd gewond. Van de goederentrein waren elf wagons losgeraakt en tot stilstand gekomen. De sneltrein reed er met een dusda nige snelheid tegen aan, dat 'n pas sagierswagen boven op de locomotief schoof. Dertien ernstig gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. De tempels van Aboe Simbel Tot nu toe heeft geen enkel land zich bereid verklaard bij te dragen in de kosten voor het redden van twee drieduizend jaar oude Nubische tempels bij Aboe Simbel, die door de Aswan-dam met ondergang in het stijgende Nijlwater worden bedreigd, zo heeft een woordvoerder van de Unesco zondag in Parijs gezegd. De ze organisatie van de Verenigde Na ties heeft op de 113-leden-landen 'n oproep gedaan de hiervoor benodig- dge 30.500.000 dollar vóór 1 april door vrijwillige bijdragen bijeen te brengen. De Aswan-dam wordt ge bouwd voor bevloeiingsdoeleinden en elektriciteitsopwekking en zal om- strees 1970 gereed komen. De directeur-generaal van de Unes co, René Maheu, zal omstreeks 20 maart een conferentie van leden- landen bijeenroepen om dit vraag stuk te bespreken. President De Gaulle beschermt trekvogels Naar aan mr. dr. I. G. van Maas dijk, de Nederlandse vice-voorzitter van de intern'" jachtraad, is gebleken, is het aan het persoonlijk ingrijpen van president De Gaulle te danken, dat de jacht op trekvogels in Frankrijk voorlopig tot 10 maart is gesloten. Het had bij de organisaties van jagers in verschillende Europese landen, waar de jacht in verband met de strenge koude was gesloten, ontstemming gewekt, dat kortgele den in Frankrijk de jacht op trek vogels weer was opengesteld. Naar de heer Van Maasdijk meedeelt, heeft president De Gaulle, nadat hij zich hieromtrent heeft laten voorlichten, persoonlijk bij zijn ministerie van landbouw, waaronder evenals in Ne derland de jacht ressorteert, geïnter venieerd en een decreet laten afkon digen, waarbij deze jacht van 22 fe bruari af voor drie weken wordt ver boden. Prinses Margarethe van Zweden heeft in Kiirunavaara (Lapland), een Ijzer mijn bezocht. Breed lachend plaatste z(j een veiligheidshelm boven op haar eigen hoedje. Zweefvlieger aangezien voor Marsbewoner Een Noor, die in Argentinië mee doet aan de strijd om het wereld kampioenschap zweefvliegen, kwam bij een lange-afstandsvlucht terecht in een verlaten streek. Hij landde op de akker van een boer. Tot zijn gro te-verbazing werd hij door de boer „ingerekend" en opgesloten. De vol gende dag gingen zij samen naar 'n politiebureau. Hier bleek, dat de boer, die de Noor niet kon verstaan, ge dacht had dat hij een bewoner van een andere planeet te pakken had gekregen „Hij kwam uit de hemel op een toestel, dat geen lawaai maak te", aldus het verbouwereerde boertje Ijs-toertochten over IJselmeer en Gouwzee Enige duizenden automobilisten hebben zaterdagavond deelgenomen aan de nachttocht over de Gouwzee. Ver voordat bij Volendam en Mon nikendam de eerste auto's het ijs op gingen, was er rondom deze plaatsen een grote verkeerschaos ontstaan. Met man en macht hebben leden van de rijkspolitie gewerkt om de verkeersstroom in goede banen te leiden. Officieel zijn nog geen cij fers bekend gemaakt, maar men neemt aan dat circa vijfduizend auto's aan de tocht hebben deelge nomen. Vanaf de kant boden de rode en witte lichten van de auto's een feeëriek schouwspel. Bij Monniken dam en Volendam werd op het ijs vuurwerk afgestoken. Vele vissers haventjes, o.m. die van Marken, werden gedurende de tocht met ben gaals vuur verlicht. OVER HET IJSSELMEER. Ongeveer 15.000 mensen hebben gisteren bij stralend weer een auto toertocht gemaakt op het IJsselmeer Er werd gereden langs de route Wer- vershoof, Enkhuizen, Staveren, Hin delopen, Gorkum en Medemblik. Een herhaling dus van de tocht van 130 km. van woensdag j.l. In totaal hebben gisteren 3.655 auto's meege reden. De lange file auto's werd o.a. gadegeslagen door 1800 schaatsers, dio to^ht AndijkHindelopen vice-versa re 1 «o. DOOR HET IJS GEZAKT. De heer Y. Zwart uit Medemblik, die zondagmorgen bezig was met een landbouwtrekker een toertochtje HollandFriesland over het ijs van het IJsselmeer te maken, moest dichtbij Stavoren zijn voertuig ijlings verlaten toen dit door het ijs zakte. De trekker is onder het ijs van het ter plaatse ongeveer acht meter diepe water verdwenen. Arrestaties in Bagdad De Haakse veiligheidspolitie heeft zondag drie communistische leiders gearresteerd en bij een vuurgevecht een vierde neergeschoten. Zo is uit betrouwbare kringen in Bagdad ver nomen. In de straten van Bagdad zijn de vele tanks, die op het punt stonden te worden teruggetrokken, opnieuw in de straten verschenen, naar waar nemers vermoeden wegens het Ra- madan-feest aan het eind van de Mohammedaanse vasten, dat begint, wanneer dit weekeinde de nieuwe maan in Bagdad zichtbaar wordt. De Iraakse politie gaat nog steeds voort met arrestaties van communis ten en sympathisanten. De Iraakse minister van buitenlandse zaken. Ja- wad, heeft gisteren de landen van het communistische blok gewaar schuwd, geen propaganda tegen Irak te voeren en zich niet te mengen in Iraakse binnenlandse aangelegenhe den, wanneer zij de goede betrekkin gen willen behouden. Aan de gevolgen van een ver keersongeval is de 18-jarige Emma de Jong uit Utrecht gistermiddag in het ziekenhuis overleden. Zij zat achter op de motorfiets van haar verloofde die met een snelheid van 45 km. per uur al pratend naar haar achter om keek. Zo verleende hjj bij een kruispunt geen voorrang aan een van rechts komende auto. Bij de botsing kwarn hij op de motorkap terecht en werd slechts licht gewond. Mej. De Jong kwam op het wegdek te recht. Du* week PER 2 STUKS VOORDELIGER Jongens - 3 |ur 1.20 per 2 stuks 2.^® Heren - mast 1.75 per 2 stuks 3.^® reT5ra!Wf»»0]slsIileleHHe| (Advertentie) Winter duurt voort De Bilt, maandag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde stond het weer in grote delen van West- en Centraal-Europa onder invloed van een langzaam in omvang toenemend gebied van hogeluchtdruk. De hoog ste luchtdrukwaarden werden daar bij aangetroffen in een langgerekte zóne van de Waddenkust over Duits land en Polen naar Zuid-Rusland. In deze gebieden was het windstil en kwamen tijdens langdurige opklarin gen zeer lage minimumtemperatu ren voor waarbij zich plaatselijk mist vormde. In ons land meldde het vliegveld Eelde met min 19 graden de laagste temperatuur, een waarde welke ook in Duitsland voorkwam. In Polen werd het plaatselijk min 28 graden. Iets ten zuiden van de as van het hogedrukgebied stond wat oostelijke wind en werden tem peraturen minder extreem laag, maar toch werden tot ten zuiden van Pa rijs minimumtemperaturen van om streeks min 10 gemeld. Op de Oceaan heerst wel enige depressieactiviteit, maar deze zal nog geen invloed op het weer in West-Europa uitoefenen, zodat het in de nacht opnieuw op de meeste plaatsen in ons land streng zal vrie zen. Overdag lopen de temperaturen op tot om het vriespunt, behoudens daar waar in de nacht gevormde mist zich geruime tijd handhaaft. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Drie opvarenden van een aluminium casco van de werf Halstede uit Ber gen op Zoom, die sinds zaterdagmid dag vermist waren zijn gisteravond verkleumd in Bergen op Zoom aan gekomen. Zi; hadden al die tijd in de ijzige kou doorgebracht. De mannen had- de.. een tochtje gemaakt naar Moer dijk. Toen zij terug wilden keren ging het mis. Na Dintelas werd het donke en er kwam een dichte mist opzetten. De boot kwam in de buurt van Bruinisse op een zandplaat in het ijs vast te zitten. Eerst zondagmorgen omstreeks drie uur konden ze weer 'loskomen. In de buurt van Philipsland raakten ze voor de tweede maal in het ij vast. De boot was een klomp ijs geworden. „Een van ons is nog even het ijs opgelopen om te probe ren de wal te bereiken. Nog geen 20 meter van de boot »erwijderc' zag hij ons niet meer en wij hem ook niet," aldus de heer Van Dort, toen hij het relaas van de tocht vertelde. Door roepen hebben ze hem na een kwartier teruggevonden. Zondagmiddag tegen drie uur zjjn ze voor de tweede keer vrij geko men en hebben langzaam varend door de ijsschotsen Bergen op Zoom weer bereikt. ZON. EN MAANSTANDEN 26 Febr.: zon op 07.35, onder 18.12; maan op 09.03, onder 21.30. Hoogwaterstanden 26 Febr.: v.m. 5.08; n.m. 17.21. KORRELTJE De mens is altijd doende de tijd te doden, maar tenslotte wordt hij door de tijd gedood. (Herbert Spencer)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1