Goudmijn ontdekt in Duitsland? 's Werelds eerste ondergrondse spoorwegverbinding in 1863 Staat Hessen biedt 400.000 DM BELANGSTELLING ZELFS UIT ZUID-AFRIKA Honderd jaar geleden in Engeland Merkwaardig geval zijtak van een grote goudader ontdekt konden hebben. Hy trachtte daarop de grote goudader te vinden en vroeg daarby de financiële steun van de staat Hessen. Na vele jaren van graven en zoeken vond Rauschenbusch inderdaad gesteente, dat 950 gram goud bevatte per 1000 kg. steen en geologen, die intussen ook een onder zoek hebben ingesteld, achten het geens zins onmogelijk, dat de berg van Rau schenbusch in totaal 7600 kg. goud bevat... De staat Hessen wenste echter nog meer zekerheid om Rauschenbusch met de nodige financiële middelen te steunen en voldeed derhalve niet aan zijn verzoek. Bod van 400.000 DM Daarop werd Rauschenbusch ziek. Hij bood de staat Hessen zijn bezittingen te koop aan en nu reageerden de autoritei ten wel. Hij ontving namelijk vrij vlot een verkoopcontract ter tekening, waarbij de staat Hessen hem 400.000 D.M. (f 360.000.-) bood voor zyn berg! Dit vond Rauschen busch echter te weinig, waarop hij zich in verbinding stelde met de mflnbouw- ingenieur Richter uit Frankfurt. Deze adviseerde hem de berg per advertentie te koop aan te bieden om na te gaan of er mogelijk gegadigden zijn, die bereid zijn een hoger bedrag te betalen. De heer Richter ls er vry zeker van, dat er spoedig een overeenkomst kan worden gesloten met iemand, of een onderneming, die meer dan de staat Hes sen wenst te betalen. Dat Rauschenbusch er vast van overtuigd is, dat zyn berg een echte ..goudberg" is, moge wel blijken uit het feit, dat hij by eventuele verkoop in het contract wenst te hebben opgeno men, dat de goudmijnexploitanten hem van het gevonden goud 10 kg. moeten geven indien zij meer dan 1000 kg. goud hebben gedolven Klompen puur goud Meer dan 45 jaar geleden ontdekte Rauschenbuseh oude geschriften uit de tijd van 1200 tot 1585 en daarna, waarin sprake was van vondsten van klompen puur goud van wel 5 kg. zwaar in het heuvelland, dat hij indertijd geërfd had. Hij onderzocht daarop zijn berg, maakte berekeningen enz. en kwam tenslotte tot de verrassende conclusie, dat de goud gravers van eens wel eens een kleine „In dit gesteente zit meer goud dan in de rijkste Zuid Afrikaanse mijn", zegt Carl Rauschenbusch, die in een klein dorpje bij Korbach in Duitsland woont en geologen en technici, die kortgeleden een onderzoek instelden, hebben de krasse bewering niet direct als onge loofwaardig van de hand gewezen Carl Rauschenbusch is eigenaar van een terrein, waarin een bergje met dit mogelijk kostbare gesteente ligt. Of hier inderdaad sprake is van de ontdekking van een goudader is nog niet bekend maar wel is met zekerheid komen vast te staan, dat het gesteente van deze berg goud bevat. Carl Rauschenbusch, een oude mynbouwdeskundige, begon 45 jaar geleden, aangemoedigd door de publikatie van goudvondsten in oude geschriften, met geologische onderzoekingen van een berg in Hessen in Duitsland, welke zijn eigendom is. Volgens zijn mening moet er voor miljoenen guldens aan goud in de berg zitten maar hij kon tot nu toe de resultaten van zijn onderzoekingen niet praktisch aanwen den. Daarom wil hij zijn bezit thans voor een miljoen D.M. verkopen! Talrijke gelukzoekers, maar ook erva ren mijnbouwdeskundigen alsmede verte genwoordigers van grote goudmijnexploi taties uit Zuid Afrika en Amerika hebben de arme Carl Rauschenbusch als het ware bestormd nadat hg een advertentie „Goudmijn te koop" in een groot Duits dagblad had geplaatst. Tot koop en verkoop is het echter nog niet gekomen tot op dit moment hoewel Rauschenbusch nog steeds druk in onderhandeling is. Carl Rauschenbusch wil op zijn oude dag nog rijk worden maar hg is niet van plan onmiddellijk toe te happen op het eerste het beste aanbod. Hij heeft zich bijvoorbeeld van de medewerking verze kerd van een deskundige mijnbouwinge- nieur, H. Richter uit Frankfurt. Deze vindt het ook vanzelfsprekend, dat Rau schenbusch eerst alle aanbiedingen nauw keurig overweegt want sinds 1917 heeft Rauschenbusch meer dan 800.000 D.M. uitgegeven voor geologische onderzoekin gen van het gesteente van zijn berg. Het is een levenswerk van hem, aldus de heer Richter. son werd gewoon voor gek verklaard. Was het leven al niet gëvaarïyk genoeg, zonder satan de duivel op te zoeken in zijn donkere onderaardse spelonken? Een dagblad in Noord-Engeland waar schuwde er in volle ernst voor, dat de grond onder de straten van de binnenstad vaak vol zat met allerlei levensgevaar lijke gifgassen Donderpreken Een hoempa-orkest zette luidruchtig in. Langs het met bonte vlaggen gepavoiseerde perron van het Londense Bishop's Road-station juichte een opgewonden mensenme. nigte. Langzaam kwam een trein in beweging en reed een paar seconden later de tunnel binnen Het was inderdaad een grootse gebeurtenis. Mr. Gladstone, minister van financiën, zat een beetje onbehaagiyk maar desondanks waardig op een van de open kolenwagentjes, tezamen met de hertog van Sutherland, de lords Wenlock en Grosvenor en andere hoge autoriteiten. Ze zaten rijk en deftig, geklemd tussen een woud van glimmende hoge hoeden en ruige zwarte baarden. En ver boven hun geëerde hoofden kwam Londen in een uitbundige stemming. Muziek klonk overal op en lawaaimakers stroomden de straten op en de weerklank van deze gedenkwaar dige gebeurtenis drong al spoedig door tot in de verste uithoeken van het Britse Gemenebest en de rest van de wereld. Het gebeurde op 9 januari 1863, nu precies honderd jaar geleden en het was de eerste proefrit over de eerste ondergrondse spoorbaan ter wereld n ste trein vertrok. Hg was namelijk Dertigduizend mensen overleden Pearson's visie was ever» duizelingwek- in de liel" kend als de verwezenlyking ervan- Hij had het vraagstuk van de overbevolking in Het was een uitzonderlijke prestatie, Londen veel urgenter in de periode van zowel van technisch vernuft als van tac- koningin Victoria dan thans lang alvo- tisch maar onverzettelyk ingaan tegen rens deze bestond, onderkend. De spoor- allerlei taaie vooroordelen. Een kwart wegen, zo had hij al jarenlang gewaar- eeuw lang optomen tegen een byna onver- schuwd, zullen moeilijkheden doen ontstaan zettelijke oppositie was de aanleg van deze en dit bleek later maar al te waar te zijn. paar kilometer lange verbinding van de Dagjesmensen van het platteland werden Metropolitan Railway Company de bij duizenden in de reeds overdrukke bin- voornaamste schakel tussen Paddington- nenstad geperst. Het duurde maar kort of om de Londense city te bekijken. De trot toirs waren dan overvol met drommen voetgangers en de met hobbelige keien geplaveide straten raakten snel verstopt. Een tocht per rijtuig door de Londense binnenstad nam meer tijd in beslag dan een ritje naar Brighton, dat 75 kilometer van de Britse hoofdstad ligt met de satan Slaags station en Farrindon Street voorafge gaan. De volgende dag, toen de dienst voor het publiek was opengesteld, waren de platte kolenwagons vervangen door luxe perso nenrijtuigen. Zy vormden het laatste snufje van de Victoriaanse mode met eerste, tweede en derde klasse coupé's, met ve rende kussens en gasverlichting. Zo groot was de toeloop om het nieuwtje van reizen in de „catacomben van de hel" zelf te ervaren, dat de plaatskaartenloketten al spoedig moesten worden gesloten. Het was onmogelijk om op tussengelegen haltes in te stappen. Aan het einde van die eerste dag waren in totaal niet minder dan 30.000 passagiers vervoerdEr werden banketten aangericht, toespraken afgesto ken, er waren vele huldeblyken, maar daarnaast ook bedekte toespelingen van fervente tegenstanders. Maar het stond voor de directie van de Metropolitan al wel vast, dat de door haar geïnvesteerde 200.000 en de andere aangetrokken kapi talen, een zeer veilige belegging waren Vooruitsiende blik By al die dure banketten en snorkende toespraken ontbrak slechts één belang rijke figuur en wel de man, wiens grote dag het in feite wasde Londense advocaat Charles Pearson, aan wiens vooruitziende blik dit alles was te dan ken. Zonder zyn noeste werk zou er geen ondergrondse zyn gekomen. Toch had hg hiervoor geld gevraagd noch gekregen van de Metropolitan Railway Company. En hii «'ns e» evenmin bij. toen de eer- kwamen zo'n slordige 800.000 per i De politie had al van alles geprobeerd: verkeer geregeld mét seinvlaggen en lichtsignalen, zelfs met fluit en bel. Dras tisch waren de ideeën, die toen ontstonden, zoals het droogleggen van het Regent's Canal en er eenvoudig een spoorbaan van te maken. Of, waarom geen spoorweg rondweg hoog boven Londen gebouwd op bogen en afgesloten met glas? Met spot en hoon werden dergelijke suggesties begroet. Maar in het byzonder het plan, (jat was ontsproten aan 't brein van Charles Pearson en dat de aanleg van een ondergrondse spoorweg behelsde, ver beneden de Londense straten, die de hoofdstations van de bovengrondse spoor weg met elkaar kon verbinden zonder het verkeer te hinderen stuitte op talloze bezwaren bij het Londense publiek. Pear- Ervaren spoorwegmensen waarschuwden, dat wanneer Pearson zyn zin zou kry- gen, het in de City niet zou zijn uit te houden vanwege het oorverdovende ge daver. Parlementsleden voorspelden, dat de mensen uit hun huizen zouden worden gedreven tijdens het boren van de tun nels. Een spotprentje in „Punch" liet een door de vloer van een Londense keuken opduikende machinist zien, die een schepje kolen voor zyn locomotief wilde lenen Dominees waarschuwden van hun kan sels, dat er niets goeds uit voort zou komen... dat er geen zegen rustte op het gewroet onder de voetzolen van God-vre zende mensen. Eén van die predikanten, dr. Cumming, voorzag zelfs, dat een ondergrondse spoorweg het naderbij komen van het einde van de wereld zou bespoe digen Toen het bekend werd, dat Charles Pearson zich een ondergrondse vijf minutendienst voorstelde, werd het publiek bijna waan zinnig. Zou dit niet beslist moeten leiden tot ontzettende rampen? Tot diep onder gronds ingesloten en verminkte passagiers in een baaierd van stoom, vuur of rook? Zeventien jaar Pearson werkte ondanks al die bit tere spot en hoon stug door met zyn plannen, ontwikkelde zijn theorieën, debat teerde met domme dwepers of belangrijke functionarissen in de samenleving en ver zamelde langzamerhand een groepje mensen om zich heen, die geloof hadden in zyn ideeën. Pas na zeventien jaren van harde en ondankbare arbeid, nam het parlement eindelyk de wet aan, die de bouw van een ondergrondse spoorlyn mo- gelyk moest maken. Maar wat voor een locomotief zou er gebruikt kunnen worden? Dit was lange tyd een scherp tegenargument geweest van zyn tegenstanders. Hoe kon een trein door een lange tunnel rijden zonder dat de passagiers stikten in de rook en het roet van de locomotief? Verscheidene oplossingen waren al uitgewerkt, vooral de „heet water en hete baksteen-machine". Hier kwam geen vuur aan te pas en dus ook geen rook of roet. Het werkte, wan neer het precies voldoende heet water en hete vuurvaste stenen had om stoom te produceren van halte tot halte. Maar de machine bleek geen succes te zyn De oplossing werd eindelyk gevonden door een gewone locomotief uit te rusten met een extra reservoir om stoom en rook vast te houden totdat de machine die op een open baanvak kon spuien. Maar het lastige probleem kwam pas, toen het werk aan de tunnels eind 1859 kon gaan beginnen. Enorme moeilykheden moesten worden opgelost. Hele ryen huizen moesten worden gesloopt; met schop en pikhouweel moes ten grote sleuven worden gemaakt voor riolering, gas en waterleiding. Al van de eerste schop grond, die verzet werd. af. werden de werkzaamheden op de voet ge volgd door argwanende huiseigenaren, die het onderste uit de kan eisten. Elke keer als er ergens een barstje in de gevel van een huis boven de tunnel ontstond, kreeg de directie van de Metropolitan prompt een briefje van een of andere deurwaarder De ene reusachtige en buitensporige eis tot schadevergoeding volgde de andere. Er scheen geen eind aan te komen. Een Londense kerk was, naar werd beweerd, helemaal gerestaureerd van de enorme schadevergoeding, die betaald moest wor den En tijdens de vergaderingen van de directie van de Metropolitan kreeg men terecht visioenen van „het stoppen van scheuren in kerken met bankpapier" Barstende riolen Alsof dit alles nog niet genoeg was, barstte het beruchte Fleet Ditch riool verscheidene keren tydens de bouw var. de tunnel het vuile stinkende rioolwa ter stond decimeters hoog. Gedeelten van de muur werden weggespoeld en het konMr reel tyd en handen vol geld om de schade te herstellen. „Wij hebben het wel gezegd' zeiden de sceptici, „het kan niet. Het is een uitda ging aan het adres van de duivel." Doch ondanks alles werd 's werelds eer ste ondergrondse een opzienbarend succes. Pearson, de voor gek verklaarde fantast, had het pleit glansryk gewonnen en nog veel sneller dan zyn tegenstanders hadden verwacht Toch zou Charles Pearson „geschokt" zyn, als hij had kunnen zien tot wat zyn „lyntje" vandaag Is uitgegroeid. Op het ogenblik Immers reizen per dag 1 1/3 mil joen passagiers per ondergrondse en eeD traject van dit 180 km. lange net het H'/2 kilometer lange stuk tussen Baat Finchley en Morden - Is nu zelfs nog de langste ononderbroken tunnel ter wereld! (Copyright Opera Muncji) Schakel tussen de volkeren Eurovisie Mensen en gewoonten, ontwikkelingen en ge beurtenissen In 'n groot deel van de wereld kunnen tegenwoordig door middel van de Eu- rovisie onmiddellijk en op hetzelfde ogenblik aa- de bewoners van de meeste Westeuro- pese landen worden ge toond. De televisie ls een schakel tussen de volkeren geworden, die vooral de Europese een. wording op belangryke wyze bevordert! Festivals, grote opera's staatsbezoeken en be langryke sportontmoe- tingen met internatio naal karakter interes seren de bewoners in de verschillende landen in géiyko mate als by- voorbeeld de kroning van een monarch of de opening van het Con cilie. Het getuige zyn hiervan bevordert in grote mate de opvoe ding tot Europees bur ger en draagt ook be langrijk by tot een goe de verstandhouding tus sen de volkeren. De be tekenis van de Eurovi sie is derhalve van by zonder wijde strekking! In de laatste tien ja- i-en is hei. Eurovisienet belangryk uitgebreid. Wy behoeven slechts enkele getallen te noe men om de betekenis van deze imponerende televisiebrug in Europa te illustreren. Van het noordelyke Finland bij voorbeeld tot Sicilië in het zuiden, van West- Berlyn tot Lissabon worden niet minder dan 73.000 kilometer over brugd vla 21 televisie studio's in 17 verschil lende landen. Daarbij worden niet minder dan ca. 1360 televisiezen ders Ingeschakeld, w.o. 325 hoofdzenders en deze zender bedienen ongeveer 30 miljoen te levisietoestellen met in totaal 120 miljoen ky- kers! Iedere week ln het afgelopen jaar wer den ongeveer 14 Euro visie-uitzendingen ver zorgd. Kortom, de Eurovisie verbindt de volkeien en bevordert de culturele betrekkingen. Ze heeft haar hoofdzetel, even als de Europese Econo- mische Gemeenschap, in Brussel. Van hier uit (ln het Brusselse Paleis van Justitie) leidt de ..Centre International de Coördination Tele vision" Iedere Eurovi sie-uitzending ls de Eurovisie In de afgelopen tien jaren n belangrijk middel ge- wees^ tot het kweken van een beter begrip tussen de Europese vol- keren, de komende ja- ren zal deze taak nog belangrijk worden uit gebreid, nameiyk, het bevorderen van een be ter begrip tussen de bewoners van de con tinenten, Een verdere ontwikkeling van de communicat letechniek, welke bereids een Tel star en Relay hebben opgeleverd, zal dit mo gelijk maken en in de naaste toekomst wordt hlerby met grote ver wachtingen uitgekeken naar de lancering van nieuwe Amerikaanse communicatie-satellie ten!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11