Opzienbarende rede van prof. Wemelsfelder voor Metaalwerkgevers VAKBEWEGING, MISBRUIK VAN MACHT EN UITBUITING? ZATERDAG 28 FEBRUARI 198* DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 7 FJ O F1 de moderne Zig-Zag naaimachine fantastisch...! Kom koken n mïSf 2 MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK Breeslraat 171 (Advertentie) Pastoor J. C. Vijverberg t Veerboot en barkas urenlang vast in het ijs Links: een pakje van geruite wol uit de collectie van Charles Creed. Aardig is de wit-lederen vestblouse, de hoed is eveneens van leder. Midden: een avondjapon van Norman Hartnell, die ook voor de Engelse koningin ontwerpt. Voor de japon is tule gebruikt. Het minkjasje is in dezelfde kleur-nuance gehouden. Rechts: een twee delige zijden japon, bedrukt met marineblauwe hartjes. De mantel is ook van zijde. Het ontwerp is van MataH. Oud-pastoor „St. Jozef" te Leiden Gistermiddag rond het middaguur arriveerde op Schiphol de broer van prins Bernharfl, prins Aschwih, die met zijn echtgenote, prinses Simone een informeel bezoek van enkele dagen brengt aan het koninklijk gezin op Soestdijk. De bijgaande foto werd van het paar gemaakt bij de aankomst op Schiphol. De Eindhovense hoogleraar prof. dr. L. J. Wemelsfelder heeft gister middag tijdens de in Utrecht gehouden jaarvergadering van de Contact groep van Werkgevers in de Metaalnijverheid een rede gehouden over „Loonproblematiek tot de eeuwigheid?" De zeer vrijmoedige en opzien barende rede van de hoogleraar heeft in kringen van de vakbeweging, maar ook van enkele bewindslieden, die van hun kant er óók geen doekjes om winden, commentaar uitgelokt. „Aan misbruik van macht en uitbuiting gaat de vakbeweging zich meer en meer schuldig maken. Het zijn beschuldigingen, die zij zelf aan het adres van de kapitalisten heeft geuit", heeft prof. Wemelsfelder gezegd volgens een verslag in het Alg. Dagblad, hetwelk wij verder aanhalen, voor wat betreft enkele belangrijke punten in het professorale betoog. Beschermende ridders De vakbeweging was aanvankelijk een beschermende ridder tegen het machtsmisbruik en de uitbuiting van de ondernemer. Dat zij nu zelf die wapenen hanteert is volgens prof. Wemelsfelder, op zich ,niet zo ver wonderlijk. De vakbeweging is doel op zich geworden. Een aantal bij zonder pientere secretarissen zijn machtige leiders van een organisa tie. Zij moeten telkens aan de grau we. logge massa leden de strijdvaar digheid en het belang van de orga nisatie demonstreren. Het loon móet dus steeds omhoog. Alles wat buiten het belang van de leden valt, komt gemakkelijk tussen ka en schip te recht. Een eerlijke loonvorming kan tot stand komen zonder dat er een en kele organisatie aan te pas komt, zo als tallozen in Nederland een loon ontvangen dat niet door rijksbemid delaars of vakorganisaties is vastge steld. In dit verband zouden de be staande lonen tot minimumlonen moeten worden verklaard en zou een wettelijk verplicht percentage van de winst voor de werknemers moeten worden gereserveerd. De "vakbeweging heeft in de ogen van prof. Wemelsfelder dan ook nau welijks nog een belangrijke functie, maar desondanks vertegenwoordigt zij een gigantische macht die tot op de grenzen van het mogelijke wordt gebruikt. Er heerst bovendien de mythe van de onmisbaarheid en op deze grondslag die vakkundig wordt beredeneerd en geidealiseerd, is de macht en de kracht van de beweging gebouwd. Felle reacties De rede van prof. Wemelsfelder heeft enkele reacties uitgelokt, die soms in nogal felle bewoordingen zijn gesteld. Minister dr. G. M. J. Veldkamp (soc. zaken) meent dat van machts misbruik en uitbuiting van de vak beweging niets is gebleken. Zij be vordert de sociale vrede en de eman cipatie van de arbeider. Staatssecretaris drs. W. K. N. Schmelzer (publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en bezitsvorming) dacht dat de rede wellicht niet ge- 1 heel mag worden losgemaakt uit de carnavalstijd. Drs. D. Roemers (voorzitter NW): „Als de hoogleraar praat over din gen waarvan hij geen verstand heeft, wil ik daar geen commentaar op ge ven". J. A. Middelhuis (voorzitter KAB): „Een narrig betoog dat duidt op een professorale pesthui. De inleiding duidt op gebrek aan stijl, inzicht en argumentatie. Als de Contactgroep de uitlatingen voor zoete koek aanneemt, dan ben ik bereid een groot vraag teken te zetten achter de groep". C. J. v. Mastrigt (voorzitter CNV): ..Een klap in het gezicht van de leiders in de vakbeweging. Een his torische ontwikkeling kan niet wor den stopgezet. De vakbeweging zal zich wel telkens moeten aanpassen. Men kan beter te maken hebben met de moeilijkheden van volledige werk gelegenheid dan met die van mas sale werkloosheid. Prij sverhoging aardappelen niet gevolg van hogere winst hadel Bezwaar tegen exportstop De aardappelprijzen zijn de laatste dagen wel hoger geworden - de con sumentenprijzen vijf a zes cent per kilogram - maar daarbij is niet ge bleken van een margeverhoging bij de handel, zo vernemen wij van het ministerie van Economische zaken. Het ministerie, dat de prijsont wikkeling voortdurend nauwlettend volgt, ziet daarom thans geen reden tot prijsmaatregelen. Evenmin bleek er bij het ministerie van Landbouw op dit moment aan een exportstop gedacht te worden. Het hoofdbestuur van de Christe lijke boeren- en Tuindersbond, heeft zich enige zorgen gemaakt, omd'at het meende te weten dat het minis terie van Economische Zaken voelt voor een tijdig ingrijpen in de aard appelprijzen. Het C.B.T.B.-bestuur vindt dat er op het ogenblik, nu niemand nog weet hoe groot het door de vorst veroorzaakte verlies aan aardappelen is, geen enkele aanleiding is tot een exportstop of belemmering. Zoals men ziah herinneren zal zijn er vorig jaar achtereenvolgens twee middelen gehanteerd om de aardap pelprijzen terug te brengen: een ex portbelemmering (een zaak van het ministerie van Landbouw en het Pro- duktschap voor aardappelen) en een directe prijsmaatregel (een zaak van het ministerie van Economische za ken). Het produktschap voor aardap pelen heeft zoals bekend, enkele weken geleden gemeld dat er, ook als men rekening houdt met het nog onbekende verlies door vorst vol doende aardappelen zijn. Gisteren is in huize St. Martinus i__ te Naaldwijk overleden emeritus pastoor J. C. Vijverberg. Pastaoor Vijverberg werd 27 juli 1882 te Naaldwijk geboren. Hij werd priester gewijd 16 augustus 1906 en was achtereenvolgens kapellaan te Oude Tonge (1 sept. 1906) Langen- dijk-Scharwoude (13 april 1907), Was senaar (27 febr. 1909), Amsterdam in de parochie van O. L. Vrouw v. d. Rozenikrans (17 sept. 1915), Hoorn, (29 november 1919), Rotterdam ,H. Laurentius (14 januari 1922) en pas toor te Oudierdijk (25 april 1925), K: Leiden, H. Joseph 19 juli 1930, Rot- I terdam, H. Franciscus van Assisië 21 april 1934. De bisschop benoemde hem op 15 december 1953 tot rector van het St. Martinusgesticht te Naaldwijk. 18 april 1959 ging hij met emeritaat. De parochianen van de kerk van de Herensingel te Leiden zullen bij dit !-&|^ overlijdensbericht een vriendelijke gedachte wijden aan de man, die vier WWS jaren hun opgewekte en gemoedelijke leidsman is geweest De Bredase carnavalsvereniging „De Joekels" is donderdagmiddag naar Den Haag getrokken om de minister van landbouw en visserij, Z.E. mr. V. G. M. Marijnen, in zijn departement te benoemen tot „ere-Joekel". De STjAAT min'ster verdiende deze onderscheiding doordat hij schertsenderwijs gunstig had beslist op het verzoek van de Joekels de Bredase honden tijdens het carnaval onaangelijnd te laten teneinde hun niet te beletten „ook wat Brabantse leut" te hebben. Foto: te oordelen naar het glundere gezicht van de minister, kon hij de grap bijzonder waarderen. 26 RUITEN STUK In een showroom voor sportboten van een jachtwerf op het Zeebur gereiland in Amsterdam heeft eer. inbreker, in de nacht van donderdag op vrijdag, 26 ruiten stukgeslagen met een hamer. Voorts werden vernield: een kachel, een waterpas, een gastoestel, twee zagen, een gereedschapskist en het telefoontoestel. De onverlaat, zoals het politie-rapport de dader noemt, ledigde tenslotte de inhoud van een bus 121/* kg. witte verf tegen de wanden en de vloer van de snow room. De totale schade wordt geschaft op 20J;0. VRACHTAUTO ONDER TREIN Gistermiddag is op de van automa tische knipperlichten voorziene spoor wegovergang in de parallelweg in Breukelen een vrachtauto onder de trein gekomen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De auto zat geheel onder de trein. De chauffeur van de vracht auto geraakte met zijn wagen naast de overwegbevloeringHij kon tijdig de wagen verlaten. De trein Amster dam-Utrecht reed over de wagen heen en vernielde deze totaal. Een ongevallentre in heeft de beschadigde trein om kwart over vijf naar Ma ars - sen getrokken. Enkele treinen van Amsterdam naar Utrecht zijn over Hilversum geleid. Om half zes was het treinverkeer weer normaal. „SOCIAAL LIBERAAL CENTRUM" WORDT NIET GEREGISTREERD De kiesraad heeft afwijzend be schikt op een verzoek van de heer N. Verlaan te Amsterdam om de liberale belangenvereniging van mid denstanders en werknemers te regis treren onder de naam „Sociaal Libe raal Centrum", omdat in het verzoek van de heer Verlaan wordt gesteld, dat het centrum tot 1 juni als een eenmanspartij zal functioneren, het geen in strijd is met de kieswet. DE EERSTE DRIE TOMATEN? Vrijdag zijn de eerste drie tomaten aan de veiling van de veilingvereni ging „Maasland" te Maasland aan gevoerd. Volgens de directeur van deze veiling, de heer Muijselaar, is dit uitzonderlijk vroeg. Waarschijn lijk, zo zei hij, zijn het de eerste to maten van dit jaar in Nederland. De drie tomaten van de kweker S. A. van der Hoeven brachten 1.20 per stuk op. „GOOD-WILL'-GROEP NAAR ENGELAND Maandagavond vertrek/t van Schip hol naar Glasgow de gro etste groep bevorderaars van het toerisme naar Engeland, die ooit gezamenlijk naar het buitenland is gereisd. Tot de deelnemers aan de „good- will-reis" behoren o.m. zes Haarlem se bloemenmeisjes en drie kaasmeis jes, gekleed in nationale klederdracht. De propaganda reis wordt gemaakt onder auspiciën van de ANW. WEER BRAND IN DE AMSTERDAMSE BINNENSTAD Hedenochtend omstreeks acht uur is een hevige brand uitgebroken in een plasticbedrijf in de Haarlemmer houttuinen in Amsterdam. De brand weer, die spoedig met een enorme hoeveelheid materiaal aanwezig was, kon voorkomen dat het vuur zich in de dicht bebouwde oude wijk uit breidde, maar moest toestaan dat het plasticbedrijf, dat sinds kort geves tigd was in het geheel verbouwde pand Haarlemmerhouttuinen num mer 71, totaal uitbrandde. Zoals bekend zijn er de laatste tijd in de Haarlemmerhouttuinen vrij veel brandjes geweest. Enige weken geleden brak bij een aantal dertig meter verder gelegen huizen her haalde malen brand uit. De politie vermoedde dat dit het werk was van een brandstichter. Over de oorzaak van de brand in het plastic-bedrijf valt nog niets te zeggen. Dode en 4 gewonden bij autobotsing Op de Leeuwarderweg ter hoogte van het Schouw, even over de grens tussen Amsterdam en Landsmeer, vond vanochtend een gecompliceerde autobotsing plaats waarbij een auto bus van de NACO, een volkswagen bus en drie personenauto's waren be trokken. Het ongeval heeft aan een persoon het leven gekost. Volgens de eerste berichten zijn vier mensen ernstig gewond naar een ziekenhuis overge bracht. BELGIë WIL NEDERLANDSE HULP BIJ ZUIDPOOLEXPEDITIE België voert met Nederland en de Verenigde Staten besprekingen over samenwerking bij een nieuwe Zuid poolexpeditie. Deze besprekingen die, naar men in welingelichte kringen in Den Haag zei, in vergevorderd stadium zijn, gaan over de hulp die Nederland en de Verenigde Staten kunnen geven aan een Zuidpool expeditie onder Belgische leiding. Volgens berichten uit Brussel wenst Beligië voornamelijk technische hulp voor deze expeditie die zo mogelijk in 1964 naar het Zuidpoolgebied zal worden gezonden. De Ned. Reisvereniging voor Ka- Drie skiesters zijn vrijdag bij -.iiolieken heeft, in plaats van deken het oefenen op de hellingen van de K>aakman van Alkmaar, als alge- Madloch bij Lech am Arlberg in Oos- meen geestelijk raadsman gekregen de z.e. heer J. M. E. Keet te Am- tenrtjk in een lawine om het leven sterdam. gekomen. De veerboot „Brakzand" is er gis- tetren in geslaagd van Oostmahom naar het eiland Schiermonnikoog te komen. Om elf uur werd de terug tocht ondernomen. Rond één urn- gis termiddag zat de boot muurvast in het ijs. Van Oosbmahorn voer de barkas „Ameland" uit om het ijs te breken. Ook dit vaartuig raakte klem in het ijs. Om kwart over vijf slaag de de schipper van de barkas erin de veerboot te bereiken, waarop ge zamenlijk een weg naar het open water kon worden gebaand. Beidé schepen zuiden tegerr het vallen van de avond de haven van Oostmahom binnenlopen. Een 45-jarige bromfietser uit Tiel is met zijn bromfiets op een glad weggedeelte geslipt. Hij kwam zo on gelukkig terecht, dat hij vrijwel op slag is ovenleden. Het Duitse zangeresje Heidi Brühl, dat nog niet geheel hersteld is van een ernstige ziekte, heeft van de dokter toestemming gekregen om drie dagen het ziekenhuis in München te verlaten. De Hessische radio-omroep maakt opnamen van zes liedjes, welke door Heidi worden gezongen. De luisteraars kunnen hieruit later het liedje kiezen, dat als Duitse bij drage zal worden uitgevoerd tijdens het Eurovisie liedjesfestival m Londen. Foto: Heidi bij aankomst op het vliegveld van Frankfort.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7