DE ANGSTIGE ROVERS De Kerk, dat bent u TERDAG M FEBRUAM ISM P» LWOBCHE COURANT STENCILWERK (ook elektronische stonaite) coriëERiNRicnwe P. C. BEUGELS DIJK TelHooo 1710) mi* MTODELSTEGRACK 1 (hoek Nieuwe Rijn) Leiden (Aavertentie) Marchanderen over inspecties De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie laten weten, dat zfl eventueel bereid zijn, akkoord te gaan met zeven inspecties ter plaatse per jaar binnen het bestek van een overeenkomst tot het staken van kernwapenproeven, als de Sowjet- Unie instemt met „zinvolle" inspec ties. Het minimum aantal inspecties, waarmee de V.S. zich tot dusver heb ben verenigd, is acht tot tien per jaar. De Sowjet-Unie heeft zich tot dusver bereid verklaard tot hoog stens twee tot drie jaarlijkse inspec ties ter plaatse. Op de zitting van de ontwapenings conferentie te Genève heeft de Sow- jet-afgevaardigde Koeznetsov vrijdag het aanbod der Sowjet-Unie om per jaar twee drie inspecties ter plaat se naar mogelijke kernontploffingen op Russisch grondgebied toe te laten, herhaald. Hij voegde daar echter aan toe over het aantal inspecties niet te willen marchanderen. Charles Stelle, de Amerikaanse af gevaardigde, verklaarde diep teleur gesteld te zijn over deze Russische verklaring. Het was nu wel duidelijk, dat de Sowjet-Unie over de zaak ver der niet wil praten, tenzij met haar voorstel van twee of drie inspecties wordt ingestemd, zo zei h\j. Extra-zitting van kantongerecht vow de zaak Jan Blanken Onze fotograaf mocht gisteravond in het Kantongerecht te Leiden een foto maken en dit is een uitzonde ring. Rechtszaken mogen namelijk niet op de gevoelige plaat worden vastgelegd. Het was niettemin een belangrijke zaak, die rechter, offi cier, raadsman enz. bezig hield. Jan Blanken stond terecht, verdacht van verduistering in dienstbetrekking van een bedrag van 3000 ten nadele van N.V. Van Lummel en Zn's Bank te Den Haag, waar hij als kassier- bankbediende werkzaam was. Het was niet zo maar een zaak, maar een met vele complicaties, omdat Jan Blanken eerlijk van plan was het geld terug te geven en ook een schuldbekentenis in de kas had ach tergelaten. De rechter, prof. mr. J. M. van Bemmelen uit Leiden, bekend van vele publikaties over strafrecht, had er samen met de advocaat en officier en vele anderen eeh hele kluif aan. Deze zaak werd gisteravond „opge voerd" in het kantongerecht aan het Rapenburg te Leiden. Het geheel was in scène gezet, door de hoogleraar met medewerking van de studenten aan de juridische faculteit. Aan het slot van de vrij langdurige zitting kon het publiek, hoofdelijk stemmen over het vonnis. Daarna deed d« rechter uitspraak. De opvoering was voor leden van K. en O. Het experiment mag ge slaagd heten. De laatste twee dagen van de Week van Geloofsvernieuwing zijn in gegaan. Deze week zijn wij samengeroepen om ons één te weten met God en met elkaar „als een heilige natie, Gods eigen volk". „Wat nu?", kan men zich afvragen, als morgenavond de reeks preken is afgesloten. ,,Dan begint het pas", zegt de Milieu-missie. „Dan moet men zelf doorgaan. In onderling overleg en ook persoonlijk, want juist het gebrek aan persoonlijke geloofs beleving is een van de punten die de volle aandacht van de Milieu-missie hebben." Dit en de vele andere doelstellingen te verwezenlijken is natuur lijk geen kwestie van slechts enkele weken. Dat moet doorwerken. De paters, die de verkondiging hebben verzorgd, zijn niet uit op een jacht naar onmiddellijk effect. Vanavond zien wij bet ideale beeld van de Kerk in Maria. In dit levend beeld vinden wij alles terug van wat er mooi en gelukkig is in de Kerk. Tenslotte ontmoeten wij, katholieke christenen van Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp, Christus in de H. Eucharistie, de ere dienst aan God van Jesus Christus zélf. Hier gaat het om een levens kwestie voor de Kerk; de Kerk lèèft van de Eucharistie. En de Kerk, dat bent Deze laatste foto toont de preekstoel in de parochiekerk van St. Leonardus a Portu Mauritio aan de Haagweg te Leiden, waarmee de rij van de acht betrokken parochies wordt gesloten. NOORDWIJKERHOUT De door de Carnavalsvereniging „De Kaninefaten" gekozen Prins Car naval 1963 zal op maandag 25 fe bruari a.s. officieel als zodanig wor den geïnstalleerd. Door de medewer king van het gemeentebestuur zal die carnavaleske plechtigheid kun nen plaatsvinden in de Burgerzaal van het raadhuis. Om 7 uur die avond zal het gezelschap door de burgemeester op het bordes van het raadhuis worden ontvangen. In zijn tegenwoordigheid en die van de vol tallige raad van elf zal dan Prins William Poultry aftreden en zal Prins Robinson Jozef de Eerste wor den geïnstalleerd. Tussen 8 uur en half negen zal de Prins in een open calèche, voorafgegaan door de har monie „St. Jeanne d'Arc" een rond rit maken door het dorpscentrum en zich tenslotte begeven naar hotel Van der Geest waar de carnavals vereniging die avond haar carnaval viert. BESTUURSWIJZIGING BIJ DE L.TJ. Na een vruchtbare arbeid ten be hoeve van de agrarische jongeren heeft de heer J. van den Berg af scheid genomen als voorzitter van de afdeling Noordwijkerhout der L.T.J. Met hem vertrok ook het be stuurslid P. van der Meer. Als voorzitter werd benoemd de heer Th. Warmerdam Jzn en tot bestuursleden de heren B. Hoger- vorst Gzn en Koos Hogervorst Czn. De eerste taak van de nieuwe voor zitter was dank te brengen aan zijn voorganger, die een groot aandeel heeft gehad in het tot bloei komen van de afdeling. De heer Van den Berg werd onderscheiden met de Isidoor-plaquette, het zinnebeeld van strijdende agrarische jeugd. Ook de heer Van der Berg kreeg een her innering aangeboden. Tegenbeschuldiging van Cuba De Cubaanse marine heeft vrijdag in een communiqué bekendgemaakt, dat donderdagavond twee Cubaanse vissersboten in beslag zijn genomen, die acht dagen geleden waren ge kaapt, en dat acht tegenstanders van Castro aan boord van deze schepen zijn gearresteerd. De schepen zouden wapens voor een Cubaanse onder grondse aan boord hebben gehad. Zij werden in beslag genomen, toen zij aan de Cubaanse kust wilden landen. De acht mannen, van wie drie aan het kapen van schepen hadden deel genomen, hebben bekend dat de sche pen naar het kleine Engelse eilandje Elbow Cay bij de Bahama-eilanden, ongeveer honderd km. ten noorden van Cuba, waren gebracht en dat daar manschappen en wapens aan boord werden gebracht om in de pro vincie Las Villas een tegen Castro gerichte ondergrondse op te richten, aldus het communiqué.' De wapens zouden door de Amerikaanse centrale inlichtingsdienst zijn verschaft. Bij de Britse regering is een pro test ingediend tegen het gebruik van Elbow Cay als basis voor „piraten aanvallen en ondergrondse activiteit" tegen Cuba. De gevangen genomen mannen zou den hebben gezegd, dat zij tot één van de vele groepen behoorden, die door de Amerikaanse inlichtingendienst zijn opgericht om „op Cubaans grond gebied door te dringen". In het communiqué worden de Ver enigde Staten van piraterij beschul digd. Na samenspraak met zijn com mandant heeft het Amsterdamse brandweerpersoneel besloten maan dagmiddag op het Beursplein geen de monstratie te houden voor salaris- verbetering. Het brandweerpersoneel heeft, zo deelde het in een commu niqué mede, het vertrouwen voliledig in handen van hun commandant ge steld, die hen heeft toegezegd zijn uiterste best te zullen doen om teza men met de organisaties op legale wijze wegen en middelen te zoeken tot de noodzakelijke verbetering van hun salaris. SCHFEPSRERICHTEN Alcor 22 van Nacala nr Mozambi que; Alwaki 22 van Aden nr Kara chi; Amerskerk 22 te Hamburg; Ar- ca-t 22 van Napels nr Piraeus; Ares 22 van Bremerhaven nr Hamburg; Asmidiske 22 van Suez nr Karachi; Averdyk 23 te Aden verw.; Garoet 22 van Port Said naar Genua; Gulf Hansa-t 23 te Thameshaven verw.; Japara 22 te Bremen; Kloosterdijk 22 vn Le Havre nr Antwerpen; Lopper- sum 22 van Antwerpen nr Le Havre; Mataram 22 te Singapore; Moor- drecht-t 22 van Curasao nr Perth; Neder Rijn 23 te Hongkong; Ondina-t 22 van Mena al Ahmadi nr Rotter dam. MEDISCHE WENSTEN Leiden en Omgeving Leiden In spoedgevallen nemen waar de artsen v. Wingerden, Boshui- ze rkade 28, teL 30791; H. Jasperse, Wit- te Singel 72, tel. 24961; De Jong, Hoge Rijndijk 15; Tel. 32877; Mastenbroek, Houtlaan 27, tel. 53156; De Bruijne, Ho ge Rijndijk 19, tel. 26866 en Verhoef, Zoeterwoudse Singel 4, tel 32505; Tand', arts: A. Dirksen, tel. 34575; apotheek Reijst, Steenstraat 35; tel. 20136. Alkemade en Leimuiden De art sen v. d. Wer, Rijpwetering, tel. 01712- 202, en van Haselen, Oude Wetering, tel. 01713-217. Alphen a. d. Rijn Dkt. M. E. v. d. Steen, telel. 2738; Wit-Gele Kruis, zr. v. Dommelen, Jac. Catsstraat 17, tel. 3882. Boskoop Dkt. De Wilde, tel. 2740; teL 2141. Bodegraven Dkt. L. Kunst, Prins Hendrikstraat 39, tel. 2811; zuster W. Faber, tel. 2599. Hazerswonde zie" Leiderdorp. Hillegom Dkt. G. P D. le Cocq d'Armandville, tel. 5613; Wit-Gele Kruis zr. J. Bakker, Maarten Tromp straat 31. Tandarts en apotheek zie Lis- se. Katwijk Rijn Dkt. E. E. v. d. Laan, tel. 2810; apotheek Princestraat 3, tel. 2755. Katwijk Zee Dkt. A. F. Reijder- nelle, tel. 2182; apotheek zie Katwijk Rijn. Koudekerk a. d. Rijn zie Leider dorp. Lisse Dkt. F .J. L .M. Haase jr., tel. 3685; tandarts: H. A. Meulemans, Gladiolenstraat 31, Lisse, tel. 4297; apo theek G. H. Bal, Hoofdstraat 78, Hil legom, tel. 5272. Langeraar zie Woubrugge. Leiderdorp Dkt. P. v. 't Woud, teL 01710-30070; wijkverpl. zr. Vermeulen, tel. 01710-34625. Nieuwkoop en Noorden Dkt. M. Sanders. Nieuwkoop, tel. 01725-555: dkt. K. Gill, Zwammerdam, tel. 01726-2527. Nlenwveen zie Woubrugge. Noordwljk Dkt. Mulder, tel. 2230; Wit-Gele Kruis, zr. Laaper, tel. 2338 of 3067. Noordwijkerhout en De Zllk Dkt. B. C. C. Wösten, tel. 02533-2285; Wit- Gele Kruis. Rusthof 1, tel. 2268. Tand arts zie Lisse, Oegstgeest Dkt. D. Held, tel. 52255; Wit-Gele Kruis, zr. v. d. Kleij, tel. 52426 b.g.g.'33773. Rijnsburg zie Katwijk Rijn. Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorhout Dkt. A. W. Bots, tel. 02532-7393. Voorschoten Dkt. Th. van Schaik, tel. 3344; Gezondheidscentrum, tel. 2177. Warmond zie Voorhout. Wassenaar De artsen J. A. J. Pau- lides, tel. 4561, en J H. Jaarsma, tel. 9676; apotheek Siderius, Langstraat 86, tel. 2141 Woubrugge Dkt. J. Nooter, tel. 01729-104; wijkverpleging voor Aar- landerveen, Hoogmade, Nieuwveen, Ter Aar en Zevenhoven zr. G. de Haan, Groene Kruisgebouw, tel. 01729-238. Zwammerdam Dkt. K. Gill, tel. 01726-2527. Het technologisch instituut van Californië, in Pasadena, heeft met be hulp van een zender van 100 kw en een parabolische antenne met een doorsnede van 26 meter radarcontact gemaakt met Mars. Dit geschiedde op 21 januari, toen de planeet 200 miljoen km van de aarde verwijderd was. Het duurde 10 minuten en 1 seconde voordat het signaal was te rug ontvangen. Uit een analyse van de resultaten van het onderzoek, die vrijdag bekend werden gemaakt, is gebleken, dat Mars zowel vlakke als geaccidenteerde gedeelten heeft. Hoeveel, waaraan toch rustige aan- dacht alleszins besteed zou zijn, ont gaat er niet aan de snel voorbijgaande bezoeker? In het Leidse Museum van Oudheden, wandelend langs de Egyp tische kunstschatten, kwam ik voor een klein „huisje". Dit „huisje" is het belangrijkste stuk der Egyptische collectie: de mas- taba kapel. Het is een onderdeel van de graftempel van Achet-Hetep-Her, de oudste rechter van het gerechts- Kof burgemeester van de heilige stad Nechen-Ach-Per. Tijdens het Oude Rijk, van de 28ste tot de 21ste eeuw voor Christus, lieten koningen zich bijzetten in pyramiden en de rijks ten in monumenten van andere vor men. Het zijn rechthoekige gebou wen, waarin twee ruimten zijn uitge spaard. Een grafkelder en een niet met de grafkelder verbonden kaoel met de uitgang aan de buitenzijde van de mastaba. Dit kapelletje nu staat in zijn geheel in het Museum van Oudheden. Mij werd, staande voor dit kamertje, ook een blik ge gund in de geschiedenis. Op de voorgevel waarop Achet- Hetep-Her tweemaal afgebeeld staat met zijn zoontje vertelt de eigenaar van de mastaba ons: „Ik heb dit graf gebouwd met mijn eigen middelen en nooit heb ik iets van iemand hiervoor gestolen. De werklieden, die dit graf voor mij maakten, baden tot God voor het graf. Zij werkten voor brood, bier, kleren en graan. Nooit deed ik iets gewelddadigs tegen iemand". Ik ging de kapel binnen. De wan den waren van boven naar beneden versierd met reliefs met resten van de oorspronkelijke kleuring. Deze hadden allen betrekking op het da gelijkse leven, zoals de dode dit op aarde heeft geleefd. Daar de Egyptenaren anders te genover schrift en beeltenis stonden dan wij, nu 5000 jaar later, en beeld en geschrift via magie tot leven kon den worden gebracht, liet Achet- Hetep-Her juist die beeltenissen aan- aanbrengen, welke hij in het leven in het hiernamaals wenste terug te vinden. We zien hem zelf aan de oevers van een rivier vissen met 'n spies rechtovereind staand, terwijl de vissen naar hem toe komen. Om hem heen krioelt het van men- Graf rovers, tijdgenoten van Achét- een hamer „de hoofden van de af- sen, die spelen, vechten en huishou- Hetep-Her, hebben geprobeerd om geheelde personen ingeslagen". De delijke arbeid verrichten. Voor ons via de schijndeur de grote hoeveel- sporen ervan zijn zeer duidelijk te is de godsdienstige zin dezer afbeel- heden grafgiften te roven. Een groot zien. Daar zij dit alles op de tast dingen minder sprekend. gat in de achterwand getuigt daar- moesten doen hebben zij er ook wel- Hetgeen mij echter bijzonder trof van. Dat ze tijdens de „inbraak" zeer eens naast geslagen. Of het boze oog was, dat er een groot gat in de ach- bang waren is wel zeker. Ook zij van de afgebeelde personen ze ge- terwand zat en dat al de hoofden geloofden immers, dat de beeltenis- raakt heeft is niet bekend, zoals van de uitgebeelde figuren bescha- sen levend konden worden en tussen evenmin bekend is of de rovers suc- digd waren. Aan toeval viel hierbij al die afbeeldingen van mensen voel- ces van hun onderneming gehad heb- bepaald niet te denken. Door een des- den zij zich ernstig bedreigd. Om aan ben. kundige ter plaatse werd mij dat ook deze bedreiging te ontsnappen, heb- bevestigd. ben zij op de tast met een beitel en MUZELMAN

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4