pare! per dag! Meerderheid van de Kamercommissie billijkt ontslag Onvoldoende zorg Unieke aanlegpier Holland-Am. lijn AMELAND WORDT DOOR DE LUCHT VAN AL HET NODIGE VOORZIEN DONDERDAG 21 FEBRUARI 196» DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 GROTE KEUZE Geboorte aankondigingen Vraagt monsterboeken ter inzage. Fa. J. N. Geijer BOTERMARKT 26 LEIDEN TELEF. 20519 (Advertentie) De Belgische ambassadeur in Nederland, Z.E. F. X. J. M. G. baron van der Straten Waillet, heeft woensdag in Den Haag aan drs. D. J. Wansink, direkteur van de Nederlandse Spoorwegen, de versierselen uitgereikt, be horende bij de hem verleende onderscheiding van commandeur in de Kroonorde van België. Foto: de ambassa deur (links) reikt het commandeurskruis uit aan drs.Wansink, die onderwijl bezig is het lintje van een andere onderscheiding uit zijn knoopsgat te verwijderen. In hetmidden mevrouw Wansink. „DE ZAAK VAN DER PUTTED MAAR IS NIET BLIND VOOR DE ACHTERGRONDEN De bijzondere commissie voor de nota betreffende „de zaak Van der Putten" uit de Tweede Kamer, zegt in haar verslag onder meer, dat zij in meerderheid het oordeel van dé minister van defensie kan onderschrij ven, dat de heer F. H. van der Putten, voormalig technisch-hoofdambte- naar eerste klasse bij het ministerie van defensie, een zodanig in het de fensie-apparaat niet passende ambtenaar is. Weliswaar is door de achtereenvolgende ministers van defensie geen vast beleid gevoerd, maar ook heeft de heer Van der Putten niet door gebrek aan technische kwaliteiten, maar door bepaalde eigenschappen en door de wijze waarop hij deze aan de dag heeft gelegd, het hun wel zeer moeilijk gemaakt hem als ambtenaar te handhaven. De meerderheid van de commissie wil erop wijzen, dat de grieven, wel ke de heer Van der Putten in de loop der jaren heeft geuit zijn onder zocht, hetzij door de ambtenaren rechter, hetzij door de strafrechter, hetzij vanwege het departement. Men kan niet zeggen dat de rechten /an de heer Van der Putten op enige wijze zij-n verkort. Toen de minister besloot over te gaan tot ontslagverlening was de zaak Van der Putten door allerlei al dan niet ter zake doende factoren gekomen in een stadium, waarin gro te omzichtigheid geboden was. Zulks werd blijkbaar ook door de minister onderkend, gezien het feit, dat hij zich ten tijde van het ontslag zeer sterk persoonlijk met de zaak heeft ingelaten. De minister van defensie heeft over het ontslagbesluit over leg laten plegen met het ministerie van binnenlandse zaken. Uit de uit spraak van de ambtenarenrechter in eerste en tweede aanleg blijkt ove rigens, dat het vaststellen van de ongeschiktheid met onvoldoende zorg is geschied. MINDERHEIDSSTANDPUNT Twee leden der commissie, die de opmerking omtrent de zorgvuldig heid overigens kunnen onderschrij ven, kunnen zich met deze conclu sies betreffende de ontslagverlening niet verenigen. Zij achten het niet juist om als commissie achteraf, me de aan de hand van uitlatingen na de ontslagverlening te concluderen, dat de lieer Van der Putten blijk gaf van zodanige eigenschappen, dat hij in 't ambtelijk defensie-apparaat niet pas te ten tijde dat het ontslag werd ver leend op grond van ongeschiktheid. In twee instanties van ambtenaren- rechtspraak is de gestelde ongeschikt heid niet houdbaar verklaard als grondslag voor ontslag. De hele „opdracht" aan de heer Van der Putten, is gelet op de voor geschiedenis, huns inziens een ge zocht en gekunsteld middel geweest om „ongeschiktheid" krachtens arti kel 98 van het Rijksambtenarenregle ment te construeren, zodat de amb tenarenrechter dit niet heeft aan vaard. DE REHABILITATIE De uitspraak van de Centrale Raad van Beroep was voor de heer Van der Putten aanleiding de minister te verzoeken de bij het ontslag door deze gedane „smadelijke en beledi gende commentaren omtrent zijn persoon" openlijk terug te nemen. De minister heeft dit verzoek niet ingewilligd. Deze correspondentie had in hoofdzaak betrekicing op me dedelingen van de minister, gedaan tijdens een persconferentie, onmid dellijk volgend op het ontslagbe sluit. De commissie is van mening, dat de minister voor wat betreft de wijze van in het openbaar bekend maken van de motivering van zijn beleid, minder voorzichtige uitlatin gen heeft gedaan. SALARIS ONVERKORT De heer Van der Futen heeft gewei gerd opgave te doen van door hem uit andere hoofde sinds zijn ontslag verdienc salaris. De minister is van mening, dat de heer Van der Putten slechts aanspraak heeft op het ver schil tussen het hem alsnog toeko mende salaris en hetgeen deze uit andere hoofde heeft verdiend. De raadsman van de heer Van der Putten stelt, dat de vernietiging van het ontslagbesluit tevens alle gevol gen van dat besluit teniet doet, zodat over de tussenliggende periode het salaris onverkort dient te worden uitgekeerd. De minister heeft ernaar gestreefd destijds in november 1961 de heer Van der Putten op de voor deze voordeligste wijze te doen ontslaan. Het wil de commissie daarom voor komen, dat de minister zich bij zijn beleid terzake van de salarisafreke ning ook op een ruim standpunt had kunnen stellen. Putten bij de Centrale Werkplaats te Utrecht voldoende is voorbereid en dat men zich er onvoldoende re kenschap van heeft gegeven, of de heer Van der Putten wel in een voor hem geschikte functie te werk werd gesteld. Voorts meent de commissie te mogen aannemen, dat de sfeer in de C.W. niet goed was. Het beleid, dat de heer Van der Putten zich moest onderwerpen aan een genees kundig onderzoek, welke opdracht op 17 september 1951 werd ingetrokken, kan naar de mening van de commis sie noch zorgvuldig noch consequent worden genoemd. De verhoudingen in de C.W. wa ren tegen het einde van 1953 gespan nen. „OUDEWATER" Over de kwestie-Oudewater zegt de commissie, dat het optreden van de heer Van der Putten, dat geleid heeft tot het bekend worden aan de ho gere departementsleiding van be staande misstanden, juist geacht moet worden, óók al mocht de heer Van der Putten buiten het eigenlijke ter rein van zijn werkzaamheden zijn getreden. Zijn verdere optreden moet niet juist worden geacht. Zijn taak was afgelopen met het ingrijpen van de directeur-generaal. De Holland-Amerika Lijn zal haar nieuwe pier in New York, die de grootst i is in de Verenigde Staten, op 14 maart officieel in gebruik ne men. De kantoren zijn dan al enkele weken geopend. De pier ligt aan de zuidelijke arm van de Hudson, in 't hartje van de stad, en wijkt door haar vierkante bouw sterk af van de traditionele aanlegsteigers. De bouw begon vier jaar geleden en is door verschillende gebeurtenis sen enigszins vertraagd. De H.A.L. heeft de pier voor twintig jaar van de stard gehuurd tegen een bedrag van 4,4 miljoen gulden per jaar en heeft bovendien nog een optie voor tien jaar daarna. De pier is in dfïe lagen gebouwd: De begane grond is voor de vracht- behandeling, de eerste etage /oor passagiers en kantoren en het dak is ingericht als een parkeerplaats voor meer dan 700 auto's. Het ge bouw is zestien meter hoog. De nieu we pier is volgens de H.A.L. de eer ste van dit soort ter wereld en een prototype voor de toekomstige ont wikkelingen in de haven van New York. De „Katsedijk" wordt op 27 febru ari als eerste vrachtschip aan de nieuwe pier behandeld. Het eerste passagiersschip, dat aan het complex afmeert, is de „Westerdam Prijsverhogingen aardolieprodukten Het ANP verneemt van bevoegde zijde dat als gevolg van wijzigingen in de aanvoerprijzen, op 21 februari a.s. de verkoopprijzen hier te lande van een aantal aardolieprodukten zullen worden verhoogd. De prijzen voor autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doelein den en huisbrandedie I gaan met 0.70 per 100 liter omhoog. Dunne stookolie en huisbrandolie II worden 0.60 per 100 liter duurder. De prijs voor petroleum voor ver lichting en verwarming wordt met een halve cent per liter verhoogd. Dank zij strenge winter Nationale economie lijdt voor minstens half miljard schade' De stagnatie door de reeds vorig jaar november begonnen strenge winter zal de nationale economie ze ker op een financiële strop van een half miljard gulden komen te staan, aldus „De Telegraaf". Men berekent het cijfer op grond van vele feiten. Zo hebben indus trieën en particulieren 180 miljoen gulden méér uitgegeven aan kolen, stookolie en andere brandstoffen. On ze handelsbalans vertoont een post van 150 miljoen gulden wegens im port van brandstoffen. Aan de be strijding van gladheid en sneeuwop- ruiming is 20 miljoen uitgegeven. Vertraging van woningbouw en we genaanleg zorgden voor een schade post van zeker 100 miljoen gulden. De door minder inkomsten gedu peerde bouwvakkers hebben een be roep moeten doen op een arbeidsloos inkomen van 103 miljoen gulden ten laste van het vorstverletfonds. Het nationale en internationale wegvervoer en de binnenscheepvaart hebben te maken met een welhaast niet te schatten schadepost. In de tuinbouw beleven verschillende soor ten groenten een „mislukte oogst". Geïllumineerd ijsfeest op de bevroren Gouwzee Zaterdagavond organiseren de ijs- clubs van Monnikendam, Marken en Volendam een groot lichtjesfeest en een toertocht op de Gouwzee. De Gouwzee zal worden verlicht met duizenden fakkels en elke toertocht- rijde^ zal een brandende fakkel mee krijgen. Bovendien zal tussen acht en elf uur een groot vuurwerk wor den afgestoken. De havens van Mon nikendam, Marken en Volendam zul len met Bengaals vuur worden ver licht. 's Avonds om tien uur begint er een ijsbal in de haven van Mon nikendam, dat na middernacht zal worden voortgezet in de haringhal len. De tocht rond de Gouwzee zal ook door automobilisten kunnen wor den gemaakt. Hiervoor zullen afzon derlijke banen worden uitgezet. Ook deze zullen met fakkels verlicht zijn. gezondheid! Bij prikkelbaarheid, vermoeidheid en neerslachtigheid UMBO-SAN per flacon van 100 multivitamine parels f 3.S0 wj apotheker drogist Wat wil minister met oorlogsmisdadigers? Over het al dan niet vrijlaten van de vier in Breda gedetineerde Duit se oorlogsmisdadigers heeft minister mr. A. C. W. Beerman van justitie zich in de Eerste Kamer niet willen uitlaten. Bij de beslissing spelen vol gens hem allerlei elementen een rol. Mede bepalend, doch niet beslissend is de vraag, of hij zelf gedurende zijn ministerschap nog de gratiëring moet bevorderen. Politeke overwegingen mogen in Nederland daarbij geen rol spelen, wel edelmoedigheid, aldus de minister. 250 TON VRACHT NAAR EILAND „Martin's Air Charter" heeft gis teren de 250ste ton vracht vanaf het vliegveld Leeuwarden naar het ge- isoleerde waddeneiland Ameland ge bracht. De vracht die de 250 ton vol maakte, was een Dakota-lading kof fiemelk in flesjes. Op 2 januari werd deze charter maatschappij ingeschakeld voor het vervoer van en naar het eiland. Toen reeds was de Waddenzee tussen Ame land en de vaste wal met zo'n dikke ijslaag bedekt, dat er voor de veer boot „Johan Willem Friso" geen door komen meer aan was. Ameland had echter de eerste tijd nergens gebrek aan, zodat de maatschappij na en kele dagen de vluchten staakte, om dat de koninklijke luchtmacht het kleine aantal passagiers alleen wel kon vervoeren. Omstreeks half janu ari echter waren de voorraden op Ameland zo geslonken, dat aanvulling dringend gewenst was. De charter maatschappij werd opnieuw ingescha keld en op 16 januari vertrok het eerste toestel van Leeuwarden naar het eiland. En nog altijd worden er uitgezonderd op zaterdag en zon dag vluchten gemaakt met een Dakota en een Heron, die resp. 3.000 en 1.200 kilogram kunihen vervoeren. De toestellen maken maximaal ze ven vluchten per dag naar Ameland. De vracht bestaat uit veevoer, ko len, olie voor de elektrische centra le, huisbrandolie, kookgas, groen ten en andere levensmiddelen, maar ook tv-toestellen, lijkkisten en tapij ten. Van een noodtoestand is geen spra ke, maar als de vorst aanhoudt en de Waddenzee dus dicht blijft, kan het leven op Ameland wel eens veel duurder worden, daar inkoopcombina ties en grote concern niet meer, zoals in het begin van de luchtbrug, de vrachtkosten geheel voor hun reke ning nemen. NAAMSWIJZIGING HOOFDKWARTIER GENERAL *3 STAF Blijkens een gisteren verschenen landimachtorder zal, in verband met de wenselijkheid wijziging te brengen in de benaming van het hoofdkwar tier van de generale staf als hoogste staforgaan van de koninklijke land macht, dat ten dienste staat van de chef van de generale staf in zijn be velvoerende functie van bevelhebber der landstrijdkrachten, de benaming van dit hoofdkwartier in den vervol ge luiden: hoofdkwartier van det ko ninklijke landmacht (afgekort: HKKL). De benaming generale staf blijft evenwel gehandhaafd in die gevallen waarin dit hoofdkwartier optreedt als hoogste staforgaan ten dienste van de chef van de generale staf in zijn departementale functie ten opzichte van het ministerie van defensie. Heerlens 75.000ste inwoner is gistermorgen omstreeks elf uur inge schreven. Het is Marion Felicia Hen- drina dochter van het echtpaar Erens. Burgemeester mr.. dr. Ch. de Rooy voor de eerste maal in zijn functie als onbezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand De commissie heeft in haar verslag drie perioden van de zaak Van der Putten besproken. De eerste periode loopt tot 1950 en heeft betrekking op gebeurtenissen in Indonesië. De commissie acht het praktisch niet uitvoerbaar een zinvol onderzoek in te stellen naar feiten, die dertien jaar en langer geleden zijn. Voorts verzet zich een belang rijk principe van de rechtsstaat te gen het instellen van een nieuw on derzoek, namelijk dat van de rechts zekerheid. De commissie meent, lat de juistheid van beweringen omtrent misstanden in de zgn. „Indische pe riode" in het midden gelaten moet worden. Over de periode van 1950 tot no vember 1961 zegt de commissie over de benoeming, toekenning van de rang en de tewerkstelling o.m., dat er een bepaald ongebruikelijke gang van zaken bij de benoeming is ge weest. Een antecedentenonderzoek is niet ingesteld en de benoeming is dade lijk in vaste dienst geschied. De heer Van der Putten heeft volgens de commissie niet gunnen waar maken, In het restaurant van de nieuwe R.A.I. in Amsterdam, in welk gebouw w sprake is geweest van tegen binnenkort de Huishoudbeurs weer aal worden gehouden, is door de 110111 gerichte „manoeuvres", organisatoren van deze beurs, en vooruitlopend op dit evenement, woens- CENTRALE WERKPLAATS" dagmiddag een Tiener-modeshow gehouden, waarop leerlingen van ver- schillende Nederlandse scholen haar ontwerpen kwamen tonen. Foto: een commissie heeft cie indruk, dat nonnetje onder het pvbtiek leverde d*t ongebruikelijke plaatje op. de plaatsing van de heer Vtn der Woensdagavond is in het Concertgebouw te Haarlem de provinciale voorronde voor Noord-Holland rehouden van de nationale Miss Bril-verkiezing 1963. Foto: gastvrouwe Mies Bouman, was kennelijk zo onder de indruk ran de vele fraaie brillen, die zij te zien had gekregen, iat zij zich, eveneens met bril, opstelde tussen de num mers één en twee uit de voorronde. Dat waren dan (rechts) de 18-jarige Janny de Knegt uit Amsterdam! He de provinciale Mtoe Bril-titel verwierf, en (links) de 19-jarige Thea Smit, eveneens uit Amsterdam, die'

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9