U/ftbesneeuvA/de Keukenhof lonkt reeds naar de lente kou gevat? Venezolaanse president over terrorisme IONDERDAQ 21 FEBRUARI 190» DB LETDSCHE COURAN1 RAU1NA 5 EUROPA'S MOOISTE TUIN HEEFT WEINIG HINDER VAN DE WINTER De op het ogenblik nog onder een dik sneeuwdek bedolven Keukenhof te Lisse zal ongetwijfeld enige schade door de winter oplopenmaar dat geldt dan alleen de paden, die bij opdooi mis schien wat hinder van de poolsituatie zullen hebben. Sommige sierheesters hebben wellicht ook wat geleden, maar dat Zal in de overvloed niet opvallen- De bollenaanplant baart echter geen zorgen, die ligt onder een beschermend dek van turfmolm en van sneeuw, ja, ook van sneeuw, en daarom mogen we daarvan het beste hopen. Toetsingen hebben trouwens uitgewezen dat de bollen onder die dekking reeds flink zijn gegroeid. Dat vertelde het bestuur van de Stichting Keukenhof, met aan het hoofd voorzitter mr. Th. M. J. de Graaf, gisteren op een bijeen komst met de nationale en internationale pers in het Hillegomse Treslong. Opening 28 maart door minister Marijnen aan Nederland brengen en daarvan 1 dag op Keukenhof verblijven. BEELDEN Het Keukenhofbestuur is erin ge slaagd om voor 1963 een aantal Zwitserse beelden te verkrijgen. Naast deze collectie zullen ook wer ken van Nederlandse beeldhouwers worden geëxposeerd. „deformaties", non-figuratieve sculp turen en plastieken, niet geschikt voor de bloemententoonstelling. In het zgn. Smalle Bos zullen 14 Zwit serse non-figuratieve beelden van over het algemeen groot formaat worden opgesteld tot een afzonder lijke expositie. Verspreid over de rest van het park zullen dan plas tieken worden geplaatst van moder ne Nederlandse beeldhouwers. Geen steun bij de bevolking President Romulo Betancourt van Venezuela, die dinsdag voor 'n staats bezoek in Washington is aangekomen, heeft woensdag tijdens een lunch, die hem door de Amerikaanse persclub werd aangeboden, verklaard, dat de communistische terroristen in Vene zuela, die zich de laatste tijd aan een hele serie „extremistische en ivan- hopiqe daden" hebben schuldig ge maakt. niet door de bevolking van zUn land worden gesteund en gehol pen. De president gewaagde van de „overdreven publiciteit" die de ter roristen in het buitenland hadden ge kregen door het stelen van vijf schil derijen van een tentoonstelling van Franse kunst in Caracas en het kapen van het vrachtschip „Anzoategui". Deze publiciteit geeft teen verwrongen beeld van de situatie in Venezuela, aldus president Betancourt. Volgens hem zijn deze terreurdaden comman- do-oneraties, die door kleine groepen worden uitgevoerd welke absoluut geen hulp of steun van het Venezo laanse volk krijgen. De communisten zijn er niet in ge slaagd invloed te krijgen in de vak beweging en onder de landbouwar- beiders, terwijl zij zelfs onder de stu- Er komen dus twee beeldenexpo- De opening zal op 28 maart plaats sities. Een adviescommissie waarvan vinden door de minister van land- prof. Hamacher voorzitter' is, vtoi» bouw en visserij, mr. V. Marynen. Keukenhofvoorzitter corrigeert rapport over vreemdelingenverkeer Een en ander wettigt ook voor het stichtingsbestuur de verwachting dat de openingsdatum, die gepland is op 28 maart, dus over vijf weken, niet zal behoeven te worden uitgesteld. Dat is slechts éénmaal in het 14- jarig bestaan (eigenlijk) nodig ge weest, namelijk in 1957, toen men de vastgestelde openingsdatum „fei telijk" met een week heeft ver vroegd, omdat er tengevolge van een zacht voorjaar toen al veel moois te zien was. Opnieuw werd met krachtige hand de vernieuwing van het oude bos ter hand genomen, waarvoor van heinde en verre nieuwe aanplant werd aangevoerd. Het grote belang van deze coulis sen der tentoonstelling wordt nog eens extra geaccentueerd door een thans in voorbereiding zijnd meer jarenplan, hetwelk voorziet in een geleidelijke en verantwoorde ver nieuwing van het bosgedeelte van Keukenhof. Door de optie van het Keukenhof- bestuur op het gebruik van het land goed na 1971 tot 1986, kwam die mogelijkheid vrij. De vernieuwing van het bosbestand geschiedt in overleg met het Rijksbosbeheer. Wat zijn nu de plannen voor 1963? Hoewel de aktie in het Engelse wa renhuis Selfridges Ltd., als een groot succes mag worden aangemerkt, heeft het bestuur van Keukenhof toch gemeend, dat de speciale pro- paganda-aktiviteiten nu op een an der land en wel Duitsland gericht dienen te worden, waarbij men spe ciaal het oog heeft gericht op Zuid- Duitsland. De ervaringen opgedaan bij de En gelse aktie hebben evenwel geleerd, dat een behoorlijke tijd van voor bereiding absoluut noodzakelijk is. Dit is de reden dat deze nieuwe aktie - met als centrale punt - München - eerst in 1964 gehouden zal worden. BEIERSE DAG Toch zal reeds in 1963 iets van deze aktie de belangstelling vragen. Het ligt namelijk in de bedoeling om in de tweede helft van april een Beierse dag te organiseren. Hiertoe zal een delegatie uit München, wel ke o.m. een Beierse folkloristische groep omvat, een driedaags bezoek Mr. Th. M. J. de Graaf, voorzitter van het bestuur der Stichting Keu kenhof te Lisse, heeft enige kritiek geoefend op een onlangs verschenen rapport over het vreemdelingenver keer in de provincies Noord- en Zuid- Holland en Utrecht, voor zover het een passage in dat rapport betreft, die handeF over de Keukenhof. In het rapport wordt n.L gesteld, dat „het buitenland de Keukenhof reeds te diruk vindt" en dat uit breiding van de tentoonstelling met aangrenzende gronden daarom drin gend gewenst zou zijn. Het bezoekers aantal steeg in de loop der jaren van 200 duizend tot 600 duizend; de om vang van de tentoonstelling nam (slechts) toe van 10 tot 20 hecta ren. Mr. de Graaf stelde hier tegenover, dat in tegenstelling met het feit, als zou het buitenland de Keukenhof reeds te druk vinden, |de interesse van het buitenland nog steeds toe neemt. Wel streeft men naar een gro tere spreiding van het bezoek en daarom kan echt niet meer worden gesproken van uitzonderlijk hoge „pieken". Uitbreiding van de expositie is technisch niet uitvoerbaar en boven dien ook niet aan te bevelen, omdat daardoor het „selfsupportingskarak ter" van de Keukenhof zou worden aangetast Voorts wees mr. de Graaf er op, dat de ruimere aanleg van rustpunten en parkeerterreinen het bezoek de laatste jaren wel degelijk hebben be vorderd. Het optimale bezoekersma ximum kan, aldus mr. de Graaf, stellig boven de 800 duizend worden gesteld. In het jaar 1962 werd een bij accountantsrapport vastgesteld aantal bezoekers bereikt van 670.381. Daar staat de Kni"l<»toesla<,r voor G.S.W. en S.W.H. De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft besloten aan de werk nemers in de sociale werkvoorziening voor hand- en hoofdarbeiders (GSW en SWH) een koudetoeslag toe te kennen gelijk aan die voor het rijks personeel. Dit betekent een uitkering ineens van netto 35 gulden aan de GSW en SWH-werknemers, die ge huwd of ongehuwd kostwinner zijn. Voor zover deze werknemers in de buitenlucht hebben gewerkt onder denten aan invloed inboeten. Zij rjjn er, aldus president Betancourt verder, op uit, om in Venezuela teen chaos te scheppen, omdat dit land de voor naamste olieleverancier voor de Ver. Staten en de Gewestelijke wereld is en omdat zijn regering een krachtige houding heeft aangenomen tegen het bewind van Fidel Castro in Cuba en tegen het internationale communisme in het algemeen. De piraten van de Anzoategui De negen rebellen onder de bemarv- van de Venezolaanse vrachtboot „An zoategui" zijn woensdagavond aan boord gegaan van de Braziliaanse korvet „Solimoes". De „Solimoes" heeft de haven Santana, waar ook de „Anzoategui" ligt, verlaten en is op weg naar Belem, waar zij vandaag zal aankomen. de door het weer verzwaarde om standigheden kan de toeslag op netto 50 gulden worden gesteld. Verrekening zal plaats hebben met eventueel reeds door de gemeente besturen verleende koudetoeslagen. De gemeentebesturen zullen terzake nog nader worden ingelicht. KAMERLID VRAAGT KOUDE TOESLAG VOOR MELKVEEHOUDERS Het Tweede Kamer-lid de heer Van der Zanden (KVP) heeft aan de mi nister van Landbouw en Visserij schriftelijk gevraagd of deze bereid is een overzicht te verstrekken van de voederkosten voor melkvee en vfyi de totale vervoerskosten van de rhêlk van de producent naar de fa briek over de stalperiode 1961-1962 en over die van 1962-1963. Is de minister bereid, zo vraagt hij om, wanneer uit bedoelde vergelij king in verband met de zeer strenge, aanhoudende winter, voelbaar hogere kosten voor de melkveehouders zou den voortvloeien, deze te compense ren door middel van een tijdelijke toeslag van de per 1 november vast gestelde richtprijs voor de melk, evenals aan de detaillisten een ver hoogde straatprijs is ten goede ge komen? TER AAR Ook Noordelijke Klei- en Veengebied klaagt over situatie veeteeltbedrijf KOUDE-BALANS doodstraf op Onder- of bovenwater- vloot met kernwapens? Woensdag is te Washington van offi ciële zijde vernomen, dat de Ameri kaanse regering thans nagaat of bo venwateroorlogsschepen wellicht ge schikter zijn om de basis te vormen van een multilaterale NAVO-kern- macht dan onderzeeboten. Hieraan werd toegevoegd, dat het de Europese bondgenoten zijn - die zowel een deel van de kosten van deze strijd macht zullen dragen, als mee zullen werken bij de ontwikkeling ervan - die hierin een keus zullen moeten ma ken. Deze onthulling wordt te Washing ton beschouwd als een veelbetekende wijziging - doch meer in accentleg ging, dan in wezen - van de Ameri kaanse politiek terzake. De voordelen van een bovenwater- vloot zouden de volgende zijn: 1 Zij kan op kortere termijn in het leven worden geroepen dan een Pola- ris-strijdmacht. De Verenigde Staten, zo wordt in dit verband opgemerkt, willen zo snel mogelijk een afschrik wekkende NAVO-strijdmacht in een of andere vorm tot stand brengen om blijk te geven van him bereidheid, de verantwoordelijkheid voor een kern macht met andere landen te delen. 2 De opbouw ervan is minder duur en eenvoudiger en de vloot van opera tioneel worden zonder dat daar de lang durige opleiding aan voorafgaat, die vereist is voor de bemanningen van kernonderzeeboten. Zij kan worden voorzien van gemengde bemanningen uit verschillende landen. 3 Zij zou op Europese scheepswerven kunnen worden vervaardigd, hetgeen minder kosten betekent. VOORLOPIG GEEN TYPOGRAFENSTAKING IN AMSTERDAM De personeelscommissies van de Amsterdamse dagbladbedrijven heb ben gistermiddag in een spoedverga dering besloten de aangekondigde 24 uursstaking voorlopig géén doorgang tfö laten vinden. Zij hebben hiermede gevolg gegeven aan een verzoek van de besturen van de drie werknemers bonden en mede omdat vrijdag de on derhandelingen over de grafische cao zullen worden hervat. De avondploeg van het Amster dams dagblad „De Telegraaf" heeft gisteravond echter bijna twee uur ge staakt. De typografen waren het niet eens met het door een deputatie van de personeelscommissies van de Am sterdamsedagbladen genomen besluit. IN BELGIE In een donderdag in Brussel gepu bliceerde officieuze balans van de ge volgen van de strenge winter wordt geschat, dat bijna 200 Belgen zijn omgekomen ten gevolge van de kou de of van de directie of indirekte ge volgen ervan zoals verkeersongeval len, branden en kolendamp. Aan de Belgische wegen is reeds een schade aangericht, die wordt geschat op een miljard frank (70 miljoen gulden). Ongeveer 100.000 ha wintergraan heeft veel geleden, de ziekenhuizen zijn overbelast, het binnenscheep- vaartverkeer is verminderd tot een derde van de normale omvang en het bouwbedrijf kent 150.000 werklozen. Economisch zijn de consequenties van de aanhoudende koude niet te berekenen. De verkopen van de grote magazijnen en middenstandszaken hebben een ongekend dieptepunt be reikt. Het bioscoopbezoek bedraagt nauwelijks 15 procent van dat in nor male winters. Het weer had minder invloed op de schouwburgbezoeker: ongeveer een kwart gaf er de brui aan. Ook in België vrezen de reisbu reaus, dat de grote gezinsuitgaven voor verwarming, kleding en levens middelen een stroom van annule ringen zal veroorzaken van reeds ge boekte zomerreizen. Plannen worden uitgewerkt voor een grote campagne voor „vakantie op afbetaling". Bij Tezpoer, in Assam, heeft een dolle olifant, die volgens het Indische blad ..Statesman" op zoek was naar sterke drank, een vrouw en drie kin deren doodgetrapt, vier personen ver wond en een aantal huizen verwoest, In het gebied zijn klandestiene stoke rijen en het rook er blijkbaar zo lekker. Het opperste gerechtshof in de Sowjet-Unie heeft vijf personen ter dood veroordeeld wegens het leiden van een groep, die onwettig winsten maakte door de clandestiene vervaar diging van vulpennen, knopen, scheermessen en linialen. Het blad „Sovietskaya Rossiya" meldt, dat „tientallen" personen te recht stonden. Zij hadden in vijf jaar ongeveer 800.000 gulden verdiend. Vijf beklaagden kregen vijftien jaar gevangenisstraf en andere „uiteen lopende gevangenisstraffen". Het proces duurde vier maanden en er werden driehonderd getuigen gehoord. Massale vaccinatie in België Vele tienduizenden plastic lepels liggen in België gereed voor de massale vaccinatie tegen kinderver lamming, die op 17 maart zal begin nen. Kosteloos zal elke Belg tussen de drie maanden en 40 jaar een hap entstof kunnen krijgen, die moet wor den ingeslikt en volgens deskundi gen een grotere, snellere en langere immuniteit geeft dan andere vaccins. De entstof, waarin een verzwakt vi rus is opgenomen, wordt in België onder toezicht van de Amerikaanse samensteller, dr. Sabin, vervaar digd. Naar de Belgische minister van volksgezondheid, J. Custers, woens dag op een persconferentie in Brus sel mededeelde, is de kinderverlam ming in België wel belangrijk ver minderd, maar nog steeds niet geheel bedwongen. Woensdagmorgen hield de vereni ging voor bedrijfsvoorlichting „Het Noordelijk Klei- Veengebied" haar 21e leden^jaarvergadering in café Blom te Aardam, onder voorzitter schap van de heer H. Angenent te Woubrugge. Deze heette bij de ope ning in het bijzonder welkom de be- drijfsvoorlichters L. Lievaart uit Nieuwveen en P. A. Th. v. d. Plas uit Roelofarendsveen en de vele leden uit Ter Aar en omgeving. Voorts wees de heer Angenent op het afgelopen jaar, dat voor de wei- debedrijven zeer somber is geweest. In het voorjaar groeide er maar wei nig gras, zodat het vee ook stukken van het hooiland gegeven moest wor den, met als gevolg ook weinig hooi in de zomer. In het najaar is het gras nog wel weer wat gegroeid, maar dat kon de achterstand toch ook niet meer goedmaken. Tegen de winter dus weinig hooi, zodat men voer moest kopen tegen enorme hoge prij zen. Helaas kreeg men slechte prij zen voor het vee. Dat alles heeft wel tegen gezeten in het afgelopen jaar bij de veehouders. Over de akkerbouw kon de voorzit ter een gunstiger geluid laten horen. Uit het jaarverslag van de admini- strateur-penningmetester, de heer C. C. van Koert uit Nieuwkoop, bleek, dat de vereniging 252 leden telt, ver deeld over twaalf plaatsen in de om geving, met een totale bedrijfsopper- vlakte van 5358 ha. cultuurgrond. Uit het financiële gedeelte bleek, dat men goed had geboerd, want er was een voordelig saldo van ruim 900. Na een gunstig rapport van de kas- commissie, werden in de nieuwe con trole-commissie benoemd de heren J. B. Mastwijk, P. Noordam en als reserve J. G. v. d. Weyden. Bij de bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heren J. C. Maayen te Nieuwkoop, C. Th. J. v. d. Weyden te Nieuwveen en J. W. van Leeuwen te Aarlanderveen, wer den gekozen de heren C. Verduyn te Nieuwkoop, J. B. Mastwijk te Zeven hoven en M. Angenent te Aarlander veen. Ook secretaris A. Leune te Ter Aar was aftredend en herkiesbaar, doch de heer Leune had gemeend te moeten bedanken en stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd ge kozen de htëer G. E. Rosenboom te Ter Aar. Behalve tot de drie scheidende be stuursleden, die maar drie jaar zit ting hebben gehad, sprak de voorzit ter ook een extra dankwoord tot de scheidende secretaris, voor het vele werk, dat deze voor de vereniging heeft gedaan als secretaris. De heer Lune heeft 18 jaar in het bestuur zitting gehad. Als dank voor al het werk kreeg het scheidende bestuurs lid een grote kist sigaren. Hierna werd het technische verslag van de voorlichters behandeld, waar in het ging over de ruwvoederwin- ning, htet inkuilen van verschillende voederartikelen, de voedergewassen op de akkerbedrijven en het onder zoek van grasland. Het aantal grond monsters. dat in 1962 werd genomen bleek 274 te zijn, waarvan 65 land- bouwmonsters en 207 graslandmons ters. Lang werd van gedachten gewis seld over de vraag „Is het grond onderzoek rendabel?" Ook over de aankoop van mengmeststoffen werd lang van gedachten gewisseld, waarin naar voren kwam mengmeststoffen te kopen of de kunstmeststoffen zelf te mengen. Zelfmengen bleek veel voordeliger te zijn, mits de verschil lende kunstmeststoffen goed door el kaar worden verwerkt. Verschillende leden zouden graag zien, dat deze zelfmenging plaats vond bij de kunst mesthandel a ar. doch dat mag deze handel niet doen, zo werd naar voren gebracht. Tenslotte werd door de heer Lie- verste een causerie gehouden over de maisteelt ter vervanging van de voe derbietteelt, daar deze teelt veel te veel arbeidskrachten vraagt. RTJPWFTFRÏNG Prijsjassen bejaarden. - Het vorige week in café „Rustoord" gehouden prijsjassen ten behoeve van de be jaarden had de volgende uitslag: Kruisjassen: 1 mevr. Warmerdam- Rodewijk 4105 pnt; 2 mevr. Duiven- voorden-v. Santen 3734. Klaverjassen: 1 N. Borst; 2 A. v. Dyk, 3 B. v.d. Meer, 4 A. Moore, 5 N. Willemsen, 6 P. Koot, 7 Wolvers. Deze week vindt het prijsjassen plaats in café „de Vergulde Vos", vrijdagavond a.s. om 8 uur. Zie ook de advertentie in dit blad. (Advertentie)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5