De avonturen van MICKEY MOUSE De „Windveren" zeggen mij alles" JAN VAN VLIET IS ALTIJD ZEKER VAN HET WEER IN KOMENDE WEEK ALLES VOEG U BIJ DE MIDZA SPAARDERS DONDERDAG 21 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 13 77 „MOLENAAR UIT HET MIDDEN DES LANDS" Als Jan van Vliet het weer voorspelt, dan laat hij duidelijk uitkomen, dat hij volkomen zeker is van zijn zaak. Vage termen, waarmee men alle kanten uit Jan van Vliet, de molenaar uit Bodegraven, pardon de Zwammerdamse molenaar - deze ver gissing maakt men gauw als men gezien heeft hoe vreemd het Zwammerdamse territorium zich na- hij de Overtocht in de Bodegraafse dorpskern wringt - heeft zich de laatste maanden een hele reputatie verworven als weervoorspeller. Zoals overal in Nederland wordt ook in Bo degraven en in Zwammerdam druk gesproken kan staan hem niet aan. Zijn prognose voor het weer is in de trant van: Het staat als een paal boven water, dat het weer zus of zo zal zijn. over het weer. Als het echter op prognoses aan komt wordt men hier echter al voorzichtig. Sedert enige tijd is men er namelijk achter wie de naaste medewerker is van „Gerrit", de man van het zondagochtendprogramma „Weer of geen weer". Welnu de „Molenaar uit het westen des lands", die nu al ongeveer drie jaar verrassend goed het weer voor de komende week voorspelt, isJan van Vliet. VOORSPELLING GEBASEERD OP DUIDELIJKE VERSCHIJNSELEN De heer Van Vliet is een gewaardeerd medewerker, een medewerker die men niet graag wil missen, want toen het KNMI onlangs de VARA vertelde, dat het maar eens uit moest zijn met het schimpen op de officiële weermannen op grond van voorspellingen van „weergokkers", antwoordde Bert Garthoff, de programmaleider, dat men dan maar eens de voorspel lingen van de molenaar in het verleden moest nagaan. Een uitspraak, waar de „Molenaar uit het midden des lands" terecht trots op is. GEEN „WEERGOKKER" De heer Van Vlieit ontkent niet diat er inderdaad „weergokkers" zijn. Hij is echter zeer beslist als hij zegt dat hij geen „weergokker" is. „Mijn voorspellingen, meestal voor een week, berusten op feiten en ver schijnselen, die iedereen kan waar nemen en, zo hij beschikt over er varing en inzicht, kan interpreteren". En hiermede komen wij dan aan de voorgeschiedenis. De heer Van Vliet, die thans 31 jaar is, was als kind, omdat hij gek was op de win ter, hevig geïnteresseerd ip de vraag of het wel of niet zou gaan vriezen. Het toeval wilde, dat Jan in zijn woonplaats Oudewater een oom had, die altijd precies kon zeggen, wan neer het zou gaan vriezen. Het ge heim van de voorspellingen van deze oom waren de zgn. „windveren", flar den ijskristallen, die aan, de rand van de stratosfeer soms ook lager voort razen met enormi hoge snelheden. „En echt, die dingen zijn van de grond af te zien". Ter verduidelijking pakt de molenaar een boekje, dat hij on langs met een opdracht van „Gerrit" en Bert Garthof kreeg voor de ge waardeerde, altijd belangeloze mede werking. Inderdaad, helemaal achter in het boekske, een uitgave voor amateur-meteorologen, was een hoofdstuk gewijd aan de verschillen de „windveren": cirrus vertebratus, cirrus densus, cirrus radiatus en cir rus uncinus. Een hele rij ingewikkel de namen. IJVERIG LEERLING „Die namen zeggen mij weinig, maar de verschijnselen des te meer. Mijn leermeester in Oudewater, Opa Blom, kende die veerwolken ook al en van hem leerde ik, wat ze alle maal te beduiden hadden. Ik vond het machtig interessant. Zo interes sant zelfs, dat het een lievelingsuit drukking werd van mijn vader: „Jan met het weer, kun je geen geld ver dienen!" De stelling van de leerling van Opa Blom is, dat die stratosferische stormen, uitgaande van een hoge drukgebied, binnen een week zakken naar lagere luchtlagen. In wezen dus heel simpel, maar slechts iemand met ervaring kan .bepalen of die stormen in de bovenste luchtlagen zo sterk zijn, dat zij niet verdrongen zullen worden: waar de kern ligt van het hogedrukgebied "en waar randsto- ringen op zullen treden. NOOIT VERGIST „Met de hand op mijn hart durf ik te zeggen, dat ik mij nog nooit ver gist heb. Binnen een week, nadat ik windveren gezien had uit een be paalde richting, ging de beneden wind uit dezelfde hoek waaien. En zo de wind is, zo is het weer. Dat is het geheim." Op tafel komen een serie kranten, waaraan de heer Van Vliet als rubriekmedewerker verbon den is. Alles blijkt wonderwel te zijn uitgekomen, wat voorspeld werd. GEEN KRITIEK OP DE BILT Hoe denkt u nu eigenlijk over het KNMI? was onze vraag. „Het KNMI is een nuttige instel ling. Hoogst interessant is bijvoor beeld de weerman van de televisie en als ik zo zie hoe de weerkaart wordt opgemaakt, dan is het telkens weer een grote voldoening om te zien hoe mijn verwachtingen zijn uitge komen. Ik ben echter van mening dat men te weinig aandacht besteedt aan de bovenste luchtlagen, die naar mijn eerlijke ervaringen, mede bepalend zijn voor de weers verwachting. Want zoals ik gezegd heb: binnen een week zakken de windveren en het hangt van de drukgebieden be neden af of ze reeds na een dag of na langere tijd van invloed worden. Ik kan aantonen, dat het weer bui ten alle officiële verwachtingen in het verleden wel eens totaal om sloeg. Als het KNMI de gegevens van „weerkijkers" behalve mij zijn er nog vele molenaars, die er precies het zelfde over denken zou com bineren met de eigen gegevens, waar van ik overtuigd ben, dat ze uiterst waardevol zijn, dan zou de verras sing van een verandering-ineens ab soluut uitgesloten zijn. Over mole naars gesproken: de wind is voor ons van levensbelang. Een molenaar moet het weer zien aankomen. Hij mag niet „gokken". Hij doet dat ook niet, want in ons beroep beschikt men over een ervaringswetenschap, die (Foto De Leidse Courant; Bevestiging vonnis tegen hoofdagent geëist De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag heeft giste ren tegen de vroegere hoofdagent van politie te Roterdam G. N. v. O. bevestiging geëist van het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, die O. wegens diefstal door middel van braak had veroordeeld tot twee j aai en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Samen met een adjudant van poli tie had O. in 1961 tal van inbraken gepleegd, waarvan er slechts drie ten laste waren gelegd, namelijk een inbraak in een winkel, waar sigaren en sigaretten werden gestolen, het stelen van een fototoestel uit een geparkeerde auto en een inbraak op 11 oktober bij V. enD., waarbij hor loges, verrekijkers, parfum en ande re artikelen werden ontvreemd tot een totale waarde van ongeveer 1.200. Deze laatste inbraak pleegde het tweetal gekleed in uniform, waar na ze zelf het hoofdbuieau van po litie opbelden met de mededeling, dat ze een inbraak hadden ontdekt. Uitspraak 6 maart. Bescherming van kweekprodukten Vierendertig leden van de Tweede Kamer, allen van de Partij van de Arbeid, hebben de wens uitgespro ken dat het ter stilzwijgende goed keuring aan de Kamer voorgelegde internationale verdrag tot bescher ming van kweekprodukten, dat op 2 december 1961 te Parijs tot stand is gekomen, aan de uitdrukkelijke goedkeuring van de Kamer zal wor den onderworpen. van geslacht op geslacht is overge gaan." NIET VERDER DAN EEN WEEK Deze winter is er nogal wat te doen geweest over „weerprofeten" Een kapper moet de juiste datum van de Elfstedentocht 17 januari reeds eind vorig jaar voorspeld hebben; er zijn al weer mensen die weten te vertellen wat voor 'n zo mer we zullen krijgen, maar de mo lenaar uit het midden des lands ge looft niet, dat dergelijke voorspellin gen, zo men ze serieus moet opvat ten, op de een of andere wijze zijn te verklaren of ergens van af te leiden zijn. „Ik hou me aan 'n week, verder kan ik niet gaan. Bovendien, als iemand me vraagt: „Hoe kom je daaraan," dan zal ik het op papier duidelijk maken, hoe ik mijn weer bericht heb opgebouwd. (Wf hebben het ondervonden, want ons kladbloc was het betoog van de heer Van Vliet ruim voorzien van weerkaar ten). Het is overigens wel opvallend, dat mijn methode niet bestreden wordt. Op de graanbeurs in Utrecht en de afnemers van onze produkten boeren, waarvan bekend is, dat ze een goede kijk op het weer heb ben vragen tijdens het zakendoen naar mijn prognose. Klachten heb ik niet gehad. Integendeel, ik heb de indruk, dat men zelfs rekening houdt met mijn weersverwachting." HOE WORDT HET? Tot' slot vroegen wij aan Jan van Vliet of hij een weersverwachting voor onze lezers wilde geven. Op de omloop van de molen de Arkduif, die waarschijnlijk gebouwd werd in 1697, kregen wij dinsdag middag het volgende te noteren: De wind komt nog uit het westen, maar de bovenwind is noord-noord-west. Dit zal tot gevolg hebben, dat men in de komende dagen nog sneeuw kart verwachten. De temperaturen zullen 's nachts beneden het vries punt zijn. Overdag temperaturen om het vriespunt. Omdat de tempera tuur van het Noordzee-water in de afgelopen maanden sterk gedaald is, kan U overdag niet op dooi van be tekenis rekenen. Dooi verwacht ik alleen, als de wind pal zuid gaat waaien. De-eerste* dagen behoeft U er niet op te rekénen, dat de wind naar het zuiden zal krimpen. Een spectaculaire verandering is niet te verwachten. De eerstkomende dagen zal men het hier dus mee moeten doen. Het spijt me, ik zou graag iets optimistischer willen zijn, maar ik kan geen weer maken Missiebibliotheek voor R.K. Universiteit De Indische Missievereniging heeft haar biblotheek in bruikleen afge staan aan het missiologisch instituut van de Katholieke Universiteit te Nij megen. De Indische vereniging van Neder landse Katholieken (in het spraak gebruik omgedoopt tot Indische mis sievereniging), werd op 9 september 1912 in 's-Hertogenbosch opgericht en stelde zich ten doel de belangen van de missie in de toenmalige kolo niale gebieden te behartigen. Van daar dat deze bibliotheek rijk is aan tijdschriften en boeken betrekking hebbend op missie, zending en cul turele anthropologic van Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antil len. De Universiteitsbibliotheek was of niet, of slechts onvolledig in het be zit van de jaargangen van diverse van deze tijdschriften. C.A.O. METAAL GOEDGEKEURD De nieuwe C.A.O. voor de handar beiders in de metaalindustrie, waar over de werkgevers- en werknemers organisaties het onlangs zijn eens geworden, is gisteren door de Stich ting van den Arbeid goedgekeurd. Over de C.A.O. voor de beambten in de metaalindustrie voor het jaar 1963 bestaat nog steeds geen over eenstemming. Het bereiken van overeenstemming tussen de werkge vers- en werknemersorganisati' wordt bemoeilijkt door de omstan digheid, dat er bij de werknemers organisaties onderling nog geen een heid van opvatting bestaat. Wét U ook wenst, voor vindt U een MIDZA-zaak. Op uw zegelkaart vindt U alle adressen. (Advertentie) Op een tuinfeest, dat woensdag in de Australische havenstad Adelaide ter ere van koningin Elizabeth en de her tog van Edinburgh werd gegeven, heb ben honderden gasten zich volgens een hoge politiefunctionaris „als beesten" gedragen. Elegant geklede vrouwen drongen en vochten zich naar voren om toch maar zo dacht mogelijk bij het Britse koninklijk paar te komen. Daar bij werden hoeden afgeslagen, hakken gebroken, kousen vernield en tafels en stoelen omgegooid. De politie kon de koningin en de prins slechts met gro te moeite ontzetten. STARTMOEILIJKHEDEN bij botsing Dinsdag 26 februari vertrekt pater P. Wesseling CssR naar Paramarimo. Hij zal daar in de kathedraal op uitnodi ging van Mgr. Kuipers de Vatenconfe- renties geven en enkele malen voor de radio spreken. Pater Wesseling keert voor Pasen terug. In verband met deze plotselinge reis heeft hij zich genood zaakt gezien alle voorgenomen confe renties in Amsterdam en elders af te zeggen. Valse dollarbiljetten in omloop Binnen vierentwintig uur zijn in Amsterdam bij het grenswisselkan toor in het Centraalstation drie val se dollarbiljetten aangeboden. Dins dagavond was het een vrouw, die een twintig dollarbiljet kwam wisse len, gisteravond een hotelhouder uit de Warmoesstraat die twee tien dol larbiljetten aanbood. Ze bleken vals te zijn. Via het stille alarmerings systeem van de Amsterdamse politie werd het tweetal meteen ingere kend. De vrouw bleek onschuldig te zijn, de man eveneens. De politie acht het niet uitgesloten dat met een schip of op een andere wijze buiten landers in de hoofdstad zijn aange komen die de valse dollarbiljetten in circulaite brengen. Er wordt een onderzoek ingesteld. Twee zwaargewonden Twee Amsterdammers hebben ern stige verwondingen opgelopen bij een botsing op de Schellingwouder- brug, waardoor het verkeer gerui me tijd werd gestremd. De aanrij ding ontstond toen een uit Amster dam-noord komende bestelauto plot seling stopte omdat er midden op de rijbaan een kist stond. Een achter deze bestelauto rijdende vrachtauto kon niet meer bijtijds remmen, week naar links uit en ramde de uit de richting van de stad komende per sonenauto. De bestuurder daarvan de 55-jarige J. A. S. en zijn 53-jarige echtgenote die naast hem zat wer den met ernstige verwondingen in het O.L.V. Gasthuis opgenomen. De materiële schade was groot. KORTE golf Door de gladheid is gisteravond de 51-jarige drukker G. Knaap uit Amsterdam met zijn bromfiets op de Prins Hendrikkade geslipt en met 't hoofd onder het voorwiel van een vrachtauto terecht gekomen. De bromfietser werd op slag gedood. De bestuurder van de vrachtwagen had van het ongeval niets gemerkt en is doorgereden. Men heeft hem later kunnen aanhouden. Een brand heeft de bovenver dieping van een arbeiderswoning in de Griftstraat te Utrecht volledig in de as gelegd. De brand is ont staan doordat kinderen met lucifers speelden. De brandweer had het vuur binnen een kwartier bedwon gen. De schade wordt geraamd op 1600. te laten passeren. Personeel van de KNAC zal in diiemst treden van de ANWB, Dit is mogelijk geworden doordat de beide bonden besloten hebben enkele taken gezamenlijk te verrichten. Hoeveel personeel van de KNAC de ANWB zal gaan versterken is nog niet be kend. Begin deze week zijn twee aansla gen met dynamiet op de Berlijnse muur gepleegd. De ontploffingen veroorzaak ten enkele grote gaten in het bouwsel. Slechte start vaak snel te verhelpen WIL EEN BROMMER na «i paar pedaalslagen niet aanslaan, dan is de berijder onmiddellijk geirriteerd. Hij trapt nog een paar minuten als een dolleman en soms heeft dat nog effect ook. Komt een bromfiets ondanks al die krachtinspanning niet tot le ven, zet hem dan niet moedeloos aan de kant, maar ga in een logi sche volgorde na wat het euvel kan zijn. Als er voldoende benzine in de tank zit en het benzine kraantje staat open, druk dan even de vlotterpen in. Loopt de vlotterkamer ndet over, kijk dan eerst of het ontluchtingsgaatje meestal in de dop van de tank - niet verstopt. Is dat in orde, dan kunnen kraan en benzineleiding wel eens dienst weigeren. Loopt de vlotterkamer wel over dan zal moeilijkheid waarschijn lijk in de ontsteking zitten. De bougie uit de cilinderknop draai en, de kabel weer aansluiten en de bougie tegen de motor houden om dan bij een paar pedaalsla gen te controleren of er een vonk overspringt is ook niet al te veel werk. Als die vonk er is, dan is de ontsteking in orde, maar dat wil nog niet zeggen dat de bou gie zelf in orde is. De bougie zou namelijk wel eens niet kunnen vonken als hij wordt blootge steld aan de druk in de cilinder, waar hij het moeilijker heeft dan in de buitenlucht. Probeer dus nog even of de nieuwe bougie in het „reservetasje" de motor wel tot starten brengt. Vonkt de oude bougie niet en de nieuwe wel dan is de zaak duidelijk. Als ook de nieuwe bougie geen vonk geeft en men heeft niet veel zin in of tijd voor een karweitje, dan is het beter de tram of de bus te nemen. De oorzaak van de pech kan dan liggen in een gebroken bou giekabel. vervuilde contacten van de onderbreker, kortsluiting in de onderbrekerspoel, een kapotte condensator enz. Als dit alles in orde blijkt, zou den er nog luchtlekken kunnen optreden, b v. tussen de carbura teur en de cilinder, maar het zoe ken naar deze euvels vraagt iets meer tijd. HET KOMT NOGAL eens voor dat bromfietsen afslaan juist tij dens een flinke regenbui. De be rijder gaat dan niet alleen ge bukt onder al die nattigheid, waarvan een bromfietser toch al zo te lijden heeft, maar boven dien kan hij niet verder. Uiteraard is er verband tussen de regen en de stakende brom fiets Waarschijnlijk is de por- celeinen mantel van de bougie vochtig geworden. Hierdoor zoekt de stroom die een vonk had moe ten veroorzaken tussen de twee electroden, een weg die gemakke lijker is: langs het porcelein. Af. drogen helpt maar even Binnen een paar honderd meter is de bougie weer vochtig. Om voorgoed van deze narig heid af te komen, is het zaak de bougie zó af te schermen, dat het water geen kans heeft nog meer ongerief te verroozaken. Dat kan op verschillenden manieren. Er zijn waterkerende bougiès, maar ook is het mogelijk een dop te monteren die, inplaats van het gebruikelijke bakeliet, van rub ber is en waar het gaatje voor de kabel afgesloten kan worden met een klemringetje. Zo'n rubber dop en een klem metje kosten een „krats", vooral in verhouding met het enorme ongerief dat ontstaat elke keer als U met de bromfiets in de re gen rijdt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 13