Ik kampeerde met de militairen te velde ALKEMADE GAAT ACHTERSTAND OP ONDERWIJSGEBIED INHALEN DONDERDAG 21 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 13 waarbij met de fundering gerekend zal plaats hebben op ingeheide be- is op een mogelijke 3e etage. Voorts tonnen palen, een gebouw voor de werkplaatsen (70 m. lang, 22 m. diep en 4ll* m. Ongetwijfeld voor de gemeente hoog), waarin 2 instructielokalen en Alkemade een gigantisch bouwwerk. 8 praktijkruimten Vervolgens een Groots maar verantwoord, omdat cantme plaats biedend aan 220 leer- lingen (22 m. lang, 10 m. diep en 4'/, hiermede een belangrijke bijdrage m. hoog). Een gym zaal (20 m. lang, geleverd wordt tot het verkrijgen IN MAART EERSTE PAAL VOOR LTS TE OUDE WETERING bij tevens werd bepaald, dat 't leer plan de afdeling metaal be werken en timmeren moet bevatten. menfabriek „De Rollecate" te Stap horst voor in totaal 245.434,-. De totale bouwkosten worden ge raamd op 2.500.000,-, waarbij dan nog enkele honderdduizenden voor inrichting en inventaris (machines) zullen komen. De school is berekend op een toe komstig aantal van 300 leerlingen, welk aantal is gebaseerd op het ge 11 m. diep en 5*1* m. hoogd). Alsook een kleedlokaal met douche (15 m.) en wasgelegenheid. Daarnaast is nog een aparte rijwielstalling. PLAATS. De school wordt gebouwd ten noor den van de provinciale weg t.o. het Meerkruitplan te Oude-Wetering, op een terrein groot 1*1* ha. Met de grondwerkzaamheden is inmiddels een begin gemaakt. Men hoopt reeds in sept. 1963 dus nog dit jaar met het onderwijs te beginnen erj wel voor het eer9te schooljaar. Het voor praktijkruimte bestemde ge deelte zal dan gereed zijn, waarna men verder gaat met de afbouw van het hoofdgebouw en andere lokalen. De -aangifte van leerlingen zal ge- van meer geschoolde arbeidskrachten. En mogelijk zal dit ook een aanlei ding worden tot vestiging van enige voor Alkemade noodzakelijke indus trieën. NOORD WIJK Kunsttentoonstelling in de „Duinark" De zo idyllisch gelegen jeugdher berg „De Duinark" in het Langeveld Reeds meermalen is er gesproken - en hebben wij geschreven - over de dynamische ontwikkeling op velerlei gebied in de gemeente Alkemade. Een ontwikkeling welke echter wel hard nodig was, want in bepaalde opzichten kon terecht gesproken worden van een achterstand. Op één facet dat is achtergebleven in de ontwikkeling van Alkemade, namelijk de onderwijsmogelijkheden, zullen wij thans het licht laten schijnen. Vooropgesteld echter zij, dat het onderwijs steeds jarenlang het zorgenkind is geweest van het gemeentebestuur van Alkemade. In het bouwplan is echter met een hele voedingsgebied derhalve zon- toekomstige uitbreiding van 't leer- der beperking door onderscheiding plan rekening gehouden. De vereiste naar kerkelijke gezindte omvat- rijksgoedkeuring voor de bouw der tende de gemeenten Alkemade, Wou- school werd eind oktober 1962 ver- brugge met Hoogmade, Ter Aar, Lei kregen. muiden, Rijnsaterwoudc en Haarlem mermeer. (Ook de dorpen in deze voor gemeenten n.l. Oude Wetering, Huig- lijktijdig zijn met andere technische te Noordwijk, waar honderden jon- scholen, waarvoor de gebruikelijke gelui uit vele landen steeds een gast- advertenties in de pers zullen ver- vrij en prettig tehuis vinden, zal in schijnen. <*e week van 23 maart tot 1 april a.s. aan een expositie van kunstwerken PREFAB-GEBOUW. onderdak verlenen. In de ruime zalen zal werk te be- De architect der school, de heer wonderen vallen van de beeldhouwer G. v. d. Zee uit Bolsward, verstrekte Lo Molenaar uit Noordwijkerhout, nog enige technische bijzonderheden, ceramiek van de Amsterdamse Fran- Bij de bouw van de school wordt ge- cine Timmers, alsmede schilderstuk- bruik gemaakt van prefab-beton- ken en tekeningen^ van Willem elementen volgens een speciaal mon- Schurman, de „vader" van het tehuis. INRICHTING. SCHOOL VOOR 300 LEERLINGEN Zo zijn behalve nieuwbouw bij 't lager onderwijs, reeds plannen in 'n gevorderd stadium voor een Land en tuinbouw-huishoudsohool, een la gere tuinbouwschool, alsook voor 'n ULO-school. Dit alles is geprojec teerd in het gebied oostelijk Alke made, waar men thans ook werk zaam is aan de realisering van een sportpark. Een zeer belangrijke vorm van onderwijs voor Alkemade en nabuur gemeenten, die dit jaar nog verwe zenlijkt gaat worden is het tech nisch onderwijs. Om hierover iets meer te weten te komen waren wij met enkele genodigden in het res taurant „De Woelige Baren" de gast van het bestuur van de stichting „Technisch Onderwijs Veenstreek" Bij monde van haar voorzitter, de heer Jac. J. M. Bakker, bijgestaan door de gemeente-architect, de heer Th. N. Deen, en de architect van de Technische School, de heer G. v. d. Zee uit Bolsward, werd ons de stich ting van deze Technische School uit de doeken gedaan. De heer Bakker gaf allereerst' de samenstelling van het bestuur, waarin evenals uit de naam der stichting overduidelijk het „voedingsgebied" van de school is tot uitdrukking gebracht. ECONOMISCHE OMSCHAKELING. Betreffende de voorgeschiedenis, al eer tot de oprichting van de stich ting kon worden overgegaan, ging spr. allereerst in op hetgeen dit on derwijs voor Alkemade en omgeving urgent deed maken. Voorheen gro tendeels agrarisch georiënteerd is 'n belangrijk aantal inwoners mede dank zij de vervoersmogelijkheden elders zijn dagelijks werk gaan vinden. In de onderwijsplanning der gemeente Alkemade, uit welke ge meente wellicht het leeuwenaandeel van de leerlingen zal komen, werd het daarom van het grootste belang geacht om zo snel mogelijk tot de stichting van een technische school te komen. BEPERKTE BEROEPSKEUZE Deze urgentie werd nog groter, toen de laatste jaren ging blijken, dat de lagere technische school in Leiden bij lange na niet in staat bleek alle jongelui uit de omliggende plaatsen, die technisch onderwijs wensten, pp te nemen. Derhalve moesten dezen onderwijs verkiezen, dat hen minder aantrok of in het geheel afzien van verdergaand onderwijs. Spr belicht te hierbij de achterstelling van de ongeschoolde t.a.v. de geschoolde werknemer, hetgeen vooral ook in de financiële beloning tot uitdruk king komt. Voorts het belang van dit on derwijs voor de algemene ontwikke ling en karaktervorming van de jon gen. Het lager technisch onderwijs zal de jongeman daarom naast vak bekwaamheid een goede voorberei ding geven voor het innemen van zijn plaats in de maatschappij. Voorts biedt dit onderwijs moge lijkheden voor doorstroming naar uitgebreid- en hoger technisch on derwijs. Ook z?al hierdoor in de naas te toekomst in samenwerking met het L.O en het I.P.C. ter plaatse ruim aandacht besteed kunnen wor den aan de beroepsvoorlichting en beroepskeuze. De initiatieven tot stichting van de technische school vonden in 1959 in de toenmalige pas toor F. Bemeveld een belangrijke promotor. Echter ook het gemeentebestuur van Alkemade en burgemeester E. J. M. Kolfschoten in het bijzonder ga ven hieraan hun warme medewer king. Hieraan is het dan ook wel in hoofdzaak te danken, dat dit plan in enkele jaren gerealiseerd kan wor den. De eerste belangrijke mijlpaal werd door het stichtingsbestuur reeds bereikt op 28 januari 1960, toen de Raad van Alkemade de oprichting en instandhouding van een LTS nood zakelijk verklaarde. Inmiddels is ook de grond deze school door de gemeente aan de sloot, Abbenes en Burgerveen), stichting overgedragen, terwijl de financiering van de bouw thans eveneens definitief is geregeld. De bouw van de school werd inmiddels opgedragen aan de Int. Bouw Comp. een hoofdgebouw (80 m. lang, (I.B.C.) v.h. fa. H. v. Heeswijk te m. hoog en 11 m. diep) in 2 etages, Best voor 1.329.950,-. De levering waarin 6 theorielokalen, 3 tekenloka- De koninklijke goedkeuring met van betonelementen en stalen ramen len, 2 handenarbeidlokalen. spreek- toekenning van de benodigde rijks- resp. aan N.V. Betonfabriek „De kamer, directeurs- en lerarenkamer. subsidie volgde op 20 juli 1961, waar- Meteoor" te Rheden en de stalenra- De school is een 2-etagegebouw, tageprincipe. Volgens deze methode zijn reeds technische scholen ge bouwd te Rheden, Dokkum, Drach ten, Horst, Budel en Delfzijl. Het grootste voordeel is arbeids- De expositie zal dagelijks geopend zijn van 912 uur, van 15 uur en 's avonds van 710 uur. Op dinsdag, donderdag en zondag is er een busverbinding tot „Sancta GOEDKEURINGEN De inrichting van de school omvat besparing n.l. timmerwerk 42 petMaria" slechts enkele minuten gaans metselwerk 39 pet. opper- en beton- van de jeugdherberg. Op andere da- werken 40 pet., ijzervlechtwerk 57 gen moet men met de bus reizen tot pet., voegwerk 68 pet. en stucadoors- Noordwijkerhout en vandaar maakt werk 83 pet. De prefab-betonelemen- men een wandeling van een half uur ten liggen intussen in de fabriek al- tje langs het prachtige duinlandschap reeds verzendklaar. De fundering naar „De Duinark". Hei is keel poed ak fooge-H al vfoeg )eter\ Hmpete*, (van onze speciale verslaggever) ERGENS IN NEDERLAND (P P) - In de vroege morgen van een echte winterse dag sta ik met een aantal jonge recruten van de infanterie aangetreden om te gaan kamperen. Enkele dagen kam peren bg dit weer en in dit jaargetijde ljjkt zelfs de ervaren kam peerders onder ons nu direct geen pretje. Oty zeker, ons groepje mag zich heus wel „kampeerders" noemen, het is de anderen pre cies zo gegaan als mjj. Reeds vroeg worden we gecon fronteerd met de age die kam peren heet en die steeds grotere groepen in zijn ban krijgt, 's Zo mers trekken weer bij tienduizen den en misschien nog wel meer met ons materiaal op uit om in de natuur te verkeren en te ge nieten van onze vrijheid. Hoe aan trekkelijk het kamperen tegen woordig wel geworden is, blijkt wel uit het feit, dat er comple te gezinnen gebruik maken van deze mooie en zo voordelige va kantiebesteding. Reeds jong spaarden we en zo kwamen er een keurig twee-per- soons tentje donzen slaapzakken, luchtmatrassen, primus en diver se andere kampeerbenodigdheden. Onze eerste trektocht met de tent duurde drie we'-en en in die drie weken deden we al heel wat kam- peerervaring op. Het kamperen kreeg ons zo te pakken da' er geen weekend in het voorjaar en zomer voorbij ging of we trok ken er met onze spullen op uit. Iedere vakanrie werd grotendeels kamperend doorgebracht. Home, sweet home. Wij leerden ons aan elke weers omstandigheid aanpassen, niet bij de pakken neer te zitten en in weerwil van slecht weer ervoe ren wij dat kamperen ook dan zijn aantrekkelijke kanten heeft. Langzamerhand werd de kam peeruitrusting geperfectioneerd. Er kwam een luifeitje aan de tent. We kwamen tot de ontdek king dat een kaarslantaarn in de tent beter beviel dan een petro leum- of elektrische lamp en dal ondanks dat we dit al vele ma len in de verschillende kampeer- handboeken hadden gelezen en we toch eigenwijs waren ge weest. We leerden spreken in kampeerders jargon zo over: biet sen doorvretertjes mokken leut, of we keken Itritisch naar een „klapperjanus", een tent die met zijn ingang precies in de wind stond en we meesmuilden over ao weinig kennis van zaken. Telkens wanneer we na een vermoeiende tocht het materiaal uit onze fietstassen haalden en een eigen „home" opbouwden, wanneer de primus snorde en wanneer we 's avonds behaaglijk in de warme donzen slaapzak ken kropen voelden we ons de gelukkigste mensen van de we reld. Toch op pad. Zo verging het niet alleen mij maar blijkens hun verhalen ook mijn lotgenoten van vandaag, die nu geruime tijd 's konings rok moeten dragen, om het vaderland als militair te gaan dienen. Ze ker ze begrijpen dat dit noodza kelijk k en x schikten zich n zak en andere kampeerspullen deze zomer geen dienst kunnen doen en van kamperen zal wel niets komen. Ho! Wat dachten ze? 't Kamperen is niet van de baan, want daar staan we aangetreden voor een kampeerpartij van enkele dagen en dat nog wel in de winter in de sneeuw, dat is zelfs ons ervaren kampeerders wel wat bar. De uit rusting sloeg ons eveneens met verbazing. Waar was onze fraaie tent, zoals die tegenwoordig door de fabrikanten geleverd wordt, compleet met ingenaaid grond zeil, schitterend uitgebalanceerd materiaal? We kregen een onmogelijk klein sheltertje,. Het is wel een grap pig ding, dat uit twee helften be staat, zodat iedere man zijn ei gen helft draagt, waarin drie stukjes houten tentstok en vier houten haringen, waarvan we sterk vermoeden, dat ze van een circustent afkomstig zijn Dat ge heel moeten we in een plunjezak stoppen, tezamen met drie wol len dekens en een regencap. Op een dergelijke primitieve manier hebben we nog nooit gekampeerd het materiaal is uiterst summier. Maar kom, wij zijn toch erva ren kampeerders en we slaan ons er wel door we hebben wel meer voor hete vuren gestaan Kofficpanae. Warme koffie wordt per aoto aangevoerd. Die behoef Je self niet Ie letten. Dat k een Het bivak. Met de plunjezak op onze schou ders sjokken we enkele honder den meters van de kazerne af naar het bivakterrein. De erva ring die wij hier opdoen ven het militair „kamperen" alaat onze stoutste verwachtingen en gooit onze gehele ervaring onderstebo ven. Toch is het begrijpelijk, want het militair kamperen is een bittere noodzaak. Men moet bij voorbaat rekening houden met de omstandigheden waaronder dit zal zijn en het gaat er in eerste instantie om, dat de man nen het er levend afbrengen. Bij militair kamperen zijn de vijanden niet onweer regen, kou, vallende Een soldaat bfl z'n sheltertje dat hy in de sneeuw heeft opge bouwd. Een zeer primitief onder komen. takken en wat al niet meer, zoals bij ons „salonkamperen", och die tellen niet. De vijand is hier de mens en die is veel gevaar lijker dan de natuur. We ontdekken dat de militaire kampregels heel anders zijn dan die welke wij in het burgerleven zo goed hebben ingeprent. We kregen een plaatsje toegewe zen tussen het struikgewas onder de bomen, een plaats, waar we normaal nooit een tent zouden opzetten, met het oog op het ge vaar van afbrekende takken en 't lange nadruppen van de '"-omen bij regen.. Maar bij een mili tair bivak telt !Tit niet, hoofdzaak is dat men beschermd is tegen vijandige luchtwaarnemingen. De gerepareerde plekken in ons tent zeil tonen aan, dat er wel eens takken e.d. door de tent zijn ge vallen. Zoals elke medaille heeft deze ook twee kanten, een voordeel is wel, dat we weinig last hebben van de wind. Dat is erg prettig, want bij het militair kamperen geldt ook, dat men bij bet opzet ten van de tent geen rekening mag houden met de wind. Dan zetten we de ingang van de tent altijd van de wind af dan zit je in de tent lekker beschut. Hier is dat niet het geval, de ingang van de tent wordt al tijd geplaatst in de richting waar de vijand zit, ongeacht of de wind er soms pal in blaast. Men moet door deze ingang toch een eventuele vijandelijke aan val kunnen zien aankomen, dat is levensbelang, de wind speelt geen rol. Men heeft dus pech als de wind juist van die kant komt Minder houvast. Bij het opzetten van onze tent doen zich al dadelijk moeilijkhe den voor. In de zomer zal het aan elkaar knopen van de twee helften van het sheltertje onge twijfeld geen probleem zijn, maar in de winter met half bevroren handen is het.'n vreselijke opgaaf Tenslotte lukt het en vrij snel staat onze tent nu. Iets wat wel tegenvalt zijn de houten haringen, die ondanks hun omvang veel minder houvast in de grond blijken t' hebben dan de kleine lichtmetalen pennen die wij gewend zijn. Daar het tentje geen ingenaaid kuipvormig grondzeil heeft, moe ten er noodgedwongen in verband met het vochtige sneeuwweer maatregelen worden genomen, willen we in de nacht geen vocht moeilijkheden krijgen. Daarom graven we een diepe geul om de tent, die dienst kan doen als af watering. Als dit klaar is, worden de haringen losgenomen en weer zodanig vastgezet, dat het doek tot 't geultje doorloopt. Op die ma nier loopt smeltwater van het tentzeil goed weg en krijger we ook een betrekkelijk tochtvrije afsluiting tussen het tentdoek en de grond. De regencapes spreiden we op de grond van de tent uit en leg gen daaroverheen in de volle breedte twee dekens om de grond- kou tegen te gaan. Van de overi ge twee dekens die we nog heb ben maken w° twee slaapzak ken. Hieroverheen gaat de le?e plunjezak, die een en ander net jes bij elkaar houdt. Enigszins weemoedig denken mijn tentge- genoot en ik terug aan r e ge makkelijke donzen slaapzakken, zachte luchtbedden en het zomer se weer, waaraan we zoveel ple zierige kampeerherinneringen hebben. Toch voldoening. De eerste nacht komt en we kruipen in onze tent en in onze geïmproviseerde slaapzakken en ondanks het gure, koude weer' met temperaturen rond het vries punt slapen we goed. Ook onder deze omstandigheden geef* het e een voldaan gevoel, wannee^ e 's avonds op de harde grond tus sen de dekens schuift met de voeten in de plunjezak. En we komen ook hier tot de ontdekking, dat dit juist het aan trekkelijke van kamperen is, on geacht in welke vorm je het ook doet. Het aantrekkelijke, dat men met eigen meestal primitieve middelen onder verschillende omstandigheden en in een steeds wisselende omgeving toch een warme en behaaglijke slaapplaats weet te scheppen. We hebben van deze militaire manier van kamperen veel ge leerd. We zien het hier, het is goed, wanneer jongens al op jeugdige leeftijd leren te kamperen, ook al is het keurige kamperen met schit terend materiaal in het burg- -le ven niet te vergelijken met de primitieve wijze in militair ver band. Maar het voordeel is, dat knapen op die manier ervaring opdoen, zich leren te redden en aan te passen. In dienst heeft dat tot voordeel, dat men een en an der gemakkelijker ondergaat. Het is in het belang van de jongens zelf!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 12