verkwik- KING 'i MAANDAG 18 FEBRUARI 196S DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 6 de natuurzuivere De winter en de groenten Als gevolg van de langdurige vorstperiode moeten voor zover thans kan worden nagegaan, gewas sen als boerenkool, prei en spruitkool grotendeels als verloren worden be schouwd. De teelt van winterbloem kool in de open grond is geheel mis lukt, zo deelt het ministerie van landbouw en visserij mee. Bij de teelt onder glas is de groei van de bloemkool in vele gevallen tot stilstand gekomen. Volgens gegevens van 8 februari waren er verbeterin gen in de stand van komkommers en stookautomaten. Bij de stooksla laat de kwaliteit veelal te wensen over. MARGARINE-EEN CENT PER PAKJE VERHOOGD Met ingang van heden maandag 18 februari is de prijs van margarine met één cent per pakje van 250 gram verhoogd. Naar de Bond van Neder landse Margarinefabrikanten mede deelt is deze prijsverhoging het ge volg van gestegen grondstoffenprij- Record aantal bezoekers op 46e RAI RIJTUIG KWAM - BRANDEND - STATION LEIDEN BINNEN Van de trein, die aondagmiddag om twaalf voor half zes uit de richting Den Haag het station te Leiden bin nenreed stond een rijtuig van de •erste klasse in brand. In de trein had men dit niet ge- Serkt, omdat het rijtuig leeg was. e laatste passagiers, twee minder jarige jongens, waren in Den Haag iltgestapt. In elk geval werd de ster ke rookontwikkeling op het station te Leiden gezien. Het treinstel, waar- In het rijtuig zich bevond, bleef bui ten de overkapping. Tegenover het wachthuis van de NZH begon enige minuten later de Leidse brandweer met haar blus- singswerk. Zij moest perslucht gebruiken om de brandweerlieden de gelegenheid te bieden het rijtuig binnen te gaan, daar de rookontwikkeling schuim rubber! zeer sterk was. Voorts werd gebruik gemaakt van twee ne velspuiten en van bluspoeder. De mo torspuit, die in de buurt bleef, be hoefde geen dienst te doen. Om zeven uur was het vuur geblust. De trein kon na tien minuten, na dat het treinstel waarin het bran dend rijtuig zich bevond, was afge haakt de reis voortzetten. Het is wel zeker dat een brandend sigaretten peukje de brand veroorzaakt heeft. Dit peukje lag tegenover een venti lator van de verwarming, die het vuurtje aangeblazen heeft. De schade aan het rijtuig wordt door de brand weer geschat op f 10.000,-. Het trein stel is op een zijlijn geplaatst. WARMOND Laatste winteruitvoering werd feestelijke hulde aan „St. Matthias" Hei door een harmonie-gezelschap be halen van het landskampioenschap in de ere-afdeling is geen gemakkelijke opga ve. Toch is dit gelukt aan de harmonie „St. Matthias" uit Warmond en vandaar dan ook dat de laatste winteruitvoering van de vereniging een feestelijk karak ter droeg:. Nadat de voorzitter, die heer Th. R. de Vroomen, de aanwezigen, onder wie dr. J. C. M. Sweens, voorzitter van de r.k. Federatie van Diocesane Muziek- bonden de burgemeester van Warmond drs. F. K. Langemeijer en echtgenote, pastoor J. Gussenhoven en vele afge vaardigden uit de muziekwereld en an dere burgerlijke autoriteiten had wel kom geheten werd het woord gege ven aan dr. Sweens die betoogde dat, wanneer hij het een genoegen vond naar Warmond te komen, dit geen frase was. Want eindelijk was het dan zover, dat een muziekgezelschap van boven de Moerdijk het kampioenschap heeft be haald. Om dit doel te breiken is er een felle strijd geweest, dooh zelfs met een puntenoverschot van 13, Matthias be haalde 313 punten, heeft het die concur rentie verslagen in een sportieve strijd. De prestatie wordt nog groter als men bedenkt dat Matthias in ongustige om standigheden speelde n.l. met hoge toon zetting. Dit kon dan ook alleen maar bereikt worden door de perfecte tech niek en een uitstekende harmonie tus sen de orkestleden en dirigent. U be hoort niu tot de besten, aldus dr. Sweens, en ik hoop dat u de moed op kunt brengen de strijd vol te houden Op de foto overhandigt dr. J. C. M. Sweens, voorzitter van de r.k. federatie van Diocesane Muziekbonden de witte wimpel aan de direkteur-dirlgent, de heer Alb. Mey. ook al wordt de concurrentie nog zwaarder. De bevolking van Warmond riep hij op dit orkest met alle beschikbare mo dellen te blijven steunen, zodat dit suc ces bewaard zou blijven, tot eer van Warmond en tot eer van de muziek. Na zijn welgemeende felicitaties aan orkest en bestuur overhandigde hij de witte wimpel aan de directeur-dirigent de heer Alb. Mey die de wimpel on der luid applaus aan het vaandel hecht te. De burgemeester van Warmond zei, nu pas goed te beseffen hoezeer hü bjj dit succes betrokken was. Hjj trok dit succes in verband met de te spelen Pun- jaub-mars: „immers onze zuidelijke mu- ziekvrienden zullen deze doorbraak van boven de Moerdijk wel beschouwen als een inval van de Punjaubs. Ik heb u niets aan te bieden", aldus de burge meester „of het zou de goedkeuring moeten zijn die gekomen is op een voor gestelde verhoging van de subsidie". Pastoor Gussenhoven sprak zijn trots uit omdat dte harmonie St. Matthias ge boren is uit die parochie St. Matthias. Wegens ziekte van de heer Volgering sprak de heer Van Leeuwen namens de Zuid-Hollandse Bond en ook hij stak zijn vreugde niet onder stoelen of ban ken. De heer De Vroomen dankte alle sprekers en wendde zich vervolgens met een warme en hartelijke toespraak tot het orkest waarna het programma werd voortgezet. TOEGIFT Aan de meeste muziekstukken hebben we al eens uitvoerig aandacht besteed zodat we deze keer alleen maar stil hoeven te staan bij Luise di Montfoort. Wij stonden verbaasd over het gemak waarmee de beide solisten, de krarinet- tisten J. Heemskerk en G. Sikking, met hun instrument omspringen .De uitvoe ring van het stuk was dan ook naar verhouding, kortweg geweldig. Na de woorden van de burgemeester werd ten slotte de Punrjaub mars met nog meer enthousiasme gespeeld. Toch niet ten slotte, want het langdurig staand ap plaus was zo'n indrukwekkende warme hulde aan het orkest, dat een toegift niet uit kon blijven. VROUWELIJK TONEEL Na de pauze was het woord nog aan de afdeling toneel. Men had er deze keer een strikt vrouwelijke aangelegen heid van gemaakt met het tonelstuk „De gestoorde Repetitie" door Piet Mossink- hof. Deze opvoering door acht jonge vrou welijke leden van de vereniging had zeker zijn charme. Het stuk levert tal van komische scènes op die vooral in het eerste be drijf vallen. Al met al hebben de dames flink hun best gedaan en door het op de juiste wijze elkaar interrumperen werd het een echt vrouwengedoe, iets dat de speelwaarde van het stuk aanmerkelijk verhoogde. Het was weer een echte fijne avond van St. Matthias en wij hopen, dat er nog velen ziullen volgen. Beppie Nooy 750 maal „Rooie Sien" De Amsterdamse actrice Beppie Nooy speelt op donderdag 21 februari in het Centraal theater in de hoofd stad voor de 750-ste maal met het Amsterdams Volkstoneel „Rooie Sien" in alle voorstellingen heeft Beppie Nooy, de directrice van het volkstoneel, zelf de titelrol vervuld. Op 21 januari was het vijf jaar ge leden dat het stuk op het repertoire kwam. „Rooie Sien" blijft volle zalen trekken. Een af scheidstournee van een maand, die 15 februari werd af gesloten, bleek onvoldoende. Daarom zal het Volkstoneel na de serie voor stellingen in het Centraal theater tot 2 maart, opnieuw het land in trekken met het realistische zedendrama rond Rooie Sien. Eind maart zal deze tweede af- scheidstoernee worden beëindigd, wat echter niet betekent dat het Volks toneel het stuk definitief van het repertoire zal schrappen. „Misschien ha len we wel duizend voorstellingen, maar de 750-ste voor stelling krijgt alvast een feestelijk karakter. Dat mag ook wel een keer als U bedenkt, dat de meeste spelers nu al vijf jaar lang met „Rooie Sien" door ons land trekken", aldus Beppie Nooy. Meisje door bus overreden In de Vreeswijkstraat in Den Haag is zaterdagmiddag het 10-jarige meis je M. C. Luyks uit Den Haag door een bus van de HTM overreden en gedood. Het meisje zat bij haar moe der achterop de bromfiets. Bij het passeren van een wielrijder op de als gevolg van aangevroren sneeuw en ijs versmalde rijbaan is de moe der in aanraking gekomen met de bus, die ook juist wilde passeren. Het meisje viel en werd door de bvw overreden. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar een Ha age zie kenhuis. Met het traditionele oorverdovende olaxonconcert hebben de standhouders zondagavond tegen- zes uur de 46e ten toonstelling van automobielen in het RAI.-gebouw in Amsterdam uitge luid die met een totaal van 371.220 bezoekers een nieuw record heeft ge vestigd. De vorige autotentoonstelling in 1961, werd met ruim 40.000 bezoe kers overtroefd. Het laatste weekeinde is het aan merkelijk minder druk geweest dan het voorgaande. Zaterdag passeerden 40.000 en zondag 30.000 bezoekers de loketten. Verkeersmoeilijkheden heb ben zich dan ook niet voorgedaan. Over het algemeen is de expositie za kelijk een zeer groot succes geweest, vooral in de goedkope klasse. Maar zelfs de allerduurste auto's werden verkocht, zoals een van 44.000. De algemeen voorztiter van de R.A.I., de heer S. Schootstra, heeft bij de sluiting als zijn mening uitge sproken, dat het aanital bezoekers van de R.A.I.-automobielententoonstelling in de toekomst nog groter zal werden. Hij was van oordieel, dat de exposan ten er goed aan doen hiermede bij de inrichting van de tentoonstelling ter dege rekening te houden. „Wij moeten zien te voorkomen, dat de R.A.I. een soort pakhuis van mensen auto's en kampeerwagens gaat worden". Vernielingen en ruzie. Waarschijnlijk doeldie d/e hr. Schoot stra hier op de vele vernielingen die aan de geexposeerdie auto's zijn aange bracht. Er werden peuken uitgemaakt op de bekleding, portieren werden uitgerukt en spatborden werden af gerukt. Vorig weekeinde bereikte de drukte wel zijn top, toen geen enkele standhouder meer controle had over het publiek dat tussen de auto's stond opeengepakt. Een wraakzuchtige Re nault-agent heeft zondagmiddag een fles badzout in de fraaie watervallen, die V.W. liet stromen, laten leegstro- men omdat de V.W.-verkopers hun klanten zouden hebben meegenomen naar deuken die het publiek aange bracht had op het de V.W. beconcur rerende type R.8 van de Renault en er zelfs een deuk zouden hebben bij- geslagen. De watervallen begonnen eerst hef tig te schuimen en staakten even later zelfs helemaal. Langs de Ringdijk ter hoogte van de toegang tot de Nieuwe Meer benoor den Schiphol, vertoeven duizenden en duizenden vogels zoals meerkoeten, eenden en meeuwen, die gedreven door de honger maar wat graag naar de door de bevolking opengehouden bijten in het ijs komen. Diezelfde bevolking zorgde er ook voor, dat het de vogels niet aan voedsel ontbreekt. Zelfs kregen zij gedaan, dat een aantal verkeersborden werden geplaatst zoals de foto laat zien. De vogels steken namelijk vaak bij honderden tegelijk de rijweg over, waardoor een enkele keer wel eens moeilijkheden ontstonden voor weggebruikers. Nieuwe KAB-structuur bijna gereed „Nederlands Katholiek Vakverbond" De scheidende voorzitter van de Limburgse K.A.B., de heer Jan Mae- nen, heeft zondag op de centrale raadsvergadering van de Limburgse bond in Maastricht gezegd, dat de nieuwe structuur van de K.A.B. zo goed als in kannen en kruiken is. De naam van de komende „centrale van vakorganisaties" zal voorlopig zijn „Nederlands Katholiek Vakverbond". Deze centrale neemt dan de taken over van de thans bestaande dioce sane K.A.B.'s. Nog geen oplossing werd echter gevonden voor de kwes tie van de financiering van districts raden en plaatselijke afdelingen. Het nieuwe systeem zal bestaan uit rechtstreekse aansluiting van de bestaande en in de toekomst nog op te richten vakbonden bij het N.K.V. Door het samenvoegen van het vak- organisatorische en het standsorga- nisatorische werk krijgt het N.K.V. dan een samengestelde taak. De plaatselijke en regionale organen zullen echter de standsorganisatori- sche taak voor hun rekening krij gen. In Odoornerveen zijn zondagavond 35 mestkalveren van de heer W. Bak ker omgekomen bij een brand in een grote houten schuur. De eigenaar was verzekerd. Het vuur werd be streden door de brandweer van Schoonoord. Binnen 20 minuten brandde de schuur geheel uit. Men vermoedt, dat een der petroleumka chels waarmee de schuur werd ver warmd de brand veroorzaakt heeft. ROELOFARENDSVEEN In aansluiting op ons verslag van de wedstrijd van zaterdag kunnen wij nu reeds weer schrijven dat de ijsclub „Wilhelmina" ook reeds weer haar 26ste wedstrijd heeft kunnen houden. En met zeer groot succes. Niet minder dan 36 koppels uit alle delen van het land verschenen aan de start. Ook de belangstelling was enorm, dit dankzij het bijzonder mooie weer voor ijswedstrijden. Een opvallend goede prestatie in dit grote veld van schaatsenrijderscracks le verde wel onze plaatsgenoten Nic. v. d. Wereld en Peter de Jong die de 3e prijs wisten te bemachtigen. Ook voor deze wedstrijd waren prachtige bekers beschikbaar. De eerste prijs werd gewonnen door gebrs E. en Herman Zuiderduin uit Lisse; 2. Kors en Wijnhout, Lisserbroek; 3. Nic. v. d. Wereld en Peter de Jong, Roelof- arendsveen 4. v. Nobelen en Aarts uit Sassenheim. Verliezersronde: 1. Bert Zoet, Sas senheim; 2. J. Dekker, Halfweg; 3. Jongkind, Aalsmeer; 4. W. Bruine de Bruin, Aalsmeer. Het radio-telefoonverkeer Hollandia-Amsterdam Met ingang van deze week is radio- telefoonverkeer tussen Amsterdam en Hollandia weer mogelijk op dinsdag, donderdag en vrijdag, 's morgens van 9.00 tot H.30 ttur.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6