S)e CcidóeSoii^cmt VERRASSENDE SOCIALISTISCHE WINST IN WEST-BERLIJN De „Anzoategui" voor de kust van Brazilië MAANDAG 18 FEBRUARI 1963 53e JAARGANG N Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 3S KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ETS OMSTREKEN Telet. 2 0 9 3 5 - Bed. 8001 5, 2 5 5 9 4 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 11.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., J 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. J 8,15. Adv. 17 ct p. mmTelefoontjes 1,50 Verlies voor Christen- Democraten Zondag hebben de kiesgerechtigde Inwoners van West-Berlijn een nieuw Huis van Afgevaardigden en tegelijkertijd de twaalf districtsra den van dit stadsdeel gekozen. De sociaal-democraten hebben bij deze verkiezingen de absolute meer derheid die zij al bezaten, nog kun nen vergroten. Zij behaalden een winst van ruim 9 procent ten op- lichte van de verkiezingen van 1958 kansen al kandidaat voor het kanse- en versterkten daarmee hun over- 1 1 heersende positie in het westelijk ralen er in ieder geval voor zullen zorgen, dat er vanaf heden weer een oppositie in het Westberlijnse parlement is. (In het vorige parle ment waren slechts de socialisten en de CDU vertegenwoordigd, die samen de regeringsverantwoorde lijkheid droegen). Plaatsvervangend burgemeester Franz Amrehn van de CDU zei, dat zijn partij op deze uitslag was voor bereid. Ook in West-Duitsland had de CDU sinds de zomer van het vorig jaar al stemmenverlies ge boekt, maar niemand had gedacht, dat het in West-Berlijn zo'n vaart zou lopen, aldus Amrehn. De zetelverdeling in het 140 ze tels tellende nieuwe Huis is als volgt: sociaal-democraten 89 (1958: 78); christen-democraten 51 (55); vrije democraten 10 (-). Zuur commentaar. De Oostberlijnse radio gaf zon dagavond als commentaar op de 88,9 procent tegen 92,9 in 1958. Politieke waarnemers beschouwen de uitslag van de verkiezingen bo venal als een versterking van de positie van Willy Brandt, die in de afgelopen weken wegens zijn voor nemen om Chroesjtsjov toen deze in Oost-Berlijn vertoefde te ontmoeten, heftige kritiek te slik ken heeft gekregen. In hoeverre deze verandering in de barometer stand van invloed zal zijn op de po litiek van Bonn kan nog niet ge zegd worden. In politieke kringen verkiezingsuitslagen, dat de West- gelooft men echter wel, dat Brandts berlijnse kiezers niet hebben inge zien dat de SED (de communisti- lierschap weer gestegen zijn. sche partij) „de enige partij in ««longue Ib nvo^„ De voorzitter van de liberalen, West-Berlijn is, die een politiek van stadsdeel. De Christen-Democraten Borm, zei zondagavond, dat de libe- vrede voorstaat", daarentegen leden aanmerkelijke verliezen, terwijl de liberale vrije democraten dermate vooruitgingen, dat zij nu weer in het Huis van Af gevaardigden kunnen komen. De communistische S.E.D. heeft zondag een nog zwaardere nederlaag gele den dan vier jaar terug. De sociaal-democraten, onder lei ding van hun populaire voorzitter en burgemeester Willy Brandt be haalden 61,9 procent van de stem men tegen 52,6 bij de vorige verkie zingen. De Christen-Democraten vielen van 37,7 procent in 1958 op 28,9 procent terug. De liberalen kwamen met 7,9 procent boven de Kapers hopen op politiek asiel dingsvergunning verzocht voor „een groot aantal Amerikaanse vliegtui gen". Ook was gevraagd, deze vlieg tuigen in Suriname van benzine te doen voorzien. Premier Emanuels van Suriname had deze verzoeken ingewilligd. Nederlandse marine niet ingeschakeld Het Amerikaanse ministerie vijf-procentsclausule uit, in tegen- defensie heeft bekendgemaakt, dat stelling tot 1958, toen zij slechts 3,8 het gekaapte Venezolaanse vracht- procent kregen. De communisten schip „Anzoategui" in de nacht van tenslotte kregen ondanki' de klei- zondag op maandag voor de kust van Bij de jacht op de „Anzoategui js nere opkomst nog minder stemmen Brazilië en ongeveer 30 mijl ten de koninklijke marine, die gestatio- dan in 1958: 1,3 teken 1,9 destijds, noorden van het eiland Maraca ge- neerd is op de Nederlandse Antillen De opkomst der kiezers bedroeg stopt heeft. Daarop kwamen twee en de beschikking heeft over de tor- booties langszij. Het Amerikaanse pedobootjageis „Rotterdam t fre- ministerie van buitenlandse zaken gat „Dubois" en een aantal tracker- heeft nog geen inlichtingen over de vliegtuigen, niet ingeschakeld Van Amprifca Hisrrhpprt nationaliteit van de opvarenden der bevoegde zijde vernam het ANP te /UlICl lha lliat U/1ICCI V (Amerikaanse marine- Willemstad, dat de koninklijke ma- vliegtuigen schaduwen de „Anzoate- rine daartoe van Venezolaanse zijde -Enige dagen geleden heeft presi- op verzoek van de Venezolaanse ook geen verzoek heeft gekregen, dent Kennedy nog eens de aandacht regering) Volgens berichten uit Marine-autoriteiten in Willemstad gevestigd op een oude circulaire Washington zouden twee Venezo- vermoeden, dat het schip uiteinde van Theodore Roosevelt, waarin jaangg torpedobootjagers zich naar lijk doo" Venezolaanse marmevaar- voor mariniers een afstandsmars de „Anzoategui" spoeden om te po- tuigen zal worden overmeesterd. De van 80 kilometer werd aanbevolen. gen"het schip te pakken te krijgen opperbevelhebber van de Venezo- Hij had daarbij de opmerking ge- voordat het de Braziliaanse wateren laanse zeestrijdkrachten, schout-bij maakt, dat wat meer lichaamsbewe- bereikt. De rebellen, die zich van 't nacht Ricardo Sosa Rios, heeft za ging voor de andere Amerikanen schip hebben meester gemaakt, kun- terdag verklaard, dat de „Anzoate- ook niet slecht zou zijn, speciaal nen verwachten, dat zij in Brazilië gui" wellicht tot zinken zal worden voor de ambtenaar, hogere niet uit- asiei krijgen. gebracht, als de aanhouding van de gezonderd. vrachtboot door Venezolaanse mari- Zijn jongere broer, Robert Ken- Het eiland Maraca ligt voor de neschepen op moeilijkheden zou stui- nedy, minister van justitie, gaf het noordkust van Brazilië en ongeveer ten- voorbeeld en legde de afstand van 220 km van Frans Guyana. WAAROM DAT VERZET 80 kilometer in 10 uur af. De dikke Volgens een nadere mededeling Salinger, Kennedy's perschef, be- Van het Amerikaanse ministerie van De „New York Times schrijft gon er zuchtend ook aan, maar gaf defensie ligt een sohirp van de Ame- naar aanleiding^ van het kapen van het al spoedig op. De Amerikanen rikaanse marine voor Oceaanonder- de „Anzoategui en de jongste ge- schijnen de aanbeveling toch ter zoek niet ver van de „Anzoategui". weld dad en in Venezuela: harte te hebben genomen. De poli- Het Amerikaanse schip heeft alleen „President Betancourt wordt aan- tie moest zondag zelfs speciale maat- tot taak de „Anzoategui" in het oog gevallen en bedreigd, niet omdat hij regelen nemen om de marslustigen te houden en mag geen enkele an- een dictator, tiran, communist ot in goede banen te leiden. dere actie ondernemen, aldus een fascist is Integendeel, hij is een De 45 kilometer lange weg van woordvoerder van het Amerikaanse voortreffelijk voorbeeld m Latijns- Pittsburgh naar Washington bood ministerie. Amerika, maar hij voert sociale her- zondag de ongewone aanblik van uit kringen, die in nauw contact ™™m|ntwikkelSg^ tof staSTTet zeker vijfduizend mensen die zich staan met het Amerikaanse sonsu- dSïïIratSche mebho- 's morgens vroeg op pad hadden iaat in Georgetown (Brits Guyana) vreedzame, dömocratiscne o- begeven voor zo'n „versterkende" verluidt, dat twee Amerikaanse oor- ae mars. De marswoede is zelfs naar logsschepen uit Trinidad zijn ver- Europa overgeslagen. trokken, om zich bij de Venezolaan- Een boycot van Zuidslavische Vijf Amerikaanse militairen van se eenheden te voegen, die op weg en Poolse schepen door Amerikaanse de luchtbasis Evreux-Fauville in zijn naar de „Anzoategui". havenarbeiders, die vandaag zou be- Frankrijk, zijn zondag in Lisieux in Suriname zijn zondagmiddag ginnen wegens handel op Cuba, is gestart voor een ijlmars van 80 km. Amerikaanse marinevliegtuigen aan- door het vakverbond afgelast. Men maar drie van de deelnemers moes- gekomen, die belast zijn met 't scha- meent, dat de vakbondsleiders zich ten, niettegenstaande hun intensie- duwen van de „Anzoategui". De con- door de regering hebben laten over- ve training, na 25 kilometer onder sul-generaal der Verenigde Staten in reden geen actie te voeren, die de gehoon van hun aanmoedigers de Suriname, de heer Robertson, had Amerikaanse buitenlandse politiek strijd staken. aan de Surinaamse regering om lan- doorkruist. H.K.H. Prinses Marijke heeft zaterdag ter gelegenheid van haar zestiende verjaardag op het paleis te Soestdijk een delegatie van de koninklijke landmacht ontvangen, welke haar een opblaasbare rubberboot aanbood. Op de foto zien we hoe de prinses onder deskundige leiding haar cadeau bekijkt. Britten op Cuba Drie weken zonder Overstromingen vrijgelaten eten of drinken in Andalusië Het uitgebrande gebouw van C A in Amsterdam was dit weekeinde een trekpleister voor duizenden hoofdstedelingen, die zich de kans op een dergelijk unieke „fik" niet lieten ontgaan. Het koude weer moedig trotserend bekeken zij het werk van de brandweer die het gehele weekeinde nog in de weer was om de smeu lende ruïne te blussen. Vier Britten, die tot gevangenis straffen van 25 tot 30 jaar waren veroordeeld wegens contra-revolu tionaire activiteit, zijn zaterdag door de Cubaanse autoriteiten vrijgelaten. Zjj hebben twee jaar gevangen geze ten. De Britse ambassadeur in Havanna verklaarde, dat nog ongeveer vijftien Britten op Cuba gevangen zitten, van die twee' op beschuldiging van contra revolutionaire activiteit. Malakka en Borneo De premier van Malakka, Abdoel Rachmam, heeft zondag gezegd, dat zijn regering bereid is om, met het oog op een vermindering van de hui dige spanning, deel te nemen aan een ronde-tafelconferentie van Zuidoost- Aziatische landen over het vraagstuk Borneo. Hij stelde echter de voor waarde, dat een onpartijdig land voor een dergelijke conferentie het initia tief zou nemen. De socialistische vakcentrale van Indonesië deelde zaterdag mee, dat haar „arbeidersregimenten", die een militaire training hebben gehad, klaar staan voor eventuele gevech ten met Malakka. Zoals bekend verzet Indonesië zich tegen de vorming van de federatie Maleisie, waarop Malakka aanstuurt. DUITS SCHIP BRAK DOORMIDDEN Het ongeveer 1000 ton metende Duitse schip Willy Cornelia" is za terdagavond bij „De Eendracht" op de Westersohelde omhooggevaren en kor* daarna doormiddengebroken. De opvarenden konden door de sleepdienst Muler uit Terneuzen in veiligheid worden gebradht. 't Schip was met een lading cokes op weg naar Antwerpen. Duits schip gestrand bij IJ muiden Omstreeks half twee zondagmid dag is op het reeds onder water aan gelegde deel van de Nieuwe Zuider- pier te IJmuiden het Duitse vracht schip Hubbenhuk gestrand. Het 2.667 ton metende schip is bij vallend wa ter vastgevoren, toen het onderweg was van zee naar de IJmuidense ha venmond. Het schip bevindt zich op ongeveer drie km. uit de kust op de plaats waar enkele weken geleden ook de tanker Resolute en het Deen se vrachtschip Falstria hebben vast gezeten. De gezagvoerder heeft de hulp van zeesleepboten ingeroepen, daar men er niet in geslaagd is het söhip op eigen kracht vlot te krijgen. Vier zeesleepboten, de „Simson", „Friesland", „Assistent" en „Stentor" van de N.V. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden, zijn er zondagavond om half acht in geslaagd het Duitse vrachtschip vlot te trekken. De sleepboten hebben het schip naar zee getrokken opdat daar op last van de rijkshavenmeester eerst een onder zoek naar eventuele lekken kan wor den ingesteld. Wanneer gebleken is dat de „Stubbenhuk" geen water maakt zal het schip te IJmuiden binnenlopen en daarna doorvaren naar Amsterdam. Een Schotse jongeman heeft drie weken lang zonder eten en drinken in een Londense kelder gelegen voor hij gevonden werd. Hij woog nog maar 30 kilo, toen brandweerlieden hem uit zijn benarde positie bevrij den, om hem naar het ziekenhuis te brengen. De 23-jarige Penrod Thorn ton mag met recht van een wonder spreken, dat hij dit heeft overleefd. Hij was in de kelder van een onbe woond huis gevallen en kon er niet meer uit komen. In de diepe ruimte, waar geen licht binnendrong, was hij na verloop van tijd in een toestand van verdoving geraakt. Daaruit was hij enkele malen ontwaakt en dan had hij om hulp geschreeuwd. Pas na drie weken werd zijn hulpgeroep door een voorbijganger gehoord, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Men staat vooral versteld van het feit, dat de jongeman het zolang zonder drinken heeft volgehouden. Lieden, die in de loop der jaren al dan niet vrijwillig tot vasten overgingen, heb ben het wel langer uitgehouden, maar die nuttigden dan meestal wel op gezette tijden een of andere drank. In de Spaanse provincie Andalusië waar de Guadalquivir en haar zij takken, met name de Genil, buiten hun oevers zijn getreden, heerst een alarmerende situatie. In Cordoba moesten tweeduizend mensen worden geëvacueerd. In dor pen langs de Genil zijn vele aard verschuivingen voorgekomen, waar-* door huizen zijn ingestort. Een groot aantal bruggen is verwoest. Te Puen- te Genil staat in de laagst gelegen wijken één meter water. In de driehoek, die gevormd wordt door de Cadiz, Cordoba en Granada, zijn bijna alle wegen afgesneden en ondervindt het treinverkeer grote hinder. De sneltrein MadridMala ga kon bij Montilla niet verder. Vrijdagmorgen is een „Twin Pioneer" van de Britse luchtmacht bij een verkenningsvlucht boven Serawak in Noordwest-Borneo neer gestort. De vijf inzittenden kwamen om het leven. Eden had hartaanval Lord Avon, de vroegere Britse pre mier sir Anthony Eden, is vrijdag avond te Bridgetown op het eiland Barbados aangekomen voor een me dische behandeling, nada t hij dins dag tevoren op zijn landgoed op het eiland Beiquia een hartaanval had gehad. De toestand van lord Avon is niet verontrustend, de aanval was slechts licht. Amsterdamse typografen willen staken De typografen van die Amsterdam se dagbladbedrijven gaan donderdag gedurendie 24 uur staken als vóór die dag geen overeenstemming is bereikt over de nieuwe CAO voor het gra fische bedrijf, waarover de onderhan delingen dinsdag j.l. zonder over eenstemming eindigden. Dit hebben de typografen zaterdag besloten tij dens een emotioneel geëindigde ver gadering in Amsterdam. De typografen willen de staking van 24 uur woensdagavond om 19 uur beginnen. Het resultaat hiervan zal zijn, dat er donderdag geen kran ten zullen verschijnen. Een voorstel om reeds zondagavond te staken werd met meerderheid van stemmen afge wezen, omdat de ongeveer 1000 de monstrerende typografen van mening waren, dat de bonden van werkge vers en werknemers de gelegenheid moeten hebben zich over de actie vqn de Amsterdamse dagbladtypografen te beraden. Vertegenwoordigers van dagbladbedrijven uit Rotterdam en Den Haag woonden de protestbijeen komst in Amsterdam bij. Zoals be kend is, bereikten werkgevers en werknemers dinsdag over nagenoeg alle voorstellen overeenstemming, met uitzondering van dat betreffen de een vakantieverlenging met 2 da gen, die de werkgevers niet wensen toe te staan. Ook verlangen de ty pografen een loonsverhoging van 2,7 procent. ZOEKT U EEN goed Anker Horloge voor 30.- en 40.- of het aller beste van 200.- en 300.-? v d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. (Advertentie) AANHOUDENDE VORST De Bilt, maandag 10 u. Het KNMI deelt mede: Nadat zaterdag in Limburg en Oost-Brabant lichte dooi was voorge komen, is de koude lucht weer over heel Nederland uitgevloeid. Boven Noord-Duitsland ontstond een kleine storing, die vergezeld gaat van een omvangrijk sneeuwgebied. Dit laatste heeft zich geleidelijk ook over onze omgeving uitgebreid. De sneeuwval is hier in het algemeen maar licht. Het vliegveld Eindhoven meldde van morgen met 2 cm. de grootste hoe veelheid verse sneeuw. Een rug van hoge luchtdruk boven Zuia-Scandi- navië verplaatst zich langzaam in zuidelijke richting. In verband hier mede wordt in onze omgeving de kans op opklaringen groter en zal de vorst wat gaan toenemen. Van de Oceaan af beweegt zioh een actieve storing naar de Golf van Biscaye. Ze zal het weer in onze omgeving niet kunnen beinvloeden, maar wel zal waarschijnlijk in de loop van morgen de wind zuid-oostelijk worden en iets aanwakkeren. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 19 Febr.: zo op 07.50. onder 18.00; maan op 04.31, onder 12.54. Hoogwaterstanden KORRELTJE In het duister is het heerlijk te geloven in het lioht. (Edmond Rostand)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1