Griep In de Krantentuin WIE PUZZELT ER MEE? Het knutselhoekje ASPRO HET RIJMENDE PAARD ZATERDAG 16 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT FAOINA 9 CORRESPONDENTIE Vandaag krijgen de kinderen een beurt die al zo lang geleden een verhaaltje instuurden. Jeanne P. Leiden NAAR DE DUINEN Het was op een zonnige dag in juli en de vakantie was nog maar net be gonnen. „Zeg vader, zullen we vandaag naar het strand gaan?" vroeg moeder. Maar Rudi, die het hoorde, wilde lie ver naar de duinen, daar kon je zo lekker spelen! „Goed", zei moeder, „dan naar de dui nen". Vader vond het allebei best en hij ging naar de garage om de auto te gaan halen. Moeder pakte in die tijd het een en ander in. „Alles klaar?" riep vader, „instappen dan maar!" Toen ze ingestapt waren vroeg Rudi: „Hé vader, mag Peter ook mee?" „Vooruit dan maar. En vlug"! Rudi rende zo hard hij kon naar Peter om te vragen of hij mee mocht. Zijn moeder vond het dadelijk goed en Peter zelf sprong in de lucht van blijdschap. Ai gauw zaten ze in de auto en vader reed met een vlugge vaart naar de dui nen. Ze kwamen door mooie lanen met prachtige bomen en straten met mooie parken. Eindelijk waren ze er en ze stapten uit. De jongens begonnen al da delijk te rennen en spelletjes te doen. Moeder haalde 'n tafelkleedje uit de tas en legde dat alvast op de g^ond neer, daarop zette ze de bekertjes en de bord jes met pakjes brood. Ook kwam er een fijne fles limonade uit de tas. Na een uurtje hadden de jongens wel trek in eten en spoedig zaten ze rondom het ta felkleed gezellig te eten. Peter en -Rudi waren nu meteen lekker uitgerust. Ze begonnen dan ook dadelijk weer te spe len, tot het om half zes tijd werd om naar huis te gaan. Dat was een fijne dag geweest. Bram van Klaveren, Leiden ER WAS EENS EEN JONGETJE Jan was in de tuin met de bal aan het spelen. Daar kwam zijn vriendje Piet aan. „Ga je mee?" vroeg Piet. „Waar naar toe?" „Ik ga met mijn broertje vissen op de Kaag". „Met een bootje?" „Ja, kom nu maar mee". Gelijk loopt Piet door om met zijn broer mee te gaan. Jan gaat in huis en vraagt: „Moeder mag ik met Piet mee gaan vissen op de Kaag?" „Als je maar vóór 't eten thuis bent". Ja ma", en gelijk holt hij naar het huis van Piet. „Mevrouw is Piet al weg?" „O ja. Samen met Kees Zeker al 10 minuten geleden". „Zijn ze lopend of op de fiets?" „Op de fiets". „O, dan ga ik ook mijn fiets halen'. Jan pakte zijn fiets it de schuur en met een vaart reed hij de weg af. Mid den op de weg lag een grote kei. Jan zag hem niet en reed er pardoes over heen. Hij gleed uit en viel met een bons op de grond Hij probeerde op te staan, maar dat ging niet. Zijn been deed erge pijn. Een grote jongen die langs kwam. zette hem op de fiets en bracht hem thuis.- Moeder belde dade lijk de dokter op. want ze zag dadelijk dat het niet goed was met het been. De dokter kwam en zei dat net been ge broken was. Hij nam Jan mee in zijn auto en bracht hem naar het zieken huis. waar h«*t been in de gips gezet werd. Ruim zes weken moest Jan blij ven liggen. Paula Stokkermans, Leiden: KAMPEREN Het was zaterdag in de vakantie dat we gingen kamperen. Het was mooi weer. We gingen naar Noord-Brabant. Het was daar heel mooi. Er was een Horizontaal: 1 zeer zeker, 6 blader kroon, 11 bereide dierenhuid, 12 oude benaming voor liter, 14 ontsmettings middel, 16 bijb. figuur, 17 eenheid v. electriciteit en magnetisme, 19 hoofd werk der oud-Noorse letteren, 20 be taald, 22 voorwerp om aal te vangen, 24 in het jaar Onzes Heren (afk.), 25 stad in Nederland, 27 scheik. element (afk.), 28 juffrouw, 29 riviertje op de westkust van Sumatra, 31 bijwoord, 32 bijl, 34 soort van antilope, 36 kookvat, 37 betrekking waarin zaken of personen tot elkander staan, 38 buiging, 39 leeg, 41 gem. in Gelderland, 42 rij, reeks heel mooi zwembad. Je kon e~ zwem- kleed neergelegd. Nu was alles in een (Z.N.), 45 tweede letter van het Griekse men en zonnebaden in het zand of in 'n paar uren verbrand en ze sprak nog van alfabet, 47 zijtak Garonne, 49 afnemend ligstoel. Als het tijd was om te eten geluk dat zij en haar kinderen er onge- getij, 51 gem. in Z.H., 54 lidwoord, 55 op had de juffrouw een groot kleed op het dfeerd waren afgekomen. stand, 57 kerkdorp, parochie, 59 nauwe zand neergelegd en daar imheen zaten opening, 60 bergketen op de gren6 van we dan. Als iedereen klaar was, gingen Onze Hanneke gaat goed vooruit. Van Europa en Azië, 62 stap 63 eenmaal, 65 we ons aankleden en toen naar een gro- veel kennissen krijgt ze nog al eens knaagdier, 66 gem. in W.-Vlaanderen en te speeltuin, die een eindje verder lag. wat lekkers toegestopt. Overmorgen in Belg. Brabant, 67 gem. in Friesland, Daar konden we schommelen, wippen, moet ze weer onderzocht worden op het draaien in de draaimolen, of glijden op Consultatiebureau. Voor het arme ge- de glijbaan. Dicht bij ons kampeerter- zin waar ik voor zorg, heb ik van vrien- rein was een groot veld. Daar gingen den en bekenden een mooie verzameling edele daad, 4 titel (afk.), 5 zot. 7 neven- we dikwijls gymnastiek doen of tikker- kinderkleren gekregen. Ik ga ze zondag- schikkend voegwoord, 8 mannelijk be- tje of ongelukstikkertje of wegkruiper- middag passen. Toen ik daar de vorige roep, 9 einde, 10 gem. in Drente, 11 stad tje in de bosjes. In de grote tent ston- week zondag kwam sohrok ik wel even. in Frankrijk, 12 bekend Duits wijsgeer, den de tafels om te eten. We mochten Ze hadden van de zoldertrap, alle tre- 13 akelig, 15 omgeslagen voorbovenrand de juffrouwen helpen met het tafel- den weggehakt en opgestookt. In dat van jas of vest, mantel enz., 17 schijn- dekken en na het eten helpen afruimen, gezin hadden ze een doodziek kindje gestalte der maan, 18 dag (kindertaal), Dan was het gauw bedtijd en baden we van 8 maanden, Het was overdekt met 21 gem. in Z.H., 23 plaats in Z.H., 26 het avondgebed. Op bed lagen we el- zweren en wonden. De moeder vertelde smaldeel ener vloot, 28 ster van de eer kaar nog wat te vertellen, ook moppen, me dat een ander kindje van haar, aan ste grootte J~ 7 v l schrijfkosten. Vertikaal: 1 bevel, 2 nobel, 3 goede kaar n„w umr t- vpripiipn K ,uv avau ITIaau de Zwsun, 30 e.ectrisch Tegen tien uur moest het'heel stil zijn, diezelfde ziekt*, onverwachts gestorven geladen atomen, 31 dwaas, 32 biersoort, staan „puzzelredaktieDe oplossingen tig. 43 weleer, 44 doel, 45 leges, 47 Leed was. Het kindje was ;.og niet gedoopt, 33 sociëteit (afk.), 35 boom, 40 handel, moeten door ons ontvangen zijn vóór 48 ten, 51 lei, 52 bel, 53 mm., 55 op, 57 zoals trouwens alle andere kinderen uit kramerijen, 43 niet gestemd tot spot, donderdagmiddag a.s. om twaalf uur. me, 58 V.L., 59 mirakel, 63 sinopel, 66 dal gezin, maar ik ging er ieder zondag 44 broeikas, 46 vervoermiddel, 47 ge- Edam, 67 taats, 69 Vere, 70 lager, 72 catechismusles geven, als voorbereiding wicht in China, 48 verhindering, 50 gem. OPLOSSINGEN VORIGE WEEK sla, 73 Beets, 74 servet, 75 Mierlo. op de eerste H. Communie. Met toe- m N. Brabant, 52 leed (Z.N.), 53 hand- Wij zullen dezer dagen een chèque stemming van de pastoor en van de weefwerk (Ind.), 54 ten dele, 56 turf- van 10- toezenden aan mej. A. Krol, Vertikaal: 1 danig. 2 elke, 3 rits, 4 want dan moest alles slapen. Wim v. d. Poel, Leiden: EEN ONGELUK land, 58 salaris (Vlaams), 61 teken in Lange Diefsteeg 13, Leiden. Deze leze- re, 5 eden, 6 knel, 7 mi, 8 merg, 9 Eder, dfe dierenriem, 64 scheik. element (afk.), res zond een juiste oplossing in en werd 10 reder, 11 middel, 13 eg, 15 Ressen, 17 3 voorzetsel. door het lot als winnares van de geld- mei, 18 nap, 21 sté, 23 not, 26 rok, 29 prijs aangewezen kreet, 30 Oerle, 31 regel, 32 gewei, 34 Voor de wekelijkse puzzel stellen wij edele, 35 reëel, 37 ido, 38 til, 39 nes, weer een prijs van 10.- beschikbaar. Horizontaal: 1 derrie, 6 kommer, 11 4] ere. 44 Dommel, 46 ges. 48 dalles, 50 Dit bedrag wordt bij loting toegewezen malie, 12 den, 14 ieder, 16 inkt, 17 Me- nok, 52 been, 54 midas, 56 pet, 57 mis. aan één der inzenders, die sen juiste op- gen, 19 rede, 20 Diessen, 22 Langres, 24 58 verto, 60 rage, 61 Amer, 62 last, 63 T._ whmir ttto.1 -jj i lossing inzonden. Op enveloppe of dg, 25 Ti, 27 Po, 28 Rs, 29 koe, 31 rog, stam, 64 over, 65 Peel, 68 al. 71 R.V., sende Jan ontwijken. Jan schrok wel een ridderkruis van verdienste op eet- C_- iT6 t jf.T tJ T o?, M1- QQ\ d0 v* n beetje. Hij was mi bij de winkel en „bied. Hij snelde hel me on er dat br'efkaart d,ent duidelijk vermeld te 33 ter, 36 Ure, 33 teken, 40 Deen. 42 der. 73 Be Daar kwam Jan aan op de flest. Hij moeder mocht ik dat kindje dopen, moest boodschappen doen voor z'n moe der. Hij reed heel hard en keek hele- 10 maart. Vandaag ben ik 50 jaar maal niet uit. Oei. daar kwam hij bijna geworden. Toen we uit de kerk kwamen onder een auto. Dat kwam zo. Hij reed iag er naast mijn bordje *?n tekening heel hard, keek niet naar links of naar van Abraham. Na het schamele ontbijt rechts. Daar kwam een auto van rechts (één sneetje brood en zemelenpap) deze kon nog maar net de fiet- kwam de tweede zoon aandragen met beetje. Hij was nu bij de winkel en gebied. Hij spelde het me op en dat deed zijn boodschap. Hij was gauw aan moest ik de hele dag dragen. Van papa de beurt, dus was ook weer gauw weg. kreeg ik op de vooravond 5 pond tar- gezellig. We zijn zo dankbaar dat we er doorheen en giet het geheel tussen Op de terugweg kwam hij bij de stop- we. kluiven voor de soep, een stukje elkaar nog hebben. Om 6 uur was alles de ringen. Laat het nu afkoelen en haal lichten. Het stond op rood. Jan vlees en 4 liter melk. In de tuin afgelopen want niemand mocht na 6 uur er tenslotte de buitenste ring vanaf. dacht: „Laat dat licht maar stikken" en de rabarber al rijp, zodat we die dag 'n meer op straat. Ik hoop dat dat gauw Bindt er een touwtje omheen en hang hij reed door. Er kwam een auto aan feestmaaltijd hadden. Van een kennis afgelopen is. het op aan een tak, waar de kat er be- daar werd hij toch overreden, kreeg ik een puntje echte thee, dus Dadelijk >en heleboel mensen. De am- 's middags een heerlijk kopje thee. Van bulancewagen kwam er aan en Jan de eerste kleinzoon kreeg ik een mooie werd naar het ziekenhuis gebracht. Zijn foto. Onder elkaar hadden we het toch moeder was ongerust geworden en bel de het politiebureau op. Daar wisten ze er alles van. Moeder ging naar het zie kenhuis en daar lag Jan met een her senschudding en een gebroken been Hij moest heel wat weekjes op bed blijven. Koen van Iersel, Leiden: ROTTERDAM Rotterdam bezit de grootste en druk ste havens van Europa, waar duizenden schepen per jaar aanleggen. Vele toe risten komen naar de havens kijken. Ze gaan dan heel dikwijls op de Euromast, waar je een prachtig gezicht op de ha vens hebt. Rotterdam is ook een be langrijke doorvoerhaven. Daar worden de ladingen van de grote zeeschepen overgeladen in kleine rijnaken, d'ie ze over de Rijn naar het Roergebied in Duitsland varen Die rijnaken brengen hun lading naar de grote steden zoals Duisburg of brengen ze nog verder de Rijn op. Onder de Maas in Rotterdam loopt 'n tunnel, waar de auto's onder door kun nen naar de andere kant van de Maas. Naast de autotunnel is er ook een voor fietsers en voetgangers. Er is een heel grote roltrap. De Maastunnel is onge veer een kilometer lang Verder heeft Rotterdam een bekende Handelshoge school en vlak bij het 9tation een Groot Handelsgebouw. Men is nu bezig met een ondergrondse, dat !s een tunnei on der de grond, waar de trein door rijdt. Men noemt de Rotterdamse havens de Europoort omdat Rotterdam de toegang geeft tot Europa Dit ziin de belang rijkste dingen, die je in Rotterdam vin den kunt. DE HONGERWINTER Vandaag weer een klein stukje verder in het Dagboek van de hongerwinter 1945 7 maart. De vorige week is Den Haag vreselijk gebombardeerd. Hier in Lei den zagen we de branden. Er zijn drie kerken verwoest. Duizenden mensen dakloos en gewond, vele honderden do den. Het is een ontzettende ramp. Een kennis van ons, een oude dame, had maanden zitten knopen aan een vloer kleed en een traploper. Juist een week voor het bombardement was alles klaar gekomen er had ze de loper en het Dag kinders. Tot de volgende week. TANTE JO en OOM TOON slist niet bij kan. DE WATERTON behulp van haqjer en beitel van de boom los. Als de schors er helemaal ai is, wordt het jaartal op de boom geschreven zodat de kurkverzamelaars weten, wan- deze boom weer „geschild" kan worden. DE VOGELS HEBBEN ONZE HULP NODIG Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? KURK UIT PORTUGAL In Zuid-Portugal liggen de grote kurk eikewouden. Zij rijzen hoog op langs de berghellingen en ze liggen verspreid over hellingen en dalen. De kurkeik is een bescheiden boom, die slechts slechte aarde nodig heeft. De gebruikelijke boomschors vormt hier een dikke kurk- laag, 'n materiaal dat, zoals bekend, voor kurken-isoleringsplaten vloerbedekking en voor vele andere dingen gebruikt wordt. De kurk kan iedere tien jaar „geoogst" worden. In deze tijd groeit de schors nl. 15 cm. en platen van 15 cm. dikte zijn in de industrie het meest nodig. Als de kurk gesneden wordt woont de kurkverzamelaar en zijn hele gezin bi het bos. Hun bed is een plaat kurk; zij eten van kurkplaten en zij snijden hun borden, schotels, schoenen en tassen udt kurk. De kurk wordt op volgende manieren van de boom losgemaakt: men begint met dicht bij de grond een ring om de boom te slaan. Daarna slaat men er een 2e ring anderhalve meter boven. Nu slaat men een loodrechte verbinding tussen de ringen; en dan maakt men de schors met Twee mannen kijken in een regenton. De een beweert dat de ton meer dan half vol is, de ander zegt dat hij nog niet voor de helft gevuld is. Hoe kan men gemakkelijk zien wie gelijk heeft, als men geen touw, stok of een ander meet instrument mag gebruiken? OPLOSSING Men hoeft de ton alleen maar op zijn kant te zetten. Is deze halfvol, dan staat het water als op plaatje 1. Als de water- er minder spiegel zo staat als op plaatje 2, dan zit de ton mei d ry in. Plaatje 3 toont, wanneer dan half vol is. In deze koude tijden hebben de mezen meer dan anders vet en voer, dat vet bevat, nodig. Daarom moet je een paar ringen van vet en graankorrels maken. Dat doe je zo: Snijdt een strook karton van 40 bij 5 cm. uit en een van 20 bij 5 cm. Plak die met plakband tot ringen. Leg ze beide in elkaar op een plaat alluminium of een schotel. Neem wat graan of koop het bij de vogelhandelaar. Verwarm wat vet laat het b.v. even op de kachel staan tot het warm ge worden is. Meng met een lepel het graan Twee slimme dieven 7. Nu zaten de beide dieven nog steeds bij de stadspoort te wachten. Toen de dagdief de Turkse officier zag, sloop hij weer achter hem aan en verwisselde de beurs met de komkommer. De officier bemerkte niets en toen hij bij de koopman kwam, kocht hij nog meer waren. Weer pakte hij de kom kommer toen hij betalen wilde. Hij zei tot de koopman: „Ik vrees, dat ik geld te kort heb. Ik heb er nog zóveel bij- gekocht. Laat alles liggen, terwijl ik naar huis ga om nog meer goudstukken te halen". Woedend bereikte de officier de stads poort; zonder dat hij iets merkte verwis selde de dief weer de komkommer met de beurs en toen de officier thuis zijn vrouw uitschold, omdat zij hem weer 'n komkommer meegegeven had, antwoord de ze, dat ze zeker wist, dat ze de beurs in zijn zak had gedaan. 8. „Kijk dan zelf", zei zij en de officier haalde tot zijn grote verbazing de beurs uit zijn zak. „Dan moeten er dieven in het spel zijn", zo meende hij. Hij riep zijn be diende en zei: „Als je goed op deze bui del past en hem voor mij tot de koopman wil dragen, geef ik je een nieuw pak, Gibas". De bediende nam de buidel en paste er op als een luipaard op zijn jongen, maar hij zowel als zijn heer raakte weer in het gedrang en de dagdief pakte nog eens de buidel en verwisselde hem met de komkommer. De beide dieven slo pen achter de Turk aan tot bij de koop man. Daar kocht de Turk nog meer din gen en toen hij betaalde, wilde zei hij tot Gibas: „Geef mij nu die beurs!" Maar vSibas wilde eerste zün nieuwe mooie pak hebben, dat hem beloofd wee en er bleef voor de officier niets andera over, den het voor hem te kopen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9