ZATERDAG 16 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA T GRATIE VOOR OORLOGSMISDADIGERS Ook prof. Duynstee en mr. Le Poole voorstanders van gratieverlening Donderdagavond is Harold Wilson in Londen herkozen als nieuwe leider van de Britse Labour-partij in welke hoedanigheid hij de opvolger is van wijlen Hugh Gaitskell. Foto: Op de stoep van het Transport-house in Londen waar de verkiezing plaats vond, krijgt de heer Wilson een zoen van zijn vrouw. Op de achtergrond tonen zijn aanhangers een bord met het opschrift „Wij willen Harold Wilson". NOG GEEN SUCCES VOOR POLITIE IN ROTTERDAMSE MOORDZAAK Prof. mr. F. J. M. Duynstee, hoog leraar te Nijmegen, en mr. j. Ie Poole sluiten zich in een gezamenlijk artikel in het Nederlandc juristen blad aan bij de conclusie van de hoogleraren in het strafrecht prof. mr. J. M. van Bemmelen en prof. mr. W. P. J. Pompe, dat thans het tijdstip is aangebroken voor gratie verlening aan de nog in Nederland gedetineerde Duitse oorlogsmisdadi gers. Zoals bekend gaat het hier om Aus der Fuenten, Fischer, Kotalla en La- ges. De schrijvers stellen, dat men de genen, die leefden in de collectieve geestesgesteldheid die ontstaan is, doordat in 1933 een criminele ideo logie als staatsbeginsel werd aan vaard een collectief delict en met die ideologie waren doordrenkt niet zonder meer opzelfde manier persoonlijk verantwoordelijk kan stellen voor hetgeen zij misdeden, zoals wij in de strafrechtspraak van oudsher gewend zijn te doen. Zij komen in hun artikel voor de vraag, hoe bij de afweging van de persoonlijke schuld van de oorlogs misdadigers het collectieve karakter van de misdadige ideologie tot gel ding moet worden gebracht. Voor de relatief weinigen, die politieke lei ding aan de collectieve misdadigheid hebben gegeven, was het antwoord niet moeilijk. Zij zijn geëxecuteerd of hebben zich door de hand aan zichzelf te 9laan aan executie ont trokken. Men dient, zo menen de schrijers, de vier Duitsers te beschouwen als idnividuele mensen en wij behoren jegens hen de norm te hanteren, die voor ieder geldt aan wie hier de zwaarste gevangenisstraf wordt vol trokken: geen mens wordt levens lang uit de maatschappij verwijderd, tenzij overtuigend is komen vast te staan dat zijn agressie een voortdu rend gevaar der gemeenschap blijft vormen. Ter gelegenheid van haar 75e verjaardag is mevrouw Henriette „Heintje" Davids vrijdagmiddag een receptie aangeboden in theater Carré in Am sterdam. „Iedereen" was er, ook wethouder van den Bergh, die haar na mens het gemeentebestuur van de hoofdstad een schrijven aanbood, waar in haar een jaarlijkse toelage van duizend gulden wordt aangeboden. De aan het Brekelsveld in Rotterdam Zuid gepleegde moord is voorlopig nog een onopgelost raadsel voor de recherche van het twee duitsers verongelukt bureau „De Slinge". Men zoekt nu al een week - onder aanvoering van hoofdinspecteur Van der Weijden - naar de dader van deze sterk tot de verbeelding van de Rotterdammers sprekende moord zaak. Tijdens een persconferentie, gistermiddag op het bureau „De Slinge", verklaarde hoofdinspecteur Van der Weijden: „Wij zijn er beslist voldoende op gebrand om deze wandaad tot een oplos sing te brengen. Voorlopig is er echter geen enkel belangrijk nieuws LANGE LIJST MET TIPS Het buurtonderzoek een halve dag vertraagd door de begrafenis van de slachtoffers is niet .geheel af gesloten, waardoor men aan het ei genlijke recherchewerk nog niet is toegekomen. Het aantal tips dat ook van buiten de Maasstad bin nenloopt is nog steeds zeer groot. De recherche is nog steeds bezig de hier door verkregen lange lijst met na men en gegevens te onderzoeken. Ook het aantal inlichtingen dat pér brief het bureau „De Slinge" bereikt, is respectabel. Het is de politiemen sen daarbij opgevallen dat deze epis tels dikwijls na het bijeenroepen van de familieraad of in een opwelling zijn geschreven. Tot op heden zijn honderden mensen gehoord en tien tallen verhoord: belangrijke aanwij zingen heeft men uit deze gesprek ken evenwel nog niet kunnen opte kenen. Het terreinonderzoek, waar door men o.m, het moordwapen hoopt te vinden, werd door de sneeuwval onderbroken en kon nog niet worden hervat. Prins Bernhard op ski's, gevallen Ten gevolge van een val tijdens een skitocht in de omgeving van Lech heeft prins Bernhard een mid- denhandsbeentje van de linkerhand gebroken. Bij geneeskundige behan deling werd onder de geblesseerde hand en onder de arm een gipsver band aangelegd. De prins liep de kwetsuren giste ren op. 's Middags kon hij echter alweer een skitocht maken. Heden keren koningin Juliana, de prins en de prinsessen via Zürich naar Ne derland terug. De commissaris van politie te Hil versum verzoekt, namens de ouders, de opsporing van de verblijfplaats van de 9-jarige Arie Hemert uit Hil versum. Hij verliet op 13 februari 1963 te 18.30 uur zijn ouderlijke huis om een broertje op te halen en keer de niet terug. Sindsdien is hij spoor loos; een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: klein postuur, donker blond haar, blauwe ogen. Kleding: donkerblauwe terlenkabroek, grijs- wit-zwart gespikkelde trui, waaron der een rood-zwart gestreepte ter- lenkablouse, 2 paar sokken over el kaar (het bovenste paar donker blauw) en zwarte lage schoenen. Bij zonder kenteken: onder de rechter- onderarm heeft hij een litteken van 4 a 5 cm lang. Een ieder, die inlich tingen kan geven, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met voornoemde commissaris van politie, telefoon 02950-45544, of met de po litie in zijn of haar woon- of ver blijfplaats. veel werk Ook is men bij lange na nog niet klaar met het afwerken van de lijst van bekenden en anderen die regel matig de winkel bezochten of zake lijke relaties met de gedode winke lierster onderhielden. Er wacht de recherche dar ook nog veel werk. Alleen al daarom wees hoofdinspec teur Van der Weijden met grote stel ligheid de veronderstelling van de hand als zou het onderzoek „doodge lopen" zijn. „Daar is geen sprake van", zo merkte hij op. Rotterdam is trouwens met dit soort zaken na de oorlog bijzonder gelukkig geweest. Sinds 1945 is er slechts één moord gepleegd in de Maasstad die (nog) niet opgelost is: de moord in 1955 op een prostituee op Katendrecht. MET VERDUISTERD GELD NAAR NICE De 25-jarige assistent-filiaalchef A. H. H. uit Den Haag is donderdag in Roosendaal bij het overschrijden van de grens aangehouden. Hij werd sinds 21 januari door de Haagse po litie gezocht. Op die dag moest hij f 6.645,kasgeld naar het postkan toor brengen om op de giro te stor ten. Hij stapte echter in een taxi en reed naar het station, waar hij de trein naar Antwerpen nam. Vervol gens ging hij naar Brussel, Luik, Pa rijs en Nice. Onderweg beproefde hij diverse malen zijn geluk bij de rou lette, echter zonder resultaat. In Nice aangekomen, kocht hij een complete kampeeruitrusting van zijn laatste geld, kennelijk in de hoop daarmee nog een poosje in het zonnige zuiden te kunnen blijven. Hij had inmiddels echter al f 180,- schuld gemaakt in het hotel waar hij verbleef. Toen hij het hopeloze van zijn toestand begon in te zien, heeft hij de kampeeruit rusting als vergoeding voor de hotel houder achtergelaten. Hij meldde zich bij de Nederlandse consul in Nice, die hem zijn paspoort afnam en hem op de trein naar Nederland zette, waar hij donderdag aankwam. MET EEN BAARD IN DE ZAAK Geen reden tot ontslag Een groot warenhuis te Haarlem, dat het gewestelijk arbeidsbureau al daar had gevraagd een 23-jarige stof feerder, die een baard is gaan dra gen, te mogen ontslaan, heeft be richt ontvangen, dat er geen reden was de man te ontslaan. De directie van het warenhuis stelt zich op het standpunt dat een man met een baard de indruk vestigt een nozem te zijn en dat hij het bedrijf niet op een waardige wijze zou kunnen ver tegenwoordigen De vakorganisatie van de stoffeer der was daarentegen van mening, dat het optreden van het warenhuis ingrijpen betekent in de persoonlijke vrijheid en dat het ontslag in strijd genoemd moet worden met de mo derne begrippen van personeelsbe leid. Toeslag voor werkloze landarbeiders In verband met de blijvende koude zullen werkloze landarbeiders een extra toeslag ontvangen. Gehuwden en kostwinners krijgen 1.20 per dag tot een maximum van 35 en alleenstaanden boven de 18 jaar 0.60 per dag tot een maximum van 17.50. Dit is besloten door de bedrijfsver eniging voor het agrarisch bedrijf. Op de Lemierserberg bij Vaals zijn gisteravond bij een verkeersongeval twee Duitsers, de 31-jarige H. Lehr- heur en de 35-jarige A. van Heiss, beiden uit Aken, omgekomen. Hun auto schoot onder een langs de rijks weg geparkeerde meubelwagen even eens uit Duitsland. De auto werd in elkaar gedrukt. Soldaten-lekkerbekken Zij kregen geen nassi-goreng Onder leiding van de territoriaal commandant Zuid - Holland, kolonel H. J. van der Hage is een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het feit dat ongeveer 150 dienstplichtigen gisteren in de Frederikkazerne in Den Haag geweigerd hebben de war me maaltijd te gebruiken. Dit onder zoek heeft uitgewezen, dat de wei gering van de militairen gezien kan worden als uiting van een bepaalde teleurstelling over een minder ge lukkige samenstelling van enkele maaltijden. Gebleken is, dat op dinsdag 12 fe- In het KRO-televisieprogramma „Boulevard" van vrijdagavond zagen de kijkers Johnny Kraaykamp met een bejaarde grammofoon, waarmee hij de oude tijd opriep en daarbij passende liedjes zong. hoog! Zomerhuisjes voor seizoen reeds bezet Plannen maken voor de zomerva kantie verlicht voor velen kennelijk de narigheid van de lange strenge winter. En in de hoop, dat deze zo mer nu eindelijk weer eens een echte zomer zal zijn, hebben vele Neder landers alvast maar een zomerhuisje in Gelderland of elders besproken. In Gelderland heeft dit tot gevolg, dat er in de tweede helft van juli en de eerste helft van augustus nage noeg geen enkel zomerhuisje meer vrij is. Dit is gebleken uit een onder zoek ingesteld door de Gelderse VVV, die constateert, dat de zomerhuisjes nog nooit eerder zo vroeg in het jaar al „uitverkocht" zijn geweest. In dit verband wijst deze organisatie op 't gebrek aan vakantiespreiding. Zij ge looft, dat de vraag naar dit soort va kantieaccommodatie nog steeds toe neemt. In Gelderland staat bijna de helft van alle Nederlandse zomerhuisjes en anders dan bijvoorbeeld aan de kust het geval is, brengen vrijwel uitslui tend Nederlanders hun vakantie in een dergelijk huisje door. De grote vraag naar de huisjes voor deze weken van het hoogseizoen heeft hier en daar de huurprijzen doen stijgen. Melksanering slijters voor Haagse Rechtbank Dinsdagmorgen dient voor de pre sident van de Haagse Rechtbank een kort geding, dat wordt aangespan nen door de Haagse melksanerings- organisatie tegen zestig vrije melk handelaren. De president van de rechtbank vond een aantal van 25 slijters even wel meer dan genoeg voor één zit ting. Dit aantal is dan ook per sten cil gedagvaard. Sedert anderhalf jaar is men in Den Haag begonnen met de sanering, maar nog altijd is er strijd. De orga nisatie eist, dat de handelaren de zuivelfarbrieken toestemimng geven om de omzetcijfers daar te geven, zoals een contract zou bepalen. De spoorwegen hebben van vrij dag 8 tot en met donderdag 14 fe bruari 13.256 wagons kolen en 21.084 wagons olie vervoerd. Wegens verblijf in Rome als lid van de theologische commissie zal mgr. dr. J. A. E. v. Dodewaard, bis schop van Haarlem, niet zijn gebrui kelijke woensdagaudiënties kunnen verlenen in de periode van 19 febr. tot en met 13 maart. burgemeester van hall ziek terug uit rome Met koortsige wangen zijn bur gemeester G. van Hall van Amster dam en zijn echtgenote gistermiddag om 5 uur uit Rome op Schiphol te ruggekeerd. Beiden hadden griep. De burgemeester was in Rome ter bijwoning van een jaarlijkse bijeen komst van vijf delegaties uit de hoofdsteden der EEG-landen. bruari de warme maaltijd bestond uit witte kool met worst. Aanvanke lijk had er boerenkool op het menu gestaan, maar die groente bleek niet geleverd te kunnen worden. Voedingsdeskundigen zijn het er over eens dat witte kool met worst een minder gelukkige combinatie is. De witte koolmaaltijd heeft dan ook teleurgesteld. Toen op 13 februari de warme maaltijd bestond uit witte rijst met haché (welke maaltijd ove rigens „kwalitatief goed" werd be vonden) werden de militairen op nieuw teleurgesteld omdat deze rijst met haché in de plaats kwam van een nassi-goreng-maaltijd. Die nassi- goreng kon niet geserveerd worden omdat enkele bestanddelen daarvoor niet te verkrijgen bleken. Kennelijk hebben de dienstplichtigen op don derdag 15 februari door de warme maaltijd te weigeren, willen demon streren bezwaren te hebben tegen de samenstelling van de maaltijden. Er is nu besloten om maatregelen te nemen welke de dienstplichtigen teleurstellingen over de voeding zul len besparen! Verder zal er op wor den toegezien dat minder gelukkige combinaties bij de voeding niet meer voorkomen! Te weinig slagroom Een onderzoek dat bevolen was door de commandant van de „Oranje Kazerne" in Schaarsbergen heeft uit gewezen, dat de kwaliteit van het eten daar goed is. Het onderzoek heeft echter ook aan het licht ge bracht. dat bepaalde grieven van de daar gelegerde militairen juist zijn, zo is ons bij informatie door de le- gervoorlichtingsdienst meegedeeld. In verband daarmee zal de methode van verdeling van de maaltijden ver anderd worden. In de „Oranje Kazerne" aten de daar verblijvende 2500 man tot dus verre in vijf „ploegen" van 500 man. Gebleken is, dat bij dit systeem, de militairen die in de laatste ploeg wa ren ingedeeld weieens „minder be deeld" werden, vooral met bestand delen van de maaltijd die nogal moei lijk te verdelen zijn (bijvoorbeeld slagroom). Het bezwaar gaat men nu trachten te ondervangen door de ploegen niet meer om de drie maan den zoals gebruikelijk was maar om de week tc laten rouleren. Ver der zal er meer toezicht bij het uit delen van de maaltijden komen. De grieven die de militairen had den bleken, toen enkele tientallen van hen, behorende tot de „Gele Rij ders" (de elfde afdeling veldartille rie) zondagavond weigerden de broodmaaltijd te gebruiken. Dat was aanleiding voor de kazernecomman dant om een onderzoek te laten in stellen. Dezer dagen is in de commissie B (onder-officieren) van het georgani seerd overleg militair personeel het wetsontwerp tot wijziging van de overheidspensioenwetgeving bespro ken. Er werd een volledige overeen stemming bereikt. Met waardering werd geconsta teerd dat in deze voorstellen in be langrijke mate tegemoet wordt ge komen aan de in de vereniging van militaire ambtenaren vanouds leven de wensen. Heintje Davids met jaargeld geëerd „Uit dank voor hetgeen u zo lange tijd voor de kunst hebt betekend'", dat is de argumentatie in de brief waarin het gemeentebestuur van Amsterdam Heintje Davids vrijdag middag tijdens de receptie in thea ter Carré ter gelegenheid van haar 75ste verjaardag verraste met een jaargeld van 1000.ingaande in 1963. Ontroerd zei de jarige tot mr. r. van den Bergh, die haar als waarne mend burgemeester had toegespro ken, „het gevoel dat men mij nog niet heeft vergeten is mij meer waard dan duizenden guldens". Mr. Van den Bergh had zijn per soonlijke bewondering voor Heintje Davids als volgt geuit: „Het is m*j altijd onduidelijk geweest waarom men de kunst van de familie Davids kleinkunst noemt. Dat moet dan be slist kleinkunst met twee hele grote K's zijn". De prinses van het feest was ech ter Heintje Davids, die stralend de gelukwensen en omhelzingen van haar getrouwen in ontvangst nam. Zij genoot zichtbaar bij de talloze opgehaalde herinneringen en leek onvermoeibaar. Leek want haar slotwoorden waren: „Al word ik hon derd jaar, ik vier het niet meer". DE MAASDAM IN HET DOK Na aanvaring De „Maasdam" is gisteravond om vijf uur in het dok gegaan van de Norddeutsche Lloyd en zou vannacht omstreeks twaalf uur al zo ver droog gevallen zijn, dat men de schade kan gaan opnemen. Volgens de eerste gegevens zou het schip in de kiel een scheur heb ben gekregen van vijftien meter, waardoor de laadtanks in de dub bele bodem zijn beschadigd. Het schip heeft aan de boeg 1.50 m. tot 1.80 m. water gemaakt, ook een aantal ver blijven van de bemanning stond ge deeltelijk onder water. Toen de Maasdam op het wrak stootte, was de loods al in functie, kapitein Lagaay en enkele stuurlie den waren op de brug. De directeur van de Holla nd-Ame- rika-lijn, mr. J. Dutilh, die de gehele tijd aan boord is gebleven gaf als commentaar, dat waarschijnlijk de wrakboeien op de verkeerde plaat sen hebben gelegen als gevolg van de ijsschotsen op de rivier de Wezer. Hij achtte het onwaarschijnlijk, dat de Maasdam maandag al haar eerste afvaart uit Bremerhaven kan doen. Het ontschepen van de passagiers van de „Maasdam" met de reddingsboten: duidelijk is te zien hoe een van de reddingsboten langs de romp van de „Maasdam" naar beneden glijdt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7