ri De Kerk, dat bent u MEERPOEL c L_S 395.- CULTUURDIENST VAN DE KAB BLEEF VAAG OVER WAARDE FILM St. Barbara-Ulo kwam in Schouwburg uitstekend voor de dag ZATERDAG 16 FEBRUARI 1963 DE LEIDSl'HE tOUKANT PAGINA 4 LEIDSCHENDAM Op een persconferentie maakte de heer De Booy bekend, dat hij aan het einde van dit jaar zal aftreden als directeur van de KNZHRM. „Dan zal een einde komen aan het schrik bewind van „de Booys", zo zei de* 64-jarige directeur, wiens vader de maatschappij geleid heeft van 1906- 1930 en die zelf sinds 1930 aan het stuur van de redding-maatschappij staat. De heer De Booy zal opgevolgd worden door de huidige adjunct-di recteur, de heer Ch. van der Zweep. de moderne Zig-Zag naaimachine i fantastisch...! Kom kllkan an 2 BREESTRAAT 171 „Zouden de kerken vol lopen zaterdagavond?" hebben we van de week hier en daar mensen zich horen afvragen. Onze opkomst vanavond en de hele volgende week zal een positief antwoord moeten zijn op deze vraag, die niet alleen door belangstellende „leken" en priesters en door organisatoren van Milieu-missie en Week van Geloofsvernieuwing wordt gesteld, maar op de eerste plaats door God-Zelf. Het is uiteindelijk alleen Christus, die Zijn V erbond-met-zijn-hoge-eisen met de mensheid slootHet is een dringende uitnodiging, die ons vanavond in Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp bijeenroept: „God roept". Hij roept, opdat wij in een apostolische, liturgische en levende liefdesgemeenschap, die wij allereerst in onze parochiële samenleving moeten demonstreren, te rugkeren tot trouw aan Zijn Verbond en tot volwaardig lidmaat schap. (Op de foto: de preekstoel in de kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef aan de Herensingel, te Leiden). ZOETERWOUDE Het afdelingsbestuur van de KAB Zoeterwoude had blijkbaar met ern stige overwegingen het filmwezen op een ontwikkelingsavond ter behan deling gegeven aan de Cultuur- dienst van de KAB. Verwachtende, dat dit probleem in de voornaamste onderdelen in woord en beeld toe gelicht en uiteengezet zou worden, waren de vraagstukken hieromtrent op de uitnodiging reeds aangeduid. Vooral met het oog op de vraag: Welke invloed heeft de film op uw denken en leven en vooral op het leven van uw kinderen was een prij zenswaardig huisbezoek gehouden om speciaal de gehuwde leden drin gend aan te sporen deze avond mee te maken. Een nieuw en doeltreffend gebleken propaganda, want de op komst van de gehuwde leden en hun echtgenoten was zo groot, dat er stoelen bijgezet moesten worden. De voorzitter, de heer J. H. v. d. Ploeg opende de bijeenkomst dan ook met een blijmoedig woord, waaruit vreugde sprak over de bereidheid van de leden zich op ernstige cul turele problemen te willen laten voorlichten. Spr. noemde deze avond een filminstructie-avond. SLECHTE INVLOED De heer Groene van de cultuur- dienst ving zijn uiteenzetting aan met de verwachting uit te spreken, dat deze bijeenkomst een wederzijds praten zou zijn. Na te hebben ge sproken over de geweldige omvang van het filmwezen en met cijfers te hebben aangetoond hoe groot het bioscoopbezoek is, ging ^pr. over tot het beoordelen van de films, door te betogen, dat rit het vertoonde bijna nooit de oprechte waarheid spreekt, waardoor dan ook veelal een slechte invloed van de film uitgaat. Door de televisie worden de men- scen nog meer dan in het verleden met de film geconfronteerd; de bio scoop verschijnt nu in de huiskamers. Met verschillende voorbeelden van recente data toonde spr. aan welke verderfelijke invloed van de films uitgaat en hoe groot de aanlokkin gen van dit slechte amusement vaak zijn. Met een paar filmpjes werd daarna een interessant beeld en com mentaar gegeven van de hoofdbe grippen van de filmtechniek en de samenstelling van de films. SCHRIFTELIJKE CURSUS Na de pauze werd medegedeeld, dat een schriftelijke cursus kan ge volgd worden over filmvorming, waarvan de kosten slechts f 10, zijn met inbegrip van twee weekends. De behandeling van het onderwerp bepaalde zich tot het aanduiden van het gevaar in het algemeen, waarbij de heer Groene de Pauselijke en cycliek van 1938 in herinnering bracht, gegeven om de mensen bij te brengen, dat de waarheid niet al tijd in de film te zien en te horen wordt gegeven. TELEURSTELLEND Het was, vooral voor de organisa toren van deze avond, teleurstellend, dat niet met nadruk op de keuze van de films, over de katholieke film keuring en de concrete gevaren voor de jeugd op deze als ouderavond in gestelde bijeenkomst werd gespro ken. De behandeling had geen enkel opvoedkundig karakter. Het aange kondigde vraagstuk: zijn er waarde volle films en, hoe en waar kunt u die vinden, werd niet eens aange raakt. Waarom geen stuk waardevol le film vertoond? En toch was de inleider niet in tijdnood, want er was wel tijd om een film uit de oude draaidoos te vertonen. Het betoog sprak zo weinig aan, dat geen enkele vraag werd gesteld en het was te zien, èn te vernemen, dat men te leurgesteld was over de bijeenkomst, waarvan men zich meer had voor gesteld. Voor de organisatoren, die zich zozeer hadden ingespannen, was het ook spijtig. OEGSTGEEST AUTO TEGEN LICHTMAST De 33-jarige heer L. F. M. uit Baarn is gisteravond bij die Haagse Schouw met zijn auto tegen een licht mast gereden. Door de snelheid kwam die botsing zo hard aan.^dat de licht mast een halve meter die auto binnen drong. De wagen moet als verloren w or eten beschouwd. De bestuurder, die lichte verwondingen had opgelo pen is naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd voor obser vatie. Een directe oorzaak van het ongeval kon niet worden aangewezen. VOORSCHOTEN Toneelavond t.b.v. Moeder Gods parochie. De toneelvereniging „De Vriendenkring", onderafdeling van de buurtvereniging „Recht door Recht" van de Donklaan en omge ving heeft de Moeder Godsparochie aangeboden een toneeluitvoering te geven, waarvan de opbrengst be stemd zal worden voor de bouw van de nieuwe kerk. Dit is een heel sym pathiek aanbod van deze toneelver eniging. Zo willen zij dan dinsdag 19 februari a.s. in het Bondsgebouw, aanvang 8 uur, een uitvoering geven van het toneelspel in 7 taferelen van C. Lemaire, getiteld „Vader meent het goed", een spel met ernst en luim. De toneelvereniging brengt dit stuk goed, zodat men verzekerd kan zijn van een goed bestede avond. Er is ook nog muziek, dat verzorgd wordt door „The Johnny Wimtills". BOSKOOP Vrolijk jaarfeest van het kath. vrouwengilde. De afd. Boskoop van het kath. Vrouwengilde heeft gisteren in het RK Verenigingsge bouw aan de Rozenlaan, op vrolijke wijze het gebruikelijke jaarfeest ge vierd. De presidente mevr. Klumper- Nieuwesteeg kon een groot aantal leden verwelkomen hetgeen haar niet teleurstelde terwijl enkele leden, aangevuld met enkele heren van de toneelclub St. Wilibrordus, de overige leden niet heeft teleurgesteld. Inte gendeel, met de opvoering vam de klucht in 3 bedrijven van Bert Peets „Het hing in de lucht' hebben zij de talrijke dames uitstekend vermaakt. s Tijdens de pauze zong mevr. Brand- van Tol, aan de piano begeleid door mevr. Straver-v. d. Bilt, enkele Ita liaanse liederen. Voor de overige om lijsting zorgde op voortreffelijke wij ze „The Fire Birds". De feestvreugde werd nog verhoogd door de gratis verstrekte koffie met gebak terwijl men ook het hartige hapje niet had vergeten. In de beste stemming werd dan ook de koude getrotseerd tijdens het huis waarts keren. STOMPWIJK IJsclubvergadering. Daar 4 van de 5 bestuursleden bedankt hadden om redenen, die niet nader toege licht wertien, moest er op korte ter mijn raad geschaft worden. De ver gadering stond onder leiding van pastoor Koning, die zelf een schaats liefhebber is, en die met een kort woord de bedoeling uiteenzette. Hij vond een goed bestuur noodzakelijk, vooral om de jeugd er voor 100 pet. bij te betrekken en dan vond spr. de liefde voor de jeugd belangrijker dan dat men goed kan schaatsen. Zo lang er geen ijsbaan is kan er niet veel anders gebeuren dan het organise ren- van wedstrijden. Hij gaf echter in overweging, dat er van een stuk van de Nieuwe Vaart heus wel iets te maken is. Na candidaatstelling door het oude bestuur en van uit de vergadering werd een nieuw be stuur geformeerd, dat bestaat uit de heren Jac. Disseldorp, Piet v. d. Helm, Mulder, N. Stijnman, S. Belt, Jan Olsthoorn en Ant. Oliehoek. Hierna was er niet veel meer te be praten en ging men over tot prijs - jassen. De uitslag hiervan was: 1. J. de Kier, 2. Ant. Oliehoek, 3. en 4. F. v. Swieten en Ant. Jansen. NOORDW1JK GROND VOOR WONINGBOUW Teneinde de nodige voorbereidin gen voor de bouw van 16 bouwfonds woningen in het uitbreidingsplan Vinkeveld te kunnen treffen heeft de n.v. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten een verzoek aan de gemeen te ingediend om definitieve toewij zing van de grond voor de bouw van 16 woningen- De benodigde grond voor deze bouw zal een oppervlakte van plm. 3290 m2 beslaan. Het college van b. en w. stellen de raad voor te besluiten tot de verkoop aan de n.v. Bouwfonds voor 12 per celen tegen de prijs van ƒ5250. per perceel en voor 4 percelen tegen de prijs van 5750.per perceel, on der voorwaarde, dat op de over te dragen percelen terstond na het ver krijgen van rijksgoedkeuring wordt begonnen met de bouw van eenge zinswoningen overeenkomstig het vastgestelde uitbreidingsplan. Feestavond Reddingbrigade De feestavonden van de Noordwijkse Reddingbrigade worden dit jaar ge dragen door twee duo's. Het Rotter damse duo Ex en Triek weven op een bijzonder prettige wijze de ver schillende onderdelen van het caba retprogramma aaneen. De avond werd geopend door voor zitter E. de Groot, die wethouder P. den Otter, de commandant van vlieg kamp Valkenburg, kolonel Venema erelid S. Verloop met hun echtgeno ten welkom heette. De heer De Groot gaf een overzicht van de vele werk zaamheden, die voor de N.R.B. op het negen kilometer lange strand zijn weggelegd. Met trots kon hij mede delen, dat zeventig leden de EHBO- cursus volgen en dat wekelijks 160 leden een duik in een of ander zwem bad kunnen nemen. Hij deed echter een dringend beroep om nieuwe le den te winnen, daar de N.R.B. voor een groot complex van nieuwe kos ten zit. Hij noemde daarbij vernieu wing van de strandpost nabij Oranje- bad en vervanging van de jeep voor de strandbewaking. In die veestal van de melkhamdeLaar v. d. W. aan de Middenweg brak gis teravond brand uit. De stal en de zich daarfin bevindende ongeveer drie dui zend kg stroo gingen geheel in de vlam men op. De brandweer slaagde er in de in de schuur ondergebracht twintig varkens te redden. Na drie uur blussen was de brand bedwongen. De schuur was toen met de grond gelijk gekomen. STZH-Bus botste tegen personenauto Toen de N.Z.H.-bus op de Veurse Straatweg voor een ander voertuig uit week kwam de bus op het linkerwegge- deeiite terecht. Op deze rijbaan was een personenauto in aantocht, bestuurd door J. W. uit Voorschoten. De buschauf feur remde wel af maar de bu6 gleed door en kwam daardoor drwars over de weg te staan. De personenauto kon idet tijdig stoppen en reed met een flinke klap tegen de bus op. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor er was wel veel materiële schade. KATWIJK AAN DEN RIJN Danuiieuws KDC hield de jaar vergadering onder leiding van voor zitter J Sohoneveld. Na een wel komstwoord stelde de voorzitter vast, dat de vereniging op een .vruchtbaar jaar mag terugzien en roemde voor al de goede sfeer en saamhorigheid. Secr. A. Verhoog bracht het jaar verslag uit dat getuigde van een op gewekt verenigingsleven. Het leden tal bedraagt 23. Penningmeester J. Heemskerk bracht het financieel ver slag uit en meldde een klein batig saldo. De kascommissie verklaarde bij monde van de heer J. Slootweg er mee akkoord te gaan. Bij deze be stuursverkiezing werden met meer derheid van stemmen herkozen de heren A. A. Vooys, J. Heemskerk en H. Koele wijn. Hierna reikte de voor zitter de behaalde prijzen uit. De kampioen van KDC, de heer J. Pas- schier, kreeg de wisselbeker en een prijs als blijvende herinnering. De 2de prijs ging naar de heer J. Scho- neveld (de voorziter), uitgereikt door 2de voorziter A. A. Vooys. Voor de eerste klasse kon de uitreiking nog niet plaats hebben omdat de winnaars nog niet bekend waren. Aan de dames, die regelmatig de koffie verzorgden, werden onder woorden van dank boekenbonnen uitgereikt. Na bespreking van ver enigingszaken werd een fonds ge vormd in verband met het 30-jarig bestaan in 1964. De voorzitter werd vervolgens toegesproken door de 2de voorzitter in verband met het feit dat deze 15 jaar als voorziter de ver eniging heeft gediend. De heer J. dat deze 15 jaar als voorzitter de ver- fraaie gedenknaald en een asbak aan als bewijs van dankbaarheid. NIEUWKOOP JAARVERGADERING KAB In het parochiehuis hield de plaatse lijke KAB-afdeLing haar jaarvergade ring. Ofschoon tijdens de vergadering nog enige leden binnenkwamen, was voorzitter E. H. v. Dam over de op komst niet erg te spreken. Hij heeft wel begrip voor sommige excuses van afwe zigheid var. sommigen, doch niet voor dlie van meerderen. Men toont tegen woordig weinig belangstelling meer voor het werk vain de K.A.B. Op den duur zullen we er ongetwijfeld schade door ondervinden. Hierna leest sekrebaris A. Woerde de notulen en een welverzorgd jaarverslag. Penningmeester P. v. Houten had aan de inkostenkant f 990.07 geboekt, aan de uitgavenkant f 743.51. Het kassal- dlo was dus f 246.56. Vorig jaar f 265.26, zodat er een verlies was van f 18.70. J. Venhage heeft de bescheiden in goede orde gevonden. De begroting 1963 vertoont van inkomsten en uitgaven f 687.56 met een post onvoorzien van f 64.56. J. Klerk6 bracht verslag uit var Her wonnen Levenskracht. Ontvangen in 1962 f 833.94 aan donateuireakties, loten- verkoop >n Goede week offer. De op- brensten der akties werden afgedragen aan H.L. te Utrecht. Saldokas en boekje f 125.62. H. J. Bos geeft verslag als agent van de Centrale Volksbank. Het aantal spaarders nam weer toe en bedraagt nu plm. 360, waaronder 50 jeugdispaarders van de „Zilvervloot". Het totale saldo .van alle boekjes is plm. f 143.000. Aan rente werd bijgeschreven f 4260. De Kanunnik v. Schaik-actie, waar van A. Woerde verslag brengt bracht op f 384.14 dat is f 30 meer dan vorig jaar. Bij de Levensverzekering Concordia was nu een totaal verzekerd bedrag van f 3609523 57 d.i. ruim f 45.000 meer dan vorige jaar. Bij de bestuursverkiezing werden 31 stemmen uitgebracht, voor de 3 aftre denden bestuursleden E. H. v. Dam, P. A. v. Houten en C. Kuijf. Allen werden herkozen met elk 26 stemmen, terwijl als voorzitter met overgrote meerder heid E. H. v. Dam aanblijft. Meegedeeld werd nog dat 9 maart a.s. het 75-jarig bestaan van de landelijke KAB in het Kurhaus te Scheveningen herdacht wordt, waarnaar een van de leden zal worden afgevaardigd. De financiële oommissie 1963 bestaat uit de heren J. Verhagen, Adr. Hoek met als reserve A. Lenting. Door diverse oorzaken kan de toneel vereniging „De Dilettant' dit jaar geen uitvoering geven. In de plaats daarvan stelt het bestuur voor een kaartavond te organiseren, waarmee de vergadering akkoord gaat. Er 'zullen prijzen beschik baar gesteld worden. Het bestuur zal een datum vaststellen. Ook de vrouwen mogen meekaarben. Na een korte rond vraag sloot de voorzitter weer bijtijds de vergadering. In samenwerking met die ge meentepolitie te Zwijndrecht hebben opsporingsambtenaren van PTT don derdag twee clandestiene zenders, die uitzonden onder de aanduidingen respectievelijk „IRom" en „2Rom", opgespoord en in beslag genomen. Daarbij is proces-verbaal opgemaakt tegen twee fabrieksarbeiders te Zwijndrecht. ROELOFARENDSVEEN „St. Pancratius" heeft in Piet Rienks een zeer bekwaam regisseur „Toen wü trouwden" een dolko misch stuk van J. B. Priestley, be leefde vrijdagavond in de Panera - tiuszaal de première van een drietal toneelavonden voor donateurs en belangstellenden van de toneelver. „St. Pancratius". Een gegeven dat mede door haar zeer geestige tekst inderdaad met kop en schouders boven de gebruikelijke klucht- en het blijspel uitstak, maar dat wel als eis stelde een vakbekwame regie. En dat het Pancratiustoneel hierover beschikt kwam deze eerste avond reeds overduidelijk uit de verf. Sinds enkele jaren is het de heer Piet Rienks uit Warmond, die hier met zeer bekwame hand de scepter zwaait. De heer Rienks was indertijd een bekend en bekwaam acteur aan het beroepstoneel. Zo speelde hij jaren met acteurs en actrices van naam o.a. ook Annie van Ees in het Hof stadtoneel. Onder regie van Cor v. d. Lugt heeft hij verscheidene ma len de uitverkiezing gehad voor de hoofdrol en veel roem oogstte hij o.a. ook in het stuk „De sprekende aap". Een zeer gelukkige dag voor hem was de dag waarop hij met Ceesje Speenhoff een dochter van de bekende artist Koos Speen hoff in het huwelijk trad. Echter hy heeft in zijn leven ook minder gelukkige dagen gekend, vooral ook toen een zware ziekte hem dwong zijn veelbelovende carrière bij het beroepstoneel te staken. Thans mag de toneelclub alhier zich gelukkig prijzen onder zijn merkbaar bekwa me regie te mogen werken. Dank zij het goede spel van de tonelisten van het Pancratiustoneel wordt „Toen wij trouwden", voor treffelijk op de planken gebracht. Wij zullen volstaan met de har telijke aanbeveling de humor en het verrassend slot te gaan ervaren, want dan zal men zich tegoed doen aan een toneelavond van bijzonder goed gehalte en tevens onbezorgd kunnen genieten van een paar vro lijke uurtjes waarin men gedwon gen wordt tot een spontaan steeds terugkerende lach. Vooraf sprak de voorzitter van .de toneelvereniging een welkomstwoord, waarbij hij de wens uitsprak, dat de heropvoering op zondag- en maandagavond een grote belangstelling zal weten te trekken. Wij kunnen hieraan toevoe gen, dat deze uitvoeringen dit zeer zeker en ook terecht volkomen ver dienen. Deze eerste uitvoering werd o.m. nog bijgewoond door deken Th. v. Niekerk, pater Weisenborn en ka pelaan Van Damme. MUZIKAAL FEEST ROND „DE KEIZER" In de Leidse Schouwburg hebben donderdag- en vrijdagavond leraren en leerlingen van de St. Barbara-uloschool aan het Levendaal ouders, genodigden, oud-leerlingen en medeleerlingen een onvergetelijke avpnd bezorgd, 'n Avond, welke humoristisch en cultureel op een bijzonder hoog peil stond. Gegoten in de vorm van een moderne musical onder de titel ,!,Ik kom de Keizer" werd het publiek verplaatst naar de imaginaire stad Zanobia, waar echter vele namen herinneren aan de goede stad Leiden. In de raadzaal van het stadlhiuis, toe gerust met pers- en publieke tribune, vielen de beslissingen heel wat gemak- kei ij kef dan in Leiden's stadhuis. De ver wikkelingen kwamen echter door het telegram „Ik kom de Keizer", waar uit iedereen opmaakte, dat de keizer van Ethiopië op bezoek zou komen. De voor bereidingen daarvoor brachten allerlei ironische toespelingen op school en schoolleven van de eigen ulo. Bijzonder aardig was ook de scène van de zangles. De heer Rijn/beek zal nog wel nimmer zulk een volgzame klas hebben gehad en de mogelijkheden met zulke meisjes ble ken wel duidelijk uit de potpourri van „lm Weissen Rössl". Het feest van de aankomst van de keizer, voorafgegaan door een voortref felijk zigeunerkoor, eindigde in een apo theose op het raadhuisplein, waar ten slotte na een ontroerende ontvangstrede van de burgervader blijkt, dat de ver meende keizer een nieuwe vakleraar is met de naam „De Keizer". Alles loopt nog goed af als tenslotte leraar „Rijn stroom" de bruidsmars uit de „Lohen grin" mag spelen voor het bruidspaar De Keizer en Adèle, de dochter van de burgemeester. Fraaie show Het geheel was een fraaie show, kunstzinnig opgezet en cultureel uit stekend verantwoord, waarin muziek, toneel en ballet als het ware om de beste resultaten streden. In de inter mezzo's kwam ook de kleinkunst bij de heren John Meyl en C. Pieterse aan haar trek. Naast de genoemde potpourri mogen wij zeker nog vermelden de aolo-zeng Een scène uit de musical, die gisteravond werd uitgevoerd door de leerlingen van de St. Barbara-ulo in de Leidse Schouw burg van Margreet Rijkelijfchuizen, de solo- dans van Son ja Offenberg in de zigeu nerscène, ritmisch en met Hongaarse vu righeid gebracht en tenslotte het viool spel van „les frères Ruigrok". De alge hele leiding was in goede handen van de heer Ad van Schie, het muzikale ge deelte van de heer H. Rijnbeek was voortreffelijk, terwijl de heer John Meyll de meisjes choreografisch op een hoog peil had gebracht. Daar de „musical" op twee avonden werd opgevoerd konden alle zusters de show bijwonen, terwijl ook deken W. P. M. Haring, pastoor W. J. Blok, de heer A. Boogaard, inspecteur bij het L.O., het voltallige schoolbestuur en ouder-comi- té en vele anderen blijk gaven van hun medeleven met de ulo. Het was dan ook geen wonder, dat zuster M Thérèseline aan het eind van de avond een bijzonder hartelijk woord van dank bracht aan de leraren en „haar" meisjes, die op zo'n bijzonder artistieke wijze, dank zij maandenlange moeizame voorbereiding in vrije uren, deze avond hadden gebracht. Zij was er echter van overtuigd, en de zaal onder streepte dit met een geweldig applaus, dat hun moeite voor 100 pet was be loond.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4