DE VERIJDELDE AANSLAG C.&A.-DAMRAK EN HOEDENMAGAZUN DOOR VUURZEE GEHEEL VERWOEST OP DE GAULLE PALEIS EN NIEUWE KERK MOESTEN BESCHERMD WORDEN Verf met voldoening <33322» Nederï. bisschoppen weer naar Rome DE (ONGEVAARLIJKE) VAN DE „MAASDAM" S Gelach in de reddingsboot SCHIPBREUK m A ZATERDAG 16 FEBRUARI 1903 A M |Lp 53e JAARGANG N Samenzweerders hebbe Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDETS EIS OMSTREKEN het ook moeilijk Telel. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ f 2,90 p. mnd„ 8,25 p. kw„ Franco p.p. S 8,75. Adv. 17 ct p. mm, Telefoontjes 11,50 GEWELDIGE BRAND IN AMSTERDAM CENTRUM Een zeer grote brand de grootste, die na de oorlog in de bin nenstad heeft gewoed heeft vannacht het pand C. en A. voor dames- en meisjeskleding en het hoedenmagazijn Gieskes, gelegen tussen de Nieuwendijk en het Damrak in Amsterdam volkomen verwoest. De brand werd tegen drie uur door voorbijgangers ont dekt. Toen de brandweer met groot materieel ter plaatse kwam was het nog mogelijk het gebouw binnen te dringen. Maar al op de trappen naar de eerste verdieping stuitten de brandweerlieden op een enorme vuurzee. Brandende stukken van de roltrappen naar de tweede verdieping vlogen de brandweerlieden om de oren en zij moesten zich terugtrekken. Tegen half vier braken de vlam men aan die kant van de Nieuwen dijk loeiend door het dak en joegen grote wolken vonken over de bin nenstad. Inmiddels vrat het vuur door het zeker vijftig meter diepe pand heen in de richting van het Damrak, waar om half vijf de vlam men zichtbaar werden. Ook -was het vuur via de smalle Nieuwendijk over geslagen naar het dak van het tegen over C en A liggende herenmode- magazijn van Smoorenburg en naar de daken van de naast C en A gele gen panden, waarin het herenmode- magazijn G en G en de firma Hazen berg in overhemden e.d. zijn geves tigd. Nu werd zeer groot alarm ge slagen. Niets meer te redden. Terwijl de brandhaarden op de om liggende panden snel konden worden bedwongen greep het vuur in het gebouw van C en A en Gieskes met niet te stuiten snelheid om zich heen. Na elkaar stortten de vloeren van dit enorme pand naar beneden en het werd duidelijk dat hier niets meer te redden viel. Tegen half zes was het pand één grote vuurzee, die duizen den Amsterdammers naar het Dam rak had getrokken. De brandweer ondervond bij de blussingswerkzaam- hedien grote moeilijkheden door een te geringe waterdruk. Het was dan ook een grote steun toen om zes uur de drijvende brandspuit Jan van der Zeer grote brand verwoest C en A in Amsterdam. Heyden door het ijs tot voor het Centraal Station had kunnen door dringen en men door het koppelen van slangen tot een lengte van zes honderd meter de krachtige motoren van deze brandspuit kon gaan gebrui ken. Omdat door de rondvliegende von ken en brandende stukken kleding het gevaar niet denkbeeldig was, dat het vuur zich in de wijde omtrek zou gaan nestelen, werd de BB-brand- weer gealarmeerd, vooral om het koninklijk paleis op de Dam en de Nieuwe Kerk te beschermen. Een der directeuren van C en A vertelde, dat de schade alleen aan de voorraden in het afgebrande pand 4 tot 5 miljoen gulden bedraagt. Het bedrijf is tegen brand ver zekerd. Een produkt van de Sikkens Groep (Wordt vervolgd) NEDERLANDS VELDHOSPITAAL NAAR KONGO De Nederlandse regering zal een veldhospitaal met 50 bedden, com pleet mét personeel en uitrusting, aan de strijdkrachten van de Ver enigde Naties in Kongo leveren. De secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, had de regering om een der gelijk hospitaal verzocht, aldus blijkt uit een communiqué dat het minis terie van buitenlandse zaken vrijdag heeft gepubliceerd. BRAND IN AMSTERDAMS GRACHTENHUIS Een korte maar hevige brand heeft voor meer dan 70.000 schade aan gericht op de bovenste verdieping van het pand Keizersgracht 224 in Amsterdam, dat op de monumenten lijst staat. De brand werd om kwart over 5 ontdekt door een werkster, die on middellijk alarm sloeg. Het gehele personeel (ruim 100 man) van de assurantiefirma Franco Mendes was toen nog in het gebouw aanwezig en heeft een verdieping lager tal van kantoormachines kunnen redden. Het vuur greep snel om zich heen in de archiefruimte, waar, aldus een der directeuren van de firma, 'n oud correspondentie-archief en een grote hoeveelheid drukwerk ter waarde van meer dan 70.000 lagen. Even daarna sloegen de vlammen door het dak maar toch was de brand, die tot de bovenste verdieping beperkt kon worden, snel bedwon gen. De oorzaak van de brand is niet bekend. Kort voor de ontdekking waren liftmonteurs, die op deze ver dieping aan het werk waren ge weest, naar huis gegaan. Dinsdag 19 februari vertrekt de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, wederom naar Rome om als lid van de theologische commissie van het Concilie deel te nemen aan de besprekingen dezer commissie over het Schema der Kerk. Dit schema zal worden bewerkt aan de hand van de aanwijzingen, die de coördinatie-commissie van 7 kar dinalen na haar vergadering in ja nuari heeft aangegeven. Onder meer komen verder nog in discussie de Bronnen der Openbaring, de oeco- mene, het lekenapostolaat en nog en kele andere aangelegenheden. In verband hiermee zullen ook leden van andere Conciliecommissies aan ZEER GOED GEORGANISEERD Zoals gisteren reeds gemeld, heb ben leden van de Franse militaire inlichtingendienst in de nacht van dondertag op vrijdag een samen zwering tegen het leven van Frank- rijks president, generaal Charles De Gaulle, verijdeld. Een aantal perso nen is aangehouden, o.a. een vrouw, die als lerares in het Engels aan de de discussies deelnemen. Mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen en lid van het Secretariaat voor de Christelijke Eenheid, reist 23 febr. naar Rome om met andere leden van het Secretariaat en der theologische commissie in de z.g. gemengde com missie het schema van de Bronnen der Openbaring opnieuw te bewer ken. De besprekingen hiervoor begin nen 25 februari. Ook Mgr. M. A. Jansen, lid van de commissie voor de Oosterse Kerken gaat naar Rome wanneer speciaal kwesties op zijn gebied aan de orde komen. Mgr. G. de Vet, bisschop van Bre da en lid van de commissie voor het lekenapostolaat vertrekt op 4 maart. Hij zal een dag of tien aan de be sprekingen der theologische commis sie deelnemen, wanneer deze de as pecten van het lekenapostolaat, dat in het Schema der Kerk opgenomen is, behandelt. Het ijs op het water langs de Koningin Emmakade in Den Haag bleek vrijdagmorgen nog zo sterk, dat het met gemak een auto kon dragen, die na een botsing van het talud gereden was. De auto kwam op zijn kamt terecht maar de be stuurder kon er ongedeerd uitkrui pen. militaire krijgsschool te Parijs was verbonden. Ten huize van één der gearresteerde officieren werd beslag gelegd op een geweer met een tele- vizier, dat voor de aanslag gebruikt had moeten worden. De aanslagpleger had hiermee, naar een Frans blad meldt, op de president moeten schieten, terwijl deze in de tuin van de krijgsschool, die vrijdagochtend door hem werd bezocht, wandelde. Volgens ditzelfde blad waren er in de omgeving van de krijgsschool uitgebreide voor zorgsmaatregelen getroffen. Het bezoek van het Franse staats hoofd aan de Parijse militaire krijgs school heeft vrijdagochtend normaal voortgang gevonden. Van Parijse welingelichte zijde werd vrijdag nog vernomen, dat deze vijfde samenzwering tegen het leven van president De Gaulle zeer goed georganiseerd was en dat het best mogelijk was geweest, dat de samen zweerders deze maal hun doel had den bereikt. Volgens kringen, die in nauwe verbinding staan met het bureau van eerste minister Pompidou, zijn vijf personen gearresteerd, namelijk de lerares in het Engels van de mili taire krijgsschool te Parijs, de drie officieren en een sergeant-majoor, wiens naam als Alloesj Nessim Sim wordt opgegeven. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen dat beslag is gelegd op geweren, die van een tele- vizier waren voorzien. Eén dezer geweren werd gevonden in de auto van één der samenzweerders, de twee andere werden aangetroffen in de woning van kapitein Poinard. Kapitein Poinard, in wiens wo ning deze wapens werden gevonden, verklaarde dat ze zijn persoonlijk eigendom waren en dat hij nooit de bedoeling heeft gehad ook maar één er van te gebruiken om generaal De Gaul'le te doden. botsing nog niet in dienst was. Hij zou pas bij het passeren van het lichtschip Weser dus drie mijl ver der, in functie hebben moeten tre den. Meisjes bleven aan boord Wie op de Columbuskade in Bremer haven stond, toen de „Maasdam" kwam aanmeren, heeft zich de ogen uitgewreven. Een groot aantal meis jes stond namelijk wuivend en zin gend en kushandjes werpend op het promenadedek, toen de „Maasdam" de kade naderde. Zij behoorden tot het personeel van een reisbureau in Düsseldorf en hadden, toen de pas sagiers van boord gingen, de kapi teinsboot aangewezen gekregen. Ze waren echter, evenals de kapitein en de bemanning aan boord gebleven. Van de slagzii hadden ze geen hin der gehad, riepen ze. Intussen heeft dr. Georg Bortschel- ler, haven- en scheepvaartsenator van Bremen, op de minister van ver keer in de Bondsrepubliek, dr. See- bohm, een beroep gedaan de Duitse kust van wrakken te zuiveren „in 't belang van de veiligheid van passa giers en lading". Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vriezend weer De Bilt, zaterdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten westen van de Britse eilanden bevindt zich een opvullend lagedruk gebied. Het front hiervan is de af gelopen nacht van België uit in onze omgeving aangekomen, hetgeen voor namelijk in het zuiden en midden van het land aanleiding geeft tot lichte sneeuwval. Tengevolge van langzame drukstijgingen boven de Britse eilanden en op de Noordzee beweegt het front nauwelijks verder naar het noorden. Het zal zelfs spoedig weer op zijn schreden terugkeren, zodat de zach tere lucht, die Limburg al is binnen gedrongen, weer wordt verdreven. De vorst keert dus in het hele land terug. ZON- EN MAANSTANDEN 17 Febr.: zon op 07.54, onder 17.56; maan op 02.23, onder 11.39. 18 Febr.: zon op 07.52, onder 17.58; maan op 03.28, onder 12.12. Hoogwaterstanden 17 Febr.: v.m. 8.55; n.m. 21.27. 18 Febr.: v.m. 9.55; n.m. 22.38. KORRELTJE Het is een dubbel genoegen d# bedrieger te bedriegen. (La Fontein») GUNSTIG PERSPECTIEF 'TEGENOVER de Eerste Kamer, waaruit deze week nogal wat be zorgde geluiden waren vernomen over de ontwikkeling van onze natio nale economie en speciaal over de verwachtingen voor de nabije toe komst, heeft de minister van Econo mische Zaken, drs. De Pous zijn uiterste best gedaan zijn toebehoor- ders van zijn vrij optimistische ge dachten deelgenoot te maken en de twijfelaars een riem onder het hart te steken. Wie de argumenten van de bewindsman en zijn tegenover el kaar geplaatste pro- cn contra-pun ten in een voorzichtige toekomstbe schouwing nog eens tegenover elkaar stelt, kan het geloven we met drs. De Pous eens zijn, dat ons land zich voorshands nog wel in een blij vende welvaart zal kunnen verheu gen. Het beeld, dat de minister de Ka mer voorhield was in alle geval bij zonder pakkend: de economie is als het ware teruggevallen op een snel heid van 70 km per uur, nadat we geruime tijd 100 gewend waren. Voor sommigen betekent het nieuwe tem po vrijwel een stilstand, maar het is vergeleken bij andere landen en perioden in alle geval nog alles zins behoorlijk. Wie zich ook wil te vreden stellen met iets minder dan de „maximum-snelheid", moet door de vergelijking van de minister toch wel in zoverre overtuigd zijn, dunkt ons, dat hij oog heeft voor de gun stige factoren, die door de bewinds man naar voren werden gebracht en met hem zijn verwachtingen voor de komende maanden wat rose durven kleuren! Drs. De Pous stond trouwens in zijn verklaringen niet alleen. Hij kon zich baseren op de onlangs gepubli ceerde gegevens van het Centraal Planbureau, dat ons een globale eco nomische groei voor 1963 in het voor uitzicht stelde van vier procent. AAN de hand van de plus- en min punten, die de minister naast el kaar stelde, kon men zich een zeer PASSAGIERS HADDEN PRET IN HET AVONTUUR redelijk beeld vormen van de alge mene conjuncturele situatie van het ogenblik in breder verband. Aan de negatieve kant: de afremming van de welvaart in West-Duitsland, waar mee wij noodwendig vrij nauw zijn verbonden; een toenemende werk loosheid in Engeland en een blijvende in de Verenigde Staten en een flauw te op de wereldgoederenmarkt. Daar tegenover kan echter meer speci fiek voor ons land .worden gewe zen op een wél gunstige arbeids markt (waarbij de winter uiteraard niet als enige maatstaf moet worden genomen); een zeer redelijke afzet en export; een gunstige betalingsba lans en de expansie van vooral enkele grote bedrijfstakken, als bijvoorbeeld de bouwnijverheid, de chemische in- dustrie e.d. Daarbij vergeleken ,doen' textiel en scheepsbouw het wat min der florissant, maar de laatste heeft voor een deel met ook tijdelijke downs te kampen. HET blijft natuurlijk nodig niet alleen de zonnige beschouwingen van de minister voor ogen te houden, maar ook ziin waarschuwingen zul len niet in de wind mogen worden geslagen. Dat de regering intussen onvoldoende zorg aan de dag zou m leggen ter handhaving van ons eco- m nomisch peil, heeft de bewindsman wel resoluut van de hand gewezen. Hij nam een ander door de Kamer aangedragen beeld over, betogend, dat zeker niet de kip, waarvan het leggen van gouden eieren wordt ver wacht, door de overheid in ademnood zou zijn gebracht. De minister kreeg trouwens ook uit de Kamer steun voor zijn stelling, dat er stellig nog voldoende kapitaalsaanbod aanwezig is en dat dus voorshands de investe ringen geen extra steun behoeven. Wél enige stimulans om de wat fut loos geworden industrialisatie op gang te houden! Houdt men met de waarschuwingen van de regering rekening om onder meer met lonen en prijzen voorzich tig te blijven en de bestedingen niet uit de hand te laten lopen, dan lijkt voor een verwerkelijking van drs. De Pous' optimistische verwachting k011 KMkJe stellig voldoende grond aanwezigI De ANP-verslaggever aan boord van de „Maasdam" beschrijft hoe ongeloof en verbijstering zich gister morgen meester maakten van de 220 gasten van de Holland-Amerikalijn, die op de „Maasdam" de eerste reis van het schip meemaakten naar haar nieuwe terminal, Bremerhaven. Hoe het ongeluk is ontstaan 's niet duidelijk. Een verklaring zou zijn, dat door de ijsschotsen de marke ringsboeien van him plaats zijn ge schoven. Maar hoe het ook zij: de „Maasdam" maakte een slagzij van tien a vijftien graden en onder die omstandigheden wilde gezagvoerder A. H. Lagaay, geen risico's nemen en gaf hij opdracht dat de passagiers van boord moesten. Dat gebeurde op 33 mijl drie uur varen van Bremerhaven. Schipbreuk lijden is een verbijs terende ervaring. Een gelukkige om standigheid was ditmaal, dat er geen enkel gevaar bij was: er stond een kalme zee, het was windstil en er was een efficiënt werkende beman ning, die de gehele reddingsactie ge ruisloos uitvoerde. Geen der passa giers heeft dan ook maar een enkel moment angst gehad integendeel, in de reddingsboten en later in de „Gotthilf Haegen" brak de lach steeds weer bulderend door en on danks al het ongerief bleek iedereen wel plezier te hebben in dj overrom pelende gebeurtenissen, die nu ze goed zijn afgelopen voor velen de historie van hun leven zijn gewor den. Verkeerde koers Op een persconferentie in Bremerha ven is door een woordvoerder van de stad Bremen gezegd, dat de „Maasdam" niet de nieuwe koers voor het binnenlopen van de Weser zou hebben gevolgd. Er schijnt een nieuwe koers te zijn uitgezet, die met een boog om het „scheepskerk- hof" (de plaats waar de laatste ja ren verscheidene schepen als gevolg van botsingen met wrakken, zijn ge zonken) heen loopt. Op dezelfde persconferentie zou verklaard zijn, dat de loods, die reeds in Rotterdam aan boord was gekomen, op het moment van de i een van de reddingsboten van „Maasdam", onderweg van het getroffen schip naar de Westduitse loodsboot „Gotthilf Hagen" op de achtergrond, in de mist, de „Maasdam".

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1