„PRO ECCLESIA" VOOR SCHEIDENDE VOORZITTER VAN „ST. JOZEF" EftiEËNK Vechtpartij in Hillegom rond 1600 EEN POSTBODE DIE U DE WEG NAAR HET RAPENBURG VRAACT TEKENINGEN EN GOUACHES VAN „GUSTAVE" (ASSELBERGS) ZATERDAG 16 FEBRUARI 1983 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 10 SASSENHEIM werk van Asselbergs, dan' moet ge zegd worden, dat er toch een bepaal de aantrekkelijkheid van uitgaat. Het beweegt zich enerzijds op het psy chologische vlak (waartoe ook de door de schilder meegegeven titels sterk T¥1^, i i 1 aanleiding geven), anderzijds is het H. de Groot uit Arnhem is een gewichtige hulp van verhalend en literair. Zij, die zich n i -r ïij voor moderne kunst interesseren in tante x os9 die het met de griep te kwaad had het bij zander, maar elke kunstlief hebber in het algemeen raden wij aan deze tentoonstelling, die tot 12 maart duurt, te bezoeken, want in ieder geval is de 24-jarige Asselbergs een figuur, die, hoewel zijn weg naar ons gevoelen nog niet geheel gevonden te hebben, recht heeft op ernstige aandacht. De opening van de tentoonstelling werd met enkele woorden verricht door de heer C. Broos. De genodig den kregen hierna gelegenheid met verf en kwast „hun momentele ge voelens" op het witte papier vast te leggen. Eilaes, met kunst hadden deze manipulaties met kwast en verf niet van doen. Misschien zijn wij er te beiaard voor, maar wij lazen er geen allerindividueelste expressies van een allerindividueelste impressie in. Wpr. 40 jaar bondswerk van de heer J. Schrama Gisteravond heeft de voorzitter, de heer J. Schrama tijdens de jaarverga dering van de R.K. Bouwvakarbeiders bond St. Jozef, afdeling Sassenheim af scheid genomen. Het werd voor hem een avond waar hjj nog lang over zal nadenken, want na het huishoudelijke gedeelte werd de scheidende voorzitter in aanwezigheid van de heren Willem- se, Bondsvoorzitter, F. de Meché en Goosens, district-bestuurders, geestelijk adviseur kapelaan van der Westen en zijn naaste familieleden, door pastoor G. Bakker medegedeeld dat aan hem voor het vele werk, in de 40 jaren van zijn afdeling verricht, de pauselijke on derscheiding „Pro Eccelsia et Pontlfice" was verleend als erkenning, voor zijn werk en tevens als bekroning voor het idealisme, dat hjj als goed katholiek had getoond. Het was mevrouw Schra ma, die haar man de hoge onderschei ding op de revers speldde. Uit de rij van sprekers was het de heer Willemse, sprekende als bondsbe- stuurder, die woorden van gelukwens richtte tot de heer Schrama. De waar dering van het hoofdbestuur kwam tot uiting door een geschenk onder cou vert, terwijl mevrouw Schrama bloe men werden overhandigd. De geestelijk adviseur dankte God, dat hij in die persoon van Schrama, de katholiek gestalte had gegeven. OOK AFSCHEID VAN DE HEER MECHé W. van der Ploeg, die bij de gehou den bestuursverkiezing, met grote meer derheid tot voorzitter was gekozen, sprak nog de scheidende toe, n.l. de heer Meché, die om gezondheidsrede nen afscheid als districtsbestuurder kwam nemen. Hij wenste hem op zijn Wie zorgt voor de gasvoorziening? Mr. dr. K. F. O. James, voorzit ter van de algemene raad van de gemeentelijke gasvoorziening Zuid- Holland, heeft in een te Rotterdam gehouden bijeenkomst van deze raad verklaard, dat zich in Gouda, de ge meente waar de heer James burge meester is, een testcase ontwikkelt ter zaken van de toekomtsige ver houdingen tussen de gasunie, die het aardgas zal gaan beheren en de ge meenten. Een grote industrie in Gouda heeft tot nu toe olie gebruikt en zal overgaan op gas. Via de GG Z-H bleken aanvankelijk enige moei lijkheden te bestaan de gewenste hoeveelheid te leveren, waarna de industrie zich tot het ministerie van economische zaken wendde, daar door kwam de gasunie in het spel die zich op het standpunt blijkt te stellen aan grote industrieën recht streeks te willen leveren. Mr. James merkte op, dat de ge meenten tot nu toe hun industrieën van alles, ook van gas, voorzien en dat het belang der burgerij ermee is gebaat wanneer de gemeentelijke autonomie niet nog verder wordt af gebroken. In de besprekingen met de gasunie wordt dan ook met klem de stelling verdedigd, dat de leve ring van aardgas via de gemeente lijke gasbedrijven dient te lopen. De ontwikkeling op dit punt in Gouda zou dan ook wel eens van groot belang voor het hele land kunnen blijken te zijn, aldus mr. James. Katwijkse „verre visser" op de thuisreis De KW 15 „Rijnmond" keert zon dag terug van een reis naar de wa teren rond IJsland in het kader van de door de overheid gesubsidieerde proefneming met de verre visserij. Zo mogelijk zal de lading van 1000 kisten maandag worden gelost. De rederij Parlevliet te Katwijk a. Zee, eigenaar van het schip, wijst erop dat februari over het algemeen een schrale vangstmaand is, zodat uit de resultaten van deze eerste proef geen conclusie kan worden getrokken. Ge hoopt wordt op een betere vangst bü de volgende reizen. nieuwe post in de organisatie gezond heid en sterkte toe. Vervolgens verwel komde hij de heer Goosens als nieuwe districtsbestuurder. De heer Meché viel het vervolgens zwaar afscheid te nemen. Hij feliciteerde de heer Schrama met de onderscheiding en dankte hem voor de vriendschap en de afdeling voor de steun en medewerking in de voorbije jaren. JEUGDKERNGROEP De heer Goosens, was verheugd in Sassenheim aanwezig te kunnen zijn en spoorde de jeugd aan, om de heer Schrama bij zijn afscheid aLs geschenk een - jeugd'kerngroep -, zijn grootste wens, in vervulling te zien gaan. Als laatste spreker wees wethouder A Vogelaar er op, dat de heer Schra ma veel gedaan had voor de Christe lijke vakorganisatie en een voorbeeld was geweest voor de jeugd waarmede hij werkte om tenslotte zijn collega- wethouder geluk te wensen met de ho ge onderscheiding. Beduusd, door de vele woorden van lof en de hoge onderscheiding sprak de scheidende functionaris een dankwoord. „Gij hebt met mij de afdeling groot gemaakt, en daarom draag ik niet al leen, maar de hele afdeling deze onder scheiding". Met de wens tot de leden in de toe komst meer propaganda te maken voor de afdeling en tot opbouw van de orga nisatie besloot spreker, na eerst nog zijn vrouw en kinderen bedankt te heb ben voor de grote steun hem gegeven in de 40 jaren van zijn werk deze orga nisatie. Hieraan vooraf had de heer Schrama, toen nog voorzitter, in zijn openings woord gewezen op het feit dat de or ganisatie de grootste was in den lande (70.000) leden, en op wat in de toe komst nog verwezenlijkt moet en kan worden n.l. een bedrijfschap Bij de bestuursverkiezing werden de aftredenden W. Gerrits, se reteris en M. Goddijn herkozen. Tot voorzitter werd zoals, bovengemeld de heer W. van der Ploeg gekozen. De nieuwe voorzitter wenste na een woord van dank echter nog niet te spre ken als voorzitter, maar als voorzitter van het feestcomité van deze1 avond waarna het officiële gedeelte een aan vang nam. Als U zich rillerig voelt in deze griep- periode dan Uw hoede zijn. ,NK grieppoeder ig veel beter. Ga ich weer helemaal poeders helpen Neem direct en U voelt zich er mee door tot fit voelt. MEE snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- (Advertentie). TENTOONSTELLING BIJ HET LAK In het trappenhuis van het univer siteitsgebouw aan heï Rapenburg nr. 73 exposeert onder patronage van het LAK op het ogenblik de jonge Amsterdamse schilder Gustave Assel bergs, die zijn werken slechts tekent met „Gustave", abstrakt-figuratieve tekeningen en gouaches. Gustave As selbergs, geboren te Amsterdam in 1936 en aldaar nog wonende, is een zoon van die Nijmeegse hoogleraar prof. Willem Asselbergs (Anton van Duinkerken). Hij hield reeds tentoon stellingen in Nijmegen, Amsterdam, Eindhoven, Den Haag en Enkhuizein (het studentencentrum Dromedaris). Als schilder is hij autodidact. Hij schilderde reeds vóór hij een leer gang volgde aan de Rijksnormaal- school te Amsterdam voor de acte M.O. tekenen. Hij achtte zich aan geen enkele groep gebonden, hoe wel hij wel invloed onderging van Corneille o.a. de Cobragroep welke invloed in zijn werk ook nog wel zichtbaar is, maar zich daaraan langzamerhand onttrok en naar zijn zeggen ook momenteel daar van wel „los" is. De kunst van Gustave Asselbergs is in hoofdzaak abstrakt, al weeft hij in zijn lijnenspel ook zij het vagelijk figuratieve elementen. Zijn kleurgevoel is sterk ontwikkeld en dat geeft aan zijn gouaches dan ook een grote mate van aantrekke lijkheid. Wij moeten in het algemeen over de abstrakte kunst echter wel de vraag stellen of deze, en dat geldt ook voor Asselbergs, zodanig aan spreekt, dat ze de ernstige beschou wer iets zegt. De schilder schildert om 'iets mee te delen (hier laten we Asselbergs zelf aan het woord), maar als men iets meedeelt, verwacht men ook dat de boodschap de beschou wer bereikt. De vraag komt dan echter op: is de vorm, waarin de schilder aan zijn in tentie uitdrukking geeft, zodanig dat ze. voor de ernstige beschouwer lees baar is We betwijfelen dat, of het zou moeten zijn, dat èn kunstenaar èn beschouwer het kunstwerk maakt en ziet uit eer en dezelfde geestelijke gezichtshoek. Dat is natuurlijk niet uitgesloten, maar dat houdt wel in, dat slechts sporadisch de werkelijke bedoeling van de schilder, de werke lijke lezing van hetgeen hij wil uit drukken, door een enkeling zal wor den aangevoeld. De grote massa zal dan wellicht door het aanleggen van andere criteria, criteria van harmo nie, compositie en lijnenspel, het werk aantrekkelijk vinden, de eigenlijke, door de schilder bedoelde „aanwij zing" (als hij die bedoeling werke lijk heeft) zal dan toch worden voor bijgeschoten. De vraag of deze kunst „eeuwig heidswaarde bezit" en niet slechts tijdelijk en vogue is als moderne de coratie, komt dan vanzelf naar boven, m.a.w. zal deze kunst de mensheid tot in lengte van dagen blijven boeien als leerbare gevoelsuitingen van de kunstenaar. Wie het aratw.oord weet, hij geve het. Als we ons verder bepalen tot het Monument voor Koningin Wilhelmina In verband met de bestaande plan nen, zowel van officiële als van par ticuliere zijde voor de oprichting van een monument ter nagedachtenis aan Koningin Wilhelmina heeft de mi nisterraad besloten een klein comité van advies in het leven te roepen. Voorzitter van dit comité is mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Verder hebben in het comité zitting geno men mr. H. P. Linthorst Haman, Commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland, mr. H. A. M. T. Kolfschoten in zijn hoedanigheid van voorzitter van de vereniging van Ne derlandse Gemeenten en dr. A. H. Günther, secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandse zaken. Het comité heeft meer in het bij zonder tot taak te onderzoeken hoe tot de oprichting van een nationaal monument kan worden gekomen. IR. BERKHUYSEN LEGT FUNCTIE BIJ GEM. GASVOORZIENING ZUID-HOLLAND NEER Ir. E. H. Berkhuysen, directeur van het gemeentelijk Gasbedrijf in Den Haag is gisteravond door de alge mene raad van de gemeentelijke gas voorziening Zuid-Holland per 27 fe bruari op eigen verzoek eervol ont slag verleend uit zijn functie van directeur van deze regionale gasvoor ziening. Aanleiding tot dit plotselinge verzoek was, dat ir. Berkhuysen. die per 1 maart zijn functie in Den Haag neerlegt, meent in zijn pensioenbe- langen te zullen worden geschaad, indien hij de functie bij de GGZH zal blijven vervullen. HET KAN U in deze dagen ge beuren, dat de postbode aan u vraagt om „de kortste weg naar het Rapenburg". Het behoef* u niet te verwonderen, want deze bode heeft alleen de zwarte tas met zijn lotge noot gemeen. Voor het overige is hij in het groen van het werktenu der koksscholieren gestoken. Hij is groen ook in de kunst van het bestellen, want hij springt in voor de vele postboden in Leiden, die door de griep zijn geveld. (U heeft hierover al meer gelezen). Met deze hulp aan de burgerij bewijst de Koksschool aan Leiden een belangrijke dienst. Want er zijn belangrijker zaken dan de „hartelijke groeten" van petekind, en de bedankjes voor het prachtige cadeau, die dagelijks in de bussen ■van de Leidse huizen en gebouwen verdwijnen. Aangetekende zaken, die geen uitstel kunnen velen; telegram men niet te vergeten, en bevestigin gen van orders, die vele tonnen kun nen omvatten. Voor die zaken is 'n postbestelling, stipt en op tijd van belang. Koksscholier H. de Groot (19), die we in de Nieuwsteeg aantroffen, druk zoekende en sorterend, is een van deze hulpjes van tante Pos, niet ech ter „voor halve dagen". Hij zegt: van morgen om tien uur moesten we al op het nieuwe pastkantoor zijn; ik loop nu al mijn derde rondje. Tus sendoor heb ik de inhoud van het lunchpakket opgegeten. T^en het op was, ben ik maar weer gauw aan het wandelen gegaan, want er gaat veel tijd in dat brieven brengen zit ten. De aankomend PTTer van huis uit monteur in een autogarage maakt er zioh heus niet met een Jantje van Leiden van af; en dat komt niet, omtdat hij géén Leidenaar is, maar een inwoner van Arnhem (Bloemiststraat 84). IflJ VINDT bezorgen nl. erg leuk werk. Alleen is de zware, zwar te, leren PTT-tas op den duur wel een last. Zij is zwaarder dan het beruchte pukkeltje, dat militairen op mars wel meedragen en dat hij schat op een gewicht van tien tot twaalf kilo. „Leiden is een moeilijke stad" zegt hij ook. „Dat komt vooral door al die hofjes. Daar heb je bij ons niet zo mee te maken." In Lei den ontmoet je met al die deuren, die een wereld blijken te ontsluiten, wel moeilijkheden. Ook is het wel eens een uitzoekerij, welk stuk in welke bus moet, hoewel de post na tuurlijk wel van te voren is gesor teerd. Ongeveer twintig collega's staan H. de Groot in Leiden in dit gewichtige PTT-werk bij. Met hem willen we nog eens de andere vrij willigers eren en de man, die tot dit alles het initiatief nam. Mond- en klauwzeer is gecon stateerd bij varkens op een bedrijf in Wijchen; de directeur van de vee- artsenijkundige dienst heeft een ver bod ingesteld varkens en herkauwers te vervoeren in de gemeente Wijchen en Overasselt. De actrices Jean Seberg (links) en Gina Lollobrigida hebben in Parijs samen een modeshow van het Huis-Dior bijgewoond. De foto toont deze beroemde dames in geanimeerd gesprek. Haagse jonkers slaags met duinmeiers In het Haagse „Binnehof" komt bij tijd en wijlen een bij drage voor over de geschiede nis van Haagse huizen en hun eigenaren gedurende enkele eeu wen. Dat deze historische bijdia- gen wel eens doorspekt worden met aardige, al of niet geschied kundig juiste, daar willen we bui ten blijven, intermezzi moge blij ken uit het volgende verhaal over een rond 1600 plaats gehad heb bend gevecht in de contreien van Hillegom, welk verhaal wij onze lezers uit de duinstreek niet wil len onthouden. Hier volgt het: Jonker Johan Antonie van der Haept, kapitein-ter-zee en later commandeur van een flotille, die met Neeltje Pouwels was ge trouwd, verbleef na de vrede van Munster een tijd lang in Antwer pen, hoewel daar niet veel voor een zeeman te beleven viel, daar de Schelde was gesloten. Mis schien vond hij de Vlamingen ge makkelijker in de omgang dan de Hollandse boeren, want op een kwade dag had hij in het duinland een onaangenaam avon tuur beleefd. Tezamen met jon ker Philips van Dorp waren ze op en septemberdag gaan jagen bij het huis Treslong onder Hil legom, maar het resultaat van de jacht was maar povertjes: slechts een tweetal konijnen had zich laten verschalken. Bij hun terugkeer tegen de avond wilden ze een kan bier drinken bij de „Duynmeyer", maar deze moest niets van de heren hebben. Het stak hem blijkbaar, dat edelen mochten ja gen en een „welgeboren" man zijn kruit ndet mocht verschieten. „Gij sijt maer een deel schel men en schrobbers, die bii nacht de oonijnen stelen, ende hebt de wagen die daer vooren gereden is, half vol conijnen gesmeten." voegde hij hen toe. Onmiddellijk kwam uit de her berg een duinmeier uit Santpoort zijn collega met getrokken mes te hulp en verschillende toege snelde boeren namen ook een dreigende houding aar Het kwam tot een gevecht, waarhij er werd geslagen en gestoken naar de ionkers en hun bedien den: Van Dorp had slecnts een elzenstok en Van Haept een rot ting „daer een schaepsherders schoppen aen was" in nanden ge kregen. Met die primitieve wa pens moesten zij zich venveren tegen „boeren met hoyvorcken seer furieuselijcq (verwoed) ste kende en slaende, soo dat sij ter nauwer noot haer lij ff konden beschermen!" Door het volkomen invallen van de duisternis slaagden ze er toch nog in om aan de woedende boeren te ontkomen, die hen „on- tallijcken villeyne namen ende injurieuse woorden" nariepen, maar schelden doet geen zeer, dachten de heren, die al menig harde klap hadden moeten incas seren. F. van Randwijk nieuwe chef vervoersdienst NZH De directie van de NZH heeft de heer F. van Randwijk uit Zeist tot chef van de Vervoersdienst benoemd. De heer Van Randwijk zal zijn func tie op 1 augustus aanvaarden, maar reeds op 1 mei in dienst van de NZH treden om zich in te werken. De nieuwbenoemde chef van de Vervoersdienst volgt de heer Th. Hetem op, die het bedrijf deze zo mer na een vijftigjarige loopbaan met pensioen gaat verlaten. De heer Van Randwijk, die 44 jaar is, is thans in gelijke functie werkzaam bij ie Nederlandse Buurtvorvoer Maat schappij. Hij kreeg een HBS- en ver volgens een MTS-opleiding in zijn geboortestad Rotterdam en werkte tijdens de oorlog op de tekenafde- ling van de Nederlandse Seintoestel- lenfabriek te Hilversum. Na de be vrijding trad hij in dienst van de Nederlandsohe Spoorwegen, waar hij belast werd met de financieel-admi- nistratieve controle op de herstelling van het beschadigde rollend mate rieel. In mei 1949 ging hij over naar de NBM, waar hij vele adviezen van bedrijfseconomische en organisatori sche aard uitbracht. Op 1 januari 1952 werd hij daar tot chef van de Exploitatie benoemd. BEVOORRADING VAN SCHIERMONNIKOOG WEER MISLUKT Ook gisteren is men er niet in ge slaagd Schiermonmikook met kolen en gas te bevoorraden. Gistermorgen zijn vanuit Oost-Mahorn de rijks veerboot „Brakzand" en de barkas „Ameland" echter een sleepboot de Waddenzee opgegaan, om te proberen het eiland te bereiken. Omstreeks half twaalf raakte het stuur van de sleepboot op ongeveer 400 meter van de aanlegsteiger onklaar. Toen lag de „Brakzand" nog 800 meter van de wal. De schepen moesten door dit mankement weer naar Oost-Mahorn terug keren. Vorige week woensdag is Schier monnikoog voor het laatst met veel moeite bevoorraad. Er zou echter nog geen kritieke situatie zijn ontstaan, hoewel er aan sommige artikelen ge brek bestaat.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10