Pleitverbod door chef staf aan mr. Schuurman s misverstand Opzienbarende verandering in burgerlijke stand VRIJDAG li FEBRUARI 1968 D« LWD8CHE COgRANT PACHWA Mevrouw Mies Timp-Bouwman is donderdagochtend in haar woning in Blaricum gehuldigd door het Valentijn- Comité. MINISTER VISSER ANTWOORDT: Ministerie: geruchten over ontslag missen iedere grond In aansluiting aan de beantwoor- ding van de vragen van het Tweede Kamerlid Jan H. J. Maenen (KVP) inzake het „pleitverbod voor luite nant-kolonel Schuurmans", heeft de woordvoerder van het ministerie van defensie bij informatie aan het ANP meegedeeld, dat geruchten als zou de chef van de generale staf," luite nant-generaal A. V. van den Wall Bake overwegen de Koningin te ver zoeken hem van zijn huidige functie te ontheffen, beslist iedere grond missen. Berichten over een dergelijk gerucht werden gisteren door enkele dagbladen gepubliceerd. De juistheid van deze berichten werd door de woordvoerder van het ministerie met nadruk en ten stelligste ontkend. Misverstand In antwoord op vragen van het ka tholieke Eerste Kamerlid De Gou heeft minister Visser medegedeeld, dat de Chef Staf, luitenant-generaal Van den Wall Bake, per vergissing aan lt.-kol. mr. Schuurmans heeft opgedragen geen nieuwe zaken in behandeling te nemen als raadsman tegenover de minister van Defensie. De Chef Staf heeft, aldus de minis ter, ten onrechte gemeend, dat de minister zelf reeds een dergelijk verzoek aan mr. Schuurmans heeft gedaan. Minister Visser heeft over het misverstand nog het volgende medegedeeld. Mr. Schuurmans heeft eind vorig jaad een onderhoud ge had met de minister. Tijdens dit on derhoud heeft de bewindsman een beroep gedaan op mr. Schuurmans om een voor alle partijen aanvaard bare oplossing te zoeken, als officie ren zich tot hem wenden voor juri dische bijstand. Van een verbod is dus geen sprake. Het bewuste on- N.-GUINEA-KRUIS NIET VOOR ALLE MILITAIREN De staatssecretaris van defensie, luitenant-generaal b.d. M. R. H. Cal- meijer heeft geantwoord op de schrif telijke vragen die het Tweedie Ka merlid jonkvrouw© Wttewaal van Stoetwegen (OHU) gesteld had in verband met de toekenning van het Nieuw Guinea-herinneringskruis. De bewindsman zegt in zijn antwoord, dat het juist is, dat het herinnerings- kruis niet aan alle militairen, die in Nieuw Guinea dienst hebben gedaan is toegekend. De maatstaven, die bij de toekenning van het herinnerings- kruis zijn aangelegd, zo zegt die staatssecretaris, zijn vermeld in de desbetreffende koninklijk besluit. In dat KB staat het herinnerings- kruis wordt toegekend aan militairen, die in Nieuw Guinea in 1962 ten min ste drie maanden in werkelijke dienst zijn geweest. Aan hen die in 1963 in Nieuw Guinea in militair verband hebben deelgenomen aan een actie of een verkennings- of patrouille- tocht, wordt een gesp toegekend. Zij die in aanmerking komen voor de gesp hebben tevens aanspraak op het herimneringskruis, ook indien ze niet voldoen aan de diensttijdeis vam drie maanden. derhoud was in oktober vorig jaar. Dit jaar, begin februari, deelde hier na de Chef Staf aan mr. Schuurmans direct na elkaar mede, dat hij „zich diende te blijven richten naar dit onderhoud", waarin, aldus meende de Chef Staf, van een verbod door de minister zelf sprake was geweest. Enige dagen later echter werd de vergissing ontdekt, wat direkt tot gevolg had, dat het '„pleitverbod" werd ingetrokken. DRIE MAN OVERVIELEN ARGELOZE BARKEEPER Drie mannen men vermoedt, dat het Amerikanen geweest zijn hebben gisternacht een overval ge pleegd op de 46-jarige barkeeper W. J. E. op de Brouwersgracht te Am sterdam. Een van de drie overval lers vroeg de barkeper een vuurtje. Terwijl de man argeloos aan dit ver zoek wilde voldoen grepen de twee anderen hem vast en haalden een portefeuille uit zijn zak. De barkee per kreeg tijdens de worsteling met zijn belagers enkele harde schoppen in de maagstreek. De daders zyn nog voortvluchtig. Man stak woonwagen in brand Een woonwagenbewoner is in het politiebureau te Brunssum ingesloten na te hebben bekend, dat hij vorige week opzettelijk zijn woonwagen in brand heeft gestoken. Hij bewoonde een tot woonwagen omgebouwde au tobus in het woonwagenkamp aan de Rimburgerweg. De brand richtte voor' naar schatting 3000 a 4000 gulden schade aan. Het meubilair kon tijdig in veiligheid worden gebracht. Aan het begin van de winter vestigden de man en zijn vrouw zich te Brunssum. Enkele weken geleden werd een baby geboren, die thans in het ziekenhuis te Brunssum wordt verpleegd. liet echtpaar kreeg na de .brand van de gemeente een tijdelijk gemeubileerd onderkomen, doch weigerde dit te betrekken, omdat het een nieuwe woonwagen wilde hebben. De man ging daarna zwerven. Morgen wordt hij voorgeleid voor de officier van justitie te Maastricht. INFLUENZAGOLF OVER NEDERLAND Veel Nlederlanders hebben momen teel griep. De influenza-golf geeft geen redlen tot ongerustheid. Het ziekteverloop is goedaardig, terwijl er van complicaties weinig sprake is. Dit heeft de hoofdinspectie van dé volksgezondheid meegedeeld. De ont wikkeling van de situatie wordt in samenwerking met die provinciale inspecteurs van de volksgezondheid nauwlettend gevolgd. Ook in ons om ringende landen heerst griep, die eveneens niet kwaadaardig is. De griep maakt dit jaar in ons land meer slachtoffers, dan het vorige jaar en minder dan in het seizoen '60-' 61. NEKKRAMP BIJ 2 ZWOLSE KLEUTERS SCHOOL GESLOTEN Op een kleuterschool te Zwolle zijn twee gevallen van nekkramp geconstateerd. Het zijn lichte geval len en de twee patiëntjes zijn al aan de beterende hand; de school is even wel voor enkele weken gesloten op advies van de GGD. De opdracht, de school te sluiten, gaf de school arts, omdat een groot aantal kinde ren waterpokken, mazelen of de bof heeft. De schoolarts gaf te kennen, dat er verder „niets aan de hand" was. Banken in januari gunstig spaarresultaat Januari was voor de banken, aan gesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en de Co- operatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, een gunstige spaar- maand. Met een spaaroverschot van 74.0 miljoen werd een nieuw hoog tepunt bereikt in de maandelijkse toeneming van de spaargelden. In totaal werd ingelegd 272,3 miljoen en terugbetaald 198,3 miljoen. In januari 1961 bedroegen de stortingen 247,9 miljoen, de terugbetalingen 181,9 miljoen en het spaarover schot 66,0 miljoen. De verbetering in de resultaten, die in het laatste kwartaal van 1962 bij de Raiffeisenbanken en boeren leenbanken optrad, zet zich derhalve in de eerste maand van 't jaar 1963 voort. Het totale spaartegoed bij het georganiseerd landbouwkredietwezen bedroeg per 31 januari 1963 5.482,5 miljoen. verkouden.... verkou..r.. ve.... AKKERTJES helpen sneller en beter dan ooit (Advertentie) Dit is de 46-jarige Harold Wilson, die donderdagavond tot leider van de Britse Labour-partij is verkozen. Hij volgt als zodanig Hugh Gaitskell op, die onlangs is overleden. Man thans ingeschreven als vrouw - Iemand die ruim dertig jaar gelo den in Arnhem werd geboren als een kind van net mannelijke geslacht, later is gehuwd en vader werd van twee kinderen, is thans, aldus „Trouw", in de bevolkingsgeregisters officieel ingeschreven als vrouw. De voornamen Jan Willem zijn bij rech terlijke beschikking veranderd in Jo hanna Wilhelmina. Deze voor de Nederlandse admini stratie zeer uitzonderlijke mutatie wordt onthuld in een artikel in het weekblad van de Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren. Het gaat over iemand die van jongsaf aanvechtin gen had zich als vrouw te kleden en te gedragen. Hij heeft echter jaren lang tegen dien aanvechtingen ge vochten en is in 1954 zelfs gehuwd. Uit het huwelijk werden twee kinde ren geboren. Nadien werden de aanvechtingen echter steeds sterker. Als gevolg daarvan ontstonden tussen man en vrouw zulke grote moeilijkheden, dat een echtscheiding onvermijdelijk werd. Betrokkene heeft zich daarna aan enkele medische ingrepen onder worpen. Sindsdien voelrt hij zich vol komen vrouw, gaat als vrouw ge kleed en wilde zich ook als vrouw zien opgenomen in het sociale en economische leven- Zijn in de geboorte-acte vermelde voornamen zouden daaraan bij sol licitaties e.d. echter in de weg kunnen staan. Hij diende daarom een request in bij de rechtbank met het verzoek in het vervolg vrouwelijke voorna men te mogen dragen. Op grond van medische verklarin gen meende de rechtbank „dat re- questrante thans moet worden aan gemerkt als te behoren tot de vrou welijke sekse, zodat het billijk en wenselijk is te achten, dat door re- questrante één of meer een vrouw passende voornamen worden gedra gen." Het verzoek werd dus ingewil ligd. De voornamen Jan Willem wer den officieel veranderd in Johanna Wilhelmina. GELDKIST MET f 20.000 GESTOLEN Uit een elektrische apparatenfa- briek in de Kempenaerstraat in Am sterdam is in de nacht van dinsdag op woensdag een geldkist met 22.000 gestolen. Via een pand aan de Donker Cur- tiusstraat moeten inbrekers over een plat dak naar de fabriek, en via een ruim naar binnen zijn geklommen. De geldkist stond in een bureaulade, die werd geforceerd. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. PAARD GESTIKT BIJ BRAND IN MANEGE Gisteren brak brand uit in een manege te Brunssum, nadat een pi keur had getracht een kraan te ont dooien met een gasvlam. De vlam bereikte echter via een waterleiding buis die binnenkant van de stallen, waar balen stro lagen opgestapeld. Twaalf van de dertien in die stallen aanwezige paarden konden, zij het op het nippertje, worden gered. Eén paard stierf als gevolg van de ver stikkende rook. BRANDSTICHTER GEARRESTEERD De rijkspolitie in het Betuwse dorp Doornenburg heeft de aldaar wonen de 39-jarige steenfabrieksarbeider J. deL. aangehouden, die in de afge lopen maanden in deze plaats en in het nabijgelegen Angeren een aan tal branden heeft gesticht. Hij heeft gisteren op het politiebureau in Huis- sen een volledige bekentenis afge legd. De man kon geen reden opge ven voor zijn vurige daden. Wel ver telde hij de politie, dat hij de bran den in staat van dronkenschap had gesticht. Het gebruik van alcohol had hem ertoe gedreven, zo ver klaarde hij. Volgens de polftie is de brandstichter geestelijk gestoord. Hij heeft met zijn duistere praktijken ongeveer een ton schade aangericht. In Doornenburg liet de brandstich ter een woonwinkelhuis in vlammen opgaan, verder een schuur, waarbij acht koeien, kleinvee en 175 kippen omkwamen en een hooischuur. In Angeren stak hij jl. zondag 's nachts de brand in een landbouwschuur. De man zal voor de officier van Justitie in Arnhem worden geleid. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, verleent woensdag 20 februari 1963 normaal audiëntie. De tweejarige J. van Ewijk uit Rotterdam is gisteren in een sloot gevallen en verdronken. Een passe rende werkman heeft het slachtof fertje uit het water gehaald, waar na het door een politewagen naar het Zuiderziekenhuis is vervoerd. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: ss „Maasdam" (17/2); se „Korendijk" (20/2). Argentinië: ms „Amstel- land" (20/2). Australië: ms „Bieber- stein" (20/2). Brazilië: ms „Santa Ursula" (19/2); ms „Laënnec" (20/2). Canada: ss „Maasdam" (17/2); ms „Ternefjell" (19/2). Chili: ts „Leipzig" (21/2). Ned. Antillen: ms „Stentor" (19/2). West Nw-Guinea: ms „Seine Lloyd" (20/2) (alleen Hol- landia). Suriname: ms „Ladon" (20/2). Rep. van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Capetown Castle" (17/ 2); ms. „Giessenkerk" (20/2). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Verkoop luiers niet beneden vastgestelde prijs Op straffe van een dwangsom van 250 gulden is het een Amsterdams levensmiddelenbedrijf verboden, cel- stofluiers van een bepaald merk beneden de door de fabrikant vast gestelde prijs te verkopen. Deze uit spraak heeft de rechtbank te A'dam vanochtend gedaan in een kort ge ding, dat de papierfabriek tegen het levensmiddelenbedrijf had aange spannen. Het bedrijf was eind okt. in zijn zelfbedieningszaken begonnen met een zogenaamde discount-actie. Een van de acties was een rol lui ers van 1.35 te verkopen voor 0.99. Het levensmiddelenbedrijf meede, dat het geen pas geeft het te dwingen, die luiers te doen verkopen met een winst van 0.48 per pak als het genoegen wil nemen met een winst van 0. 12. De fabrikant staat op het stand punt, dat het levensmiddelenbedrijf toch die prijs moet berekenen omdat de grossier de luiers niet had mogen verkopen tenzij met oplegging van de voorwaarde van prijshandhaving. Zo wordt volgens de fabrikant zijn verkoopsorganisatie ondermijnd. „De Joekelsbegaan met hondenlot De Bredase carnavalsvereniging „De Joekels" heeft „uit Lotsverbon denheid met onze viervoetige vrien den en collega's" telegrafisch op de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M, Marijnen, een beroep gedaan het aanlijngebied voor hon den voor de duur van het carnaval op te heffen, „zodat ze ook wat Bra bantse „leut" kunnen hebben." Het telegram luidt: „Excellentie d'opperhonden van de Bredase kar- navals meute „De Joekels" (honden van uit vuilmdsbakkenras) al leute rend bijeen, zou'en gere laoten we ten da'se uime zwaore gemoedsdruk hebben, daor alle hondjes alleen aon ut touwke buiten magge, door uw schone order stop ze hadden zogezeed gere da'd'uwe excellentie mee ut oog op ut aonkomende karnaval alle hondjes die daogen vry zou willen geven zo'ze ook un bietje Brobaantse leut kunnen hebben." Donderdag heeft jhr. W. J. H. B. Sandberg, oud-direk- teur van het Stedelijk Museum in Amsterdam, in een boekhandel in de Leidsestraat in Amsterdam het nieu we boek ten doop gehouden, dat Hugo Claus over Karei Appel heeft geschreven. Foto: de uitgever, de heer A. J. G. Strengholt (rechts) biedt het eerste exemplaar van het boek aan aan de schilder over wie het handelt. Op de achtergrond links jhr. Sandberg en rechts de schrijver, Hugo Claus.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7