parel per dag! DONDERDAG 14 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 7 Donderdagavond zal de NTS een uitzending wijden aan het stuk „Marguerite Gautier, La Dame aux Camelias" van Alexandre Dumas, in de bewerking en onder regie van Willy van Hemert. V.I.n.r.: Andrea Domburg in de titelrol, Ellen van Hemert als Nichette, en Arthur Boni als Gustave, haar verloofde. OFFICIER VAN JUSTITIE BETREURT HOUDING VAN K.L.M. VERMISTE GELD BEDRAAGT 95.000 Dat men bij de rijkspolitie geen aangifte had gedaan, kwam omdat er naar de mening van de bedrijfsbeveiligingsdienst der KLM van diefstal op Schiphol geen sprake was. Hoogstens zou het kistje bij een der tussenlan dingen kunnen zijn gestolen. Wel had men de politie in Zürich, Rome en Kano van de vermis sing op de hoogte gesteld. De Officier van Justitie, mr. L. H. Feitsma, hoofd van het arrondisse mentsparket te Haarlem, onder wie de Dienst luchtvaart van het korps rijks politie op Schiphol ressorteert, be treurde het ten zeerste dat de KLM de vermissing van het kistje met bij na 95.000 aan bankpapier ook voor de officiële politie op de luchthaven geheim heeft gehouden. Mr. Feitsma achtte het waarschijn lijk diat ook gisteren nog geen aan gifte zou zijn gevolgd, indien de zaak dinsdag niet was uitgelekt en de pers ter ore was gekomen. „Wanneer in zo'n zaak enkele dagen wordt gewacht met de inschakeling van de politie," aldus de officier, „dan kan iedereen hegrijpen, dat dit op zijn zachtst gezegd een snelle op sporing van het vermiste geld of de opheldering van een diefstal niet in de hand werkt. Indien wij onmiddel lijk waren gewaarschuwd, dan had den we terstond het hele internatio nale politieapparaat in werking kun nen stellen. Een eventuele dief heeft thans vele dagen voorsprong," In juridisch opzicht rust op de be drijf sbeveiliging niet de wettelijke plicht tot het doen van aangifte. Niettemin hoopte de officier, dat de KLM na dit geval de gewoonte zal laten varen om, zo enigszins mogelijk, de politie buiten dat soort zaken te houden. RIJKSPOLITIE ONDERZOEKT VERMISSING GELD Vier dagen nadat de vermissing door de KLM werd ontdekt, is de Dienst luchtvaart van het korps rijks politie op Schiphol begonnen met het onderzoek naar het verdwenen kistje met bankbiljetten. Gisterochtend is de bedrijfsbevei- liging van onze luchtvaartmaatschap pij, die tot nu toe de politie er bui ten had gehouden, er tenslotte toe overgegaan bij de rijkspolitie aan gifte van de vermissing te doen. Dat geschiedde nadat de waarnemend groepscommandant de chef van de bedrijf sbeveiliging om opheldering had verzocht. Noodvluchten naar Ameland Evenals gisteren heeft Martin's Air Charter gisteren met een Dako ta een aantal vluchten vanaf het vliegveld Eelde in Groningen naar het door het ijs geisoleerde Ameland uitgevoerd. Ditmaal werden de bedrijven op Ameland van brandstof en andere materialen voorzien. Zo werd o.a. 20.000 liter olie vervoerd. Ook heden wordt deze bevoorra ding door de lucht voortgezet. Haagse arts verdacht van auto's bekrassen Tegen de 65-jarige Haagse arts M. S. K. heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag zes maan den gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De arts stond terecht verdacht van het beschadigen van auto's. Hij ontken de met grote beslistheid de feiten te hebben gepleegd. Gedurende ongeveer een jaar wer den de bewoners van de omgeving van de Queridostraat in Voorburg verontrust, doordat op hun gepar keerde auto's krassen werden ge maakt. De politie slaagde er niet in de dader te ontdekken. Maar op 11 mei van het vorig jaar zag een be woonster van de Queridostraat die voor het raam stond een man een strijkende beweging langs een auto maken. Ze rende naar beneden en consta teerde een kras op de wagen. De man, die was doorgelopen, herhaalde de beweging over nog drie andere auto's. Hierop werden even later ook krassen ontdekt. De man, die kon worden gearres teerd, bleek de arts te zijn die nu te recht stond. Uitspraak op 26 febr. Naar verluidt, is zaterdag het vrachtruim van die DC-8, waarin zich de twee jute zakken met m to taal 5 kistjes bevonden, tijdens het enkele uren durende oponthoud in Zürich open geweest, omdat er wat vracht in- en uitgeladen moest wor den. In Rome zou dit vrachtruim gesloten zijn gebleven. 95.000 VERDWENEN De waarde van het geld, dat za terdag uit een DC-8 van de KLM op Schiphol werd vermist, bedraagt 94.900. Dit bedrag bevond zich dus in het verdwenen kistje. De totale waarde van de zending, die in 5 kist jes was verpakt, bedroeg 445.300. Deze opgave is gisteravond ver strekt door de bank in Genève, voor wie de zending was bestemd. Maan dag jl. waren de vier andere colli per KLM-vliegtuig naar Genève door gezonden zonder te zijn opengemaakt. Het gevolg was, dat de KLM niet wist hoeveel geld er in het vermiste kist je zat. Met afle vitaminen onmisbaar voer uw gezondheid'. Bij prikkelbaarheid, over- vermocidheicken neerslachtigheid. UMBO-SAN per flacon van lOfl'multivitamine. parels f.3.S0 Bij apotheker en drogist IOOpabeis (Advertentie) Nederlandse Spoorwegen gaan proef nemen met rail-routevervoer 5 MAART: PARIJS-ROTTERDAM De Nederlandse Spoorwegen zullen in samenwerking met de Franse en de Belgische spoorwegen op 5 maart een proef nemen met het zogenaamde rail-routevervoer, het vervoer van vrachtgoederentrailers op speciale wagons. Dit transportsysteem heeft in Frankrijk in enkele jaren al een grote ontwikkeling doorgemaakt. In opdracht van de Franse spoor wegen zijn speciale wagons ontwor pen, zogenaamde Kangeroe-wagons, waar de trailers met een manipulatie trekker op worden gereden. Als zij gedeeltelijk in de wagon zijn wegge zakt, worden zij vergrendeld, per spoor worden zij over lange afstanden vervoerd. Bij het aankomststation rijdt een manioulatietrekker de trai lers weer van de wagon af. Over de weg kunnen de trailers door een nor male trekker verder worden gebracht naar de verschillende plaatsen waar moet worden gelost. De Franse spoorwegen hebben sa men met het Franse wegvervoer een aparte maatschappij voor het rail- routevervoer opgericht, waarin de spoorwegen financieel voor veertig procent participeren. Als de proef in Nederland slaagt, zal ook hier een speciale maatschappij in het leven worden geroepen. Parijs-Rotterdam v.v. Voorlopig rijdt men van Parijs naar Rotterdam en terug. De Franse spoor wegen hebben zowel de wagons als de manipulatietrekkers en de trai lers ter beschikking gesteld voor de proef. Gewone trekkers zijn voor dit vervoer niet geschikt, omdat er tus sen de dubbele banden van de trek kers kleine spoorwielen moeten wor den aangebracht. Daarbij komt ook, dat de nummerborden opklapbaar moeten zijn, terwijl er tevens een aangrijpingspunt voor de manipula tietrekker dient te worden gemaakt. De spoorwielen zijn nodig omdat de trailer over rails wordt getrok ken, die op de wagon zijn gemon teerd. Op verzo'ek van de Nederlandse Spoorwegen zijn voor de Nederland se wegvervoerders bij de Franse trai lerbouwers enige offertes opgevraagd voor deze speciale trailers. Kostenbesparing Voor de wegvervoerders, die dien sten op Frankrijk onderhouden, be tekent dat rail-routevervoer dat door de spoorwegen wordt gezien als een speciale service aan het wegver voer een aanzienlijke kostenbe sparing, zo menen de Nederlandse Spoorwegen. Men heeft veel minder last van slijtage aan het materieel, terwijl chauffeurs en bijrijders op het inter nationale trajekt overbodig zijn. Als de proef slaagt, zal men eind 1963 een speciale dienstregeling ma ken voor het rail-routevervoer naar en van Parijs. Trailers met goederen uit Nederland zullen worden afge leverd op het Gare du Nord in Pa rijs. De eindbestemming voor het ver voer uit de Franse hoofdstad wordt Rotterdam. Met vier wegvervoerondernemin- gen zullen de Nederlandse Spoorwe gen op 5 maart met de proef starten. Er bestaat reeds thans grote belang stelling voor en de vier beschikbare trailers zijn al volgeboekt. Subsidie voor mej. dr. Rozemond VOOR UITGAVE De Nederlandse Organisatie voor Zui verwetenschappelijk onderzoek heeft mejuffrouw dr. Keetje Roze mond, hoofd van de theologische af deling van de universiteitsbibliotheek in Leiden, een subsidie verleend voor de uitgave van de kanttekeningen, welke Cyrillus Lucaris in een exem plaar van de grote catechismus van Bellarminus maakte. Dat deze aantekeningen in het Frans worden uitgegeven, geschiedt niet alleen om ze onder ogen van een grotere lezerskring te brengen, maar ook omdat er al enkele publi- katies over Cyrillus Lucaris in die taal verschenen zijn. Het belang van deze uitgave is gelegen in het feit, dat de bedoelde kanttekeningen nieuw licht werpen op Cyrillus' po sitie in de jaren 1618 en 1619 tenop- zichte van de Rooms-Katholieke leer, op de protestantse invloed, welke hij ondergaan heeft en op zijn eigen oos- ters-orthodoxe gedachtenwereld. On voorziene omstandigheden buiten be schouwing gelaten, zal de editie nog dit jaar van de pers komen. Prof. mr. J. W. G. P. Jurgens, hoogleraar in het handelsrecht en het internationaal privaatrecht aan de universiteit van Nijmegen is gis ternacht in de leeftijd van 67 jaar ovenleden. TREIN GREEP AUTO; CHAUFFEUR GEDOOD Bij een botsing tussen een trein en een auto op een niet-beveiligde over weg te Hattemerbroek in de gemeen te Oldebroek is de bestuurder van de auto, de 47-jarige groentehande laar J. W. de Goede uit Zeist, om het leven gekomen. De 19-jarige met selaar J. Poulich uit Zeist, die ook in de auto zat, werd zwaar gewond. Hij werd naar het Sophia-ziekenhnis in Zwolle overgebracht Vermoedelijk heeft de groente handelaar de trein uit de richting Zwolle niet zien aankomen, nadat hij voor de overweg had gestopt om de trein uit de richting Amersfoort te laten passeren. Het ongeluk gebeurde rond het middaguur op de overweg in de Hanesteegseweg. De auto werd ge heel vernield. De trein kreeg schade, maar kon op eigen kracht naar de legerplaats Oldebroek rij dén, waar hij, naar de politie meedeelde, op een zijspoor werd gezet. De gestrande passagiers werden met een stoptrein uit Zwolle, die de plaats van het ongeluk nog niet kon passeren, naar Zwolle teruggebracht. Begrafenis slachtoffers van dubbele roofmoord Het intense medeleven van de be volking van Rotterdam met de tries te roofmoord van vrijdagnacht j.l. is ook gistermorgen tot uiting geko men bij de begrafenis op de Zuider Begraafplaats van de beide slacht offers, de 38-jarige mevrouw A. B. van HoffVan Heek en haar 8-ja rig zoontje Marcel. Honderden buurtbewoners waren daar bijeen gekomen, vele bloem stukken dekten het graf. Daarin wa ren op elkaar geplaatst de grote kist van de moeder en de kleinere van haar zoontje. Geen der kinderen van het gezin woonde de begrafenis by. Aan de plechtigheid was een re quiemmis vooraf gegaan, die gehou den werd in de kerk Ó.L. Vrouwe Onbevlekte Ontvangenis aan de Slinge, gecelebreerd door pastoor S. M. Thoen. De pastoor schetste het tragische leven van de vrouw en herdacht met ontroering Marcel, dat dappere kind dat zijn moeder ging zoeken, zoals hij zei. Hij sprak de hoop uit dat de burgerlijke overheid middelen zou vinden en toepassen om de maat schappij tegen dergelijke misdaden te beschermen. De pastoor zei tientallen telefoontjes te hebben gekregen van mensen, die de drie achter gebleven kinderen in hun gezin willen opnemen. Tragische dood van bejaarde vrouw Angst en bijzonder deerniswek kende omstandigheden zijn gisteren oorzaak geworden van de dood van de 65-jarige mevr. M. Cox uit Maas- niel. Omdat zij van haar AO W-uit kering de kachel niet langer bran dend had kunnen houden, was zij op de vuilnisbelt van Roermond gaan zoeken naar hout en half verbrande kolen. Gedreven door nood had zij de bordjes „verboden toegang" ge negeerd. Toen de vrouw in de verte een vuilnisauto zag naderen kroop zij weg tussen het vuil,, in de hoop niet door het gemeentepersoneel te zullen worden opgemerkt op de ver boden plaats. Vastgenageld van de angst bleef zij ook zitten, toen de wagen hard achteruitrijdend haar richting uitkwam. Op het laatste moment heeft de ongelukkige nog getracht uit de voeten te komen, maar de wielen kon zij niet meer ontwijken. Geen overeenstemming c.a.o. confectie In de Stichting van de Arbeid kon gisteren over de cao voor de confec- tie-industrie geen overeenstemming worden bereikt. De Stichting kan zelf niet over dit contract beslissen, maar moet het doorsturen naar het college van rijksbemiddelaars, vergezeld van een verdeeld advies. De werknemers gaan wel akkoord met de cao, maar de werkgevers willen niet meewer ken aan de uitbreiding van de va kantie die daarin is opgenomen. Voor zijn vertrek naar Canada werd prins Albert van België uitgeleide- gedaan door prinses Paola. Op de foto schijnt een bezorgde prinses Pao la (let op het leuke hoedje) haar man nog een goede raad toe te fluisteren. „HET DORP" KRIJGT SPOEDIG DIREKTEUR Tijdens een dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur van de stichting „Het Dorp" is besloten de gehele financiële controle van de gelden in handen te leggen van het Verenigd Arnhems Accountantskan toor te Arnhem. Teneinde een begin te maken met de organisatie-opbouw van de leiding van het Dorp zal ernaar gestreefd worden zo spoedig mogelijk een al gemeen directeur te benoemen. Deze taak wordt voorlopig waargenomen door dr. A. Klapwijk als waarne mend-directeur en doör de heer J. W. v. d. Ben, als waarnemend-econoom. Dr. Klapwijk zal uiteraard ook in de toekomst aan het Dorp verbonden blijven. De nieuw te benoemen directeur zal gezocht worden in de sociaal psy chologische sector, terwijl er boven dien hoge eisen aan het zakelijk in zicht van de te benoemen functiona ris zullen worden gesteld. PRIESTERWIJDING IN AMSTERDAM Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, zal zaterdag 16 februari de priesterwijding toe dienen aan pater H. de Jong OFM Conv. in de St. Thomaskerk te Am sterdam. WILD WEST IN SOEST Terwijl zij rustig een kopje thee zat te drinken, kreeg mevrouw Thö- rig in Soest de schrik van haar leven. Met een harde knal boorde zich op korte afstand van haar een kogel door de lamp, ketste op de muur en viel krachteloos op tafel. De kogel van het kaliber 5,4 mm bleek afkomstig uit een geweer, dat de 21-jarige E. D. gebruikte om vo gels te schieten in de Kerkstraat in Soest. De politie, gealarmeerd door het schot, was zo snel ter plaatse, dat zij de hand kon leggen op de jongeman. Het geweer had hij inmid dels in de Eem gegooid. De politie zal trachten het verboden wapen op te vissen. Henri de Greeve houdt weer meditaties Pater Henri de Greeve zal tijden* de Vasten meditaties houden in de „Papegaai" (H.H. Petrus en Paulus) in de Kal verstraat te Amsterdam tij dens het z.g. „Kwartier voor God" om kwart voor een. FAN VAN ZANGERES NAM PER ONGELIJK PORTEMONNAIE MEE De zangeres Erna Spoorenberg heeft ondervonden, dat het nadelen kan hebben bewonderd te worden. Een van haar „fans", de 21-jarige musicus H. R. M., heeft haar eergisteren n.l. „per vergissing" doen denken, dat haar portemonnaie met wat Neder lands, Zwitsers en Duits geld tot een totaal bedrag van een paar tientjes, gestolen was. Dinsdagmiddag bemerkte de zange res, dat haar portemonnaie verdwe nen was uit haar handtasje, dat in de kleedkamer van het Concertge bouw in Amsterdam stond. In de plaats daarvar lag een zakagenda van de musicus in het tasje. Toen even later de musicus aan het Concertgebouw kwam vragen of iemand zijn zagagenda had gevon den, werd hij ontvangen door een rechercheur. De man ontkende hevig iets af te weten van de verdwijning van de portemonnaie uit het tasje en de mysterieuze verschijning daarin van zijn zakagenda. Later bekende hij evenwel, dat de geheimzinnige verwisseling „per on geluk" zijn werk was geweest. Hij had als vurig bewonderaar van Erna Spoorenberg in haar portemonnaie naar een foto van de zangeres ge zocht. Zowaar vond hij een portret van zijn „ster". Zorgvuldig borg hij het exemplaar weg in zijn'zakagenda, maar in zijn vreugde stopte hij de zakagenda met de foto in het tasje en de portemonnaie in zijn zak. De man heeft een nacht opgesloten gezeten in het politiebureau aan het Leidseplein in Amsterdam en is gis termiddag weer vrijgelaten. Met een proces-verbaal en zonder foto Koningin Fabiola van België heeft in Brussel een gala- filmvoorstelling bijgewoond van de verenirinr Rei*i£ Bolivia. Bij aankomst in de laai viel de koningin een ovatie ten deel vereniging Belg»-

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7