S)e CeUiie(Soti4cmt Lagerhuis verwerpt motie van wantrouwen MGR. WILLEBRANDS HAALDE MGR. SLIPYI AF Na het échec van Brussel Vliegramp in Amerika Om Adenauer te wippen „Syncom" nog niet gelanceerd Sneeuwmodder in W. Europa Kassems einde EEN MILJOEN AAN ENGELS BANK PAPIER UIT KLM-DC 8 VERDWENEN Eln<le. vorstperiode Hoogwaterstanden WOENSDAG 13 FEBRUARI 19«S 53e JAARGANG No. 15.85* Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Europa ploetert in de sneeutvbrei Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. rund., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Het Engelse Lagerhuis heeft dins dagavond met 333 tegen 227 stem men een motie van wantrouwen te gen de Britse conservatieve rege ring verworpen, die door de socia listische oppositie was ingediend. In de motie werd verklaard, dat de re gering, nu zij er niet in is geslaagd een Britse toetreding tot de Euro pese Gemeenschappelijke markt te verzekeren, niet geacht kan worden de vastbeslotenheid en de bekwaam heid te bezitten, die nodig zijn om Engelands moeilijkheden te overwin nen". Vervolgens werd een regeringsmo tie goedgekeurd met 330 tegen 227 stemmen een meerderheid van 103 stemmen. Hierin wordt uiting ge geven aan volledig vertrouwen in de vastbeslotenheid en bekwaam heid der regering om de politieke en economische toestand het hoofd te bieden. De onderminister van buitenland se zaken Edward Heath, die de voor naamste Britse onderhandelaar is ge weest bij het mislukte Brusselse overleg over de Engelse aanvrage van het lidmaatschap der Europese Gemeenschappelijke markt, had dinsdagavond in het Lagerhuis in grote lijnen de politiek uiteengezet, die Groot-Brittannië thans wil gaan voeren. „Engeland streeft naar een poli tiek van de open deur in Europa. Het is altijd van plan geweest van gan ser harte deel te nemen aan de bouw van een groter Europa ^n daarbij alles achterwege te laten, dat af breuk zou kunnen doen aan dit stre ven", aldus Heath. Hij verklaarde ook, dat het Ver enigd Koninkrijk zijn kanalen tot overleg met Europa zou open houden en verbreden. Het zal hiertoe zijn permanente vertegenwoordiging te Brussel uitbreiden en het zal er ook naar streven om zijn politiek zoveel mogelijk met die van Europa te doen samenvallen. Heath kondigde aan, dat de Britse regering maatregelen zal nemen om een grotere uitwisseling van goede- Een Boeing-straalvliegtuig vah de Northwest Airlines is dinsdagavond kort na het vertrek uit Miami met 43 mensen aan boord in de Everglade- moerassen, ruim zeventig kilometer ten westen van Miami, neergestort. Alle 35 passagiers en acht beman ningsleden, onder wie vijf stewardes sen, zijn omgekomen. Het toestel was onder buiig weer uit Miami vertrokken, op weg naar Chicago, doch ongeveer vijf minuten na het vertrek ging het radiocontact met het vliegtuig verloren, waarop onmiddellijk op uitgebreide schaal nasporingen werden ingezet. Ruim vijf uur later werd het wrak gevqnden, op ongeveer tien kilometer afstand van een verkeersweg, die door dit schaars bevolkte gebied loopt. Het wrak lag midden in de moeras sen. Helikopterpiloten landden nabij het verongelukte toestel en konden geen overlevenden aantreffen. ren tussen de leden der Europese Vrijhandelsassociatie (EVA) te be vorderen. Tezelfdertijd zal zij ech ter de deur open houden voor een hernieuwing van het overleg met de Europese Gemeenschappelijke markt. Heath maakte duidelijk, dat En geland niet zelf het initiatief zal ne men tot het verkrijgen van een toe gevoegd, in plaats van een volledig lidmaatschap der Europese Gemeen schappelijke markt. „Elk daartoe strekkend voorstel moet afkomstig zijn van de EEG in haar geheel en het moet niet weer een kwestie van langgerekte onderhandelingen wor den", verklaarde hij. Twee partijloze Westduitse bladen schreven gisteren in grote opmaak over een (mislukt) komplot om bondskanselier Adenauer ten val te brengen. Volgens deze bladen, „Der Mittag" en „Bild" hebben leden van de so cialistische oppositiepartij en de vrije democraten, die deel uitmaken van de Westduitse regering, vergeefs ge poogd Adenauer ten val te brengen door middel van een z.g. „construc tieve motie van wantrouwen". De „rebellen", die door „moeilijkheden bij het Europese beleid" werden be wogen, hadden zonder succes zowel vice-kanselier Ludwig Erhard als de minister van buitenlandse zaken, dr. Gerhard Schroder, gepolst en ge tracht één van hen ertoe te bewegen zich als Adenauers opvolger op te werpen. Krachtens de Westduitse grondwet kan de Bondsdag (Tweede Kamer) de bondskanselier met een „con structieve motie van wantrouwen" ter zijde schuiven als een meerder heid tegelijkertijd zijn opvolger kiest. Een woordvoerder van de sociaal democratische partij bevestigde later, dat dr. Karl Mommer, de parlemen tair secretaris van de partij, de Vrije Democraten met een dergelijk voor stel had benaderd. „Wij zagen hier in een mogelijke uitweg uit de hui dige moeilijkheden inzake de Euro pese politiek", aldus de woordvoer der. De poging was echter mislukt, zo zei hij, omdat professor Erhard niet bereid was, zich kandidaat te stellen als opvolger van Adenauer. „Volgens ons wilde hij niet gekozen worden tegen de wil van zijn eigen partij". De Britse torpedobootjager „Bar- rosa" heeft maandag bij Noord-Bor- neo een zeeroversschip aangehouden. De 13 piraten probeerden door in zee te springen te ontkomen. Zij werden echter met een motorsloep achter volgd, waarbij de matrozen vier van hen uit het water haalden. Eén van de zeerovers, die een wapen droog had weten te houden, schoot echter op de marinesloep en verwondde een Britse matroos. Men moest toen de achtervolging staken om de gewonde, diie later is overleden, hulp te verle nen. De negen overgebleven piraten ontkwamen. Bemiddeling der Russische waarnemers Naar eerst thans bekend wordt zijn de besprekingen over de vrij lating van mgr. Slipyi, aartsbisschop van Lemberg, reeds in november begonnen. Nadat het bericht de ronde gedaan had, dat de Oekrainse bisschoppen tegen de aanwezigheid van Russische waarnemers hadden geprotesteerd, welk gerucht later ontkend werd, nodigde kardinaal Bea de beide Rus sische waarnemers en de secretaris van de Congregatie der Oosterse Kerken, kardinaal Testa, en mgr. J. Willebrands, secretaris van het Een heidssecretariaat bij zich op de thee uit. Daar werd de kwestie Slipyi ter tafel gebracht. De beide Russische waarnemers beloofden al het moge lijke te zullen doen om de vrijlating te verkrijgen. Zij hielden woord. Be gin januari ontving het secretariaat voor de Eenheid bericht, dat het verzoek om vrijlating aan de be voegde instanties was voorgelegd. Op 26 januari berichtte archiman driet Vladimir Kotliarov, die als ver tegenwoordiger der Russisch-ortho- doxe kerk naar Genève gegaan was, dat aartsbisschop Slipyi van Siberië naar Moskou onderweg was. In verband hiermede is mgr. Wil lebrands uit Rome via Nederland per vliegtuig naar Moskou gegaan. Daar heeft mgr. Willebrands de vrijgelaten aartsbisschop het eerst mogen begroeten. Kort daarop zijn beiden per trein naar Rome gereisd. Zij hebben 2 dagen hun reis in We nen onderbroken. Zaterdagavond kwamen mgr. Willebrands en mgr. Slipyi, die in gewone zwarte toog gekleed was, in Rome aan. Mgr. Slipyi is daarna naar de ab dij der Basilianen in Grottaferrata vertrokken, waar hij zijn intrek ge nomen heeft. Hij lijdt in ernstige ma te aan t.b.c. en kan daarom geen enkele bezoeker ontvangen. Of de bisschop naar zijn vaderland nog ooit kan terugkeren is onzeker, hoewel hij zelf gezegd moet hebben: „Ik keer terug, al of niet geketend". De lancering van een nieuwe com municatie-kunstmaan, de „Syncom" die dinsdag even na middernacht plaatselijke tijd plaats zou hebben* is 24 uur uitgesteld, zo heeft het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart, de Nasa, meegedeeld. Het voorbereidende werk is door een he vige storm vertraagd. De kunstmaan zal nu donderdagochtend vroeg in haar baan worden gebracht. De lancering van de „Syncom" was al eerder uitgesteld, namelijk op 6 februari, wegens technische moeilijk heden. De „Syncom" moet in een baan op 45.600 km van de aarde terechtko men. Wanneer de lancering slaagt, zal het de eerste maal zijn dat een kunstmaan synchroon loopt met de wenteling van de aarde om haar as wat betekent dat zij op hetzelfde punt boven de aarde blijft hangen. GRAFISCHE CAO NOG NIET BEKLONKEN Het overleg over de cao in het grafisch bedrijf, dat gisteren in Am sterdam heeft plaats gevonden, heeft nog geen overeenstemming tussen de partijen gebracht. De werkgevers hebben zich bereid verklaard de lo nen van de „volbeloonde" werkne mers met 3,5 procent te verhogen met een minimum van 8 cent per uur, zulks met inbegrip van de 1 procent aow-compensatie. Verder hadden zij zich tot enige andere verbeteringen bereid verklaard, maar verlenging van de vakantie wensten zij niet toe te staan, waarmee echter van werk nemerszijde geen genoegen werd ge nomen. Een voorstel van de werk gevers bemiddeling te vragen aan de Stichting van den Arbeid vond geen genade in de ogen der werknemers vertegenwoordigers. In West-Dudtsland zijn troepen in staat van paraatheid gebracht om te worden ingezet bij dreigende over stromingen, omdat dinsdag een lichte dooi zich over het gehele land heeft verspreid- De verse sneeuw, die in het Rijnland en Zuid-Duitslana is ge vallen, is snél veranderd in dooiende modder. De scheepvaart op de Rijn, die lange tijd door het ijs was stilgelegd, is hervat. In de bosachtige streek van Bouil lon in de Belgische Ardennen zijn volgens een krant in Arlon dinsdag wolven waargenomen. In België viel maandag en dinsdag sneeuw tot acht centimeter dikte. De sneeuw in Noordoost-Oostenrijk is in de nacht door een storm plaat selijk tot meters hoogte opgewaaid. Een locaal treint je heeft er zeven uur lang in de sneeuw vastgezeten. Er werd dinsdag opnieuw tegen lawir.es gewaarschuwd. De ijstoestand in de Deense wate ren is enigszins verbeterd. Voor het eerst sinds zondag zijn de treinveer- boten de Grote Belt overgestoken. Maandag moest een begrafenis te Mjoellby in Zweden worden uitge steld, omdat een boot met begrafe- nisgangers uit een nabijgelegen eiland acht uur lang in het ijs bleef steken. Bij Misterhult zat een das hond met zijn staart in het ijs vast Ex-keizerin Soraya verblijft voor een wintersportvakantie in het Italiaanse Cortina. Foto: Soraya (links) met haar sekretaresse op weg naar de ski-hellingen. nade gesmeekt. Hij zei, alleen vrede en veiligheid te wensen en noemde zichzelf „de zoon van het volk". Ge- Een speciale verslaggever van het neraal Taher had geantwoord: „U persbureau voor het Midden-Oosten kunt zich onder het volk begeven gevroren. Het dier werd door een berichtte dinsdag uit Bagdad, dat en dan nagaan of de mensen u zul- voorbijkomende dame bevrijd. oud-premier Kassem, toer vrijdag de len vergeven of u uw dierbare vei- beschieting van zijn hoofdkwartier ligheid zullen toestaan". Kassem was was begonnen, de leider van de re- daarop met drie volgelingen door 'n Een voorhoede van 52 bewoners volutionairen, de huidige president geheime gang uit zijn hoofdkwartier van het eiland Tristan da Cunha, die Aref, had opgebeld en hem een com- gevlucht naar de oever van de Tigris, in oktober 1961 naar Engeland wer- promis had voorgesteld „Geeft U waar altijd een bootje voor hem ge- den overgebracht na een vulkaan- zich eerst over, en dan zal er een reed lag. Ook de rivier werd echter uitbarsting op hun eiland, zal op 17 compromis worden gevonden," zo streng bewaakt en de vier mannen maart per schip naar het eiland te- had Aref hem geantwoord. Ten ein- moesten zich toen wel overgeven, rugkeren. De overigen kunnen op 24 de raad had Kassem daarop contact Na een ondervraging door Aref en oktober vertrekken wanneer zij dat opgenomen met de commandant van een korte berechting door een spe- willen. Er zijn nu nog ongeveer 250 de rond zijn paleis gelegerde troe- ciale krijgsraad waren zij doodge- eilandbewoners in Engeland. pen, generaal Taher, en deze om ge- schoten. De Matste wens van Kas sem zou zijn geweest, dat zijn lijk niet op straat zou worden geworpen. Naar eerst thans bekend is geworden, is vrijdag jl. bij de aan- 111 zicht komst van de KLM DC-8 uit Johannesburg op Schiphol gebleken, J dat uit het vrachtruim een kistje was verdwenen, waarin zich t?,"'n Z\ Engels bankpapier bevond ter waarde van ongeveer één miljoen land naar zmd-oost-Europa en "dal gulden. Vier andere kistjes waren onaangeroerd gebleven. vergezeld ging van een zeer groot De totale zending bestond uit vijf kistjes, verpakt in twee jute sneeuwgebied, vult langzaam verder zakken. De totale waarde aan Engels bankpapier was 4,6 miljoen op en trekt naar het oosten weg, ge- gulden. volgd door een zwakke rug van hoge De KLM-persdienst heeft gisternacht de vraag of de zending luchtdruk, bestemd was voor een bank in Genève, bevestigend beantwoord. Deze ging afgelopen nacht op de Britse eilanden vergezeld van flinke T» J I I 1 T7"ïï ikm opklaringen, waarbij daar op vele Raadselachtig zwijgen van de KLM plaatsen 3 tot 7 graden vorst voor- kwam. Deze zone met opklaringen KLM vliegt zelf niet tussen Zü- zal zich komende nacht over ons rich en Genève, is belast met het land uitbreiden, waardoor de tempe- transport van de geldzending en raturen boven de aanwezige sneeuw- wenst dit dan ook geheel met ei- laag nog weer eens sterk zullen dalen, gen vliegtuigen te doen. Het lag De rug van hoge luchtdruk wordt dus in de bedoeling de kistjes op echter onmiddellijk gevolgd door een Schiphol over te laden in een Oceaandepressie, welke van dinsdag lijnmachine van de KLM voor op woensdag belangrijk in diepte en Genève. omvang toenam. Deze volgt een koers, Ook Interpol in Parijs was althans we^e belangrijk noordelijker is gele- iAumainaiicr. ahi,id-it-i Wvmw oVi^f gisternacht over deze zaak door £,en f laatste tijd het geval was. journalisten. Adjudant Wymer, chef d KLM niet ingelicht Od Schiphol n h*ontensysicem ervan zal ons van dat polatlekorps op Sctuphol, toon- ie IS al land waarbij de de er ^ch gisternaent zeer ontstemd de hoogte was gebracht winden gaan aanwakkeren uit zuid- h l glng V3? Uiteraarf mag nig niet worden ge- tot zuld- geleidelijke concluded dat het kistje bij het uit- ^^atuursU.g.ng tot gevolg zal Het gaat bovendien vergezeld van een uitgestrekte neerslagzone, welke ons land morgen overdag van het zuidwesten uit zal bereiken. De neer slag kan aanvankelijk in de vorm van sneeuw vallen, maar zal later waarschijnlijk overgaan in regen. RIJKSPOLITIE ONTSTEMD Een opmerkelijk facet van deze zaak acht men op Schiphol het feit dat de op die luchthaven gevestigde dienst luchtvaart der rijkspolitie er tot vijf dagen na de verdwijning van het geld, nog niets van af wist en er voor het eerst van hoorde van enkele missing van het hoge bedrag aan H k nP bankpapier voor hem heeft verzwe gen. goed onderweg verdwe- Na aankomst op Schiphol. De DC-8 met de kostbare lading KLM: LANG GEEN MILJOEN VERDWENEN De KLM-persdienst deelt vanoch- Een van de eerste foto's van na de militaire coup uit de Iraakse hoofdstad Bagdad. Militairen van het nieuwe bewind voor de ruime van het ministerie van defensie, waarin de vorige premier, Kassem na felle strijd werd gevangen genomen alvorens hij ter dood werd gebracht. Rechts op de' foto een moskee, welke slechte licht beschadigd werd. was volgens de dienstregeling vrij- S? dagavond onder vluchtnummer k! vannacht ge- - - 594 uit Johannesburg vertrokken en hfrkïïr.' miljoe"6ulden Dit nummer bestaal uit 12 pavina'i maakte de reis naar Nederland, ook TvT - volgens schema, via Kano, Rome en 31?^ Zürich. Er was zaterdagochtend nogal naar Amslenlam 7fllV r\ \t 4 VCT t VT,I7V wat mist op Schiphol zodat de ma- W3S EN MAA1VSTANDEN uitladen ontdekt. ^Len' Het was gisternacht onmogc- Over afzender en geadresseerde Hjk na te gaan, waarom een voor wenst de KLM niets bekend te maken Geneve bestemde geldzending Men beperkt er zich toe mede te de niet in Zürich wordt uitgeladen, len, dat de zending in Kano (en niet doch tot Schiphol meevliegt. De in Johannesburg) aan boord zou zijn KLM-persdienst veronderstelde gekomen en via Amsterdam naar een dat dit met opzet geschiedt. De bestemming in Genève moest. 14 Febr.: v.m. 7.01; n.m. 19.16. KORRELTJE

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1