S)e £eicbe6oii^<Mvt SOEBANDRIO DREIGT MALEISE FEDERATIE ENGELAND ZOEKT HET IN TARIEFSVERLAGING DINSDAG 12 FEBRUARI 1063 58e JAARGANG No. 15.888 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAFENGRACHT 38 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDETS EIS OMSTREKEN Indonesië balanceert weer op het oorlogsrandje Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2 0 0 1 5, 8 5 5 9 4 Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging S 3 8 3 9 (tussen 17.3» en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., f 8,25 p. kw., Franco p.p. j 8,75. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes j 1,50 „Moeilijk oorlog te vermijden" De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Soebandrio, heeft maandag op een persconferentie in Djakarta verklaard, dat zijn land zich tegen de vorming van een Groot- Maleise federatie zal verzetten, zo lang de regering van premier Abdoel Rahman geen positief bewijs van vriendschap jegens Indonesië heeft gegeven. Hij beschuldigde Abdoel Rahman ervan „opzettelijk vijandig" te zijn tegenover Indonesië. Een vijandige Maleise federatie aan de grenzen van Indonesië zou een bron van in cidenten zijn en het zou dan moeilijk zijn een oorlog te vermijden, aldus de minister. Zijn regering zou daar om niet kunnen aanvaarden, dat Borneo en andere naburige gebie den zich aansluiten bij een vijandige Maleis^ federatie. Hij waardeerde de wens van Groot-Brittannië om zijn gebieden in Zuid-Oost-Azië te de koloniseren, maar het project voor een Groot-Maleise federatie van Ab doel Rahman maakt onderdeel uit van een vergaand expansieplan. Soe bandrio noemde daarop een aantal gevallen, waaruit de vijandschap van de premier van de Maleise fe deratie zou blijken. O.m. had deze de opstand op Sumatra gesteund „met het klaarblijkelijke doel dit gebied op te nemen in de Maleise federatie". Soebandrio beschuldigde Abdoel Rahman er verder van, dat hij in zijn land een anti-Indonesische" cam pagne had gevoerd en had verklaard, dat de regering van Djakarta door de communisten wordt geleid. Federatie gaat toch door De vorming van de Groot-Maleise federatie gaat door ondanks het In donesische dreigement van een ge wapend conflict. Dit heeft de vice- premier en minister van defensie van de Maleise federatie, Abdoel Razzak, maandagavond in Koeala Loempoer gezegd in antwoord op de verklaring van Soebandrio. De Groot-Maleise federatie beant woordt aan de wens van het volk en wij zullen blijven werken voor de verwezenlijking. Indonesië heeft hier niets mee te maken, aldus de vice- premier. NIEUWE HEREN IN IRAK IN EEN PAAR DAGEN heeft de toestand in Irak zich grondig ge wijzigd. Kassem, de man onder wiens leiding enige jaren geleden de revo lutie uitbrak tegen de koning, die met zijn familie werd vermoord, is nu zelf het slachtoffer geworden van een tegenrevolutie, en doodgescho ten. Een nieuw bewind zetelt thans in Bagdad en blijkbaar zit 't 0 reeds tamelijk vast in het za del. Dat blijkt o.a. uit de vlot te erkenning van het nieuwe regiem door Amerika,dat gewoonlijk eerst de kat uit de boom pleegt te kijken. Dat Amerika en de Sowjet-Unie er als de kippen bij zijn met hun er kenning is vanzelfsprekend niet zon der bedoeling; men probeert invloed te krijgen bij de nieuwe heren. Want de verhoudingen in het woelige Mid den-Oosten gaan weer eens verschui ven. De man, die er het eerste bij was, was president Nasser van Egypte, hetgeen niet zo verwonderlijk is, want de revolte is op touw gezet door Nasser-gezinde officieren en de president zal wel niet onkundig ge weest zijn van hun plannen. Kassem was helemaal geen vriend van Nas ser en voelde er niets voor Nassers leidersaspiraties in de Arabische we reld te steunen. Vandaar dat de di plomatieke betrekkingen tussen Cairo en Bagdad uitgesproken slecht wa ren. En naarmate Nasser zich meer losmaakte van Moskou, steunde Kas sem meer en meer op de communis tische elementen in zijn land. Het nieuwe bewind is nu anti-com- munistich, pro-Nasser, en streeft naar Arabische eenheid Nu is die Arabische eenheid een begrip, waar de bank geen crediet op geeft, maar de plannen van Nasser om een zo groot mogelijk deel van de Ara bische wereld onder zijn leiding te krijgen, zijn zeer reëel. Maar deze worden weer doorkruist door de be langen, welke Amerika en Rusland in dat gedeelte van de wereld heb ben en nu is het maar de kunst om de diverse belangen zó tegen elkaar uit te spelen, dat men er zelf beter van wordt. Aan dat spelletje doen niet alleen Kennedy, Chroesjtsjov en Nasser mee, maar ook de kleinere potentaatjes van het Midden-Oosten. Zodoende wordt het een ingewikkeld partijtje poker met veel kaarten on der tafel. Zelfs de kaart van de po litieke moord kan een troefkaart zijn, evenals trouwens de olie-kaart. Men kan ervan op aan, dat er op 't ogen blik fel geïntrigeerd wordt in Bag dad. Het kabinet van de Maleise fede ratie zou vandaag (dinsdag) bijeen komen om de verklaring van Soe bandrio te bespreken. Tegen-dreigement. De waarnemend secretaris-generaal van de regeringspartij in Malakka, heeft vandaag gezegd, dat Malakka niet zal aarzelen een binnenlandse opstand in Indonesië te steunen, als het zou gaan om herstel van de de mocratie in dat land. Hij zei letterlijk: „Als dr. Soe bandrio (de Indonesische minister van buitenlandse zaken) Malakka blijft provoceren zoals hij nu doet, kan ik hem verzekeren, dat Malakka niet zal aarzelen een binnenlandse opstand in Indonesië te steunen als het erom gaat de democratie in dat land te herstellen." Ontwapenings- overleg De Russische delegatie bij het ont- wapeningsoverleg in Genève heeft maandag, aan de vooravond van de hervatting der besprekingen, de acht neutral istische afgevaardigden uit genodigd voor een gedachtenwisse- ling over de kwestie van een ver bod op het nemen van kernproeven. Westelijke diplomatieke waarnemers beschouwden deze Russische invita tie als een belangrijk onderdeel van de campagne van Moskou om met steun van de neutralisten het Wes ten concessies af te dwingen. Zoals gemeld, hebben de Russen de Britten en de Amerikanen er van beschuldigd, dat zij door hun onbuig zaamheid het geheime vooroverleg over de kwestie van de kernproeven in New York en Washington hebben doen mislukken. De Russen braken dit overleg, dat op 14 januari was begonnen, onverwachts af, toen zij zich bereid hadden verklaard ak koord te gaan met drie inspecties per jaar op hun gebied, terwijl het Westen niet minder dan acht tot tien inspecties aanvaardbaar achtte. In dit verband wordt er aan her innerd, dat de V.S. inmiddels hun ondergrondse kernproeven, die zij tij dens het vooroverleg in New York en Washington hadden opgeschort, hebben hervat. De Russen zeggen, dat het ontwa- peningsoverleg, dat vandaag in Ge nève hervat zou worden, hierdoor stroever zal verlopen. Irak weer normaal Volgens Radio-Bagdad wordt de toestand in Irak na de omverwerping van het regime van Kassem weer normaal. De scholen en universitei ten zijn heropend, het lucht- en goe derenverkeer per spoorweg is her vat. Het uitgaansverbod is verder verzacht. Onbevestigde berichten in Tehe ran spreken van ongeveer 5.000 do den sedert het begin van de opstand in Irak op vorige week vrijdag. In Basra zouden zeventig demonstran ten bij gevechten met aanhangers van het nieuwe bewind zijn gedood. In totaal hebben thans zestien lan den het nieuwe regime erkend, waar onder de V.S., Engeland, de Sowjet- Unie, Arabische landen en als laat ste Oost-Duitsland. Waarnemers in Washington mer ken op, dat de V.S. ongewoon snel geweest zijn met de erkenning van de nieuwe regering. De Amerikaanse regering wacht in geval van een ge welddadige ommekeer gewoonlijk tot zij er zeker van is dat een regime vast in het zadel zit. doen om de uitwerking op politiek gebied der uitsluiting van Groot- Brittannië van Europa te verminde ren. Waarnemers in Londen menen, dat deze opmerking van Macmillan zijn oorsprong vindt in het drukke over leg, dat het Verenigd Koninkrijk nog steeds met „de Europese vijf" voert. Op economisch terrein stelde Mac millan voor, nieuwe wegen voor de Britse handel te zoeken door nauwe samenwerking met het Gemenebest, de landen der Europese Vrijhandels associatie en de Verenigde Staten, waarbij naar verlaging der tarieven diende te worden gestreefd. Hiernaast moesten maatregelen worden genomen om een meer doel matige werking der Britse industrie te verzekeren, evenals een verhoging van haar concurrentievermogen. „In dien het kostenpeil der Britse bedrij ven op de bestaande hoogte kan wor den gehandhaafd, bestaat er een goe de kans, dat de Britse produkten alle door invoerrechten opgeworpen versperringen voorbij kunnen ko men", verklaarde hij. Macmillan gaf te kennen, dat de handelspolitiek tegenover Europa ge baseerd moet zijn op twee pijlers, nl. het uitbreiden van de handel tussen de leden van de Europese Vrijhan delsassociatie en die tussen de Asso ciatie en de Europese Gemeenschap pelijke markt. Hij achtte het ook noodzakelijk bet patroon van de Europese handel in stand te houden, totdat hfet gevaar van een Europese breuk was opge heven. Waarnemers merken in dit verband op, dat er nog geen aanwijzingen zijn over de wijze, waarop de Britse rege ring zich voorstelt dit te zullen be reiken. Groter Brits-Duits begrip Macmillan koppelde zijn opmer kingen over de saamhorigheid der „Europese vijf" aan een pleidooi voor groter Brits-Duits begrip. In dit verband wordt door Lon- dense waarnemers opgemerkt, dat de Britse regering verwacht, dat West- Duitsland een zeer voornam'? rol zal spelen bij de pogingen, die thans worden gectóan om de schade op po litiek en economisch gebied, welke teweeg is gebracht door het misluk ken der Brusselse besprekingen te niet te doen. Op 18 februari a.s. hoopt prinses Marijke haar 16e verjaardag te vieren. (foto: A. B. Kannegieter) MACMILLANS VERWEER In de toespraak, waarmee de Britse eerste minister, Harold Macmillan maandagavond het debat in het La gerhuis over de mislukking van het Brusselse overleg heeft geopend, be schreef hij internationale verlagin gen van tarieven als de basis van het regeringsplan om de Britse welvaart te stimuleren, nu Groot-Brittannië niet tot de Europese Gemeenschap pelijke markt kan toetreden. Hij waarschuwde er echter voor, dat er „geen eenvoudige andere op lossing" voor een Brits EEG-lidmaat- schap bestaat. Macmillan legde de verantwoorde lijkheid voor het mislukken der Brussels)? besprekingen rechtstreeks op de schouders van de Franse pre sident, generaal De Gaulle. „Terwijl Engeland zijn best zal doen om zijn goede betrekkingen te onderhouden, zou het niettemin ver keerd zijn er geen acht op te slaan, dat er thans geen eenheid van stre ven tussen ons en Frankrijk bestaat", zo verklaarde hij. De premier voegde hieraan toe, dat de regering echter op politiek vlak, in tegenstelling tot het economische terrein, geen speciaal voorstel wil De 71-jarige primaat van de Oekraine, mgr. Joseph Slipyj, aartsbisschop van Lemberg, die volkomen onverwacht door de Russen is vrijgelaten, is zondag door Z.H. Paus Johannes XXIII in audiëntie ontvangen. De foto toont de paus en mgr. Slipyj biddend in de privé-kapel van de paus ln het Vatikaan. Mgr. Slipyj, die 18 jaar in Russische gevangenschap heeft gesleten, zal in Rome blijven om van de doorgestane emoties te bekomen. Hij werd in 1944 samen met andere bisschoppen en priesters in de Oekraine gearresteerd op beschuldiging van samenwerking met de Duitsers. Araerika's hulp aan het buitenland Volgens welingelichte kringen in Washington overweegt de Ameri kaanse regering de mogelijkheid om het aantal landen, dat hulp van de Verenigde Staten ontvangt, dras tisch te verminderen. Niet alleen zou verdere economische hulp worden onthouden aan bepaalde landen, die er geen behoefte meer aan hebben, doch ook aan andere landen, die van de tot dusver ontvangen hulp geen goed gebruik hebben gemaakt. Tot de eerste categorie worden, aldus genoemde kringen, gerekend Libië en Thailand en, na verloop van drie vier jaar, ook Formosa, Is raël en Griekenland. David Bell, de nieuwe administrateur van het Ame rikaanse hulpprogramma, zou tot de conclusie zijn gekomen, dat de dollars, die de Verenigde Staten aan een twaalftal landen, waaronder een paar Latijns-Amerikaanse, hebben verstrekt, louter weggegooid zijn. Men acht het mogelijk, dat de re gering er zelfs toe zal besluiten, om aan bepaalde landen de hulp geheel te staken, welke consequenties daaruit ook zouden mogen voort vloeien. Praktisch is dit reeds het geval wat Haiti betreft, doch het is niet uitgesloten, dat ook grotere lan den door een soortgelijke beslissing zullen worden getroffen. Volgens genoemde kringen levert Indonesië in het bijzonder een por- bleem op. Verscheidene regerings functionarissen zijn er voorstander van om alle hulp aan dit land te staken, hoe ernstig de gevolgen daar van ook mogen zijn, gezien de eco nomische en strategische betekenis van dit land. Tot de landen, die de Amerikaanse hulp het nuttigst hebben besteed, worden gerekend India en Pakistan, en mogelijk ook Nigeria en Colom bia. Over enkele weken zal de Ameri kaanse president zijn jaarlijkse bood schap over de Amerikaanse buiten landse hulp bij het Congres indie Jouwe en Kaisiepo krijgen huis in Delft De heren Nicolaas Jouwe, ex-voor zitter en Marcus Kaisiepo, ex-vioe- voorzitter van de Nieuw-Guinearaad zullen zich binnenkort in Delft ves tigen. Het echtpaar Kaisiepo, dat vijf dochters, twee zonen en twee klein kinderen heeft, heeft een woning in de Phoenixstraat in Delft toegewezen gekregen, een groot pand met acht kamers, waarin vroeger een predi kant heeft gewoond. De heer Jouwe krijgt een woning in Poptahof Nrd. Aan beide heren is reeds een woon vergunning verstrekt. Kard. Mindszenty Karuinaui. -..Imdzenty, dte primaat van Hongarije, wil niet "vrij zijn als hij daar- tenminste zijn ambt voor moet neerleggen en Hongarije voor moet verlaten, zo meldt het Romeinse blad „11 Tempo". Volgens dit blad had de kardinaal een aanbod van de Hon gaarse regering van deze strekking verworpen. Zoals bekend kan de kar dinaal het gebouw van het Ameri kaanse gezantschap in Boedapest, waar hij naartoe vluchtte tijdens de opstand van 1956, niet verlaten. Al leen de Paus kan hem opdracht ge ven op het aanbod in te gaan, aldus „M Tempo". Volgens Vatikaanse kringen, zo meldt het blad, is er de vorige week iemand van het Hongaarse ministe rie van buitenlandse zaken in Rome geweest om aan te dringen op her vatting van de betrekkingen tussen het Vatikaan en Boedapest. De Russisch-Chinese meningsverschillen De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft maandagavond in een televisiepro gram verklaard, dat het ideologisch geschil tussen de Sowjet-Unie en China een communistische stelling aangaande het kapitalisme weer legt. Het bewijst, dat het communis me en niet de moderne democratie „de kiemen van zijn eigen ontbin ding in zich draagt". De minister zag het geschil als een bemoedigend teken voor „de toekomst van de vrijheid".. Mijnongeluk in Z. Afrika Bij een ongeluk in een goudmijn in Hartebeestfontein, 175 km zuid westen van Johannesburg, zijn maan- 21 negers om het leven gekomen en talrijke gewond, van wie drie zwaar. Een lift raakte op ongeveer 2.000 m diepte defect. Verscheidene slacht offers kwamen door verstikking om. De lift was drie uur blijven hangen op twee km diepte. De arbeiders raakten in paniek omdat de ventila- tie-openingen niet voldoende lucht doorlieten. Er bevonden zich 35 arbeiders in de kleine ruimte. Gezelschapsreizen in de ruimte Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft de plaats vervangende directeur van de afde ling voor de bemande ruimtevaart, dr. Joseph Shea, verteld, dat een grote moeilijkheid de beperkte ruim te is in de tweemans-ruimtecabine Gemini ?n het driemans-ruimteschip Apollo, waaraan op het ogenblik wordt gewerkt. De benodigde uitrus ting voor waarnemingen zou reeds ongeveer 85 kubieke meter ruimte vergen, ongeveer acht keer meer dan de rumte van de Apollo. Er is voorgesteld eerst een onbe mande ruimtestation te lanceren en daarna een bemanning. De bevoorra ding zou kunnen geschieden door het afschieten van onbemande cabines met benodigdheden. Ongeveer 70 procent van de wereldbevolking ontbeert een vol doende en veilige watervoorziening en 85 procent beschikt slechts over zeer primitieve vormen van riolering. Dit heeft de directeur-generaal van de wereldgezondheidsorganisatie, M. G. Candhu, maandag op de V.N.- conferentie inzake wetenschap en techniek in Genéve verklaard. Voorts maakte hij bekend, dat in de gebieden, waar malaria heerst, bijna 380 miljoen mensen onbe schermd tegen deze ziekte zijn. Het aantal lepralijders schatte hij op tien miljoen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Nog kans op sneeuw De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een oud uit Frankrijk afkomstig lagedrukgebied verplaatste zich lang zaam naar W.-Duitsland. Het bracht in ons land nogal wat neerslag. Deze begon maandagavond op de meeste plaatsen als regen, onderkoelde regen of ijsregen, maar in de loop van de nacht koelde de atmosfeer wat ver der af ging het sneeuwen bü een temperatuur van 1 a 2 graden onder nul. Ook morgen zal dit depressiege- bied, dat zich maar uiterst langzaam naar het noordoosten verplaatst, zich nog dicht bij ons land bevinden, zodat vooral aanvankelijk de kans op sneeuw nog groot is. De temperaturen blijven in het algemeen dicht bij het vriespunt bij zwakke tot matige win den uit noordelijke richtingen. ZON- EN MAANSTANDEN 13 Febr.: zon op 08.01, onder 17.40; maan op 23.07, onder 10.10. Hoogwaterstanden 13 Febr.: v.m. 6.30; n.m. 18.42. D«e Verenigde Staten overwegen een plan om ploegen astronauten in een baan om de aarde te zenden voor een duur van drie maanden, waarin zij de gevolgen van langdurige ruim tereizen moeten onderzoeken. Op een persconferentie van het KORRELTJE Niet op het uniform, op de mens die erin steekt komt het aan.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1