Het knutselhoekje kW 1 ZATERDAG 9 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 'T ZIEKE PAARD ii Eindelijk dan toch kwam de veearts tegen een uur of elf met mijn broer naast zich op zijn tilbury aanzetten. De kring rond het zieke paard opende zich en met zijn instrumenten gewapend be gon hij terstond aan zijn onderzoek: temperatuur opnemen, de hartslag con troleren enz. enz. Hij zei daarbij geen woord, maar iedereen volgde met ge spannen aandacht al zijn verrichtingen. Toen hij met zijn onderzoek klaar was, nam hij vader en moeder ter zijde. „Ja, beste mensen, il; hoef u zeker niet te zeggen, dat het een heel ernstig geval is, maar ik zal het uiterste doen om te proberen het prachtige dier er weer bovenop te helpen Als het lukt zal het in ieder geval een heel tijdje duren, eer het weer gezond op zijn be nen staat. Maar indien de toestand dui delijk achteruit zou gaan, dan moeten we het dier uit zijn lijden verlossen en laten afmaken. Ik zou het zeer jammer vinden van het mooie dier, maar heel vaak draait het daarop uit. Allereerst zal ik d- „patent" aderlaten en morgen kom ik dan terug met de medicijnen, die het verzwakte hart weer krachtiger moeten maken". Daarna begon hij een plekje op de nek kaal te knippen, opende toen met 'n pincet een ader van de hals en bracht er vervolgens een stevig elastiek buisje in. Het bloeu, dat bij iedere hartslag naar buiten spoot, werd opgevangen in een emmer. Maar d. eerste straaltjes hadden menigeen verrast. De enkele vrouwen, die er rondom heen stonden konden 't niet langer aanzien en haast ten zich met bleke gezichten naar bui ten. De mannen hadden volop werk om kop en hals van het dier stil te houden, opdat het buisje niet los zou gaan. Toen de emmer voor meer dan de helft gevuld was vond de veearts, dat er voldoende bloed was afgetapt. Het ontstane wondje werd met zorg ont smet en vervolgends solide verbonden. „Ziezo", zei de veearts, „laat het dieT nu verder een paar uur met rust, houd het warm toegedekt en breng 'n scherm om zijn leger aan. want het is nu zeer gevoelig voor tocht. Straks kunt u wel eens proberen of het mogelijk wat drin ken wil en kan, maar geef het dan niet al te koud water. Ik hoef u zeker wel niet be zeggen, dat het gewenst is bij het dier te waken. Wees vooral voor zichtig, als het weer eens wat wild mocht worden en met zijn poten gaat maaien, want een tik van zijn machtige benen zou hard kunnen aankomen. O ja, en dan dit nog- een ziek dier is net als een krank mens, als het een tijdje op één zijde gelegen heeft, wil het wel eens graag omgelegd worden. Dus wen tel het één of twee keer per dag om, maar nog eens, met de nodige voorzich tigheid"! Daarna gingen vader en moeder met de veearts naar binnen. De man moest zich eerst wat bij de pomp reinigen waterleiding was er toen nog niet want hij zat vol bloedvlekken- en spet ters. Toen dit gebeurd was, liet hij zich de koffie die moeder intussen gezet had, blijkbaar heerlijk smaken, want niet minder dan drie grote koppen vol liet hij met welbehagen naar binnen glijden tot grote voldoening van de gastvrouw. De sigaar, die vader hem vervolgens aanbood, nam hij ook al met dank aan onder de schalkse opmerking: „Misschien denken de mensen wel, als ik flinke rookwolken de lucht in blaas, dat mijn tilbury niet enkel door mijn paard, maar ook door een motor voortbewogen wordt. En nu moet ik met 'n vaartje naar mijn andere patiënten toe. Tot morgenavond dus!" (Wordt vervolgd). CORRESPONDENTIE Ada Keyzer Leimuiden, stuurt ons een verhaaltje en een versje. DE VERJAARDAG Anja is woensdag jarig geweest. O, wat was dat een feest! Haar moeder was 's morgens heel vroeg opgestaan om het ontbijt klaar te maken. Met haar zusje Ina ging Anja eerst naar de kerk en daarna gingen ze gauw eten. Toen kreeg ze haar cadeautjes. Ze wa ren zó vroeg dat er nog tijd was om te spelen. Al gauw kwamen haar vrien dinnetjes Anseline en Hanmeke voor de deur. Samen gingen ze naar school. De hele dag hebben ze lekker gespeeld. Ze kregen gebakjes en limonade. Het was een mooie dag. OP VAKANTIE We gaan weer op vakantie. We gaan misschien naar zee. En als ik niet ondeugend ben, Dan mag ik zeker mee. We reizen met de auto, We reizen met de trein, Of anders met een vliegmachine, Dat gaat nog eens zo fijn. We varen met een stoomboot, Zo ver als het maar kan. Van Holland naar Zuid-Afrika, En dan nog naar Japan. We gaan weer uit logeren, We gaan heel vei van huis. Ik ga wel graag op reis, maar toch, Bon ik weer het liefste thuis. Els v. d. Valk, Zoeterwoude. Het op stelletje heb je heus aardig gemaakt en het komt vandaag in de krant. IK LEERDE SCHAATSEN. Het was donderdagmiddag en ik had vrij van school.. Ik wist niets te i'oen, want het vroor zo hard en en Nellie konden niet komen. Het zo glad en zo koud. Toen dacht ik opeens, dat ik nog niet kon schaatsen. Ik vroeg aao papa of hij een paar schaatsen voor me zocht en of hij ze aan wou binden. Dat deed hij. Hij droeg me ook naar buiten, want het pad bij ons is zo glad, dat je er gewoon wel op kon schaatsen. Toen zette papa mij op de Rijn, achter het huis en ik begon te schaatsen. Ik viel een heleboel keer, maar daar gaf ik niet om want ik wou het toch goed leren, 's Avonds kwam ik pas laat thuis met de blijde boodschap dat ik kon schaatsen. Toen gingen we eten. Na het eten ging ik nog even buiten 'n sneeuw pop maken. Toen hij klaar was, ging ik naar bed, want het was al kwart voor acht Die nacht vroor het heel hard. De volgende morgen was mijn hele sneeuwpop bevroren. Ineke van Niekerk, Alphen. Wat heb- hen jullie een fijne middag gehad op het ijs. Leuk dat je er zo'n gezellig ver haaltje over gemaakt hebt. IJSPRET Het was woensdagmiddag, dus een vrije middag. Het vroor heel hard, dus we konden schaatsen. Het ijs was sterk genoeg. Nelleke, Cora, Jos en ik zouden gaan schaatsen. Om half drie hadden we op de ijsbaan afgesproken. Gelukkig waren we allemaal op tijd. Er werden die middag wedstrijden gehouden. Cora moest tegen Nelleke rijden en Jos tegen mij. Op het laatste nippertje won Nelle ke van Cora en Jos en ik eindigden ge lijk zodat we het over moesten doen. Nu moesten Nelleke en Jos tegen elkaar rijden en Jos won van Nelleke zodat Jos de derde prijs kreeg. Het was een leesboekje van Stijfkopje. Jos moest ook nog tegen andere meisjes rijden. Daar na waren de wedstrijden afgelopen. We hadden al'le vier was geld gehad om wat te kopen. Daarom kochten we ieder een flesje chocolademelk en een koek. We deden ook nog met ons vie ren een wedstrijd. Het werd erg span nend want Jos en ik lagen allebei voor aan. Toch won Jos nog. Later kwamen we Monica ook nog tegen. Toen maak ten we met z'n allen een lange sliert, allemaal achter elkaar. Jammer dat Jos om half vijf thuis moest zijn om haar moeder te helpen. We hebben nog even rondgeschaatst en zijn toen o'ok maar naar huis gegaan. Dick Bouwman, Leiden. HET SCHILDERIJ WOLLENWEI Op de slaapkamer van Jan hing een schilderij "oorstelende eer kudde scha pen, die liep te grazen op een stuk hei de Jan moest altijd kijken naar de schaapjes en grootvader, die Jan eens naar bed bracht, kon zo mooi vertellen over die witte wollen schaapjes. Groot vader noemde het schilderij „Wollen- Op een avond, toen Jan in zijn bed lag, dacht hij: „Wat zou ik graag eens tussen de schaapjes op Wollenwei willen zijn". Opeens klonk er een stem door de kamer, het was grootvaders stem, die „Klim maar uit je bed en ga naar het schilderij Wollenwei". Maar Jan zei. „Ik kan toch niet op dat schilderij, ik ben veel te groot". Toen zij opa: „Nu ben je klein, klim er maar op". Jan bekeek zich zelf en zag dat hij heel klein was. Hij klom uit bed, pakte een stoel en klom zo op het schilderij. Daar vloog een wesp om zijn hoofd en Jan zei: „Dag mijnheer wesp". „Wat kom jij hier doen?" vroeg de wesp. „Ik, ik, niks hoor. Ik kom alleen met de schaapjes spelen. Mijn opa heeft me klein gemaakt en nu kan ik op het schilderij staan". Jan keek verder niet meer naar de wesp en begon gras te plukken voor de schapen. Onder het plukken kreeg hij zo'n slaap, dat hij zich op het gras liet vallen en ging slapen. De schapen liepen langs hem heen. Opeens werd Jan wakker en keek rond. Waar was hij? Daar hing nog steeds het schilde rij Wollenwei. Zijn moeder kwam hem roepen en toen bemerkte hij, dat hij alles maar gedroomd had. ONZE VAKANTIE Het was een mooie warme vakantie en de plannen waren klaar om een mooie fietstocht te maken. De reis zou ver zijn, helemaal naar Deventer. We vertrokken om 6 uur 's morgens uit Leiden en gingen de richting van Utrecht.. In de buurt van Utrecht gin gen we aan de kant in het gras zitten om onze boterham te eten. We gaven onze korstjes aan de eendjes die daar zwommen. Na het eten gingen we weer verder. We reden nu door bossen en over heuvels en kwamen af en toe een dorpje tegen. Tot we in Barneveld kwamen. Daar gingen we naar een speeltuin en we aten de rest van ons brood op. Een half uur later gingen we weer op weg en reden in de richting van Deventer. Het was nog een flinke tocht, die we moesten afleggen, maar we deden het rustig aan en kwamen om 6 uur 's middags aan. Tante had het eten klaar, eerst lekker soep en daarna aardappelen en groente. We lagen al om 8 uur in bed, zo moe waren we. De volgende morgen waren we lek ker uitgerust en mochten we helpen koeien melken en voer geven. De dagen gingen vlug om. Na drie dagen fietsten we weer naar huis. De hongerwinter 1945 22 februari. Vandaag heeft de lucht weer gedaverd van bommen. We wor den er onverschillig onder en gegaan gewoon door met de schoonmaak. Sinds een week moeten we 's avonds om 6 uur binnen zijn, dat is een straf, omdat de „ondergrondde" een spoor brug in de buurt heeft opgeblazen, zo dat de vijand er geen gebruik van kan maken. Ook daar schikken we ons in. Het is alleen erg lastig voor papa, d'ie nu zo vroeg met de melk moet thuis zijn. De zuidelijke provincies van ons land zijn al enige tijd bevrijd. We hebben nu vandaag via het Rode Kruis formu lieren ingevuld om iets van onze oudste zoon te weten te komen, of hij nog leeft en waar hij zich bevindt. Ook is onze Hanneke al drie weken ziek, eerst leek het „de bof", maar het is veel ernstiger. Ze is een slachtoffertje van deze tijd: ondervoeding. Bij hoge uit zondering konden we voor haar 'n fles je levertraan krijgen. Ze heeft in erge mate bloedarmoede en zou eigenlijk zeer versterkend voedsel moeten krij gen. Wanneer de zon schijnt brengen we haar, heel warm gekleed en in wollen dekens gewikkeld, op het balkon. De boter, die we nu maken uit volle melk, is nu grotendeels voor Hanneke. De an dere kinderen zijn wel mager, maar zien er goed uit. 7 maart. Vandaag hebben we de ga ven van het Zweedse Rode Kruis gehad. Twee slimme dieven 5. Toen de Turkse officier aan de stadspoort verscheen, ontdekte de dag dief terstond de buidel in zijn tas. Hij volgde hem in het gedrang, tot ze langs een groentewinkel kwamen, waar hij zich een kleine komkommer stal. Even verder stopte hij deze tersluiks in de tas vam de officier en keerde toen naar zijn makker bij de stadspoort terug. In tussen was de officier begonnen zijn in kopen te dtoen. Hij zocht allerhande din. gen uit, maar toen hij ze wilde beta len, bemerkte hij, dat er in plaats van zijn geldbuidel een komkommer in zijn tas stak. „Ik heb mijn geld thuis laten liggen", zei hij tegen de koopman, „U gelieve de waren op zij te leggen dan kom ik zo terug om U te'betalen". 6. De Turkse officier zag er boos uit, toen hij weer bij de poort kwam," maar desondanks sloop de dagdief om hem heen, haalde de komkommer weer uit zijn tas en liet de buidel er weer in glijden. Dat was een feest. Vliegtuigen hadden het aangebracht. De mensen stonden op de balkons en daken om de vliegtuigen toe te wuiven. Eén van onze kinderen had les op de huishoudschool toen de vliegtuigen over vlogen. Ze stormden naar de ramen en met de tafelkleedjes wuifden ze naar onze weldoeners. Grote mensen liepen de tranen over de wan gen vam ontroering. Het duurde nog eni. go dagen, eer we het kregen, maar van daag, 7 maart, hebben we het binnen. Denk eens in, voor ieder kind 'n brood je, zuiver wit brood van 800 gram, dan voor ieder 125 gram boter en nog 125 gram gemalen gort. Nooit zal ik die grage ogen van de kinderen vergeten. Het werd een feestmaaltijd, ieder zo'n portie echt witte brood op zijm bordje en daarbij lekkere boter. Twee van on ze kinderen aten maar de halve portie op en bewaarden de rest in hun kastje voor later, maar dat duurde niet lang, want nog geen uur later gingen ze al POTTERS (Advertentie) naar boven om de rest op te eten. Het was ook zo lekker! Vandaag ook bericht gehad over on ze oudste zoon, dat hij gezond en wel in bevrijd gebied zit. Als we nu maar gauw iets van hem horen. (Wordt vervolgd). Dag allemaal. Tamite Jo en Oom Toon. EEN GOEDE RAAD VOOR ALLEN, DIE SNEEUWOPNAMEN MAKEN VOOR DE PAARDESTAART Het ziet er niet erg hups uit, al6 je alleen maar een gummibandje om de paardestaart spant. Zou het niet veel leuker staan, als je de gummibandjes door de ogen op de rugzijde van twee overtrokken knopen brekt, die bij je kleed of je pullover passen? Wellicht kun je ook een draad aan het gummi vastmaken, hem door de ogen trekken (1) en dan verier trekken, tot 't gummi (elastiekje) goed zit. Men Legt de ene lus aan de ene zijde om knoop en haar en de tweede aan de andere zijde, dat is ook veel eenvoudiger, dan het elas tiekje zo maar om de paardestaart te winden. Om mooie winterbedden te krijgen, moet je behalve aan je fototoestel ook om de volgende dingen denken: 1. dat een geelfiltei onontbeerlijk is. Zonder deze ontstaat er geen wezenlijk verschil tussen het wit en de schaduw. 2. dat een middtelsaielle film, die een fijnkorrelig beeld geeft, de voorkeur verdient. 3. dat je öe belichtingsmeter rdet ver geet In de sneeuw is het licht n.l. ver bazend scherp en overbelichte foto's zijn nooit mori. 4. dat je toestel tegen sneeuwval be schermd moet zijn. Naai daarom een buidel (zak) b.v uit stof v«m een oude windjack. Plastic kun je daar niet voor gebruik, daar het in de koude stijf en hard wordt. Neem dus een langwerpig stuk stof, vouw het dubbel en naai de zijden aan elkaar en maak aan de bo venzijde een trekzoom voor een snoer. Bij gebruik moet je evenwel het onder ste deel naar boven keren. Knip 2 ga ten in de bodem, waardoor je ie rie men van je fototas kunt trekken. (Zie tekening) en trek dan de zak onder het toestel te zamen. Als je het wilt ge bruiken, trek je de zak éénvoudig langs de riemen naar boven. Het is onaangenaam, als het fototoe stel op je buik heen en weer slingert, als je b.v. wilt skiën. Houd 't daarom met een aparte riem of met een gordel precies onder je borst op zijn plaats. Verder dient men nog te weten: 1. dat men, als het kan, alleen moet fotograferen, als de zon schijnt, omdat men anders meestal sombere grijsachti ge sneeuwbeelden krijgt. 2. dat men met tegen- of zijlicht be tere toto's krijgt, dan wanneer men de zon in de rug heeft. 3. dat je moet oppassen, als je te vkig van de koude in een warm ver trek komt. Laat dan het toestel liever buiten de kamer staan. Een te snelle overgang van vorst naar kamertempe ratuur veroorzaakt kondenswater (be slaan) op de lenzen, wat liet goed is. Een lichte graad van beslaan maakt reeds, dat het beeld onscherp wordt. „Het Dorp" houdt uitverkoop van geschonken goederen Gisteravond is in Arnhem op een vergadering van het bestuur van de Stichting Het Dorp" beslist op wel ke wijze de talloze goederen, die zo spontaan op de 26 nov.-actie zijn aangeboden, te gelde kunnen worden gemaakt. De bedoeling van de gevers om de goederen op Amerikaanse wij ze te verkopen ten einde een zo hoog mogelijke opbrengst te verkrijgen, is om technische redenen (de voor naamste is wel de ontzaglijke hoe veelheid) onuitvoerbaar gebleken. Het bestuur heeft gezocht naar een mogelijkheid om zo veel moge lijk tegemoet te komen aan de be doeling van de gevers: enerzijds een zo hoog mogelijke opbrengst, ander zijds zoveel mogelijk Nederlander# bij deze tegeldemaking te betrekken. Behoudens ministeriële goedkeuring is het de bedoeling door middel van advertenties in de dagbladen de mo gelijkheid te openen deel te nfcmen aan de verdeling van deze goederen, waarbij iedere deelnemer tegen een bepaalde, geringe vergoeding 'n kan# maakt een dezer goederen te verkrij gen. Het spreekt vanzelf, dat de goede ren, die voor het dorp bruikbaar zijn niet voor de verdeling in aanmerking komen, zo zegt het bestuur. Ook die goederen, di>e een grote gevoelswaar de hebben, zoals de Olympische me- da'lle van Rie Mastenbroek en de voetballen van Leo Horn, zullen op een andere, passende wijze een be stemming vinden. MOND- EN KLAUWZEER IN VEGHEL Op een landbouwbedrijf in Veghel is onder d)e varkensstapel mond- en klauwzeer uitgebroken. De varken# zijn ter destructie opgehaald. Gedu rende 15 dagen is het vervoers- verbod voor herkauwende dieren en varkens ingesteld voor het Veghelse gebied ten oosten van de Zuid-Wil lemsvaart. EEN KANGOEROE VOUWEN Knip de figuur uiit en vouw ze in de lengte-as, zoals de stippellijn aangeeft. Vouw langs het andere stippe1 lijntje de kop naar binnen en naar onderen en evenzo de staart naar binnen en naar boven, tot de figuur als het kleine mo del uitziet. Als je meerdere kangoeroes wilt ma ken, dan leg je eerst de figuur in d# lengte dubbel en trek ze voor het uit knippen op het papier om, dat ook dub bel gelegd is. Houd het geheel bij het uitknippen met een paar bureauklem metjes vast, zodat de vouw in het pa pier en het model elkaar precies dek ken. Toen nu de Turk thuis kwam, barstte zijn boze bui los: „Jij slechte vrouw, wat heeft dat te betekenen, dat je mij een komkommer meegeeft r.aar de ba zar in plaats van mijn geldbuidel?" „Ik zweer, dat ik de buidel heb mee gegeven", antwoordde de vrouw. Met een stak ze haar hand in zijn tas en haalde de buidel eruit. „Merkwaardig", zei de officier, „leg hem er maar gauw weer in". De vrouw deed zulks en de man spoedde zich weer terug naar de koopman in dé bazar. Wifü L*W ...lednbVmhirlf?

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9