Restauratie op Amsterdams Begijnhof brengt ons in kennis met de oudste „woning der eenvoudigen" MINDER WONINGEN IN '62 DAN IN '61; 78.475 WONINGEN WERDEN GEBOUWD Eend in de tas HOE ZOUT IS HET WATER? Vrijlating Duitsers ondersteund Auto door trein gegrepen Machinist gewond bij aanvaring 7 t/m 17 februari ONVERWACHT MILJONAIR DOOR GRONDRUIL VAN 10H.A.? ZATERDAG 9 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT Voor de VARA TV werd vrijdagavond weer een Rudi Carrell show getoond. Tijdens het programma zong Annie Palmen het festivalliedje „De Speeldoos". Foto vlnr: Rudi Carrell, Annie Palmen en de Duitse zanger Gerhard Wendland bij een speeldoos. Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek is het definitieve aantal woningen, dat in het afgelopen jaar in Nederland ge reedgekomen is 78.375. In december 1962 kwamen 7364 nieuwe woningen gereed. Daarvan werden er 598 als systeemwoning ge bouwd. In het gehele jaar 1962 kwa men 7686 systeemwoningen gereed tegen 8912 in 1961. Gerekend tot en met december 1962 werden sedert de bevrijding 1.014.104 nieuwe woningen gebouwd, waarvan 105.6 lü systeem woningen. In december 1962 werd een begin gemaakt met de bouw van 7766 wo ningen. In het hele jaar 1962 werd begonnen met de bouw van 91.880 woningen. In 1961 met 101.768 wonin gen. Daar het aantal in aanbouw zijnde woningen in december groter was dan dat van de gereedgekomen wo ningen, steeg het aantal in uitvoe ring zijnde woningen tot 122.272 op het eind van die maand. Op 81 de cember 1961 waren 108.799 woningen in aanbouw. tier wordt aangereikt voor 79 cent. De winkel heeft op de openings dag een ware belegering moeten doorstaan. Consumenten uit Huissen en uit Arnhem en andere omliggende plaatsen hebben er gisteren uren wachten voor over gehad om goed koop vliees te bemachtigen. Tezamen hebben zij als lachende derden meer dan 7500 kilo voor een prik mee naar huis genomen. Deze prijzen zijn vol gens de ondernemer niet van tijdelij ke aard. De andere zeven slagerijen in Huis sen bleven leeg. De verdeling van de in december en het gehele jaar 1962 gereedgeko men woningen over de provincies is als volgt: december jaar Groningen Friesland Drenthe Overijssel 1) Gelderland Utrecht Noord-Bolland 2) Zuid-Holland 3) Zeeland N oord-Brabant Limburg Amsterdam 's-Gravenhage Rotterdam N.C.-polder Z.IJ.-polders 1961 830 220 5003 8441 13.587 1617 12.652 1961 3067 2805 2238 4868 9403 4971 10.963 11.712 1558 11.744 6481 4396 2640 5790 51 Een zekere mevrouw Manrho te Almelo bemerkte gisteren toen zij op de fiets uit Wierden thuis was gekomen, dat er zich iets in haar fietstas bewoog. Na enige aarzeling opende zij de klep van de tas en stond oog-in-kraaloog met een niet onvriendelijke eend. De eend heeft waarschijnlijk te Wier den zijn kans schoon gezien toen de fiets een tijdje onbe- vrouwd was en is in de fiets tas gekropen omdat dfö tempe ratuur buiten nog verre van aangenaam was. Mevr. Man rho heeft haar logé gebracht naar een jeugdboerderij, waar behalve de jeugd ook wel een den hartelijk welkom zijn. Nederland 7364 7885 78.375 82.687 1) exclusief N.O.-polder, 2) exclusief Amsterdam, 3) exclusief Den Haag en Rotterdam. Rijksgoedkeuring voor bouw van kassen De minister van volkshuisvesting bouwnijverheid heeft besloten, dat in principe rijksgoedkeuring voor de bouw van kassen en warenhuizen zal worden verleend, voor zover een aanvraag daartoe op 15 december j.l. de bevoegde rijksinstanfies rësp. de gemeentebesturen van Amsterdam, Den Haag of Rotterdam had bereikt. De rijksgoedkeuring vervalt, indien niet binnen drifó maanden na de da tum hiervan met de bouw is begon nen. „Groenten en fruit" het orgaan van het centraal bureau van de tuin bouwveilingen, bevatte deze week 'n zeer kritisch gestemd hoofdartikel, waarin de minister verwijten werden gemaakt wegens het lang uitblijven van zijn beslissing over de verdeling op het contingent voor 1963. Naar „Groenten en fruit" meent te weten liggen bij de provinciale directies van volkshuisvesting en bouwnijverheid aanvragen voor kas senbouw te wachten tot een bedrag, dat niet. ver verwijderd is van dis der tig miljoen gulden. Tankwagens botsten op Rijksweg bij Woerden DODE, GEWONDEN EN GROTE RAVAGE Een dode, een zwaar gewonde, een lichtgewonde en een geweldige rava ge waren te betreuren vrijdagmiddag rond vijf uur op de rijksweg 12 in de gemeente Waarder toen daar twee tankauto's met aanhangwagens fron taal met elkaar in botsing kwa men. Het ongeluk gebeurde toen een per sonenauto rijdend in de richting Utrecht twee voor hem rijdende vrachtwagens met aanhanger wilde passeren. De achterste van de twee was een Duitse tankwagen met gas- olie. Toen de personenauto naast de aanhanger reed, kwam de Duit se tankwagen plotseling naar links om de voor hem rijdende vrachtwa gen uit Rotterdam te passeren. De Duitse chauffeur moet op het laatste moment gezien hebben dat de personenauto naast hem reed, zwenkte toen naar rechts en daarna naar links door de berm. Eerst ramde hij daarbij de aanhangwagen van de' voor hem rijdende vrachtwagen, die geladen was met lege flessen. Deze aanhanger kantelde, de tankauto schoot daarna links door de berm en vloog daarbij frontaal op een uit de richting Utrecht komende tankwagen met aanhanger. Vervolgens reed de Duitse tankwa gen de berm af en sloeg daar om. De Duitse chauffeur werd met een shock naar een ziekenhuis te Woer den vervoerd. De bijrijder kwam on der de auto terecht. Zijn stoffelijk overschot was anderhalf uur na de botsing nog niet bevrijd. De chauffeur van de Nederlandse tankauto moest uit zijn kabine wor den gezaagd en is met een gebroken been en vleeswonden naar een ziekenhuis te Woerden vervoerd. Doordat het ongeluk juist op het spitsuur gebeurde en beide rijbanen versperd werden, ontstond een ge weldige opstopping. Dank zij de PTT en de Drinkwater leiding heeft Rotterdam een primeur die klinkt als een klok. Wie in het vervolg wil weten hoeveel zout er in het water zit verscholen, hoeft al leen maar het telefoonnr. 142121 te draaien. Een mannenstem geeft hem dan inlichtingen over o.a. het zout gehalte, de hardheidsgraad en het geleidingsvermogen. De heer C. Wielenga van de Drink waterleiding vertelde dat 't nummer niet voor particulieren is bedoeld, t Is er voor de industrieën, die nu reeds grietig gebruik maken van het nieuwe telefoonnummer. VLEESOORLOG IN HUISSEN In Huissen woedt een vleesoorlog. De exploitant van een nieuwe sla gerij, die eigenaar is van twaalf sla gerijen in de Achterhoek en omge ving en mede-firmant van export slagerijen verkoopt het rund-, var kens- en ander vleas voor hele lage prijzen. Om revanche te nemen op enkele van zijn knechten, die hem de rug hebben toegekeerd en sedert kort in Huissen een vleeshal hebben geopend. De nieuwe slager verkoopt een pond carbonade voor minder dan een gulden. Voor vijf ons runderrollade betaalt men iets meer dan een daal der en voor eenzelfde hoeveelheid klapstuk 89 cent. Een pakje rootnbo- J. G. WARRINGA (KVP) LID TWEEDE KAMER Tot ldd van de Tweede Kamer is benoemd verklaard de heer J. G. Warringa (KVP) uit Vught in de va cature die ontstaan was door het overlijden van dr. L. G. Kortenhorst. De benoeming van de heer Warrin ga was noodzakelijk geworden om dat drs. W. K. N. Schmelzer zijn be noeming tot lid van de Kamer niet had aangenomen. Daarop kwam de heer Warringa voor benoemdverkla- ing in aanmeking. AUTO REED DE VOORKAMER IN Gisteravond omstneeks half tien reed een personenauto, bestuurd door de heer R. Jochems uit Rotterdam op de Noord-Hornsestraat in Dene kamp met een snelheid van 70 km in de flauwe bocht op de spiegelglad de straat rechtuit, ramde een ijzeren hek en reed dwars door de muur van de woning van de heer Groothuis binnen. De auto nam in zijn vaart het ijzeren hek, een raam en een groot stuk muur mee en kwam halverwege de kamer, waarin hij een grote rava ge aanrichtte, tot stilstand. De be stuurder klom over de voorbank en kon door het achterportier de wagen verlaten. Hij was slechts licht boven het oog gewond. De zwaar beschadigde wagen is door die brandweer uit het huis getrokken. Het huis moest wegens gevaar voor instorting gestut worden. De hföer Jochems was op weg van Duitsland naar Rotterdam. Hoofdbestuur ARKAt Waar blijft duurtetoeslag voor ambtenaren? Het hoofdbestuur van de Arka heeft gisteravond tijdens een vergdering te Scheveningen vastgesteld, dat de resultaten van het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken inzake de maatregelen betreffende integratie en samenloop van pensioenen een gunstige en aanvaardbare oplossing van het jarenlang bestaande vraag stuk van de gewraakte korting op de ambtenlij ke pensioenen bij dubbele premiebetaling. Met voldoening werd vastgesteld, dat de waardevastheid thans op korte termijn kan worden gerealiseerd, indien de beide Kamers der Staten Generaal vlot hun mede werking zullen verlenen. Het hoofd bestuur betreurt het, dat de regering nog geen beslissing heeft genomen omtrent de duurtetoeslag voor de la- gerbezoldigden „ondanks het goede Al zou men dat op het eerste ge zicht niet zeggen, toch heeft het Be gijnhof te Amsterdam een vrij groot aantal middeleeuwse panden be waard. Het is het enige Begijnhof in ons land, dat vrijwel Intact gebleven is, en het bezit een groter aantal huizen uit de middeleeuwen dan het beroemde Begijnhof te Brugge. De middeleeuwse huizen in het Amster damse Begijnhof vallen echter niet zo op omdat de meeste in de acht tiende eeuw een nieuwe voorgevel hebben gekregen. Slechts het lang zamerhand beroemde „Houten Huis" heeft zijn oorspronkelijke vormen ook in de voorgevel behouden. Toch is bij vele huizen alles, wat zich achter de voorgevel bevindt, nog volledig gotisch. Dit blijkt weer zeer duidelijk bij de restauratie van de panden 5 en 6, die eertijds gebouwd zijn ter weerszijden van een thans gedempte beek. Deze kleine huizen hebben hun oude balklagen met moer- en kinderbalken alsmede de complete houtconstructie met fraaie sleutelstukken bewaard. Tijdens de restauratie zijn ook de plaatsen van de gotische schouw en van de oor spronkelijke spiltrap vastgesteld. Het is mogelijk aan de hand van de vondsten de middeleeuwse indeling exact te reconstrueren en dat zal dan ook grotendeels uitgevoerd worden. Bij het herstel van de fundamen ten blijkt dat ook hier het woon- niveau steeds hoger is gekomen en dat in letterlijke zin waardoor zich onder het tegenwoordige huis Prof. mr. J. J. M. van der Ven, hoogleraar in het arbeidsrecht, de sociologie en wijsbegeerte van het recht te Utrecht, heeft zijn instem ming betuigd met het pleidooi van de hoogleraren Van Bemmelen en Pompe tot vrijlating van de vier Duitse oorlogsmisdadigers. Prof. Van der Ven schrijft in het Nederlands Juristenblad, dat hij het eerste pleidooi van beide hoogleraren niet in alle opzichten overtuigend vond. De nadere uitwerking van het pleidooi in het Nederlands Juristen blad van twee weken geleden over tuigde hem wèl. Wel stelt prof. Van der Ven een amendement voor: Aan de invrijheid stelling zou de voorwaarde moeten worden verbonden, dat Aus der Fün- ten, Lages, Fischer en Kotalla nooit meer het Nederlandse grondgebied mogen betreden. Gronings student won Leidse prijsvraag W. D. de Jong, vijfdejaars student in de Geneeskunde en werkzaam op het farmacologisch laboratorium dei- rijksuniversiteit te Groningen, heeft een eervolle vermelding ontvangen naar aanleiding van zijn antwoord op de door de faculteit der genees kunde aan de t rijksuniversiteit te Leiden in 1961 uitgeschreven prijs vraag, luidende: „De faculteit ver langt een proefondervindelijk onder zoek naar de vraag in hoeverre het onverklaarde bloeddrukverlagend effect van rodaan-verbindingen zou kunnen samenhangen met wijzigin gen in de functie van de schildklier". Na de gisteren gehouden diesrede ter gelegenheid van de 388ste geboorte dag der Leidse universiteit, is dit door rector-magnificus van Leiden, prof. dr. S. Dresden, bekendgemaakt. De Amerikaanse tanker „Ma rine Sulphur Queen" met 43 man aan boord wordt sinds vorige week za terdag vermist. Het schip is met een lading suiker uit Beaumamt (Texas) onderweg naar Norfolk in Virginia. De kustwacht zoekt per vliegtuig in de Golf van Mexico en langs de route, die het schip zou volgen. de resten van verschillende eerder op dezelfde plaats opgerichte wonin gen bevinden. Daardoor is het moge lijk geweest ook de aanleg van de oudste huisjes, die op het Begijnhof hebben gestaan (plm. 1400), in platte grond terug te vinden. Deze vond sten vormen een waardevolle aan vulling op onze kennis van het oud ste woonhuis. Over het algemeen zijn het immers de grotere en hechtere panden, die de tand des tijds zo lang hebben weerstaan, dat ze hetzij in afbeelding, hetzij in een enkel geval „in natura" zijn overgeleverd. Van de kleinere huisjes in onze oudste stadsbebouwingen weten wij slechts weinig, omdat daarvan geen of hoogst sporadisch sporen bekend zijn. Op het Begijnhof hebben de deskundigen zich thans echter een beeld kunnen vormen van de oudste woning der eenvoudigen. BESTUURDER GEDOOD Gisteravond om even over zeven is op de met automatische knipper lichten beveiligde overweg aan de Kerkweg te Kethel, tussen Delft en Schiedam een personenauto, bestuurd door de 26-jarige tuinder G. van der Helm uit Delft, door een trein uiit de richting Delft gegrepen. De be stuurder kwam om het leven. De auto werd in de langs de weg lopen de sloot geworpen en totaal vernield. Eeo treinverkeer in de richting Rot terdam ondervond ernstige vertra ging. Ook de treinen uit tegenover gestelde richting naar Den Haag lie pen vertraging op. De betrokken trein is na aankomst in Rotterdam niet naar Dordrecht doorgereden. Een machinist van het 2866 brt. metende Finse schip Penelope is bij een aanvaring vrijdagmorgen in de Biezelingse Haan op de Westerschei- de ernstig gewond. Eerste hulp werd verleend door de scheepsarts van 't Japanse schip Settsu Maru, waarna het slachtoffer aan boord is geno men van een bergingsvaartuig, waar ook dokter J. de Bey uit Kruiningen aan boord was. De patiënt is in een ziekenhuis opgenomen. Zijn voet is af gekneld. De aanvaring had de Penelope in dichte mist met het 7065 brt. me tende Poolse schip Narwik. Beide schepen kregen averij, maar hadden geen sleepboothulp nodig. personenauto's-caravans Geopend van 10-17 en 19.30 22.30 uur zondagen van 10-18 uui toegang f 2.50 AMSTERDAM (Advertentie) GROTE AMERIKAANSE LANDBOUWEXPOSITIE IN HET RAI-GEBOUW Het Ameikaanse departement van landbouw heeft besloten in november 1963 een grote landbouwtentoonstel ling in het RAI-gebouw in Amster dam te houden. Dit zal de grootste tentoonstelling op dit gebied worden, die ooit buiten de Ver. Staten is ge weest. Zij zal gericht zijn op de ver groting van de export naar het ge bied van de Euromarkt-landen. Inmiddels hebben de Amerikanen Europa rondgereisd om de accommo datie te bekijken en tenslotte heeft men Amsterdam en het RAI-gebouw uitverkoren voor de grote expositie. De directie van het RAI-gebouw kon op dit bericht geen commentaar ge ven. Ook de onlangs ontslagen directeur van het Haagse gemeentelijk gasbe drijf, ir. E. H. Berkhuijsen zal, naar verluidt, tot aan zijn pensioengerech tigde leeftijd zijn volle jaarsalaris uitbetaald krijgen. Het gemeentebe stuur zou hem dit aanbod hebben gedaan. De heer Berkhuijsen is op het ogen blik 62 jaar en valt nu onder de wachtgeldregeling, waardoor hij maar tachtig procent van zijn salaris krygt. Hij was daartegen in beroep ge gaan bij het gemeentelijk scheidsge recht. De andere ontslagen directeur van gemeentewerken, J. G. Bolomey, kreeg al zijn volle salaris doorbe taald. (Alg. Dagbl.). In kringen van de gemeente Am sterdam is enige verbazing gerezen, omdat die gemeenteraad onbewust medewerking heeft verleend aan de verkoop van een lapje grond in de tuinstad-Osdorp, die voor een make laar-bouwer onverwacht zéér gun stig bleek te zijn. Deze, de heer H. v. d. Schaar, direc teur en enige aandeelhouder van de N.V. Aesthetica, was sinds iy28 in 't bezit van een stuk grond, groot 10 ha., in Osdorp. In die jaren dacht nog niemand aan uitbreiding van de hoofdstad tot aan de grenzen van Halfweg. Dit stuk grond nu heeft de gemeente geruild voor een ander stuk in Osdorp dat slechts 3,5 ha. groot is en dat bestemd was voor de bouw van woningen in deze tuin stad.. De raad had de 10 ha nodig voor de viestiging van lichte industrieën in gevolge de uitbreidingsplaanen, een bestemming waaraan de eigenaar moeilijk kon voldoen. De ruil kwam derhalve zonder onteigening tot stand en de transactie leek zeer voor delig voor de gemeente. Nu blijkt, dat de eigenaar het nieu we stuk grond heeft verkocht, is ver bazing gerezen over de prijs. Het communistisch raadslid, de heei W. F. H. v. d. Schip spreekt in schrif telijke vragen aan B. en W. zelfs van een „speculatieve grondtransactie" en vraagt of het juist is, dat de makelaar voor de 3,5 ha. een prijs heeft ge kregen van tegen de 3,5 miljoen gul den. Vierder wil dit raadslid weten of deze gang van zaken wel in over eenstemming is met de doelstelling van het indertijd genomen raadsbe sluit. Het raadslid vergeet te vermel den, dat de communisten toen niet tegen het besluit hebben gestemd. Het wachten is nu op het anwoord van B. en W. En op-de goedkeuring van het raadsbesluit door Gedepu teerde Staten. mv jittb. De Britse marine neemt op het ogenblik uitgebreide proeven met dit „rock and roll"-platform, dat, dankzij een ingenieuze uitvoering, precies de bewegingen kan nabootsen, die ook het dek van een niet te groot schip op zee maakt. Met behulp van het platform worden helikopter-piloten dan getraind om zonder ongelukken op een dergelijk wiebelend stukje vaste grond te landen. Tot nu toe is gebleken, dat het „dek" tot 5 graden ai- wijkingen kan vertonen, zonder dat er gevaar bestaat dat de helikopter er vanaf glijdt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7