Steeds meer aluminium bij kampeerwagens Doorsmeren Meer schakelen met pook, minder chroom Technische nieuwtjes Ruime keus ook in lichte modellen Vouwwagens en Caravans duurder geworden Naar buiten waar de vogeltjes fluiten! jy/jen hoort tegenwoordig doorsmeerter- mijnen noemen van 10.000 en 15.000 km. en in een uitzonderingsgeval zelfs van 60.000 km. (bij 'n Amerikaanse auto). Helemaal gerust daarover zijn deskun digen niet. Het gevaar bestaat dat men gemakshalve en zuinigheidshalve nooit meer de auto zou inspecteren, hetgeen een gevaarlijke situatie is. Ook het noemen van olieverver sing stermijnen (8000 10.000 km.) is vrij bedenkelijk. Velen rijden tegen woordig als som van korte stadsritten (nadelig voor de olie) nauwelijks meer dan 10.000 km. per jaar. Als gevolg van de propaganda voor de lange olieverver- singstermijn zullen zij het controleren van het oliepeil in het carter wellicht als overbodig gaan zien. Waarom zou men de motorkap nog optillen Het is voorgekomen, dat eigenaren tij dens de inloopperiode waarin toch meestal enig olieverbruik optreedt de motorkap stug dichthielden, op deze wijze het carter volledig leegrijdend. Een ver versingsperiode op tijdbasis is bij deze lange km.-intervallen wel degelijk op zijn plaats. Het aanhouden van de controlebeurten is nu, na het vervallen van de smeer- beurten, zeker nodig, al was het alleen maar voor de remvoering. Caravan met ...televisie! Over de gehele linie ziet men het comfort in caravans toenemen. Koelkasten en kachels, opklap- bedden, waterpompen, dubbele ramen, aluminium jalouzieën en buislampverlichting zullen steeds meer tot de standaarduitvoering gaan behoren. Het toenemend ge bruik van caravans voor de win tersport leidt ertoe, dat meer aan dacht wordt besteed aan wand- en vloerisolatie. Verscheidene caravans bezitten kabeltrommels en stopcontacten voor aansluiting op de stroombron nen van het kampeerterrein. Tweetafelmodellen zijn eerder re gel dan uitzondering en het dub bele opklapbed treft men ook in kleinere wagens steeds meer aan. De bergruimte wordt praktischer ingedeeld en bij tal van wagens wordt serviesgoed als standaard uitvoering bijgeleverd. Draagbare televisietoestellen met batterijvoeding maken het mogelijk ook de beeldbuis in het caravaninterieur een plaats te geven. Ruimte: Simca (Fr) was de gangmaker van het motto „Klein van buiten, groot van binnen". De meeste Europese goed kope auto's met bescheiden buitenaf metingen zijn anno 1963 zó geconstru eerd dat ze inwendig verrassend ruim zijn en bovendien nog een flinke baga gebergplaats bezitten. Dit geeft het ge voel van het rij gemak van grotere en duurdere wagens. Maar., de drie con currerende kleine Amerikanen (Opel Kadett, Ford Cortina en Taunus 12 M) doen daar zeker niet voor onder. Motor: Aan de heerschappij van de oude, trouwe zuigermotor is in de autowereld nog steeds geen einde gekomen, ook al laat de R.A.I. de Wankelmotor zien. Plastic; De Studebaker Avanti heeft een lich te carrosserie, vervaardigd uit plastic, versterkt met glasvezel. Ook zijn er op de R.A.I. lichtgewichtmotoren (van alu- minium-alliages) Stroomlijn: Citroëu blijft nog een uitzonderings positie' innemen met zijn stroomvorm, ook al ondernemen anderen pogingen, in die richting. Door het aanbrengen van kleine veran deringen aan het voorfront wordt de luchtweerstand bij deze Franse auto nog verder verminderd. Remmen: De nog altijd wat dure schijfrem is zeer in de mode gekomen De Renault R 8 heeft ze op alle vier wielen en dat in de prijsklasse onder 6000! Schakelen: Het bedienen der versnellingen ge schiedt weer meer met behulp van een pook, eer. schakelhandle op de vloer. Stuur versnelling verliest vreemd genoeg terrein. Gordels: Het lijkt alsof de veiligheidsgordel het pleit definitief aan het winnen is. Reeds "zijn in ons land 200.000 van die gordels in gebruik en hun aantal blijft toenemen. Vele auto's op de R.A.I. zijn met bevestigingspunten uitgerust. In en kele gevallen zijn de veiligheidsgordels zelfs in de prijs inbegrepen. Benzine: Benzine-inspuiting kreeg, na het dap pere Duitse begin, in Frankrijk een navolger. De Engelsen beginnen er nog niet aan, hoewel de toeleveringsindu strie daar de apparatuur gereed heeft. Het resultaat van de inspuiting is een geringer brandstofverbruik, vooral bij hogere belastingen. Vering: Morris 1100 levert nog steeds ge sprekstof door het nieuwe zg. hydro- 1 a s t i c veersysteem, waarbij water én rubber samen een geheel nieuwe wijze van vering opleveren. Banden: Verbetering van de banden blijft nog steeds doorgaan. De radiaalband heeft meer aanhangers gekregen. Minder chroom: Overmatige chroomversiering wordt steeds meer achterwege gelaten, ook in Amerika. Chroom wordt in vele ge vallen vervangen door het wat kleur betreft iets zachtere roestvrije staal. Voor de bevestiging van de sierstrip- pen gaat men meer en meer plastic clips gebruiken daar de stalen clips roestvorming in de hand werken. Uitzicht: De glasoppervlakten zijn nog iets toe genomen. De voorruitstijlen worden bij een enkel type iets dunner, (technisch blijkbaar een moeilijke zaak). Geruis: Tsja kleinere motoren, in de buurt van hun topvermogen draaiend, veroor zaken geluid. Demping van dit geruis bereikt men door de motor soepel op te hangei en het compartiment geluid dempend te bekleden. De zelfdragende carrosserieën moeten voorts op de vlakken geluiddempende voorzienin gen verkrijgen. Dit alles is niet goed koop Strijd tegen de geruisproduktie kost geld. Maar hiermee is men er nog niet. Te laat heeft de autoindustrie maatre gelen genomen ter beperking van het fluiten van de wind, vooral langs de voorruit-stijlen. Er is echtei bij vele merken verbetering waar te nemen. De luidruchtige ventilateur bedwingt men ook steeds meer. Combi's en stationcars Willys Jeep „Wagoneer" is een luxu euze Amerikaanse stationcar, die met de doelmatigheidsopvatting van Willys heeft gebroken. Peugeot 404 stationcar. Singer Voque Stationwagon. Volvo-combinatiewagen 221. Bijzonderheden Citroën heeft een volkomen vlakke DS 19 als „raket" opgesteld. Simca vertoont haar waterballet. Chrysler is aanwezig met de „Dart" gasturbine. Van Oorschot toont de praktische toe passing van de Wankelmotor. Wereldp rimeur Dit is de Willy's Jeep Wagoneer, nooit eerder op een autotentoonstelling verschenen. gij de afdeling Kampeerwagens op de R.A.I., de nieuwe Westhal vullend, stelden wii vast dat 82 typen te zien zijn, verdeeld over 31 merken, afkomstig uit 7 landen; dat de keuze heel ruim is, ook in kleine lichte caravans; dat de prijzen variëren van 1435 tot bijna 11.000 (en dat de caravans vérgeleken met 1961 wat duurder zijn geworden); dat de technische vooruitgang blijkt uit meer dan 20 primeurs en vele detailverbeteringen; dat de catalogus voor de eerste keer veel meer vergelijkingen toelaat; dat er in ons land nu 20.000 kampeerwagens zijn en de jaarlijkse aanwas 4000 bedraagt (een groei die enigszins tegenvalt). Hieronder geven wij een overzicht van de voornaamste verbeteringen en wijzigingen bij de caravans. v^rijwel alle aanwezige kampeerwagens be horen tot het mobiele, toeristische type, niettegenstaande het feit dat de gewichten zeer uiteenlopen. Dit komt goed tot uit drukking in de tentoonstellingscatalogus, die voor het eerst naast het wegenbelas tinggewicht en het afleveringsgewicht ook de maximaal toelaatbare belasting vermeldt. Onder wegenbelastinggewicht verstaat men het gewicht van de caravan zonder losse inventaris, zoals gordijnen, gascom- foor, vloermatten, enz. Het afleveringsge wicht is het gewicht van de wagen bij af levering aan de koper. Dit gegeven is ver reweg het belangrijkst, want het vormt, vermeerderd met het gewicht van hetgeen wordt ingeladen, het totale gewicht dat door de auto extra moet worden voortbe wogen. De tent- en vouwwagens zijn het lichtst. Er is op de R.A.I. zelfs een kampeerwagen met een afleveringsgewicht van 100 kg. De zwaarste wagen in deze categorie weegt 340 kg. BIJ DE FOTO: Engelse Pembertong Mustang (ƒ5750), een echte weer en wind sta-caravan van alluminium met royale ruimte. ,_BAGAGE-AANHANGERS Wie als belangstellende finan cieel nog niet aan een caravan toe is, is misschien gebaat bij een ba gage-aanhanger, waarvan er ver scheidene op de R.A.I. aanwezig zijn. Er is een nieuw eenwielig type bij met zwenkwiel, telesco- pisch geveerde as en een draag vermogen van 100 kg. De bagage- bak is afneembaar, zodat geen stallingruimte wordt ingenomen. Van de. caravans met vaste, onbewege lijke wanden heeft er slechts één een af leveringsgewicht van minder dan 300 kg. 34% weegt bij afl. tussen 300 en 500 kg 46% 500 en 750 kg 1®% ii M meer dan 750 kg De variatie in grootte loopt praktisch parallel met die van het gewicht. Er is slechts één caravan, waarvan de lengte zonder dissel kleiner is dan 2,5 m. 24% heeft een lengte van 2,5 t/m 3 er overblijft voor aan- en uitkleden. Het opmerkelijk grote vloeroppervlak bij vele vouwwagens komt voornamelijk voor reke ning van het tentgedeelte. Onafhankelijke torsievering vindt men bij 75% van de tentoongestelde wagens. Toch wordt ook de half-elliptische blad- veer nog steeds door gerenommeerde bou wers in binnen- en buitenland gebruikt, vooral bij de grotere, zwaardere caravans. Evenwel ziet het er naar uit dat de torsie- vering de bladveer nog verder zal verdrin gen. Steeds meer caravans worden met schokbrekers uitgerust. Remsystemen Ruim 30% van de geëxposeerde caravans bezit geen rem. Bij kleine, lichte aanhan gers is deze voorziening niet noodzakelijk. Het gevaar schuilt in de mogelijkheid, dat de lichte aanhanger te zwaar wordt bela den, waardoor het door de trekauto af te remmen gewicht van de combinatie de remcapaciteit te boven zou kunnen gaan. In het buitenland zijn de wettelijke bepa lingen in dit opzicht dikwijls strenger dan bij ons. Bij de van een reminstallatie voorziene caravan is dit gewoonlijk een mechanische oplooprem, dikwijls in combinatie met een schokdemper, teneinde het onaangename stoten van de caravankoppeling te voor komen. Een klein aantal wagens bezit een hydraulisch remsysteem, gekoppeld aan dat van de trekauto. De nieuwste ontwik keling is de schijfrem voor caravans. Ook vacuümbekrachtigde en elektrisch werken de caravanremmen komt men een enkele maal tegen. Een bijkomend, maar toch belangrijk voordeel van een caravan in geremde uit voering is de aanwezigheid van een par- keerrem. Bij het aan- en afkoppelen en bij het met de hand verplaatsen in geacciden teerd terrein is deze voorziening vrijwel onontbeerlijk Toiletruimte Hoe groter de caravan, hoe eerder treft men er een toiletaccommodatie in aan. Daar de vraag in Nederland voornamelijk uit gaat naar de lichte, en derhalve kleine, toeristische caravan, is het begrijpelijk dat in slechts 25% van de tentoongestelde wa gens een toiletruimte aanwezig is Dit ver- schilt' belangrijk met de situatie in Enge land, waar een caravan zonder toiletruimte moeilijk verkoopbaar is. Op kampeerterrei nen met goede sanitaire voorzieningen zal men nauwelijks behoefte hebben aan eigen toiletaccommodatie. Het gebruik dat men van de caravan maakt en de persoonlijke instelling is in deze in hoge mate beslis- 3,0 I. 3,5 3,5 i Materiaal buitenwand De voorkeur voor aluminium blijkt uit de omstandigheid dat dit materiaal bij 57% van de tentoongestelde wagens als buiten wand toepassing vindt. Daarna komt maso- nite (13%), hechthout (11%), kunststof (10%) en staalplaat (9%). Twee jaar ge leden werd masonite nog bij 38% van de geëxposeerde wagens aangetroffen. Ook combinaties van de vermelde mate rialen komen voor. Mits deskundig ver werkt verlenen alle genoemde wandmate- rialen een uitstekende- bescherming tegen weersinvloeden. De keuze wordt bepaald door overwegingen met betrekking tot prijs, gewicht, snelle of gemakkelijke ver werking passend in het produktieproces en de voorkeur van het publiek. Het gebruik van kunststoffen neemt toe, maar ze wor den maar zelden voor de gehele carrosserie gebezigd. Vloer en vering Een ander nieuw catalogusgegeven is het vloeroppervlak bij dag- en nachtaccommo datie. Men krijgt daardoor niet alleen een indruk van de bewegingsvrijheid overdag, maar men kan ook nagaan hoeveel ruimte Ruim 20 primeurs De gemiddelde prijs van een vouwwagen, berekend uit 14 geëxposeerde modellen, bedraagt 2220. Dit is 270 hoger dan twee jaar geleden. De laagstgeprijsde vouwwagen kost thans 1435 en de duurste 4000. Er is in ons land voor de vouwwagen aanzienlijk meer belangstelling dan in de om ringende landen. De gemiddelde prijs van een caravan met vaste wanden, berekend uit 61 tentoongestelde typen, is 5200. In 1961 was dit cijfer 4500. De laagst geprijsde caravan met vaste wanden staat genoteerd voor 2650, de duurste kost 10.950. Men mag hieruit niet zonder meer concluderen, dat er een prijsverhoging van 700 heeft plaatsgevonden. Het tentoonstellingsassortiment is namelijk van een andere samenstelling. Er is blijkbaar in ons land meer dan vroeger belangstelling voor kostbaar uitgevoerde wagens. Bovendien worden steeds hogere eisen gesteld aan remmen, koppelingen, wand- en vloerisolatie en de kwaliteit van de stoffering, hetgeen uiteraard prijsverhogend werkt. Verder ondervindt natuurlijk ook de caravanindustrie de gevolgen van gestegen lonen, sociale lasten en het langzaam oplopen van de prijzen der voor de constructie benodigde materialen. Er zijn ruim twintig voor ons land nieuwe caravanmodellen te zien. Bovendien zijn er vrijwel in alle reeds bekende wagens detailveranderingen aangebracht, variërend van een extra kastje tot een soms vrij ingrijpend gewijzigde indeling. De expositie is door de vele buitenlandse inzendingen veel internationaler dan in 1961.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10