2)e CoidteSowtamt ADENAUER HOUDT VAST AAN DE NAVO IJSBREKER VOOR LEIDEN IS IN AALSMEER BLIJVEN Abdel Krim, de oude rebel STEKEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 7 FEBRUARI 1963 53e JAARGANG No. 15.848 Adenauer spaart -De Gaulle en de E.E.G. Telef. 2 0 9 3 5 Red. 2001 5, 35594 - Advert. 3 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tassen 17.30 en 19.00 a.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. f 8,75. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 As Bonn-Parijs bevordert eenheid De Westduitse regeringsleider, bondskanselier dr. Konrad Adenauer, heeft in de regeringsverklaring, die hij gisteren (woensdag) in de Bonds dag heeft voorgelezen, verklaard, dat „onze betrekkingen met de Verenig de Staten één van de pijlers blijven, waarop de veiligheid van de Bonds republiek berust". „Europa weet, dat het zich, zonder Amerikaanse steun, niet kan verde digen. Ik verklaar daarom met de meeste nadruk, dat er voor W.-Duits- land slechts nauwe samenwerking tussen een vrij Europa en de Ver enigde Staten kan bestaan", aldus de 8.7-jarige Bondskanselier, wiens op merking door de afgevaardigden met applaus werd begroet. Over het Frans-Duitse verdrag tot samenwerking verklaarde dr. Ade nauer: „Frans-Duitse samenwerking kan niet in de plaats treden van lentebode in de bollenstreek: 27 april Corsodag! Al ziet het er niet naar uit, maair het voorjaar nadert toch onweer staanbaar. Een van die lentebodes ieder jaar is de aankodiging en de voorbereiding van het Bloemencorso, dat op 27 april in de Bollenstreek gehouden zal worden. De ontwerper en geestelijke vader van het coyso, de kunstenaar Jos van Driel uit Am stelveen, heeft weer een welbestede periode achter de rug, want dezer da gen kwamen de ontwerpen en bouw platen van de pers. De organisatoren verwachten dit jaar weer een grote inschrijving. In de eerste helft van deze maand hoopt men uit de inschrijvingen van de firma's het Corso reeds op papier te kunnen samenstellen. Op maart denkt men de handen uit de mou wen te gaan steken, d.w.z. dan be ginnen de werkzaamheden aan de stromat-bekleding van de praalwa gens. Het corso-comité roeps behal ve „afnemers van praalwagens" ook smeden, tractorbezitters, kwekers, hy- acinthenleveranciers, bloemenprik- kers en -stekers, arrangeurs en figu ranten op om dit jaar het Corso wéér mooier dan andere jaren te maken. Europese éénwording, maar het is wel een van de eerste vereisten voor het welslagen hiervan". De Bondskanselier achtte de im passe, die in de onderhandelingen over de Britse aanvrage van het lid maatschap van de Europese gemeen schappelijke markt is ingetreden, „bijzonder betreurenswaardig". „Maar wij kunnen, ook al is hier sprake van een ernstige toestand, in geen geval spreken over een onop losbare crisis. Alle betrokkenen zul len er naar streven de toestand weer in normale banen te leiden", ver klaarde hij. Over een Duitse hereni ging zei Adenauer: „Wij houden voor het Duitse volk vast aan het recht tot zelfbeschikking. Er kan hier geen sprake zijn van een minderwaardig compromis, noch wat ons en noch wat onze bondgenoten betreft". Grappige verspreking Op een gegeven ogenblik sprak Ade nauer bij het voorlezen van zijn re geringsverklaring over „de kanselier Erhard", in plaats van „minister Er- hard". Deze verspreking veroorzaak te bij de afgevaardigden, die weten hoe weinig Adenauer erop gesteld is om door Erhard te worden opge volgd, een golf van hilariteit. De niet van zijn stuk gebrachte Adenauer verklaarde, nadat de vro lijkheid weer enigszins was bedaard, dat een ogenblik van verzwakte aan dacht bij het voorlezen van de lange en ingewikkelde regeringsverklaring de oorzaak van zijn vergissing was geweest. Hij voegde hier glimla chend aan toe: „Maar het is in elk geval goed dat er, bij het voorlezen van -^en lange en nogal vervelende regeringsverklaring, nog even gele genheid bestaat om te lachen". VRAAG PRIJSCOURANT EN DEMONSTRATIE dealer^ «O CAL EX autobedrijf n.v. K. Galgewater 14-16, Leiden REDERIJ GOEDKOOP HEEFT HET OPGEGEVEN (Advertentie) DE „GRIETJE" VERLOREN zuiden van Moeang Kai door de Pa thet Lao is gedood. heer Loeang Prabang overgebracht. Het is niet zeker, dat de moord door le De Nederlandse kustvaarder „Griet- Pathet Lao is gepleegd. Er is veel je", die dinsdagochtend bij 't eiland activiteit van bandieten in het ge- Man op de rotsen liep en door de be- bied van Loeang Prabang gemeld «n manning moest worden verlaten, is verscheidene malen is reeds geble- woensdag in tweeën gebroken en ken, dat moorden, waarvan men aan gaat geheel verloren. nam dat deze om politieke redenen De pogingen om de kustvaarder te waren gepleegd, het gevolg waren redden zijn woensdagavond opge- van onderlinge vechtpartijen of het geven. De achterste helft van iet werk waren van bandieten, schip was toen half onder het water ïer Spies is woensdagmorgen naar Met deze „snelheid" varend zou men eerst over 38 dagen Leiden bereiken Publiek (staand op ijsbaan) juichend getuige van de mislukking verdwenen. Als gevolg van brand is van morgen de bovenverdieping van ho- WESTEUROPESE UNIE NA DE MISLUKKING van Brussel kan men in de Europese Ge meenschap niet doorgaan alsof er niets gebeurd was. Dat zal zich in de praktijk ook wel uitwijzen. Maar aan de andere kant mag men ook niet al les overboord gooien wat er reeds na veel moeite bereikt is, alleen om dat er nu weer eens een strubbeling is. In Straatsburg heeft het Europese parlement dan ook teen reso- 0 lutie aangenomen, waarin ge zegd wordt,- dat het werk in de EEG doorgang moet vinden, zelfs in versterkte mate, maar dat men contact met Engeland moet blijven onderhouden. In dit verband heeft men opnieuw de aandacht gevestigd op de WEU, een lettercombinatie, welke de laat ste jaren weinig van zich deed spre ken. Het betekent: Westeuropese Unie en deze Unie die een weinig spectaculair bestaan geleid heeft, zou nu wel eens kunnen dienen als hulpmiddel om de banden van de zes EEG-landen met Engeland wat nauwer aan te halen. De WEU is voortgekomen uit h>at in maart 1948 gesloten verdrag van Brussel, waarbij Engeland, Frankrijk en de Benelux plechtig besloten „loyaal samen te werken en hun po gingen om in W.-Europa een hechte grondslag te leggen voor de weder opbouw van de Europese economie te verenigen". Ook op militair ge bied wilde men samenwerken om een hervatting van de Duitse aan- valspolitiek te voorkomen. De tijden veranderden evenwel en in 1954 trad West-Duitsland tot het verdrag toe, bij welke gelegenheid men de vrees voor een nieuwe Duitse aanval maar uit het verdrag geschrapt heeft. In middels trad ook Italië toe. Als uit voerend orgaan werd een Permanen te Raad ingesteld, die zich de laatste tijd reeds als vrij overbodig ging beschouwen. Op militair gebied had de Navo immers de taak van de WEU overgenomen en op economisch gebied hadden zes van de zeven zich verienigd in de EEG. Maar intussen bestaat die Perma nente Raad nog altijd en in die Raad kunnen de zes van de EEG en Enge land elkaar treffen. Het is natuurlijk de vraag of de Fransen van dit ach terdeurtje gebruik zullen willen ma ken, maar in elk geval is het te pro beren deze bijna verouderde Raad weer eens af te stoffen en nieuw kwen in te blazen. „We hebben het opgegeven," zei „Het is op sommige plaatsen zes ons vanmorgen een directielid van tig tot zeventig centimeter dik. Bo- rorederij Goedkoop uit Amsterdam, vendien dreigen de muren van de tel „Tivoli" te Een rum verwoest. De die opdracht heeft gekregen het ijs huizen langs de vaarroute te gaan benedenverdieping heeft ernstige tussen Amsterdam en Leiden te bre- scheuren. De huizen kreunen onder schade opgelopen. Uit de achter het ken. Men moest twee tanklichters het geweld." hotel gelegen stad konden drie koeien bij Akerboom in Oegstgeest gaan ha- l\let dit besluit is voor de Aalsmeer- tijdig in veiligheid worden gebracht. *en- ders en andere omwonenden van de Ringvaart een spectaculaire en span nende zaak ten einde gekomen Ze ker tweeduizend mensen stonden gis teravond op het ijs vóór de ijsbreker „Dieuwertje Goedkoop", die met haar brede zwaardvis-muil probeerde het Fransen en Spanjaarden in Noord- ijs weg te stoten, in de rug aange- Afrika, woensdag in Cairo in zijn duwd door een zware sleper met een slaap aan een hartaanval overleden, motorvermogen van 550 pk. Met de Hij was 81 jaar. 250 pk van de „Dieuwertje" bereikte men in het betrekkelijk smalle water Abdel Krim heeft in het begin van van de Ringvaart langs Aalsmeer de jaren twintig met behulp van een vermogen van 800 pk. Het was huurlingen uit diverse landen vijf niet voldoende. Nederlander in Laos vermoord Een Nederlandse toerist, de heer Paulus Spies, is volgens mededeling van de Nederlandse consul in Vien tiane, dinsdagavond in Laos ver moord. De heer Spies is oud-direc teur vaji de Bank van Indonesië. De laatste jaren woonde hij in Ceylon. Op 30 januari kwam hij in Laos aan, waar hij zijn vakantie wilde door brengen. Een Amerikaanse functionaris in Zoals gisteren gemeld is Moham- de hoofdstad van Laos, Loeang Pra- med Abdel Krim, de „wolf van het bang, heeft telegrafisch gemeld, dat Rifgebied", die bekend is geworden jaar lang tegen Spanje en Frankrijk de heer Spies op zeven kilometer ten om zijn woestijnoorlog tegen de 1 J" 0 Herinneringen aan de Rif-oorlog meren en de Braassem de klanten met de bestelwagen via het ijs bedienen en de Ringvaart als verkeersweg wordt gebruikt. Op zijn minst veertig centimeter vertelde ons gisteravond kapitein v. d. Zwaag, die samen met kapitein Zwiers de leiding van de campagne had. „We hebben zwaardere schepen zo als de Walvis, met een vermogen van 1125 pk, maar die durven we hier niet in te zetten." Bovendien was het de vraag of men de betonnen kuip van het aquaduct over de grote rijks weg niet onherstelbaar met de breker zou beschadigen Het gevaar voor hui zen en schepen langs de kant heeft gisteravond voor de directie mede gelieid tot het besluit niet verder te gaan. De brekers waren in 15 uur tijd niet verder dan vijfhonderd me ter gekomen. Een snelheid dus van circa 25 meter per uur. Een vluchti ge berekening toont aan, dat die ijs- breker met deze snelheid zich ver plaatsend eerst over 38 dagen in Lei den gearriveerd zou'" zijn. ZOEKT U EEN GOLDEN RING voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. (Advertentie) gestreden. Hij versloeg de Spanjaar- Iedere maal als de woedende paar den, maar moest capituleren voor de dekrachten gisteravond rond zeven verbonden strijdkrachten van beide uur tevergeef» storm liepen op de landen. dikke ijslaag, klonk er uit de duizen- Toen Spaanse troepen onder ge- kelen op het ijs langs de kamt neraal Damaso Berenguer de heilige een daverend „hoera", alsof er een stad Tsjetsjawan in 1920 verover- S°al gescoord was. De toeschouwers den, kwam Abdel Krims vader in J0* °P enH>e meters voo rde ijs- opstand. Bij de geveohten sneuvelde breker staand waren hierbij niet deze. De jonge Abdel Krim werd Scheel Y311 eigenbelang want, gevangen genomen. Na 11 maanden direct voor de happende muil van in Spanje gevangen te hebben geze- betschip lag hetbegin van de plaat ten, keerde Abdel Krim terug naar ?^ke «sbaaii. Tussen Aalsmeer en zijn geboorteland. IvaaS< 20 h^ben we gistermiddag op ,T.. weg naar de ijsbreker vastgesteld, Hp had gezworen zijn vaders waren nog vele van zulke ijsbanen, dood te zullen wreken. Hy zocht zijn Ook op de Kaag en de Zijl zou wel toevlucht in het heuvelland en ver- wat schaatsplezier verloren gegaan zamelde daar rond zich een groep zijn in het kielzog van deze bre- avonturiers uit vele landen. Abdel ker. Krim bouwde een strijdmacht op Maar het schip heeft het niet ge- die op Europese wijze kon vechten, haald. Het ijs is te dik, zo dik dat de Daarna sloeg hy onverwachts toe. bakker en melkboer rond de Kager- Zijn troepen „verpletterden" in 1921 de 21.000 Spanjaarden, die hun basis in Annoeal bij Melilla hadden. Het grootste deel van de gevangenen delen. Op 15 juli 1952 gal hij echter werd ter dood gebracht. Abdel Krim de strijd op. was echter niet in staat om zijn President Nasser van Egypte heelt plunderende en bloeddorstige Moren een militaire begralenis verordend opnieuw te laten oprukken. Melilla voor Abdel Krim werd gered door een compagnie van Een woordvoerder van de lamilie het vreemdelingenlegioen onder be- van de overledene heelt gezegd dat vel van Francisco Franco, die toen Abdel Krim in Abassia, een voorstad majoor was. van cairo, begraven zal worden. Een Abdel Krim riep zichzelf tot sul- zoon van Abdel Krim zei, dat men tan van Marokko uit en begon met hoopt het stoffelijk overschot later het samenstellen van een regering naar Marokko te kunnen overbren- van de „Rifrepubliek". Hij droomde gen. in die dagen van een verenigd Frans en Spaans Marokko waarover hij het rv jvt 1 StoweSudrsSmachtr Abvdei Ue Navo-kenuiiacht zon- en maanstanden Krim verslagen door een verbon- dra Spaans-Franse strijdkracht van Het Italiaanse blad „Corriere Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Kans op neerslag De Bólt, donderdag 10 uur. KNMI deelt mede: De depressie, döe gister n Portugal en Spanje binnentrok, is in tweeën gesplitst. Een gedeelte trekt over de Golf van Biscaye naar het noorden, een ander deel verplaatst zich naar de Middellandse Zee. De aanval op de vorst wordt door deze ontwikke ling weer zwakker. In Frankrijk komt een frontale storing voor met wat regen en ij zei, die in het komen de etmaal Nederland bereikt. Het laat zich verder aanzien, dat ons land in een overgangszone komt met in het noorden van het land matige tot lichte vorst en in het zuiden van het land temperaturen om het vries punt. De wind handhaaft zich daarbij in hoofdzaak in de oosthoek Dooi de depressie bij Ierland en die in de Golf van Biscaye is de vorst terug gedrongen tot een lijn, die in grote trekken loopt van Oost-Engel and over België naar het Rhonedal. Deze foto toont „ijs-toeristen" op de Rijn bij St. Goarshausen, waar de rivier voor een groot gedeelte met een dikke vaste ijslaag is bedekt. Alleen een smalle vaargeul (achtergrond) kan nog met veel moeite door voort durend in touw zijnde ijsbrekers worden opengehouden, waardoor wordt voorkomen dat grote overstromingen ontstaan. Scheepvaart is toch al zo goed als niet meer mogelijk. 200.000 man, Op 26 mei gaf Abdel della Sera" meldt uit Washington, Krim zich over aan de Fransen. Hij dat de Amerikaanse regering plan- werd gedeporteerd naar het eiland nen opstelt voor de vorming van een Reunion in de Indische Oceaan. In commissie voor de leiding van de 1947 kreeg hij van de Franse rege- voorgestelde multilaterale NAVO- ring toestemming het eiland te ver- kernmacht. laten. Bij Cannes werd een huis voor Vier permanente zetels zouden hem in gereedheid gebracht. Bij aan- worden ingenomen door de Verenig - komst in Port Said ging hij van de Staten, Engeland, West-Duits- boord en stelde zich onder bescher- land en Italië. De vijfde permanente ming van koning Faroek. zetel zou opengehouden worden voor In januari van het volgend jaar Frankrijk, dat geweigerd heeft van richtte Abdel Krim een „commissie een NAVO-kernmacht deel uit te voor de bevrijding van Noord-Afri- maken. Tenslotte zou de zesde ze- ka" op met de bedoeling om de on- tel elk jaar door een van de andere afhankelijkheidsbewegingen in Ma- leden van de NAVO beurtelings be- rokko, Algerië en Tunesië te bun- zet worden. 8 Febr.: zon op 08.10. onder 17.39; maan op 17.32, onder 08.17. Volle maan. Hoogwaterstanden 8 Febr.: v.m. 3.35; n.m. 15.47. KORRELTJE De honger is niet het probleem van de mens en zijn God, maar van de mens en zijn medemens.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1