kou gevat? OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN SPEL VAN LICHT EN SCHADUW IN MODESHOW VAN EVA-MENKO Mafia-mentaliteit in Zuid-Limburg Van de Haagse rechtbank Als de drank DINSDAG 5 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 6 Maandag was het een grote dag voor de verzamelde modekenners in Parijs; Yves Saint Laurent presenteerde •r zijn nieuwe collectie voor de komende lente en zomer. Op de foto kunt u zien hoe de modevorst iaa zijn show bijna werd overspoeld door een menigte enthousiaste dames. GISTERMIDDAG ging in de Stads gehoorzaal te Leiden de première van een nieuwe modepresentatie, die gehouden wordt onder auspiciën van net damesweekblad „EVA" (uitgave van de Leidse Rotogravure-Mij.) en „Menko-stoffen". De organisator, Bureau Frits van Praag, is er van uitgegaan, dat de welig tierende mode - showparade hoognodig aan vernieuwing toe was. Naar buitenlands voorbeeld heeft men er een licht- en schaduw-show van gemaakt. Tegen een fel-verlicht scherm presenteerden zich de manne quins in de verschillende creaties. Het silhouette-effect is bijzonder aardig; temeer, omdat de opstelling onder goede regie is voorbereid. Ver schillende creaties werden gecombi neerd met toepasselijke taferelen, zo als een kruier bij enkele reiscostuum- pjes en een Perzisch heerschap bij een schepping, die „Persian garden" heette. Na de presentatie volgde steeds een wandeling over het plankier, waarbij wederom het licht een rol speelde. De manier van brengen is zeker origineel, maar het is de vraag of de belangstellende dames niet meer gebaat zijn bij een uitvoerige show van de oude stempel, omdat zij toch zo duidelijk mogelijk willen in gelicht worden over de mode, en de mogelijkheden, die de verschillende soorten stoffen bieden. Daar komt bij, dat 4e projectielamp achter het scherm een hinderlijk tegenlicht- effect gaf, maar dat is waarschijnlijk wel te verhelpen. Zeven uitstekend geschoolde mannequins droegen de show; Merel Laseur gaf het commen taar en voor de uitvoering was spe ciale muziek gecomponeerd. HET GEHEEL was ontegenzegge lijk een streling voor oog en oor, een spel van muziek, licht en schaduw, dat gisteren driemaal door een wel haast geheel bezette zaal met dank baar applaus werd begroet. Ook de echtgenoten van Leidens b. en w. en de directie van Rotogravure waren bij de première van half drie aan wezig. De ontwerpen waren van de Nederlandse couturiers Dick Holt- haus en Max Heijmans, het exotische korte bruidstoilet was van Neder lands jongste couturier Peter Jong man. Wat de ontwerpen betreft vonden we o.ni. zeer geslaagd: twee japonnen in een bloemdessin welke geheel ge- appliceerd waren met bloemen van hetzelfde dessin, strandensembles be staande uit blouse en short van een effen linnen en mantel eveneens van effen linnen, doch gevoerd met een bedrukt materiaal in contrasterende kleuren, twee cocktail - ensembles (mantel en japon), de één was geheel in zwart uitgevoerd van de ander waren de mantel zwart en de voe ring van de mantel en de japon ge heel wit, beide japonnen waren even eens met applicaties versierd. Wit en zwart staan genoteerd als de mode kleuren van dit seizoen. De heer J. C. Stafleu, directeur van de Rotogravure, sprak een woord van welkom en gaf een korte toe lichting op de show, die een van de evenementen is naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van de onderne ming. Eva on Menko zullen met deze show het gehele land bereizen. E.M.B.-E. Het avontuur van een wantrouwige stier Een stier, die kennelijk een sterk voorgevoelen had van wat hem te wachten stond, heeft gisteren een even tragische als vergeefse poging gedaan om het hem in het Nijmeegse slachthuis toegedachte lot te ontlo pen. De opstandige stier belandde eerst in de Waal, waar hij op eigen kracht weer uit wist te komen. Met een dolle ren door het stadscentrum trachtte het dier hierna zijn achter volgers, een vrachtauto van het slachthuis en drie patrouilleauto's van de politie, van zich af te schud den. Een geparkeerde auto moest het tijdens deze race ernstig ontgelden, en de stier smaakte ook nog het ge noegen dat vele niets vermoedende voorbijgangers, hals over kDp de vlucht moesten nemen. Op de Waal brug maakte de politie tenslotte met drie karabijnschoten een eintïe aan het avontuur van de wantrouwige stier. DE echte. Wat lezers schrijven Roelofarendsveen, 4 febr. '63. OVERLAST VAN SCHOOLJONGENS Niet dat ik geen respect heb voor het schoolbestuur van de jongens school van onze parochie, maar er zijn grenzen. Reeds twee jaar geleden heb ik dit bestuur gevraagd of er aan de noord zijde van het schoolplein een hek ge plaatst kon worden om mijn erf te beschermen tegen vernieling door de schooljongens. Op het schoolplein mag door die jongens govoetbald worden. Onbegrpelijk, maar het mag. Het kost ieder jaar wel 103 ruiten, maar daarvoor is geld genoeg. Bij dat voetballen komt de bal regelmatig in de sloot terecht en alles wat in de weg staat wordt weg gebroken om op mijn erf te komen om die bal op te vissen. Zelfs tuingereedschap worat uit de schuur gehaald en ter plaatse neergeworpen, nadat men de bal heeft opgevist. Ook meermalen de boot losgegooid om toch maar die bal op te vissen. Na schooltijd zien wij vaak hele kleine kinderen uit de buurt op het plein, en natuurlijk aan de waterkant. Er moet eerst iets ergs gebeuren, dan komt er natuurlijk wel een hek. Het publiek moet eens komen kij ken als het nog maar een paar nach ten licht gevroren heeft. De grotere jongens aan het ijsje brouwen en wel kleinen er achter aan. Maar de wal weg trappen, gebeurt dan ook wel goed. Alles wat er te vinden is, ook achter de school, van het bedrijf van gebr. Turk, wordt op. het ijs gewor pen. Nu is het ijs sterk, maar de vernie ling gaat nu pas in het groot. De jongens komen d.wars over de akkers naar school, lopen over de geplante bollen op de kistjes, vertrappen gron dig een hoek koude grond-aardbeien en lopen zelfs over de eenruiters, waar wat sneeuw op ligt, zodat er al een paar gesneuveld zijn. Af en toe probeert een onderwij zer wel eens wat orde in deze chaos te scheppen, maar hij moet het op den duur weer opgeven. Vorig jaar heb ik het schoolbestuur nogmaals gevraagd om een afschei ding, maar weer met een smoesje afgewezen. Ook heb ik al geschreven naar burgemeester en wethouders van on ze gemeente, maar omdat het een bijzondere school betrof, konden zij niet helpen en werd ik verwezen naar het plaatselijk schoolbestuur. Daarom zou ik de ouders van klei ne schoolgaande kinderen willen ad viseren: stuurt uw kinderen niet naar de jongensschool, als er slecht ijs is, want het is dan levensgevaa.lijk en er is geen voldoende toezicht. Dit alles is goed te maken, als er een deugdelijke afscheiding komt, zo dat de onderwijzers er toezicht op kunnen houden, want nu het is voor hen een hopeloze taak. In de Limburgse mijnstreek be staat een gespannen toestand nadat drie Italianen een 17-jarig meisje te Schinveld hadden aangerand en groe pen Italianen, Spanjaarden en Lim burgers op de vuist zijn geweest te Eygelshoven, waarbij de 18-jarige A. Peschen het rechteroog werd uitge stoken door een Italiaans stilettomes. De drie van de aanranding ver dachte Italianen zijn inmiddels door de politie gearresteerd. Een politie man kreeg bij de arrestatie van een van de Italianen een harde stomp zodat zijn neusbeentje brak. In EyT gelshoven waren Italianen uit een café verwijderd, omdat zij zich tegen over vrouwelijke cafébezoeksters niet in toom konden houden. Toen het dansen was afgelopen stonden dertig Italianen buiten de Nederlanders op te wachten. Bij de volgende vecht partij, waarbij ook Spanjaarden be trokken waren, werd het oog van de jongeman P. uitgestoken. De bevol king ter plaatse zwijgt angstvallig over het gebeuren en geeft de politie geen steun bij het zoeken naar ge tuigen, omdat men bang is voor re presailles. Naar onze mening kan er in Neder land geen plaats zijn voor zelfs maar een dreiging van Mafia-praktijken. Enige Mafia-mentaliteit kan hier niet geduld worden en moet met wortel en al worden uitgeroeid en buiten onze grenzen gehouden. Namens de buurtbewoners, PIJNSTILLIilR Een dodelijk ongeval vond gis teren plaats op de Staatsmijn Mau- rits. De 47-jarige ondergrondse loco motief-machinist M. Houben uit Stein raakte dodelijk bekneld tussen twee spoorwagons. Het slachtoffer was H. A. BAKKER gehuwd en vader van drie kinderen. Rugpijn... maar ook andere pla gende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS, (poeders, ta bletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. WITTE KRU (Advertentie) Een 22-jarige boerenarbeider uit Bodegraven had op 1 juli meer bor rels gedronken dan hij kon verdra gen. Dit had tot gevolg, dat hij met een vrachtauto ging rijden en daar mee een aanrijding veroorzaakte. Daar bleef het niet bij, want tij dens de vreemde rij-capriolen, kwam hij met de auto op het land van een veehouder terecht en richtte ook daar schade aan. De veehouder kwam daar op af en toen dreigde de arbeider met een mes. „Ik rijg je aan het mes", had hij geroepen, doch tot daden was het niet gekomen. De Officier van justitie bij de Haagse rechtbank eiste tegen de jongeman, rekening houdend met verzachtende omstandigheden, zes maanden gevangenisstraf voorwaar delijk en gedurende een jaar verbod tot cafébezoek. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachte ver oordeeld tot 3 maanden gevangenis straf voorwaardelijk en een jaar ver bod tot cafébezoek. Een 32-jarige aannemer uit Hazers- woude heeft zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad, omdat hij op 5 sept, met een door hem bestuurde auto te Zoeterwoude zodanig links van de weg had gere den, dat hierdoor een aanrijding werd veroorzaakt en iemand ernstig werd gewond. Hierbij zou de drank ook een rol hebben gespeeld. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en verdachte veroordeeld tot f 250,- boete of 50 dagen hechtenis, benevens een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar met aftrek van de tijd waarin het reeds is ingetrok ken. Een 22-jarige classificeerder uit Leiden heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens dief stal uit geparkeerde auto's. De recht bank heeft verdachte deswege ver oordeeld tot 10 maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest Een bèstuurder van een autobus uit Waddinxveen was door de kan tonrechter veroordeeld tot f 15, boete, omdat hij op de Hoge Rijndijk te Leiden een aanrijding zou hebben veroorzaakt. Verdachte zou geen richting heb ben aangegeven en kwam in botsing met een voor hem rijdende auto. Volgens de chauffeur gleed zijn bus op de vochtige brug door en kon niet tijdig tot stilstand komen. Wel zou hij tijdig richting hebben aangege- Van het vonnis van de kantonrech ter was de chauffeur in hoger beroep gekomen bij de Haagse rechtbank, Zaterdag ging de Nederlandse koninklijke familie skiën in Lech am waarbij de Officier bevestiging eiste Arlberg in het Oostenrijkse Vorarlberg, waar een korte wintersport- van het vonnis. yakantie zal worden doorgebracht. Foto: vrolijk laten Koningin Juliana De rechtbank heeft dienovereen- en Prins Bernhard zich met de skilift omhoog trekken. komstig beslist Na de molens en brandweer blijkt het meer dan logisch dat we in onze rubriek bij de weeskinderen belan den. De wezentjes, die ochèrme, nog in be drijfsuniform liepen. De weesjongens speelden een grote rol bij het blussen van branden, maar hoe staat het met de meisjes? De heer J. A. Vree burg, Zoeterwoudsesin- gel 20, te Leiden, be kend als deskundige me dewerker aan deze ru briek, schreef onder meer het volgende: Alles is aan mode en verandering onderhevig. Neem b.v. de weeskin deren van tegenwoor dig. Men kan thans deze kinderen niet meer van de andere kinderen on derscheiden. Dat was vroeger heel anders. Op bij-gaande foto's, ge maakt omstreeks het jaar 1906, kunt u zien aoe de weesmeisjes van het RK Wees- en Ou- deliedenhuis aan de St. Jacobsgracht (nu Huize „St. Maarten" ge heten) er toen uitzagen. Van de jongens heb ik helaas geen foto's. Aan het hoofd der inrich ting stond een college van regenten, wat te genwoordig nog het ge val is. De Eerw. Zusters Dominicanessen waren toen nog niet aan het weeshuis verbonden, doch het gezag werd uitgeoefend door een echtpaar, aangesproken met „vader" en „moe der", bijgestaan door enig toezichthoudend en huishoudelijk perso neel. Er was ook nog geen kapel aanwezig. Dagelijks zag men in de morgenuren de kinde ren onder geleide naar de H. Mis gaan in de St. Petruskerk aan de Langebrug (in 1933 door brand verwoest) en op zondag, maandag, don derdag en vrijdag des avonds naar het Lof of de Kruisweg. De kleding van de meisjes, zo ongeveer tot haar zestiende iaar, be stond uit zwarte japon, bont of wit schort en zwarte hoed. Boven de zestienjarige leeftijd werd de rok langer en wel tot op de schoenen. Mbuwschort werd klein schortje en de hoed werd vervangen door 'n z.g. „tulepetje". Wan neer de meisjes op elf, twaalfjarige leeftijd haar eerste H. Commu nie deden, waren ze op die dag eveneens ge kleed als de oudere meisjes. De kleding der jongens bestond uit lan ge broek, buis en pet, al les zwart. Alle verandering is geen verbetering, doch u zult het wel met mij eens zijn, dat dergelij ke kleding in de tegen- wordige tijd niet meer voorkomt. De foto's stéllen voor: 1. een groep meisjes; 2. meisjes gereed tot de kerkgang en 3. speel plaats der meisjes. Tot zover de heer Vreeburg. Na de weeskinderen een volgende maal over de brand van het stad huis, waarvan wij van gulle lezers prachtige foto's gekregen hebben. Wie stuurt gegevens? .SHERLOCK"

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6