bleekt voor ti SUNIL blauwt voor u èn SUNIL is nylon-actief SUNIL R is sparen bü de koop! Kopen bij De VUEGTUIG UET PASSAGIERS HULPELOOS ACHTER NEDERLANDS GROOTSTE WASMIDDEL Poulenc overleden Vliegtuigongelukken in Amerika Zoeterwoudse raad tot overeenstemming over de begrotingen SPAAR méér bij De Spar - dubbel bij De Spar - gratis bij DONDERDAG 31 JANUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT WOEDE IN AMSTERDAMS MOTEL Schiphol vertrekt, naar Zuid-Afrika terugkeren. Twintig passagiers geholpen Een DC-7 vliegtuig van de Britse de gasten dus meegedeeld, dat ver- kaanse reisbureau International Air chartermaatschappij Caladonian Air- dere logies voor hun eigen rekening op Schiphol aangekomen. Hij deelde ways is gisteren leeg van Schiphol moet zyn," zo deelde direkteur J. R. n?ede' dat va?.de.. ,ge" vertrokken en heeft 72 passagiers, Rienstra mede. strande luchtreizigers tot zijn klan- die het naar Zuid-Afrika zou bren- Een zeesman van de Zuidafrikaanse behoren. Aangezien zijn eigen gen zonder pardon in Amsterdam ambassade deelde mede dat hii zou vliegt"?g wa® volgeboekt had hij arhtpr moptpn latpn nmrl.t hpt Tn\A 81111,885806 meae, aai nij zou v00r (;,t gezelschap passage geboekt aenter moeten laten, omdat het znia- nagaan welke passagiers met meer betaald bii ImDaia Skvwavs Afrikaanse reisbureau Impala Sky- over de middelen beschikken om zich en Be,aala D,J lmpala 5>Kyways' ways weigert de passage te betalen, langer in Nederland op te houden. Nu dit laatste reisbureau de hele De woedende passagiers, die zich Voor hen zal de ambassade dan de groep in de steek heeft gelaten, sinds zondag in het motel aan de kosten van het verblijf en de terug- voelde International Air zich moreel rijksweg bij Schiphol ophouden wa- reis met een andere maatschappij verplicht voor de eigen twintig rei zigers de helpende hand te bieden. Morgen zullen zij op kosten van In- ren gisterenmiddag ten einde raad. voorschieten. Voor de overige pas- De meesten van hen zijn Zuid-Afri- sagiers kan niemand iets doen. kanen. Zij waren op 22 december Vermoedelijk zullen enkele pas- ternational Air per trein naar Parijs voor een z.g. all inclusive tour naar sagaiers, die over voldoende geld be- vertrekken en vandaar in een vlieg- Europa gekomen en zouden zondag schikken, met het wekelijkse KLM- tuig van de Franse maatschappij j.l. met de DC-7 van Caledonian lijnvliegtuig, dat hedenavond van U.A.T. naar Johannesburg vliegen. Airways van Schiphol naar Johan- nesburg terugkeren. Voorts waren er Britse, alsmede nog enkele Duitse en Franse passagiers, die een bezoek aan Zuid-Afrika zouden brengen. Behalve deze 72 luchtreizigers wa ren er nog 27, die zich in Rome aan boord van het vliegtuig zouden be geven. Wat er met hen is geschied, kon gistermiddag op Schiphol nie mand vertellen. Voor de 72 in Amsterdam gestran de passagiers, die nu al drie dagen in het motel logeren, was Nederland als verzamelpunt aangewezen. Zij zouden zondag jl. van Schiphol naar Johannesburg vertrekken, doch de bemanning van de DC-7 deelde mede opdracht te hebben eerst op betaling uit Zuid-Afrika te wachten. Hoge kosten voor passagiers Laat op de avond arriveerde de Lon- dense vertegenwoordiger van het Impala reisbureau, die de passagiers naar het motel bracht en aan hem was het te danken, dat gistermiddag een telegrafische cheoue van Bar clay's bank uit Londen aankwam, waarmee tenminste tot en met het ontbijt gisterochtend het logies van de 72 gasten werd betaald. „Thans echter hebben wij geen en kele garantie meer en we hebben Nederlandse kustvaarder bij Hoek van Holland vergaan BEMANNING GERED De Nederlandse kustvaarder „Nec- ton" is vanmorgen om ongeveer ze ven uur een paar mijl buiten Hoek van Holland achter de sleepboot Gele Zee gezonken. Een bergingsvaartnig heeft boven de plaats waar de Necton onder ging een boei geplaatst. De bemanning van de „Necton" was eerder door de Engelse kust vaarder Lady Sonia opgepikt. De ka pitein bleef aan boord. De kapitein is later aan boord van de loodsboot Procyon gegaan. De Necton had zes bemanningsleden. De Gele Zee nam het verlaten vaartuig op sleeptouw en voer naar Hoek van Holland. De Necton was onderweg van Nor wich naar Rotterdam met een lading graan. Het schip is in 1956 gebouwd. Daardoor is Sunil bij uitstek geschikt voor de grote witte was èn tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. SUNIL WAST STRALEND WIT. •jA" Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van nylon e.d. tegen. De gestrande passagiers in het „Motel Amsterdam" horen van één van hen, dat zij vanaf dit moment hun con sumpties en andere verteringen zelf zullen moeten betalen. Niet tevreden? Dan 2 x uw geld terug! Neem zelfde proef. Vergelijk Sunil met welk ander was middel ook. Mocht u niet tevreden zijn over Sunil, schrijf dan waarom en stuur uw aangebroken pak aan Lever's Zeep-Maatschappij n.v.,Postbus695, Rotterdam. U krijgt dan tweemaal het aankoopbedrag van het pak per postwissel overgemaakt. Ex-personeelslid moet dienstwoning verlaten De president van de Rechtbank te Den Haag jhr. mr. G. Witsen Elias heeft woensdag de directeur van een Haagse drukkerij (de N.V. Hagen) in het gelijk gesteld in een kort ge ding, dat aanhangig werd gemaakt tegen een lid van het personeel, dat weigerde de dienstwoning te ontrui men na ontslag te hebben genomen De man had in een contract de dienstbetrekking en dienstwoning aanvaard, doch per 1 januari j.l. de dienstbetrekking opgezegd. De di recteur had toen de ontruiming van de woning bevolen. Dit weigerde de betrokkene. De president van de rechtbank achtte het bewijs geleverd, dat het hele contract was opgezegd. Als gevolg hiervan kon gedaagde geen steun vinden in de Huurbeschermingswet. De vordering tot ontruiming der wo ning werd toegewezen. Helikopter piloot wees de weg Het zal niet iedere dag gebeuren dat een vertegenwoordiger zich de weg gewezen krijgt door een heli kopterpiloot, die speciaal daarvoor een landing maakte. Dat overkwam namelijk gisteren een vertegenwoordiger van een schoenenfirma in 's-Hertogenbosch, die, slecht geinformeerd over de ver bindingen met Goeree-Overflakkee. met zijn bestelwagen in Numansdorp. tevergeefs stond te wachten op het reeds weken buiten dienst gestelde veer naar den Bommel. Een heli kopter van de Deltawerken, die wordt gebruikt voor het waarne men van de loop van kunstmatig gekleurde ijsschotsen, streek naast zijn auto neer. De piloot vroeg waar op hij wachtte en verwees hem naar de veren HellevoetsluitMiddelhar- nis of DintelsasOoltgensplaat. NZH-personeel kreeg koude-gratificatie De directie van de Noord-Zuidhol landse Vervoersmaatschappij heeft besloten aan alle personeelsleden, die in de afgelopen maand onder bijzon der moeilijke weersomstandigheden hebben moeten werken - zoals chauf feurs en conducteurs, stationsperso- neel. controleurs op de lijnen en be paalde groepen technisch personeel - een koude-gratificatie van 35 gulden uit te keren. De Franse componist Francis Pou lenc is woensdagmorgen ir zijn wo ning te Parijs aan een hartaanval bezweken. Hij was 63 jaar. Poulenc bracht kortgeleden nog 'n bezoek aan Maastricht, waar hij con certeerde met het Limburgs symfo- nie-orjcest. De componist schreef in 1921 de ko mische opera „Le gendarme incom- pris", in 1924 gevolgd door muziek voor het ballet „Les Biches", in 1929 door het Concert Champêtre voor clavecimbel en orkest en „Messe pour choeur mixte a capella". In de oorlogsjaren componeerde Poulenc muziek voor de opera „La voix humaine" op tekst van Paul Eluard. Het stuk werd in 1945 uit gevoerd. Ter nagedachtenis aan zijn vriend Ch"istian Berard schreef Pou lenc in 1950 zijn „Stabat mater". In de Scala van Milaan vond in febru ari 1957 de wereldpremière van zijn opera „Dialogues des Carmelites" plaats. Een B-52-straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is ten noordoosten van Santa Fé in berg- terrein neergestort. Het toestel had vermoedelijk negen mensen aan boord. Het brandende wrak is vanuit de lucht waargenomen. Voorts wordt een marine-vliegtuig voor het opsporen van onderzeeboten met veertien inzittenden vermist. De kustwacht heeft gemeld, dat in de Atlantische Oceaan, ongeveer 250 kilometer ten zuidoosten van New York, overlevenden zijn waargeno men. KORTE golf De Britse premier Macmillan die aanstaande weekeinde naar Ro me gaat en daar met de Italiaanse premier Fanfani zal spreken, zal naar men meent zaterdag ook door Paus Johannes in audiëntie worden ontvangen. In 1962 zijn in de VS 4UCC0 mensen door verkeersongelukken om het leven gekomen. Dit is een re cordaantal. Volgens een officiële me dedeling bevinden de VS zich wat de verkeersveiligheid betreft op een kri tiek punt. In de Westduitse gemeente Wa- genfeld zijn twaalf bewoners van drie huizen in quarantaine gesteld uit voorzorg tegen pokken. Een 41- jarige vrouw is vermoedelijk met pokken besmet. Vah Gend en Loos-directie heeft besloten aan het personeel dat gedurende de hele maand januari zijn werk in de buitenlucht of in on verwarmde ruimten heeft verricht, een vorstgratificatie van ƒ35.toe te kennen. ANTWOORD VAN B. EN W. OP DE ALGEMENE BESCHOUWINGEN Aan de behandeling van de begro tingen in Zoeterwoude is door MJ- sondere omstandigheden een wellicht nooit voorkomende vorm gegeven. Blijkbaar tot tevredenheid van de raadsleden, want op het einde de behandeling werd op voorstel van de voorziter na reeds besloten het volgend jaar dezelfde werkwijze te volgen. De vorige week was de behande ling van de begroting aan de orde gesteld, nadat enige agendapunten reeds veel tijd in beslag hadden ge nomen. Toen vijf sprekers algemene beschouwingen naar voren hadden gebracht, werd om het late uur, maar vooral omdat wethouder v Hofwe gen wegens ziekte afwezig was, be sloten de voortzetting een week te verdagen, waarbij de voorzitter toe zegging deed het antwoord van b. en w. op de algemene beschouwin gen, vooraf, schriftelijk aan de raads leden te doen toekomen. Aangeritn er geen oubliek aanwe zig was en de pers bij de aanvang van de vergadering een afschrift van het antwoord van b. en w. was ver strekt, was het dus niet nodig de be- antwoordmg voor te lezen. De redevoeringen werden, op pa pier, in de volgorde als waarin zij werden uitgesproken, zeer breedvoe rig beantwoord; een boekdeeltje waarvan de zeer verkorte inhoud hier volgt. Ook zorg Verheugd over de waardering van Ie heer Van der Ploeg zullen b. en w. zich vanzelfsprekend beijveren zo vee1 mogelijk te realiseren Het col lege Is verbaasd dat er twijfel be staat over het belang dat gesteld zou ztfn »n de reconstructie van de Zuid- buurtseweg. Dezelfde mensen zijn vrijwel gelijktijdig bezig met veel andere werken, welke nauwelijks minder urgent zijn. D- de verbetering van de Wei- poortseweg en doortrekking daarvan naar de Dr. Kortmannstraat schijn baar zo weinig voortgang maakt, vindt haar oorzaak in technische moeilijkheden, welke steeds weer overleg vragen met allerlei instan ties. „Wij zijn het niet eens met de op merking, dat de wens van de KVP- fractie tot het nader brengen van de zaken bij de Raad bij ons college niet voldoende zou zijn aangeslagen Het aantal commissievergaderingen is toegenomen evenals het aantal ter advisering aangeboden stukken". Het tekort aan bouwgrond vervult ook b. en w. met zorg. Dat dit niet op korte tijd ingehaald kan worden weet elke insider Opsomming van de moeilijkheden zou de leden van de raad slechts vermoeien. Ook ergernis De heer Paardekoper behandelt in hoofdzaak de grote taker, en zorgen waarvoor openbare werken zich in de toekomst gesteld ziet; in eerste instantie dieper ingaand op de pro blematiek van de uitbreidingsplan nen. Omtrent de Zuidbuurtseweg Westzijde: de onderhandelingen tot aankoop over dit, in oppervlakte klein gebied waren nogal moeizaam in het verloop, vragen veel tijd en zijn ons ook een doorn in het oog. Wat dit punt betreft ondervinden wij in Zoeterwoude bij de particu liere eigenaar ja zelfs bij b.v. een kerkbéstuur weinig medewerking. Dat het contingent '62 niet gereali seerd kon worden is ons ook 'n er gernis, doch niemand beter dan de Raad zelf moet toch hebben gecon stateerd, dat ons college dagen in de weer is geweest om te vechten te- gen de afwijzende houding vanProv 'irectie en Prov. Griffie. Recreatiegebied Nieuwe weg Hier komen we, wat uw opmer king over het niet akkoord gaan van een der betrokkenen, terug op wat reeds eerder is gesteld over mede werking. Hier komt de betrouwbaar heid om de hoek kijken. De betref fende eigenaar heeft ons reeds maan den geleden een verzoek doen toe komen -r.ziging te mogen brengen in het uitpadsysteem van 'zijn eigen dommen naar de Nieuwe weg i.v.m. aanleg van sportvelden Akkoord ge gaan met de voorstellen van de ge meente, wetende hoe de situatie zal worden, werd bovenaangehaalde aan vrage ingezonden. Zij werd, begrij pelijk door ons college aangehouden. Helaas is de opdracht aan de notaris wel wat lang bij ons blijven liggen. In de maand februari a.s wordt een en ander aan de commissie O.W voorgelegd De Loethe Zeer terecht merkt U op, dat het hier nu eens niet o r de bouwgrond zelf gaat, maar over de ontsluiting. Ook hier weer die heerlijke particu liere medewerking. Ons college is dit zo moe geworden dat ze heeft be sloten een andere ontsluiting te moe ten maken. Wij willen het bouwen van woningen niet ophangen aan on mogelijke eisen van de enkeling. Het is U bekend, da* de commissie O.W. met dit voorstel akkoord is ge gaan. De stedebouwkundige heeft dit reeds ter plaatse opgenomen. Een en ander past goed in net riolerings schema. Plan Westeinde Er wordt eemoudig door U gesteld dat plantechnisch alle hindernissen zijn genomen; zo simpel is het echter nog niet. Dat er een firma is, die vele gronden reeds heeft verworven, hebben wij ook wel eens vernomen, doch benaderd zijn we nog niet. Welke grootst mogelijke aktivitei- ten U daar wenst waar te nemen is ons niet erg duidelijk. Voor bouwrijp maken enz. hebben wij ook maar één wens, nl., was het maar waar Het i? onmogelijk dit te willen zien binnen zes maanden na eerste goedkeuring van het plan. Ten aanzien van de door de heer Paardekooper namens de KVP-frac- tie gedane suggestie tot het aantrek ken van een coördinerende figuur, b.v. in de rang van directeur van ge meentewerken. achten b. en w het heel belangrijk voor het college, in het bijzonder voor de wethouder van O.W. over die medewerkers te kun nen beschikken, die in staat zijn de totaliteit te overzien en tot steun zijn bij de realisering in welk sta dium dan ook. Het is ons echter nog niet mogelijk op dit moment verder in te gaan op de door U gedane suggestie U kunt er van overtuigd zijn, dat het en thousiasme van het college over plan Westeinde groot is en dat alles in 't werk zal gesteld worden om zo snel mogelijk tot realisering te komen. Waterleiding Waterverlies van 25 pet. is ons be kend. Stelselmatig verbeteren en/of vernieuwen van het waterleidingnet is ons streven. Wat betreft het ont breken van waterleiding in bepaalde gebieden, moge nog eens gewezen worden op de pogingen ondernomen met de tien gemeenten zowel voor Gelderswoude als voor de Geerpol- der. Nu dit niet gelukt is, werd op dracht gegeven een plan te maken uit eigen voorziening. Hopelijk gaat uw wens, dat het beleid van ons col lege door samenwerking met al de genen, die een inbreng moeten be tekenen, een zege voor de gemeente moge zijn in vervulling. De heer Vink krijgt de toezegging dat de toelichting voor 1964 leesbaar zal zijn door plaatsing van inkom sten en uitgaven tegenover elkaar. Het heeft ook b en w. al lang met zorg vervuld, dat de financiële ver houdingswet zo weinig armslag geeft. Besprakingen zijn gevoerd zonder resultaat. Wat de opmerking over de classi ficatie betreft: voor de betreffende perjonen een vooruitgang; voor de gemeentefinanciën het tegendeel. Wat het onderwijs betreft menen wij te mogen volstaan met te stel len, dat wij doen wat maar gedaan kan worden. Bouw van meisjesschool en gymnastieklokaal is zeer urgent, maar hier verandert de opmerking van de Commissaris dei Koningin helaas niets aan De toewiizine is een landelijke aangelegenheid Alle aan vragen van schoolbesturen ziin inge willigd. Wij constateren dit met vreugde. Het is ons niet gebleken, dat de vergoeting ex art. 101 L.O.-wet 1920 te laag zou zijn: het ligt aan de hoge kant. Reiskostenvergoeding wordt met inachtneming van de gestelde rege len steeds verleend. Klachten over niet beschikbaar stellen van 'n huis voor onderwijzers hebben ons nooil bereikt. Voor recreatie en sport blijven wij bereid elk initiatief te overwegen en zo mogelijk te steunen. Subsidies voor jeugdbewegingen in Zoeterwoude zijn meer dan men voor het gehele district Leiden in totaal beschikbaar stelt. De heer Westermann beantwoor dende, wordt er op gewezen dat de wethouder van O.W. bereid is in te lichten over het goedkoper uitvoe ren van openbare werken. Uitbreiding en verbetering van de zwemgelegenheid heeft steeds een willig oor gevonden bij de Raad en het College. Het instructiebad prijkt op de urgentielijst 1965, dit betekent niet dat persé op dat jaar gewacht moet worden. Ondanks toetreding van de ge meente tot het Bouwfonds Neder landse Gemeenten in 1961 is 't aan tal spaarders pas vorige week geste gen tot twee Er ligt een bouwplan van dit Fonds in „De Loethe". Met U zou het college gelukkig zijn, als meerdere mensen, die daar best toe in staat zijn, naar eigen-woning-be zit zouden streven. Velen volgen de weg van de minste weerstand. Ko pen van woningwetwoning door de bewoner is wettelijk mogelijk. Aan vragen hebben ons daartoe nog nim mer bereikt. Aan de vraag of het gewenst is, dat bestuursleden van de woning bouwvereniging zitting hebben in de woonruimte-commissie gaan wij voor bij, omdat de benoeming dier leden een taak van de Raad is en ieder jaar aan de orde komt. Van verruiming van parkeergele genheid van de Zuidbuurt verwach ten wij vei betering na de aanleg van het rondgaande straatje (Zuid-hof?). Of en in hoeverre behoefte bestaat aan een speelweide in het recreatie plan Nieuwe weg zal nagegaan wor den. Verbetering Schenkelweg en/of aanleg parkeerhaven is ook reeds be sproken met de provincie omdat deze weg nl tertiair is. Aangaande uw opmerking bij de begroting Maatschappelijke Zorg me nen wij duidelijk te mogen stellen, dat wij aannemende dat dit pre cies zo gebeurd is dit voorval ten zeerste betreuren Het zou ons wel spijten als de gehele maatschappe lijke zorg uitsluitend een gemeente zaak zou worden. (Wordt vervolgd) 1Op Lulsfer elke donderdagmiddag om 13.45 naar „Spar-Siësta", het nieuwe programma von De Spar via Radio Veronica, golflengte 192 meter!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8