Poolallures van de kust trok lO.OOOden bezoekers MAANDAG 28 JANUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 Wat lezers schrijven Een nieuwe Stude- baker vloog gistermid dag op de Rijnsburger- weg van de ene zijde naar de andere, nadat de wagen was aangere den door een bus van de NZH. De bus was als gevolg van de gladheid geslipt. De auto, die langs de weg stond ge parkeerd, reed aan de andere zijde tegen een lantaarnpaal en een tuinhek van perceel 198 op. Het voertuig werd zwaar beschadigd, zoals de foto al laat zien. Ook de bus kwam er alles behalve zonder schade vanaf. PAARDESTAARTEN Leiden, 25 januari 1963 Het blijkt, dat er Kamerleden zijn, die niet doordrongen zijn van het enorme dierenleed, de wreedheden die plaats hebben bij het couperen van paardestaarten. Het is geen ar gument als men zegt: „men gaat met een paard met een staart naar het buitenland en komt terug met een paard zonder staart". Omdat men geen maatregelen daartegen heeft ge nomen, zegt men: „wij moeten dan maar de gelegenheid geven deze wreede praktijken ook in ons land te kunnen toepassen. Het is geen argument als men zegt: „het is nadeel voor de paardenfok kerij". Zij, die het paard willen exploite ren hebben het maar te aanvaarden zoals^het geschapen is en ik kan maar niet begrijpen, dat mensen mei een geloofsovertuiging met dergelijke voorstellen komen. Mocht men tot opheffing van het coupeerverbod ko men geeft men gelegenheid tot het plegen van een misdrijf,'dat dan on gestoord zijn gang kan gaan. Hebt eerbied voor alles wat leeft en groeit. W. F. K. de K. De spoorwegen en de Noord-ZuidHoIlandse Vervoer Maatschappij heb ben zondag extra treinen resp. extra bussen laten rijden om de grote drukte aan te kunne.i, die het gevolg was van de belangstelling van tal lozen uit Haarlem, Amsterdam en andere plaatsen voor het Zandvoortse ijsspektakel. Naar schatting werden er alleen al per trein 10.000 bezoekers naar Zandvoort gebracht. Dan kwamen er nog zeer velen per auto of met de bus en men raamt, dat Zandvoort gisteren door ongeveer 50.000 mensen is bezocht. Ook in Bloemendaal en Scheveningen was ontzaglijk veel be langstelling. In IJmuiden heerste eveneens grote drukte: enige duizenden hebben een wandeling gemaakt op de Noorderpier. Extra treinen en bussen als op zomerse dagen De NZH, die een zomerse zondag had, zette tussen Amsterdam en Zandvoort 30 extra bussen in. De zo- merlijnen Haarlem-Bloemendaalse strand en Haarlem-Zandvoortse Bou levard werden voor deze dag inge voerd. Er werd op deze lijnen van half elf tot half negen gereden en steeds waren de bussen vol. Razend druk was ook het verkeer van per sonenauto's op de weg tussen Am sterdam en Zandvoort; de drukte was zo groot, dat de autobussen over deze afstand dikwijls twee uur de den. In Zandvoort moest de ver keerspolitie voor het eerst in dit jaar al aantreden om het verkeer te re gelen. Het was een echi gezellige zondag in deze badplaats. Café's en restaurants waren eivol en op het strand stonden alweer haringtentjes. De drukte hield tot laat op de dag aan, want vele bezoekers keerden pas huiswaarts na te hebben ger.oten van het schitterende schouwspel van de zonsondergang op de met ijs bedek te zee. BLOEMENDAAL Bloemendaal, de recreatiegemeen te van Zuid Kennemerland, beleefde een trek naar zee, die zelfs die van een zomerse topdag verre overtrof. Het is nimmer voorgekomen, zelfs niet bij topdrukte tijdens races op 't Zandvoortse circuite dat gedurende ongeveer acht uur van 's morgens half elf tot 's avonds half zeven op de in Aerdenhout en Overveen ge legen toegangswegen auto's bumper aan bumper stonden en lange files vormden over vele kilom^ers. De weg Haarlem-Overveen-Bloemendaal aan Zee, ruim 5 kilometer lang, was gedurende een groot deel van de dag één file. Tets dei gelijks was ook te zien op de weg Heemstede-Aerden- hout-Zandvoort. Daar men gedwon gen was stapvoets te rijden deden zich nergens ongelukken van enige betekenis voor. Wel werd het lokale verkeer door deze invasie naar het strand erg gehinderd. De trek duur de voort tot ver in de middag, na afloop van de voetbalwedstrijd RCH- Feijenoord, die in Heemstede werd gespeeld. SCHEVENINGEN In Scheveningen hebben zich gis teren tienduizenden een plekje in de zon proberen te veroveren. Hier was het vooral in de middaguren erg druk, speciaal met auto's. Fietsers en bromfietsers kwamen er haast niet aan te pas, omdat de verbindingswe gen over het algemeen nog erg glad waren. Het gedrang op de boulevard was over het algemeen zo groot, dat er zich verkeersopstoppingen voor deden. Ook de aan- en afvoerwegen van en naar Scheveningen waren doorgaans geruime tijd verstopt, tot dat de verkeerspolitie enige orde in de chaos kon scheppen. De belangstelling van de autobe zitters uit het Rotterdamse conglo meraat was zo overstelpend groot, dat er op de weg naar De Haag- Scheveningen een file ontstond, die er oorzaak van was, dat velen er 3 uur over deden om aan de kust te komen. De Scheveningse Pier was eivol (er werden bijna 13.000 bezoe kers geteld) en de enkele etablisse menten, die open waren, hebben uit stekende zaken gedaan. MR. VAN THIEL BENOEMD TOT VOORZITTER TWEEDE KAMER Bij K.B. is mr. F. J. F. M. van Thiel voor het tijdvak der tegenwoordige zitting benoemd tot voorzitter van de Tweedfs Kamer. Mr. Frans Joseph Frits Marie van Thiel is op 19 december 1906 in Hel mond geboren. Van 1948-1952 was mr. Van Thiel weer lid van de Twee- Kamer en in 1962 werd hij benoemd tot minister van maatschappelijk werk. Het departement van maat schappelijk werk was in dit jaar in gesteld en werd gedurende zeven da gen eerst beheerd door prof. dr. BeeL, die minister van binnenlandse zaken was. Na de verkiezingen in 1956 werd mr. Van Thiel weer ld van de Twee de Kamer. Hij is algemeen voorzitter van de Katholieke Werkgeversvereniging/, voorzitter van de raadgevende inter parlementaire Beneluxraad en be kleedde verder tal van andere func ties in het maatschappelijke leven. Zo was hij voorzitter van de Centrale Raad voor Gezinsverzorging en van de Katholieke Nationale Gezinszorg. Mr. Van Thiel is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Twee weken in Jaarvergadering St. Augustinusvereniging Voorzitter Vreeburg neemt afscheid; J. H. Ponsioen benoemd De vereniging van R.K. Onderwijs gevenden in de bisdommen Haarlem en Rotterdam StAugustiniLs"afd. Leiden en Omstrekenhield zater dagmiddag in rest. v. d. Heyden haar jaarvergadering, welke bezocht werd door enkele tientallen leden. Nadat de gebruikelijke agendapun ten dfê revue snel waren gepasseerd, lichtte de heer N. B. M. Vreeburg onlangs uit het onderwijs gepensio neerd zijn besluit toe, om als voor zitter af te treden. De heer Vreeburg leidde dan ook voor de laatste maal de vergadering; in zijn plaats werd na schriftelijke stemming de heer J. H. Ponsioen benoemd. De nieuwe voorzitter noemde de heer Vreeburg „een goede vriend en een wijs be stuurder". Het leek het bestxiur wen selijk het officiële afscheid uit te stel len tot de eerstkomende vergadering, maar spreker wilde niet met lege handen komen en deed de vergade ring het voorstel de heer Vreeburg tot erelid van de vereniging te be noemen. Het voorstel werd door de aanwezigen met een gul applaus be krachtigd. De heer L. M A. M. van Veldhoven werd bij acclamatie her kozen als secretaris. Hierna was het de beurt aan de spreker van deze middag: de heer Henri van Leeuwen, die verhaalde over zijn leven tussen de clochards van Parijs en over zijn ervaringen tijdens zijn verblijf als zwerver in Marokko. Hulpvaardige automobilist gedood bij aanrijding Een vrachtwagen is vanmorgen om streeks zes uur geslipt op de rijksweg 12 van Rotterdam naar Gouda en op een groepje mensen ingereden dat trachtte een andere, geslipte automo bilist weef in het rechte spoor te brengen. Hierbij kwam He 34 jarige ambtenaar A. N. van den Hondel (ge huwd, twee kindl2ren) uit Gouda om het leven. Het ongeval gebeurde op het via duct over de spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn Een volkswagen slipte op de met ijzel bedekte helling er, kwam dwars over de weg te staan. Drie inzittenden van een busje leden van een bandje dat in Den Haag had gespeeld stapten uit om dis wagen recht op die weg te duwen. De slippende achterkant van 'n ach terop komerde vrachtwagen oloeg tegen het busje, waardoir de heer Van den Hondel, een van die musici, bekneld raakte en direct daarop over leed. Taaie bacteriën Volgens een bericht van de „Phi ladelphia Bulletin" is het de micro bioloog dr. Joseph Valenta uit Phi ladelphia gelukt, bacteriën uit een Maya-graf in Tikal (Guatemala) na een „winterslaap" van meer dan 1000 jaar weer tot leven te brengen. Dr. Valenta is van mening, dat enige van de bacteriën wellicht ziekteverwekkers zijn. Dan zou de mogelijkheid bestaan, dat men een aanwijzing krijgt voor de ondergang van het oude rijk van de Maya's, waarvan Tikal een der hoofdsteden was. Bij een sneeuwstorm in Japan zijn 58 mensen omgekomen. De storm, die reeds vijftien dagen heeft geduurd en een van de zwaarste in de Japanse geschiedenis wordt ge noemd, houdt nog steeds aan. de sneeuw De piloot en een Eskimo-passagier van een vliegtuig, dat reeds twee weken in het noorden van Canada werd vermist, hebben de vorst en sneeuwstormen op een tocht van 95 km door een sneeuwwoestijn getrot seerd om in Halifax hulp te vragen voor de zes overige passagiers van het verongelukte vliegtuig, die het overigens allen goed maken. Het vliegtuig verdween op 13 januari tij dens een tocht van Payne naar Fort Chimo, ongeveer 1300 km ten noor den van Quebec. Opsporingsvliegtui gen hebben dagen lang naar het ver miste vliegtuig gezocht. Vandaag zouden de zes overleven den, onder wie drie kinderen, met een reddingsvliegtuig worden ge haald. Britse reservetroepen staan klaar Een woordvoerder van het Britse ministerie van defensie heeft zondag avond meegedeeld, dat sinds jl. za terdag ongeveer tweeduizend man van de strategische reserve van het Britse leger in staat van paraatheid zijn. De woordvoerder weigerde iets te zeggen over de mogelijke bestem ming van deze troepen. Volgens sommige geruchten, waar van geen bevestiging te krijgen is, zouden zich in het Britse protecto raat Broenei, op Noordwest-Borneo opnieuw moeilijkheden voordoen. 63.000 Indo nies ische ..vrijwilligers" zouden van plan zijn, de opstande lingen, die kort geleden in Broened verslagen zijn, te hulp te komen en de regering van het protectoraat om ver te werpen. De meeste Britse dagbladen mel den, dat de troepen naar het Verre Oosten worden gezonden. De „Daily Telegraph" schreef, dat Engeland geen risico neemt, met het oog op de .opruiende' verklaringen van pre sident Soekarno m de afgelopen we ken. Amerika staakt kernproeven President Kennedy heeft opdracht gegeven de ondergrondse kernproe ven in de Nevada-woestijn te staken tijdens de onderhandelingen in Was hington en New York tussen Oost en West over een verdrag tot het ver bieden van kernproeven. President Kennedy verklaarde, dat de V.S. de proeven elk ogenblik kun nen hervatten en „als hist duidelijk is, dat wij geen doeltreffende over eenkomst kunnen bereiken, zullen wij dienovereenkomstig handelen". De onderhandelingen tussen Oost en West zullen dinsdag in New York worden hervat De perschef van het Witte Huis zei, dat de Verenigde Sta ten momenteel ook niet van plan zijn nieuwe kernproeven in de atmosfeer öe gaan nemen. In een door het Witte Huis uitge geven verklaring wordt gezegd, dat de V.S. niet van plan zijn nogmaals op een moratorium voor onbepaalde tijd in te gaan. Misschien waren het de laat- sten die zaterdag jl. op het Nieuwe Rijnse ijs als kleine torpedoboten op de schaats de plassen doorkliefden. Het ziet er naar uit dat onze vorstelij ke bezoeker zijn greep ook op Leiden verloren heeft, een ka ter achterlatend met diepe plassen, verstopte putten, afge sloten en gesprongen waterlei dingen. Het ijs is geen ijspretje meer, dat laat deze foto door Chr. Stapels bij de zaterdagse markt gemaakt, wel zien. Zal met het ijs ook de zater dagse markt verdwijnen? Het ziet er naar uit, dat de markt het ijs spoedig zal volgen, zo als uit de nieuwjaarsrede van de burgemeester is gebleken. Binnenkort wordt met markten op de Hooglandse Kerkgracht een proef genomen. Dubbele weemoed dus bij een afscheid. Riskante beklimming geslaagd Een van de drie Westduitse Alpi nisten, die voor de eerste maal een poging ondernam om de noordelijke wand van de 3.000 meter hoge weste lijke top van de Lavaredo in de Do lomieten te bedwingen, heeft zater dagmiddag omstreeks een uur Ne derlandse tijd de top bereikt. Hij werd daar begroet door Italiaanse berggidsen, die de, meer toeganke lijke, zuidelijke route hadden beklom men. Drie uur later dan hun voorganger hebben ook de beide laatste West- Duitse Alpinisten de top bereikt. Vergezeld door de Italiaanse gid sen, vingen zij na korte tijd de afda ling aan over de zuidelijke wand, op weg naar hun 600 meter lager gele gen basiskamp. Ondanks hun vermoeidheid maak ten de klimmers het uitstekend. Zij hadden geen bevroren ledematen. Eén van hen had een lichte verwon ding opgelopen. Gedaagden kwamen niet opdagen De militaire rechtbank te Parijs, waarvoor negen plegers van een aan slag op De Gaulle vandaag (maan dag) moesten terechtstaan, heeft de zitting tot maandagmiddag uitge steld, omdat slechts één dfèr beklaag den was verschenen. De rechter heeft bevel gegeven de overige acht naar de rechtbank te brengen. Waar markt en ijs gaan verdwijnen KATWIJK ALPHEN AAN DEN RIJN Gevaarlijk ijs Raadsagenda A.s. donderdagavond om half acht komt de gemeenteraad van Katwijk bijeen. De agenda vermeldt de volgende punten: wijziging straatnaam- gevinig i.v.m. de reconstructie van de Het ijs op het water nabij Gouw- Zeeweg en de Steengelinstraat en geven sluis, waar de Aar, de Gouwe en de van namen aan een drietal straten in Rijn samen komen, blijkt zeer ge- Overduin-zuid; aankoop van een perceel vaarlijk te zijn. Het ijs is daar nau- teeLland in het gebied 't Heen van me- welijks 20 cm. dik, welke dikte nog vrouw de wed. W. van ItersonStar; sterk zal afnemen nu daar door de aankoop sitrookjes grond aan de Buiten- politie, door middtèl van compresso- sluisstraat van erven J. van Beelen Tzn. ren. zuurstof onder het ijs in het wa- en de heer P. Haasnoot en cons.; wijzi-- ter is gebracht ten behoeve van de ging van het raadsbesluit d.d. 29 novem- vissen. Dit deelt de politie ter waar- ber 1962 tot het aangaan van kasgeld- schuwing mee. leningen in 1963; vaststelling verorde ningen, regelende de samenstelling en VOORSCHOTEN de werking van de commissies voor de openbare werken en voor het grondbe- M TT drijf; instelling van een onderwijscom- Phoenix SVLV 4 5 Het viel missie; vaststelling van de leden dier voor SVLV niet mee om de lange commissie; vaststelling van een ver- dames van Phoenix te omspelen en plaatsingskosten verordening; wijziging de verdediging had SVLV het ook van de regeling inzake het vertrekken nogal eens moeilijk. Toch kwam de van hypothecaire geldleningen aan rust met 42 voor SVLV, dank zy ambtenaren der gemeente en onderwij- snelheid en het onderscheppen van zend personeel; wijziging organisatie de bal. Een beetje gevaarlijk was dat van de vrijwillige brandweer; aangaan onderscheppen wel, wat ook bleek van een deposito-overeenkomst met de uit enkele doorbraken van Phoenix, Stichting Spaarbank der gemeenite Kat- die goed gekeerd werden door de wijk; vaststelling van een verordening SVLV-keepster. Toch kwam ei nog besmettelijke ziektengelden; wijziging aardig samenspel van Phoenix en een der verordening ter bescherming van de beetje traagheid van SVLV, zodat de waterwinplaats; beroepschrift v. Ouwe- voorsprong terugliep tot 43. Met hand's Rederij en Visverwerking N.V. volhouden en toch weer trachten op begen het besluit van burgemeester en te bouwen van SVLV werd de stand Wethouders tot weigering van een ver- nog 53, totdat door een foutje in gunning tot het bouwen van een koel- de verdediging van SVLV de eind- huis c.a. op een terrein tussen de Zwa- stand 54 werd, waardoor de stand nenburgstraat en de Voorstraat; verle- aan de kop voor laatstgenoemde nen van voorschotten er bijdragen aan ploeg nog wordt gecontinueerd, de Katwijksche Bouwvereniging en de Woningbouwvereniging „De Britten- IVnORDWI IK burg" voor de bouw van 112 woning- 1 I'V/itlJ W IJ IV wetwoningen in de Hoornsepolder; .Tot 0ns Genoegen" De uitslag verlenen van krediet voor de aanschaf- van de laatste competitiewedstrijd fmg van een motorbrandspuit ten be- van de kiaverjasver. „Tot Ons Ge- hoeve van de plaatselijke organisatie noegen» luidt a[s volgt: 1. A. Wij- bescherming bevolking; verlenen van nands 5665 2 L wijnands 5452 p.; subsidie voor ISCZ en 19f aan de CJ 3 mevr der B 4908 4. A. STvfn WhWhïent1Jn b€h0e" de Ruiter 4847 p.; 5. P. Romijn 4830 p. ve van haar Biblinthheek. 6 A van Bee£n' 4803 p.; 7. J. Vink 4802 p.; 8. mevr. Vink 4645 p.; 9. P. Koelewijn 4639 p.; 10. A. Zandber- Het uit Genua afkomstige gen 4367 p. vrachtschip „Levante" is ter hoogte GesIaagd De heer K. A. Schipper van Sardinië gekapseisd De twaalf sl de te Amsterdam voor het prak- bemanningsleden zyn verdronken. tijkJipl!)ma restaurant-kellner van de Stichting leerlingwezen Horeca-be- drijven. De strenge winter heeft zelfs de Schietnieuws ,31ijf voor 't Land" schuwste dieren door honger zo tam gjj iaatste schietwedstrijd van gemaakt, dat zij zich laten benaderen j Blijl voor .t Land" te Noordwijk door de mens en uit de hand eten. werden de volgende schutters met de Foto: de kleine Martin Shaw, die buks winnaar van 'n wisselmedaille: dit vorstelijke hert voerde in een N. W. Caspers 49 p. Ie klasse; N. F. wildreservaat in het Engelse graaf- Jonkers 44 p. 2e klasse; W. J. Was- schap Cheshire, was zo onder de in- sing Lzn 49 p. 3e klasse, druk van dit prachtige dier, dat hij In de K.S.O.-afdeling werder» de voor alle zekerheid toch maar op de wisselmedailles gewonnen door: L. auto van zijn vader klom, Het hert van der Meer 59 p. Ie klasse; P. Slin- legt eenzelfde schroom aan de dag bij gerland 58 p. 2e klasse, deze ontmoeting.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4