S)e £ekite(2owfca/iit DE GAULLE HANDHAAFT ZUN STANDPUNT VRIJDAG 25 JANUARI 1963 53e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. BOOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Gaulle blijft hardnekkig Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 8, 25594 - Advert. 20826- Klachten bezorging 33 839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. Telefoontjes 1,50 Engeland moet zich onderwerpen aan het verdrag van Rome Adenauer is het met hem eens De Franse minister van Voorlich ting, Peyrefitte heeft gisteren na een kabinetszitting gezegd „niet in te kunnen zien hoe het overleg te Brussel kan worden voortgezet". „Frankrijk heeft in het geheel geen reden op zijn standpunt terug te ko men", zei hij. ,,Dr. Adenauer en president De Gaulle hebben hier trouwens geen enkel meningsver schil over". Minister Peyrefitte zei voorts, dat Frankrijk een Europa wil scheppen, dat economisch, militair, politiek en cultureel een eigen bestaan voert. „Dit Europa mag niet verdrinken in een Atlanticisme, waarin Europa zijn eigen persoonlijkheid zou ver liezen". Over de Engelse aanvrage tot toetreding tot de E.E.G. sprekend, zei hij dat Frankrijk, als Engeland het verdrag van Rome ondertekent en zich daaraan onderwerpt, evenals de zes hebben gedaan, dit zeer zou toejuichen. De technische moeilijkheden, die zich bij de onderhandelingen in Brussel nog voordoen, „zouden kun nen worden opgelost als achter deze moeilijkheden geen politieke moei lijkheden schuilen, die Engeland er van weerhouden zichzelf aan het continent te verankeren". In de Franse Nationale Vergade ring verklaarde de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville donderdagmiddag, dat „de deur naar de gemeenschappelijke markt niet gesloten is voor Groot- Brittannië. In het Verenigd Ko ninkrijk was echter een „evolutie gaande". „Wij geloven dat het ogen blik zal komen, dat Engeland gereed zal zijn om tot Europa toe te tre den", aldus de Franse minister. Daarom had Frankrijk voorge steld, als tussentijdse maatregel een associatie tussen Engeland en de E.E.G. aan te gaan. „Ik ben er hele maal niet zeker van, dat, als de rust zal zijn teruggekeerd, dit voorstel niet in overweging zal worden ge nomen. In elk geval hebben wij het in volledige goede trouw en oprecht heid naar voren gebracht en ik ben er zeker van, dat het laatste woord hierover nog niet is gezegd". Felle tegenstand van Spaak. In zeer felle bewoordingen heeft zijn Belgische ambtgenoot minister Spaak de obstructie van Frankrijk „onaanvaardbaar" genoemd. Een motie van de Belgische senaat, waar in toetreding van Engeland wordt geëist, werd door alle partijen ge steund. „Dat moet De Gaulle toch wel te denken geven", zei Spaak hierover. Inmiddels heeft een com missie van de Duitse Bondsraad een parig gesteld, dat wanneer Engeland buiten de Euromarkt blijft het vrije Europa in twee vijandige kampen zal worden verdeeld. CONCERT op 29 JANUARI a.s. in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Heerlijk verwarmde zaal Hartverwarmende muziek Elly Hillinga, sopraan; Jan v. d. Meer, piano, Koos Verheul, fluit; Utrechts Sted. orkest; Nederlands Madrigaalkoor, het geheel o.l.v. Herman Strategier Kaartverkoop: fa. Bender, Ho- gewoerd 90, ad 3.75, incl. plaatsbespreken; ook telefo nisch 01710—20097. Bedreiging het Westen. Senator Fulbright, voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft gezegd, dat president De Gaulle had opgelost met „de visie van het Westen bedreigt. Hy zei er over ver baasd te zijn, dat een leider, die de koloniale vraagstukken van zijn land had opgelost me t „de visie van het realisme van een Clemenceau", nu probeert de toekomst van Europa te vormen „met de romantische illu sies van een Napoleon". Mocht Europa een „gesloten ge meenschap" worden, aldus Fulbright, dan zullen de V.S. en andere buiten gesloten landen „geen andere keus hebben dan het zoeken van een al ternatief voor hun huidige buiten landse politiek". Ontploffing in België Moeder met vier kinderen omgekomen In de Belgische plaats Eigenbrakel zijn donderdagavond een moeder er. vier kinderen om het leven geko men bij een ontploffing van een gas tank. De ontploffing veroorzaakte een brand, die de woning in de as legde. De vader van het gezin kon met het vijfde kind uit de brandende woning ontsnappen. Beiden werden met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. Naast een door de gemeente Rotterdam ingestelde waterdistributie voor zieken, biedt een coöperatie voor bedrijven en particulieren .Jekker" water voor 15 cent per fles aan. De pasteuriseermachines van het bedrijf draaien op volle toeren om aan de aanvraag te voldoen. Naast verkoop in diverse winkels wordt ook van de kar gevent. Zoals bekend, is het zoutgehalte van het drinkwater in de gemeente Rotterdam toegenomen. Door dezelfde methode te volgen als bij de pasteurisatie van melk maakt men van „vies" Rotterdams water „lekker" water. Foto: de kruidenier heeft er een artikel bij: gepasteuriseerd water... en... liefhebbers genoeg! (Advertentie) MINISTER PLEEGT NOG OVERLEG OVER INSCHAKELING VAN BOUWVAKARBEIDERS KOLENVERVOER EN SNEEUWRUIMEN Het overleg over de inschakeling van uitgevroren bouwvakarbeiders bij het koltnvervoer en het oprui me n van de sneeuw, is nog niet afgesloten, zo vernemen wij van vakvereniging szijde. Het overleg, dat de minister van Economische Zaken, drs. De Pous, gistermiddag in de Tweede Kamer heeft bekendgemaakt, vond in het begin van de avond plaats op het mi nisterie van Sociale Zaken. De mi nister deelde na afloop mee. dat de besprekingen nog worden voortgezet. Het georganiseerde bouwbedrijf vestigt er om misverstand te voor komen de aandacht op, dat het de Nederlandse Bouwvakarbeiders wel degelijk is toegestaan tijdens vorst- werkeloosheid ander werk te aan vaarden. Na afloop van de tijdelijke werk zaamheid herleeft het recht op uit kering wegens vorstverlet onmiddel lijk. Er is dus geen sprake van een arbeidsverbod. Man vermoord gevonden in Haagse suikerfabriek Twee arbeiders hebben vanochtend om 6.00 uur de 39-jarige monteur G. P. van de Lugt levenloos aan getroffen in een suikerwerkfabriek de Schapenlaan in Den Haag. De monteur woont sinds begin ja nuari in deze fabriek, omdat hij gescheiden was gaan leven van zijn vrouw en twee kinderen, die in Delft wonen. Er was voor hem een pro visorische slaapplaats ingericht in een opslagruimte van de fabriek. De arbeiders waren gewend, dat Van der Lugt 's morgens om 6 urn- voor hen de fabrieksdeur opendeed. Vanochtend kregen zij geen gehoor. Zij zijn daarop door een tuimelraam de fabriek ingegaan. In een doorgang tussen de opslag plaats en een van de fabriekshallen vonden zij Van der Lugt in een plas bloed. De man bleek drie verwon dingen aan het hoofd te hebben, die kennelijk toegebracht zijn met een zwaar voorwerp. Wanneer hij om het leven is ge komen, is nog niet bekend. Onrust in Perzië In de Perzische hoofdstad hebben donderdagmorgen ongeveer tweedui zend arbeiders en boeren, gewapend met stokken en onder kreten als „Lang leve de Sjah, dood aan de verraders", de universiteit bestormd. De studenten, die zich verzetten te gen het plan van de Sjah om zater dag een volksstemming te laten hou den over hervormingen in de land- verdeling en wijzigingen in de kies wet, moesten het gebouw in allerijl verlaten. De betogers bezetten de universiteit en verbrandden spandoe ken, waarop leuzen tegen het refe rendum stonden. Een aantal studen ten liep lichte verwondingep op. Bij de renbaan van Jalalieh in Te heran, waar vrijdag aanhangers van oud-premier Mossadeq een massa bijeenkomst tegen het referendum zullen houden, arriveerden donder dag troepen met de bajonet op het geweer, tanks en pantserwagens. In de bazaar van de stad, waar onrust stokers de afgelopen dagen winke liers tot sluiting van hun zaak dwon gen, werd druk gepatrouilleerd. Vol gens welingelichte .kringen zijn in de afgelopen 24 aur ongeveer dertig vooraanstaande leden van het „na tionale front" gearresteerd. Zij zul len voor een krijgsraad worden ge bracht wegens hun kritiek op de door de Sjah voorgestelde hervor mingen. I' De sleepboot „Gele Zee" heeft kiel nog boven water steekt, na dronken opvarenden aan boord ïn kustvaarder (waarschijnlijk de Zweedse „Thuntank), waarvan alleen de r Europoort gesleept. Aangenomen wordt, dat zich nog een groot aantal ver in het Zweedse schip bevindt. Foto: het rampschip, omringd door de 'Gele Zee' bergingsvaartuigen ,3ruinvis" en „Walrus". Vandaag Leids gas naar Katwijk Vanmiddag werd een proef ge nomen met levering van gas door Leiden aan Katwijk, dat sinds de explosie in het gasbedrijf van gas verstoken is. Het gas wordt geleverd via een bovengrondse leiding van Rijnsburg naar Katwijk. Vanavond om acht urn- zal burgemeester Duiker van Kat wijk op het kruispunt Valkenburgse- weg-Noordwijkseweg een hoofdkraan van de gasleiding opendraaien, een symbolische daad, die hopelijk het begin is van een betere tijd voor de Katwijkers. Avontuurlijke Alpinisten Drie Westduitse Alpinisten, die 14 dagen geleden een begin maakten met de voor onmogelijk gehouden beklimming van de noordelijke wand van de 3.000 meter hoge westelijke top van de Lavaredo. een berg in de Italiaanse Alpen, nabij Cortina d'Am pezzo, hebben hun einddoel bijna bereikt. Na de veertiende nacht van hun tocht aan de bergwand te hebben doorgebracht onder een temperatuur van vijfentwintig graden vorst, zet ten zij donderdagmorgen de beklim ming voort, omstreeks het middag uur waren zij twintig meter gevor derd, waarna nog 130 moeilijke me ters hen van de top scheidden. De eerste vijftig meter hiervan bestaan uit een loodrecht opdoemende wand, terwijl de laatste tachtig meter wor den gevormd door een met sneeuw en ijs bedekte spleet, die voor de klimmers vele onbekende gevaren in houdt. Aan het succes van de onderne ming wordt niet meer getwijfeld, ook al omdat volgens de mening van er varen berggidsen en skileraren terug keer thans niet meer mogelijk is. Men verwacht, dat de drie Alpinis ten zaterdag of zondag hun doel zuL len bereiken. Hun gezondheidstoe stand werd donderdag nog goed ge noemd. Zij hebben de bittere koude goed weten te doorstaan, doch moes ten zich 's nachts warm houden door gymnastiekoefeningen. Gouden V erlovingsringen v. d. WATER Haarl.straat 207 heeft ze. Zeer grote keuze Op 't graveren kunt U wachten. Amerika verdedigt Europa President Kennedy heeft donder dag op zijn persconferentie verklaard, dat het Atlantisch bondgenootschap vereend de expansie van het com munisme tot staan kan brengen, maar dat, als de leden los van elkaar gaan handelen, noch Amerika, noch Europa er zeker van kan zijn het te zullen overleven. Pleidooi voor korps Mariniers Gisteren is in de Tweede Kamer ook de begroting van defensie aan de orde gekomen. De inleidende be sprekingen door de Kamerleden be troffen voorlopig nog vele uiteenlo pende zaken. De heer Moorman (Advertentie) (KVP) pleitte onder meer vooi be houd van het korps Mariniers. Het is ontoelaatbaar dat men de beste de len van de strijdmacht in getalsterkte vermindert. Hij vroeg ook naar de wapens en munitie die op Nw. Gui nea zijn achtergelaten. Deze kunnen worden gebruikt tegen onze bondge noten, met name tegen Broenei. De heer Couzy (WD) had kritiek op mi nister Visser waar het de levering door onvaderlandslievende elementen aan het leger betreft De heer Wier- da (PvdA) vroeg onder meer waarom de imperiale vloot niet wordt om gevormd tot een bijdrage in de tota le Europese verdediging. Naar aanleiding van de Franse twijfel, of de V.S. West-Europa met evenveel vastberadenheid zullen ver dedigen als waarvan zij in de crisis om Cuba blijk hebben gegeven, merkte Kennedy met duidelijke er gernis op, dat premier Chroesjtsjov er niet aan twijfelt, of de V.S. Euro pa met alle noodzakelijke middelen zullen verdedigen. Hij was van me ning dat een land redenen kan heb ben om een eigen kernmacht te wil len hebben. Frankrijk had zijn denen bekènd gemaakt. „Naar mijn mening is het echter onjuist en niet wezenlijk in het belang van het (At lantische) bondgenootschap om een dergelijke wens te willen rechtvaar digen met de opvatting, dat de V.S. Europa niet met de nodige middelen zullen verdedigen". In antwoord op vragen zei Kenne dy later, dat de V.S. de toetreding van Engeland tot de EEG krachtig steunen, omdat dit zal bijdragen tot de vorming van een Verenigd Euro pa, dat op voet van gelijkheid met de V.S. kan samenwerken. Een krach tig Europa was belangrijk voor de veiligheid van de V.S. en voor die van de Latijns-Amerikaanse landen. De V.N. strijdmacht in Kongo Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties zou van plan zijn om de troepenmacht van de Vol kerenorganisatie in Kongo in het be gin van het voorjaar met een derde te verminderen. Dit werd verklaard door een betrouwbare bron in New York. Nadat de 5.626 Indiërs weg zijn, zou worden begonnen het 1.000 man sterke Tunesische contingent te verkleinen. De ontwapening van de Katangese gendarmerie is donderdag voltooid, aldus is officieel bekend gemaakt. Donderdag werden 267 geweren en woensdag een honderdtal verzameld. Deze wapens waren afkomstig uit België, Engeland en Duitsland. Van een vliegveld bij Kolwezi zyn 680 kilo ontplofbare stoffen verwij derd en in een meer gestort. De VN- troepen hebben ook 1.724 kilo gelig- niet aangetroffen. Versnelde aanstelling van Indonesiërs Secretaris-generaal Oe Thant heeft donderdagavond officieel bekend ge maakt, dat de Verenigde Naties niet zullen ingaan op een stap van Indo nesië, die ten doel had, de duur van het VN-bewind over Westelijk Nieuw Guinea te bekorten. Oe Thant zinspeelde echter wel op de mogelijkheid van een versnelde aanstelling van Indonesiërs in het bestuur. Hij deelde mee, dat de chef van zijn kabinet, de Indiër C. V. Na- rasimhan, op 5 februari te Djakarta zal aankomen voor overleg met de Indonesische regering en daarna naar Hollandia zal reizen voor besprekin gen met de VN-bestuurder, dr. Dja- lal Abdoh. Het springen van de waterlei ding in een flatgebouw in Parijs leidde donderdag tot de ontdekking van het lijk van een 43-jarige vrouw, die reeds vijftien maanden geleden moet zijn overleden. Toen bewoners van een der flats, die last ondervon den van uit een bovenverdieping stro mend water, op hun kloppen geen antwoord kregen, werd het slot van de deur opengebroken en het lijk gevonden. Niemand had de vrouw ooit gemist Op grond van statistische ge gevens uit 17 Europese landen meent de economische commissie voor Eu ropa van de V.N. te kunnen zeggen, dat er in heel Europa ruim 65.000 mensen per jaar om het leven ko men bij verkeersongelukken. Fietsers en bromfietsers zijn de voornaamste slachtoffers van de verkeersmoloch. Daarna volgen de voetgangers. I_ Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WEINIG VERANDERING De Bilt, vrijdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mee: Een hogedrukgebied Handhaaft zich met zijn centrum bovqn Bel gië. Het ondergaat op het ogenblik een versterking van een nieuw en krachtig hogedrukgebied, dat de af gelopen dagen over de Oceaan is ge trokken en dat nu de Britse eilan den nadert. In verband hiermee blijft de wind in ons land over het algemeen zwak, zodat er in het huidige weer niet veel verandering is te verwachten. In de nacht zal de vorst licht tot matig zijn, terwijl overdag de tem peratuur dicht bij het vriespunt komt. Verder duurt het droge weer voort. In het noorden van Duits land en Denemarken was de tempe ratuur de afgelopen nacht om het vriespunt. Strenge vorst kwam voor in Engeland, België, Frankrijk, Cen traal Europa en de Balkan. In ons land had het vliegveld Zuid-Lim burg een minimum temperatuur van min tien graden, in Leeuwarden en Eeldè vroor het daarentegen slechts omstreeks één graad. ZON- EN MAANSTANDEN Hoogwaterstanden 26 jan.: v.m. 4.04; n.m. 16.16. KORRELTJE Wat voor de mensen toeval is, heeft bij God een bedoeling. Bossuet

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1