S)e &2ldóe(2oti/ïa/rit IN HET ZUIDEN KOUDER DAN IN HET NOORDEN Direeteur J. F. J. M. KOEN6 Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 34 JANUARI 1968 53e JAARGANG No. 15.838 Het wil nog maar niet dooien Telet. i 0 9 3 8 Red. 20615, 25693 - Advert. 2 0 8 8 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,60 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Ad». 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Overal moeilijkheden Hoewel in het noordelijke deel van Europa de temperaturen over het al gemeen stijgen, duren de koude en de hiermee gepaard gaande moeilijk heden elders in Europa onverminderd voort. De laagste temperatuur werd woens dag gemeld uit Verchojansk in Sibe rië, waar het 41 gr. Celsius vroor. In Denemarken steeg het kwik daaren tegen tot vier gr. boven nul. Ook voor Noorwegen werd zachter weer voorspeld, maar in het noorden van dat land had men voor de derde maal in vijf dagen te lijden van een zware sneeuwstorm. Evenals in Nederland was het niet meer zo koud in België, waar het overigens toch nog vier tot zeven gr. vroor. De gasbedrijven de den een beroep op de bevolking om het gasverbruik te beperken met het oog op de aanvoermoeilijkheden. In Frankrijk, waar dinsdag veer tien mensen tengevolge van de koude om het leven kwamen, kregen dui zenden schoolkinderen woensdag va kantie, omdat er geen brandstof was voor hun scholen. In Noord-Frank rijk liggen minstens duizend aken met steenkool ingevroren. Het mi nisterie voor de industrie heeft een bureau opgericht, dat dringende aan vragen om kolen voor ziekenhuizen, scholen en fabrieken moet behande len. Uit Bulgarije en Noord-Grieken land zijn berichten over aanhoudende zware sneeuwstormen ontvangen. De regering in Sofia heeft de noodtoe stand afgekondigd. In de Noordgriek- se stad Saloniki zijn vier mensen door de koude overleden. Drie inter nationale treinen, waaronder de ex- prestrein Istanbul-Athene, zijn in de sneeuw blijven steken. In de Abruzzen in Midden-Italië zijn ongeveer tachtig dorpen door sneeuw van de buitenwereld afge sneden. Het vriest hier 25 gr., het geen in geen honderd jaar is voor gekomen. In het Alpengebied vroor het ge middeld 15 gr. Langs de Donau was het iets minder koud. Voor het eerst in 34 jaar kon men bij Bazel te voet de Rijn oversteken. In Engeland leven nu 81 men sen, die meer dan een miljoen "gulden per jaar verdienen. In het afgelopen jaar zijn er 18 van deze miljonairs bijgekomen. In vele jaren heeft ,4e club van miljonairs" niet zo'n grote versterking gekregen. In West-Zwitserland zijn talrijke dorpen door zware sneeuwval ge ïsoleerd. In enige gebieden van West-Duits- land steeg het kwik woensdag tot iets boven het nulpunt. Een 25-jarige Oostduitser, die naar de bondsrepu bliek uitweek, moest daar met be vroren voeten in een ziekenhuis wor den opgenomen, doordat hij onder weg zijn schoenen had verloren. Het Oostduitse kabinet heeft be paald, dat het werk in enige fabrie ken moet worden gestaakt en dat in andere bedrijven de werkzaamheden moeten worden beperkt met het oog op de aanhoudende koude en het ge brek aan brandstof. De arbeiders van de betrokken bedrijven zullen te werk worden gesteld bij het vervoer, de energievoorziening en de mijn bouw. De besluiten van het kabinet zijn voorlopig tot 2 februari van kracht. In Engeland zijn velen verstoken van elektriciteit, gas en water. Dit als gevolg van bevroren leidingen en brandstofgebrek. De koudegolf heeft zelfs Tunesië bereikt. Woensdag sneeuwde het in het gebied van Kef op rond 150 km ten zuidwesten van Tunis. Paus hecht niet aan het leven Bij de Polyglotta Vaticana is de tweede druk verschenen van een boek over Paus Johannes, geschreven door diens particuliere secretaris, mgr. Ca po villa. Daarin deelt de secretaris allerlei dingen mede omtrent het persoonlijk leven van de Paus. Typerend voor de houding van Paus Johannes is, wat mgr. Capovilla zegit over de reactie van de Paus op de veelvuldige wens, die geestelijke en wereldlijke bezoekers, meestal uiten nl., dat het hem vergund moge zijn, het zo gelukkig door hem ge opende Concilie ook gelukkig te slui ten. ,Als de Heer Jezus tegen mij zou zeggen: vraag om deze genade en Ik zal haar u schenken", zo vertrouwde de H. Vader zijn secretaris eens toe, „dan zou ik antwoorden: Neen, Heer, ik vraag daar niet om; doet U zoals U goed dunkt. Ik ben aan het einde van mijn leven en wil trouw blijven aan de leer van het Onze Vader, dat Gij ons hebt geleerd, aan het fiat volun tas tua (Uw wil geschied e) waarvan Gij ons zulk een prachtig voorbeeld hebt gegeven, van Bethlehem tot aan Calvarië". 1 Een beeld uit de gerechtszaal in Tunis, waar de officieren die een aanslag op het leven van Bourguiba beraamden, werden berecht. De officieren, allen kapiteins, werden veroordeeld tot de doodstraf of levenslange gevangenis straf. Vlnr: de kapiteins Matheri, Mohamed Guiza, Mahersi, Hachani en Barkia. ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle pry zen. Bejaarden een handje helpen Het hoofdbestuur van de Nederl. Bond van Wijkverpleegsters doet 'n beroep op jeugdige particulieren sneeuw te ruimen op trottoirs en stoepen in buurten en straten waar betrekkelijk veel bejaarden wonen. Vele bejaarden hebben de laatste weken bij ongevallen ernstig letsel opgelopen, niet zelden zelfs met do delijk gevolg. De Schiedamse Jeugdraad heeft succes gehad met een oproep aan de Schiedamse jeugd vanaf twaalf jaar om tijdens de koudeperiode ouden van dagen, die niet buitenshuis dur ven te komen, te helpen met bood schappen en huishoudelijke karwei tjes. Dit dammer bestaat uit 12 pagina's RUSTIG WEER De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: In de minder koude lucht, die met zwakke tot matige westelijke winden naar ons land is gestroomd, heeft het in de afgelopen nacht over 't alge meen licht gevroren. De westelijke wind was aanwezig tussen een hoge- drukgebied dat zich uitstrekt van En geland via Centraal Europa naar het zuiden van Rusland enerzijds en een depressie, die over Scandinavië naar het noorden van Rusland trok ander zijds. In verband met 't wegtrekken van de depressie komt er aan de in stroming van deze een einde. De wind wordt zwak en de komende nacht zal de vorst licht tot matig zijn. Morgen overdag blijft de temperatuur enkele graden beneden het vriespunt. Plaat selijk kan er mist voorkomen. De neerslagkansen blijven klein. De vorst Naar uit goed ingelichte zijde werd hield in Frankrijk, Midden-Europa en vernomen, heeft secretaris-generaal de Balkan onverminderd aan. In De- van de V.N., Oe Thant, geweigerd, remarken, het noorden van Duits- het tijdstip te vervroegen van de en 311 Polen kwam evenals in ons Geen vroegere overdracht van Nieuw-Guinea Alkmaar en Hengelo gaan (vette) melk proeven overdracht van het bestuur over fAdvprtPntiPï West Nieuw-Guinea. aan Indonesië. De Indonesische regering had hem een verzoek daartoe doen toekomen. De secretaris-generaal houdt zich aan de datum van overdracht, zoals deze is vastgelegd in komst tussen Nederland en Indone sië, n.l. 1 mei 1963. land een tempering van de vorst voor. Verloving van twee koningskinderen Het Griekse hof heeft woensdag de verloving aangekondigd van kroon prins Constantijn (22 jaar) met prin ses Anne-Marie van Denemarken (16 jaar). Het huwelijk zal volgend jaar plaats hebben, wanneer de prinses, de jong ste dochter van het Deense konings paar, haar studie voltooid heeft. De verloving wordt officieel van daag in Kopenhagen gevierd. Van alle overheidsgebouwen en schepen wapperen de vlaggen. Kroonprins Constantijn, hertog van Van 28 januari tot 9 maart zullen Sparta, werd 2 juni 1940 in Athene Alkmaar en Hengelo (O.) „proefste- geboren. Op zijn zestiende jaar werd den" zijn. In die zes weken zullen hij kadet aan die militaire academie, de consumenten in beide steden in - De Griekse kroonprins beoefent alle de gelegenheid worden gesteld bij moesson, teisteren delen van Indo- 25 Jan.: zon op 08.32, onder 17.14; mogelijke sporten, maar zijn hart gaat hun aankoop een keuze te maken nesië en de Philippijnen. Duizenden maan op 08.32 onder 17.12. toch vooral uit naar het zeilen. Op de tussen melk met een vetgehalte van woningen staan onder water. In de Nieuwe maan. Olympische Spelen van 1960 in Rome 3 pet. en van 3*/t pet. voor dezelfde noordelijke wijken van Djakarta zijn won hij een gouden medaille in de prijs. hierdoor ongeveer 125.000 mensen fj 1 drakenklasse. dakloos geworden. Aan het reddings- HOO£W<ltCrStcind6n werk nemen militairen deel die tot O SFEERVOL DINEREN in 't Oude Koningshuys te Sassen- heim. Hong. Shaslick: 6 soorten vlees incl. een karaf wijn 6.50. Kinder- din<* 3.25. Bar tot 2 uur. Telef. 8240 en 8267. Woensdags gesloten. (Advertentie) Zware overstromingen, veroor- ZON- EN MAANSTANDEN zaakt door stortregens tijdens de Prinses Anne-Marie van Desnemar- In het verleden is aan de consu- ken is geboren op 30 augustus 1946. ment nimmer gevraagd hoe hij of aan hun middel door het water wa- Zij heeft twee oudere zusters, prinses ZÜ ze^ °yer het vetgehalte in de den. 25 Jan.: v.m. 3.23; n.m. 15:35. Margaretha (22 jaar) en prinses Be- consumptiemelk oordeelt. Het pro- nedikta (18 jaar), die beiden nog on- duktschap voor zuivel wil thans gehuwd zijn. De huwelijksgerechtigde trachten deze leemte op te vullen, leeftijd is in Denemarken 18 jaar, zo- De bij deze proef betrokken zui- dat prinses Anne-Marie van haar va- velfabrieken en melkdistribuanten dier speciale dispensatie moet krijgen, hebben hun medewerking toegezegd. Het huwelijk zal een nieuwe band Bezorgers en detaillisten zullen zich scheppen tussen beide koningshuizen, van iedere beinvloeding van de con- Een eeuw geleden, in 1863, werd de sument onthouden om de objectivi- Deense prins Wilhelm, een zoon van teit van het onderzoek te waarbor- prins Christiaan van Lyksborg, tot gen. De consumenten in Alkmaar koning van Griekenland uitgeroepen, en Hengelo worden huis aan huis Hij was toen zeventien jaar en droeg over het onderzoek ingelicht. De voortaan de naam George de eerste, proef met de melk met 3 en 3 pet. heeft uitsluitend betrekking op Bij overstromingen op het eiland Mindanao op de Philippijnen hebben 10 personen het leven verloren; meer dan 31.000 mensen hebben geen dak boven hun hoofd. KORRELTJE Vermist vliegtuig gevonden Het DC4-vliegtuig van de Portu gese luchtmacht, dat tijdens een vlucht van Bissau, in Portugees Gui nea, naar Lissabon werd vermist, blijkt nabij de Canarische eilanden op zee te zijn gedaald. Het toestel werd ontdekt door een verkennings vliegtuig, dat een overlevende op het hele en halve flessen melk. Duits kasteel afgebrand Een van de beroemdste Duitse kas telen, dat van Langenburg in de deelstaat BadenWuerttemberg, is donderdagmorgen vroeg voor een gedeelte in vlammen opgegaan. De brand brak kort na middernacht ronddrijvende wrak waarnam. Deze door tot dusver onbekende oorzaak laatste werd later door een reddings- uit en verspreidde zich zeer snel. Te- vaartuig aan boord genomen. Sen de ochtend waren de oostelijke Volgens later in Lissabon ontvan- en noordelijke vleugel benevens de gen bericht, zijn thans tien inzitten- klokkentoren uitgebrand. Pas na ze den van het verongelukte vliegtuig ven uur was de brandweer, die zelfs gered. Vier personen worden nu nog vanuit Stuttgart versterking had ge- vermist. kregen, het vuur meester. De blus- singswerkzaamheden werden door de strenge vorst in ernstige mate be moeilijkt. Volgens een eerste ra ming bedraagt de schade minstens drie miljoen Mark. Het kasteel stamt uit de dertiende eeuw. Associatie van Afrika met de E.E.G. De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap bespreekt vandaag in Brussel een aantal „tech nische moeilijkheden", die tussen de zes landen onderling zijn gerezen over de nieuwe associatie-overeen komst tussen de Gemeenschap en 18 Afrikaanse landen. Het nieuwe associatie-akkoord, waarmee een financiële steun in ver- de uitlopers van het Escambray-ge- schillende vormen is gemoeid van jji de provincie Las Villas ligt, bijna drie miljard gulden over een periode van vijf jaar door de EEG 2J^n verleden week 21 mensen te- aan de thans onafhankelijke Afri- rechtgesteld op beschuldiging van kaanse staten is vooral een Frara contra.revoluüonaire activiteit, zo belang, omdat het voornamelijk Franse koloniën zijn, die nog nauwe werd woensdagavond in Havanna uit betrekkingen met Frankrijk onder- betrouwbare bron vernomen. Zij zou- houden. Terechtstellingen op Cuba In de Cubaanse stad Matagua, die in Men vermoedt, dat de vijf EEG- den van plan zijn geweest, 'n opstand Woensdag is de verloving van de Griekse kroonprins Constantijn met de Deense prinses Annemarie officieel aangekondigd. Deze foto van het paar word gisteren gemaakt, toen het op het vliegveld van Kopenhagen wachtte op de aankomst van het Griekse koninklijke paar. partners van Frankrijk weinig ge- tegen Castro te ontketenen. Op de neigd zullen zijn de Fransen tegemoet vlucht naar 't gebergte waren zij ge- te komen na de Franse houding ten A opzichte van de toelating van Enge- g3"®?®0 en M ®®n ^ort proces tot de land. kogel veroordeeld. De voetbaltoto-organisaties in Oostenrijk hebben, gedwongen door de onbespeelbaarheid van de velden, een begin gemaakt met het terugbetalen van de ingelegde toto-gelden. De meeste inleggers hebben evenwel ge weigerd het geld terug te nemen en het ter beschikking gesteld van de aktie S.O.S., ingesteld voor het verlenen van hulp in de vorm van voedsel en brandstoffen aan minder bedeelden. Foto: een kijkje in het kantoor van de S.O.S. waar de toto-formulieren tot hoge stapels zijn aangegroeid.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1