IJSBLOEMEN-KEURING IN HAARLEM Voor u, mevrouw..V een stuk Castella^ Schoonheidszeep V GRATIS DE VERDREVENE DINSDAG 22 JANUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PACil JA 2 De bollenkwekers en exporteurs die gisteren de keuringszaal van het Haarlemse Krelagehuis binnenliepen, hebben ongetwijfeld verrast opgeke ken. Want ondanks de poolwinter stonden er vele bloeiende bolgewas sen: tulpen, narcissen, wat hyacinten en de nndige bijgoedgewasjes. De tulpen droegen over het geheel toch nog wel het stempel van een minder vlot broeiseizoen De bloem blijft kleiner dan gewoonlijk. Een aardig rose tulpje, wat spits van vorm maar zeer stevig ter been, vonden we Pink Opal van H. Huyg, Breezand. Golden Melody van P. Hermans, Voorhout, mocht ook gezien worden, evenals de oranjerode Galway van de fa Bos uit Abbenes. Apricot Be auty was er in goede kwaliteit van de firma die deze aparte tulp enkele Jaren geleden voor het eerst ten to nele voerde: de fa v. d. Vlugt. Kim- menade uit Santpoort. Anne Claire, een robuuste tulp van Colijn Zn, Voorhout, maakte ook nu weer een Uitstekende indruk, terwijl de fa Twaalfhoven uit Uitgeest, bijzonder beste Snow Star liet zien. Verder za gen we de zeer goede purperen Prince Charles van Hopman Zn, Hillegom, de fris getinte oranjerode Tommy een alleraardigst tulpje! van de fa Groot uit Westerblokker, de gele Marnix Gijzen van P. Nijssen Zn, Santpoort, de statige rode Diorama en de gele Golden Trophy van War- naar Co, Sassenheim, de sterk in het oog springende oranje getinte High Society van Jac. Tol. St. Pan- eras en de zeldzaam beste kwaliteit van de randtulp Roland die de fa Duineveld, Breezand, naar voren bracht. Mona Lisa is de naam van een prachtig geel gekleurde tulp van de fa Hopman uit Hillegom en het laboratorium voor Bloembollenonder- toek had Rose Coplands gebroeid, die aangetast waren door galmijt. De bloemen waren mislukt: het werden miskleur-produkten. Narcissen waren er ook niet wei nig. Zo zagen we beste pannen Cava- liero, een charmante roodcup van P. van Deursen, Sassenheim en G. B. de Vroomen Zn uit dezelfde plaats was aanwezig met de cupnarcis Uni cum, de witte trompet Renate Tebal- die, die we graag nog eens terugzien en de gele trompet Forescate. De grootkronige Better Times werd in goede kwaliteit door H. J. Salman Zn Noordwijk, naar voren gebracht. H. P. Zwetsloot Zn, Sassenheim, exposeerde de mooie grootkronige LEIDERDORP Raadsagenda De gemeenteraad vergadert op maandag 28 januari, des namiddags om 18.45 uur. Agenda: Verlenen van medewer king exartikel 50 der Kleuteronder wijswet aan de stichting Parochiële Scholen „Meerburg" ten behoeve van de bouw van een kleuterschool in de Oranjewijk, nrs. -6 en 7; aan koop van de panden Hoofdstraat, nrs. 58, 60 en 62 en Jaagpad, nrs. 3 en 4, nrs. 10 en 11; aankoop van enige percelen weiland, gelegen in de Zijl laan en M^ijepolder, eigendom van mej. dr. M. J. A. de Koster te Am sterdam; ahnkoop van enige percelen weiland, gelegen in de Munnikken- polder, e'gendom van jhr. mr. M. A. Beelaerts van Blokland te 's-Graven- hoge; onderhands aanbesteden van het bouwrijpmaken van grond in de Zijllaan en Meijepoider (bouwblok Berendrecht); vaststellen van de be grotingen. AANKOOP WONINGEN HOOFD STRAAT 58, 60, en 62 en JAAGPAD 3 en 4 In 1958 werd krachtens het bepaal de in artikel 43 der Woningwet vast gesteld een verordening tot regeling van de aard der bebouwing en het gebruik van gronden gelegen in het gedeelte der bebouwde kom, langs de Hoofdstraat met naaste omge ving. Gedeputeerde Staten keurden deze verordening goed, me. uitzondering van het gedeelte betrekking hebben de op de gronden gelegen tussen de Hoofdstraat en de Rijn, omdat naar hun oordeel geen rekening was ge houden met een toekomstige nood zakelijke verbreding van de Oude Rijn. Ingevolge het bepaalde in de Wo ningwet bestaat de verplichting een nieuwe regeling voor het eerderge noemde gedeelte vast te stellen. De voorbereidende werkzaamheden daartoe worden thans verricht door de stedebouwkundige adviseur der gemeente. Het zal duidelijk zijn, dat het ter Gold Flake die we ook zagen van de fa Van Gijlswijk uit De Zilk. Bridal Crown, een grappig narcisje met dub bele cup, was door C. A. van Pari don, Noordwijkerhout, ten toon ge steld en deze firma etaleerde ook de weelderig rijkbloeiende Barret Brow ning. Een juweeltje! Gerritsen Zn, Voorschoten, presenteerde een niéu we gele trompet, best van vorm en edel van bouw. Wamaar Co, Sas senheim, deed de kenners met goed keurende knikjes langs zijn fraaie gele trompet Dominator lopen, P. Hermans, Voorhout, zag vele bezoe kers stil staan voor zijn kistje met de imposante gele trompet Golden Advance, de fa Bakkum uit Breezand, liet prima Golden Harvest zien en de dreumesen onder de narcissen Obva- laris en February Gold toonde de fa verzekering van een goede uitvoe ring van het plan van belang is, 'at de daarin begrepen gronden en pan den zo veel mogelijk in handen die nen te zijn van de gemeente, even als dit geldt voor de uitvoering van een uitbreidingsplan. Thans doet zich de mogelijkheid voor enige pandpn, die in de naar b. en w. hopen binnen afzienbare tijd voor te leggen regeling voor de bebouwde kom zullen zijn begrepen, aan te kopen. De huidige eigenares se, de Diaconie van de Hervormde Gemeente te Leiderdorp is bereid gebleken de panden te verkopen op basis van een door de fa. G. J. v. d. Togt er Zonen te Boskoop opge maakt taxatierapport, tegen 'n prijs van 20.000,-. Daarbij stelt zij de voorwaarde, dat de huidige bewo ners bij eventuele ontruiming een woning zullen toegewezen krijgen tegen een zodanige huurprijs, dat zij niet worden gedupeerd. Een even tueel boven het huidige niveau uit gaande huurprijs dient dan voor re kening van de gemeente genomen te worden. De huidige opbrengst van de woningen bedraagt 26,60 per week. AANKOOP VAN GROND Namens B. en W. heeft de heer J. Vellekoop te 's-Gravenzande die in het vervolg als deskundige van de gemeente zal optreden, nu de heer C. van Dijk in verband met zijn ge zondheidstoestand zijn werkzaamhe den niet meer hervat overeen stemming bereikt met dr. M. J. A. de Koster te Amsterdam, over de aankoop van een aantal percelen wei land, gelegen in de Zijllaan en Meije poider, ter gezamenlijke grootte van 25.03.13 ha. voor 375.469.50, Namens b. en w. heeft de heer J. Vellekoop te 's-Gravenzande over eenstemming bereikt met de heer J. F. van Proosdij te Doorn, rentmees ter van jhr. mr M. A. Beelaerts van Blokland te 's-Gravenhage, over de aankoop van verschillende percelen weiland, gelegen in de Munnikken- polder. ter gezamenlijke grootte van 35.87.49 ha, voor de som van 575 000 Voornoemde percelen ziin groten deels gelegen in het uitbreidings plan. Volkstuinen. Naar aanleiding van een adres d.d. 13 december 1962 van de heer A. Kwik te Leiderdorp, inzake r.et ont ruimen van de volkstuinen in de Zij liaan en Meijepoider, delen b. en w. mede, dat een plan voor de aanleg van een tweede volkstuincomplex in voorbereiding is. Bouwrijpmaken blok „Beren drecht". De gemeentearchitect heeft een bestek en begroting opgemaakt voor het bouwrijpmaken van een gedeelte van het uitbreidings plan in onderdelen Zijllaan en Meije poider, te weten het bouwblok Be rendrecht. De ervaringen opgedaan met de openbare aanbesteding van het P. Dames, Lisse, in goede kwaliteit. Hyacinten waren er niet veel: de prachtige rose Eros van M. Veldhuy- zen van Zanten Zr> N.V., Lisse, een blauwe zaailing van de fa Van Zonneveld. De Drechsberg, Voorhout, en de nieuwe Vuurbaak getoond door het Proefstation voor de bloembol lenteelt in een conditie die wel voor verbetering vatbaar was en daarmee had men de hyacinten gehad. In de afdeling bijgoed bracht Leo Berbee, Lisse, de prachtige Eucharis amazonica, ietwat op witte narcissen gelijkende bloemen met de meeldra den ingeplant in het cupje. Zeldzaam mooie snijbloemen. Het Proefstation Lisse, liet zien dat muscari armenia- cum heel goed een warmwaterbehan deling kan verdragen en toonde ver der extra beste iris reticulata, goede Scilla Tubergiana, de crocussen Pick wick, purpurea grandiflora en Re membrance en het zeer vroeg bloei ende bolgewasje Eranthis hyemalis. bouwrijpmaken van het derde deel van complex I (bouwblok Ter Meij) nopen b. en w. er toe voor te stel len dit werk onderhands te beste den. Bovendien kan hiermede tijd worden bespaard, hetgeen van groot beiang is, omdat op de onderhavige grond de contingenten woningwet en premiewoningen voor dit jaar moeten worden gerealiseerd. Kleuterschool van de Mauritssingel. Het bestuur van de Stichting Pa rochiële Scholen „Meerburg" heeft zich tot de raad gewend met het ver zoek om overeenkomstig het bepaal de in artikel 50 der Kleuteronder wijswet gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de bouw van een RK kleuterschool aan de Mauritssingel, alhier. Ter toelichting op dit verzoek mo ge het volgende dienen. In 1957 verzocht het kerk- en schoolbestuur van de parochie Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Zoeterwoude de medewerking van het gemeentebestuur voor de bouw van een éénklassige kleuterschool in de zogenaamde Oranjewijk. Deze medewerking werd verleend bij raadsbesluit van 25 oktober 1957. Inmiddels is het aantal rooms- katholieke ingezetenen van de ge meente zodanig toegenomen dat niet meer kan worden volstaan met een éénklassige school. In verband hier- RIJP WETERING J. V. HAMEREN („DE PLAS", LANGERAAR) DISTRICTS KAMPIOEN 3e KLAS BILJARTEN Onder flinke belangstelling wer den vrijdag, zaterdag en zondag in café „De Vergulde Vos" biljartwed strijden van 190 caramboles gespeeld om het 3e klas kampioenschap van het district Leiden der KNBB. In de finale, welke zondagavond omstreeks zeven uur aanving, ver overde tenslotte de heer J. v. Hame ren van de biljartver. „De Plas" uit Langeraar, na een spannende strijd tegen D. v. d. Wereld („De Vergulde Vos") de zo zeer begeerde titel in 20 beurten met een moyenne van 5. Met een hartelijk openingswoord van de voorzitter der plaatselijke biljartver. „De Vergulde Vos", de heer G. v. d. Zwet, werd vrijdag avond met de reeks wedstrijden een aanvang gemaakt. Voor de sensatie van deze eerste avond zorgde de heer J. Slootweg, door een partij te win nen met een moyenne van maar liefst 4.34. Voorts kwamen deze avond één speler met twee gewonnen partijen en vier spelers met één ge wonnen partij uit de strijd. In de zaterdagmiddag voortgezette wed strijden won D. v. d. Wereld van zijn clubgenoot P. v. d. Meer („De Ver gulde Vos") en waren er 's avonds mede heeft het Ministerie van On derwijs aan het schoolbestuur dan ook een urgentieverklaring verleend voor de bouw van een d.i.-klassige school Wordt het hiervoor genoemde raadsbesluit echter gehandhaafd dan is het gemeentebestuur slechts bij machte financiële steun te verle nen voor de bouw van een éénklas sige in plaats van een drieklassige school. Ook echter om een formele reden is het aan te bevelen het genoemde raadsbesluit door een nieuw te ver vangen. Het bestuur van de kleuterschool is, in 1960 overgedragen aan het be stuur der Stichting Parochiële Scho len „Meerburg". Aan dit bestuur kan echter blijkens de uitdrukkelijke bewoordingen in de Kleuteronder wijswet, slechts een bestaand ge bouw worden overgedragen. De overdracht van een nog niet gerea liseerde aanvraag ingevolge artikel 50 der wet is echter niet mogelijk. Teneinde moeilijkheden te voor komen en een vlotte afdoening te bevorderen, is om bovenstaande re denen aan het bestuur der stichting in overweging gegeven te bevorde ren dat het RK kerk- en schoolbe stuur afstand zou doen van de aan spraken, welke kunnen worden ont leend aan het raadsbesluit van 25 oktober 1957. Aan deze suggestie heeft het RK kerk- en schoolbestuur gevolg gege ven bb'ikehs Ziin 'brief van 39 'cj: ber 1962. De aanvraag om medewerking, die thans is ingediend door het bestuur van de Stichting Parochiële Scholen „Meerburg", voldoet aan de eisen die de wet daaraan stelt, terwijl ook geen weigeringsgronden bekend zijn. na 16 partijen nog vier kanshebbers. Dit waren D. v. d. Wereld („De Ver gulde Vos"), J. v. Hameren („De Plas", Langeraar), A. Hoogduin („De Kroon", Alphen) en J. v. Deu ren eveneens van „De Kroon". Voor zondag bleven er nog zes partijen te spelen. Hoogduin verloor na een spannende match van v Ha meren en deze werd in de finale geplaatst tegen D. v. d. Wereld, waarin hij, zoals boven vermeld tot winst kwam en de kampioenstitel behaalde. Na afloop hiervan volgde de hul diging van de kampioen, tijdens wel ke hij uit handen van de heer H. Egberts, algemeen adjunct van het Leidse district, onder gelukwensen de kampioensmedaille in ontvangst mocht nemen. De heer G. v. d. Zwet sprak ver volgens, als voorzitter van de leiding hebbende biljarver ..De Vergulde Vos", woorden van dank en hulde voor de sportieve geest, waaronder de wedstrijden hebben plaats gehad. Ook werd dank gebracht aan de hospes en echtgenote voor het pri ma materiaal en de goede verzor ging. De heer v. d. Zwet reikte ver volgens de overige prijzen uit voor het hoogst aantal moyenne in één partij en de hoogste serie. Deze prij zen kwamen toe aan de kampioen J. v. Hameren en „De Vergulde Vos" speler D. v. d. Wereld. De kampioenswedstrijden werden o.m. bijgewoond door de districts secretaris, de heer J. H. v. d. Sijs uit Alphen a. d. Rijn. Tenslotte gaven wij hier nog de totale klassificatie van de deelne mende spelers: 1. en kampioen: J. v. Hameren (De Plas, Langeraar), .547 carb, 172 beurten, hoogste serie 16 en moy. 3.18, matchpunten 10; 2. J. -v. Deu ren (De Kroon, Alphen), 527 carb. 214 beurten, hoogste serie 17 en moy. 2.46, matchpunten 8; 3. D. v. d. We- feld (De Vergulde Vos, Rijpwete- ring), 554 carb. 222 beurten, hoogste serie 26 en moy. 2.45, matchpunten 8; 4. A. Hoogduin (De Kroon, Al phen), 505 carb. 204 beurten, hoogste sefie 23, moy. 2.42 en 6 matchpun ten; 5. J. Slootweg (Monopole, Lan geraar), 511 carb. 211 beurten, hoog ste serie 21, moy. 2.42 en 4 match punten; 6. P. v. d. Meer(De Ver gulde Vos, Rijpw.), 466 carb. 222 beurten, hoogste serie 18, moy 2.09 en 4 matchpunten; 7. C. Borst (De Vergulde Vos, Rijpw.), 494 carb. 213 beurten, hoogste serie 18, moy. 2.31 en 2 matchpunten. - Op een niet-beveiligde overweg tussen Schagen en Anna Paulowna is gistermorgen de 3-jarige Lexje v. d. Veen uit Oudersluis door een trein aangereden. Een voetje van het knaapje werd afgereden en hij werd tevens aan het hoofd gewond. Aetherklanken WOENSDAG 23 JANUARI Hilversum I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek (om 7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte gram.muziek. 8.40 Orgelspel. 9.00 Gymnastiek voor de wouw. 9.10 Kookpraatje. 9.15 Klassieke grammo foonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Inzicht en uitzicht, lezing. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de wouw. 11.00 De Ramblers Bandshow. 11.35 Operetteklanken (gr.). 12.00 Voor het platteland. 12.05 Lichte grammofoonmuziek (12.30— 12.33 mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw). 13.00 Nieuws. 13.15 Elek* tronisch orgelspel en zangsoliste. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Radio*- kamerorkest en zangsoliste: moderne muziek. 15.00 Vrouwen vergaderen, toespraak. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Amateursprogramma. 17.30 Tentoon stellingsagenda. 17.35 Licht instru mentaal trio. 17.30 Regeringsuitzend.: Geven en nemen. Tips voor wegge bruikers. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Vara-Varia en lichte grammofoon muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Grand-Gala-orkest. 20.40 Kaf en koren, wekel. notities. 20.50 Schrijf eens aan Wilma Wijs, hoorspel. 22.20 Grammofoonmuziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Klassieke en mod. kamermuziek. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.25 Oude muziek (gr.). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Liehte gram.muziek. 8.40 Lichte gram muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Lichte gram. muziek. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram.muziek. 10.15 Morgen- ddenst. 10.45 Samenzang: geestelijke liederen (herh. van wijdag 18 jan.). 11.10 De jeugd op eigen wieken, hoor spel (deel 3). (Herh. van donderdag 17 jan. jl.). 11.40 Lichte gram.muziek. 12.10 Licht instrumentaal kwartet. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht ensemble met zangsolist. 12.53 Gram.muziek, event, actualitei ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht orkest en zangsoliste. 13.35 Mod. strijkkwar tetten (gr.). Lichte gram.muz. 15.00 Jong Zwitserland musiceert. 15.50 Bij bel vertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Vrije tijd wel besteed! 17.30 Lichte gram.muz. 17.40 Beursberichten. 17.45 Licht en semble: muziek uit de twintiger ja- ren. 18.05 Koorzang. 18.30 Het Spek- trum, lezingen. 18.45 Lichte gram. muziek. 19.00 Nieuws en weerberich ten. 19.10 Meded. of gram.muzi. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Radio krant. 19.50 Klassieke gram.muziek. 20.00 Bij de gratie Gods, klankbeeld. 21.30 Klassieke gram.muz. 21.40 Kant tekeningen. 21.55 Promenade-orkest. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverd. 22.55 Lichte grammofoonmuz. 23.30 Lichte gram.muziek. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VPRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.3517.45 De Verrekijker, in ternationaal jeugdjournaal. VPRO: 19.30 Nabeschouwing van het toneel stuk Een Idealist van Kaj Munk. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VPRO: 20.20 Friesland en de Friese Beweging, documentaire. 21.10 Fran se chansons. 21.45 Medische rubriek. 22.10 Boeken aan het woord, literaire progr. NTS: 22.35—22.40 Journaal. bij aankoop van 3 stukken f Advertentie) door Louis de Bourbon 88) Nee, is het niet de absolutie van zonden, die jij zoekt want zonden heb je niet bedreven, maar het is een troost, die alleen God je ge ven kan. En die God je eevel zal, zonder twijfel. Maar God spreekt langzaam. HU behoort niet tot dat soort vertroosters, die inderhaast waardeloze beloften doen, of die je trachten af te leiden van je leed door een vuurwerk van drogredenen, dat, zodra de laatste vonkenregen is gedoofd, de pyn, heviger dan ooit, doet terug keren. Gods troost werkt langzaam, maar zeker. De Griekse mythologie geeft ons een les. De va der, de voornaamste dus, van alle goden, heette Chronos. dat betekent Tijd. Behalve zo vele dingen is God ook Tyd. HU is de tUd binnen het tijdeloze en zUneeuwigheid vindt in haar zelf geen begrenzing. En daarom ver wacht God van ons geduld. Als je weten wilt, wat Gods tUd in ons hart kan aanrichten, moet je de liefdes brieven lezen van Maria Lafcadio, de Portugese non. De liefde ja, ja, een heel aardse, menselijke liefde voor een Frans officier, bracht haar geleidelijk tot aan de hoogste graden der heiligheid. Wij kunnen op Gods tijd niet vooruit lopen. En dus ook zUn troost moeten wU geduldig afwachten. Het is een eenvoudige domme priester, die je dit alles vertelt. Een man, die veel in allerlei boeken en boekjes gelezen heeft. En toch nooit verder gekomen is dan de Simpele waarheid, die hU in zUn jeugd reeds kende, dat men het leven verliezen moet om het te gewinnen. En dat wie de hoogste berg beklimmen wil, eerst door het diepste dal moet gaan. Dat is de enige troost, die ik je op dit ogenblik kan geven. De rest moet ik overlaten aan de Meester, in wiens dienst ik sta, Slechts dit kan ik je nog voorspellen, dat, hoe schrijnend ook het leed is van dit ogenblik, je later daarop terug zult zien als op een van de stralendste dagen van je leven. Nu betreur je nog, ergens in je hart, het offer dat je hebt gebracht later zul je de zegening ervan erkennen, de zege ning voor jou en voor de anderen. XXXII DE POORT VAN HET PARADUS. Frankfurt, 15 mei 1953. Dear Mary, Zo juist uit het ziekenhuis komend, vind ik je brief Is het een toeval? Dus precies van daag en ongeveer op hetzelfde uur, dat de plechtigheid van de pro fessie een aanvang neemt, legt een zuster Vön het ziekenhuis, ook een religieuze, het eerste kindje V6h Friedl en mij in mU'n armen. Het is een meisje. Morgen zal het worden gedoopt: Maria. JU hebt, op het ogenblik dat ik dit schrijf, een an dere naam in een ander leven. Maar zo blijft in de kleine Mary jouw wereldse naam voortleven, binnen de omtrek van mijn begrensd bestaan. Mary, weet je, besef je, hoe on weerstaanbaar de warmte van het geluk zich deze morgen aan mij op dringt? Nu pas onderga ik ten volle de rijkdom en de kostbaarheid van het leven. Het leven in zUn laatste en diepste wezenheid. Het geluk, waarvoor je gevochten en geleden hebt, het geluk, dat in deze drie woorden, in deze drie begrippen ligt uitgedrukt: geloof, hoop en liefde. En in de rU van mensen, die ik dank baar moet zUn en die ik zo van harte dankbaar ben, in de rU neem jU een der eerste, een der voornaamste plaatsen in. Je weet het niet, hoe vaak ik aan de rand van de afgrond heb gestaan. Je weet het niet, hoe zeer ik verloren zou zUn gegaan, zonder jullie hulp, zonder de kracht der naastenliefde. Natuurlijk. bU dat alles staat Gods genade voorop. Maar de omstandigheden, waarin ik ben gaan twijfelen aan de kracht, aan de suprematie van het goede en rechtvaardige en het liefdevolle in deze wereld. En zelfs aan het be staan er van. Jarenlang waren het de bruutheid en het onrecht, die ik zegevierend zag rondgaan, het ge weld en het domme machtsvertoon, die straten en pleinen vulden, en het meest schaamteloos egoisme. Ik heb niet erg dapper en niet erg voor beeldig gereageerd. Zeker, mijn rede en mijn gevoel kwamen in verzet tegen het massale bUgeloof van het volk, waarvan ik deel uitmaakte. Ik meende te moeten vluchten in de vergetelheid van het individuele genot. Het heeft geen zin, Mary, dit alles te herhalen. Maar dit wil ik je zeg gen, vanaf de kansel van mijn hui dig geluk: zonder de liefde van mens tot mens moet 'déze wereld te gron de gaan. Ook in mUn meest cynische, nujn meest troosteloze ogenblikken ben ik trouw gebleven aan mUn ge loof in deze waarheid. En dan nog dit, Mary: wij overdrUven zo licht de waarde van het ogenblik. De wan hoop is het innerlijke antwoord op een uiterlijke toestand, die aan zo snelle, zo wissel valige wijzigingen onderhevig is. De man, die in de diepe, donkere nacht slapeloos neer ligt, hijgend, geworgd door iets, wat je vage wanhoop zou kunnen noe men, leeg gezogen door de vampier van het wereldleed, kan niet meer geloven in het licht van de dage raad, maar diezelfde man is, als de zon van de morgen straalt, het leed van zijn zorgen vergeten en geen herinnering waarschuwt hem voor het naderen van nieuwe nachtelyke eenzaamheid. WU moesten geluk en leed in regelmatige proporties kun nen uitstrijken over ons leven maar die macht, of dat geluid, zo je het wilt, bezitten wU niet. D.t is de preek, die het ogenblik me ingeeft. De hemel weet, denk ik er na een half uur anders over. Dat is de doem van ons, mensen, Mary, dat wU zo wankelmoedig zU'n. JU hebt tegen die ziekte een voortreffe lijke toevlucht gevonden. Maar ook ik ben op de goede weg der genezing. Ik ken nu tenminste de kwaal van ons mensenras en ik ken de gevaren, die in het bijzonder onze generatie bedreigen. Zeker, wU hebben ge weldige fouten gemaakt mijn volk heeft zich in een boosaardig, in een verschrikkelijk avontuur gestort. (Slot volgt).

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2