ÉL'JÉ mSmm MEDEA"STERK GESPEELD HOOGTEPUNT AGNES-LUSTRUM MAANDAG 21 JANUARI 196»DE LEIDSCHE COURANT KONINGIN NAM OPNAMEN MEE VOORNTS-JOURNAAL De filmopnamen van prins Bern- hard en koningin Juliana by de Elf stedentocht, die gisteren vertoond werden in het NTS-Journaal, wer den door de koningin zelf uit Leeu warden meegebracht. Dat geschied de op verzoek van de Rotterdamse cameraman Pirn W. Korver, die de film vrijdag in Franeker en Leeu warden had gemaakt. De heer Korver zei tegen een ver slaggever van het „Algemeen Dag blad", dat de Koningin met veel ple zier onmiddellijk aan zyn verzoek had voldaan. „Het leuke is", vertel de hij, „dat ik de opnamen van de Koningin aan prins Bernard had te danken. Het kwam zo. Ik stond vrij dag bij Franeker. Ik had opdracht om mensen te filmen die door de E.H.B.O. werden behandeld". TIP VAN PRINS. „Toen ik aan deze opdracht had voldaan, wilde ik in mijn auto stap pen om naar Leeuwarden te gaan. Op dat ogenblik zag ik een helikop ter landen. Ik reed er snel heen. Het laatste stuk liep ik. Het was prins Bernhard. Ik was net te laat om de prins nog te filmen, want hij was be zig weer in de helikopter te stap pen". „Ik heb hem toen gevraagd nog even te wachten, omdat ik van hem nog opnamen wilde maken. Hy vol deed welwillend aan mijn verzoek. Ik heb nog even met hem gepraat en tijdens dat gesprek zei hij: „Ik heb nog een tip voor u. Mijn vrouw komt aanstonds op de vliegbasis Leeuwarden." NET OP TIJD. „Dat was een reuzetip, want nie mand wist dat nog. Ik ben als een razende naar Leeuwarden gereden en ik kwam net op tijd om de Konin gin en prinses Beatrix te zien aanko men. Ik heb hen gefilmd en toen kwam ik weer in de buurt van de VERVALSER VAN POSTSTEMPELS ONTMASKERD De waarde van vele door een uit gelezen kring van filatelisten aange legde verzamelingen van poststem pels van vóór de invoering van de postzegel (midden vorige eeuw) da terende oude Indische en Franse brieven, is volgens informaties van het A.N.P. dubieus geworden. De Amsterdamse justitie gaat n.l. een strafvervolging instellen tegen de 75-jarige gepensioneerde KNIL- overste M. uit Bussum, die wordt be schuldigd van oplichting of poging daartoe. Uit een omvangrijk, door de Haag se rijksrecherche'ingesteld onderzoek is volgens de justitie gebleken, dat de bejaarde Bussummer gedurende meer dan 10 jaar oude poststempels heeft nagemaakt, oude brieven er mee heeft gestempeld en deze als echt en onvervalst in de handel heeft gebracht. Bekend werd dat hij van ge bruikte postzegels de stempels heeft verwijderd, van nieuwe gom heeft voorzien en als nieuw heeft verhandeld. Beschadigde postzegels zou hij hebben gerestaureerd o.m. door ze met een op maat geslepen haakpen van nieuwe tandingen te voorzien. Binnen drie uur maakte hij de meest ingewikkelde poststem pels uiterst knap na. Deze man, die voor de oorlog vele functies in filatelistische verenigin gen bekleedde en in 1934 een gouden medaille won op een filatelistische tentoonstelling, wordt in officiële kringen „de grootste postzegelverval ser en één van de grote postzegel vervalsers ter wereld" genoemd. De rijksrecherche heeft tijdens de huiszoeking bij M. in april 1960 ruim 300 vervalste linoleumstempels en schabionen van celluloid in beslag genomen, alsmede grote hoeveelhe den inkt, verf, eigenmaakte was- kryt, chemicaliën, ongeveer 1000 ge stempelde en ongestempelde brieven, honderden uit Indië afkomstig en door Chinese tekenaars nagetekende grondtekeningen van stempels en een grote voorraad oud papier. Koningin. Ik bedacht dat de Konin gin beslist naar Soesterberg zou te ruggaan en dat mijn film heel vlug zou reizen als hij met haar mee zou gaan. Toen heb ik het gevraagd: „Ma jesteit zou het mogelijk zijn dat u mijn film meeneemt?" „De Koningin vond het meteen goed en prinses Beatrix zei, dat zij het enig vond de film van zichzelf mee te nemen". Katwijkse kotter redde Belgische vissers De Katwijkse kotter KW 117 Mare Liberum heeft zaterdagmiddag in LJmuiden de vijf geredden van de in de nacht van vrijdag op zaterdag op 90 mijl ten noorden van LJmuiden gezonken Belgische kotter Niuwpoort 232 Carina aan land gebracht. De Belgische schipper vertelde, dat men na een reis van veertien dagen op de Noordzee ongeveer 2.000 kilo tong had gevangen en dat men vrijdagnacht juist voor de laat ste keer het net had uitgezet. Omstreeks 1.15 uur deed zich een explosie in de machinekamer voor, waardoor ernstige lekkage onder de motor ontstond. Daar ook de elec- trische installatie was uitgevallen was de radio niet te gebruiken en moesten vuurpijlen worden afge schoten om de aandacht van de scheepvaart te trekken. De tweede vuurpijl werd gezien door de Kat wijkse schipper G. van Duyn van Katwijk 117 Mare Liberum, die on derweg was van de visgronden naar IJmuiden.. Schipper Van Duyn aarzelde niet om in het slechte weer met wind kracht zeven terug te keren om na een uur, omstreeks 3.15 uur, bij de Carina te komen. In het slechte weer zijn de vijf Belgen overge sprongen en op de Mare Liberum van droge kleren voorzien. De Bel gische kotter is daarna spoedig ge zonken. BOSKOOP Echtpaar Mens-Mathot in het goud Vandaag is het 50- jaar geleden, dat het huwelijk tussen de heer en mevr. J. G. Mens en E. M. Mathot, in de parochiekerk van St. Jan de Doper te Boskoop, werd gesloten. De brui degom, die 9 maart a.s. 78 jaar hoopt te worden kwam in 1910 uit zijn ge boorteplaats Arkel naar Boskoop waar hij zich vestigde als schilder. Aanvankelijk aan de Voorkade later aan de „Onderweg" thans geheten Gouwestraat. Al spoedig was hij ge wend aan de specifieke Boskoopse werkzaamheden zoals bakramen en kassen beglazen. Tot 1959 bleef hij actief werkzaam en kon men hem nog vaak op dia hoogste ladder zien staan voor het schilderen van de dak lijsten. Wegens gevorderde leeftijd heeft hij toen zijn bedrijf overge daan aan zijn zoon H. J. Mens. De bruidegom geniet nog een goe- die gezondheid en men kan hem nog Te koud voor sneeuwruimen Een grootscheepse aanval op sneeuw- en ijsmassa in de Maasstad door de burgerij niet is doorgegaan. Het kwik stond vanmorgen in de Rotterdamse thermometers tien gra den beneden het vriespunt, tè koud om de ongeveer 300 vrijwilligers die zich gemeld hadden in ruil voor hun akties tegen de barre gevolgen van een barre winter hun twee belasting vrije guldens per uur uit te betalen. Timmerman doodde tabaksbewerker De 22-jarige timmerman J. G. uit Ede heeft zich bij de politie van Wa peningen gemeld met de mededeling, dat hij een man heeft gedood. Op de door de timmerman zondag aange wezen plaats, achter een pand aan de Van Beuningenstr., vond de po litie het lichaam van een oudere man, de 55-jarige ongehuwde ta baksbewerker R. P., uit Wageningen. Waarschijnlijk is het slachtoffer door wurging om het leven gebracht. De timmerman heeft nog geen steek houdende verklaring afgelegd en be perkt zich tot de mededeling met P. te hebben gevochten. Omtrent de toedracht van de twist kan hij zich nog niets herinneren. De justitie heeft de zaak in onderzoek. Dr. Zel- denrust zal vandaag sektie op het stoffelijk overschot verrichten. dagelijks weer of geen weer zien wandelen met zijn overbuurman, op welke wandelingen dan meestal „bet halve dorp wordt genomen". Vele jaren was hij secretaris van de afdeling Boskoop van de R.K. Mid- denstandbond en penningmeester van de afd. wijkverpleging van de afd. Boskoop van het Groene Kruis. De bruid, die volgende maand 72 jaar hoopt te worden, heeft even min over haar gezondheid te klagen en verricht nog alle voorkomende werkzaamheden in haar huishouding. Ook zy was vele jaren actief in het R.K. verenigingsleven en o.a. jaren lang bestuurslid van het kath. Vrou wengildis te Boskoop. Het huwelijk werd gezegend met 5 kinderen, waarvan 2 dochters. De oudste is reeds vele jaren onderwij zeres aan de R.K. lagere school te Boskoop. De andere kinderen zijn gehuwd. Zij allen, met de 20 klein kinderen, zullen het feest vandaag zeker tot een onvergetelijk feest ma ken. De dag werd begonnen rtiet een H. Mis van dankbaarheid in dezelfde kerk waar ook het huwelijk werd gesloten, 's Middags werd een zeer druk bezochte receptie gehouden in hotel „Neuf", waar zeer vele buren, vrienidien en zakenrelaties het gou den echtpaar kwamen gelukwensen met hun feest. De Amsterdamse mevrouw E. Pauw-Velden heeft in de Ned. Herv. Diakonessen Inrichting aan de Overtoom in de hoofdstad het leven geschonken aan een drieling, twee jongens en één meisje. Op de foto de drieling in de couveuse. VOOR MARGRIETS VERJAARDAG: MET ZUSJES NAAR VOORSTELLING VANDEWEENSEIJSREVUE De prinsessen Beatrix Irene, Mar griet en Marijke hebben zaterdag avond met enige vriendinnen de voorstelling „Kapriolen" van de Weense ijsrevue in de Expohal in Hilversum bijgewoond. Dit bezoek was het slot van een intiem verjaars- feestje ter gelegenheid van de ver jaardag van prinses Margriet op het paleis Soestdijk. De jarige prinses was het middelpunt van haar gezel schap. Zij genoot kennelijk van deze wervelende show en gaf vooral Joan Haanappel een hartelijk applaus. De overige bezoekers van de revue heb ben weinig of niets van de aanwe zigheid van het hoge gezelschap ver nomen. De direktie van de Expohal en de algemeen vertegenwoordiger van de Weense IJsrevue in Neder land, de heer J. A. C. Kersten, had den de prinsessen ongemerkt de Ex pohal binnengeloodst. Joan Haanaopel vertelde in de pauze de prin essen het verdere ver loop van het toernee: eerst Utrecht, dan Hamburg en vervolgens naar München. „Waar speelt U in Utrecht?", vroeg prinses Margriet. „Uiteraard in de Margriethal van de Jaarbeurs", zei Joan Haanappel en ontlokte daar mee een schaterend gelach van het jeugdige gezelschap. Het had maar nauwelijks gescheeld op Joan Haan- appel was te laat op de ijsvloer ge komen. Het orkest zette al in en het corps de ballet zwierde -Alweer over de ijsvloer, toen Joan nerveus la chend afscheid van de prinsessen moest nemen om op tijd haar plaats op het ijs in te nemen. Gasontploffing te Tiel TWEE GEWONDEN Vanmorgen heeft zich een gasont ploffing voorgedaan achter een sla gerij in Tiel. Twee personen liepen brandwonden op, de materiële scha de is nog niet te schatten. De 18-jarige mej. De Bie, was ach terin de slagerij van de heer Manasse bezig een fles met gas in een teil warm water te ontdooien. Toen het gas tot ontploffing kwam, kreeg het meisje zeer ernstige verwondingen. De slager, die in de buurt stond, werd vrij ernstig aan het hoofd ge wond, maar kon na in het zieken huis te zijn behandeld, naar zijn wo ning - waar een grote ravage was ontstaan - terugkeren. Niet alleen zijn bij de ontploffing tientallen rui ten in een straal van dertig tot veer tig meter verbrijzeld, maar ook de muren werden ontzet. Op het ogen blik wordt met man en macht ge werkt om de gebroken ramen weer zo snel mogelijk dicht te maken. Koperdiefstal in Nijmegen De Nijmeegse politie heeft zes ar- restaties verricht in verband met diefstallen ten nadele van een fa briek in Nijmegen waar afval van koper wordt verwerkt. In enkele maanden tijds verdween afval ter waarde van ruim 4000 gul den. Voor deze diefstallen zijn nu vier arbeiders aangehouden in de leeftijd van 21 tot 25 jaar. Bovendien werden een 41-jarige en een 56- jarige opkoper gearresteerd, die zich voor een bedrag van 1500 gulden over de buit hadden ontfermd. Op de 67ste nationale tentoonstelling van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Avicultura", die vrijdagmorgen door de direkteur-generaal van de landbouw, ir. J. W. Wellen Is geopend. Heeft de voorzitter van „Avicultura" de heer J. B. W. A. Giesbers (links) de „zilveren Avicultura liaan" uitgereikt aan de Belgische hoogleraar, prof. dr. A. E. R. Willems (rechts). Deze onderscheiding werd voor de eerste maal uitgereikt. „Wij voelen ons nauw verwant aan de oude Grieken en Romeinen, evenals zij laten wij godsdienst, sport en cultuur samengaan". Deze .voorden sprak de rector, drs. J. Zonneveld, van het St. Agnes- lyceum gisteravond in de Leidse Schouwburg bij de opening van de toneelavond, die werd verzorgd door de leerlingen en als sluitstuk gold van de lustrumviering. Het derde 'us- trum van de school. Het verheugde de rector zulk een grote schare te mogen begroeten en hij heette voor al welkom ouders, docenten, bestuur, oud-leerlingen en leerlingen. De rector doelde met zijn woor den over verwantschap op de veel zijdige wijze van viering. Sport en spel: honkbal en schaatsenrijden, zijn al achter de rug; zaterdagavond is er een gezellige dansavond gehouden. Zondagavond werd in de schouw burg een cultureel hoogtepunt be reikt. Voor vandaag stond gezamen lijke viering van de Eucharistie op het programma. Rector Zonneveld uitte w-ardering voor de durf een klassiek stuk ten tonele te brengen. Het eerste deel van de avond kreeg als vulling een treurspel, dat in 431 v. Chr. in première ging te Athe ne: „Medea". De Griekse held Jason is gehuwd met de Colchische ko ningsdochter Medea. die over tover krachten beschikt. Na diverse malen gevlucht te zijn, komen ze terecht in Corinthe. Het drama vangt aan als koning Creon zijn dochter aan Jason geeft. Deze verstoot Medea. Verdrie tig, jaloers en vol haat, zint zy op wraak. Koning Creon, op de hoogte van haar monsterlijk verleden en bang ook als doelwit gebruikt te wor den, besluit haar in ballingschap te zenden met haar beide zoontjes. Me dea weet één dag uitstel te krijgen. Net genoeg om zich volkomen te wreken. De koning van Athene, Aegeus, die afwijzend staat tegen over haar verbanning en onwetend van haar afschrikwekkende plannen, belooft haar een schuilplaats in zijn stad. Medea laat haar kinderen als ge schenk een gewaad en diadeem bren gen naar de vrouw, die haar plaats gaat innemen. De gaven zijn bestre ken met een gif. De jonge bruid en haar vader komen om. Nog is haar wraak niet zoet genoeg geweest. Om Jason nog dieper te treffen, brengt zij haar twee kinderen om. In een met draken bespannen wagen, ge stuurd door Zonnegod Helios,' ver dwijnt zij met de stoffelijke resten van haar kinderen in de lucht. Dit „zware" stuk is in deze vorm gebracht onder regie van pater J Coenen OSC, geen moment ondrage lijk geveest. De spelers voelden zich blijkbaar allen prettig in hun rol. Wij mogen echter niet verzuimen twee namen te noemen. In het bijzonder Ludy Boekraad, die Medea speelde Zonder de minste hapering zegde zij haar rol. Mei gemak sloeg zij zich door de vele dramatische scènes heen. W. Bots maakte iets fijns van zijn rol als bode van de koning. Ook hij beschikt over veel acteertalent. Alle andere spelers waren in dit stuk ruim voldoende. Kleding en grime waren aan goede handen toe vertrouwd. „Medea" is een niet te onderschatten prestatie geworden. Leuk „Maenaden", dat na de pauze door de jongere garde op de planken werd gebracht, was van een geheel andere makelij. Pater J. Coenen OSC, schrij ver van dit stuk, getuigde hiermede van groot gevoel voor humor. Dit saterspel, een droom van de schrij ver, was doorspekt met goede, goed moedige, en rake humor, en 'n weer spiegeling van wat op het Agnes-ly- ceum leeft. Toestanden werden over de hekel gehaald, leerkrachten wer den op een spitse wijze gewezen op hun-doen-en-laten. De tekst was overal intelligent en origineel. De zaal reageerde gretig op het gebo- dene en honoreerde iedere vondst met een bulderende lach. „Maena den" bevat zelfs twee regelrechte meezingers, gebracht door drie „zin gende zusjes". Bij het slot scheen er geen eind te komen aan het applaus. Terecht be trok rector J. Zonneveld voorname lijk pater J. Coenen en Ludy Boek raad hierin. Spreker dankte alle „ar- tisten" en ook de zaal. Hedenavond zal „Medea" en „Mae naden" in de Schouwburg nog een maal opgevoerd worden. POLDER DOOR SNEEUW GEÏSOLEERD De „Rondehoeperpolder" in de ge meente Ouder Amstel is door de stuif sneeuw geïsoleerd. Een bulldozer die probeerde de toegangsweg vrij te maken heeft zondagavond de strijd moeten sta ken. De melk kan voor een groot ge deelte niet meer worden weggehaald. In deze polder van 1225 ha wonen onge veer 80 veehouders. Veel vogels bij brand omgekomen Zondagnacht heeft in een der ma gazijnen van een vogel- en dier en- groothandel in de Langestraat te Tilburg een korte felle brand ge woed. De brand op de eerste etage van het vier verdiepingen hoge ge bouw is vermoedelijk ontstaan door oververhitting van verwarmingsap paraten. Het vuur greep in de hou ten omgeving snel om zich heen. De brandweer wist overslaan naar een belendend magazijn en de overige verdiepingen te voorkomen. Vele tropische vogels en andere dieren zijn door deze brand om het leven gekomen. De schade alleen aan deze levende have wordt geschat op 50 a 60 duizend gulden. Vrijbandelsvoorstel van Frankrijk? Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zal Frankrijk misschien spoe dig een voorstel doen voor instelling van een uitgebreide Europese indus triële vrijhandelszone, omvattend de gemeenschappelijke markt van de „Zes", Groot-Brittannië en de landen van de Europese Vrijhandelszone (EVA). Er is ten aanzien hiervan geen besluit door het Franse kabinet genomen, maar een dergelijk plan is in studie. Vier jaa. geleden is van Britse zijde een dergelijk voorstel gedaan, dat door Frankrijk van de hand werd gewezen. De landbouw zou van de voor te stellen regelingen worden uitgeslo ten om moeilijkheden air in verband met de onderhandelingen over Enge- lands toetreden tot de EEG te ver mijden. De regelingen zouden alleen op industriële produkten betrekking hebben, waarbij elk produkt afzon derlijk behandeld zou worden. Het plan heeft de steun gekregen van georganiseerde Franse werkge vers en industriëlen, aldus genoemde kringen. De Franse industriëlen ston den gereserveerd tegenover toetre ding van Engeland tot de EEG, voor namelijk omdat zij vreesden, dat dit de deur zou openen voor concurren tie van Amerika, Japan, Pakistan en andere landen overzee.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4