- Voor u, mevrouw..V een stuk Castella - Schoonheidszeep V GRATIS visto SF V te ie visio WARME ERWTENSOEP LENIGDE DE NOOD VAN GASLOZE KATWIJKERS DE VERDREVENE MAANDAG 21 JANUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT bij aankoop van 3 stukken f (Advertentie) Het ligt in het voornemen van mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van maatschappelijk werk, om in fe bruari op uitnodiging van beide landsregeringen een bezoek te bren gen aan Suriname en "aan de Neder landse Antillen teneinde kennis te nemen van enige sociale ontwikke lingen aldaar. In Bottrop, nabij Essen, kreeg zondagmorgen na het drinken van een glas vermouth in een café, een 25-jarige man maagkrampen, om ver volgens enkele uren later in een zie kenhuis te sterven. De waard en twee andere gasten proefden ook van de wijn en moesten eveneens in een ziekenhuis worden opgenomen, waar één van hen, een man van 41 jaar, ook na enkele uren overleed. De po litie stelt een onderzoek in. Nederlandse schepen in veiligheid De Nederlandse sleepboot .Utrecht' heeft de Nederlandse kustvaarder „Hada-2" van J. Smit's scheepvaart bedrijf te Rotterdam, de haven van Brest binnengesleept. De kapitein en de Spaanse bemanning zijn gezond en wel. Ook de Nederlandse kustvaarder „Parklaan", die sinds vrijdagavond in de Golf van Biscaje in nood heeft verkeerd doordat de lading koolzaad was gaan schuiven waardoor het schip 40 graden slagzij maakte, is in veiligheid. Samen met de IJmuidense zeesleper „Friesland", die de „Park laan" in zwaar störmweer assisteerde, is de kustvaarder zaterdagavond in Lorient aangekomen. De kustvaarder „Aldebaran" van H. J. Smit te Groningen, die zondag bij Ierland aan de grond gevaren was, heeft de haven van Holy-head kun nen bereiken. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Op de weg van Brugge naar Torhout is zaterdagavond een Neder landse vrachtwagen in botsing geko men met een Belgische personenauto. Twee inzittenden van de personen auto kwamen daarbij om het leven. Een derde werd met ernstige ver wondingen in een ziekenhuis opge nomen. De vrachtauto is van een fir ma uit Oostburg. Amerikanen overvielen taxichauffeur Drie Amerikaanse militairen, ge legerd in Mannheim in Duitsland, hebben vrijdagavond bij Linne (Lim burg) de 46-jarige Maastrichtse taxi chauffeur L. v. d. Burgt neergesla gen en hem van zijn auto beroofd. In Maastricht hadden de drie man nen voorgegeven naar Roermond te willen, maar onderweg was het plan bij hen opgekomen om naar Amster dam te gaan. De taxichauffeur gaf toen te kennen, dat dit vanwege de gladde wegen niet mogelijk was. Bij Linne lieten de Amerikanen de chauffeur halthouden. Hierna sloe gen twee van hen op de chauffeur in, waarna de derde hem de wagen uitsleurde. Vervolgens gingen de mi litairen, resp. 22, 19 en 19 jaar oud, er met de taxi vandoor. De Maas trichtenaar belde in het dichtstbij zijnde huis de politie te Roermond op en twee uur later waren de Ame rikanen in Den Bosch reeds onder schept en opgesloten. duidelijk gemaakt, 'dat heldhaftige toewijding nodig is. De verdere pro gramma-delen waren middelmatig. Komende uitzendingen De film van deze avond „Gevaar lijk spel" is van de grote regisseur Lubitsch, ze vraagt een min of meer volwassen publiek. De KRO heeft dinsdag een nieuwe uitzending uit België n.l. met een stemmig liedjes programma en een bezoek bij prof. Corneel Heijmans. Woensdag heeft de VPRO de Franse chansonnière Claude Nouyaro en dokter Van Swol in zijn medische rubriek. Het toneelstuk van donderdag is „Cyrano de Bergerac", reeds eerder aangekondigd, maar uit gesteld in verband met het overlijden van Koningin Wilhelmina. Aetherklanken op Schooljeugd rouwt niet 6.000 Porties erwtensoep zijn gister middag uitgereikt aan de bevolking van Katwijk aan Zee, die sinds vrij dag door een ontploffing bij het ge meentelijk Gas, Water en Electrici- teits-bedrijf van gastoevoer versto ken is. De erwtensoep was afkomstig van de Marine Luchtvaartdienst van de vliegbasis Valkenburg. Personeel van het Rode Kruis deelde de warme snert bij zes posten uit. Vandaag zal er nog meer erwtensoep worden aan- Boekhouder verdacht van verduistering Onder verdenking van verduiste ring "an ongeveer 22.000 gulden heeft de rijkspolitie gearresteerd de 34-jarige boekhouder van de Leus- dens' Coöperatie, T. v. V. De man had het geld, door zijn vertrouwens positie en gebrekkige controle ge makkelijk achter kunnen houden. De knoeierijen werden een maand geleden reeds ontdekt, maar er werd een regeling getroffen zodat de boek houder zonder verderp ruchtbaarheid aan de zaak te geven het geld zou kunnen terugbetalen. De rijkspolitie liet het er echter niet bij zitten. GEEN VERJAARDAGSKAARSEN. Voor mij geen verjaardagskaarsen alsjeblieft, zei Jean Cocteau. Hoe meer er op de taart staan, hoe min der adem je hebt om ze uit te bla- gevoerd, want gisteren kwam men vele porties te kort. Zaterdagavond is door het over matig gebruik van electriciteit, dat werd veroorzaakt door het uitvallen van het gas, het stroomverbruik zo toegenomen, dat de electriciteit enige uren is uitgevallen. De gemeentelijke autoriteiten dringen er bij de bevol king op aan, zich enigzins te matigen in het gebruik van electriciteit! Een ramp. Dat in deze poolwinter het uitval len van het gas voor de Katwijkse bevolking niet minder dan een ramp betekent, is wel duidelijk. Men kon zaterdag de bevolking in de weer zien met kannen en flessen om te trachten zich van olie <e voorzien voor het koken van het maal. De schooljeugd ondervindt dit gas- loze tijdperk waarschijnlijk in min dere mate als een ramp, er zullen misschien zelfs kinderen zijn die er blij mee zijn. De scholen, die op gasverwarming waren aangewe- Oliefabriek in betalingsmoeilijkheden De ongeveer 80 werknemers van „Bertel's Oliefabrieken" te Amster dam-Oost zullen moeten worden ontslagen omdat het bedrijf in be talingsmoeilijkheden is geraakt. Ber- tels heeft inmiddels surséance van betaling aangevraagd en verkregen. Er waren het laatste half jaar door Bertels belangrijke kredieten ver strekt, maar verschillende afnemers bleven bij de terugbetaling in ge breke, waardoor Bertels in geldnood is geraakt. zen, moeten namelijk gesloten blij ven, zolang er geen voorzieningen zijn getroffen. Deze opname werd gemaakt in Te Huishoudschool te Katwijk aan Zee, waar vele van gas verstoken Kat- wijkers een begerige blik wierpen op de hete snert die aan hen werd uitgereikt H. Mis uit Nunspeet Vakantiegangers op de Veluwe zul len zich herinneren, dat ze 's zondags in Nunspeet een bescheiden villa trof fen, waar in een van de vertrekken de Heilige Mis werd opgedragen. On langs is er tegenover een moderne parochiekerk verrezen, en daar heeft het Katholiek Kerkgenootschap j.l. zondag voor de t.v. een uitzending verzorgd. Kennelijk vanwege de bar re winterkou werden geen buitenop namen getoond, maar kon men luis teren naar wat schelklinkende kerk muziek uit de dertiende eeuw. Er was een leerrijke preek van de celebrant de Conventueel-pastoor R. van Rooy en een duidelijke toelichting door drs. Fr. de Grijs. Het was een goede vondst van de jonge regisseur Hans Wortelboer, nu en dan bladzijden uit het missaal en graduale op 't scherm te projecteren, zodat de kijkers tekst en zang konden volgen. Misschien kan deze methode ook verder worden toegepast; ze lijkt ons praktischer en stichtender dan de veelvuldige pano rama's langs de banken met biddende en rondkijkende gelovigen. De verdere zondag stond deels in het >teken van de wintersport, maar omdat de NTS-reportagewagen niet door de opgelaaide sneeuw kon ko men, werd de schaatsreportage uit Noordwolde afgelast. In de avond volgde een rustig, vooraf opgenomen programma van de NCRV met een gesprek met staatssecretaris B. Rool- vink, strijdbare figuur aan het de partement van Sociale Zaken en Volksgezonheid, bedacht op verbete ring van maatschappelijke toestanden in ons land. Allerlei bij de Avro Het conflict met de toonkunste naars is nog niet opgelost, maar we menen te weten dat de katholieke bond van werknemers niet gelukkig is met de wijze, waarop de musici het geding voeren. Dus verviel zater dag de uitzending „Sterren en stre ken" uit Nijmegen. In de plaats kwam een herhaling van de Corry Brokken- show uit 1961, met korte inleidink jes en tekeningetjes. De uitzending was ook nu charmant, mede wegens de begeleiding door het orkest van de intussen geëmigreerde Jos Cleber. Er was verder een niet bijster sterke aflevering in de filmserie „De verde digers", en vooraf ging een korte re portage in verband met de actie van Mies Bouwman. Er kwamen enkele fjrijzen aan te pas en daarin deelden twee „buurtbewoners" die aan de lu cifersactie hadden deelgenomen: de heren v. d. Pompen uit Leiden en Van Leeuwen uit Katwijk. Tweemaal een spannend en boeiend verhaal over de Elfstedentocht gaf de win naar Reinier Paping uit Ommen. Na lange tijd volgde de voortzetting van de litteraire rubriek „Hou je aan je woord", na Hella Haasse en Aya Zik- ken met een andere dame-deelneem ster: Ankie Pijpers, stellig een aan winst in het kwartet. We kregen de indruk, da de vragenstellerij nu wat boeiender was dan voorheen. Er kwam deze keer een jury te pas bij het toekennen van winnende puntèn. Overwinnaar was Godfried Bomans: hij werd toegerust met beschermende attributen tegen de kou. „Kinderen van ons volk" De KRO - programma's over de zwakzinnigenzorg hebben ons sinds het begin geboeid, niet slechts om de presentatie voor de t.v., maar vooral om het schrijnende leed, dat maar niet volledig kan worden verzacht, laat staan weggenomen. Jammer, dat deze keer geen dui delijk inzicht op de therapie werd gegeven en het commentaar niet ge heel voldoende was. In elk geval werd Sukkel!Psffs de rssluj33rmee betere demiensin lemnolblêm a Seh, hei is toch waar'/ondtrcthurhen air mum dcaardemparadMiimlVearom zouden urn Üi Wit DINSDAG 22 JANUARI 1963 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Rally van Monte Carlo. 8.20 Pro gramma overzicht. Aansluitend lichte gram. 9.00 Gymnast, voor de vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Klass. gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwij ding. 9.55 Boekbespreking. 10.00 Ar beidsvitaminen gr. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht instrumentaal sextet en zang solisten. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Metropole-orkest amusementsmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dixielandmuz. 14.00 Lichte gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar. 15.30 Pi anorecital: klass. muz. 16.00 Voor dracht. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. voor de jeugd. 17.55 New York calling. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Ham mondorgelspel. 18.30 Radio - Vólks- Universiteit: Levende letteren, door Jacques den Haan. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Bel Canto: Fragmenten uit de opera Aïda. 20.00 Nieuws. 20.05 Tot Uw or ders: gevar. progr. voor de militairen. 21.15 De glorie van Nellie Busman: vestzak-musical. 22.00 Klass. piano spel fquatr' mains) 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Venster op de hedendaagse mu ziek, muzikale lezing. 23.55 - 24.00 HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Opdat zij allen één zijn. 7.20 Ouverture, een muz.progr., strip voor de jeugd en event, actualiteiten. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio.. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Licht baken, lezing. 10.25 Klass. gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Dans- orkest met zangsoliste. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Draaiorgelklanken. 12.50 Rally de Monte Carlo 1963. 13.00 Nieuws, 13.15 Platennieuws. 13.30 Promenade orkest en zangsolisten. 14.15 Klass. gram. 14.35 Voor de plattelandsvrou wen. 14.45 Tierelantijnen, gevar. pro gramma. 15.45 Lichte gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd 17.45 Beursberichten. 17.50 Regeringsuitzending: Schob] en leven op Curasao en Aruba, door Eli sabeth Hartog-Wouters. KRO: 18.00 Dansorkest en zangsolisten. 18.25 Lichte gram. 18.50 Van klanten en wanten weten, vragenbeantwoording. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten 19.25 Lichte gram. 20.00 Benedicamus Do mino: Gregoriaanse muz. 20.20 Mod. koorliederen opn. 21.00 Klein Taai geding, zitting van de KRO-taalreoht- bank. 21.15 Sopraan en piano: Klass. en moderne liederen. 21.45 Kamer orkest en solist: klass. en mod. muz. 22.15 Rally de Monte Carlo 1963. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Vreemdeen keuze uit woord, zang en dans van elders en anders. 23.10 Lichte gram. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 19 30 Werkgevers - werkne mers: Een kwestie van geven en ne men, documentaire. NTS: 20.00 Jour naal. BRT-KRO: 20.20 Zending uit België: Stemmig liedjesprogr. 20 45 Interview. 21.35-2200 Jazz in the Middle Ages. KRO: 22.00 Ballet. NTS: 22.30-22.35 Journaal. door Louis de Bourbon 87) Misschien hfcd hij ook wel een overhemd aan, niet een de drie, die ze kende en die ze alle drie reeds meerdere malen gewassen had, met rafels aan de mouwen en slijtplekken aan de randen van het boord. O, ze had er op kunnen zwe ren, dat hij ook een nieuw, schoon overhemd aan had en een nieuwe, fleurige das. Maar ze dorst niet opkijken. Ze dorst de blik van zijn geliefde en in haar dagdromen zo vaak gekuste ogen niet te ontmoeten. Die ogenblikken van haar leven! De mooiste en de wreedste. Een wereld van geluk deed zich aan haar voor, en een wereld, een heelal van geluk stortte ineen. Nogmaals nam hij haar hand en kuste die. Als van ver weg, van heel ver weg hoorde ze hem fluisteren: Mary, lieve, ik moet je dringend spreken. Ze nam zijn arm en liedde hem door de gang. Links was de trap om laag, rechts was de deur naar Cra- ce's huiskamer. Ze leidde hem de trap af. Ze liepen door de straten, juist als 34 maanden geleden, een warme, late zomerdag. Nu was het voorjaar. De hoge trolley-bus was bijna leeg. Ze zaten naast elkaar, zwijgend. Tussen Edgebrook en Ca- ledoniapark verrezen aan weerszij de van de noordelijke arm van de Chicago-rivier oude landhuizen en kastelen. In allerlei stijl en bouw trant Zij geleidde hem, haar hand nog altijd op de mouw van zijn nieuw, parelgrijs costuum, over smalle laantje tussen eikenstruiken varens en lianen. Daar was de plaats waar ze hadden gezeten. Er was nu minder groen, veel minder, er was het jonge, malse groen van de lente. Zij kon nu met gemak, tussen de takken door, het heldere, blauwe, traag-stromende water zien van de zij-arm der rivier. Zij gingen zitten, naast elkaar. Hij iets lager dan zij, juist als toen. Zij zei: Vertel nu maar, wat je me zeggen wilt. En hij antwoordde Jij bent geen moordenares, Mary. Ze schrok wakker uit haar ge peins. Zij stonden zwijgend tegen over elkaar op de smalle corridor van Grace Morgan's flat. In de ka mer, daarbinnen, zat iemand te wachten. Een vrouw, een medemens. Iemand, die haar onverschilliger liet dan de paraplubak van Grace Morgan. Daar binnen zat iemand, die ze haatte. Voor de derde maal kuste Kar! haar hand, die nog altijd in de zijne rustte. Waarom kijk je me niet aan? vroeg hij. Ga maar binnen, zei ze. Ik kom zo. Toen zij achter hem de deur van de kamer gesloten had, ging ze de trap af, naar buiten. Zonder mantel en zonder hoed. Ze liep en niets van wat er om haar heen gebeurde, drong tot haar door. Van een torenklok sloeg het 5 uur. Vijf doffe, vermanende slagen. Het was ongeveer twee en een half uur geleden, sinds ze die twee alleen gelaten had, in West-Addisonstreet. Ze ging die kerk binnen, een onbe kende kerk in een onbekende wijk van een,onbekend deel van Chicago. Het was een kleine kerk. Op het hoofdaltaar brandde vier kaarsten. twee aan weerszij van het taberna kel. Aanvankelijk leek het, of er nie mand was in de koele, donkere ruimte. Er hing een geur van wierook en transpirerend hout, een geur van steen, die de ziel van aarde door open poriën uitliet. Ze knielde voor een van de biecht stoelen en trachtte zichzelf terug te vinden in een woordenloos gebed Een zacht geschuifel van voetsappen leidde haar af. Er waren toch nog an dere kerkbezoekeres. Zelfs hier, in het huis van de hemelse Vader, was ze niet alleen. Ze stond op en drukte op het gelige knopje van de electri- sche schel. Het duurde een tiental minuten, dan zag ze een kleine, magere gestalte naderen. De priester knielde eerbiedig in het midden van de hoofdingang, ging dan, zonder op te zien naar de biechteling, die hem, op dit ongewone uur, ontboden had, naar het kleine uitbouwtje en ver dween in het donkr achter de zwa re, eikenhouten deur. In de biecht: stoel was nog sterker de geur vaii uitwasemend hout. En van tabak. Mary herkende nauwelijks haar eigen woorden. De warmte van haar gevoelens maakte haar welsprekend Zonder opsmuk, maar zo volledie mogelijk, deed zij die onbekende priester het relaas van haar mislukte liefde. Een zekere 'schroom over winnend, onderging zij steeds duide lijker de weldaad van de gedeelde smart; deze man, die Gods plaatst innam en die luisterde, luisterde, zonder een zweem van ongeduld, be reid tot het teken der vergeving, be reid tot elke vorm van troost en hulp. Nog wachte hij enige minuten nadat zij uitgesproken was. Dan zei hij: Bij kind, je kent de betekenis van de biecht. Dit alles, wat je mij hebt verteld, wist God al. Hij wist het al, voor dat het gebeurde. En om je te vergeven het heel weinige, wat er te vergeven valt heeft hij gewacht tot op dit ogen blik, dat je liefde en berouw, o ja, zeer zeker, ook je spijt, de een zaamheid, je behoefte aan troost je naar deze biechtstoel zouden' voe ren. Het is ook niet zo zeer de ab solutie, die je behoeft. Want uit je houding tegenover deze man, uit je gedrag tot heden spreekt tot mij en kel deugd. Je bent begonnen met barmhartigheid. En tijdens het be trachten van die barmhartigheid heb je zeer natuurlijke neiging der menselijke liefde ontmoet. Je spreekt nu van die toegenegenheid als van een mislukte liefde. Nooit, mijn kind, is liefde mislukt. Die twee begripoen zijn tezamen onbe staanbaar. Wat je zeggen wilt is dit: je liefde voor die man kan zich niet in de vorm gieten, die je er graag aan geven ;jou. Maar hoeveel andere vormen Ö^Jven er niet over? (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2