3)e CciclaeSouAct/nt EUROPEES OVERLEG TE BRUSSEL IS Het wintert maar VASTGEVROREN De Gaulle torpedeert Engelands toetreden Vandaag nog een mogelijkheid? CHROESJTSJOV BIJ DE BERLUNSE MUUR Brandt mocht geen bezoek afsteken FELLE BRAND IN LONDEN De schilderijen diefstal in Caracas Overeenstemming over Kolwezi door in Europa Hongkong en China Leve de gevangenis Reinier Paping alleen op kop in Elfsteden Hoogwaterstanden VRIJDAG 18 JANUARI 1963 53e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 't Is allemaal elf wat de klok slaat Telef2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 11.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,15. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 het vrijdag voort te zetten ondanks het feit, dat de Duitse minister van buitenlandse zaken, Schroeder, dan niet aanwezig kan zijn. Hij vertrok nog donderdagavond naar Bonn, waar hij met kanselier Adenauer overleg zal plegen voor diens vertrek naar Parijs, waar de bondskanselier maan dag generaal De Gaulle zal ontmoe ten. PERSCOMMENTAAR De (conservatieve) „Daily Tele graph" schreef vrijdagochtend on der meer: President De Gaulle pro- De „vijf" stelden daartegenover beert Engeland zodanig uit te dagen, voor, een commissie onder leiding dat het zich uit de Brusselse onder- van de Italiaanse minister Colombo handelingen terugtrekt, in te stellen, die een „balans" zou De Franse minister van buitenland- moeten opmaken van hetgeen tot se zake Couve de Murville heeft dusverre in de onderhandelingen is donderdag j.l. te Brussel gezegd, Kort vóór middernacht zijn de mi- bereikt en waarin een overzicht zou dat de besprekingen moeten worden nisters van de zes landen van de Eu- worden gegeven van de concessies, beëindigd, omdat niet genoeg vor- ropese Economische Gemeenschap die ook door Engeland zijn gedaan, deringen zijn gemaakt, gisteravond uit elkaar gegaan zonder In waarheid liggen de kaarten ech- een formele beslissing te hebben ge- Naar verluidt zou minister Couve ter precies omgekeerd. Generaal De nomen over de vraag, of de onder- de Murville de gedachte van een der- Gaulle meent te moeten ingrijpen, handelingen met Engeland over het gelijke commissie om de conferen- omdat er naar zijn mening bij het Britse lidmaatschap van de EEG zul- tie weer op gang te brengen van de overleg teveel vorderingen zijn ge len worden voortgezet. Geen enkele band hebben gewezen. De vraag zou boekt," aldus dit Engelse blad. officiële verklaring over de stand echter nog open staan, of hij een In de „New Yorks Times" van vrij - van zaken op dat moment werd af ge- dergelijke commissie zou aanvaar- dag staat over het overleg te Brus- legd. Medegedeeld werd slechts, dat den, indien de „zes" tot schorsing sel onder meer te lezen: „Het schijnt, de besprekingen vrijdagochtend om van de conferentie met Engeland dat president De Gaulle de andere elf uur zouden worden voortgezet. zouden besluiten om later aan het vijf leden der EEG beschouwt als Tegenover de mening van sommi- rapport daarvan vast te stellen, of en kleinere bondgenoten of zelfs -als ge waarnemers, die het feit dat het wanneer tot hervatting van een ge- vazallen. overleg tussen de vijf EEG-Ianden sprek met Engeland zou worden over- De generaal streeft naar een Euro- en de Franse minister van buiten- gegaan. pa, dat wordt beheerst door een landse zaken, Couve de Murville, vrij- Net was op voorstel van minister herrezen Frankrijk. Hij wil geen Eu- dag verder zal gaan een „lichtpunt" Luns, dat nog vóór middernacht werd ropa, waarin de verschillende lan- zagen, staat de algemene indruk in besloten, het gesprek te staken om den gelijke rechten hebben." de wandelgangen van de conferen- tie, dat aan het Franse standpunt weinig of niets is veranderd. Dit houdt in, dat de Franse regering een complete breuk in de onderhande lingen met Engeland aanwezig acht. Ruim zes uur lang hebben de mi nisters van Duitsland, Italië, Neder land, België en Luxemburg getracht in een uiterst geheime zitting het Franse standpunt te wijzigen, dat de conferentie met Engeland als afge broken moet worden beschouwd. Mi nister Couve de Murville was daar bij „bereid" te bezien, of „later op nieuw over een andere vorm van van Chroesjtsjov voor dit gesprek, hadden geen bezwaar, doch de chris ten-democraten in het stadsbestuur, die met de socialisten onder leiding van de burgemeester een coalitie vormen, hadden gedreigd uit deze De deelnemers aan het congres van coalitie te treden, waarop Brandt samenwerking zou kunnen worden de Oostduitse communistische partij de Russen mededeelde donderdag- onderhandeld". Hij stelde daarbij een hebben donderdag een begin gemaakt avond „tot zijn spyt niet te kunnen vorm van associatie van Engeland met (net de interne besprekingen over de komen". de EEG in het uitzicht, waarop pre- deze week door de Oostduitse partij- in Maart 1960 sloeg Brandt een uit- sident De Gaulle op zijn persconfe- leider Walter Ulbricht afgelegde be- nodiging af voor een ontmoeting rentie van maandag j.l. reeds had ginselverklaring. met de Sow jet-premier. Ter gele- gedoeld, doch deze suggestie werd De eerste woordvoerder van don- genheid van Chroesjtsjovs huidige door de andere vijf EEG-landen van derdag was de Poolse partijleider, bezoek had hij echter duidelijk laten de hand gewezen. Een felle brand in een oud woon huis van drie verdiepingen in Croy- Gomoelka, die zich in zijn rede aan sloot bij de door Ulbricht voorge dragen stellingen. Sowjet-premier Chroesjtsjov verliet na de rede van Gomoelka de con greszaal om, voor de eerste maal sinds met de bouw op 13 augustus 1961 werd begonnen, een kijkje te nemen bij de Berlijnse muur. blijken, de Sowjet-leider te willen ontmoeten „om hem iets over de zor gen die wij hebben, te vertellen." De Venezolaanse politie maakt In gezelschap van Ulbricht, talrijke don, in het zuidwesten van Londen, Russische en Oostduitse functionaris- - heeft donderdag acht mensenlevens sen en hoge officieren verscheen hij 3acht °P de bende die, zoals gemeld, geëist. Zes van de slachtoffers waren onverwacht bij de Amerikaanse con- woensdag vijf waardevolle schilde- kinderen van anderhalf tot drie jaar, trolepost Charlie aan de grens tussen Njen uit een museum in Caracas behorend tot drie gezinnen afkom- Oost- en West-Berlijn. Hij wandelde ro°fde. De waarde van de kunstwer- stig uit Jamaica. Een 26-jarige vrouw, door de opening in de muur tot aan ^en, een van Gogh, een Cezanne, die op de kinderen paste, kwam even- de grenslijn, knikte de daarachter een Picasso, een Braque en een Gau- eens in de vlammen om. opgestelde Westberlijnse politieman- ëau3n> wordt geschat op anderhalf De vader, eveneens 26 jaar, van nen vriendelijk toe, om even later miljoen gulden. De diefstal werd twee der omgekomen kinderen stort- weer- te verdwijnen. gepleegd, toen vierhonderd scholie- ren een bezoek brachten aan het Brandt zegde bezoek af. museum, waar een tentoonstelling van Franse kunst werd gehouden. Burgemeester Willy Brandt van De verzameling, die eigendom is van West-Berlijn heeft een afspraak voor Franuse musea, maakt een rondreis een ontmoeting met Sowjet-premier door Latijns Amerika. De bende be- Chroesjtsjov op donderdagavond in stond uit vijftien personen, onder Oost-Duitsland, donderdagmiddag af- wie twee vrouwen. Uit hun uitlatin- gezegd, nadat daartegen van de zijde gen viel op te maken, dat de daad van het stadsbestuur van West-Ber- een politieke strekking had. t, m i. tr i. lijn bezwaren waren geopperd. De Volgens het dagblad „Clarin" heb- vai? a^"ga Westelijke mogendheden in West- ben de schilderijendieven aangebo- if donderdag uit Kolwezi in Elisa- Berlijn en bondskanselier Adenauer, den de kunstwerken terug te bezor- bethstad aangekomen, waar hy be- met wie burgemeester Brandt over- gen in ruil voor politieke gevange- sprekingen begonnen is met het had gepieegd over de uitnodiging nen. hoofd van de Verenigde Naties in Kongo over regelingen voor de VN.- troepen, opdat deze zich naar Kol» wezi, het laatste bolwerk van de troepen van Tsjombe, kunnen bege ven. Er werd overeenstemming be reikt, zodat de VN-troepen vrijdag ochtend naar Kolwezi konden trek ken. Tsombe zou de gendarmerie in Kolwezi opdracht geven mee te wer ken om een vreedzame intocht van de VN-strijdkrachten mogelijk te maken. De gendarmerie zou niet worden gearresteerd en haar uniformen mo gen blijven dragen. Zij moest echter wel haar wapens inleveren, uitgezonderd een per soonlijke lijfwacht van president Tsjombe, ter sterkte van een com pagnie. De Katangaanse autoriteiten zul len er, in samenwerking met de Ver enigde Naties, voor zorgen dat de in fabrieken in Kolwezi aangebrachte springladingen onverwijld zullen worden verwijderd. De zes Belgische nonnen, van wie enkele dagen terug gemeld is dat zij vermist werden, zijn veilig. Zij waren niet vermist, doch op weg naar een andere missiepost. Het Nederlandse schip ,Hada 2' drijft, op ongeveer veertig mijl ten noorden van het ten westen van Bre- tagne gelegen Franse eiland Oues- sant, met een gebroken roer rond. ~)e ,Hada 2' heeft om onverwijlde uulp gevraagd. De koude, die het grootste deel van Europa nu al vier weken lang in haar greep gevangen houdt, toonde ook donderdag nog geen enkele nei ging om af te trekken. Ook niet in Schotland, waar na de koudste nacht van deze winter, elke activiteit vrij wel stil kwam te liggen. In het noor den van Engeland deed zich donder dag zware sneeuwval voor. Wat het vasteland betreft, breidde de koudegolf zich uit tot het zuiden van Frankrijk. In de Franse hoofd stad viel sneeuw. In centraal Zwitserland werd een landbouwer door een lawine gedood. Hierdoor in het aantal doden in dit land sinds Kerstmis als gevolg van de weersomstandigheden tot zeven tien gestegen. In Oostenrijk, waar de water- en stroomvoorziening door de vorst in gevaar komen, werd voor de berg streken tegen lawinegevaar gewaar schuwd. Als gevolg van zware sneeuwval in de afgelopen nacht werden in Bel gië drie dorpen in de buurt van Ant werpen voor de tweede maal in deze winter geisoleerd. Beieren meldde de laagste tempe ratuur in deze Westduitse deelstaat van deze winter, nl. 32 graden Cel sius onder nul. In de monding van de Elbe zijn zeven schepen door het ijs ingesloten. In 't noorden van Moravië, Tsjecho- Slowakije, werden twee dorpjes door sneeuw van de buitenwereld afge sneden. De sneeuw lag vier meter hoog. Volgens radio-Moskou zijn de tem peraturen in Europees Rusland sterk gedaald. In Scandinavië zijn de veerdien sten tussen de Deense eilanden Femoe en Lolland vervangen door autobus diensten over de dichtgevroren zee. Ook Oslo maakte zijn koudste nacht van deze winter door, met dertig graden vorst. In centraal Zweden werd gewaarschuwd voor een moge lijke rantsoenering van gas als gevolg van eèn nieuwe temperatuurdaling. De Chinese en Britse autoriteiten hebben vrijdag „met wederzijds goedvinden" de landsgrens tussen Hongkong en communistisch China gesloten, aldus meldt de „China Mail". Een regeringswoordvoerder in Hongkong kon op dit bericht niet direct commentaar leveren. Peking heeft donderdag bij Enge land „ernstig geprotesteerd" tegen een voorgenomen afbraak van huizen in de ommuurde enclave Kowloon in de noordoostelijke hoek van modern Kowloon. China zei deze maatrege len een ernstige schending van de Chinese souvereiniteit te vinden. Het ministerie van buitenlandse za ken in Londen heeft ontkend, dat China enige souvereiniteit in deze stad bezit. Antonio Ditardo is wel vastbeslo ten. Gisteren (donderdag) vierde hij in de staatsgevangenis van Califor- nië zijn 88e verjaardag en bij die gelegenheid verklaarde hij nog eens, dat hij er nooit meer weg wil. Ditardo is afkomstig uit Italië. Hij werd in 1920 wegens moord op zijn vrouw gevangengezet. Sinds 1945 heeft hij stelselmatig ieder aanbod tot vrijlating op erewoord afgesla gen. Nu is hij de nestor onder de gevangenen. In 1945, toen hem voor het eerst vrijlating werd aangeboden, zei hij: „Als ik hier vertrek is het met mijn voeten vooruit. Ik wil hier blyven tot de Grote Baas mij roept". Een recente opname van H.K.H. Prinses Margriet, die morgen haar twintigste verjaardag hoopt te 'vieren. (Foto: Max Koot) Leidenaar verongelukt in Koudekerk Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf reed de 54-jarige P. Habraken uit Leiden, Rijndijkstraat, per brom fiets over de Hondsdijk, gaande in de richting naar Koudekerk. In verband met het onregelmatig rijden van de busdiensten was hij op weg om een pak kranten (hy was expeditieknecht bij de Nieuwe Leidse Courant) te Koudekerk te brengen. Ter hoogte van de Koudekerkse Beton Centrale kwam de heer Ha- braken met zijn bromfiets in een hoop opgewaaide sneeuw, waardoor hij kwam te vallen. Hierbij kwam hij in aanraking mét een hem tegemoet komende personenauto. Ernstig aan het hoofd gewond bleef de heer Ha- braken liggen. Na door de familie Van Aalst te zijn toegedekt, is hij later op advies van dr. Baaij per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Bij aankomst bleek hij echter reeds te zijn overleden. De rijkspolitie stalde een onderzoek in. Nu in deze dagen zoveel zout wordt gebruikt voor het bestrijden van de gladheid en vele mensen, die de winter somber inzien, zout hamsteren, geraken sommige zaken tijdelijk zonder zout, zoals deae winkelier in Am sterdam, die verplicht was de aankondiging „geen zout" op vijn winkelruit te plakken. LAATSTE BERICHTEN Reinier Paping uit Ommen zal waarschijnlijk de Elfstedentocht, die de geschiedenis zal ingaan als een van de zwaarste tochten ooit gereden, gaan winnen. Zo was de situatie vanmiddag om twee uur, toen hij geheel alleen met een voorsprong van ruim tien minuten op de rijders Jeen van den Berg, Anton Verhoeven en J. Uitham, naar de finish in Leeuwarden snelde. Er kon toen echter nog zoveel gebeuren op het laatste gedeelte van deze ijzige tocht. Sedert de start uit de donkere Friese hoofdstad wa ren er immers al zoveel favorie ten uitgevallen, door de ver moeidheid en door de slechte -waliteit van het ijs. Voor een uitvoerige reportage m foto's van deze tocht, bijge werkt tot het verschijnen van deze editie, zie men pagina 4. Andere bijzonderheden over deze tocht vindt men op pagina S. Duizenden rijders uit strijd genomen Het zit de organisatoren van de Elfstedentocht niet mee. Na de vele moeilijkheden in de afgelopen week leek het er op alsof de tocht nu, zij het dan dat er bijzonder veel werd gevraagd van het uithoudingsver mogen van de deelnemers, een onge stoord verloop zou krijgen. Maar te gen de middag is de wind gaan op steken en dit heeft tot gevolg gehad, dat op het Heegermeer en de Flues- sen de baan volkomen onberijdbaar is geworden door stuifsneeuw. Het bestuur van de Friese Elfstedenver- éniging heeft dan ook juist besloten de tocht voor de rijders, die deze meren nog niet hadden bereikt, in Woudsend te doen beëindigen. Uiter aard zullen de betrokkenen - men schat een paar duizend van de toer rijders die laat zijn gestart - niet voor het Elfstedenkruis in aanmer king komen. Over de noordelijke route zijn nog geen moeilijkheden gemeld. Het is echter niet uitgesloten, dat ook hier stuifsneeuw spelbreker zal worden en in dat geval is het bestuur van plan zeker niet meer in het donker te laten rijden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's MEER WIND De Bilt, 18-1, 10 uur: Het KNMI deelt mede: Een kleine storing, die gisteren over de Oostzee naar het zuiden trok, is bij Polen naar het westen gaan afzwenken en trekt spoedig over ons land naar Engeland. De storing gaat vergezeld van wolkenvelden, waar uit hier en daar wat lichte sneeuw valt. Achter de storing steekt een krachtige oostelijke tot noordooste lijke wind op. De vorst zal daardoor onverminderd voortduren en matig tot streng blijven. In de naoht van donderdag op vrij dag werd de laagste waarde op het vliegveld Eelde gemeten, nl. minus 19 graden Celsius. Om negen uur rapporteerde Soesterberg zelfs min 20 graden. Het hogedruk gebied bij Engeland wordt versterkt aan zijn noordflank. Boven Polen stijgt de druk onder invloed van een ander hogedrukgebied, dat uit Rusland af komstig is. Dit laatste heeft gelijk tijdig met het opdringen van een de pressie bij de Golf van Biscaje en Portugal tot gevolg, dat de koude lucht de komende dagen uit Polen wordt aangevoerd. ZON. EN MAANSTANDEN 19 Jan.: zon op 08.39, onder 17.03; maan op 02.27, onder 12.46. 19 Jan.: v.m. 9.57; n.m. 22.32. KORRELTJE Wat geeft de dag als het in je mei atttfd nacht is.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1