DIACONESSENHUIS IS AL BEWOOND Opruiming Tegen de kou -11 Leidse Agenda PRINS BERNHARD: KRITIEK OP JACHTPARTIJ IS UNFAIR MEERPOEL'S donderdag 17 januari 1963 DE LEIDSCHE COURAN'l FA i i ONDERHOUDSWEEK Bij een door Provinciale Water staat van Zuid-Holland gehouden aanbesteding voor het onderhoud ge durende 1962 van de werken in de Oude Rijn en het jaagpad daarlangs was de laagste inschrijfster de firma Koolmoes en Struyck uit Leiden en Leiderdorp met een bedrag van 244.790. Leidse veemarkt wordt sneeuwvrij gemaakt Gisteren zijn 50 militairen bezig geweest met sneeuwruimen op de Leidse veemarkt. Ook vandaag wor den alle pogingen in het werk ge steld om de vrijdagse markt voor morgen zo acceptabel mogelijk te maken. Vanmorgen waren weer 39 militairen druk in de weer met het verwijderen van de sneeuw op plaat sen waar deze het minst gewenst is en het leggen van rietmatten. Ook op de Nieuwe Beestenmarkt werd de aanvoer enigszins geriefelijk ge maakt. De militairen zijn door de Markt en Havendienst enkele malen getrac- t'eerd op hete snert. De bezoekers van de veemarkt morgen, kunnen, als dit nodig mocht zijn, voor hun dieren gebruik ma ken van warm water, dat op 't ter rein aanwezig is. Bij elkaar zijn dus alle maatrege len getroffen, ondanks de felle kou, voor een redelijk verloop van de veemarkt. Hoewel het Diaconessenhuis te Lei den (nabij de Leidse Hout) zeker nog niet gereed is, zijn dezer dagen toch de eerste bewoners binnenge trokken. In de achtste verdieping van het enorme ziekenhuis aan de Hout laan is het zustershuis in gebruik genomen. Enige tientallen meisjes zijn hier ontvangen die in Leiden de verpleegstersopleiding gaan volgen. Overdag zijn zij nog in het oude ziekenhuis, maar de avond en nacht brengen zij daar door. Men is thans doende personeel te kweken voor het nieuwe ziekenhuis. Op deze nieuwe verdieping is reeds te zien hoe de verschillende etages van het gehele ziekenhuis er uit gaan zien: modern en gezellig. De meisjes zullen er zich thuis voelen. Ieder heeft haar eigen ka mertje met een bed, dat tevens als zitbank dienst kan doen, een bu reautje, een fauteuiltje en een kast. Het uitzicht vanaf deze verdieping doet aan cinerama denken, 'n prach tig uitzicht waarin men Den Haag, Alphen, de Bollenstreek en de dui nen terug kan vinden. Het zustershuis zal geleidelijk in gebruik worden genomen. Voor de officiële opening van het gebouw die plaats vindt in de tweede helft van ,Wie tegen de jacht is, ook tegen het wild" is De kritiek die vele Nederlanders en ook de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren hebben geuit op de ko ninklijke jachtpartij op het paleis „Het Loo" heeft prins Bernhard „unfair" genoemd. De kritiek, zo zei hij vanochtend op paleis Soestdijk, is gebaseerd op volledige ondeskun digheid en verkeerde persberichten. Wij behoeven ons over de wijze waarop wij gejaagd hebben niet te schamen en durven een ieder in de ogen te kijken, aldus de prins. Prins Bernhard toonde zich voorts verbaasd over het feit, dat de Die renbescherming haar telegram eerst in de dagbladen heeft gepubliceerd en daarna naar Soestdijk heeft ge zonden. Het bewuste telegram werd eerst gisteravond om zeven uur door de prins ontvangen. Vertrouwen - jachtpersoneel. De prins kwam op voor de repu tatie van het jachtpersoneel, dat even grote dierenvrienden is dan welke andere Nederlander ook. Aangezien de beide koninginnen altijd het volste vertrouwen in dit personeel hebben gehad, deed prins Bernhard een beroep op het Neder landse volk ditzelfde vertrouwen te geven. De algemeen gemachtigde van het juist vandaag gestichte „natuurnoodfonds Nederland", mr. Leonard Huizinga, heeft eveneens opmerkingen gemaakt over de kri tiek die is geuit op de jacht, Her ten, reeeh en ook wilde varkens zijn volgens hem een sieraad voor het Nederlandse landschap. Wie principieel tegen de jacht is, is ook tegen het wild. Het heel ex- GEVOLGEN VAN VORSTPERIODE: meer verzuim in industrie Blijkens informaties bij industriële organiscaties is er in de industrie als gevolg van de weersomstandigheden aanzienlijk meer verzuim dan nor maal. De industriële produktie onder vindt bovendien de nadelige invloed van het laat komen van de werkne mers. Bijzonder nadelige gevolgen heeft de strenge winter voor de industriële bedrijven, waar veel buitenwerk wordt verricht, zoals de scheepswer ven. Voorzover in dergelijke bedrij ven kan worden doorgewerkt, onder vindt het werk dikwijls de invloed van de uitwerking van de vorst op de menselijke factor: de mannen lo pen dikwijls naar binnen om zich te warmen enz., wat de continuïteit van het werk uiteraard niet ten goede komt. Het is nog bij lange na niet mogelijk te becijferen, wat de in vloed van de grimmige winter op onze industriële produktie zal zijn. Wat de gevolgen van de winter voor de scheepswerven betrtaft, hoort men de schatting noemen, dat de Neder landse werfindustrie nog slechts op ongeveer 60 pet. van het normale pro ductieniveau werkt. treem stellende, zei de hr. Huizinga, dat wanneer de jacht in Nederland verboden wordt, binnen enkele ja ren de wildstand zo toeneemt, dat tuinen, velden en akkers leeg gege ten worden en het grof wild de vij and van de boer en buitenman wordt. Wie de jacht en met name de wei delijke jacht wil afschaffen, moet ook het wild afschaffen, aldus de hr. Huizinga, die er nog eens de nadruk op legde, dat natuurbescheming ook wildbescherming is. Daarom gaan de natuurbeschermer en de jager, die voor 'n evenwichtige wildstand zorgt, hand in hand. HILLEGOM EERSTE ZWEMLES VOOR GEHANDICAPTEN Vorige v. eek hebben wij gewezen op het initiatief dat de Ned. Bond van Invaliden „St. Lidwina" had ge nomen om voor haar gehandicapte leden een zwemgelegenheid te zoe ken. Zij is daarin .prachtig geslaagd door de gulle medewerking van de directie van hotel „Zeerust" te Noordwijk, dat haar privébad gratis ter beschikking stelde. Maandag avond was de eerste lesavond vast gesteld en dit geschiedde op 'n fees telijke wijze. De echtgenoten van Ie directie van hotel Zeerust werden bloemen aangeboden door een jeug dig gehandicapt meisje uit Noord- wijk. Daarbij richtte de bondsbe- stuurder van de Ned. Kath. Invali- denboncl, de heer Tillman, 'n woord van dank tot de directie van hotel Zeerast voor de wijze waarop zij le wens van deze bond, afdeling Bol lenstreek, tegemoet was gekomen. Ook de geestelijk adviseur pastoor G. van Rijn uit Hillegom, prees de directie voor deze daad van naasten liefde. Daarna namen de eerste tien gehandicapten bezit van het op 26 graden celsius verwarmde badwater. De sneeuw was oorzaak Een luxe auto, bestuurd door d3 heer Chr. J. L. uit Sassenheim, rijdende over de Leidsestraat te Hillegom, slipte doordat de weg glad was en botste daarbij tegen een stilstaande vracht auto, bestuurd door C. S. uit Leiden die bezig was sneeuw in te laden. Beide auto's werden zeer zwaar be schadigd. Proces verbaal werd opge maakt. Autobus tegen bestelauto Gis termiddag om ongeveer half drie reed een autobus van de NZHVM op de Weeresteinstraat en passeerde 'n bestelauto die vanwege de slechte weg zeer langzaam reed en bestuurd werd door mej. M. B. uit Hillegom. Bij dit passeren moest de gepasseer de auto naar links uitwijken voor een aan de rechterkant van de weg geparkeerde auto. De busbestuurder zag geen kans om eveneens naar links uit te wijken omdat er 'n tegen ligger naderde en botste toen tegen de auto die hij wilde passeren. Deze auto kwam toen dwars over de weg tot stoppen en werd zeer ernstig be schadigd. De bestuurster kwam er met de schrik af. De bus had slechts enige schrammen op de romp. NOORDWIJK Kon. Mij. v. Tuinbouw De maan delijkse vergadering van de Kon. Mij. van Tuinbouw in het Hof van Hol- dit jaar, zullen hier zoveel verpleegs- sters worden ondergebracht als er in het oude gebouw plaats te weinig is. Uiteindelijk ggan op deze verdie ping dertig employees wonen. Het totaal personeelsaantal van het Dia conessenhuis bedraagt thans 240. De helft daarvan wordt gevormd door verplegend personeel. Vóór het diaconessenhuis geldt, wat men elders in het land niet dikwijls zal aantreffen: er is" geen tekort aan verplegend personeel. Op de foto ziet men hoe zo'n ver pleegsterskamer op de achtste ver dieping er uit ziet. land mocht zich ondanks het barre winterweer in een goede opkomst verheugen. Na een langdurige ziekte van de voorzitter, de heer P. de Groot kon deze de leiding van de ver gadering weer op zich nemen. Na opening kon de voorzitter mededelen dat de heer K. de Wit op de maart- vergadering een causerie met dia's zal houden over binnenlandse- en buitenlandse tentoonstellingen op het gebied van land- en tuinbouw. Van de afdeling Den Haag was'het zomerprogramma ontvangen waarop niet minder dan 9 excursies zijn ge pland. Inlichtingen te verkrijgen bij de secretaris de heer M. J. C. Verweij. Mededeling werd gedaan dat de ex positie van de huisbroei van bollen is vastgesteld op donderdag 21 febr. a.s., waarbij de heer Rij nveld uit Den Haag een causerie zal houden. In verband met deze mededeling werd er op gewezen, dat-het thans tijd is om de potten binnen te halen, hoe wel dit vanwege de strenge vorst wel moeilijkheden zal opleveren. Enkele leden hadden dit reeds gedaan en kwamen tot de conclusie dat de nar cissen en tulpen reeds goede pennen hadden, doch dat de hyacinthen ach terlijk waren. Het jaarverslag van de secretaris gaf aan dat het ledental iets vooruit was gegaan, het gemiddelde bezoek aan de vergaderingen was zeer goed. Tevens stelde hij in het uitzicht, dat de mogelijkheid bestaat dat dit jaar weer een bind cursus wordt ge organiseerd. Voor het puntenstelsel was 1. H. Schipper, 2. J. Berg-Smit, 3. Aad v. d. Meer. Het financieel ver slag gaf aan een totaal van 1693,46 met een klein nadelig saldo. De be scheiden waren door de kascömmis- sie in orde bevonden, in de nieuwe kascommissie werden benoemd de heren J. Schipper en Neutichem. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Hierna vertoonde de heer P. C. v. d. Most van Speyk een inte ressante serie dia's waarbij hij de aanwezigen kris kras door Europa voerde met natuuropnamen en weer gaven op oudheidkundig gebied. NOORD WIJKERHOUT Oogstdankdag De door het bestuur van de LTB in samenwerking met de jongeren van LTJ en LTM georganiseerde oogst dankdag is in alle opzichten dit jaar bijzonder geslaagd. Allereerst waren zeer veel LTB'ers met echtgenoten en gezinsleden gis termorgen om half negen reeds aan wezig in de St. Victorkerk ter bij wo ning van de H. Mis, tijdens welke niet alleen door gebed maar ook door gel delijk offer aan God dank werd ge bracht voor de goede oogst in het af gelopen jaar. Die geldelijke offers vormden h)3t op een oogstdankdag nog nimmer bereikte bedrag van 1163.welk bedrag ten goede komt aan de noodlijdende kerk in Zuid- Amerika. Tijdens de mis gaf Cees Griffioen, vast medewerker van de „Oostpriesterhulp", welke instelling zijn aktiviteiten veel verder dan het nabije oosten uitstrekt, in het kort aan, waarom de kerk in Zuid-Ame rika nog geldelijke steun vanuit Eu ropa nodig heeft. Deze korte uiteen zetting maakte reeds zulk een indruk, dat er nog royaler dan anders in de beurs getast werd, maar als de in zameling had plaats gevonden na die meer uitvoerige uiteenzetting door Cees Griffioen na het ontbijt, dan, had stellig ledereen zijn beurs helemaal leeg geschud. Aan het gemeenschappelijk ontbijt, buitengewoon goed verzorgd door de huishoudschool, nam een groot aan tal LTB'ers met hun echtgenoten en LTJ-leden deel. Cees Griffioen, niet alleen zeer enthousiast medewerker aan Oostpriesterhulp maar ook voor drachtskunstenaar, toonde zich na het ontbijt een zeer begaafde spreker, die in beeldende taal de huidige situatie en machtsverhoudingen in de wereld schetste en daarna de bijzondere po sitie van de Zuid-Amerikaanse lan den in dit totaal-wereldbeeld en de levensomstandigheden van het over grote deel der inwoners uitvoerig be lichtte. De zeker aanwezige rijkdom men zijn zeer ongelijk verdeeld. Te genover de weinige zeer rijken staan millioenen paupers, die leven in om standigheden, waar wij in Europa geen idee van hebben. Ondervoeding en volkomen ondoelmatige voeding komen nog algemeen voor en de kerk zal eerst dan vruchtbaar kunnen wer ken, als de sociale toestanden be langrijk verbeterd zijn. Zeer geboeid luisterden alle .aan wezigen naar Cees Griffioen en toen hij zijn klemmend betoog uiteindelijk besloot niet het voordragen van een isnigszins toepasselijke Vlaamse schets vond ied'ereen dat hij nog best een poos door had kunnen praten. De rollen omgekeerd Waren tijdens de mis en het ontbijt de jongeren de gasten van de ouderen, 's avond in hotel Van der Geest wa ren de rollen omgekeerd. Hier ont haalden de jongens en meisjes hun ouders op een gezellige avond, waar van de hoofdschotel gevormd werd door de met eigen krachten onder re gie vam de heer N. v. Gijlswijk ten tonele gebrachte klucht „Een huis vol herrie". De jongelui hadden dus ook nu weer een greep gedaan in het oude repertoire en wij geloven wel, dat zij met die greep hun ouders over het algemeen een groot plezier gedaan hebben.- Deze klucht met de traditio nele feeks van een schoonmoedlcr sta pelt het ene misverstand op het ander zodat de meest zotte situaties ont staan. Veel geest valt er niet in te ontdekken, maar 't is allemaal enorm lollig. Onder leiding van de heer Van Gijlswijk, een veteraan van 't Noord- wijkerhoutse amateurtoneel, hadden zij gedurende vele maanden en avon den aan het instuderen van deze klucht gewijd en alleen deze toewij ding al verdiende zeker de grote bij val, welke zij met de opvoering be haalden. In zijn openingswoord verbelde de LTJ-voorzitter Jan van den Berg het een en ander over de aktiviteiten vain de jongerengroep, die zf.n leden op de eerste plaats wil helpen om de vrije tijd nuttig te besbeden. Na het toneel en een geslaagde ver loting bleven jong en oud nog enige De bittere koude verdrijft de hang naar uiterlijk schoon: een goede op lossing om zich tegen de snijdende kou te wapenen is: een oude sok van gaten voorzien voor ogen, neus en mond en dan over het hoofd te trek ken. Het tipje wordt u vrijblijvend aangeboden door de 18-jarige Zweed Tomas Montelius. NAAIMACHINES Nieuwe, doch overjarige model len, vanzelfsprekend met vol ledige garantie. Zie onze etalage. Naaimachinebedrijf BREESTRAAT 171 LEIDEN (Advertentie) tij'd in opperbeste stemming bijeen. Voor de dansmuziek zorgden The Sunny Stars. Woensdagavond is onder bevredi gende belangstelling in het plubhuis van VVSB aan de Zeestra?* de op richtingsvergadering gehouden van de onderafdeling tafeltennis. Op initiatief van enkele tafelten- nisliefhebbers heeft de sportvereni ging WSB het mogelijk gemaakt, dat deze mooie sport ook weer in Noord- wij kerhout kan worden beoefend. De voorzitter van het voorlopig be st1 iur zette in het kort uiteen op welke organisatorische basis de on1 derafdeling tafeltennis wordt opge richt en stelde, tegenover de morele en financiële steun welke VVSB biedt de olichten van de toekomstige leden van de nieuwe onderafdeling. Door hun lidmaatschaD van de af deling tafeltennis worden zij auto matisch lid van de sportvereniging VVSB en verkrijgen zij d° rechten daaraan verbonden. De contributie voor de senioren leden wordt gelijk aan die voor de senioren van de afdeling voetbal van VVSB. Dat er in Noordwij kerhout nog wel degelijk enthousiasme leeft voor deze tak van sport bewees het aantal nieu we leden, dat de secretaresse, mej. Corry Berg kon inschrijven. De start is veelbelovend. Na het zakelijke gedeelte gaven de heren Ton l'Ami en Jacq. van Ruiten va.i de „Treffers" uit Roelof- arendsveen een demonstratie van hoe tafeltennis gespeeld kan worden. De heer Wout Heemskerk gaf daarbij 'n technische uiteenzetting. De medewerking van de „Treffers" werd mede daarom op hoge prijs ge steld, omdat deze zo spontaan en zo direct op de uitnodiging van het voor- lonig bestuur van VVSB heeft gerea geerd. De demonstratie door deze promi nente spelers uit de ere-afdeling der DONDERDAG 17 JANUARI Kath. Nat. Bond voor EHBO, aid. Leiden. Vervolgcursus, 8 uur gebouw G.G. en G.D. St. Christoffel 8.15 uur nam., Old Dutch. APOTHEKERSDIEN ST Geopend voor spoedeisende geval len: Doeza apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en Haven Apotheek, Haven 18, tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg-te Lei derdorp wordt eveneens waargeno men door de Haven Apotheek. BIOSCOPEN De films in de week van 11-18 jan. zijn door de KFC als volgt gekeurd: Casino: „The singer not the song" volwassenen. Dgl.: 2.J0, 7.00, 9.15 znd.: 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Lido: „De overval", a.l. Dgl.: 2.30. 7.00, 9.15 u.; znd.: 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Luxor: „De 300 Spartanen", 14 j. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znl; 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. S»udio: „Eva", vc' -assenen. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.: 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Trianon: „Het zwaard van Zorro", 14 jaar. Dgl2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.: 2.15, 4.30, 7.00, 9.15 u Rest „Maciste, de sterkste man ter wereld", 14 jaar. Dgl.: 2.30, 7.15, 9 15 u.; znd.: 2.30, 4.45, 7.15, 9.15 u. Ned. Tafeltennisbond werd gevolgd door enkele partijen tussen oudere spelers van het vroegere .Wilskracht'. Bij de secretaresse, op het adres Emmastraat 4 is nog de gelegenheid tot het aanmelden van nieuwe leden. De nieuwe provinciale weg. Bin nenkort zal er een begin gemaakt worden met de aanleg van de nieuwe provinciale weg, voorzover die weg binnen de grenzen van Noordwijker- hout is gelegen. Op 17 december 1962 heeft nl. de aanbesteding plaatsgevonden van het opruimen van veertig bunkers, welke de aanleg van de weg letterlijk in de weg staan. Van bedoelde veertig bunkers staan er zes langs de Herenweg tegenover de nummers 228 tot en met 250, der tig bij de Ruigenhoek en nog vier bij de Zilkerduinweg in het zg. Hoek- gat. Vogelvoedering. Bestuur en le den van de Vogelver. „De Kolibrie" doen sinds enkele weken al hun ui terste best om op zo groot mogelijke schaal voedsel voor de hongerende vogels uit te strooien. Zij kunnen echter met hun beperkte groep nog lang niet genoeg doen en roepen daarom de hulp in van alle inwoners van Noord wij kerhout. Voedsel d.w.z. brood en zaden, kan worden bezorgd bij de heer A. J. Brama, Zeestraat 34 of op het politiebureau. Zij, die de aktie financiëel willen steunen, zodat de Kolibrie voedsel bij ka- kopen, kunnen hun bijdragen storten op de Raiffeisenbank alhier, op rekening van de heer A. J. Brama, met ver melding „vogels". LISSE Cïubkamnioenschap hometrainen Vanavond wordt te Lisse in zaal Taveerne in de Wagendwarsstraat het clubkamnioenschap hometrainen van „De Bollenstreek" verreden. De wedstrijden vangen aan om 8 uur en publiek heeft vrij toegang. Deze gigantische, ontzagwekkende hangar staat in Californië, V.S. Het gebouw wordt op het ogenblik ingericht als constructie- en assem- blagewerkplaats voor kernraketten. Van oorsprong is het een hangar voor luchtschepen: daarvoor werd het in de jaren 1931-1933 gebouwd. Het vloeroppervlak van de hangar is groot genoeg om er zeven voet balvelden op af te zetten, terwijl geen speler de bal ooit tegen het dak zou kunnen schoppen: dat is namelijk ongeveer 65 meter!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4