f f Voor u, mevrouw..V een stuk Castella^ Schoonheidszeep GRATIS y MIDZA OPRUIMING V if. V DONDERDAG 17 JANUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT bij aankoop van 3 stukken r (Advertentie) AMSTERDAMSE K.V.P.-JONGEREN PROTESTEREN De Amsterdamse jongeren in (ie KVP hebben er scherp tegen gepro testeerd dat mogelijkerwijs geen en kele Amsterdammer voor de KVP in de Tweede Kamer zitting zal hebben. In hun orgaan wijzen zij erop dat er twee Amsterdammers in de Ka merzitting hadden: wijlen de heer Koersen en mej. Nolte, die zjch ech ter voor de komende periode niet meer beschikbaar stelt. Amsterdam is de enige plaats in Nederland, waar de KVP meer dan 7000 leden telt. Bij de Statenverkiezingen van 1962 zijn er 83.000 stemmen op de KVP uitgebracht. Bovendien was Amster dam de enige grote stad in Nederland waar de KVP bij de j.l. gemeente raadsverkiezingen geen zetels ver loor. De jongeren menen dan ook dat Amsterdam minstens weer twee ze tels in de Tweede Kamer voor de KVP moet worden toebedeeld. Honderd jaar „Nationale" groots gevierd Vandaag is het honderd jaar gele den, dat in Rotterdam de Nationale Levensverzekeringsbank N.V. werd opgerecht. Het waren twaalf ingeze tenen van de Maasstad onder wie Simon van der Held (Wen) die het initiatief hiertoe namen. In de Ri- vièrahal is vanmiddag een personeels bijeenkomst gehouden en een receptie waarvoor ongeveer 35.000 uitnodi gingen zijn verzonden. Ook worden er nog regionale recepties, onder meer in Leiden, gehouden. Tn 23 plaatsen worden tenslotte cabaret voorstellingen gegeven voor het per soneel. ONVOORZICHTIG OVERSTEKEN Gisteren stak plotseling een voet ganger de weg over, terwijl een grote autobus juist de zebra op de Park weg te Voorburg genaderd was. De autobus kon nog bijtijds stoppen, maar de volle NZH-bus uit Leiden, die achter de Haagse bus reed, kon wegens de gladheid van de weg niet onmiddellijk stoppen en plofte tegen de HTM-bus aan. Grote schade aan de bussen en enige gewonden passagiers waren hiervan het gevolg. De voetganger was inmiddels verdwenen. VRIJE ZATERDAG OP BREDASE SCHOLEN? Het gemeentebestuur van Breda voert besprekingen met onderwijs- instanties over de invoering van de vrije zaterdag bij het onderwijs in deze stad. De bedoeling is met de vrije zaterdag een begin te maken in de zomer van dit jaar. Absolute doorvoering wordt nog niet mogelijk geacht. Dit heeft de Bredase wethouder K. Bastiaanse woensdagmiddag tijdens de behandeling van een stedelijke onderwijsnota meegedeeld. Op een niet beveiligde overweg even buiten Assen is gistermiddag een personenauto van de rijbaan ge gleden en op de rails terecht geko men. De bestuurder kon nog net uit stappen voordat de trein Groningen- Amsterdam op zijn wagen inreed. Behoort U tot de weinigen die nog geen Het gaat oh zo gemakke lijk. De MIDZA spaart voor U. Het kost U niets! U ontvangt de MIDZA- zegels Advertentie) De hertog De Baena, de Spaanse ambassadeur in Nederland, heeft dinsdagavond te zijnen huize in de residentie aan enige leerlingen van de Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten in Den Haag de Premio Duque de Baena uitgereikt. Dit jaar was als onderwerp het Huis ten Bosch en naaste omgeving gesteld. De prijzen gingen naar Anton Janse, Jan van Loon en Thijs Roeling. Foto: vlnr: Anton Janse, Thijs Roeling, de hertog De Baena en Jan van Loon bij een werkstuk van laatstgenoemde, dat aan prinses Beatrix zal worden aangeboden. Wat lezers schrijven Rijp wetering, 16 jan. '63. DIE AFSCHUWELIJKE POELDIJK Wij staan weer enkele schreden in 1 I ,r het nieuwe jaar en wij hebben el- iyCSCllCnk VOOF OOFlOgS- kaar weer een gelukkig en gezegend nieuwjaar toegewenst. Maar als ik zo om mij heen kijk, dan vraag ik mij af is dat wel voor ieder mens museum in Leiden Groep I (inzenders jonger dan 18 jaar): 1 niet toegekend; 2 J. A. Glas- van toepassing? Denk eens aan de duizenden mensen in Oost-Berlijn. Zij hunkeren naar de vrijheid, maar die afschuwelijk muur. Maar ach, waarom zou ik het zo ver zoeken, als Poeldijkbewoner in mijn eigen Het m.s. „Maaslloyd" van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd, ko mende uit Nieuw-Guinea, dat al en kele dagen in Rotterdam had. moe ten zijn maar daar door de weers omstandigheden nu niet eerder kan' bergen, Landscheidingsstraat 19; 3 omgeving blijf, dan ben ik ver ge- arriveren dan vrijdagnamiddag, Zilveren feest van Leidschendam Stompwiiks toekomst is eetl studie waard \e Boer Wiijem PÜPerlaen i>; i nó^dan zeg^r'darafsrtuwél^ brengt op zijn thuisreb van Nieuw 1 J r. Breetveld, Kon. Wilnelminalaan poeldijk openbare werken". Ook wii Guinea een bijzonder geschenk mee dd t aldus burgemeester Banning Gisteravond heeft het gemeentebe- meer ontwikkelen en voor Stomp- stuur van Leidschendam op beschei- wijk mogelijkheden opleveren. Bo den feestelijke wijze het 25-jarig be- vendien zal Stompwijk straks gele- staan van de gemeente herdacht. Tot gen zijn tussen Leiden met 'n paar stTaatweg hunkeren naar uitkomst. Voor voet Groep II (inzenders ouder dan 18 gangers is het niet mogelijk om met jaar): 1, met lof v. d. jury, J. Schuur. dr0Se voeten in de kerk te komen, man. Beethovenlaan 26; 2, met lof v00r fietsers en bromfietsers is het van de jury, mevr. M. Dijken, Mau- levensgevaarlijk. De auto's springen velaan 11; 3 A. Th. Waaijer, Veurse- over de gaten heen. Het is in één voor het oorlogsmuseum in Leiden. de feestelijke raadsvergadering wa> ren ook uitgenodigd alle oud-raads leden met hun dames en vrijwel alle duizend inwoners. De vertegenwoordigers van de plaatse lijke verenigingen. honderdduizend inwoners en Zoeter- meer ryet de verwachte honderd- vraag mag In Sorong verzochten namelijk enige toen nog daar gelegerde offi cieren van de Koninklijke Land macht aan kapitein G. F. Corver, de "i a! F.'TJde Rozgrlo, woord hopeloos. Geen verlichting gezagvoerder van de „Maaslloyd", of de Ruyterslraat 31. "in de .winter, grote modderplassen of strompelen over het puin, in de zo- Groep III (inzenders van kleuren- mer verschrikkelijke stofwolken, daarom gesteld worden of er kan- dia's): 1 G. A. de Groot, Venestraat Hopelijk komt er spoedig een eind sen bestaan voor vestiging van fo- 100; 2 G. J. Huls* Pr. Bernhardlaan aan. Alvorens tot de feestelijke bijeen- rensen in Stompwijk. Inderdaad 141; 3 ds. J. v. Leusden, Delftsekade A. J. ZANDVLIET, komst werd overgegaan werd. het Stompwijks toekomst is een studie 11; 4 G. Wijzenbroek, Plaspoelstr. 97. Poeldijk 2, nieuwbenoemde raadslid, de heer J. waard, aldus de burgemeester, die M. Kranenburg, na aflegging van de verder uitweidde over het Haagse het mogelijk zpu zijn een heel bij zondere kano, die uit één boomstam was gehouwen en die gebruikt wérd voor patrouilletochten in kreken e.d. door een volledig bepakte en gewa pende tirailleurgroep, naar Neder land mee te nemen. Men wilde deze beide voorgeschreven eden, als raads lid geïnstalleerd. De voorzitter hoopr agglomorraat, dat thans Haagse hui zen bouwt op Leidschendams grond- te, dat het nieuwbenoemde lid de gebied, nadat Den Haag zijn streven voetsporen van zijn vader die vele naar annexatie van Leidschendam jaren het raadslidmaatschap heeft heeft opgegeven. Over dit belangrij- vervuld, zal volgen en de belangen ke onderwerp hield burgemeester. van Leidschendam zal behartigen. Hierna hield burgemeester Ban- nog een brede beschouwing, waaruit duidelijk bleek dat vele moeilijkhe- ning een 40 minuten durende rede den overwonnen moesten worden. waarin hij het wel en wee van de 25-jarige gemeente de revue liet pas seren. Merkwaardig noemde de burge- Terugkomend op de feitelijke toe stand van de gemeente deelde le burgemeester mede, dat Leidschen dam bij de samenvoeging van Veur r - en Stompwijk op 1 januari 1938 een meester het dat de vereniging van zialenta, had van 9036 wat thans tot Stompwijk met Veur met voor de ,8123 ls opgei0pen. De dames bleven eerste keer heeft plaats gevonden, in 1962 in da meerderheid, zij over- want ui de Napoleontische tijd in troffen de mannen in aanta) met m. 1812, werden Veur en Stompwijk sa- In 1962 werden 30 huwelijken min- mengevoegd tot de gemeente „Den der gesIoten dan in I961 Het aantal rea m 8 7 woningzoekenden bedraagt thans werd dit huwelijk ontbonden en men moest meer dan 100 jaar wachten tot de gelieven elkaar weervonden want op 1 januari 1938 zijn de beide Na zijn summiere overzicht werd de feestelijke raadsvergadering msnirffeitsf.flmA H imtmiUerM»/ niii/h/foplmtrpM! 99 meenten officieel tot één gemeente sloten en werden alle aanwezigen rerenigd. verzocht zich naar de feestelijke ont- t -j j vangsthal te begeven, waar in ruime Over dit^ nieuwe^ Leidschendam mate verversingen werden aangebo- den. Na dit gezellig samenzijn werd heeft spr. de vele ups en downs ge memoreerd waarby hy duidelijk net jg fotowedstrijd over oud- en nieuw- uitkomen, dat Stompwijk met in ge- Leidschendam ingeleid door wethou- lijke mate de voorspoed van Leid- ^er Van der Laan, die namens en5ge schendam heeft gevolgd. Maar zoals industriële bedrijven tevens een ta- te verwachten is gaat Stompwijk n bleau aanbood, vaarin de verschil- voorspoedige nieuwe tyd tegemoet. iende activiteiten binnen de gemeen- Nu gebleken is dat de sedert kort te op keurige wijze werden uitge- aldaar gevestigde tuinbouw voortref- felijke produkten oplevert, staat uit beeld. Ook de vele oude en nieuwe tekeningen werden door de aanwezi- breiding van Stompwijk ongetwijfeld gen met belangstelling gadegeslagen. voor de deur. De tuinbouw zal zich daar steeds strijd waren: De prijswinnaars van de fotowed- namelijk; aanbieden aan het oorlogs museum. De z.g.n. Koleh Koleh is de enige in zijn soort en om gevoelsredenen, zo zeiden zij, wilden de officieren haar niet op Nieuw-Guinea achter laten. Overtuigd dat de directie van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd daartegen geen bezwaar zou hebben heeft kapitein Corver aangeboden het voortuig gratis aan dek te ver voeren. Aelherklanken VRIJDAG 18 JANUARI 1963 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VP RO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00- 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte gram. (7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte gram. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klass. orkestmuz. gr. (9.35-9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Piano -ecital: moderne muz. 11.40 Electronisch orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte mu~. en zang. 12.20 Regerings uitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Sport en Recreatie, afge wisseld met gram. 13.00 Nieuws. 1^.15 Mededelingen, event, actueel of gram. 13.25 Beursberichten. 13.30 Lichte muziek- 14.00 Studie in het improvi seren; Amerikaans kamermuziek en semble, Vooraf: Interview. 14.20 Her inneringen uit den Veldtogt van Rus land in den jare 1812, klankbeeld. 14.45 Vervolg studie in het improvi seren, 15.05 Radio-Revue. VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschie denis; muzikale lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Tijd voor teenagers. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nieuw. 18.15 Gesproken brief uit Vlaanderen. 18.20 Kinderkoor. 18.45 Reportage van het Tweejaarlijkse Congres van de Partij van de Arbeid. 19.00 Voor de kinde ren. 19.10 Muziek voor kinderen gr. VPRO: 19.30 Kunstkroniek. 20.00 Nieuws. 20.05 De eerste zitting van het Concilie, lezing (II). 20.20 Lichte gram. 20.40 Boekbespreking. 20.50 Wereld in beweging, lezing. VARA: 21.00 Metropole-show: amusements- muz, 21.35 Zonder blinddoek: discus sies. 22.15 Buitenlands weekoverzicht. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Waarom wonen wij zoals wij wonen?, gesprek. VARA: 23.00 Reportage Tweejaar lijks congres van de Partij van de Arbeid. 23.15 Lichte gram. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Opdat allen één zijn. 7.20' Gram., strip voor de jeugd en actualiteiten. 7.55 Overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grary. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 10.05 Klass. gram. 10.40 Amu sementsmuziek gr. 11.00 Voor de zie ken. 11.40 Klass. liederen gr. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Popu laire gram. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht en semble met zanrsolisten. 12.55 Katho liek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla- tennieuws. 13.20 Dansorkest en zang- §oli§ten. 13.45 Voor de vrouw 14 00 Franse chansons. 14.15 Promenade orkest en zangsolisten. 15.00 School radio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Alt mezzo en piano. 17.00 Boekberpre- king. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Licht orkest en zang solisten. 18.20 Klass. gram. 18.50 Re geringsuitzending: Beroepen voorlich ting: wegwijzer in de beroepenwe- reld. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualitei ten. 19.25 Boekbespreking voor de jeugd. 19.30 Politieke lezing. 19.40 Vliegende schijven, verzoekprogram. voor de soldaten. 20.30 Voor de jeugd. 21.00 Licht ensemble. 21.20 Levens herinneringen. 21.35 E^.n reisje langs de Rijn, quasi-historisch zangspel. 22.15 22.25 Boekbespreking. 22 30 Nieuws. 22.40 De Kasimir Blaumilch- gracht, hoorspel. 23.55-24.00 Nieuws TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 19.30 Vóórprogramma, voor jonge mensen. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Actualiteiten. 20.40 Rens van Dorth komt even langs: Licht progr. 21.10 Bali, Indonesië, repor tage over Indonesië. 21.45 De Fuik, tv-spel. 22.20 Kinderen van ons volk, een reeks programma's over de zwak zinnigheid (deel 4). NTS: 22.50-22.55 Journaal. DE VERDREVENE door Louis ds Bourbon 84) Naast elkaar, de ogen gesloten, had hij haar dwaze geschiedenissen ver teld, afgewisseld, haast zonder over gang, door een verhaal als dat van Tristan en Isoldo, vol weemoed. Toen, voor het eerst, had ze kennis gemaakt met Karls rijke geest en die zonder linge tegenstrijdigheid in hem van erst en luim, spotzucht en melan cholie. Ze had gedacht die middag: ik houd van hem en ik zal nooit van iemand zoveel kunnen houden en zelfs van hem zal ik niet meer kun nen houden dan ik nu doe. Maar een uur later, nadat ze hadden gestoeid en als kinderen krijgertje gespeeld rond de hooischelven op de uiter- waarde, terwijl hij haar terugroeide hier naar deze Weinstube, ze lag languit in de boot, haar hoofd op een kussen ey de monotonie roeibtW®- ging van zijn armen wierp telkens een schaduw op haar gezicht had ze gedacht: vreemd, nu houd ik nóg meer van hem den ik zoeven deed. En zo was het gegaan al de maan den nadien. Het was geen zinloze sentimentaliteit geweest, als ze hem had verzekerd: Karl, lieveling, ik houd iedere dag meer van je. Maar ook haar angst was gegroeid, in die maanden, van dag op dag; dat ze hem eens zou verliezen, dat ze niet de kracht zou hebben, hem voor zich te houden, dat; hij boven haar uit zou groeien, geestelijk en maat schappelijk. En op dat lot had ze zich voorbereid. Zeker, eens zou hij heen- gaap, hil bijzo" eroot en beroemd worden en zjj zou ach- t«rl lijven met har: herinneringen en met raar grot* te grote liefde. Nooit zou ze zich indrméen tussen hem en .zijn tpekomst, Ze zou hem laten gaan, zoals ze hem ook inder daad niets in de weg had gelegd, toen hij meende te moetey vluchten voor die hij „de anderen" noemde, de beulen. Zij yrist immers, dat dit go- beuren zou. En toen hij weg was, had ze maar één zorg: dat het hem wèl zou gaan. Dat hij ten eerste ontsnap pen zou aan de grijparmen van die vreselijke partijmensen, en vervol gens, dat hij gauw het geluk zou vin den, waarnaar hij verlangde. Sombe re, onvruchtbare jaren waren voorbij gegaan. Haar moeder was gestor ven. Dan had vader zijn intrek bij haar genomen. Een man, aan wie de tijd onmerkbaar voorbijging. Wel wa ren zijn haren vergrijsd, maar hij was even slank en recht van gestalte als in de dagen v>n zijn jeugd en ook zijn geest verwijlde nog in die da gen. Vader had Karls kamer be woond en zy hadden elkaar over en weer getroost, vader en dochter. Zij in haar eenzaamheid, hunkerend naar een enkel bericht van haar vriend, o niet dat ze hoopte hem weer te zien, dpph enkel om te weten, dat het hem goed zoq gaan, dat hij zou kunnen studeren, sinds jaren reeds zijn diep ste wens de oudere man, nog al tijd zoekend naar iets, dat hij niet vinden kon en dat hij nu, sinds de dood van zijn vrouw, soms Maria noemde in een gewaande dialuog met de gestorven vrouw, die hij om ver giffenis vroeg, omdat hij nu, nu pas, begreep, dat hij haar liefde zo ge brekkig beantwoord had. Eens, op een avond, bet was een van die zeer sombere, trieste avon den geweest, met regen en wind, van de laatste oorlogsherfst had ze, één seconde lang, een vreemd visioen ge had. Ze ging de straat op. het was al donker, achter haar sloot haar vader de deur van het pension in de Forst- hausstrasse. Ze zouden naar een ken- nes van vader gaan, een leraar van het conservatorium. Terwijl ze even op haar yader wachtte, meende ze, aa.i de over kant van de straat, een gedaante te zien, de gedaante van Karl. Het was maar een ogenblik, een flits, maar de indruk had haar zó ontroerd, dat ze later niet meer wist, of daar nu wer kelijk iemand gestaan had, of niet. Pas aan het eind van de straat had ze vader gevraagd: stond daar iemand tegenover ons huis, jy het portiek van Steinfells? Een oude bedelaar, dacht ik, had haar yader geantwoqrd. De maagden warpy yprbeggegaan er was wapenstilstand gekomen. Een vaag gerucht: Karl zou vanuit Zwitserland in Dutisland zijn terug gekeerd, bij een razia in Berlijn ge arresteerd en op de vlucht zijn neer geschoten. Een ander gerucht: een zekere Sphwengler, zoon van een boeekhandelaar uit Frankfurt, fun geerde als verbindingsofficier tussen het hoofdkwartier van Eisenhower en de nieuw-op-te-rich ten-regering van West-Duitsland. En dan niets meer. Niets meer, jaren en jaren. Op een ochtend was de heer Ernst Maschka, in het begin van deze eeuw een der bekende jonge musici uit het Rheingau-district, bij het oversteken van de Hanauerlandstrasse te Frank furt, waar hij, sinds de dood van zijn vrouw, bij zijn dochter inwoonde, door een autobus gegrepen en op slag gedood. Men herinnerde zich de man, die tal van jonge mensen in de ken nis en het genot van de muziek had ingeleid, een statige, grijze heer, slank en recht als een Engelsman hij had een opmerkelijke gelijkenis vertoond met de Britse minister van bujteylandse zaken. Anthony Eden en de plaatselijke bladen eerden, ppsthuum, een belangrijk talent, een artist, die ook als componist zijn spo ren verdiend had. Hy was de straat overgestoken met de onachtzaamheid van de kunste naar, verstrooid en alsof hij iets zocht en zijn laatste woorden wa ren geweest: Maria en Friedl, ver geeft me. Wat was Friedl's leven geweest, de lange, trieste oologsjaren, sinds het heengaan van Karl uit haar le- yen? Om haar vriendelijke, heldere na tuur was ze graag gezien, geacht. Vaak werd ze uitgenodigd voor fees ten en uitstapjes. Ze had mannen ontmoet, o, ze ont moette dagelijks mannen. Soms had iemand haar vagelijk aan Karl her innerd. Ze was eenkennig of preuts geweest o, ze had het leven zijn kans gegeven. Zeker waren er man nen geweest in haar leven, aan wie ze boven andere mannen de voor keur gaf. Ze had- zich laten meene men op uitstapjes, in gezelschap, en zelfs alleen: eenvoudige picnics, een bioscoop, een concert, een bal. Maar altijd weer was de nauwelijks be gonnen vriendschap afgestuit op Friedl's principe, dat elke vorm van liefkozing of intimiteit haar recht vaardiging vinden moest in eenge voel van werkelijke liefde en aan hankelijkheid, met haar wezen. De meeste mannen had ze door deze houding al spoedig van zich ver vreemd. Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2