(Sou/tont EUROPA KEERT ZICH TEGEN DE GAULLE Rede van Chroesjtsjov was gematigd DONDERDAG W JANUARI 196» 53e JAARGANG No. Directeur J. P. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Strenge heren regeren ivèl lang Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Fransen willen nader beraad President De Gaulle heeft woens- een bijeenkomst van het in Brussel om aan de verdere be raadslagingen over het Britse lid maatschap deel te nemen. Hij deed dit voorstel tijdens een vergadering van de „zes", waarop werd getracht onderling tot overeenstemming te komen over de financiële regelingen voor het gemeenschappelijke land bouwbeleid. Minister Couve de Mur- ville lichtte zijn voorstel niet nader toe, maar stelde wel voor, dit be raad in „beperkte kring" te doen houden, hetgeen betekent dat alleen Franse kabinet gereageerd op de de ministers van de zes landen, bij- kritiek die allerwegen na zijn pers- gestaan door een enkele ambtenaar, -v conferentie was losgebarsten. Hii het gesprek mogen bijwonen. Onder De raadgevende vergadering van ze^ dat heden ten dage een soort de andere delegaties wekte de Fran- de Raad van Europa, de grootste algemene conventie wil, dat men niet se suggestie nogal verwondering, ze- Europese parlementaire vergadering. af moet êaan °P de werkelijkheid. ker, tegen de achtergrond van de maar dat deze angstvallig door de verklaringen, die president De heeft woensdag haar stem verheven schijn verborgen moet blijven. Op Gaulle deze week op zijn persconfe- in het koor van protesten tegen de deze werkelijkheid moet echter de r®ntie in Parijs over het Britse lid- opvattingen van president De Gaulle t°?komst worden gebouwd, zo zei maatschap heeft afgelegd Het wordt hij. uiteraard mogelijk geacht, dat de over de Europese gemeenschappen Het Britse conservatieve parle- Franse minister een zuiver technisch en de toetreding van Engeland en mentslid sir Syril Osborne heeft op gesprek over de verdere gang van andere landen. een vrouwenbijeenkomst in Grimsby zaken beoogt. Ingeleid door de Nederlandse so cialistische senator ir. H. Vos er de Franse oud-premier Pflimlin als verklaard: .Generaal De Gaulle verlangt als prijs voor. onze toetre ding tot de gemeenschappelijke markt, dat wij met Amerika breken, Maar helemaal gerust was men daar woensdagavond in Brussel niet uc iiauoc uuu-yiciiiict x Xlilllllil ctiö rapporteur van de economische en Gen?enabest+ verloochenen, onze „Is dit de fatale dag?" de politieke commissie van de As- semblée, hebben Britse, Duitse, Ne derlandse, Luxemburgse, Oosten rijkse en Scandinavische afgevaar digden zich en bloc tegen een be perking van de Europese integratie tot de huidige gemeenschap van de zes gekeerd. boeren in de steek laten en onze deelgenoten van de Europese vrij handelsassociatie verraden. We De interne vergadering van de zes landen van de Europese Economische moeten hem vertellen dat hij naar Gemeenschap, die donderdagmorgen de hel kan lopen". Een onderonsje. In Brussel tasten de vijf partner- in Brussel zou worden gehouden ter bespreking van de landbouwproble men in het gesprek met Engeland, is op verzoek van de Italiaanse minister Colombo een uur uitgesteld. Hij deed Europ ees verkeer stagneert landen van Frankrijk in het duister dit voorstel na overleg met de Brit- over de bedoelingen van de Franse se onderhandelaar, minister Heath, minister van buitenlandse zaken °e bedoeling van dit uitstel zou zijn Couve de Murville, die onverwacht om de ministers van de zes EEG- een „geheime gedachtenwisseling" landen in staat te stellen tot bilate- heeft verzocht over de „organisatie rale politieke gesprekken. der werkzaamheden" van de confe- „Is dit de fatale dag?", hoorde men Na de sneeuw van woensdag en de vorst van vannacht is de toestand van de wegen in Zuid-Engeland weer bijzonder slecht geworden. Vandaag (donderdag) zal het ook weer"koud zijn in Engeland. Sinds £3 december is de temperatuur in Londen niet boven de drie graden Celsius boven nul uitgekomen. In diverse Deense steden heeft 't woensdagavond rond 14 graden ge vroren. De scheepvaart in de Deense wateren heeft veel overlast van ijs. Slechts met moeite kan men de hoofdroutes ijsvrij houden. In Zuid- en Midden-Zweden blijft het koud. In het noorden is het iets zachter. In het westen ondervindt 't verkeer moeilijkheden door de sneeuw. De Poolse regering gaat maatrege- rentie tussen de EEG en Engeland, minister Luns in het congresgebouw De minister arriveerde woensdag aan zijn Italiaanse collega vragen. „IDEOLOGISCHE WAPENSTILSTAND" MET ROOD-CHINA Volgens waarnemers is het hoofd kenmerk van de lange rede, die pre ien nemen tegen de kolenschaarste. mier Chroesjtsjov van de Sowjet- De export wordt verminderd. Voorts Urne gisteren in Oost-Berlijn heeft geduld in de kwestie-Duitsland niet drukking „redelijk compromis" en legde er de nadruk op, dat de Sow- jet-Unie geenszins wenst te profi teren van de regeling van het Duitse vraagstuk om de status quo in Euro pa uitsluitend ten eigen bate te wij zigen. Chroesjtsjov onderstreepte voorts, dat men zijn terughoudendheid en zal bezuinigd wordenop straat- winkelverlichting. en uitgesproken, gematigdheid. moest beschouwen als een aanwijzing, Aangaande de kwestie Duitsland da* afziet van het sluiten van een vredesverdrag, want alleen na Vele wegen in de buurt van Ant- en West-Berlijn gaf de Russische lei- werpen zijn onbegaanbaar door de der duidelijk te verstaan, dat hij niets bet sluiten van een dergelijk ver- sneeuw en de stormen, die in het wil forceren en rekening houdt met draS z0" gunstig klimaat voor noorden van België hebben gewoed, de mogelijkheid om tot een vreedza- een werkelijke ontwapening gescha- Op de weg naar Nederland zijn me regeling van deze vraagstukken Pe£ zlJn- Chroesjtsjov onthield zich „sneeuwdammen" ontstaan, die soms te komen door onderhandelingen met f0^^, van een n*euwe termijn in wel een halve meter hoog zijn. De de Westelijke mogendheden. Chroesjt- gemeenten Lillo, Aanevliet en Be- sjov gebruikte herhaaldelijk de uit zendrecht zijn, evenals op nieuw- jaarsdag, van de buitenwereld af gesloten. te stellen. Brandt, de burgemeester van West- PARTIJ-CONGRES WANNEER NIKITA Chroesjtsjov zijn mond opendoet, spitst men z'n oren. Dat is niet bepaald uit be langstelling voor zijn persoonlijk heid, maar omdat men nu eenmaal rekening met hem moet houden. Gisteren heeft Chroesjtsjov weer eens in Oost-Berlijn twee-en-een-half uur lang het woord gevoerd, hetgeen voor zijn doen betrekkelijk kort was. Communistische leiders zijn 0 beruchte langspeelplaten. Maar niet alleen in de lengte van zijn betoog was Choresjtsjov gema tigd; hij was het ook in zijn toon en in wat hij zei. Misschien was 't nog belangrijker wat hij niet zei. Na tuurlijk kwamen de Duitse kwestie, het vredesverdrag en Berlijn ter sprake, maar hij ontwikkelde geen nieuwe eisen en stelde geen ultima tum. Hij dreigde ook niet met ra ketten tegen de Westerse „imperia listen", zoals bij vorige gelegenhe den nogal eens te doen gebruikelijk was, maar hij toonde zich een ver klaarde tegenstander van geweldmid- delen. De ideologische twist met Chi na, dat wel voorstander is van het gebruiken van geweld, werd deze keer niet verdoezeld en niet langer voorgesteld als een onbeduidende „familie-twist". Een Chinees voorstel om deze kwestie eens op 'n groot communistisch congres „uit te pra ten"', wees hij van de hand. Volgens hem moest men er maar eens een tijdje niet over praten, een soort ideologische wapenstilstand, om de tijd gelegenheid te geven de scherpe kantjes af te vijlen. Tegen de „tand des tijds" is niet veel bestand, ook het militante com munisme ontkomt er niet aan. En in dit opzicht is het interessant wat het Engelse blad de „Daily Express" schreef: „De heer Chroesjtsjov verwijdert zich thans steeds verder van 't oude onwrikbare dogma der communisti sche leer, dat een laatste en beslis send gevecht met de wereld van het kapitalisme onvermijdelijk is. Voor de eerste maal kan de we reld moed putten uit het verloop van •en communistisch partijcongres". Amsterdam heeft woensdagavond een verkeerschaos beleefd, zoals nog maar zelden is voorgekomen. De halteplaatsen voor tram en bus waren bezet met lange rijen wachtende mensen. De auto's stonden op vele plaatsen bumper aan bumper zonder vooruit te komen. Naar de foto te oordelen, waant men zich in antarctica. Een reis naar het Noordzeestrand is hiervoor voldoende. Berlijn, heeft gezegd, dat Chroesjt- sjovs rede geen verandering heeft laten zien van de Russische eisen. Wel gaf zij een aanwijzing, dat de Russische leider op het ogenblik geen nieuwe verscherping van de Berlijn- se situatie wenst. De Westduitse regering is nog steeds van opvatting, dat de Duitse kwestie alleen kan worden opgelost door de toepassing van het recht op zelfbeschikking. Bonn betreurt het, dat Chroesjtsjov weer van h^j; grond beginsel van de verdeling van Duits land uitgaat. Wat de gematigde toon van de Rus sische partijleider betreft, heeft een Franse regeringswoordvoerder ge zegd, dat Fcankrijk steeds van me ning is geweest, dat deze' milder wordt wanneer het Westen voet bij stuk houdt. HET GESCHIL MET CHINA De Russische leider betrachtte ook matiging wat betreft het geschil met communistisch China, dat de laatste weken aanmerkelijk is verscherpt. Chroesjtsjov verklaarde veel geduld in deze zaak te willen betonen. Hij stond evenwel afwijzend tegenover een Chinees voorstel, dat onlangs op het congres van de Tsjechoslo- waakse communistische partij i: ge daan, om een nieuwe internationale conferentie te doen beleggen van al le partijen om de geschillen bij te leggen. Onder de huidige omstandig heden zou een dergelijke conferen tie waarschijnlijk niet het gewenste resultaat hebben. Hij stelde in plaats daarvan een „ideologische wapenstil stand" voor, opdat de tijd zijn werk zou kunnen doen en de gemoederen tot bedaren konden komen. De Chinese afgevaardigde, Woe, klapte niet na afloop van de rede van Chroesjtsjov. Hij stond wel op. Hij reageerde ook niet bij het tussen tijdse applaus. Zijn voorbeeld werd door de gedelegeerden uit Noord- Korea en Noord-Vietnam gevolgd. DE ÏOO-MEGATON-BOM Over de honderd-megaton bom zei Chroesjtsjov nog het volgende: „De Sowjet-Unie heeft een hon derd-megaton bom vervaardigd, die volgens bevindingen van onze des kundigen niet in Europa gebruikt kan worden." Met gedempte stem ging hij voort: „Wanneer deze mo gelijk in West-Duitsland of Frankrijk zou ontploffen, zouden u en ik er ook door worden getroffen. De mens heid bezit zulke wapens. Ook de Sowjet-Unie heeft er „meer dan ge noeg" van. Berekeningen van geleer den hebben uitgewezen, dat bij de eerste klap in een atoomoorlog 700 tot 800 miljoen mensen zullen moeten worden gedood en dat alle grote ste den in de Verenigde Staten, de Sow- jet Unie, in Europa en andere wereld delen van de kaart zullen worden geveegd. Daarna moet men nog ge slachten lang vechten tegen ziekte en dood." De Amerikaanse havenstaking Ee „laatste poging" om tot 'n ein de van reeds zes-en-twintig dagen durende staking van havenarbeiders langs de Amerikaanse Oostkust te komen zijn mislukt. Volgens de on der-minister van arbeid, James Rey nolds, waren de onderhandelingen op niets uitgelopen. De staking heeft naar schatting vijfhonderd schepen langs de Oostkust en in de Golf van Mexico stilgelegd. President Kennedy benoemde la ter op de dag een commissie van on derzoek. In een verklaring merkte hij op, dat het voortduren van de staking niet langer mag worden toe gestaan, omdat zij ernstige schade aan de Amerikaanse economie toe brengt. ELFSTEDENTOCHT: SPORT VOOR DE ALLERSTERKSTEN Stoere mannen - vrouwen ook - storten zich morgenochtend te Leeuwarden in het grote avontuur, dat Elfstedentocht wordt genoemd. Maar één zekerheid hebben ze daarbij: tweehonderd lange kilometers schaatsen, vechten tegen een ijskoude wind en tegen de vermoeidheid. Alleen de sterksten en best getrain- den zullen 's avonds het fel begeerde Elfstedenkruis op de borst kunnen spelden. In de achttiende eeuw reeds werd de Elfstedentocht door de eerste dapperen verreden. De verhalen over hun avonturen zijn bewaard gebleven. In de „Leidse Courant" van vandaag kunt u lezen over deze eerste, bijzonder harde Elfstedengeschiedenis. Een speciale medewerker schreef voor dit blad een lezenswaardige repor tage over de eerste Elfstedenrijders, die de basis legden voor een tochtuitgegroeid tot een Friese reputatie. Nu we het toch over reputatie hebben. De Leidse Courant verwierf zich een naam op sportgebied: het meeste én het beste sportnieuws in Leiden en omstreken. Het vliegtuigongeluk in Brazilië Het verongelukken, dinsdagavond, van een passagiersvliegtuig van de •Braziliaanse luchtvaartmaatschappij „Cruziera do Sul", heeft zeventien doden geëist en vijfendertig gewon den. Dertién van de doden waren passagiers van het vliegtuig; de overigen waren vier kinderen, die bedolven werden onder het puin van een woning in Jabaquara, een voor stad van Sao Paulo, dat het vlieg tuig bij zijn val had geraakt. Politiek en kunst Vijf gewapende mannen hebben woensdag uit een museum in Caracas, waar een tentoonstelling „Honderd jaar Franse schilderkunst" wordt gehouden, vijf schilderijen ter waar de van 1.250.000 gulden gestolen. Het zijn een van Gogh, een Picasso, een Gauguin, een Cezanne en een Braque. De schilderijen behoren toe aan het Louvre en het Museum van mo derne kunst in Parijs. De diefstal blijkt uit politieke overwegingen te zijn gepleegd. De daders hebben n.l. gezegd, dat zij zich van de schilderijen meester hebben gemaakt, „opdat men in Frankrijk zal weten, dat de Venezo laanse communistische partij op voet van oorlog met de regering te Ca racas staat". Rotstekeningen in N. Guinea Tijdens een verkenningstocht door een onbekend bergmassief ten zui den van Wamena (centraal bergland van Nieuw Guinea) op een hoogte van 3.850 meter zijn zeer gave rots tekeningen gevonden. De tekeningen zijn nauwkeurig natuurgetrouwe dier afbeeldingen in rode kleur op een witte plek in een overigens zwarte, overhangende rotswand boven een eeuwenoud bevolkingshandelspad. Zij werden daar op manshoogte aange bracht. Britse Labourleider ernstig ziek Hugh Gaitskell, de leider van de Britse socialistische partij, is er hoogst ernstig aan toe. Gisteravond werd er om zeven uur een bulletin over zijn gezondheidstoestand uitge geven waarin werd gezegd dat ayn toestand ernstig was. Twee uur later reeds werd er opnieuw een verkla ring uitgegeven waarin het heette dat zijn toestand nog verergerd was. „De vooruitzichten zijn hoogst ern stig", zo zei het bulletin. De 56-jarige Gaitskell lijdt aaneen virusontsteking van de longen. Hij schijnt niet te reageren op de behan deling die op hem wordt toegepast en de ontsteking heeft zich reeds uit gebreid tot het hartzakje en de nie ren. Slechts wanneer hij binnen het etmaal zou reageren op de therapie zou er een kans zijn dat hij in leven bleef. Er waren gisteravond vijf art sen aan Gaitskells ziekbed en men overwoog nog een of twee specialis ten te ontbieden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vorst blijft streng De Bilt, donderdag 10 uur Het KNMI deelt mede: In vrijwel geheel Europa hield de koude in de afgelopen 24 uur aan. In ons land vroor het op de meeste plaatsen 10-15 graden. Meer dan 20 graden vorst kwam voor in Zuidoost Duitsland Oostenrijk, de Balkan. Po len en Midden- en Noord-Scandina- vië, terwijl het in Noordoost Rus land meer dan 30 graden vroor. De kou wordt in stand gehouden door een krachtig hogedrukgebied, waar van de kern zich over Scandinavië naar he* zuiden bewoog. Boven de Botnische Golf vertoonde zich in de afgelopen nacht een kleine storing, die in de richting van Denemarken geweegt. De kern van het hogedruk gebied zal daardoor naar Schotland trekken. Onder invloed van deze ontwikkeling zal de wind in ons land zwak en veranderlijk worden. Over een groot deel van het land zullen tijdelijk wolkenvelden drijven, maar er zullen ook opklaringen voorko men, zodat ook in de komende nacht weer op strenge vorst moet worden gerekend. Sneeuw van enige beteke nis wordt niet verwacht. ZON. EN MAANSTANDEN 18 Jan.: zon op 08.40, onder 17.02; maan op 01.21, onder 12.25. Hoogwaterstanden 18 Jan.: v.m. 8.56; n.m. 21.27. KORRELTJE Als je jong bent, wil je elkander niet missen, maar als je oud bent, kon je elkaar niet missen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1