BERT Z0ET%# S^rqss „Acht van Chaam" in 1961 was top in sportieve carrière VELE OVERWINNINGEN VOOR JONGE RENNER SVL niet opgewassen tegen DSO (3-0) Het ziet er naar uit dat Elfstedentocht Veiligheid vóór doorgaat alles ZATERDAG 12 JANUARI 1963DE LEIDSCHE COURANTPAGINA 10 BERT ZOET, de bekende Sassenheimse wieier- amateur, wiens naam op de weg reeds lang gemaakt is en die steeds start bij de categorie favorieten, is hard op weg om óók als crosser door te breken. Zijn prestaties in het nog prille cross-seizoen zijn beslist uitstekend te noemen en vooral de derde plaats in de befaamde Katerkoers is er een, die respekt afdwingt. De Swift-renner pakt de training voor de sport-der- sterken momenteel serieus aan en traint na zijn diensttijd in de omgeving van Amersfoort enorm hard. Bert wil óók bij het crossen erbij zijn en is vast van plan - zover de dienst het toelaat - zich te laten gelden. In ieder geval start Bert, evenals zijn streek genoot Jan van Dijk, in de nationale titelstrijd te Elsloo en als de voortekenen niet bedriegen, heus niet zonder uitzicht op een van de ereplaatsen! Dit waren in grote trekken de be levenissen van de veelbelovende amateur Bert Zoet opgetekend tij dens een gezellig babbeltje en voor de juistheid nageslagen in de talrij ke plakboeken, die voor ons op tafel lagen. Overigens heeft Bert het begrip „sport" van niemand vreemd, want broer Nico is voetballer in Ter Lee- de, zijn vader is 2e voorzitter van „Swift", een jongere broer doet aan zeilen en zus Tine werd kort na de oorlog op de Leidse sintelbaan kam pioene van Leiden op de 100 meter hardlopen. Rest nog te vertellen, dat evenals vele andere wielrenners ook Bert Zoet een prima schaatser is. De thuiswedstrijden van SVL tegen het Utrechtse DSO is ver beneden de verwachtingen gebleven. Gezien de plaatsen, welke beide teams op de rang lijst Innamen, hadden wij een felle, ge- lijkopgaande strijd verwacht, maar door mat SVL bij het afwerken van de aan val niet tot het normale spel wist te komen, ging de zege met royale cijfers naar de Utrechtenaren. De misère begon direct al. Foute set ups aan de lopende band hielden de SVL kanonnen Sieval en Van Nierop werkeloos aan de grond en zonder moei te kwam DSO op 27. Een uitstekende plaatsbal van Bontje bracht de reserve weer bij SVL, welke door Van Biemen uitstekend werd benut: 57. Maar daar na nam DSO - vooral aanvallend - het weer volledig in handen: 813. Opmer kelijk was vooral de slechte velddek- king van onze stadgenoten, waardoor DSO enkele malen heel goedkoop aan een punt kwam door de bal rustig in een niet verdedigd deel van het SVL- speelveld te plaatsen. SVL probeerde het daarna nog wel, maar verder dan 1013 kwam zij niet: 1015 voor DSO. Hoewel SVL in de tweede set beter speelde kon hun spel ons beslist niet bekoren. Te veel set-ups werden onzui ver geplaatst, waardoor de aanval van onze stadgenote niet uit de verf kwam. Dat zij desondanks toch jp. 52 kwa men hadden zij te danken aan Van Nie rop, ongetwijfeld di. beste man bij SVL gisteravond, die enkele malen een half mislukte set-up toch nog doeltreffend wist af te ronden. Maar daarna ging het weer mis. DSO spande zich een ex tra in en drukte onze stadgenote in de verdediging. Via 57 werd het 713 voor DSO. En juist deze bijna hopeloos lijkende achterstand inspireerde SVL tot beter spel. Zelfs Sieval gaf enkele goede set-ups, welke kansen door Van Bie men, Van Nierop en Stikkelorum naar behoren werden afgemaakt: 1113. Maar ook DSO gaf de moed niet op. Het werd 1114, maar toen gooide een time-out van SVL roet in het eten. DSO miste de opslag en aanvoerder Stikkelo rum profiteerde dankbaar: 1414. Met de haven in zicht strandden onze stad genoten. Enkele fouten gaven DSO de gelegenheid om terug te slaan en deze kans liet de Utrechtenaren niet voorbij gaan: 1416. SVL begon de 3e set met het goede voornemen het verloren terrein te her overen. Na een 13 achterstand zorgde eerst Bontje met een goede doorslagbal voor het terughalen van de service, waarna de SVL-aanval even op volle toeren ging draaien. Via 84 kreeg SVL met 126 een goede kans op setwinst, maar aan dit betere spel trok DSO zich prachtig op. Prima blokkeren van de Utrechtenaren ontnam onze stadgenote de kans op succes bij oe aanval en toen zij desondanks toch bleven doorslaan, natuurlijk met negatief resultaat, kwam DSO op wel heel goedkope wijze aan de punten. Met 1215 namen de Utrech tenaren ook de 3e set voor hun reke ning. heel erg ver vieren. Syrena profiteerde dankbaar en zag zowaar kans een voor sprong te nemen. Juist even te laat re aliseerde Kangoeroes zich het gevaar en ondanks een formidabele eindspurt kwamen zij net iets te kort om de winst te grijpen. Deze ging nu met 1513 naar Syrena. Zelfs ging het er in de 4e set nog even somber uitzien voor Kangoeroes. Syrena had kennelijk moed geput uit de voorgaande setwinst en speelde bijzon der enthousiast. Zij namen een 72 voorsprong, maar nu stak Ans Meijer van Kangoeroes een spaak in het wiel. Prachtig serverend bracht deze speelster haar team op 78 en Kangoeroes ging door: 812. Een kleine inzinking van Kangoeroes gaf Syrena nog eenmaal de kans de achterstand in te lopen, maar weer was het Ans Meijer die op de ser vice de zege voor het Leidse team veilig stelde: 1215. In de wedstrijd PunchWS 2 kwam de eerste klap wel erg hard aan. Met maar liefst 150 zegevierde de Delftse studenten. Wel ktoam WS 2 meermalen tot goede combinaties, maar de afwer king liet veel te wensen over. Gelukkig bleek het moreel van onze stadgenoten gisteravond zeer sterk. Wat Punch ook probeerde, het lukte niet om de verdediging van WS 2 uit positie te spelen. Wel moesten onze stadgenoten natuurlijk meermalen het hoofd buigen De kans is groot, dat de Friese elfstedentocht zal kunnen doorgaan. Het bestuur van de vereniging de Friese Elfsteden heeft vrijdagavond, na 5 uur vergaderen, besloten om opdracht te geven de baan op de rou te van de Elfstedentocht in gereed heid te brengen. Daartoe is ook de medewerking ingeroepen van de Friese bevolking. Het bestuur heeft nog geen datum vastgesteld. Het wil eerst een duide lijk inzicht hebben op de betrouw baarheid van het ijs op de route. Een onderzoek wordt vandaag reeds ingesteld en vanavond hoopt het be stuur een eventuele datum te kun nen vaststellen. Volgens thans beschikbare gege vens varieert de kwaliteit van het SCHAATSWEDSTRIJDEN OVERGANGSKLASSE Overwinning van Kangoeroesdames Kleine nederlaag voor VVS 2 De dames van Kangoeroes hadden in Den Haag weinig moeite met het zwak ke Syrena. Met uitzondering van de 3e set, waarin zij het te gemakkelijk opna men, was Kangoeroes zoveel sterker dat een overwinning niet kon uitblijven. Na een zwak begin in de strijd tegen Punch (Delft) herstelde WS 2 zich keurig. Zelfs kregen zij nog een uitste kende kans op tenminste ren gelijkspel, maar helaas verzwikte aanvoerder van der Lelie in de 3e set zijn voet en dit betekende de nederlaag. Met het noemen van de uitslag van de le set, 215 in het voordeel van Kan goeroes, zal het duidelijk zijn dat van strijd beslist geen sprake is geweest. Alleen door goed te serveren brachten onze stadgenotes haar tegenstanders zo in moeilijkheden, dat zij eenvoudig wel moesten winnen. Ook in de 2e set bleef er duidelijk af stand tussen beide teams. Wel kwam er nu wat meer lijn in het spel van Syrena, maar tot een aanval van betekenis kwam de Haagse ploeg niet. Anders was dat aan de zijde van Kangoeroes. Ans Vrielink en Suus Verhoeks wisten ook op dat onderdeel van wanten en dit be tekende wederom setwinst voor Kan goeroes: 915. Zoals hierboven ais aangegeven lieten onze stadgenotes in de 3e set de teugels H. GRIFFIOEN KAMPIOEN MARECHAUSSEE H. Griffioen uit Amsterdam is vrijdag in Eelde Nederlands kampioen der Kon Ned. Marechaussee geworden. De uitslagen luiden: 500 meter: 1 D. J. Be^seling (Nun- speet) 56.sec.; 2 J. Kuiper (Gronin gen) 58.6 sec. 1500 meter: 1 H. G. Griffioen (Amster dam) 3.07.7; 2 M. D. te Velde (Nun- speet) 3.12.1. 5000 meter: 1 Te Velde 11.14.4; 2 Griffioen 11.29.8. Eindklassement: 1 Griffioen 190.847; 2 Besseling 192.527. DE KNSB-KALENDER Toegevoegd aan de KNSB-kalender van de komende dagen zijn: 15 jan.: Giessenburg (Z.H.): nationale kortebaan-wedstrijd mannen. 12 jan.: Bodegraven: Nat. kortebaan mannen. 12 jan. - 12 jan.: Merendistrict Zuid Holland - korte Molentocht, 30 km er in Rüpwetering. 12 jan.: Veesen (Ov.): korte baan, man nen om de „Gouden Schaats". 13 jan.: Angeren (G.): IJver Ijsvogel? nationale wedstrijd langebaan heren. 500, 1500 en 5000 meter. 12 jan. Zuid Beijerland: - IJver d< Winterkoning, kortebaan junioren. 15 jan,: Eveneens te Zuid-Beijerland kortebaan, mannen. voor de harde Punch-aanval, maar ook zij kwamen met name door De Vries, Van der Lelie en Van Dorp tot goede aanvalsacties. Met hand en tand verde digden onze stadgenotes de in het begin veroverde kleine voorsprong tot het laatst. Resultaat: 1416 voor WS 2, Een wel wat geschrokken Punch stond in het begin van de 3e set soms raar te schutteren en dankbaar greep WS 2 de gelegenheid aan om in de aanval te gaan. Van Nierop en De :/ries knalden enkele malen hard door het traag rea gerende Delftse blok en dit bracht VVS 2 op 28. En toe volgde het drama. Bij het neerkomen na een smash kwam aanvoerder Van der Lelie zo ongeluk kig terecht, dat van verder spelen geen sprake kon zijn. VVS 2 had geruime tijd nodig om deze tegenslag te verwerken en toen zij eenmaal zo ver waren had Punch al een voorsprong genomen en stond deze niet meer af: 1513. Voortreffelijk verdedigen van Walop en goed serveren van Van der Hoogt hielden in de 4e set de balans lange tijd in evenwicht. Steeds weer strandde de Delftse aanval op de stugge verdediging van VVS 2. Tot 1111 ging de strijd ge lijk op, maar toen gingen onze stad genoten door de knieën. De Delftenaren gooiden nog eenmaal al hun krachten in de aanval en tegen dat geweld was WS 2 niet opgewassen: 15—11 voor Punch en dus 31. ijs sterk. De toestand is slecht tus sen Workum en Bolsward, tussen Harlingen en Frankeker en in de gemeente Het Bildt. Het bestuur heeft de gemeente Leeuwarden verzocht de stadsgrach ten af te dammen, teneinde het war me water van de fabrieken te we ren, en zodoende rond de finish te Leeuwarden betrouwbaar ijs te krij gen. „De veiligheid gaat ons voor al les," aldus de voorzitter van de ver eniging de Friese Elfsteden, de heer J L. Hoogland. „Wij willen weten hoe het ijs onder de sneeuw is. Het zit er overigens wel in, dat de tocht zal doorgaan." Ook in Engeland zijn de voetbal velden vanwege sneeuw en ijs onbe speelbaar. In verscheidene stadions is het zelfs mogelijk om te schaatsen. Op de foto: de aanvoerder van Black pool en het nationale elftal, Jimmy Armfield (links), draait met zijn doelman Tony Waiters rondjes op de schaats in het stadion van Blackpool EERST VOETBAL Zoals zo velen voor hem was hij „gegrepen" door de Tour de France. Het was in 1957 en Bert Zoet was toen 14 jaar. Als adspirant speelde hij in het A-elftal van de voetbalvereniging Teylingen, maar na zijn intrede in de wielersport - tijdens een koers verongelukt - reeds het was de jeugdronde rond de Ka- direkt goede tweede. Enkele weken gerbrug in het bollendorp - gingen later reed Bert zich in de bloemen, de voetbalschoenen aan de kant. Deze eerste ritzege, behaald te Box- Bert blééf fietsen! Hieraan was óók tel, zou nog door talrijke zegepralen een schilder verantwoordelijk, want worden gevolgd, want bij het sluiten deze, toevallig werkzaam in Berts van het seizoen stonden er 23 over- geboortedorp, zag wel wat in dat winningen op zijn naam! kleine knaapje en bood hem voor 40 gulden een echte racefiets te koop NIEUWELING aan. Na wat praten met pa Zoet kwam die fiets er. De volgende stap Een jaar later - 1 januari 1959 - was de aanmelding als lid van de werd Bert reeds nieuweling. De te- wielerver. „Swift". Het was de toen- genstand was uiteraard groter, maar malige sekretaris, de heer C. Velt- op 1 februari was de eerste zege huijzen, die de enthousiaste jonge- reeds een feit. Het was tijdens de ling als lid noteerde in zijn boeken, cycle-cross te Achtmaal. Verder kwam Bert toen niet, want familie- Eén dag later omstandigheden waren oorzaak, dat hij zich niet ten volle aan zijn sport Eén dag later reeds fietste de knaap kon wijden. Dit duurde enkele maan- mee in de rijen van de jeugd van den. Bevrijdingsdag 1959 kwam Bert „Swift". De liefde voor de wieier- echter weer in het nieuws en zege- sport kreeg toen gelijk een flinke vierde in de Ronde van het Capitol deuk, want totaal ongetraind moest (Den Haag). De rest van het seizoen Bert al rap lossen en tot overmaat ging het weer opperbest en toen op van ramp, toen hij niemand meer 25 augustus met de Ronde van Rijns- zag, reed hij een verkeerde weg in. burg onder het seizoen een streep Enkele jongens, waaraan de ont- werd gezet, was de oogst niet ge- hutste Bert de weg vroeg, wezen ring: hem toen de juiste route, maar er was al ruim een half uur verstre- Al deze overwinningen staan ech- ken, toen debutant Zoet na de win- ter in de schaduw bij de ritzege in naar over de streep kwam. De eerste de befaamde nieuwelingen-klassie- aardigheid was er wél een beetje ker, de Ronde van Noordwest-Fries- af land over 115 km. Dit grote sluit stuk vond plaats op 5 sept. 1959 Die eerste tegenvaller kwam Bert en uit een veld van 300 renners ging echter de volgende week alweer Bert - dankzij zijn vlijmscherpe te boven, want na hard trainen eindsprint - als winnaar over de verscheen hij voor zijn tweede eindstreep. Toen diende zich ook 'n wedstrijd als adspirant aan de nieuwe crack aan, namelijk Gerben start, met de wil om zich nu niet Karstens, die vierde werd! los te laten rijden. Zo gebeurde ook en tot ieders verbazing ver- AMATEUR zeilde hij zelfs in een kopgroepje van 5 rennertjes en won de eind- OP ADVIES van Arie van Vliet sprintLater zou blijken, dat stapte B^rt Zoet tijdens het seizoen juist die eindsprint bijzonder ge- 0p i7_jarige leeftijd over naar de vreesd is als het erom gaat een categorie amateurs en deed mee aan koers in de spurt te beslissen. Niet de baankampioenschappen van Ne- 3a/„e" derland te Amsterdam. Het ging goed en Bert werd kandidaat voor de ploegachtervolging, die dat jaar ons land op de Olympische Spelen zou vertegenwoordigen. Een ernstige val haalde toen een streep door de Per 1 januari 1958 - hij was toen 15 plannen en de baan was verleden jaar! - kreeg Bert zijn eerste KNWU- Ljdj licentie en startte op 12 januari als zelfs op de sprintschool van Arie van Vliet gezeten! adspirant op een nieuwe fiets eerste officiële wedstrijd. Het was de cycle-cross te Made - op dat mo ment begonnen we te bladeren in de vele plakboeken - en Bert werd ach ter zijn grote vriend en rivaal Rei- nier Riethoven - op jeugdige leeftijd Bijna kampioen Op 19 juni 1960 kwam Bert in het middelpunt van het sportnieuws te staan, vanwege zijn prestaties tijdens de wegkampioenschappen te Zandvoort. Kort vóór de finish namelijk had het er alle schijn van, dat dit pas tot amateur ge promoveerde rennertje kampioen van Nederland zou gaan worden. De onervaren knaap kreeg echter in de laatste fase een „tik" en zo ging de kampioenstricot zijn neus voorbij. Bert had zijn krachten wat roekeloos verspild en finishte nu als achtste. Jammer, want iedereen dacht Zoet als overwin naar te kunnen begroeten! Ook als amateur kwamen de over winningen vlot en zijn score in de laatste maanden van seizoen 1960 is zéér verdienstelijk: 6 maal eerste, 4 maal tweede en 2 maal derde. Dit zelfde seizoen werd Bert op 20 ok tober pas 18 jaar! Tussen de bedrij ven door sleepte Bert óók nog de door de vereniging „Swift" uitge loofde prestatieprijzen (in 1959 en 1960) mee naar Sassenheim. Boven dien werd hij als lid van T.C.S. nog kampioen tafeltennis van Sassen heim en ook op de „rollen" kon Bert heel goed meekomen. Beide laatste verrichtingen vielen in het kader van zijn streng trainingsschema. Toen de winter aanbrak van 1960 was Bert ook bij het crossen weer van de partij en behaalde de volgen de resultaten: Soestduinen 7e, Kater- koers 3e, Achtmaal 5e en Elsloo 7e. In het voorjaar van 1961 werd Bert opgenomen in de groep-Schulte en volgde een strenge training in Den Bosch. Onder het wakend oog van de meester behaalde hij op 20 maart alweer de eerste zege: Ronde van Berlicum. Er kwamen nog méér successen dat jaar met o.a. overwin ningen te Oss, Haaren en Achtmaal, tweede plaatsen o.a. te Oosterhout, Woerden en Schijndel, maar dé grote triomf vierde de pupil van Schulte op 3 augustus te Chaam waar hij een grote rol speelde in de Acht van Chaam en in de eindsprint de zege opeiste! Bovendien werd hij kam pioen korte afstand van „Swift" en klasseerde, hij zich als 5e bij de pro vinciale kampioenschappen van Z.- Holland. Samen met Piet Kooyman legde hij ook nog beslag op de le prijs in de tijdrit voor clubs in de Midden-Beemster. PECHVOGEL HET AFGELOPEN seizoen begon Bert Zoet uitstekend en al spoedig stonden twee overwinningen op zijn naam namelijk te Katwijk en te Culemborg. Tijdens de kampioen schappen van Zuid-Holland werd hij derde en in de Vierdaagse v. Amers foort en in de Ronde van Haaren ging hij als 2e over de streep. He laas, Bert kwam in de sprint, tijdens de Kersenronde in de straten van Mierlo bij de finish samen met Jur- rie Dokter lelijk te vallen en brak zijn rechterpols. Hij werd zodoende voor vele weken uitgeschakeld. Toen het echter even ging, zat hij met één hand sturend weer op de fiets om te trainen. Gelukkig kwam aan het eind van het seizoen weer alles goed, maar voor Bert was het seizoen 1962 toch groten deels verloren. Spelmoment uit de wedstrijd SVLDSO (Utrecht). De stand was hier al 59 voor de Utrechtenaren. AANGEZIEN BERT de weinige tijd, die het soldaat-zijn hem vrijaf gunt - nog enkele maanden en hij is weer „burger" - tot de laatste seconde voor zijn sporten benut, is het ons gelukt hem tussen de bedrijven door aan de praat te krijgen. Alvorens wij van wal steken stonden we even stom-verbaasd, toen we de enorme prijzenkasten etc in het oog kregen, die de wanden van de voorkamer van het ouderlijk huis aan de Rusthof laan te Sassenheim 4 i

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10