Een mijnenveger voor de jeugd Weerbericht DINSDAG 4 DECEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT Geen clubhuis? Wat enthousiasme en werklust rer-_ mogen, werd bij de Tokakwita getoond" Utrecht (P P) - „Tuuuu-tu-tu", knerpt een schril fluitje. Het is de letter D van het morse-alfabet die geblazen wordt en dadelijk snelt een jongeman, keurig gekleed in het attractieve uniform van zeeverkenner naar zijn schipper toe. Hij meldt zich „Hier de bootsman van dienst, schipper„Wil jij de troep even klaar zetten, dan kunnen we beginnen vraagt de leider. „Zeker schip per t" De bootsman van dienst holt naar de jongens, grijpt zijn fluit en blaast„Tu-tu-tu-tuuuu Drie punten en één streep, de code in het morsealfabet Voor de V van verzamelen. Dadelijk stelt de troep zich op en de bootsman van dienst meldt „Schipper, de troep staat klaar De troepmiddag begint met gebed, waarna de vlag wordt gehesen. De kwartiermeester leest de verkenners- wet voor en het spel der zee verkenners kan beginnen. Deze mid dag wordt het zeiltheorie. Aan de hand van een prachtig model van een zeilboot met alltes er op en er aan, krijgen de jongens les en inmiddels hebben wij even gelegenheid om een praatje te maken met de opperschip- per, de heer Frans Schooleman, die de motor en ziel is van de „Tekakwi- tagroep". Gezellig, onder het genot van een kopje koffie, babbelen we wat in „de roef". De heer Schooleman is een bij uitstek geschikt figuur als jeugd leider. Hij is vlot, dynamisch, een man vol ideeën en heeft alles voor zijn jongens over. Hij is wat trots óp het troephuis dat hij zijn groep heeft kunnen bezorgen in de vorm van een oude mijnenveger van de Koninklijke Marine en het duurt niet lang, of we krijgèn het hele ver haal, een geschiedenis vol van strijd, opofferingen, voor- en tegenspoed te horen. Zc kregen een mijnenveger Aanvankelijk zat de Tekakwita-zee- verkennersgroep, zoals zovele andere padvindersgroepen, in een geïmpro viseerd troephuis, namelijk een kel der aan een van Utrechts grachten. Dit verblijf was allerminst ideaal te noemen, het was vochtig en in wezen zeker niet geschikt voor zeeverken ners, al zaten de johgens dan wel aan een gracht. Toen de mogelijkheid zich voordeed, dat er niet minder dan vijf oude mij nenvegers door dë Koninklijke Mari ne beschikbaar werden gesteld voor de gezamenlijke Nederlandse zeever kenners, was opperschippëf Schoole man er dadelijk bij om te trachten zo'n schip voor zijn troep te bemach tigen. Het is hem gelukt en momen teel beschikken de zeeverkenners- in Utrecht, Terneuzen, Rotterdam, Am sterdam en Sneek over 'een oude mijnenveger als troephuis. Utrecht kreeg de M-863, de „Marken", toege wezen. Een schip met een lengte van 36.5 meter, grootste breedte 7,2 me ter. diepgang 2.9 meter en een standaard waterverplaatsing van 220 ton, voorwaar een pracht van een schip dat ideale mogelijkheden bood om er een troephuis voor de zeever kenners van te maken. De Tekakwitagroep onder leiding van dë heer Schooleman heeft dat ondervonden. In oktober 1957 kwam hét schip naar Utrecht en nam lig plaats vlak bij de sluizen in het Merwédekanaal. Maar hiermee was men er niet, want het gehele schip moest verbouwd en opgeknapt wor den en daar zijn duizenden guldens mee gemoeid. Niets was hen te veel Om te beginnen moesten de maehi- nes er uit worden gehaald en dat was geen werkje, dat de jongens zelf konden opknappen. De schepen ble ven eigendom van de maTine en de machines dus ook. Alvorens die ma chines er uit waren, ging er heel wat tijd overheen. Maar toen kon men eerst goed beginnen met het op knappen en geschikt maken van het nieuwe tehuis. Er werd een grote revue op stapel gezet, er werden allerlei acties on dernomen om aan geld te komen. De jongens hebben niet alleen daad werkelijk geholpen om hun schip op te knappen, door timmeren, schil deren en wat al niet meer, zij hebben gezamenlijk ook hard gewerkt om het benodigde geld bijeen te krijgen. Niets was hun teveel I De malste karweitjes werden geaccepteerd en opgeknapt als er maar Iets mee te verdienen was. In dit alles ging de leiding hen voor, want schipper Schooleman meent en zeker niet ten onrechte dat de verkennerij een belangrijk element kan zijn als hulp bij de opvoeding en karakter vorming van de jeugd. „Laat ze maar hard werken voot hun geld is zijn mening. „Op die ma nier ondervinden ze, dat men niets vóór niets krijgt in het leven, dat er hard Voor moet wordén gewerkt en ze leren de waarde vari geld zien De zeeverkenners van de Tekakwita groep hebben dat in die periode ook wel geleerd nemen we aan. Steeds was de leiding er op uit om dingen te verzinnen waarmee geld verdiend kon worden. Weken lang is er gewerkt om kerststukjes te ma ken, die tegen Kerstmis verkocht worden. Verlotingen zijn er gehou den, feestavonden gegeven en hon derden andere klusjes opgeknapt, waarmee geld in de pot kwam, waar door men in staat was de noodzake lijke en geWènste dingen aan hét niéuwe tehuis te dóen. „De Tekakwita", ex-mijnen- veger Hr. M6. „Marken", nu troephuis voor de zeeverkenners te Ütrecht. Een juweel van een tehuis met 1001 mogelijkheden. Baldadige jeugd en brand Tegenslagen zijn de verkenners van Tekakwita niet bespaard gebleven. In het voorjaar van 1959 kreeg de boot bezoek van een aantal baldadi ge en vandalistische jongelui, die in korte tijd kans zagen voor duizenden guldens zinloos te vernielen. Daar bleef het niet bij, In begin oktober 1960 trof een andere ramp de groep. Wegspringende von ken van snijbranders, waarmee men een stalen schoorsteen van het schip wilde verwijderen, veroorzaakten een behoorlijke brand, waaraan de brandweer nog heel wat werk had. Bij deze gelegenheid ging de pas ge legde houten vloer in de grote zaal verloren, uiteraard een behoorlijke schadepost. Toch hebben de verkenners en hun leiding zich niet laten ontmfedigen. Er is verder hard gewerkt, nieuw geld werd verzameld en de schade hersteld. Een jaar later en wel op 21 oktober 1961 werd het nieuwe troephuls of ficieel en natuurlijk met een feeste lijke plechtigheid in gebruik geno- Troephuis op alle manieren benutten Zo biedt dit prachtige tot troephuis omgebouwde schip momenteel een tehuis aan zo'n honderd zeeverken ners en hun leiders. We hebben sa men met schipper Schooleman het schip eens bekeken en we kunnen niet anders zeggen, dan dat er Van gemaakt is wat er van te maken was. Voor een groot deel is dit succes te danken aan het feit, dat de heêf Schooleman van beroep binnenhuis architect is, zodat de verbouwing èh inrichting van het troephuls vakkun dig is geschied. Voor- en achterdek van het schip zijn vrij vóór spel en diverse oefe ningen. Benedendeks is in de steven van de boot een leuk verblijf inge richt alsook de zogenaamde roef, achterin het schip vindén wij een keuken en een soort „bar". Niet dat die bestemd is voor de verkenners, maar schipper Schooleman heeft verder gedacht. De grote zaal, die de grote ruimte vormt benedendeks, wordt namelijk wel verhuurd voor festiviteiten en dan is zo'n bar uiter aard van veel nut Enkele oudere verkenners treden dan tevens op als bedienend personeel en zo wordt er weer wat extra's verdiend voor de kas van de troep. Ook ie het schip gedurende de perio de van 15 juli tot 31 augustus be schikbaar gesteld als jeugdherberg. Men boekte dit jaar niet minder dan 550 overnachtingen. Onder de gasten bevonden zich Fransen, Noren, Duit sers en Engelsên. Op die manier wordt door de leiding geprobeerd het troephuis rendabel te maken om de kosten die verbouwing en ver nieuwing met zich brachten te dek ken en de kas van de troep in zijn geheel te spekken, want laten we niet vergeten dat er nog heel wat meer komt kijken. Meer boten nodig Zeeverkenners hebben boten nodig om hun spel van verkennen te water te kunnen uitvoeren. De Tekakwita groep beschikt buiten het troephuis over een schouw en 8 zeil- en roei- vletten, alle van staal, waardoor het onderhoud e.d. veel gemakkelijker is, terwijl de levensduur van dergelijke boten ook groter is. Het troephuis van deze groep mag echter een unicum genoemd worden, want ook al zijn er in nog vieT plaatsen in ons land dergelijke oude mijnenvegers in bruikleen, het schip van de Tekakwitagroep in Utrecht is zonder twijfel het mooiste van de Vijf. Wanneer we de inrichting eens grondig bekijken, dan zien we een uitstekende verlichting van TL-bui- zen, ln de grote zaal brede banken langs de wanden, dlè echter met een enkele handbeweging om te toveren zijn in bedden, alles zit goed ln de verf, kortom de jongens hebben er een waar paradijsje van gemaakt dat onze diepe bewondering heeft. Het voorbeeld van de Tekakwita zal ongetwijfeld ook in de andere plaat sen worden nagevolgd. Hier hebben een aantal verkenners met hun lei ders laten zien wat er mogelijk is, wanneer men de zaken enthousiast aanpakt. Zo leren de verkenners nog iets extra's, iets dat ze haast dé vele andere belangrijke zaken die hun in de verkennerij worden bijgebracht in hun toekomstig leven als volwas sene in ohze maatschappij zeker goed zullen kunnen gebruiken en wel dat men met enthousiasme en werk lust geweldige resultaten kan beha len. (Nadruk verboden). kath. kleuterschool in Doesw(jk en een tweede kath. lagere schol in de Z. en M.polder tot een totaal van 1.600.000,- en voor sportaoeleinden, w.o. de uitbreiding van het zwembad 850.000. De 25.000 voor uitbreiding van de verlichting aan de Achterho- venerweg -is een bedrag dat daarbij in het niet zinkt. Voor 1965 staat op het programma de stichting van een volkstuincomplex in Doeswijk, waarvoor 50.000 is ge raamd en de aanschaf van een niey- we vrachtauto ten behoeve van Open bare Werken voor 20.000. In 1966 hoopt men te beginnen met de eerste fase van de uitbreiding van het gemeentehuis, hetwelk 75.000 zal vergen naar verwachting en in 1967 meent men de bouw van een cultureel centrum met vergaderzalen c.a. te verwezenlijken, waarvoor een bedrag van drie ton wordt geraamd. Voorts wordt voor 1967 overwogen de ver nieuwing van de Doesbrug, welke post echter in dit investeringsprogramma nog pro memorie is opgenomen. VOORSCHOTEN Moeder Gods-parochie officieel opgericht Vrijdagavond inwijding noodkerk en installatie eerste pastoor Vrijdagavond half acht zal de nood- Wilhelminastraat, Erasmusstraat. kerk van de nieuwe Moeder Gods- Konijjgin Julianalaari, Prinses Mar- parochie aan de Kon. Marinelaan grietlaan, Prinses Marijkelaan en officieel in gebruik genomen worden Louise de Colignylaan, verder in met de inwijding door deken W. P. rechte lijn tot aan de grens van Was- M. Haring. Daarmee is de parochie senaar. officieel een feit en diezelfde avond tijden van de H. Diensten zijn zal aok de eerste pastoor J. A. Blonk WÈ,t betreft de H. Missen: 's zondags worden geïnstalleerd. Tot kerkmees- 7 30> kwart v00r 9 hoogmis, 10.15 en ters van de nieuwe parochie zijn door n 30 stille H Missen. In de week 7.30 de bisschop benoemd mr. Th. L. Doo- en g 3q met vrijdags een avondmis renweerd ende heer H. J. Trel. om 3 Ulil. Lof zal worden gehoudeh Na de inwijding door de deken van >s zaterdags half 8 en 's zondags 7 u. Leiden zal pastoor J. Th. van Bem- melen van de parochie van de H. Laurentius het H. Sacrament naar de noodkerk overbrengen. Direct daarop volgt dan de installatie van pastoor Blonk. De parochiegrenzen. newegen en H. van Swieten en de heer J. P. Duinisveld. Als nieuw lid werd gekozen mej. L. Luiten. Kape laan H. v. d. Hondel wenste het nieu we bestuur veel goeds toe. Spr. hoop te, dat de vereniging een nieuw tijd perk van grote bloei zou meemaken. De kleur van de vlag werd nog niet vastgesteld. Wel ging men er toe over de vereniging een nieuwe naam te geven. Voortaan zal de vereniging heten de R.K. Gymnastiekvereniging „Sine Nomine", hetgeen betekent „Zonder Naam". De wijzigingen in de statuten en het huishoudelijk reglement werden na discussie aanvaard. Wegens de extra kosten, die op de vereniging drukken zal de contributie met in gang van 1 januari 1963 verhoogd Worden. Het inschrijfgeld Werd be paald op 1,In de rondvraag werd o.m. het costUumvraagstuk bespro ken. ZOETERWOUDE Kath. Gymnastiekvereniging. De R.K. Gymnastiekvereniging, die on- De grenzen van de parochie zijn als der de naam DWO reeds haar eerste volgt vastgesteld: gaande door de lustrum vierde, hield haar jaarver assen van de Molenlaan, Treubstraat, gadering in het parochiehuis. Aan 't begin van deze langdurige bijeen komst herdacht de voorzitter van het SCHEEPSBERICHTEN Xl ,TnTT,„, derden baden Voöf dé ziêlerüst van ALPHACA 2 t^. Suez; EEMLAND 3 ae overleden prinses, rede Santos; KERKEDIJK 4 te New York verw.; ORANJE NASSAU 3 te °e vergadering Verklaarde zich ac- Plymouth; SINON 3 v. Paramaribo n. coord met het gevoerde beleid van Genua; WILLEM RUYS 3 te Callao; het voorlopig bestuur. Er is onder- 4 te Philadelphia; BENGKA- meer een actie gaande om te komen n H1°.K niinASïïïV»! A¥,clL" ,ot aantrekken van donateurs voor E^bl'th n kaa?s?a^ ULVkskk 1°,^ de vereniSin£' D«e actie verloopt Callao: ZEELAND 4 V. Khnrramshar n. Reeds 40 donateurs wer- Bombay: AMMON 3 te Newport News- den ingeschreven. Hierna werd over- DIOGENES 3 te Bremen; MADISON S^gaan tót dè bestuursverkiezing. LLOYD p 3 Algiers n. Port Said; Van het geheel aftredend voorlopig SCHIEDÏJK 3 te Antwèfpen; SLOTËR- bestuur werden herkozen voorzitter KERK p 3 Stromboli n. Port Said. H. Vódegel, de dames A. J. M. Groe- Grepen uit Leiderdorpse begroting 1963 Cijfers van een uitbundig groeiende gemeente gulden) kunnen worden verdeeld als volgt: opbrengst van gemeentelijke eigendommen 110 of r. 5%, plaatse lijke belastingen en restributies 168 of 17%, terugontvangen van Uitgaven, aandeel in rijksbelastingen, rijksver goedingen en provinciale bijdragen in de uitgaven 660 of 34% en tenslotte de uitkering volgens de wet finan ciële verhouding rijk en gemeenten 1067, welke inkomsten met 53% meer dan de helft bedraagt van het ge meentelijke inkomen. De uitgaven gven het volgende beeld: algemeen beheer 287 of 14%, openbare veiligheid 55 of 3%, volks huisvesting en volksgezondheid 127 of 6%. openbare werken 755 of 37%, onderwijs, kunsten en wetenschappen 430 of 22%, maatschappelijke steun 192 of ruim 9% en de overige uit gaven, met inbegrip van onvoorzien 143 of circa 9%. INVESTERINGSPROGRAMMA B. en W. hebben voor de jèren 1963 tot en met 1967 een investeringspro gramma opgesteld, dat als geheel is afgestemd op de groei van de gemeen te. In 1963 voor schooluitbreiding 300.000 en voor de bouw Van gym nastiek eveneens 300.000. In 1964 voor scholenbouw w.o. de bouw van een De gemeentelijke huishoudboekjes voor het komende jaar vertonen astro nomische getallen, vooral voor die plaatsen die zich, door welke omstan digheden ook, uitbreiden en waar regeren vooruitzien is wel gedwon gen zijn nu reeds maatregelen te tref fen om de behoeften, onverbrekelijk met bevolkingstoename verbonden, tijdig te kunnen dekken. Een goed voorbeeld van zulk een gemeente is Leiderdorp, dat haar be volking zag uitbreiden van 3013 per 1 januari 1937 tot 8400 zielen, die per 1 januari 1963 worden verwacht. Vooral de laatste jaren is die groei sterk. Van 1940 tot 1954 was de toe name ca. duizend zielen, vijf jaar la ter met 300 en tot 1955 met ruim 500. Toen volgde een grote toename van ca. 1500 inwoners tot 1960 en de laat ste drie jaren met rond 1300. VERDELING VAN INKOMSTEN EN UITGAVEN De totaalcijfers van de gemeente lijke begroting voor 1963 belopen niet minder dan een bedrag van 2.006.147,77 hetgeen een bedrag uit maakt Vdh circa 240.-, per hoofd van de bevolking van zuigeling tot hoogbej aarden De inkomsten (afgerond op 1000 Trein van viaduct gewaaid Bij Oton in Kroatië zijn gisteren 13 wagons van een goederentrein van een viaduct gewaaid. De windkracht was 150 tot 180 km per uur. Het on geluk heeft vier mensen het leven gekost. De wagons maakten een val van 28 meter en kwamen op twee huizen terecht, waarin zich op dat moment niémand bevond. Een van de huizen is volkomen verwoest. Oud-gouverneur dr. Platteel burgemeester van Ede De oud-gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. P. J. Platteel, is bij K. B. van 30 november benoemd tot burgemeester van Ede. De benoe ming gaat in op 16 december. De heer Platteel is gereformeerd en lid van dê A.R.P. „Zelfmoordwapen" nu gevonden De Amsterdamse waterpolitie heeft vanmiddag Uit het Water van de Sin gel nabij de Korte Nieuwe Dijk het pistool opgedregd, waarmee de 55- jarige Amsterdamse kleermaker J. v. Dam zich volgens de aangehouden varensgezel E. S. van het leven zou hebben beroofd. De portefeuille van het slachtofffer werd nog niet gevonden. Na zijn aan houding verklaarde E. S., dat hij na de dood van de kleermaker 't pistool en de portefeuille in de Singel nabij het Hekelveld zou hebben gegooid. Dit verhaal blijkt ih ieder geval juist te zijn. Hèt pistool wordt nu op het politlelaboratorium onderzocht. Het is niet bekend of de huls van de pa troon nog in het pistool zit. Deze werd namelijk in de woning van de kleer maker niet gevonden. De varensgezel blijft inmiddels in zijn aanvankelijke Verhaal volharden, namelijk, dat Van Dam in zijn aan wezigheid zelfmoord heeft gepleegd. Boekbespreking „Als het weer feest Is," door Thea Wamelink - Ultg. „De Spaarnestad", Haarlem. Dit op stevig papier gedrukte boek met kleurrijk harde omslag is een waardevol bezit voor alle kinderen. Het bevat namelijk vele ideetjes, versjes, knutselwerkjes en goede tips om de huiselijke feesten op viotte en leuke wijze te vieren. De vele tekeningert zijn van Carol Voges. „Getekend leven" 4 boeken, tekenningen voor kunstminnaars. Een unieke uitgave verscheen dezer dagen bij de Utrechtse uitgevers Haentjens, Dekker en Gumbert: „Getekend leven". Totaal ruim hon derd tekeningen uit een tijdperk van zes eeuwen (15e tot en met 20e eeuw) zijn in vier kostbare delen bijeenge bracht. Ieder deel behandelt een op zichzelf staand onderwerp, met tel kens een inleiding door een bekend auteur. Aan ieder onderdeel van deze uitgave - die onder redaktie staat van Victor E, van Vriesland - is grote aandacht besteed. Typografisch vooral zijn deze vier kunstboeken opmerke lijk, de keuze van de tekeningen door J. Kok is een zeer goede en wanneer schrijfsters als Harriet Freezer en Hella S. Haasse hun naam aan een werk verbinden, dan kan men bij vorobaat verantwoorde tekstpagina's verwachten. De bekendste Nederlandse musea stonden een reproduktie van hun werken toe, doch ook verscheidene buitenlandse kunstcentra verleenden hun medewerking bij de totstandko ming van dit werk. Vooral déze laat ste bijdragen makeh van deze uitgave een uniek werk, waaraan kunstmin naars hüh gehoêgen 2ulleh beleven. Nieuw Kindertekenboek, door Piet Marée - Uitgave Prisma, Utrecht a Ahtwerpèn. Een kinderpocket nu eens niet om te lezen maar om kleine Jongens en meisjes op weg te help en om teke naar te worden. Met „Pukkle Pot lood" en met behulp van 'n rond doosje, munstuk en lineaal helpt Piet Maré de kleine peuters op weg. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 Uur). AANHOUDENDE VORST Over het algemeen weinig of geen bewolking, maar hiel en daar mist. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst, morgen overdag temperaturen om of iets boven het vriespunt. Meest zwakke wind. Het weer in Europa HELSINKI regen STOCKHOLM licht bew. OSLO mist - KOPENHAGEN mist ABERDEEN onbewolkt LONDEN mist AMSTERDAM onbewolkt BRUSSEL onbewolkt PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN onbewolkt onbewolkt geh. bew. half bew. onbewolkt - FRANKFORT onbewolkt MüNCHEN onbewolkt - ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON zwaar bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bew. onbewolkt half bew. onbewolkt half bew. geh. bew. PAUZE Heden: Barbara, martelares, plm. 306 in Nicomedlë. KOELE WEERSCHIJN VAN EEN HOOP DRUKTE Zie, de maan schijnt door de bo men als een scherf van ijs, scherp geslepen als een Friese schaats. Aan de holle binnenzijde van de sikkel kan men vaag de omtrek van de rest van de maan onderscheiden, het z.g. „asgrauwe maanlicht". In de vrieskou is dat een hartverwarmend verschijnsel. Het asgrauwe licht is namelijk de weerschijn van onze eigen Moeder Aarde, het daglicht over Amerika. In New York en Buenos Aires is het nu een ontzaglijk rumoerig haastje repje. De weerspie» geling daarvan is het vale gelaat van de maan, die, met haar zilveren nar renkap op één oor, de draak met alles steekt. Dat deed Madame Maan reeds, toen er nog geen gewichtig doende mensen op aarde waren. Maar zij blijft het doen, en dat is hinder- (lijk voor mensen, die voor gewichtig willen doorgaan en asgrauw begrijhsa worden. PUZZEL No. 535. Hor.: 1. telwoord, 4. beet, '7. part, 8. lidwoord, 9. nauw, 10. deel v. e. boom, 11. leed (ZN), 14. nieuw (Gr), 15. slijk, 17. aanwijzend voor naam w., 19. grap, 21. bekende afkor ting, 22. verstand, 23. zot, 24. steen soort. Ver.: 1. gem. in Gelderl., 2. zwem- I vogel, 3. rangtelwoord, 5. meisjes- Inaam, 6. zilt vocht, 10. onklaar, 12. I achting, 13. volk uit de oudheid, 16. wal. 18. meisjesnaam, 20. steen. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 512. Hor.: 1. troffel, 8. speer, 10. A.B., 12. are, 13. re, 14. Noë, 16. lor, 17. herhaling, 18. Ate, 19. adi, 20. Ne, 21. Ida, 23. Ee, 24. deels, 26. delling. Vert.: 2. Rs, 3. opa, 4. Fernandel, 5. fee, 6. er, 7. aanhang, 9. vergiet, 11. boete, 13. ronde, 15. ere, 16. Lia, 21. 'iel, 22. Ali, 24. de, 25. Sn. PUNT Altijd pry's

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3