koninginnedag r<# DE LEIDSE COURANT op amsterdam is een groots opgezet feest veel speenvarkentjes en textiel van boombast gelegenheid van het Congres van Berlijn. In 1899 volgde een tweede Duits-Engelse overeenkomst, krach tens welke Tonga een Engels pro tectoraat werd. uit verdrag traa op 18 mei 1900 in werking, op de ge boortedag van koningin Salote. Die ongeveer 100 eilanden en ei landjes zijn verdeeld in drie hoofd groepen met moeilijke namen, name lijk Ha-apaï, Tonga-tapoe en (het bergachtige) Va-vaoe. Ze zijn be volkt door Polynesiërs, bruine, ste vige, vrolijke, beleefde en ijverige mensen. Intelligent zijn ze ook. De totale bevolking telt ruim 50.000 zie len. Er wonen ongeveer 25.000 Poly nesiërs „op" Tasman's Amsterdam, alsmede enige honderden Westerlin gen. De tijden van het veelgodendom en de voorouderverering behoren nu bijna geheel tot het verleden, want vrijwel alle Tongalezen zijn thans Christenen. Enige duizenden Katho lieken, voor de rest lidmaten van verscheidene Protestantse kerkge nootschappen. De sociale zorg staat in Salote's rijkje op hoog pijl. Er wordt veel ge daan voor het onderwijs en de me dische verzorging der mensen. Dit is mede mogelijk dank zij de gunstige verhouding tussen de staatsinkoms ten en de staatsuitgaven. De eerste overtreffen veelal de laatste Boven dien heeft Tonga een voortreffelijk klimaat en zijn er nogal vissen en vruchten om de mensen te voeden. De bestuursvorm heeft gaandeweg een democratischer karakter verkre gen. In de vorige eeuw had bijna ie der eiland(je) een eigen opperhoofd en kwam er ook nog slavernij voor. Nu zijn er nog twee standen: de ede len (nazaten van de opperhoofden) en de burgers. Koningin Salote, die in 1918 aan de regering kwam, wordt bijgestaan door een aantal ministers en een deels benoemde, deels geko zen wetgevende vergadering. De rechtspraak functionuirt uitstekend, mede omdat de criminaliteit geen ernstige vormen heeft aangenomen. Kortom, Tonga is een paradijsje in de Stille Zuidzee. Jammer, dat de Nederlanders er na Tasman's bezoek niet meer aandacht aan hebben be steed. Feestdag. TWEE DAGEN na onze komst was koningin Salote jarig. Vroeg in de ochtend reeds trok de bevolking naar het koninklijk paleis. Mannen, vrouwen en kinderen brachten de vorstin allerhand geschenken. Zij droegen spijzen en dranken vooral „kava", de „Drank der betere stan- Rechts: Een groot stuk tapa (weefsel van boombast), ge dragen op de hoofden der (hierdoor onzichtbare) Tonganezen, wordt naar het paleis gebracht om als geschenk de vorstin te worden aangeboden. ■O -te 8 *8 ken. De vele Tongalese meisjes, die aan de honaerdvyiug meter lange dis bedienden, kwamen handen tekort om de speenvarkentjes, de kreeften, de gebakxen vis en oe Tongalese zoe tigheden aan te reiken, zen even voortreffelijk als exotisch maal! Boven: De Koningin aanschouwt het défilé van oud-gedienden, paleiswachters en schoolkinderen ter gelegenheid van haar verjaardag. Onder: De paleiswacht van de Koningin. „Eigenlijk is het jammer," merkte onze vriend op, „dat Noekoealofa op Amsterdam niet gekozen is als hoofd kwartier der Veremgde Naties. Zou dit wel gebeurd zijn, dan zouden er heel wat minder veto's vallen en heel wat minder strubbelingen zyn!' Het was een opmerking, die althans getuigde van grote waardering voor het goede, dat Tonga en zijn Konin gin het mensdom kunnen bieden en ook werkelijk bieden. Na het feestmaal aanschouwden wij gedurende een paar uur demon straties van de „laka-iaka" en van ander Tongalese dansen. Duizenden toeschouwers volgden het dansfeest opgetogen. De dansen werden gevolgd door een parade of beter mis schien optocht van schoolkinderen, paleiswachters en veteranen uit de tweede wereldoorlog. Deze optocht was zeer belangwekken en getuigde van discipline, gemeenschapszin en gezonde volkskracht. „En hoe vind je nu deze koningin nedag op dit Amsterdam?" „De moeite waard. En wat meer zegt, ik vind dit Amsterdam als ge heel ook bijzonder aardig. Aardiger misschien dan ons Amsterdam. „Aardiger niet, mijn beste, wel an ders. En inderdaad, het is hier mooi en goed. Dat ben ik volkomen met je eens. Ik weet zeker, dat je net zo zou hebben geoordeeld, als je niet toevallig op koninginnedag hier was geweest Ten afscheid kregen wij een „staal tje" geweven boombast oftewel tapa mee op reis. „Een herinnering aan het „gedrocht", dat je op koninginne dag hier dacht te zien," zei onze vriend, die in Amsterdam geboren werd en op Amsterdam heeft gewoond en gewerkt. Links: Een der hoogwaardigheidsbekleders van het konink rijk (Je) leest een adres van hulde en gelukwens voor, dat samen met een cassette tafelzilver namens de Tonganese ambtenaren aan de vorstin werd aange boden ale verjaard*gageechenk. In het westelijk deel van de Stille Zuidzee ligt een honderd tal eilandjes, die als zelfstan dig koninkrijk Tonga een rus tig en tevreden gemenebest vormen. Ongeveer veertig ja ren reeds is Hare Majesteit Ko ningin Salote Tupoe heerseres over dat rijkje. Zij is algemeen geliefd bij haar ruim 50.000 onderdanen. Geen wonder dus, dat de Tongalezen grootscheeps feest vieren, als hun vorstin haar verjaardag viert. WELKOM OP AMSTERDAM, wel kom, welkom!" Met deze woor den begroette ons een oude kennis, toen wij, komende van Nieuw-Zee- land, arriveerden in de stad Noekoea lofa op het eiland Tonga-tapoe. „Dank je! Maar Amsterdam? Je bent een geboren Amsterdammer en dus begrijp ik je vergissing in de vreugde van het weerzien. Maar de hooidstad van het koninkrijk Ton ga heet toch Noekoealofa?" „Geen kwestie van een vergissing, mijn beste. Je staat hier op Amster dam. Maar je weet waarschijnlijk niet, dat de Nederlander Abel Tas man de eerste blanke was, die op Tonga-tapoe voet aan wal zette...." Wij schudden van neen. „Wel, zo is het. En Tasman noem de het eilandje Amsterdam. Nu be grijp je mijn groet, niet waar? Ove rigens tref je het, want dezer dagen viert men hier op Amsterdam een groot feest. Dan is koningin Salote Tupoe namelijk jarig. Zij is een ver standige, aardige vrouw. Je gaat toch met me mee om een kijkje te ne men?" „Graag, maar vertel mij dan straks eerst iets over dit Amsterdam. Het andere, het échte Amsterdam, je ge boortestad, daar weet ik genoeg van." Tonga. ABEL TASMAN (aldus een korte samenvatting van wat wij later op de dag vernamen) was de eerste Europeaan, die op Tonga-tapoe land de. Dat was in 1643. Zowat 130 jaar later kwam de Engelse ontdekkings reiziger Cook ook eens een kijkje nemen. Hem viel een zo goede ont vangst ten deel, dat hij de eilanden „Friendly Islands" noemde. Pas na de Napoleontische tijd kwamen er meer Europeanen. In 1845 werd Ton ga, bestaande uit circa 100 eilanden en eilandjes, erkend als een zelf standig koninkrijk. Toen Duitsland koloniën zocht, kwamen Londen en Berlijn overeen om Tonga neutraal te verklaren. Dat gebeurde in 1886 ter den" in Tonga - alsmede weefsels aan. Het was vermakenjk om te zien, noe sommige van cue stoere iongaiezen een geroosterd speenvarken op een houten blad ais cadeau meebrachten. Anaeren weer gaven vis, gevogelte, vrucnten en kreeiten als geschenken ten paieize al. Al cue heerlijkheden weraen gedeponeerd in de paleistuin en dan geteld door de „matapoelen" (paleisambtenaren). Het was, in de letteriijKe zm des woords, een hoorn des overvloeds, die de iongaiezen voor hun vorstin ieegschudden. „Wat is dat?", vroegen wij, toen een vreemd gedrocht ons naderde. Vvij zagen veel schuifelende voeten en daarboven een golvende lap. „Dat?" luidde het antwoord, „dat is een groep onderdanen, die de ko ningin komen verrassen met een groot stuk tapa, een weefsel van boombast. De Tongalezen zijn van oudsher bedreven in de weefkunst. Tot voor enige tientallen jaren droe gen de mannen boombastkledij en de vrouwen rokken van gevlochten of gespleten bladeren. Trouwens, dat komt nu ook nog voor. Kijk maar eens om je heen!" Wij doolden rond in de omgeving van het paleis. La ter gingen wij naar de kerkdienst want alom in Tonga hield men „ko ninginnedagdiensten" in de kerken. Nadien bezichtigden wij de prach tige cadeaux, die koningin Salote gekregen had van het longalese amb tenarencorps, van de regering der Fiji-eilanden en van tal van andere bevriende instanties. Na deze be zichtiging woonden wy een grote sa menkomst bij in een der parken. Op nieuw zagen wij blijde, opgewekte mensen. De koningin sprak haar volk bij die gelegenheid toe. Natuur lijk verstonden wij geen woord van aar de reactie van de er op, dat de toe- de maak viel. ?EPUNT van de konin- was een grote feest- rbij de jarige vorstin Sr was een overvloed a de genodigden lieten )dene zeer goed sma-

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3