Verkoud heid w w ASPRO' „NOG TE GROTE INKOMENS VERSCHILLEN IN ONS LAND" Dodelijk ongeval in Warmond visie Scheepsberichten Bemanning bleef aan het stuur DE VERDREVENE MAANDAG 3 DECEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Voorzitter van kath. industrie-arbeiders: werknemers nog beter voor hebben dan de vakbonden. Ook de overheid is, naar zijn me ning, op het terrein van de PBO in gebreke gebleven. „Het is nu zo lang zamerhand wel duidelijk, dat op ba sis van vrijwilligheid geen enkel PBO-orgaan tot stand komt. Een wat sterkere indruk van de zijde van de j overheid zou ongetwijfeld stimu'e- „Als het nodig is, dat wij meewerken aan de matiging van de lonen, dan rQnd wericen.»» zal de overheid een strak en zakelijk prijsbeleid moeten voeren. De prij- ,en moeten dan naar beneden ale dit mogelijk ie. bijv. als de invoertarle- van^t ven in verband met de EEG lager worden, en er zal ook n eind komen bestaan van een vakbeweging en ook aan de verticale prijsbinding". van pBO-organen. Ondanks positieve Dit heeft de voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Werk- toezeggingen komt het regelmatig nemers in industriële bedrijven „Sint Willibrordus", de heer H. M. de voor, vooral van de kant van het mi- Groodt, verklaard in zijn openingsrede van de vergadering van de bonds- nisterie van economische zaken, dat raad van „St. Willebrordus", die vandaag in Den Haag wordt gehouden, alleen en uitsluitend de werkgevers De heer De Groodt besprak de nieuwe situatie, die is ontstaan door de worden uitgenodigd. In dit verband overeenstemming tussen het bedrijsleven en de regering over het aan- deelde de voorzitter van „Sint Wil- staande loonbeleid. Spreker betwijfelde of de mogelijkheden ook ver- Voorkom geleden werkelijkt zullen worden. Nu het nieuwe systeem er eenmaal is, lullen er een gesprek zal zyn tussen de mi- lebrordus" mee, dat er twee weken de pers heeft gestaan dat Rillerig? Onprettig? Vlug: ook wij er echter mee proberen te werken. BEPERKTE EN VRIJE INKOMENS nister van economische zaken en de werkgevers in het baksteenbedrijf de prijzen van baksteen. Tot op heden zijn geen vertegenwoordigers overheid te kort schieten op het ter rein van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie: Wij zien de laatste Van de werknemers uitgenodigd. Pe tijd meer en meer een tegenstand minister heeft echter op 2 augustus I-. r iro„ mttvtina tegen alles, wat wij als sociale voor- 1961 verklaard, dat bij het overleg De heer De Groodt is van 6 uitgang beschouwen. over de prijzen de werknemersorga- dat er in Nederland nog steeds te Er z0 vervolgde spr., een ken- nistaties „spontaan" dienen te wor- grote toonverschillen zijn. Hy vindt tering te bemerken. Wij kunnen ons den uitgenodigd, dit met billijk, ook omdat de CAO- njet aan de onttrekken dat er lonen worden beperkt, terwijl de an- yan ]jberate zjjde getracht wordt De voorzitter van „Sint Willibror- *iin menS vol*corn®IJ ,5^"' de vakbeweging bij de werknemers dus" kondigde een program af voor „Als er gesproken wordt over loon- te ondermijnen. De werkgevers trach- de aanstaande CAO's (ca. 150), waar beperking zo vervolgde de voorzit- ^en deze tyd van arbeidstekort de mede „Sint Willebrordus" te maken ter van Sint Willebrordus, „kunnen indruk te wekkeili dat ze het met hun heeft. WU ©en gevoel van onbehagen niet opzij zetten." De werknemers in de bedrijfstak ken, die lonen hebben beneden het landelijk gemiddelde, moeten wor den opgetrokken. In de nacht van zaterdag op zondag hebben onbekenden in de Amerikaanse sector van West-Berlijn een helse machine tegen de „muur" tot ontploffing gebracht, waardoor het gat van anderhalf bij een halve meter ontstond. Zondagochtend werd van Oostberlijnse zijde het gat in de muur weer dichtgemetseld. grafenisplechtigheid a,s. zaterdag in de Grote kerk van Delft mag wor den uitgezonden. In dat geval zul len zestien Eurovisielanden de plech tigheid doorgeven. Alreeds zagen we ip het journaal een korte reportage uif de kapel van paleis Het Loo, met een défilé langs de baar. De Vara op zondag Pe derde documentaire, die pier Ta- nia heeft gemaakt over Canada en die verleden week niet kon worden uitgezonden, is thans op Het scherm gebracht. Door de lengte van deze indringende documentaire moest het aangekondigde t.v. spel „Isobel" wor den uitgesteld. Wel werd een film uit de Dick Powell-serie ingelast; „Iemand die om je geeft" met de be kende Mickey Roony in de hoofd rol. In de serie „Ouderavond" heeft dokter Van Meurs vragen beant= wooFd omtrent de jeugd in haar pu berteitsjaren. O.m. werd gesteld, dat de volwassenen meer begrip zullen tonen voor de pubers. De avond sloot af met een extra uitzending van „Achter het nieuws", in de vorm van een fijmreportage over Noord-India door de BBC. Het was een actuali teit, die eigenlijk reeds voor vroege re uitzending was bedoeld. den behandeld. Vooraf gaan Het in ternationaal agrarisoh nieuws en 't journaal en de bovengenoemde tien minuten uit het leven van de over leden koningin Wilhelmina. Na de politieke uitzending komt deswege het voorfilmpje „Die guten Nach- barn te vervallen. Wat de aangepas te programma's voor de volgende dagen betreft, raadplege men de aankondigingen in de krant. Wim Sonneveld in Treslong Op de avond van 5 december heeft de KRO surprises in zijn programma opgenomen. Na een aflevering van „Brandpunt" wordt het scherm ge reserveerd voor Wim Zonneveld, die in Treslong te Hillegom optreedt, ge assisteerd door George te Rejewski, Jasperine de Jong, Frieda de Koek en Jan Blaaser. Dit programma is 'n produktie van Gerard Michon; de muzikale leiding heeft Dolf van der Linden. Voor de regie van deze Son- neveld-show liet de KRO de Ame rikaanse regisseur Jason Pindsey naar Nederland komen. „Doe 'ns wat meneer Sonneveld" wordt geen ÊJin- terklaasshow. In deze one-man show brengt Sonneveld twee conferences en naast vele bekende twee nieuwe liedjes. Verspilling van kapitaal. Ook in Nederland komt verspilling van kapitaal voor. Er worden inves teringen gedaan, die niet noodzake- WARMOND FRAUDE BIJ EEN MELKFABRIEK Op de melkfabriek „De Toekomst" te Sprang-Kapelle is een onderzoek gaande naar een fraude, die gepleegd zou zijn door een melkweger te Sprang-Kapelle. Hij zou misbruik hebben gemaakt in zijn functie door van de kilo's melk die werden aan gevoerd, bij het wegen voor vjer w mZaterdagmorgen omstreeks 10 uur boeren hogere aantallen te noteren. lijk^ zeifs^^ertodig^zijnrDelieer De heeft in Warmond, nabij de Warmon- De rijkspolitie neemt aan, dat enkele Groodt noemde- de bouw van luxu- derweg, een aanrijding met dodelijke van deze boeren met de frauduleuze euze en kostbare kantoren, en ver- afloop plaats gevonden. handelinge;: op de hoogte zijn ge- spilling, door verkeerde planning, in Op dit pur kwam de heer H. van weest Waarschijnlijk is op deze ma- het bedrijfsleven en ook by de over- Seggeten, Warmundastraat 4. met i"er f 3000 verduisterd, heid. zijn bromfiets uit de richting Sas- Daar komt nog bij, dat de inves- senheim. Toen hij de weg wilde teringen mogelijk zijn door de poli. overateken naderde uit de richting tiek van lage lonen, zo merkte de Warmond een personenauto, be heer De Groodt op. stuurd door de heer Bakker uit Sas op t& ie vis ie HAZERSWOUDE „Het Scheepje" Het eerste vier tal van de biljartvereniging Het Hij stelde de vraag of deze politiek Scheepje maakte deze week een zeer wel juist is. Wij zijn in Nederland gv«^ ®oede beurt door Centrum uit Al- zeer bezorgd voor een massale werk- ren ,fataab De heer Van Seggelen hen aan den Hijn 5_3 loosheid en willen daarom de volle- werd met zware inwendige kneuzin- slaan Wjm van de Mey en Bert van dige werkgelegenheid handhaven, Het gen per ziekenauto naar het Acade- Zwieten wonnen elk hun partij, ter- is echter overdreven, zo meende hij, mi8Ch Ziekenhuis te Leiden gebracht wijj Cor yan der gelijk spel het zó voor te stellen, dat wij de keu- Jvaar "U no8 dezelfde dag aan de be- de Groenendykse zege betekende, ze hebben tussen lage lonen of een !i0??e j verwondingen is overleden. Scheepje 2 voer eveneens een onvoldoende werkgelegenheid. De Ook de materiele schade was zeer g0ede koers: dit team versloeg Spoor- keuze óf lonen óf werkgelegenheid groot. Naar de oorzaak van dit on- tje 2 met 6^-2. Gijs Elstgeest, Ar- beperken leidt er toe. dat wij het geluk wordt door de politie een uit- ROid van Haastert en Jan van der loonpeil drukken, terwijl wij het ar- gebreid onderzoek ingesteld, beidstekort voor veel geld moeten opvullen door arbeidskrachten uit het buitenland. Het gevolg is, dat er een onwerkelijke situatie is ont staan met niet geringe zwarte lo nen, die de waarde van de CAO uit hollen en het vertrouwen in de vak beweging ondermijnen. Voort scoorden de punten. Bezitsvorming en PBO. hoek 1 te Bell Bay; Bawean 30-11 v. Sydney tl Napier; Beninkust 1 v. Dakar n. Freetown; Diemerdijk 1 v. Veel aandacht besteedde de Heer gan Francisco n. Seattle; Dinteldijk De Groodt in zijn rede aan de be- 3 y, Vancouver n. San Francisco; zitsvorming. Hij zei onder meer, dat Grootekerk 1 v. Aden n. Adelaide; het de juiste tijd is om meer op het Irazu 1 te Buena Ventura; Katwijk gebied van de bezitsvorming te doen, 30.11 v. Tokyo n- Vancouver; Ker Volgende week zal van de Ame rikaanse raketbasis Cape Canaveral in Florida een tweede „Telstar" wor- den gelanceerd, die zal worden ge- Aagtekerk 2 te Fremantle; Alamak bruikt y00r hat doorzenden van te-, 1 v. Beyrouth n. Port Said; Amstel- levisieprograms over de Atlantische Oceaan. De eerste „Telstar" heeft er de brui aan gegeven. Het leven van koningin Wilhelmina In de vorige dagen heeft het t.v.- programma ingrijpende wijzigingen ondergaan; het werd zoveel moge lijk aangepast aan de dagen van rouw, die ook het Nederlandse volk treffen in verband met het overlij den van prinses Wilhelmina. De jongste maatregel is van de NTS, die elke avond na het journaal een pro gramma yan ongeveer tien minuten uitzendt, waarin herinneringen uit het leven van de vroeger3 koningin worden verteld door personen, die haar gekend of ontmoet hebben. Die inlas heeft uiteraard sommige ver schuivingen van het in de Omroep bladen aangekondigde prcgrajnma (ot gevolg. De filmbeelden en fragmr.i- ten van rfepoytages'die we rëeds te zien kregen, waren uit de latere pe riode van' de vorstin; we noemen haar bezoek aan Zierjkzee tijdens de watersnoodramp in 1953 en haar oecumenische belangstelling. Naar we hoorden zal waarschijnlijk van daag nog bekend worden, of de be zingend geloven Het VPRO-programma van zaterdag was eveneens aangepast; er werden enkele herhalingen ingelast. Ge handhaafd kon blijven de geschiede nis van de elfstedentocht met veel filmmateriaal van Friese amateurs, en ook een verhandeling van weer man Van Tonkelaar over koude win ters; hij kon uiteraard niets belo ven. Ook nu waren „boeken aan het woord"; gelukkig niet met W. Her mans tegenover de heer Van Kuilen burg, maar een meer irenische Ger- rit Borgers, die een pas verschenen dichtbundel van Gerrit Kouwenaar aanbeval. Dit boek trof dus beter lot dan de Omnibus in de vorige afleve ring. Hoogtepunt van de avond was stellig de serie gospelsongs in de Geertekerk te Utrecht, door indruk wekkende negerzangers en -zange- ressen uit New York, in lange ge waden en met een typische evange lische houding in bepaalde vorm. De zangstemmen waren dan wel niet gepolijst, maar meeslepend door met oprechtheid veredelde natuurstem men, eerlijk spontaan, vol christelijk getuigenis en vaak in rechtstreeks contact met de enthousiaste aanwe zigen. Middelpunt van de groep was stellig de vurige Marion Williams en dan was er de getuigende Princess Stewart, die van blindheid herstel- lende is. Het zal voor menige kijker een indrukwekkend en uitzonderlijk uur van geestelijke verkwikking zijn geworden- Programma van heden Hoofdschotel vormt de film fpvarich, van het toneel bekend als „Vorste lijke emigranten". Claudette Colbert en Charles Boyer spelen de hoofd rollen. Het onderwerp is wèlgekozen en stygt verre uit boven geschiede nissen die vaak in andere films wor» nu er ten aanzien van de lonen ge matigd moet worden. -Hij merkte hierbij op, dat uitkeringen voor be zitsvorming uit de winsten komen en dus piet van invloed zijn op „de mia (t.) I v. Belfast n. Liverpool; Lekhaven 2 te Santos; Musilloyd 1 te Beyrouth; Papendrecht (t.) 3 te Kiel; Parthenon 1 v- Charleston n- Newport News; Randfontein 1 van ruimte", die er is voor verbeterin- Hamburg n. Antwerpen; Rempang 3 gen van lonen en andere arbeidsvoor waarden. De heer De Groodt is verder van mening, dat zowel werkgevers als Prinses vloog via de pool De bemanning van de DC-8 van de KLM, die prinses Beatrix via de Pool naar huis heeft gevlogen, heeft een extra lange vlucht gemaakt. Het toe stel zou een tussenlanding maken in Anchorage, waar dan tevens een nieuwe bemanning aan boord zou ko- men. Door de mist moest de machine echter uitwijken naar Fairbanks, waar geen vervangende „slip-beman- ning" gereed was. Gezagvoerder G- Bruens heeft toen aangeboden om met zijn bemanning de hele vlucht te maken, opdat de prinses tijdig in Nederland terug kon zijn. te Aden verw.; Stad Rotterdam 3 te Melilla; Statendam 2 v. Port au Prin ce n. New York; Waibalong 3 te Bah rein; Waikelo 3 te Famagusta verw.; Wonosari 3 te Genua; Zafra (t.) 2 te Ban jas verw.; Zuiderkerk 1 v. Ham burg n. Antwerpen. VERGADERING „THEORIE EN PRAKTIJK" UITGESTELD De vopr morgen (dinsdag) avond aangekondigde vergadering van de Vereniging van oud-leerlingen RMTS „Treorie en Praktijk" is tot nader be richt uitgesteld wegens het overlij den van het bestuurslid, de heer W. N. Segers. GEARRESTEERD NA FRAUDE In verband met een vrij ingrijpen de fraude bij de fa. Kemper Van Twist Diesel N.V. te Dordrecht, zijn twee werknemers, de 36-jarige pro curatiehouder, J. F. M. uit Dordrecht en de 52-jarige hoofdvertegenwoor diger, A. B. uit Den Haag, aangehou den. Zij zijn ter beschikking van de officier van justitie gesteld. Aetherklanken DINSDAG 4 DECEMBER 1960 HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Klass. gram. 7.30 V, d. jeugd, 7-45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Lichte gram. 8,50 V. d. huisvrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.30 Lichtbaken, le zing. 10.40 Moderne gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Lichte gram. 11.50 Vol- aan vooruit, praatje. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.04 Populaire gram. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte gram. 12.50 Aet. 13.00 Nws. 13.15 Platennieuws. 13.30 Latijns-Amerikaanse muz. (gr.). 14.00 Operetteklanken (gr.). 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Tie relantijnen, gevar. progr, 15.45 Lich te gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Bid stond v. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Njeuws uit de Nederl. Antillen, door Henk Denpert. 18.00 Licht instru mentaal kwartet en zangsol. 18.20 Politieke lezing. 18.30 Kinderkoor: Sinterklaasliedjes 18.50 En nu mijn geval, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Lichte gram. 20.00 Grego riaanse muziek met commentaar. 20.20 Hobo en orgel: klass. muziek- 30.55 Klein taaigeding: ta§lrecht- bank, 31,10 Limburgs symfonie-ark- en pol,: moderne muz. 21.50 Nederl. kamerkoor. 22.15 22.25 Boekbe spreking. 23-30 Nws. 22.40 Vreemd...,, een keuze uit woord, zang en dans van elders en anders. 23-10 Lich te gram. 23.55-24,00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Liohte gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Programma-overz. en lich te gram. 9.00 Ochtendgymn. voor de vrouw. 9.J0 De groenteman. 9.15 Klas sieke gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 V. d. kleuters, 11,10 V, 4, Zieken. 12.00 Combo met zangsol. 12.20 Regerings uitz.: Uita. v. d. landbouw. 12.30 Me dedelingen t.b-v. land^ en tuinbguw. 12.33 Licht ensemble. 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. act. of gram. 13.25 Beursber 13.30 Metropole-ork. 14-00 Blaaskwintet: moderne muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en gphaar, praatje v. d. vrouw. 15,30 Pianorecital: klass. en moderne muz. 16.00 Voordracht. 16.15 Liohte gram. 16.30 V. d, ieugd- 17,30 Amateurspro gramma. 17.55 New York calling, praatje. 18.00 Nws. 18.15 Evt. act. 18.20 Licht ork. 19.00 Paris vous par- le, gesproken brief uit Parijs. 19.05 Sinterklaasliedjes. 19.20 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lezing. 19.85 Vioolrecital: klass. muz. 20.00 Nws. 20.05 Muziek is troef. 21.10 Wat ons bezighoudt, forum. 21.50 Lichte gram. 32.00 Pianorecital: Spaans program ma. 22.30 Nws. en mededelingen. 22.40 Act. 23.00 Concertgebouwork.: klass. muz. (gr.). 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 10.30 Sinterklaasfeest in de wolken, reportage, NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 In Avro's Televizier. 20.30 Muziek mozaiek. 21.15 Schat rijke aarde, documentaire. 22.00-22.30 Hou je aan je woord, een literair spel met woorden, door Louis de Bourbon 49) Ja, Offenwald, de geheime dienst heeft overal ogen en oren; de ge heime dienst, vooral als het er een is, die binnen het eigen kader geheim moet blijven, heeft de plicht ook de kleinste sporen te volgen, zich naar alle zijden te oriënteren, om niet plotseling voor een onwelkome ver rassing te staan, om zich te hoeden vooral tegen insluiping door de vij- and. Daarom heb ik uw volledig en uit voerig doopceel laten lichten, voor ik U komen liet. Wat ik daarnet over uw privé-leven zei, moogt U niet be schouwen als een verwijt. Bijna zou ik zeggen: integendeel. Want de rimpels in dat stukje jeugd hangen samen met uw algemeen karakter en verraden behalve een zekere zede lijke zwakte, ook weer een grote mate van moed, van hoe zal ik het zeg gen, van onverschilligheid tegenover het gevaar en van minachting voor orde en comfort. En wij hebben men sen nodig met moed spelers, va- hanque-spe ers! Maar genoeg. U bent by deze in gelijfd in ons geheime corps. Het is uitgebreider 4an U waarschijnlijk vermoedt maar wij noemen nooit namen. Overigens hoe minder U weet, des te minder hebt U te ver antwoorden. Ons beiden kent u nu, Of fenwald van een van ons beiden krijgt U uw instructies, uw beve len. Ik behoef U niet te zeggen, dat die, op een bepaald moment, voor U zwaarwegender moeten zijn dan welk ander bevel ook, al komt het van Kluge of van de Fiihrer zelf. Die middag vergezelde Karl kapi tein Schlabrendorff op een inspectie rondgang langs de diverse posten. Toen zij midden in een dicht bos waren, beduidde de officier Karl plaats te nemen op een van de gevel de boomstanjmen. Hij haalde, uit zijn broekzak, een flesje kleurloze vloei stof en een rond sigaretfenblik met allerlei voorwerpen. Er waren onder meer een slagpin en een slaghoedje, en ofschoon die van een ander maak sel waren dan Karl, tijdens zijn korte opleiding in de Hamburgse kazerne of het kamp bij Breslau ooit had ge zien, begreep de jonge man onmid dellijk dat het onderdelen waren van een tijdbom. Engels materiaal, fluisterde Schlabrendorff. Onze eigen spring stof kon alleen met lont worden ont stoken en lont maakt dat sissend ge luid, je kent het wel, Offenwald, en dat zou de boel kunnen verraden. Kijk. Hij vulde een klein glazen buisje in de hals van een der ontstekers. Aan de onderkant van de ontsteker be vestigde hij de slagpin met veer en schroefde die op een kleine, lege huls. De huls is oefenmateriaal, Offen wald, dat begryp je. We kunnen hier geen kabaal maken en bovendien, die Engelse springstof is schaars. Wat wij moeten doen, de eerstkomende da gen, is: zoveel mogelijk proeven nemen met deze vloeistof en deze draadjes. Kijk, het systeem is zeer eenvoudig. Hij gaf Karl het gehele apparaatje in handen en wees nogmaals de ver schillende onderdelen aan. Als ik even druk hier op de hals van de ontsteker, breekt het glazen buisje, dat je in het begin hebt gezien. Kijk, ik druk. Heb je ge hoord? Helaas is het geluid van het knappende buisje niet te horen ten zij je er met je gezicht bovenop ligt en het volkomen stil is. Maar je kunt er vrijwel zeker van zijn, dat dit niet weigert. Wat is er nu op dit moment gebeurd? De vloeistof is weggelopen naar het binnenste van de ontsteker! Schitterend, Offenwald, je bent een technisch genie. HÜ glimlachte. En wat gebeurt er verder? De vloeistof vreet de draad aan. Als de draad doorgebrand is, schiet de veer los en de slagpin dringt in de ontlader. Thans was er ongehuichelde be wóndering in Schlabrendorff's stem- Men heeft niets overdreven, je bent werkelijk intelligent, Offen wald. En ook practisch, dunkt me. Weet je, dat dit een zeldzaamheid is? Mensen, die theoretisch zowel als practisch uitmunten? Karl keek met gefronste wenk brauwen naar het instrument, dat hij nog steeds in de hand hield. Ja, je hoeft niet bang te zijn, want ik zei je al; dat bommetje is maar improvisatie en ongevuld. De eigenlijke bom is groter. Maar ik moest iets hebben, waarin ik de ont steker kon schroeven en daarom heb ik wat van deze dingen laten maken met openingen, nauwkeurig gelijk aap die van de eigenlijke bommen. Wat wü moeten controleren, is, of de draad straks eens zien, neen, ny reeds feitelijk werkelijk is doorge brand en of de slagpin is uitgescho ten. Draai de ontsteker maar eens los. Inderdaad had het bijtende vocht zijn werk gedaan en de slagpin had de denkbeeldige springstoflading tot explosie gebracht. Zij namen nu dagelijks proeven, vaak gezamenlijk, soms deed Karl het alleen. Op 20 proeven waren er twee mis lukkingen en zij bêspraken uitvoerig, wat de oorzaak van die storing kon zijn. Simpel, had Karl gezegd. Of de vloeistof is niet scherp genoeg ge weest, óf de draad was te hard. En de conclusie van beiden was: als het er op aan komt straks, vloeistof en draad gebruiken, waarvan de deug delijkheid proef-ondervindelijk zou zijn aangetoond. Over het eigenlijke doel van de proeven sprak Schabren- dorff nooit. Het was van de buiten wacht, van een eenvoudige sergeant- schrijver, dat Karl iets vernam om trent Hitiers aanstaand bezoek aan het stafkwartier van de legergroep Mitte. Eens, het was daags voordat de Führer zou arriveren, liep K^rl naast Tresckow over het open veld tussen twee legerbarakken. De laatste sneeuw was gedooid en in de avond lucht dreven de wolken op een snelle, voorjaarse bovenwind. Aan de larixen hing al een zweem van heel licht, bijna onmerkbaar groen en de lucht had die merkwaardige geur, die vol lentelijke beloften is. De vooravond van de grote, een misschien zeer grote gebeurtenis. Offenwald. Morgen om deze tijd, zijn wy óf verlost van wat onze goe de, onze prachtige Nikolaus von Ha- lem genoemd heeft: Der Postbode des Chaos je begrijpt wie ik bedoel. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2